10. 4. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Předseda německé sociální demokracie (SPD) Matthias Platzeck
10. 4. 2006

11:40 Před necelou hodinou rezignoval po setkání stranického vedení na vrcholnou funkci předseda německé sociální demokracie (SPD) Matthias Platzeck, který byl v polovině listopadu 2005 zvolen do čela sociálních demokratů rekordními 99,4 procenty hlasů. Platzeckův výsledek odpovídal tehdy výsledku, který vynesl v 1964 k moci Willyho Brandta. Platzeckovým nástupcem se má stát úspěšný ministerský předseda spolkové země Porýní-Falc Kurt Beck. Ten před 14 dny zvítězil s převahou v zemských volbách. Beck (57) získal úplnou většinu ve 26 oblastních volbách v březnu 2006 ve vlastní spolkové zemi Porýní - Falcku. Platzek měl představit návrh nového programu SPD. Platzek neustál kritiku spolustraníků. Podrobnosti přinese reportáž našeho zvláštního dopisovatele z Německa Radka Vogla.

Sloupek

Cyril si řekl, že na to, aby našel dobré básně, udělá nejlíp, když se poohlédne po nějakém básníkovi.

Kdepak nějakém, říkal si Cyril, dobrém, protože jen dobrý básník píše dobré básně.

Věděl o jednom básníkovi, který bydlel nedaleko, a tak uvažoval, že by za ním zašel. Pak ho ale napadlo, že vlastně není vůbec jisté, že básník, o kterém ví, je dobrý básník. Namísto za básníkem, vydal se Cyril do hospody.

"Vítej Cyrile," volali na něj od stolu, sotva vstoupil.

"Copak vy mě znáte?" divil se Cyril.

"Jakpak bychom tě neznali -- auto ti nejezdí, barák ti padá, a pořádnou báseň napsat taky neumíš... A to ještě nevíš, že žena ti byla nevěrná."

"Žena že mi byla nevěrná?" divil se Cyril.

"Jakpak by nebyla, my o tom přece musíme vědět!" smáli se.

Pod Cyrilem se podlomila kolena. Naštěstí přiskočil číšník a pod Cyrilův klesající zadek ještě stačil podstrčit židli. "Tak žena mi byla nevěrná..." opakoval Cyril nevěřícně.

"Nic si z toho nedělej, Cyrile, to je život! To se prostě stává!"

"Cyril tomu nemohl uvěřit. Auto mi nejezdí, barák mi padá, pořádnou báseň napsat neumím, teď ještě ke všemu mi byla žena nevěrná..." opakoval Cyril jako básničku. Potom ho ale napadlo: Jaképak jako, to už je přece báseň; a ne jen tak ledajaká, napsaná životem, takovou báseň by jen tak někdo nevymyslel. A to už věděl, že on sám je básníkem, protože toho ví o životě dost, aby mohl psát básně.

Tak se stal z Cyrila básník.

Do Britských listů poslal z Tchaj-wanu autor

10. 4. 2006

Petr Uhl píše senátoru Štětinovi

Petr Uhl
Nemyslím si, že komunisté v naší zemi jsou stejným ohrožením demokracie jako byli kdysi nacisté, jak uvádíte doslova ve své petici. Naopak si myslím, že demokracii v naší zemi -- a 'také kdekoliv jinde -- vždy ohrožovali a ohrožují ti, kdo zakazovali nebo chtěli zrušit nějaké náboženství, víru či nevíru, národnost, rasu, společenskou třídu...

Vážený pane senátore, obrátil jste se na mne s prosbou o podporu petice Zrušme komunisty, kterou v Senátu chystáte při přípravě zákonné úpravy, která by zakazovala -- pod trestem odnětí svobody -- používání slova "komunistický" v názvech a programech politických stran. Petice se ale nazývá Zrušme komunisty, a ne Zakažme slovo "komunistický". Po tolika rušeních zrušeních cca 70 posledních let lze jen hádat, zda chcete "zrušit" jen členy KSČM, nebo také její voliče.

10. 4. 2006

Pane Uhle, nesmírně si Vás vážím, stejně jako všech kteří svou věrnost morálním a politickým zásadám projevili ochotou nechat se za své názory prerzekuovat a věznit přestože nemuseli. Avšak přesto s Vámi nesouhlasím. Myslím že je několik dobrých důvodů pro to aby antikomunismus byl chválen a přijímán jako pozitivní politický postoj v době v které se nacházíme. KSČM je strana která zjevně narušuje náš parlamentní systém. Komunistická strana na sebe neustále strhává cca 1/5 hlasů, ketré jsou naprosto nepoužitelné v následující demokratické soutěži a je to jeden z podstatných důvodů, proč se neustále nedaří vytvořit pevnou koalici, která bude mít dostatečný mandát a v jeho jménu jednat.

10. 4. 2006

Ve svobodné a demokratické zemi není možné vylučovat politické strany z politické soutěže jen proto, že máme názor jiný a chceme si zjednodušit cestu k moci.

ropná těžní věž
10. 4. 2006

Senátní výbor pro zahraniční vztahy amerického Kongresu dne 30.března tohoto roku vyslechl aktualizovanou verzi zprávy z roku 2003 pod názvem "Achillova pata Ameriky: skrytá cena importované ropy" od kolektivu autorů pod vedením prezidenta National Defense Council Foundation a vedoucího vědeckého pracovníka při Institute for the Analysis of Global Security (IAGS), Miltona R. Copulose, který v minulosti zastával pozice poradce v otázkách strategických surovin administrativ Ronalda Reagana a G. H. W. Bushe.

Původní studie si kladla za cíl zobrazit celkové náklady související s dovozem této suroviny. Mezi externality byly zahrnuty přímé a nepřímé ekonomické výdaje, zohlednění výpadků dodávek ropy a celkové náklady armády spojené s ochranou extrakce a dovozu této suroviny.

Pro rok 2003 byly tyto externality vyčísleny na 305 miliard dolarů jen pro oblast Perského zálivu, který sice tvoří přibližně jen čtvrtinu amerického dovozu. Aktualizovaná verze této zprávy pro rok 2005 již hovoří o nákladech ve výši 780 miliard dolarů a pro rok 2006 dokonce 825 miliard dolarů z tohoto regionu za jediný rok.

10. 4. 2006

Je to neuvěřitelné, ale mnozí lidé dodnes nevědí, že Velikonoce jsou liturgickou vzpomínkou na událost, již všichni křesťané považují za nejdůležitější v celých dějinách vesmíru. V tomto článku chci jim i všem ostatním nabídnout stručné shrnutí velikonočních mystérií s důrazem na biblickou zvěst a na starocírkevní teologii apoštolských Otců.

10. 4. 2006

Noc před svým zatčením, následujícím soudem (šlo o soud či o ukřičení davem?) a dnem ukřižováním strávil Ježíš v Getsemanské zahradě. Byl si dobře vědom strašlivosti toho času a chtěl, aby s ním apoštolové v ten čas bděli. Zatímco On při modlitbě roní pot jako krůpěje krve (ano, tak je ten čas strašný, intenzívní a bytostný, tak až po okraj je naplněn úzkostí, niterným utrpením), jeho učedníci usnuli -- ach, i v tento rozhodující a těžký okamžik zůstává osamocen.

Ukřižování - makedonská ikona
18. 4. 2003
s využitím internetových pramenů a archivu autora

Velikonoce jsou nejvýznamnějším svátkem křesťanské církve, je spojený s památkou umučení a vzkříšení Krista. Vzkříšení Ježíše je pro křesťany centrálním bodem jejich víry, smrt pro ně není konec, ale nový začátek nového života, a proto se o Velikonocích zvěstuje, že život zvítězil nad smrtí, pravda nad lží, spravedlnost nad nespravedlností a láska nad nenávistí. V rané církvi se Velikonoce slavily zprvu v den židovského svátku pesach. Ještě dnes se považuje křesťanská slavnost velikonoční noci také za vzpomínku na "Starou" smlouvu.

Na velikonoce se křesťané připravují 40ti denním obdobím nazývaným postní doba, které začíná Popeleční středou. Je to původně doba, kdy lidé toužící přijmout křest (katechumeni) zintezivnili svoji přípravu. Ostatní křesťané se brzy připojili, aby si tak sami svou víru oživili. Po velikonocích nastává velikonoční doba, která trvá 50 dní do svátků "Seslání Ducha svatého", kdy se připomíná další událost. Velikonocemi totiž nic neskončilo. Apoštolové se v dalších 40ti dnech setkávali se vzkříšeným Kristem. Při posledním setkání jim Kristus řekl, že již ho neuvidí, ale dostane se jim posily Ducha svatého. Což se stalo za dalších 10 dní.

10. 4. 2006

O manažerech zasažených pýchou, hrubostí, neschopností, nadutostí a vleklou představou o vlastní výjimečnosti mezi stádními lidmi se dočteme v knize Dinosauří mozky -- autoři A.J. Bernstein a S.C. Rozen. Nejeden domácí filuta se po přečtení (čte -li ovšem) seznámí s diagnózou zvanou: ledová mozková dysfunkce.

Budyšín
8. 4. 2006

SASKO NA POZADÍ NEONACISTICKÉ SCÉNY

Budyšínský Landratsamt (Úřad Zemské rady) čekal do poslední chvíle - teprve v pátek večer zamítl neonacistický pochod. Místo toho uspořádali lidé městský festival pod heslem "Bautzen ist bunt". Antidemonstrace "duhové" protinacistické koalice zaplnila budyšínské hlavní náměstí jako občanská slavnost.

Městem přitom křižovalo na 20 policejních dodávek, které neonacisty, kteří se trousili městem ve skupinkách po 10 - 15, zkontrolovali a "rozprášily" je. Každou hodinu vystoupilo 4 - 5 řečníků, pak hrály místní kapely, vystupovaly děti, dudáci, k účastníkům promluvil i předseda lužickosrbské Domowiny Jan Nuk a český europoslanec, který si zařídil v srbské Lužici druhou kancelář, Jaromír Kohlíček. Výzvu k organizaci slavnosti podepsal radní Michael Harig, superintendent Reinhard Pappai, farář Veit Scapan, starosta Christian Schramm, předák odborové organizace DGB Bernhard Sonntag. Odbory byly koordinátorem slavnosti. Součástí byla výstava Neofašismus v Německu na radnici, modlitby za mír a zvonění v kostelích.

Byl to svátek protineoacistické jednoty Budyšína. Každý, kdo v tomto městě něco znamenal a nebo znamenat chtěl, nesměl chybět na náměstí. Přišel se podívat, i když nemluvil, i místní předseda CDU. To trvalo až do 15 hodin, kdy se na jendnom konci náměstí sešikoval antifašistický průvod, který triumfálně obešel městem. Neonacisté se ke konci ještě jednou pokusili provokovat, okamžiě byli policisty umlčeni. Stejně byli umlčeni v městě Wojerecy (Hoyerswerda) kde proběhlo setkání mládeže PDS. Neonacistů bylo nakonec namísto hlášenách tří tisíc jen pár desíek.

Neonacistické pochody na podporu Ernsta Zündela byly avizovány i v dalších městech Německa.

Hrozba "hnědé národní fronty" dokáza nemožné: odhodlání anarchistů a radikálních antifašistů zapojit se do oficiální, do té doby nepřijatelně "zkorumpované" politiky a kandidovat v Bádensku-Württembergsku proti radikální pravici, reprezentované zde spojeneckou frontou NPD, Deutsche Partei, Jungen Nationaldemokraten, DVU, Freiheitliche Initiative Heilbronn a REP, v parlamentních volbách.

9. 4. 2006
"Jestliže Spojené státy rozpoutají válku v Íránu, udělají z vývoje jaderné bomby věc íránské národní hrdosti." ... "Jestliže USA zaútočí," prohlásil nejmenovaný vysoký diplomat ve Vídni, "Ahmadinedžád bude nový Saddám Hussajn arabského světa, ale s větší důvěrou a větší silou".

Administrativa George Bushe připravuje masivní letecké údery proti Íránu, a to včetně nasazení taktických jaderných "protibunkrových" bomb B61-11, které chce použít pro podzemní prostory íránského jaderného reaktoru Natanz, kde je prý v provozu na 50 000 centrifug pro obohacování uranu.

Píše to už nějaký čas prestižní americký investigativní novinář Seymour Myron Hersh v The New Yorker. Naposledy teď.

Prezident a jeho poradci pro národní bezpečnost upevnili podle Hershe kontrolu nad armádou a tajnými službami, tvořícími strategické analýzy i tajné operace. Bush má dnes agresivní a ctižádostivý program pro užití síly během svého druhého volebního období vůči mullům v Íránu a proti dalším cílům v pokračující válce s terorismem. Mnoho západních zpravodajských služeb, včetně těch ze Spojených států, věří, že Írán je přinejmenším tři až pět let od schopnosti samostatně vyrábět jaderné hlavice - ačkoli jeho práce na raketových nosičích je v mnohem více pokročilém stádiu.

10. 4. 2006 The Iran Plans - Would President Bush go to war to stop Tehran from getting the bomb? ZDE

10. 4. 2006

Novináři Mladé fronty Dnes umějí své řemeslo, jen nesmí potkat politika a editora, který jim řekne, co si mají politici myslet a co mají říkat, aby prohráli volby...

Viliam Buchert dokázal najít člověka, který má co říci, chce to říkat a umožnil mu, aby to řekl. Udělat rozhovor s odborníkem - a to jazykem, který je pochopitelný čtenářům, neutopit se v odbornickém slangu, environmentalistické propagandě, odborných detailech a nebýt na druhé straně příliš povrchní, to chce zkušenost a klid. Na obou stranách.

Hugh M. Hefner, vydavatel pánského časopisu Playboy
10. 4. 2006

Tvůrce ikony dokonalého mužství a sexuálního osvobození žen 20. století, Hugh M. Hefner, se dožívá úctyhodného věku osmdesáti let.

Na pozvánce na sobotní narozeninovou slavnost mediálního magnáta jsou jeho tři fotografie: na jedné je jako batole, na druhé drží svůj nový časopis v roce 1953, a na poslední je usmívající se mladý Hefner s vlnitými černými vlasy a typickou dýmkou. Dnes jsou jeho vlasy řídké a šedé, místy téměř bílé. Je hluchý na jedno ucho a má potíže vstát ze svého gauče v knihovně po rozhovoru.

Tak vidí Hugha Hefnera Gary Gentile, reportér AP ve zpravodajství ABC.

Alzheimer je mediálním šlágrem
10. 4. 2006

Pro pacienty, u kterých existuje velké riziko Alzheimerovy nemoci, se dle nové lékařské studie našlo řešení, které významně omezí riziko propuknutí choroby. Spočívá v kombinaci vitamínů E, C a ibuprofenu (který ovšem dle výzkumu University of Southern California zvyšuje riziko infarktů - pozn. ŠK). Tvrdí to agentura Reuters na základě dlouhodobého výzkumu týmu lékařů americké univerzity Johna Hopkinse.

Léky ubližují i pomáhají. Nemocným, lékařům i výrobcům...

Mediální pravda
10. 4. 2006

třetí část rozhovoru

Ve třetí části rozprav s radním Českého rozhlasu Štěpánem Kotrbou jsme se dotkli poměrně citlivého tématu a tím je fungování mediálních Rad.

Jistá netransparentnost mediálního trhu dává prostor pro nejrůznější spekulace, pro oprávněná i méně oprávněná podezření. Mám na mysli rušení jistých pořadů, udělování pokut, tolerance kritizované "veřejnoprávnosti" atd. Od Rad jsme se nikdy nedočkali vysvětlení. Alespoň já jako koncesionář o nich nevím. Pokuste se o to pro server RadioTV. Pro začátek zkusme třeba vysílání českého BBC nebo pořad Bez obalu.

Spekulace není informace. Pane redaktore, nechtějte, abych si myslel, že jste hlupák. O jaké netransparentnosti to mluvíte? České vysílání BBC zrušila BBC, ne členové české Rady pro rozhlasové a televizní vysílání nebo čeští poslanci. A to proto, že své názory hodlá BBC napříště šířit do arabského světa, aby tam Američané nezískali mediální monopol.

psáno pro server radioTV.cz

1. část rozhovoru: Budu-li si myslet, že je to špatně, mohu odejít ZDE
2. část rozhovoru: Úkolem médií není deformovat realitu ZDE
Tony Blair
10. 4. 2006

Ve více než 4 000 volebních místech v Británii budou příští měsíc volby, které rozhodnou i o osudu Tonyho Blaira i jeho 55letého ministra financí Gordona Browna. Bude se volit ve 32 londýnských čtvrtích, 36 metropolitních okresech, 88 okresech v hrabstvích a budou se volit i čtyři starostové.

Brown se nedávno při projevu na půdě Dolní sněmovny, při němž představil rozpočet, razantně přihlásil své právo - premiérské nástupnictví. Průměrné obecní daně v zemi jsou dle labouristů menší, než za vlády konzervativců či liberálů, labouristická kampaň proti antisociálnímu chování slaví úspěch a labouristé podporují vzdělání - vzdělání pro všechny, ne jen pro někoho. "A to vše se spoléhá na silné hospodářství. A díky Gordonu Brownovi, my máme silné hospodářství," říká Blair na důkaz jednoty uvnitř strany.

10. 4. 2006

Dvě telekomunikační firmy své zákazníky nechaly bez upozornění ve štychu.

Eurotel měnil konfigurace svého hardware a řada těch náročnějších a novějších mobilních telefonů se nepřipojila k síti ani v centru Prahy, poskytovatel hostingu a mailu Active 24 "spadl" na celou neděli.

10. 4. 2006

Spojené státy americké vyčlení na podporu médií na Ukrajině 2,3 milionu dolarů. Informoval o tom americký velvyslanec na Ukrajině John Herbst a napsala to slovenská SME. Podle agentury Ukrinform finanční podpora USA pokryje semináře pro novináře (Američané je nejspíš naučí psát), jejich práci na tvorbě materiálů o důležitých sociálních problémech (důležitost sociálních problémů určí Američané) a pomůže i k prosazení internetové žurnalistiky (meiz bloggery se lecjaká dezinformace skryje) . Agentura predtím informovala, že USA považují za hlavní problém ukrajinských médií nedostatek transparentních informací o majitelích televizních stanic... Tak jde o ukrajinskou "Novu" nebo o kvalitu žurnalistiky?

Otázkou je, proč Spojené státy nepodpoří média třeba v Africe - spolu s alfabetizačními programy. Proč by si noviny neměli číst i ti, kteří dnes číst neumí? Proč by se neměli dozvědět, jak bohatý je svět, který u nich těží suroviny pro své bohatství. Proč zrovna "oranžově modrá" Ukrajina? Ropovod z africké pouště nevede. Na Ukrajině bude americká ne-závislost...

10. 4. 2006

Tisková zpráva Československé anarchistické federace -- Praha

Neonacisté se rozhodli využít letošní první máj k návratu do ulic a propagaci své ideologie. Ideologie, která připravila o život miliony lidí ve čtyřicátých letech a inspiruje rasistické vraždy dodnes. Nemlčme, jako mlčela většina ve dvacátých a třicátých letech, a znemožněme neonacistickou demonstraci. Vyzýváme všechny, kterým není nebezpečí neonacismu lhostejné, aby přišli prvního května v 11 hodin na Palackého náměstí, místo, kde má o dvě hodiny později proběhnout neonacistická demonstrace.

10. 4. 2006

Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP) uspořádalo ve čtvrtek 6. dubna seminář na téma "Antidiskriminační zákon -- ochrana slabších, nebo převrácení práva?" V jeho rámci vystoupili poslankyně a předsedkyně Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů Anna Čurdová (ČSSD), profesor ekonomie Vysoké školy ekonomické Robert Holman a poradce prezidenta republiky Miroslav Macek (ODS).

V úvodu moderátor a předseda CEPu Petr Mach informoval přítomné, že Poslanecká sněmovna bude o zákonu, který jí vrátil Senát, hlasovat pravděpodobně již 18. dubna. Zákon sugestivně označil za "ještě nebezpečnější než registrované partnerství." Podle jeho názoru bude zásahem do soukromoprávních vztahů.

10. 4. 2006

Polská vláda chce podle vyjádření náměstka ministra zemědělství Jana Krzysztofa Ardanowského pro agenturu REUTERS zakázat vysévání GMO a omezit dovoz geneticky modifikovaných (GM) plodin, aby ochránila pověst Polska jako země přátelské k životnímu prostředí. "Stanoviskem vlády je, že pěstování GMO by nemělo být dovoleno. Je povoleno prodávat GMO produkty, které ale musí být jasně označeny" uvedl Ardanowski v krátkém rozhovoru pro REUTERS.

10. 4. 2006

Francii nyní čeká rozhodující jednání, na kterém se rozhodne o dalším osudu kontroverzního zákonu o rovnosti šancí, zejména pak části nazvané "smlouva prvního zaměstnání" (contrat première embauche- CPE). V pondělí ráno se sejde francouzská politická "elita" v čele s Jacquesem Chirakem, aby se pokusila za dvouměsíční krizí udělat tečku.

10. 4. 2006

Na jednání redakční rady Magistrátu HMP dne 7. 4. 2006 bylo schváleno vydání mimořádné inzertní přílohy květnových Listů hl. m. Prahy VOLBY 2006, ve které je možná prezentace jednotlivých politických stran, které kandidují do parlamentích voleb v roce 2006. Květnové vydání vychází v úterý 2. května 2006 a jednotlivé politické strany by se v příloze prezentovaly formou placené předvolební inzerce, s mimořádnou slevou ve výši 20%. Celostrana i se slevou tak vyjde na 136 000,- Kč..

Listy hl. m. Prahy vychází pravidelně jako měsíčník Magistrátu hl. m. Prahy v nákladu 600 000 výtisků a jsou distribuovány zdarma do všech poštovních schránek občanů na území hl. m. Prahy. Zdarma není zdarma - ale za peníze občanů. Pro město Prahu zajišťuje vydání soukromá firma - vydavatelství TARDUS s.r.o., které na tom také není škodné, jinak by to nedělalo.

Je neuvěřitelné, že za ony peníze občanů a s nemalými dotacemi z městského rozpočtu se takto kupčí s prostorem v obecních novinách v době před volbami. Ze strany Rady je to jednoznačná diskriminace malých stran, pro které takováto cena je neúnosná. Pokud občan platí metropolitní informační časopis, měla by být povinnost redakce poskytnout informace k volbám co nejzajímavější, pro každou ze stran ve stejném rozsahu, a ZDARMA. Protože jedině tak nebude nikdo moci primátora Béma a koalici v zastupitelstvu obvinit z manipulace.

10. 4. 2006

Každý politický subjekt kandidující ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR pro rok 2006 bude mít vyhrazen stejný čas v našem vysílání. A to každý pracovní den v období od 19.4. do 26.5. 2006 v čase 8:17 až 8:30, kdy se postupně vystřídá všech 26 politických stran nebo uskupení. Pořadí stran je určeno jednoduchým klíčem, a to řazením dle abecedního pořádku na základě zkratek jednotlivých stran.

10. 4. 2006

CITÁT DNE

Myslím, že každá strana, která se snaží obhajovat liberální program, tak má sama v sobě založenou svou vlastní zkázu, protože ti lidé, kteří se hlásí k liberalismu, jsou bez stranické disciplíny. Jeden den se k něčemu zavážou a druhý den o tom nevědí. Jsou velmi nedisciplinovaní. Jsou to sice lidé chytří, otevření a je prima s nimi pracovat, ale neuznávají žádné autority. Byla tady ODA, chvíli tady byli Evropští demokraté, teď patrně nastupují zelení... Ti zřejmě taky nebudou mít dlouhého trvání. Je zajímavé, jak ti lidé neustále přecházejí z jedné strany do druhé a nedělá jim to žádné potíže. To je asi jedno vysvětlení. Druhá věc je, že Unie svobody má svoji vlastní zkázu vepsanou do způsobu, jakým vznikla. Já jsem byl tehdy patrně jediný, kdo mohl Unii svobody založit, ale přivedl jsem do ní něco, co mně bránilo jít tvrdě proti ODS. A lidé chtěli, abychom nebyli ODS...

US-DEU? Skupinka lidí s funkcemi - rozhovor v LN ZDE

12. 2. 2006

V lednu 2006 přispělo celkem 130 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 34 236.00 Kč. Příjem z reklamy byl 5500 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1078.19 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2006 Literární server polemizující s uvyklostmi Miroslav  Vejlupek
20. 2. 2006 Spisovatelé vyklidili veřejný prostor Miroslav  Vejlupek
5. 2. 2006 Lidé čtěte !   
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
27. 2. 2006 Kdy už si český podnikatel, právník, soudce či jiný "mocný buran" konečně koupí obraz nebo sochu? Jan  Paul
27. 2. 2006 Nechci být rukojmím lékařů Věra  Říhová
8. 2. 2006 Výhrady politického svědomí Oskar  Krejčí
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha

Školství RSS 2.0      Historie >
7. 4. 2006 Vyučování nebo učení? František  Augusta
17. 3. 2006 Jak efektivně financovat české školství František  Augusta
16. 3. 2006 K reformě českého školství František  Augusta
13. 3. 2006 Petra Buzková a gymnázia -- slova versus činy Radek  Sárközi
6. 3. 2006 Školství jako skanzen? Milan  Kulhánek
28. 2. 2006 Dialog vědy s uměním v červenci v Nových Hradech   
25. 2. 2006 Chcete studovat v Británii pro získání titulu PhD v oblasti středoevropských studií?   
25. 2. 2006 Čeští studenti mohou studovat v Británii zadarmo Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
14. 2. 2006 Učitelé, počítače a gramotnost František  Augusta

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
21. 2. 2006 David Irving jako "mučedník za svobodu projevu"?   
21. 2. 2006 "Al Džazíra: I v Evropě existují tabu"   
20. 2. 2006 Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení   
19. 2. 2006 Islámským teroristům se podařilo vážně omezit svobody Západu   
16. 2. 2006 Dolní sněmovna přece jen schválila trestný čin "glorifikace terorismu"   
16. 2. 2006 Rusko zakázalo urážky náboženství   
16. 2. 2006 Čínská stará garda varuje, že cenzura médií způsobí "společenskou katastrofu"   
15. 2. 2006 I osoby s bigotními názory a popírači holocaustu musejí mít právo mluvit   
10. 2. 2006 Svoboda slova s bombou na hlavě Bohumil  Kartous

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   

Rasismus RSS 2.0      Historie >
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
3. 2. 2006 Co je dovoleno k Mohamedovi... Milan  Daniel
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
21. 1. 2006 Server iDnes zrušil diskusi pod článkem o Romech   
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
16. 1. 2006 Tvrdě nacistické stránky v češtině Jan  Čulík
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř
27. 12. 2005 Novinky.cz: "Chtěl bych mít od cikánské krve špičky bot"   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
10. 4. 2006 Pro radu k básníkovi Petr  Fiala
7. 4. 2006 Connecting People Jiří  Krombholz
6. 4. 2006 ■ ■ ■ Ivan  Blatný
5. 4. 2006 Toulám se Josef  Krutil
4. 4. 2006 Tak nějak divně se mi ulevilo... Radek  Malý
3. 4. 2006 Předehra Štěpán  Kotrba
30. 3. 2006 Žádostivost Štěpán  Kotrba
30. 3. 2006 totální prázdnota Michal  Šanda
27. 3. 2006 V rodině Jan  Nedvěd
24. 3. 2006 Letní ráno Václav  Vokolek

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
10. 4. 2006 Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech? Michal  Brož
4. 4. 2006 Tři cesty Milan  Smrž
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist
9. 2. 2006 Švédsko plánuje stát se první ekonomikou bez závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Bush: Amerika se zbaví závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Amerika: Je energetická změna reálná?   
25. 1. 2006 Mráz přichází z východu Oskar  Krejčí
25. 1. 2006 Boj o ropu a íránská nezávislost Mojmír  Babáček

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
22. 3. 2006 Misperceiving Blair as a Social Demokrat Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2006 Ptáci: Ptačí chřipka není problém. Problém jsou lidé, kteří se jí bojí   
30. 3. 2006 Analýza obětí pandemie z r. 1918 by pomohla proti ptačí chřipce   
22. 3. 2006 Virus ptačí chřipky se rozštěpil   
1. 3. 2006 Kočka, usmrcená ptačí chřipkou, byla nalezena v Německu   
28. 2. 2006 Vtip pro jedenáctileté   
21. 2. 2006 Zatím se člověk nakazí ptačí chřipkou jen přímým kontaktem s nakaženým ptactvem   
21. 2. 2006 Thajští psi jsou nositeli ptačí chřipky, šíří se však od nich dál?   
21. 2. 2006 Ptačí chřipku šíří drůbeží farmy   
20. 2. 2006 Poučení z Dálného východu - jak Vietnam úspěšně neutralizoval ptačí chřipku   
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu   
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Ještě jednou pětatřicátníci Josef  Vít
30. 12. 2005 Opět jen střet generací Josef  Provazník

Slobodan Miloševič, Srbsko a válka v Kosovu RSS 2.0      Historie >
3. 4. 2006 Kosovo: Menšiny "většinové" společnosti Miroslav  Polreich
31. 3. 2006 Vyvraždění Židů v Kosovu - "one is plenty" Miroslav  Polreich
21. 3. 2006 Miloševič - válečný zločinec? Jan  Makovička
20. 3. 2006 Moderní tragikomedie Jiří  Jírovec
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
11. 3. 2006 Slobodan Miloševič nalezen mrtev   
11. 3. 2006 V Mladé frontě Dnes Miloševiče odsoudili i potrestali Štěpán  Kotrba
25. 2. 2006 Na reakci není nikdy pozdě Jan  Kavan
24. 2. 2006 Válka a mír v době boje proti globálnímu terorismu Jan  Eichler
15. 12. 2005 Protnuté Kosovo aneb lesklá sečna pravděpodobným daňovým rájem Jakub  Tayari

Financování "neziskových" struktur RSS 2.0      Historie >
19. 3. 2006 Koheze, nebo kolize? Na co také jsou euromiliardy   
17. 3. 2006 Hušák: Problémy Duhy nebo Martina Bursíka jsou nám jedno   
17. 3. 2006 Duha: Rozplétání nespletených sítí Vojtěch  Kotecký
16. 3. 2006 Spiklenecké teorie o financování NGO Miroslav  Šuta
16. 3. 2006 Nic z toho, co píše Kotrba o Nadaci Charty 77, není pravda František  Janouch
16. 3. 2006 Vznešený boj za křišťálové studánky Ivan  Brezina
16. 3. 2006 Zelený kruh Duhy Štěpán  Kotrba
14. 3. 2006 Dolary a nevládní organizace mezi Washingtonem a Moskvou Stanislav  Kliment
14. 3. 2006 Duhové peníze Štěpán  Kotrba
10. 3. 2006 Kdo financuje ekologické NGO? Miroslav  Šuta