10. 4. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
10. 4. 2006

Čurdová hájila antidiskriminační zákon proti Mackovi

Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP) uspořádalo ve čtvrtek 6. dubna seminář na téma "Antidiskriminační zákon -- ochrana slabších, nebo převrácení práva?" V jeho rámci vystoupili poslankyně a předsedkyně Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů Anna Čurdová (ČSSD), profesor ekonomie Vysoké školy ekonomické Robert Holman a poradce prezidenta republiky Miroslav Macek (ODS).

V úvodu moderátor a předseda CEPu Petr Mach informoval přítomné, že Poslanecká sněmovna bude o zákonu, který jí vrátil Senát, hlasovat pravděpodobně již 18. dubna. Zákon sugestivně označil za "ještě nebezpečnější než registrované partnerství." Podle jeho názoru bude zásahem do soukromoprávních vztahů.

Čurdová přítomným, převážně členům a příznivcům ODS, vysvětlovala podstatu zákona. "Jednotný zákon proti diskriminaci bude přehlednější a jasnější než obecná ústavní deklarace," řekla. Zdůraznila, že se jedná o zákonnou ochranu, aby nemohl být nikdo diskriminován kvůli rase, pohlaví, sexuální orientaci, politickému názoru či náboženskému vyznání. Schválení zákona mělo podle podmínek vstupu České republiky do Evropské unie proběhnout již ke dni vstupu, což se nestalo. "Evropská komise proto zvažuje sankce, pokud zákon nepřijmeme alespoň nyní. Nebudu hodnotit, zda je to dobře, nebo špatně. Je to prostě tak," dodala Čurdová.

Holman vyslovil názor, že veškerou diskriminaci vyřeší pravidla trhu, nikoli "direktivní" zákon. "Když podnikatel nebude chtít kvůli vlastním předsudkům zaměstnat Roma či ženu, ale jen bílého muže, zaměstná je -- za méně peněz -- někdo jiný, komu se tím zvýší zisk," řekl. Podle jeho názoru je "největším diskriminujícím subjektem" stát. "Ten reguluje nájmy, čímž znevýhodňuje lidi platící tržní nájemné. Nebo porodným diskriminuje bezdětné," dodal Holman.

Macek představil svůj svérázný "medicínský pohled". Řekl, že za rozdíly mezi muži a ženami může gen SRY. Diskusi týkající se antidiskriminačního zákona zlehčoval: "Pokud byl někomu do vínku dán dar být úspěšným tenistou, má stát ostatním platit hodiny tenisu, aby nebyli diskriminováni? Pokud má někdo nadání zpívat, má stát dalším platit hodiny zpěvu? Pokud se škaredá mužatka nemůže uchytit jako modelka Kurková, má se to posuzovat jako diskriminace? Pokud bude v hořící místnosti s malinkým okénkem stát dobře placený, velký a zdatný muž s malou, drobnou a špatně placenou ženou, kdo bude více diskriminován?" Čurdová oponovala, že nikdo nemá možnost výběru, s jakým pohlavím přijde na svět a je proto nespravedlivé, že kupříkladu mnohé učitelky pobírají o několik stovek menší platy než jejich mužští kolegové, ač jsou stejně vzdělané a výkonné.

V následné diskusi byly slyšet mnohdy i velmi netolerantní názory. Jeden z přítomných se Čurdové zeptal, zda by byl na základě antidiskriminačního zákona sankciován, kdyby byl majitelem domu a byt odmítl pronajmout členovi KSČM. Poslanec Marek Benda (ODS) se k němu přidal s tím, že "majitel má právo nepronajmout byt tomu, kdo mu vadí -- třeba rodinám s malými dětmi, které dělají rámus, nebo starým lidem, kteří chodí pomalu po schodech". Čurdová odpověděla, že ona, kdyby byla v postavení majitele domu, by nikdy nezjišťovala politickou příslušnost člověka, který by si chtěl pronajmout byt. "Nevadili by mi ani děti a staří lidé," řekla.

Dodala, že pokud by někomu z nich bylo upřeno bydlení kvůli věku či politické příslušnosti, měl by samozřejmě nezadatelné právo domáhat se ochrany.

Mach, který měl daleko k nestrannému moderování, k tomu poznamenal: "Mohli bychom být ještě rádi, kdyby nás o ten byt požádal komunista. Mohl by to být také Marťan, i toho by zřejmě zákon chránil." A Macek si na závěr neodpustil další invektivu. "Dnes se tady zabýváme antidiskriminačním zákonem. Příště možná dojde na ještě větší ptákovinu. Naše společnost je rozežraná, už nemusíme lovit mamuty, nemáme zřejmě co dělat, a tak se nadměrně zabýváme třeba ochranou zvířat či rostlin."

Po oficiálním skončení pokračovala neformální diskuse. Čurdová si od pravicových návštěvníků CEPu, chápajících antidiskriminační zákon po svém, vyslechla mnohé. Jeden z nich se jí zvýšeným hlasem ptal, zda zákon ochraňuje i "vrahy, kteří jsou v menšině". Další muž se jí zase otázal, zda nebude diskriminován, když bude chtít nastoupit "v bordelu jako kurva". Poslankyně mu klidným hlasem odpověděla, ať to zkusí, ale že zřejmě narazí. "Prostituce je u nás nelegální, takže by oficiálně nebyla přijata ani žena," dodala.

autorka je redaktorkou týdeníku Profit

                 
Obsah vydání       10. 4. 2006
10. 4. 2006 SPD: Platzeck rezignoval na funkci předsedy strany
10. 4. 2006 Chápu, že se potřebujete vyrovnat se svou minulostí Petr  Uhl
10. 4. 2006 Jde o zrušení konkrétní strany a tou je KSČM Václav  Růžek
10. 4. 2006 Úchylka poněkud retardovaného spoluobčana Štěpán  Kotrba
10. 4. 2006 Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech? Michal  Brož
10. 4. 2006 Pro radu k básníkovi Petr  Fiala
10. 4. 2006 Co se stalo o Velikonocích? Boris  Cvek
10. 4. 2006 Velikonoce -- drama úzkosti a utrpení či komedie pro zasmání? Pavel  Máca
18. 4. 2003 Velikonoce - po stopách Ježíšových Štěpán  Kotrba
10. 4. 2006 Manažeři z krajin vzdálených Václav  Dušek
8. 4. 2006 Budyšín zůstal pestrý Štěpán  Kotrba
9. 4. 2006 The New Yorker: Bush chce použít jadernou bombu proti Íránu
10. 4. 2006 Povodně včera, dnes a zítra - Buchertův vynikající rozhovor Štěpán  Kotrba
10. 4. 2006 Playboy má osmdesát
10. 4. 2006 Alzheimer je mediálním šlágrem
10. 4. 2006 Štěpán Kotrba: Pravidla jsou jasná Vlastimil  Růžička
10. 4. 2006 Británie před obecními volbami: spor Blaira s Brownem
10. 4. 2006 Eurotel a Active 24 : Víkendové opravy bez jediného slova upozornění Štěpán  Kotrba
10. 4. 2006 Ukrajina: Jak rozbít stát? Zaplaťte si novináře... Štěpán  Kotrba
10. 4. 2006 Nebuďme lhostejní, zastavme neonacistickou demonstraci!
10. 4. 2006 Čurdová hájila antidiskriminační zákon proti Mackovi Andrea  Cerqueirová
10. 4. 2006 Polská vláda chce zakázat pěstování GMO Miroslav  Šuta
10. 4. 2006 Francie: bitva o CPE pokračuje Simone  Radačičová
10. 4. 2006 Veřejná služba v podání pražského magistrátu Štěpán  Kotrba
10. 4. 2006 Předvolební vysílání v pořadu Dobré ráno s Českou televizí
10. 4. 2006 Jan Ruml pro LN: Proč zkrachovala Unie svobody?
12. 2. 2006 Hospodaření OSBL za leden 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce