13. 1. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
13. 1. 2009

Gaza: Společné prohlášení Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce

Mezinárodní hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce1 je extrémně znepokojeno boji v Gaze a jejich tragickým dopadem na tamní obyvatelstvo. Stovky civilistů zemřelo nebo je raněno, další museli opustit své domovy a jsou zasahování bojovými akcemi. Hnutí ČK&ČP odsuzuje skutečnost, že mnoho raněných je opouštěno a ponecháváno utrpení, bez přístupu ke zdravotní péči a bez možnosti ošetření v nemocnicích. Mnozí ze zraněných dokonce museli zemřít, protože sanitky neobdržely požadovaná povolení a nemohly tak zasáhnout včas.

Vyzýváme strany zúčastněné v konfliktu, zejména Izrael, aby uvolnily omezení kladená zdravotnickým týmům, aby mohly vykonávat své poslání při záchraně životů. Rádi bychom potvrdili, že podle mezinárodního práva mají strany konfliktu povinnost shromáždit, ošetřit a odsunout raněné, a to bez prodlení či jakékoli diskriminace.

13. 1. 2009

tisková zpráva MVČK

Ženeva/Jerusalem/Tel Aviv (MVČK) -- během úterní návštěvy Pásma Gazy prezident Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) Jakob Kellenberger důrazně požadoval po bojujících stranách šetření civilistů a umožnění práce humanitárním pracovníkům. "Obě strany musí zajistit, že všem obětem bude zdravotní pomoc poskytnuta rychle, v každou denní dobu. Zejména zranění musí být odsunuti a ošetřeni," řekl J. Kellenberger.

"Zranění nesmí čekat dny a dokonce ani hodiny, než budou ošetřeni. Práce zdravotnického personálu musí být respektována -- to není věc k jednání."

13. 1. 2009

Co se z českých médií nedovíte

S českými titulky je ZDE

Upozorňujeme, že film vyrobila britská komerční televize ITV, tedy ekvivalent české televize Nova!

13. 1. 2009

Izraelský premiér Ehud Olmert řekl v pondělí večer na setkání v Askhelonu v jižním Izraeli, že byl donucen osobně zatelefonovat Georgi Bushovi a požádat ho, aby zabránil Ricové hlasovat pro přijetí rezoluce vyžadující příměří v Gaze. Podle Olmerta Ricová plánovala rezoluci o příměří schválit spolu s ostatními členy Rady bezpečnosti. Nakonec byla rezoluce schválena 14 hlasy pro a Spojené státy se zdržely hlasování.

Olmert řekl ve svém projevu: "Když jsme viděli, že ministryně zahraničí, z důvodů, které jsme nepochopili, chce hlasovat pro rezoluci OSN, hledal jsem prezidenta Bushe a bylo mi řečeno, že je ve Filadelfii, kde má projev. Řekl jsem "To je mi jedno. Musím s ním mluvit teď." Zavolali ho z pódia, odvedli ho do jiné místnosti a já jsem s ním mluvil. Řekl jsem mu: "Vy nemůžete hlasovat pro tuto rezoluci." Odpověděl mi: "Poslouchejte, já o tom nic nevím. Nečetl jsem ji, její znění neznám. Tak Bush dal příkaz ministryni zahraničí a ona pro rezoluci nehlasovala, přestože ji připravila, zformulovala zorganizovala a zmanévrovala ostatní k podpisu. Bylo to pro ni pěkně trapné, musela se zdržet hlasování o rezoluci, kterou zorganizovala."

Mluvčí Bílého domu Gotrdon Johndroe konstatoval v úterý: "Tyto tiskové zprávy se nezakládají na pravdě."

Olmertova verze se shoduje se svědectvím ostatních členů Rady bezpečnosti OSN den po hlasování o rezoluci. Je tako známo, že před hlasování o rezoluci Ricová plánovala tiskovou konferenci, ale zrušila ji, protože ji naléhavě telefonoval Bush.

Podrobnosti v angličtině ZDE

13. 1. 2009

Ruský plynárenský podnik Gazprom tvrdí, že Ukrajina zablokovala dodávky plynu do Evropy. Plynová kontroverze tedy není vyřešena a pokračuje.

Náměstek šéfa podniku Gazprom Alexander Medveděv řekl, že Ukrajina nezačala dodávat plyn dál do Evropy, poté, co ho Rusko začalo pouštět na ukrajinské území.

13. 1. 2009

Izrael čelí sílícím požadavkům od vysokých činitelů OSN a od organizací, hájících lidská práva, aby bylo zahájeno mezinárodní vyšetřování válečných zločinů v Gaze v souvislosti s obviněními, že izraelská armáda "bezohledně a bez zaměřování" ostřelovala obytné oblasti v Gaze a izraelští vojáci používali palestinských rodin jako lidských štítů.

13. 1. 2009

Je dobře, že Britské listy mladého četkařského eléva přinutily k přemýšlení. A je dobře, že zaregistroval jejich nevyváženost. Ale ve shodě s klasiky je nutno se zeptat, co bylo na druhé straně vah. S čím se tentokráte vážilo? Odpověď je nasnadě: autorova subjektivní zkušenost s prací v ČTK a český mediální mainstream. Obojí to jsou závaží poněkud "cinknutá".

Britské listy jsou především komentářový deník. Nikoliv zpravodajský. Zpravodajství přinášejí pouze ve chvíli, kdy ho ČTK a jiné zpravodajské instituce přinášejí:

  • pozdě (stanoviska Ruska k válce v Gruzii, aktuální informace v případě krizí v zahraničí, které se nešíří anglicky ),
  • bez objektivních souvislostí mezinárodních událostí (připomeňme si události v Tibetu, ale i Gruzii),
  • se spinem ve prospěch jedné strany či informace pouze z jednoho zdroje (připomeňme si jakékoliv informace o dění na české levici, nebo začátek útoku na Irák, "embedded" novináře a četkařské pojmenování armády USA "spojenecká vojska" namísto "okupační armáda" či informování o zemích s levicovými vládami (Kuba)),
  • v omezeném rozsahu (jakékoliv události v jižní Americe, Africe a Asii),
  • vůbec ne (Šanghajská organizace spolupráce, ALBA).

V takovém případě se snaží BL přinést i primární informace, neboť nelze přinášet názory bez informací.

Britské listy nemají názor. Názor mají jednotliví autoři, kteří do nich přispívají. V tom se liší BL od jiných médií v Česku. Britské listy reflektují mezinárodní debatu o důležitých otázkách jak světa anglosaského, tak se snaží reflektovat mediální debatu v podstatných otázkách ruskojazyčnou, někdy i španělskou či francouzskou, pokud se od té anglosaské podstatně liší. Na rozdíl od ČTK jako veřejnoprávní instituce Britské listy nemají požadavek na vyváženost definovaný jako epiteton ornans v Kodexu. Jako motto mají naopak nevyváženost: o všem, o čem se v České republice příliš nemluví. Britské listy nahrazují neznalost anglického jazyka některých svých čtenářů. Britské listy budou klidně a s čistým svědomím mnohá témata ignorovat, pokud se o nich v mezinárodním kontextu mluví převážně stejně jako v Česku (volby v USA) či pokud se k událostem českým mohou vyjádřit bez diskriminace všichni relevantní řečníci (všechny názorové platformy, frakce či politické strany). Existuje jediná výjimka, a tou jsou zjevní i skrytí xenofobové, homofobové, neonacisté a extremní nacionalisté.

Britské listy jsou médiem suplementárním, řečeno mediálním žargonem. Jsou doplňkem k jiným médiím, řečeno česky. Až si články z Britských listů přečtete v Mladé frontě Dnes, Lidových novinách či Právu, budou Britské listy zbytečné. 30 000 čtenářů, kteří si přečetli včerejší vydání, si to nemyslí.

13. 1. 2009

V dobách míru je Parash Hill centrem turistických výprav, kam chodí Izraelci z blízkého města Sderot na výlety. Jsou tu lavičky pro turisty, houpačka, socha muže na koni a ploty, aby děti nespadly z ostrých srázů kopce.

Dnes láká Parash Hill úplně jiné návštěvníky - upíry a vlkodlaky, mstivce, zvědavce a neurotiky, a taky televizní týmy. Nechodí sem poslouchat zpěv ptáků, ale sledovat spektakulární panoramatickou vyhlídku na nelítostné a systematické izraelské bombardování pásma Gazy. Je to divácký sport v tom nejextremnějším slova smyslu.

13. 1. 2009

Izraelská ústřední volební komise v pondělí zakázala arabským politickým stranám, aby se účastnily na parlamentních volbách příští měsíc. Jeden arabský poslanec komisi obvinil z rasismu a konstatoval, že zpochybní toto rozhodnutí u izraelského Nejvyššího soudu.

13. 1. 2009

ANALÝZA:

Rozumí se, že nejen v Gaze!

1. Dobré úmysly tu nestačí

Britští čelní židé napsali (bylo to tlumočeno v nedělním Observeru, 11. 1.; zprávu uvedly i BL), že "věříme, že nyní pouze vyjednávání mohou zajistit dlouhodobou bezpečnost pro Izrael a tamní oblast". S pokusy o výchozí kontakty pro taková vyjednávání už třetí strany před týdnem začaly (včetně EU). Také OSN tlačí na uzavření příměří mezi Izraelem a Hamásem. A jako kdyby to zatím nemělo naprosto žádný ohlas. Bez ohledu na to, že samotné výstřely směřující proti sobě z obou stran řešení neposkytnou a daň krve se stále zvyšuje.

13. 1. 2009

Dvaatřicet kilometrů od pláží v Gaze na dně Středozemního moře před sedmi lety nalezli prospektoři obrovská ložiska. Prozatím byl loni naplánován podmořský plynovod mezi Gazou a Egyptem . Výstavba těžních zařízení je prozatím blokována nepřátelstvím mezi Izraelem a Palestinou. Vyjednávací tým v čele s Nigel Shawem z British Gas už řádně koupil těžební práva.

13. 1. 2009

To je ten pravý slogan, pod kterým se měla konat Topolánkova plynová mise. Mnozí komentátoři se pozastavovali nad tím, proč Topolánek připustil, aby ukrajinská strana podepsala text smlouvy s výhradami, zformulovanými v přiložené deklaraci, když přece i právnímu elévovi musí být jasné, že taková smlouva je právně irelevantní. Obviňují ho z toho, že tímto postupem oddálil příchod plynu do Evropy o celý den. Nabízím jinou verzi událostí, snad mám jako autor právo na spekulaci...

13. 1. 2009

Shodují se na tom čísla Hnutí DUHA i Pačesovy komise

tisková zpráva Hnutí Duha

Česká republika v budoucnu nebude potřebovat k vytápění vůbec žádný plyn z Ruska ani odjinud. Shodují se na tom propočty Hnutí DUHA i takzvané Pačesovy komise.

Stačí, aby vláda využila příležitostí k zateplení domů a využití domácího vytápění, jako jsou solární kolektory a další zelená zařízení. Srazila by tak nejen dovoz z Ruska, ale i účty, které miliony českých rodin platí za energii, a také exhalace skleníkových plynů.

13. 1. 2009

vloženo: 13. 1. 2009 04:58, autor: ČT24

Plynovod

Moskva - Podle ruského plynárenského monopolu Gazprom by dodávky plynu mohly být obnoveny dnes v 8:00 moskevského času, tedy 10:00 času středoevropského. Ruský plyn dodávaný přes Ukrajinu by v Evropské unii mohl být zhruba 24 hodin po obnovení dodávek, uvedl eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs.

Na zajímavé pojetí otáčení zeměkoule v České televizi upozornil František Řezáč. Myslím, že ve 4. 58 ještě nebyla ČT dost probuzená. (JČ)

K tomu dodává Jan Chyský: To, že má Praha o 2 hodiny víc než Moskva, je podle logiky ČT v pořádku. Zeměkoule ve znělce zpráv na ČT se také otáčí obráceně než ve skutečnosti. Tak jsou autoři vlastně konzistentní.

13. 1. 2009

Během své poslední tiskové konference předtím, než předá vládu Baracku Obamovi, řekl George Bush, že Spojené státy si zachovaly svou dobrou pověst navzdory kritice od evropských elit.

Uvedl, že jeho největším úspěchem bylo, že se mu podařilo zabránit dalšímu teroristickému útoku proti USA a zdůraznil, že je hrdý, že ve věci války v Iráku neopustil své zásady.

Přiznal některé své chyby: "Vyvěsit heslo 'Úkol splněn'na letadlovou loď, to byla chyba". "Abu Ghraib bylo velké zklamání. Nenalezení zbraní hromadného ničení bylo velké zklamání."

Prezidenta nejvíc rozčílilo, když se ho novináři zeptali, zda byla pověst USA poškozena tím, že Amerika zaútočila na Irák bez mandátu OSN, a tím, jak se zacházelo s osobami podezřívanými z terorismu v zálivu Guantánamo a s iráckými vězni v Abu Ghraib.

Bush odpověděl: "S takovým úsudkem silně nesouhlasím. Možná, že byla poškozena mezi některými elitami, ale lidé stále vědí, že Amerika znamená svobodu, že to je země, která poskytuje tolik naděje. Jen jeďte do Afriky, zeptejte se Afričanů na americkou velkodušnost a na americký soucit, jeďte do Indie, jeďte do Číny a ptejte se tam.

Je pravda, že části Evropy řekly, že jsme neměli vést válku v Iráku bez mandátu, ale to je jen pár zemí."

Za největší hrozbu považuje George Bush stále terorismus.

Podrobnosti v angličtině ZDE

13. 1. 2009

Ředitel odboru azylové a migrační politiky MV Tomáš Haišman se vyjádřil v ČRo na téma řešení situace cizinců, kteří přišli o práci a stojí před nutností se vrátit, poněkud kostrbatě.

13. 1. 2009

V pořadu Radiofórum, který vysílal 12. ledna 2008 Český rozhlas Radiožurnál, diskutovali o problematice cizinců, kteří v ČR ztrácejí práci, ředitel odboru azylové a migrační politiky MV Tomáš Haišman a právník MLP Pavel Čižinský.

Zhoršující se situaci cizinců na trhu práce sleduje MV podle Haišmana od poloviny října minulého roku ve spolupráci se sítí NNO na území republiky*. Na konci listopadu 2008 mělo na území ČR pracovní povolení cca 130 tisíc cizinců, dalších asi 17,5 tisíce cizinců pracovalo v ČR prostřednictvím agentur. Odhady MPSV signalizují, že propouštění se bude týkat tisíců z nich. Nejrizikovějšími etniky z hlediska dopadu na osobní situaci cizinců jsou Vietnamci a Mongolové.

13. 1. 2009

Topolánkova východní anabáze se, doufejme, odrazí i v racionálním přístupu našich nezávislých médií k tamní realitě. Zatím nás novináři překvapují "věcným" tahem na branku. Redaktorka MfDNES Jana Klímová v rozhovoru s ministrem Martinem Římanem položila otázku: Zapůsobilo na Putina, když Topolánkovi zavolal při jednání americký prezident Bush? (Mf DNES, 12.9.) Jak víme, premiér přerušil jednání s Vladimírem Vladimírovičem a věnoval se hovoru s americkým prezidentem. Zřejmě si nevypnul mobil, nebo chtěl ukázat ruskému premiérovi, jakou vážnost přikládá své roli šéfa evropské unie.

12. 1. 2009

Předem svého článku chci odkázat na dle mého čtenáři Britských listů neprávem opomenutý článek Tomáše Boňka "Izrael a právo národů na sebeurčení" z 2.1. 2009 (že byl opomenut, soudím podle relativně nízkého počtu čtenářů na automatickém počitadle). V tomto článku je celá problematika ve stručnosti tak shrnuta, že k ní v podstatě není co dodat.

Možná snad trochu osobního pohledu...

13. 1. 2009

Motto:

Topolánek řekl, že stažení vojáků, jímž Paroubek pohrozil, by znamenalo pro stát mezinárodní ostudu. "Jednání předsedy ČSSD pokládám za velmi nezodpovědné," dodal premiér. (Tisk, web).

Pane premiére,

od ledna 2007 spolu prostřednictvím médií diskutujeme na téma umístění amerického radaru v brdských lesích. Vy byste zřejmě duši dal za to, aby se příští pátek začaly betonovat základy pro radar, já jsem proti.

Vy nám dva roky tvrdíte, že pro občany bude radar "oázou bezpečí." Já tvrdím, že nevíte, o čem mluvíte.

Dokonce tvrdím, že vědomě lžete, pokud se radaru a okolností okolo něj týká. Zveřejnil jsem to - a doložil fakty - za ony dva roky již mnohokrát.

13. 1. 2009

Dobrý den,

omlouvám se že vstupuji do debaty, ale zase jsem si to nemohl odpustit, píše Richard Vaněk. Zásady rozumné debaty vyžadují takovou drobnost, jako jsou důkazy na podporu vlastních tvrzení. Když například tvrdím, že Hamas využívá civilisty a děti jako živé štíty, tak například přiložím důkaz:

Hammad Fathi při veřejném projevu vyzývá k používání žen a dětí jako štítů ZDE

Konkrétní záběry z bojů, jak CIVILNĚ oblečení ozbrojenci používají děti (proti jejich vůli) jako štíty. Jak poznat civilní oběť a mrtvého bojovníka Hamasu, když se převlékají za civilisty? ZDE

Hamas dokonce využívá SANITNÍ VOZY označené vlajkou OSN pro převoz ozbrojenců. Proč by se pak měl zdráhat využít i školy? ZDE

Kde bylo Vaše moralizování o civilních obětech, když začaly z Gazy létat rakety na Izrael? Přes 3000 jich dopadlo na školky, civilní domovy, nemocnice a zabily řadu civilních obětí. Izrael podle mne předvedl neuvěřitelnou trpělivost, že si to nechal tak dlouho líbit, zatímco jeho nevinní obyvatelé umírali.

Řekněte mi ještě jednu věc - jak byste postupovali Vy na místě Izraelců?

13. 1. 2009

V zásadě je nutné reagovat na slova pana Richarda Vaňka a pokud hodlá prezentovat argumenty, tak nastavit těmto "argumentům" protiváhu. Není přitom zájmem vyvolat vášnivé prostředí, ale nastavit zrcadlo "informacím", které poskytuje jako důkaz a provést jistou hlubší analýzu toho, co na základě poskytnutých vidí prezentuje.

Za účelem zachování kontinuity je jistě vhodné dodržet členění předřečníka, proto budu navazovat tam, kde pan Vaněk skončil, píše Pavel Zoch.

13. 1. 2009
tisková zpráva

Poslední animovaný šot z žabí dílny ". ..a toho by sis vzala?" právě začal svůj život na portále: you tube a lze se na něj podívat na této adrese. Vznikl za podpory nadace Open Society Fund a nadačního fondu Slovak-Czech Women's Fund, výtvarnicí je Bára Šalamounová. Tím se zároveň občanské sdružení Žába na prameni oficiálně loučí se svými příznivci a příznivkyněmi. V neposledně řadě děkuje všem za jejich podporu, ať již vyslovenou či smýšlenou.

Žába na prameni končí nerada, neboť dobře ví, že rovné příležitosti v české společnosti nastoleny nejsou a že ani situace se nevyvíjí nikterak příznivě. Momentálně však nemá jiné východisko, neboť se stejně jako celý neziskový sektor kvůli naprosté absenci politické vůle ocitla v neřešitelné finanční situaci a cítí se momentálně udolána byrokratickou mašinérií neustále se měnících předpisů a nařízení.

13. 1. 2009

Je opravdu velice zajímavé, jak se usilovně hledá viník v zásadě libovolné krize a jak se nakonec dříve nebo později vždy zpětně najde nějaké uspokojivé logické vysvětlení. Vydá se řada vědeckých a populárně vědeckých statí, napíše se řada článků, přijdou i paměti a pak vyjde bestseller a nakonec přijde hollywoodský trhák a my si půjdeme zaplakat do kina. Je zcela lhostejné zda, jde o krizi plynovou, finanční nebo o tu v Gaze, či úplně jinde. Možná by bylo daleko prospěšnější, kdybychom si dokázali říci, co nám tyto krize přinesly za poznání a jak nás mohou posílit a nekopnout k nějaké rozumné součinnosti při řešení nějakého problému. A hlavně komu a co taková krize přinese.

13. 1. 2009

Blahoprejeme vam k predsednictvi EU, stop.

Plyn, stop.

Ropa, stop.

Sranda, stop.

Hodne stesti v Novem roce, stop.

13. 1. 2009

Kein Gas, kein Spass...

13. 1. 2009

POZVÁNKA na třetí nedožité FM narozeniny Radia Wave

Termín: úterý 13.ledna 2009, 19:00
Místo: Retro Music Hall, Francouzská 4, Praha 2
Vystoupí: G Point Hunters (Roman Holý a Matěj Rupert), Midi Lidi, Please The Trees, Xindl X

Koncert na podporu Radia Wave proti mašinérii hlouposti Rady Českého rozhlasu, která vyhnala Radio Wave z FM vysílání a neustále se snaží stanici pro mladé zadupat do země (naposledy například hloupým obviněním Radia Wave z fašismu). Na podporu vystoupí kapely MIDI LIDI, Please The Trees, G-Point Hunters (Roman Holý a Matěj Rupert) nebo originální písničkář Xindl X. Datum koncertu je symbolické, 13. ledna 2006 totiž začalo oficiálně Radio Wave poprvé vysílat. Tento koncert tak bude jakýmisi třetími nedožitými FM narozeninami rádia. VSTUP ZDARMA!

Další podrobnosti na www.chciwavezpet.cz ZDE

13. 1. 2009

Natalie Dylan, 22, z města San Diego v Kalifornii, tvrdí, že její nabídka, že stráví noc s mužem, který jí zaplatí nejvyšší finanční částku, a věnuje mu své panenství, přiměla 10 000 mužů, aby se zúčastnili aukce o tuto noc.

Dylanová zamýšlí ze získaných peněz financovat své postgraduální studium. Rozhodla se, že se oddá muži, který nabídne nejvíc, poté, co její sestra Avia, 23 financovala svá studia tím, že tři týdny pracovala jako prostitutka.

Dylanová vysvětlila, že vyvolala pozornost velké množství mužů, včetně podivínů, i těch, kteří jí "podrobně vysvětlovali, co s ní budou dělat", a "množství zdvořilých žádostí od bohatých podnikatelů". Uvedla, že někteří žadatelé s ní chtějí chodit, ale zdůraznila, že jde opravdu jen o jedinou noc. Dodala:"Je šokující, že muži jsou ochotni zaplatit tolik za panenství, které už málokdo považuje za takové terno."

Podrobnosti v angličtině ZDE

13. 1. 2009

Prezident České republiky pobude ve stále osamělejším úřadu další čtyři léta, nicméně svou (oblíbenou) výlučnost prokáže nesporně ještě vícekrát. Pravděpodobný materiál ke školení lidstva mu poskytne semestr českého předsednictví Evropské unii; během něj se má mimochodem EU sblížovat s Izraelem. Naposledy však - na sklonku minulého roku - uděloval milosti páně profesorův mnohem mocnější kolega Bush, který za stávajícího vývoje na Blízkém východě snad ani nemohl zmírnit tradiční protiarabský proud -- odpustil zesnulému obchodníku zbraněmi, jenž roku 1948 nelegálně postoupil bombardery B-17 Židovskému státu. Zatímco ale odchod pána Hradu z čestného předsedání Jánskému vršku dokázal rozplakat i některé politické cyniky, po stávajícím nájemci Oválné pracovny "grandhotelu" Bílý dům zůstává stoprocentně rekordní znechucenost. Pocit škrpálů na vyhození.

13. 1. 2009

Na statistickou kompresi budou od úterý 13. ledna do pátku 16. ledna 2009 postupně přepojeny všechny vysílače digitální sítě 1. Od 16. ledna 2009 bude multiplex veřejné služby se všemi čtyřmi programy ČT a stanicemi ČRo v digitální kvalitě vysílat v celé republice prostřednictvím nové kompresní technologie.

13. 1. 2009

Rada OSN pre ľudské práva so sídlom v Ženeve dnes svojou rezolúciou odsúdila izraelskú vojenskú ofenzívu v pásme Gazy a je odhodlaná vyslať na okupované palestínske územie misiu, ktorá vyšetrí porušovania ľudských práv Palestínčanov.

Proti dokumentu hlasoval iba jeden zo 47 členov rady, Kanada. Rezolúcia označila izraelský zásah za "hrubé porušenie ľudských práv Palestínčanov s cieľom systematicky zlikvidovať palestínsku infraštruktúru". Za rezolúciu hlasovalo 33 afrických, ázijských, arabských a latinskoamerických krajín. Trinásť európskych štátov sa zdržalo hlasovania.

SME: Rada pre ľudské práva OSN odsúdila Izrael. Slovensko sa zdržalo ZDE

13. 1. 2009

Izraelské arabské strany Ra'am Ta'al a Balad nebudou moci v nadcházejících volbách, které se uskuteční 10. února kandidovat do parlamentu. Rozhodla o tom na návrh dvou ultrapravicových parlamentních stran, podaných zástupcem strany "Izrael náš domov" Davidem Rotemem izraelská ústřední volební komise. "Je to politický proces pod vedením fašistů a rasistů, kteří chtějí mít Knesset i celou zemi bez Arabů," prohlásil předseda arabské nacionalistické strany v Izraeli Ta'al (Hnutí obnovy), Ahmad Tibi.

Hlasování bylo poměrně jednoznačné: Za vyloučení strany Balad hlasovalo 23 členů volební komise, 3 byli proti a 1 se zdržel. Za vyloučení strany Ra'am Ta'al hlasovalo 21 členů, 8 bylo proti a 3 se hlasování zdrželi. Předseda strany "Izrael náš domov" Avigdor Lieberman přivítal rozhodnutí a uvedl, že "dalším krokem bude BALAD postavit mimo zákon. Kdo bude reprezentovat Araby žijící v Izraeli jako jeho právoplatní občané, neuvedl.

SME: Izrael zakázal arabským stranám kandidovať vo voľbách ZDE

MigNews: Арабов лишили права заседать в Кнессете ZDE
12. 1. 2009

Agresivní izraelské vojenské akce v Gaze mají "nesmírně pronikavý a nezdravý" efekt na britské muslimské komunity. Začíná jim docházet trpělivost." Konstatoval to náměstek ministra spravedlnosti Shahid Malik. Podle něho je v britských muslimských komunitách "skutečný pocit bezmoci, beznaděje a bezmocnosti, ohledně situace v Gaze. Pocit křivdy a nespravednosti je nesmírně pronikavý a zjevně nezdravý." Malik je první muslim, který zastává místo v současné britské vládě.

13. 1. 2009

Představa některých politiků Evropské unie a USA, že budou beztrestně rozvracet politický systém Ukrajiny "oranžovou revolucí", financovanou a řízenou ze Západu, se hroutí. Pokus ztroskotal na tom, že v Rusku nevládnou idioti a ekonomické vztahy zde mají jednoznačný politický rozměr. V tom měl Paroubek pravdu. Východiskem ovšem byla Topolánkova teze, převzatá od Brežněva, s níž přijel do Moskvy - Evropa se stará o Evropu, a zbytek éto váše děélo. A jedině na tomto půdorysu byla možná dohoda. Bod pro Topolánka, či spíše pro telefonickou diplomacii Václava Klause. K něčemu ty Puškinovy medaile mohou být užitečné... Energetické oligarchy, kteří měli Rusko srazit na kolena, Putin buď vyhnal do emigrace, nebo zavřel, anebo je bezpečnostní složky postřílely. O zbytek se postaral strach. Rusko obnovilo plnou kontrolu nad svými surovinami, vytvořilo rozvojový program energetické politiky a na Evropě a USA je, aby si to uvědomily a přestaly se vměšovat do vnitroruské politiky i bilaterálních vztahů Ruska k okolním zemím.

Pozn. JČ: Druhé mocnosti se samozřejmě budou vměšovat do bilaterálních vztahů Ruska k jiným zemím, stejně jako se - kdekoliv je toho Rusko schopné - snaží tato mocnost překazit strategické plány jiných mocností. Konkurence v zahraničních vztazích je přirozenou součástí úsilí o světovou rovnováhu moci. Argument, že nějaké země jsou něčí kolonií a tam si kolonizátor může dělat, co chce, není v dnešní době platný nikde. A už vůbec ne tam, (viz Gaza) kde v mocenském zájmu likviduje mašinerie jiného státu civilní obyvatelstvo. - Rád bych věděl, proč Štěpán Kotrba neustále tak nekriticky obhajuje mocenské zájmy Ruska. Proč neobhajuje i mocenské zájmy Spojených států?

12. 1. 2009

Podle současné teorie komunikace a public relations (PR) využívá tzv. bílá propaganda standardní techniky a nástroje public relations. Typická je jednostranná prezentace názorů a faktů a distribuce poselství prostřednictvím tradičních a důvěryhodných masových médií hlavního proudu (tzv. mainstreamu). Téměř každý, i průměrný propagandista či píarista ví, že skutečně účinná propaganda, je taková, která jako propaganda vůbec nevypadá. PR aktuálně pracuje s heslem: "Nejlepší PR nezanechává žádnou stopu! Mnoho specialistů a teoretiků mediální komunikace a public relations odmítá přisoudit termínům PR a propaganda stejný význam a smysl. Propagandu vnímají a označují za nástroj hrubé manipulace, jenž se uplatňuje zejména v totalitních nebo autoritativních režimech. V podání těchto režimů má většinou jen malou účinnost, a to pro svou čitelnost, necitlivost a celkovou nedůvěryhodnost. PR agentury se termínu propaganda zásadně či pokud možno vyhýbají, a to proto, že nechtějí přijít o klienty.

12. 1. 2009

Vzdělaní lidé nejsou čestnější než ti, kteří ve škole odseděli méně let, umějí ale lépe lhát. Vzdělanec se vyhýbá tomu, aby vyslovil jednoznačnou nepravdu, raději zamlčí nepohodlná fakta a to tak, aby si posluchač sám v hlavě vytvořil falešný obraz. Když oběť lest odhalí, může proklínat svoji důvěřivost, ale ,,akademika" jen těžko dostane na pranýř.

11. 1. 2009

Aktuální Otázky Václava Moravce daly tentokrát slovo "izraelské straně" ohledně současného konfliktu v Gaze, konkrétně mluvčímu izraelského ministerstva zahraničí Jigal Palmorovi. Ten v živém vstupu z Jeruzalém předvedl, že umí lhát ještě důkladněji než jeho nadřízená, a potvrdil tak, že se oficiálním izraelským zdrojům nedá věřit ani nos mezi očima. Václav Moravec jeho několikaminutovou litanii nepřerušil na rozdíl od minulé relace, kdy přerušil vstup Pavlíny Reš, jež emotivně popisovala své zážitky z válečné Gazy.

12. 1. 2009

Letošní rusko-ukrajinská plynová krize vyvolala v českých médiích záplavu reakcí psavců všech možných druhů a úrovní. Jako obvykle si však nikdo z nich nedal práci, aby se pokusil pochopit pozadí a příčiny krize, natož aby se dopracoval k nějakým aspoň trochu schůdným návrhům řešení. Pojďme se proto na problém podívat s pomocí těch (viz odkazy dole), kdo o něm a) vědí víc než čeští politici a novináři, b) snaha o osobní prospěch, ideologická omezenost ani myšlenková lenost jim nebrání rozumně se k němu vyjadřovat.

13. 1. 2009

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Boj proti recesi se stal jedním ze tří hlavních zpráv německých novin, vedle dodávky plynu a krize na Blízkém východě ZDE. A není divu, že ve volebním roce politikové zapomněli na to, že ještě nedávno říkali, že snížení daní by bylo jen neoptimálním způsobem anticyklického jednání, protože rychlého vzniku pracovních míst by se tím nedalo docílit. Že ale by dodatečné státní investice mohly mít jen těžko požadovaný efekt, o tom něco v mé dnešní poznámce...

12. 1. 2009

Už nějakou dobu cítím nutkání vyjádřit se i já k tomu, zda jsou Britské listy komunistickým plátkem či nikoli či jaké vlastně jsou, píše student Ondřej Blažek, který zároveň pracuje v zahraničněpolitické redakci ČTK.

13. 1. 2009

Upřímně řečeno, článek pana Blažka mne pěkně nadzvedl, píše Soňa Hromátková.

Emotivnost BL? Jistě. Válečné konflikty (=mrtví, ranění, mučení), sociální nespravedlnost (=snižování možností nejslabších), ohrožování bezpečnosti a zavlečení nejen našich občanů do válečných konfliktů (=účast našich armádních složek či podpora stávajících, budoucích - radar) jsou témata, která by měla rozpálit doběla každého, nejen autory a čtenáře BL.

13. 1. 2009

Protože už trochu něco pamatuji, mohu porovnávat. Už poměrně dlouho si myslím, že dnešní tzv. mainstreamová média zaměnila rétoriku, kterou používali komunisté zejména v 50. letech, ale i dále. Ti dnešní "Jedině správní" ji pouze přepólovali, takže dřívější odsudek pod společným jmenovatelem -- imperialistický - dnes pouze nahradili vágním pojmem -- komunistický. Jedná se o báječně universální, vše jiné odsuzující a zostouzející nadávku, varování, hrozbu. Netřeba demokratické diskuse, argumentů, naslouchání jinému názoru. Báječně černobílá skutečnost (nebo lépe řečeno modro -- červená?), píše Jindřich Bešták.

13. 1. 2009

Každý stát má povinnost se starat o své občany. Tečka. Humanitární či ekonomická imigrace je otázkou, do jaké míry si ji může stát, aniž by se přestal starat o své občany, dovolit. A jestli si ji i nadále chce dovolit. Druhá tečka. Potřeba pracovních sil v době růstu vyvolává snahy po vábení migrantů. V době krize pak společnost nechce nést sociální náklady. Ekonomové tomu říkají externalizace internalit a v krajním případě znamenají tyto praktiky toleranci dětské práce. Na druhé straně důvod k radikálním termínům jako je "vykořisťování" a "třídní nenávist" i k radikálním činům, jako jsou stávky, revoluce a státní pořevraty.

Lidskoprávní aktivisté se domnívají, že každý bohatý stát musí být schopen přijmout libovolné množství cizinců chudých a nechat je na svém území po libovolnou dobu. Prý je to právo. Ale tak tomu není.

13. 1. 2009

Reakce na glosu Štěpána Kotrby "Neplést si prosím lidská práva s ekonomickou migrací"

Ne, šéfredaktor namítne, že jestliže nějaká země přijme v době konjunktury pracovní síly občanů jiných zemí pro vykonávání prací, které z Čechů nikdo nechce dělat, má povinnost se o ně postarat v době krize a alespoň jim zajistit cestu zpět. Je to rozumné opatření ve prospěch českého státu samotného, protože tím omezí kriminalitu zoufalých lidí bez prostředků. Poskytování práva pobytu v ČR výlučně na základě kontraktu cizince se zaměstnavatelem je zvlášť obscénní, fašistické opatření, které dává zaměstnavateli neomezené možnosti cizince vykořisťovat: "Nechceš tak nízký plat? Tak tě vyhodíme a pojedeš za své domů." To jsou podmínky z třetího světa, které by se neměly šířit v České republice.

Ve Velké Británii existuje přísně vynucovaný zákon, že za tutéž práci musejí dostávat tutéž mzdu místní lidé i cizinci. Kdyby tomu totiž bylo jinak, místní lidi by si oprávněně stěžovali, že levné zahraniční pracovní síly zvyšují domácí nezaměstnanost a jsou diskriminací domácích (nezaměstnanost) i cizích (šokujícím způsobem nízké platy).

Civilizovaný stát musí zajistit pro lidi, kteří na jeho území pracují, tytéž podmínky pro všechny. Jinak je to skutečně fašismus. Divím se, že s ním Štěpán Kotrba pořád flirtuje.

10. 1. 2009

Dostávám tak stovku čtenářských reakcí z nejrůznějších částí české společnosti denně, z měst i vesnic, od podnikatelů i nezaměstnaných, důchodců i středoškoláků.

V těchto dnech mě opakovaně kritizuje za postoj Britských listů vůči izraelského vraždění civilistů a dětí v Gaze několik stoupenců státní izraelské vyhlazovací politiky.

10. 1. 2009

"Pokud to přežijete, můžete mi napsat své dojmy - jaké to je, když na pokojného člověka terorističtí hajzli pálí rakety," píše mi Libor David. A Pavel Mareš dodává, že, hrůzo hrůz, Hamas si přeje likvidaci Izraele - a proto se s ním nedá vyjednávat.

Aniž bych obhajoval teroristické útoky Hamasu, jen tak mě napadlo, co by asi dělali Libor David a Pavel Mareš, kdyby mezinárodní společenství rozhodlo, že na území Čech vznikne samostatná Romská republika, kterou budou podporovat finančně Spojené státy zbraněmi a částkou 3 miliard dolarů ročně. Do oblasti bývalých Čech západní mocnosti nastěhují všechny Romy ze střední, východní i západní Evropy.

Češi budou deportováni na zbytkovou Moravu (oblast kolem Vsetína), kde jich 10 milionů bude žít natlačeno v táborech bez zaměstnání a na hermeticky uzavřeném prostoru bez povolení ho opustit. Češi budou mít barevně odlišené, "druhořadé" občanské průkazy; občany prvního řádu budou výlučně Romové. Propustky z "pásma Morava" budou vydávat romské správní orgány nové středoevropské Romské republiky. Mezinárodní společenství bude ostře kritizovat český vypjatý nacionalismus a xenofobii, jak se "už začátkem roku 2009 začaly projevovat v kritických postojích vůči Evropské unii," bude zdůrazňovat zejména francouzský tisk.

Pokud se pan Mareš a pan David pokusí proti tomu cokoliv udělat, budou označeni za teroristy - a dobře americkými zbraněmi vyzbrojená romská armáda si už zjistí, kde na Moravě bydlí, a usmrtí je profesionálně mířenými leteckými údery.

Opakovaně bude romská armáda provádět vražedné razie na území Moravy, případně do Německa a do Rakouska, kde se hrstky Čechů budou pokoušet organizovat proti nové středoevropské Romské republice odpor. Romská republika zahájí totální válku proti Rakousku, kde usmrtí tisíce civilistů ve snaze zlikvidovat tamější českou emigrantskou organizaci. Při jedné agresivní vojenské razii pozemními vojsky na zbytkovou Moravu se ženy a děti ukryjí v jakési škole. Pan Mareš a pan David se zoufale pokusí na postupující romské tanky z té školy vystřelit, a romská tanková brigáda školu s civilisty srovná se zemí.

Mezinárodní obhájci středoevropské Romské republiky budou zdůrazňovat, že Romská republika má právo hájit se proti českému terorismu. Činy pana Mareše a pana Davida emfaticky odsoudí mluvčí romského ministerstva obrany v Praze.

1. 1. 2009

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V prosinci 2008 přispělo celkem 220 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 75 226.75 Kč. Příjem z reklamy byl 2000 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 12. 2008 částku 81 886.01 Kč . Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,725.65 EUR.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2009 Rada pre ludské práva OSN odsúdila Izrael   
13. 1. 2009 Izraelská ultrapravice zakázala kandidovat izraelským arabským stranám   
13. 1. 2009 Skutečně "pouze vyjednávání mohou zajistit dlouhodobou bezpečnost"? Miloš  Dokulil
13. 1. 2009 Izraelská volební komise zakázala arabským stranám účast ve volbách   
13. 1. 2009 OSN požaduje vyšetřování válečných zločinů v Gaze   
13. 1. 2009 Pustili nám plyn aneb sebevražda ukrajinského snu Štěpán  Kotrba
13. 1. 2009 Gaza a PR Pavel  Zoch
13. 1. 2009 V Gaze se bojuje o zemní plyn Štěpán  Kotrba
13. 1. 2009 The Times: Někteří Izraelci se kochají bombardováním Gazy   
13. 1. 2009 Izraelský premiér telefonoval Bushovi, aby zkrotil Condoleezu Ricovou   

Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2009 Česká republika nepotřebuje žádný plyn na vytápění   
13. 1. 2009 V Gaze se bojuje o zemní plyn Štěpán  Kotrba
13. 1. 2009 Dodávky ruského plynu Evropě znovu "zablokovány"   
13. 1. 2009 Hledání viníků a teplo domova... Ladislav  Žák
13. 1. 2009 Topolánek: My vám zatopíme Juraj  Slabeycius
13. 1. 2009 Pustili nám plyn aneb sebevražda ukrajinského snu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2009 Několik poznámek k rusko-ukrajinskému sporu o zemní plyn Jindřich  Kalous
12. 1. 2009 Plynový konflikt: Ukrajina intriguje poza chrbát Ruska Juraj  Slabeycius
12. 1. 2009 EU se snaží vzkřísit dohodu o plynu s Ruskem   
11. 1. 2009 Európa mrzne: Kto zastavil plyn?   

Hypoteční, finanční ... ekonomická krize RSS 2.0      Historie >
3. 1. 2009 Bizarní možnost, že vkladatelé budou muset platit bankám úrok za úspory, je reálná   
1. 1. 2009 PF 2009 Karel  Dolejší
30. 12. 2008 Co způsobilo, že je současná finanční krize tak vážná: tržní fundamentalismus   
29. 12. 2008 Kapitalismus jako globální Ponziho schéma Jindřich  Kalous
24. 12. 2008 Kapitalističtí hlupáci   
19. 12. 2008 Prezident Bush "nedovolí rozklad amerického automobilového průmyslu"   
18. 12. 2008 Ve Washingtonu se rozdávají úvěry Ladislav  Žák
17. 12. 2008 O neznalosti politiků a drzosti bankéřů, neboli Rozhodování v nejasnosti Uwe  Ladwig
17. 12. 2008 V Británii výrazně stoupla nezaměstnanost   
16. 12. 2008 Ruská vláda neví, co bude napřesrok s ekonomikou   

Sankt Peterburg prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2008 Jsme odsouzeni pasivně naslouchat rozhovorům vládců o našem osudu   
31. 12. 2008 Ne, v Rusku není komunismus Jan  Čulík
27. 12. 2008 Dětští žebráci v petrohradském metru Jan  Čulík
23. 12. 2008 Vánoční procházka starým Petrohradem Jan  Čulík
22. 12. 2008 Sankt Peterburg a okolí - dalších pár pohledů Jan  Čulík
22. 12. 2008 Dnešní Rusko: Směsice kapitalismu a komunismu, která zraje k bizarnosti Jan  Čulík
21. 12. 2008 Půjde Rusko tou či onou cestou a jak to tam vypadá dnes? Jan  Čulík
20. 12. 2008 V ďáblově lůně: Sankt Peterburg 2008 Jan  Čulík
20. 12. 2008 Orgie konzumerismu v ruském městě Jan  Čulík

Kontroverze Klaus kontra europoslanci, prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2009 Francouzi jako Hitler   
1. 1. 2009 Guardian: Obavy z českého předsednictví EU sílí   
27. 12. 2008 S Čechy v čele EU bude veselo   
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
22. 12. 2008 Evropská unie je politický kýč, aneb O věrnosti prázdnotě Luděk  Toman
19. 12. 2008 Transformace středověké Svaté říše v národní státy byla postupná Petr  Schnur
17. 12. 2008 Der Spiegel: Pozdvižení nad českým prezidentem: Tajně odposlouchával europoslance   
16. 12. 2008 Jak odvést pozornost od "lisabonizace" EU... Jaroslav  Kuba
16. 12. 2008 Tanečky okolo Lisabonské smlouvy Michael  Kroh
16. 12. 2008 Nastávající krize Milan  Valach

19. kongres ODS RSS 2.0      Historie >
10. 12. 2008 Nekolikajazyčný eurooptimistický jekot na Hradčanech Karel  Košťál
9. 12. 2008 Koncept bezpečnosti České republiky od ODS -- zřeknutí se suverenity ve prospěch Spojených států? Mojmír  Babáček
9. 12. 2008 Hlas lidu aneb co reprezentuje zkratka ODS   
8. 12. 2008 Boj s bolševismem v ODS Ladislav  Žák
8. 12. 2008 ODS kompletní. Stejná jména. Stejný styl. Stejné výsledky do budoucna. Štěpán  Kotrba
8. 12. 2008 Modré autíčko Robert  Bartoš
8. 12. 2008 Hrozící finanční krize zřejmě oslabila podporu ODS Vojtěch  Polák
8. 12. 2008 ODS: načechrejme péra, začne nová éra Milan  Daniel
8. 12. 2008 Václav Klaus de la Mancha a pár podivných kukaček v hnízdě ODS Ivo  Šebestík
7. 12. 2008 ODS stále bojuje s bolševismem Bohumil  Kartous

Krajské a senátní volby říjen 2008 RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2008 Analýza neúspěchů ODS   
20. 11. 2008 Jak se jedná o krajské vládě na jižní Moravě   
20. 11. 2008 Když dva dělají totéž... Antonín  Hubený
31. 10. 2008 Co řekly volby 2008? Soňa  Hromátková
29. 10. 2008 Kdo měl jít k volbám   
29. 10. 2008 Jak by interpretoval Klausovo chování před volbami Ústavní soud? Václav  Chyský
27. 10. 2008 Nebude diktatura v ČR Bohumír  Tichánek
27. 10. 2008 Zeman měl pravdu, severočeská ČSSD nejspíš má v plánu uzavřít koalici s ODS Štěpán  Kotrba
27. 10. 2008 Vidět mladšího člověka na cestě k volbám bylo jak vidět bílou vránu   
27. 10. 2008 Černé bláto a zelená bažina Štěpán  Kotrba

Pákistán RSS 2.0      Historie >
16. 12. 2008 Immanuel Wallerstein: Pákistán: Obamova noční můra Immanuel  Wallerstein
2. 12. 2008 Čína se obává indicko-japonské vesmírné aliance   
29. 11. 2008 Times of India: Spojené státy, Británie a Izrael poskytují Indii zpravodajskou pomoc   
24. 10. 2008 "Americké rakety" zasáhly školu v Pákistánu   
8. 10. 2008 Rakety Hatf - jaderná pěst Pákistánu Lukáš  Visingr, Štěpán Kotrba
27. 9. 2008 Indické rakety Agni: Od regionálního odstrašení ke globální výzvě Lukáš  Visingr
27. 9. 2008 Další incident mezi USA a Pákistánem skončil na Valném sromáždění OSN   
27. 9. 2008 Indické rakety Agni: Od regionálního odstrašení ke globální výzvě Štěpán  Kotrba
25. 9. 2008 Přestřelky v Pákistánu: konečně se Američané přiznali   

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2009 Pustili nám plyn aneb sebevražda ukrajinského snu Štěpán  Kotrba
25. 12. 2008 Bývalý gruzínský zástupce v OSN vyzval k předčasným volbám Karel  Dolejší
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
16. 12. 2008 Ruští generálové ztrácejí moc   
30. 11. 2008 Zpráva Izvestijí je zavádějící, Saakašvili trvá na tom, že za válku nese odpovědnost Rusko Karel  Dolejší
29. 11. 2008 Izvestija: Saakašvili prý "přiznal, že vyprovokoval válku s Ruskem; podle opozice chce uprchnout ze země"   
25. 11. 2008 Válka jako zrcadlové bludiště Petr  Nachtmann
25. 11. 2008 Za odměnu na Sibiř Karel  Dolejší
16. 11. 2008 Pozor na ruskou manipulaci Jan  Čulík
14. 11. 2008 Civil Georgia: Bush prý přesvědčoval Sarkozyho, aby během gruzínské krize nejezdil do Moskvy   

Marihuana RSS 2.0      Historie >
10. 11. 2008 Kateřina Jacques chce dávat beztrestně marihuanu i dětem Štěpán  Kotrba
18. 9. 2008 Nad léčivými jointy s Lumírem Hanušem Lumír Ondřej Hanuš, Štěpán Kotrba
10. 7. 2008 Bushka versus stát: Poloviční vítězství snaživého primitiva Štěpán  Kotrba
8. 7. 2008 Zhulení křesťané: vědci objevili psychoaktivní účinky starověkého kadidla   
1. 7. 2008 V holandských kavárnách smějí kuřáci kouřit jen konopí   
6. 6. 2008 Trpká léčba konopím Bushka  Bryndová
13. 5. 2008 15 000 lidí: fotoohlédnutí z Global Marihuana March 2008 Štěpán  Kotrba
6. 5. 2008 Global Marihuana March 2008 tuto sobotu   
21. 3. 2008 Pokání na Velký pátek kvůli perverznímu efektu Bushka  Bryndová

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2008 Poplatky za ošetření nic neregulovaly Petr  Wagner
6. 12. 2008 Šlo o návštěvu lékaře jen v nutných případech   
5. 12. 2008 Poplatky ve zdravotnictví v ČR a v Německu   
5. 12. 2008 Rušení traumacenter a standardy zdravotní péče Petr  Wagner
5. 12. 2008 Zdraví je nade vše Jan  Mertl
5. 12. 2008 Brno má zájem o Úrazovou nemocnici, kterou chce Julínek rušit   
2. 12. 2008 Medicínské námitky proti "standardům zdravotní péče" Petr  Wagner
2. 12. 2008 Petr Wagner neřeší zásadní etické otázky dnešní zdravotnické péče Jan  Čulík
26. 11. 2008 Josef Provazník nerozumí problémům ve zdravotnictví Petr  Wagner
26. 11. 2008 O Davidu Rathovi: Politik by neměl radikálně měnit svá stanoviska   

Čína RSS 2.0      Historie >
29. 12. 2008 Sinologie a dnešní Čína Lukáš  Zádrapa
2. 12. 2008 Čína se obává indicko-japonské vesmírné aliance   
9. 11. 2008 Xinhua: OSN oznámila podepsání Pekingské deklarace o změnách klimatu   
8. 11. 2008 Dong Feng - raketový arzenál Říše Středu Lukáš  Visingr, Alena Breuerová, Štěpán Kotrba
31. 10. 2008 Na čínském obzoru jsou přece jen nakonec "josefínské" reformy? Miloš  Dokulil
30. 10. 2008 Asijské vesmírné závody   
30. 10. 2008 Studie RAND naznačuje, že USA prohrají válku s Čínou   
13. 10. 2008 Čína zřejmě dovolí zemědělcům prodávat svou půdu   

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
29. 8. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
8. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Zelení RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2008 Bývalý kpt. StB Miloslav Málek. Loajální zaměstnanec Milan  Daniel
25. 11. 2008 Pochybnosti   
25. 11. 2008 Jak se dláždí cesta k moci Milan  Daniel
24. 11. 2008 Bursíkova izolace se prohlubuje Milan  Daniel
24. 11. 2008 Hlasujte v souladu s programem, nebo odejděte! Ondřej  Slačálek
22. 11. 2008 Poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová opustily klub SZ   
21. 11. 2008 Zelené divadlo na provázku Milan  Daniel
13. 11. 2008 Stanislav Penc odchází ze Strany zelených Stanislav  Penc
4. 11. 2008 Zubová: Jednou z příčin propadu SZ ve volbách byl odklon od zeleného programu Matěj  Stropnický
23. 10. 2008 ČSSD dostala příležitost, které se zřekla Bursíkova Strana zelených Jakub  Rolčík

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
8. 1. 2009 Koncert CHCI WAVE ZPĚT!   
1. 1. 2009 Televizní nuda na Silvestra Monika  Binke
29. 12. 2008 Americký televizní moderátor Dan Rather uštědří Bushovi zřejmě další ránu   
23. 12. 2008 Jednání Rady Českého rozhlasu je neobhajitelné a nelogické, je třeba prošetřit, zda není zkorumpována, tvrdí poslanec   
22. 12. 2008 ORF se nachází v těžké krizi Richard  Seemann
20. 12. 2008 Byla v Praze jiná Ellen Tauscherová, než zasedá v Kongresu? Karel  Dolejší
13. 12. 2008 Česká televize zase manipuluje František  Řezáč
8. 12. 2008 Deutschlandradio povede Willi Steul Richard  Seemann
28. 11. 2008 Swastika Eyes pro Radu Českého rozhlasu Štěpán  Kotrba
27. 11. 2008 Rada Českého rozhlasu hájí komerční zpravodajské stanice a portály Štěpán  Kotrba