22. 3. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
22. 3. 2004

Před mnoha staletími vyprávěl prý čínský mudrc Čuang`c příhodu o jednom starém muži, který dnes a denně čerpal vodu ze své studny jen s pomocí vědra, provazu a holých rukou. Bylo to velmi namáhavé a nepříliš efektivní. Kolemjdoucí se ho ptali, proč si nepořídí rumpál a nečerpá vodu s jeho pomocí. Muž jim odpověděl: "Kdo používá stroje, toho i srdce je strojové."

Jednou z klíčových metafor moderní západní civilizace je metafora člověka jako stroje. Je založena na "odčarování" stvořeného světa, včetně lidského těla, doposud domény božské moci.

Sloupek

Studenti z ČR, které jsem učil na Glasgow University, se na mě občas obracejí, abych jim přivezl z tamější univerzitní knihovny některé knihy. Zjevně je jednodušší jít v Glasgowě do knihovny, vzít knihu z police, automatickým vydávacím přístrojem si ji vydat - dost jednoduchá procedura. Shodou okolností jsem v neděli večer vyslechl stížnosti, jak obtížné je dostat se v pražských vysokoškolských knihovnách ke knížkám. Vyplývalo z toho, že jsou spíš knihovny v Praze pro knihovníky než pro čtenáře.

Potřeboval jsem si v pondělí dopoledne oxeroxovat jedinou stránku z pražských novin, asi 10 dní starých. Dělával jsem to v minulosti často, mělo by to být jednoduché. Dojdete do univerzitní knihovny v pražském Klementinu v druhém patře do studovny časopisů, požádáte přes pult o zmíněné noviny a oxeroxujete si příslušnou stránku na tamějším fotokopírovacím přístroji. Tak jsem tam došel i v pondělí. Ale chyba lávky! "Přístroj je mimo provoz!" hlásala na něm cedule. Knihovnice mi zprvu noviny chtěla vydat, ať si je nechám oxeroxovat v přízemí. Druhá však mínila, že je jednodušší požádat o jiný výtisk novin rovnou v přízemí ve všeobecné knihovně, mají tam prý aktuální tisk taky.

Tak jsem se odebral dolů do všeobecné knihovny a zařadil jsem se do fronty čtenářů, jimž knihovníci vysvětlovali, proč nemohou dostat objednané knihy. "Vaše objednávka ještě nebyla zpracována," zněla jedna odpověď. "No, nevím," pravila jiná knihovnice jiné čtenářce při pohledu na obrazovku počítače, "tato kniha byla vrácena už v prosinci, tak by tu měla být." Ale není.

Požádal jsem o noviny, které jsem hledal, s tím, že potřebuju oxeroxovat jednu stránku. Knihovnice je položila na stůl, že mi je přepošle do vedlejší místnosti ke xeroxu. "Můžu se ale tady u vašeho pultu podívat, zda je to to správné číslo a která přesně je to stránka?" zeptal jsem se. "Ne, nemohu vám noviny dát do ruky, potřebuju váš průkaz." - "Průkaz do knihovny nemám, ale půjčím vám svůj pas." - "Když nemáte průkaz do knihovny, musím vám odepřít veškeré služby. Neměli vás sem vůbec pustit."

Tak jsem odešel s prázdnou. Pražská Národní knihovna vyplýtvala zbytečně hodinu mého času.

Zkusil jsem ještě Městskou knihovnu - ta má v pondělí zavřeno. :)

Budu muset počkat, až se vrátím do Glasgow. Představa, že si mám nechávat kvůli fotokopii jediné novinové stránky ve studovně nechat složitě vydat průkaz do knihovny mi připadala poněkud lichá.

Ale mou chybou je, že jsem chtěl vidět, jak vypadá příslušný článek v grafické úpravě v tiskové formě - neměl jsem očekávat, že pražská Národní knihovna je schopna bez byrokracie poskytnout jakoukoliv službu a měl jsem si ho rovnou vyhledat na internetu.

22. 3. 2004

Představte si na okamžik, že na americké a britské vojáky zaútočil loni ve válce o Irák Saddám Husajn chemickými a biologickými zbraněmi. Že na Kypru a v Tel Avivu explodovaly rakety, naplněné biologickými zbraněmi. Že se po trpkých bojích britská a americká vojska zmocní Iráku a objeví tam připravené rakety, které měly zaútočit na evropská města. Jinde naleznou pokročilé přípravy na výrobu jaderných bomb. Zjistí také, že Irák byl cvičištěn pro Usámu bin Ladina a jeho organizaci al Kajdá.

Před rokem byla tohle falešná představa, která přiměla Blaira, aby se postavil při útoku na Irák po bok George Bushe.

Shrnujeme názory Richarda Overyho, profesora moderní historie na King's College v Londýně, autora knihy The Dictators, která vyjde v Penguin Books v červnu.

22. 3. 2004

Ve čtvrtek 18. 3. 2004 proběhla v Konírně Nostického paláce v Praze, ve kterém sídlí ministerstvo kultury, diskuse na téma bulvarizace českých deníků. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby ji nepořádal server Česká média, neúčastnili se jí zástupce šéfredaktora Mladé fronty Dnes Robert Čásenský, redaktor časopisu Týden Miroslav Korecký, ředitel Institutu mediální komunikace a nakladatel Petr Žantovský a mediální pedagog Milan Šmíd. Ten viditelně celý večer trpěl diletantismem debaty, o které se později vyjádřil, že byla "od Šumavy k Tatrám", ačkoliv k její rozplizlosti přispěl také nemalou měrou...

Záznam diskuse [MP3 1:27:30 15,55 MB] DOWNLOAD
22. 3. 2004

Úvodem ocituji slova Václava Kasíka na parlamentním semináři o veřejnoprávních médiích, který se uskutečnil 3. února 2004 se na půdě dolní komory. V jeho části věnované financování veřejnoprávních sdělovacích prostředků tehdy generální ředitel ve velmi emotivním projevu řekl:

"Jedno známé přísloví říká - chudoba na cti neubírá."

22. 3. 2004

Pod tlakem pozůstalých po zemřelých klientech Penzijního fondu ČS a za pomoci Sdružení obrany spotřebitele peněžní ústav ustoupil a vyplatí v minulém století naslibované životní pojistky.

Zvětšený obrázek - veřejný příslib >
22. 3. 2004

Noční můra ministerské byrokracie II.

Tento popis nám usnadnil ověření příčin vzniku Vámi kritizovaného časového průtahu vyřizování a zjednání nápravy.

Dotaz JČ: Proč mají ministerští úředníci tak rádi hromadění genitivů?

31.12.2003 odeslal autor dotaz na Úřad vlády ČR. Chtěl informace o projektu Česká kvalita. Rozjel tím neuvěřítelnou spirálu událostí, ZDE. Po mnoha urgencích dostal nyní informace o poskytnutí náhrady za pohřební služby města Karviná (58 stran) včetně 13 úmrtních listů, rozpisy hovorů od společnosti Eurotel a informace o nominaci členů do Rady regionálního rozvojového fondu.

22. 3. 2004

V pražských kinech se nyní promítá slovensko-česko-německo-francouzsko-rakouský film českého režiséra Ivana Fíly Král zlodějů, který neúspěšně poslalo Slovensko do letošní oscarové soutěže - na rozdíl od Želar nebyl Král zlodějů ani nominován. Je Fílův film o tolik horší než Trojanovy Želary?

22. 3. 2004

REPORTÁŽ

Ruské volby očima pozorovatelky I.

"Připoutejte se, za několik minut budeme přistávat v Moskvě", ohlásil palubní rozhlas a letadlo Air France se pomalu snášelo na letištní plochu Šeremětěva 2, mezinárodního moskevského letiště. Už při přistání jsem cítila lehkou nostalgii. Vždyť do Moskvy jsem přiletěla po patnácti letech. Naposledy jsem ji navštívila jako průvodkyně dnes již neexistující Cestovní kanceláře mládeže ve dnech 1. -- 5. listopadu 1989. Tenkrát mi vyrazila dech reálným uvolněním politických poměrů,svobody a rodící se demokracie. Realitou, která za několik málo dní měla přijít i u nás.

Tentokrát přilétám v roli pozorovatelky ruských prezidentských voleb, kterou nominovala socialistická frakce Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Role od tehdejší naprosto odlišná.

22. 3. 2004
Robert Axamit

Reakce na tento článek.

Pan Křeček si ve svém článku ze dne 16. 3. stěžuje, že mu nikdo ze stovek expertů a "expertů" nedokázal srozumitelně vysvětlit, co přesně znamená úplná deregulace nájemného. Není to pravda, osobně jsem mu to vysvětloval nejméně třikrát. A mnoho jiných lidí se jistě o to, byť marně, pokoušelo jistě také. Kromě toho o tom existuje spousta knih, z nichž mnohé jsou i v českém jazyce a na vyžádání je panu Křečkovi půjčím. Tedy za sebe počtvrté -- úplná deregulace nájemného znamená, že výše nájemného je určována pouze nabídkou a poptávkou na trhu bez vnějšího zasahování.

22. 3. 2004

Sotva bylo možné očekávat, že určitá část české žurnalistické obce, mající zájem na všem možné, jenom ne na klidném vývoji v této zemi a na objektivním řešení problémů, nevyužije pozoruhodného nápadu italského podnikatele, totiž zveřejňování adres trvalého bydliště a dalšího majetku lidí, kteří vykonávají politické a další funkce, které osud zavál do bytů, kde platí nájemné jiné, než lichvářské, které by si určitá část vlastníků domů přála.

22. 3. 2004

Pan Šándor publikoval na stránkách Práva článek o následcích atentátů v Madridu na evropskou politiku. Jeho postoj je samozřejmě plně v intencích současné české politiky. Ovšem český ex-špion (byl náčelníkem vojenské zpravodajské služby a dnes je poradcem předsedy ODS pana Topolánka) jde dále. Nestačí mu jen souhlasit, on hledá viníky a nachází je : "Nic nás neuchrání před lidmi, nebojím se je nazvat fanatickými teroristy, kteří negativně vnímají naši positivní roli v NATO, úzké spojenectví s Izraelem a vojenské mise v zahraničí." Tak jsem se to dozvěděl - jsem fanatický terorista.

22. 3. 2004

Bezprostředně před mimořádným sjezdem SPD zpochybnil ministr průmyslu Wolfgang Clement ekologickou daň (daň, která by měla být placena těmi, kteří spotřebují hodně pohonných hmot), která je ústředním projektem červeno-zelené koaliční vlády. Prostředky získané ekologickou daní pomáhají financovat v prvé řadě deficity v důchodovém systému a pak rovněž se dotují projekty obnovitelných energetických zdrojů.

19. 3. 2004

Reakce na článek Jana Čulíka Jak žijí obyčejní lidé.

Nevím, koho má pan Čulík na mysli, když mluví o obyčejných, resp. normálních lidech. A nevím po čem se ptá, když mluví o "vědomí svobody". Jisto je, že v této zemi svoboda je. Nejisto je, k čemu je svoboda lidem dobrá, když při ní musí zápasit o holou existenci.

22. 3. 2004

Reakce na tento článek Petra Jánského.

Osobně chápu povzdech Petra Jánského:" Králi Miroslave, kde jsi?" jako metaforu, jako konstatování, že bez náboženství a autority církve to nejde. Dnešní svoboda ústí stále více do naprosté instrumentalizace člověka a mezilidských vztahů. V dnes žité svobodě se navzdory všem frázím o lásce člověk stal zajímavým pro svého souseda jen jako nástroj, ať už bavící nebo živící... Vcítění neexistuje. Tvůj problém..., míní Lumír Mosler.

Vážný pane,

ptal jste se, kde jsem. Jsem tady, v prdeli. V zemi, kde lidi, co choděj z noční šichty, nemaj ksichty, píše král Miroslav prostřednictvím Radka Mokrého.

19. 3. 2004

Reakce na článek Jana Čulíka Jak žijí obyčejní lidé.

Jsem ze Severní Moravy a stýkám se s lidmi s lidmi z Prahy, Mladé Boleslavi, Liberce a Brna, píše jeden čtenář, jehož totožnost je redakci známa. Zvláště v Praze a Boleslavi se lidem daří dobře a před nimi téměř nelze připomínat nic negativního z budování reálného kapitalismu. V regionech je situace neporovnatelně horší. Mezi lidmi je strach ze ztráty zaměstnání. V Ostravě připadá na jedno volné místo 40 nebo dokonce 50 uchazečů o práci. Vybídnutí k hledání práce zní pro tyto lidi jako špatný vtip. Stěhování se od rodiny za prací do Prahy vede nejspíše k jejímu rozpadu nebo je dobrou radou jen pro svobodné. Každý nemá předpoklady se stát podnikatelem. Podnikatel bez zaměstnance je ostatně něco nelogického.

22. 3. 2004

A z nich se povětšinou stali kapitalisti. Na co plivali celý život, na to zapomněli během dvou dní. Ale takoví jsme bohužel my a co je horší, takoví jsou i naše děti.

Čtenářská reakce na článek Jana Čulíka Jak žijí obyčejní lidé.

Dostal jsem prostřednictvím svých přátel mejlík o zkušenostech Jana Čulíka s naší společností. Píše, že je propastný rozdíl mezi politiky a obyčejným lidem, který je poctivý, slušný dělný. Já to vidím z mého pohledu (jsem dělník, bydlící ve Hranicích na Moravě), pracující u polostátní velké firmy a mající pevné vazby k vesnici, kde lze život ve svém mikrosvětě lépe pozorovat

22. 3. 2004

Svoboda je zástěrka pro spoustu špinavostí

Reakce na článek Jana Čulíka Jak žijí obyčejní lidé.

Posílám příspěvek k Vaší diskusi o tom, jak žijí obyčejní lidé. Můj syn-inženýr byl dvakrát "downsizován" a já sám jsem prožil zrušení ústavu, na kterém jsem pracoval 25 roků. Byl jsem v tom roce penzionován, ale zažil jsem rozprášení svých spolupracovníků po celé Kanadě. Jsem přesvědčen, že nelze mluvit o svobodě za situace, kdy lidé nemají práci a ti, kteří ji mají, se o ni třesou. Nezaměstnaného hladového člověka nebude vzrušovat nové umělecké dílo, ale ani policejní šťára v redakci novin. Na politiky se tu hledí s podobnou nechutí, jako se hledělo na papaláše v Československu, tady vychází navíc najevo mnoho skandálů, při nichž se promrhaly stovky miliónů daňových dolarů. Ale majitelé podniků, které masové propouštějí zaměstnance, si zajistili doživotní blahobyt stovkami milionů dolarů (ano stovkami milionů dolarů). Ti "nejchytřejší" (včetně našeho min. předsedy), mají ředitelství svých podniků nebo se sami usadili v zemích, kterým se říká "off-shore tax shelters". Svoboda je zástěrka pro spoustu špinavostí, ale koho by to vzrušovalo, když tak tomu bylo "vždycky" a na vybranou máte mezi čertem a ďáblem?

22. 3. 2004

Reakce na článek Jana Čulíka Jak žijí obyčejní lidé.

Vážený pane Čulíku,

Vaše postřehy o tom, jak žijí obyčejní lidé, jsou přesné, a budete-li po Čechách a Moravě jezdit ještě pár týdnů, budete moci podtrhnout klíčovou větu Vašeho sloupku, totiž, že: "Média i politikové si žijí ve vlastním, od ostatní společnosti zcela odříznutém, surreálném světě." A kam se podělo vědomí svobody?

Svoboda byla oficiálně ztotožněna s možností jet na dovolenou do Bibione bez devizového příslibu, se svobodou vybrat si z mnoha druhů jogurtů a nestát frontu na banány. Rejstřík těchto "svobod" se časem rozšířil např. o svobodu vybrat si mezi akčním filmem na ČT 1, akčním filmem na TV NOVA, akčním filmem na TV PRIMA, anebo procházkou parkem, kde ještě před pár lety bylo docela bezpečno. Zcela svobodně si také můžeme pořídit vlastní ochranku.

22. 3. 2004

Cílem každé propagandy je přesvědčit předem určený okruh občanů tak, aby jednali jak si autor propagandy nebo její zadavatel přeje a aby si současně mysleli, že je to jejich vlastní, svobodné a optimální rozhodnutí. Propaganda se používá v těch případech, kdy by žádoucí výsledek s vysokou pravděpodobností nemohl nastat přirozenou cestou. (Například, že by se občanům sdělily veškeré důležité informace, potřebné pro jejich svobodné rozhodnutí.)

22. 3. 2004

Protestní akce na českých vysokých školách

Týden neklidu je největší protestní akcí vysokoškoláků a pedagogů od roku 1989, která má veřejnost upozornit na neudržitelnost současné situace. Týden neklidu podporuje reformu, kterou navrhla Česká konference rektorů a Rada vysokých škol společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Tato reforma je jediným neprovizorním řešením současného stavu trvalého podfinancování veřejných VŠ a zároveň naplněním vládního slibu o prioritním postavení vysokého školství v její agendě.

Na českých vysokých školách se bude konat "Týden neklidu", soubor akcí protestujících proti nynějšímu zanedbanému stavu českých univerzit. Zveřejňujeme prohlášení "Týdne neklidu":

22. 3. 2004

Človek je súčasne členom rôznych záujmových skupín s rozdielnymi záujmami. Následným pochopením základných súvislostí prídeme k poznaniu, že zamestnanci majú odlišné záujmy ako zamestnávatelia, že ľudia na vidieku majú iné záujmy ako v meste, mladí zas majú iné záujmy ako starí a pod. Je dôležité si uvedomiť skutočnosť, že politici majú veľmi často iné záujmy ako ich voliči -- to je najväčšia slabina zastupiteľskej demokracie. V dnešnej spoločnosti môžeme peniaze zarábať prácou, alebo kapitálom - ten má však diametrálne odlišné záujmy ako ľudia zarábajúci prácou (zamestnanci, živnostníci a pod.). Aby systém riadenia spoločnosti založený na rozhodovaní väčšiny mohol fungovať v prospech väčšiny, je nutné aby väčšina bola schopná pochopiť situáciu definovaním si svojich záujmov a záujmov jednotlivých zúčastnených skupín.

22. 3. 2004

(a k mylnému názoru pana Mareše k Al Jazeera a Al Arabiya)

Vedoucí politikové jsou od toho, aby zastupovali své občany, ale bohužel velmi často s nimi vůbec nepočítají. Kolik lidí bylo například proti válce v Iráku? Ve veřejných průzkumech jich byla všude rozhodná většina, (ve Španělsku to bylo 90% ! ). Na protest byly uspořádány světové masové demonstrace, přesto se válce nezabránilo. Dnes jsme všichni svědky důsledky této války, byla osudovou chybou, protože byla vedena na základě smyšlených důkazů. Pokud národu není pomoženo k tomu, aby sám skoncoval s diktaturou, a naopak se po mnoho let vyčerpává sankcemi, tak násilný zásah, k tomu se strašlivou devastací země, zplodí jenom nezvladatelný chaos.

22. 3. 2004

Minulý čtvrtek ve Štrasburku, v den svého desetiletého výročí Evropská komise proti rasismu a nesnášenlivosti (ECRI) při Radě Evropy bilancovala své působení. Během konference konstatovala komise vzrůst nenávisti vyvolávané odlišnou rasou či náboženstvím.

22. 3. 2004

Dnes je již téměř mimo jakoukoli pochybnost, že za atentáty v Madridu stojí odnož teroristické buňky "Islámští mudžahedíni -- Skupina Maroko", blízká Al Kajdě.

Skutečnost, že Španělsko již delší dobu bylo prioritním cílem, potvrzují i úryvky z příručky Al Kajdy "Irák v Džihádu -- Naděje a rizika", vydané údajně již v létě 2003, které minulý týden publikovaly německý deník Die Welt a týdeník Der Spiegel.

22. 3. 2004

Je jim mezi dvaceti pěti a třiceti pěti lety. Jen vzdělání, sociální původ a rodná země je odlišuje. Přesto mají Kamel Daoudi, Lionel Dumont, Sajid Badat, Richard Reid, Abdelaziz Benyaich a Nizar Naouar jednu společnou věc:všichni rozšířili řady radikálních islamistů, jejichž akce jim později přivodily smrt či vězení.

20. 3. 2004

sobota 22.30: Pákistánská armáda zajala během vojenské operace proti al Kajdě a Talibanu asi 100 bojovníků, kteří byli opevněni v severovýchodním Pákistánu. Asi 500 ozbrojených militantních bojovníků je prý i nadále opevněno v pevnostech nedaleko afghánské hranice, ale jsou obklíčeni pákistánskou armádou. Mezi obklíčenými osobami má být prý i čelný činitel z organizace al Kajda, avšak pákistánští činitelé odmítli spekulace, že je to Ayman al-Zawahiri, zástupce Usamy bin Ladina.

Podrobnosti v angličtině např. ZDE

20. 3. 2004

sobota 22.00: V sobotu se v řadě zemí světa konaly protestní demonstrace k prvnímu výročí útoku na Irák.

Jedna z největších protestních demonstrací se konala v Římě, kde se jí účastnily desetitisíce osob. Tisíce lidí se také účastnily demonstrací v Londýně, kde dva aktivisté vylezli na věž Big Benu. Velké demonstrace se také mají konat v Madridu, v New Yorku, v Chicagu a v Los Angeles. Protesty se také konaly v mnoha zemích Asie a v Austrálii.

Reportéři oznamují z Iráku, že většina Iráčanu je ráda, že byl prezident Saddám Husajn svržen, ale odmítají okupaci své země a chtějí mít co nejdříve vlastní vládu.

Prezident George Bush se v předvečer prvního výročí útoku na Irák vyjádřil, že neshody ohledně války proti Iráku patří do minulosti.

"Každá známka slabosti či ústupu prostě legitimuje teroristické násilí a vyvolává nové násilí," konstatoval.

Podrobnosti např. ZDE
ilustrační foto - archiv redakce
20. 3. 2004
tisková zpráva Amnesty International ČR

Před dvanácti měsíci byla vpádem koalice vedené Spojenými státy do Iráku zahájena válka. Válka, kterou mnozí ospravedlňovali tím, že je třeba skoncovat s tyranií Saddáma Husajna a zlepšit situaci pokud jde o lidská práva v zemi. Pakliže první cíl se splnit podařilo a režim Saddáma Husajna byl svržen, s každodenním porušováním lidských práv se Iráčané setkávají stále.

19. 3. 2004
tisková zpráva

Rada Prahy 7 vyjádřila nesouhlasné stanovisko s konáním happeningu Million Marihuana March, který chtějí jeho organizátoři uspořádat letos opět na Letenské pláni. "Úřady si nás letos opět přehazují jako horký brambor a přemýšlejí, jak se nás zbavit. Neporušujeme přitom žádné zákony a dodržujeme dohodnutá pravidla. Loňský ročník, který byl poprvé úředně povolen, proběhl bez jakýchkoliv problémů. Vadí nám, že nám úředníci brání vyjádřit náš názor jen proto, že je jiný než jejich," prohlásil mluvčí pořadatelského týmu a konopný ombudsman Marek Jehlička.

14. 3. 2004

Virtuální bohoslužba na minulou neděli

Text kázání: Marek 12,33b - Lukáš 10,25-37

Nedopatřením jsme nezařadili kázání na neděli 14. 3. Dodatečně tak činíme a autorovi i čtenářům se omlouváme.

Mít rád svého bližního jako sám sebe je důležitější, než vykonávat náboženské obřady. To je cantus firmus celého Nového Zákona. Láska k Bohu, ten prvý pilíř slavného Dvojího přikázání, je totiž vlastně jen potence, která dostává výraz, realizuje se, právě v pozitivním vztahu k bližním. Proto platí stoprocentní zásada, že altruistista, byť nepraktikující žádné náboženství, je cennější člověk, než sebezbožnější sobec, kterému vztah k Bohu jen potvrzuje jeho egoismus. Ve starém židovstvu se však velmi oprávněně diskutovalo o tom, kdo to ten bližní vlastně je? Jaký okruh lidí to slovo vymezuje?

20. 3. 2004

Virtuální bohoslužba na tuto neděli

Čtení: Jan 4, 46-54, text kázání: Židům 11,1

Mám rád jednu židovskou legendu o Mojžíšovi. Vypráví se v ní, že když sestupoval z hory se dvěma kamennými deskami, do kterých bylo vyryto deset přikázání, snadno je unesl, protože věřil, že jeho konání má smysl. Byly to veliké, těžké, kamenné balvany a cesta byla strmá, ale víra pomáhala Mojžíšovi kameny nést. Jakmile však Mojžíš přišel k lidem, kteří tancovali kolem zlatého telete, podle legendy slova z desek zmizela. Byly to zase jen holé kameny. Od té chvíle byly pro Mojžíše příliš těžké, aby je udržel. Ztratil smysl svého počínání. Ztratil víru. A tak desky neudržel, kameny upadly a roztříštily se.

Dokážeme unést jakékoliv břemeno, když věříme, že to má nějaký smysl. To je síla víry. Přestaneme-li věřit, ztrácíme sílu žít a stáváme se trpnou obětí okolností, událostí, běhu světa.

29. 1. 2004

Virtuální bohoslužba na neděli, která mezitím byla

Je řada výroků, které v průběhu času zcela změní svůj význam, či jsou chápány dokonce v opačném smyslu, než byly původně vyřčeny. Ze světských rčení je to například výrok: "Známe své papenhaimské!", který vnímáme jako výraz kritického despektu, zatímco byl vyřčen původně jako výraz obdivu k statečným vojákům. Z těch biblických výroků je to právě dnešní text, který se dnes cituje v Čechách tehdy, když někdo chce vyjádřit pochybnosti nad intelektuální bystrostí svého bližního. Cítíme dobře, že to tak Ježíš nemyslel, ale: jak to tedy vlastně myslel

19. 3. 2004

Týden po madridských atentátech a přesně rok poté, co Blair v parlamentě vášnivě obhajoval válku proti Iráku, si musíme uvědomit, že následující dvě skutečnosti mohou být zároveň pravda: 1. Blair udělal chybu, když nás zatáhl do války proti Iráku, která nám nepomohla porazit al Kajdu; 2. Blair měl pravdu, když nás varoval, že nám všem hrozí islámský terorismus, který by se na nás zaměřoval, i kdybychom nezaútočili na Irák a který bude přislíbeným odchodem španělských vojsk z Iráku pro teroristy povzbuzením. Pro to, co ještě zbývá ze Západu, byl minulý týden politováníhodný. Po několika krátkých chvílích solidarity se Západ zase začal hádat. To je názor oxfordského historika Timothy Gartona Ashe, který shrnujeme:

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

14. 3. 2004

Po havárii serveru Britských listů v první polovině ledna 2004 nám čtenáři rychle poskytli finanční prostředky na koupi nového serveru. Zakoupili a instalovali jsme toto zařízení: Taft SRCS14 L, server Board SE7505VB2, 533 MHz, WD2000JD - 2 kusy, Forton 460W, XEON 2,8 GHz/512k, 533BOX - 2 kusy, WD740GD - 2 kusy, server DDR 512MB PC2100 ECC reg. LP - 4 kusy, Hudson II SC5100, Rocket RAID 160, WD2000JD - 4 kusy. Celkem zařízení stálo 100 409,80 Kč, s DPH 122 500,00 Kč, fakturu uhradíme dodavateli v nadcházejících dnech.

Za finanční pomoc od čtenářů, za pomoc sponzora Globe.cz i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Dominik Joe Pantůček zadarmo postupně zprovozňuje dosud nefunkční části časopisu. Čtenáře prosíme o trpělivost: uvedeme časopis do plné funkčnosti co nejdříve.

V únoru 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 7456,84 Kč. Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
22. 3. 2004 Hoří Manéž! Anna  Čurdová
22. 3. 2004 Proč se Král zlodějů neumístil na Oscarech Jan  Čulík
22. 3. 2004 Česká kvalita kremace Luboš  Kotek
22. 3. 2004 Za co vděčíme technické civilizaci a za co Slonímu muži Martin  Škabraha
22. 3. 2004 Přežití může mít smrtelné následky Miloš  Kaláb
22. 3. 2004 Normalizace je v plném proudu Jiří  Šuchman
22. 3. 2004 Historie odsoudí Bushe a Blaira za ilegální válku   
22. 3. 2004 Byrokracie: "Nemohu vám poskytnout služby, nemáte průkaz" Jan  Čulík
22. 3. 2004 Stavební spořitelny asi tunelují státní podporu svým klientům Radek  Mokrý
22. 3. 2004 Ad Anděl 2003 aneb Utopte Žbirku Štefan  Švec

Deníček sněmovní panny RSS 2.0      Historie >
10. 3. 2004 Deníček sněmovní panny VIII. Alexandra  Virgová
3. 3. 2004 Deníček sněmovní panny VII. Alexandra  Virgová
28. 2. 2004 Deníček sněmovní panny VI. Alexandra  Virgová
27. 2. 2004 Deníček sněmovní panny V. Alexandra  Virgová
26. 2. 2004 Deníček sněmovní panny IV. Alexandra  Virgová
25. 2. 2004 Deníček sněmovní panny III. Alexandra  Virgová
23. 2. 2004 Deníček sněmovní panny II. Alexandra  Virgová
20. 2. 2004 Deníček sněmovní panny I. Alexandra  Virgová

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
15. 3. 2004 Ani v muslimských zemích není zakázána interrupce Jana  Malá
12. 3. 2004 O evropském antisemitismu   
29. 1. 2004 Izrael ignoruje mezinárodní zákony a základní lidská práva Palestinců Jana  Malá
20. 1. 2004 Palestinci nevylučují, že izraelská vláda přistoupí k jejich odsunu   
16. 1. 2004 Izrael pozval Sýrii na "mírové rozhovory" do Jeruzaléma   
14. 1. 2004 Izrael má obavy z rozšíření jaderných informací   
13. 1. 2004 O jakém míru to Ahmed Qurei mluví? Pavel  Mareš
12. 1. 2004 Amerika se už nyní stává obětí vlastní preventivní bezpečnostní doktríny Štěpán  Kotrba
12. 1. 2004 J'accuse? Simone  Radačičová
12. 1. 2004 Zeď ničí mír - bude nakonec Izrael etnicky vyčištěn? Štěpán  Kotrba

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
22. 3. 2004 Stažení španělských vojáků z Iráku bylo nepochybně cílem Al-Kajdy Marino  Radačič
22. 3. 2004 Historie odsoudí Bushe a Blaira za ilegální válku   
19. 3. 2004 Do země sedmitisícovek, kde devítky nestačí Karel  Dolejší
19. 3. 2004 Španělé neměli lepší východisko pro snížení svého ohrožení než říci NE Iráku Tomáš  Gawron
19. 3. 2004 Američané: "Žádné vězně jsme nemučili"   
19. 3. 2004 Po Madridu: Evropa jako Titanic   
18. 3. 2004 Irák po roce: Co si myslí Michael Ignatieff   
18. 3. 2004 Al Kajdá vítězí   
17. 3. 2004 Co si dnes myslí Noam Chomsky o USA v Iráku?   
15. 3. 2004 Britští vězni z Guantánama: Američané porušují lidská práva   

Zelení RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2004 Co na novou demokracii říká internet Antonín  Slejška
15. 3. 2004 Demokracii zelenou viděti... Karel  Dolejší
11. 2. 2004 Není pravda, že česká Strana zelených má v Evropě špatnou pověst   
11. 2. 2004 Britské listy nechodí ke kováříčkovi, když mohou dojít ke kováři   
11. 2. 2004 Neztrácet zelenou naději Martin  Škabraha
10. 2. 2004 Zelené facky na pokračování   
10. 2. 2004 Tmavozelení proti temným silám aneb paměť jazyka aparátnického Karel  Dolejší
5. 2. 2004 Zelení jsou v pořádku, problém má Pavel Pečínka Jan  Beránek
4. 2. 2004 Zelená na levačku aneb Proč nemohu být "novodemokratem" Karel  Dolejší
2. 2. 2004 Nadace Heinricha Bölla se distancuje od Patočky a Beránka Pavel  Pečínka

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
22. 3. 2004 Český rozhlas, dlouhá vlna a odpovědnost odpovědných Štěpán  Kotrba
19. 3. 2004 ČT,BBC, David Elstein a koncesionářské poplatky   
11. 3. 2004 Hospodaření ČT je transparentní   
11. 3. 2004 Film Johna Simpsona o tom, jak Američané zaútočili na tým BBC v Iráku, dostal významnou cenu   
2. 3. 2004 Čulík pohlédl do zrcadla Ivan  Jemelka
2. 3. 2004 Česká televize neuvažuje o bankovním úvěru   
17. 2. 2004 Boston Globe: Krizi v BBC způsobila honba za komercializací   
15. 2. 2004 Británie: Vláda plánuje rozbít BBC   
15. 2. 2004 BBC je ve zdemoralizovaném stavu   
13. 2. 2004 Dostál: Novákové návrh, který psal Janeček ? Štěpán  Kotrba

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
25. 2. 2004 Hold bigotní zaslepenosti Jan  Čulík
17. 2. 2004 Odvaha k lásce Martin  Škabraha
19. 1. 2004 Stávající volební období je šancí pro partnerské soužití osob téhož pohlaví Andrea  Cerqueirová
5. 11. 2003 Festival MEZIPATRA 2003   
2. 10. 2003 Nepovedená koláž ČT: Homosexuální karneval-heterosexistický parlament Věra  Sokolová
9. 9. 2003 Ještě jednou o "léčbě homosexuality" Vojtěch  Polák
9. 9. 2003 Homosexualita a potraty: Objektivní fakta versus subjektivní interpretace Pavel  Mareš
5. 9. 2003 O možnosti "léčit" homosexualitu: mýlí se pan Mareš Vojtěch  Polák
4. 9. 2003 "Někomu pomůže, nikomu neublíží" Josef  Veger
3. 9. 2003 O homosexualitě: Omyly pana Žaloudka Pavel  Mareš

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2004 Katolická církev znovu zaútočila na BBC   
2. 2. 2004 Papež o právu, Bush o moci -- Svoboda o čem? Miroslav  Polreich
21. 1. 2004 Daniel Herman: Pro vnitřní potřebu není pro vnitřní potřebu, i když to musí být pro vnitřní potřebu Štěpán  Kotrba
14. 1. 2004 Kardinál podpořil užívání kondomů   
7. 1. 2004 Je-li mír možný, je povinností! Jan  Pavel II.
7. 1. 2004 Kontroverze ohledně náboženských symbolů zuří i v Německu   
25. 12. 2003 Jan Pavel II. odsoudil "terorismus"   
23. 12. 2003 Miloslav Vlk: Žena je jen schránkou pro nenarozeného člověka   
19. 12. 2003 Komunistická represe církví a procesy v padesátých letech Ivo V. Fencl
12. 12. 2003 Vatikán: další italská mafie? Fabiano  Golgo

Školství RSS 2.0      Historie >
22. 3. 2004 Týden neklidu 29.3. - 2.4. 2004   
19. 3. 2004 Situace studentů na středních školách aneb jak je to s agresivitou? Lukáš  Rychlík
10. 3. 2004 Zákon není kadidlo Ondřej  Hausenblas
9. 3. 2004 Nedělejte ze studentů motorové myši na fakta   
12. 2. 2004 O tragické situaci českého školství? Miroslav  Rafaj
11. 2. 2004 Vzdělání a nezaměstnanost Miroslav Václav Steiner
6. 2. 2004 Posílat děti do školy se třetímu světu vyplatí Simone  Radačičová
2. 2. 2004 Obstát, aneb Nihil obstat ve věci moderního vyučování Ondřej  Hausenblas
29. 1. 2004 O tragické situaci českého školství Jan  Baláč
26. 1. 2004 České základní školství je tragédie Jan  Paul

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
5. 3. 2004 Desáté jaro Karla Kryla Martin  Štumpf
13. 2. 2004 Cesta na jihozápad Tomáš  Koloc
3. 2. 2004 Andělé Jaroslav  Hutka
6. 1. 2004 Opusy o nevěře Josef  Švéda
11. 12. 2003 Hrabal jako žvýkačka Štefan  Švec
10. 12. 2003 Co znamená Kunderův škleb Štefan  Švec
9. 12. 2003 Exil jako otevření mysli Jan  Čulík
9. 12. 2003 Osud lidí ve střední Evropě je nesdělitelný - a obráceně Jan  Čulík
3. 12. 2003 Ohlédnutí Jaroslav  Hutka
2. 12. 2003 Než zemřete, proměníte se v klišé Jan  Čulík