14. 4. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
14. 4. 2004

Americký prezident Bush potvrdil v úterý večer washingtonského času v americké televizi, že Spojené státy ve věci Iráku nepovolí, navzdory šířícímu se násilí. Přislíbil, že poskytne tolik vojáků, kolik jich bude zapotřebí, aby byla zajištěna demokracie v Iráku, a dodal: "Dokončíme práci padlých."

Zpravodajské stránky BBC připomínají, že prezident Bush původně ospravedlňoval invazi do Iráku, která dosud stála 670 amerických životů, nutností zlikvidovat irácké zbraně hromadného ničení, ale že se žádné nenašly.

Zpravodaj BBC ve Washingtonu konstatuje, že noční projev George Bushe byl spíše divadlem a neobsahoval žádné závažnější politické iniciativy. Bush se snažil uklidnit národ.

Sloupek

Brno duben 2003: Novému předsedovi české Strany zelených, který měl symbolizovat vítězství nad korupční minulostí SZ, tleská na jejím "obrodném" sjezdu i spoluzakladatel německých Zelených Milan Horáček, nepřímo mu z Bruselu kyne i spolupředseda evropských Zelených a legenda studentské revolty z roku 1968 Daniel Cohn-Bendit.

Brno duben 2004: Tentýž předseda Strany zelených zdviženým ukazováčkem hrozí na Milana Horáčka a trousí cosi o jeho možném vyloučení ze strany, na Daniela Cohn-Bendita pak prý nasměruje kontrolní orgány evropských Zelených, pokud Cohn-Bendit nepřijede do Česka diskutovat a předložit důkazy ke svým, k současným špičkám Strany zelených kritickým postojům.

Postavila se snad Strana zelených na hlavu? Nikoliv. Náběhy k autoritářským tendencím u současného formálního předsedy Strany zelených Jana Beránka a skutečného vůdce strany Jakuba Patočky se daly rozpoznat už před lety. Mnozí jejich kritičtí stoupenci v ekologickém a lidskoprávním hnutí však očekávali, že s přibývajícím věkem, zkušenostmi a především díky fungujícím demokratickým mechanismům ve stranické politice se oslabí jejich černobílé vidění a uvažování podle schématu Dobro-Zlo, Pravda-Lež, Přítel-Nepřítel.

Po rázném převzetí kormidla Strany zelených v dubnu 2003 však docházelo souběžně s pozitivními reformami z iniciativy tandemu Beránek-Patočka i k cenzuře, k manipulacím, k zákulisnímu jednání, k napomínání a trestání kritiků, či dokonce k vytvoření účelové základní organizace Strany zelených v Novém Městě na Moravě, která měla upevnit mocenské postavení Beránka a Patočky.

Není divu, že někteří západní Zelení jsou po roce "reformy" Strany zelených rozladěni. Před rokem si přáli stát u zrodu demokratické strany, nikoliv sekty.

Nad zelenou politikou však v Česku není nutné dělat kříž. Do evropských voleb jde ještě druhá zelená kandidátka, Strana pro otevřenou společnost, a opozice samotné Straně zelených je slyšet čím dál víc. Mnohé záleží především na tom, kam se v budoucnu přikloní ti, kteří především představují těžiště zelené politiky - aktivisté ekologických iniciativ.

14. 4. 2004

"Úterý večer: další únosy, další zabíjení, další špatné zprávy pro prezidenta Bushe v Iráku" - těmito slovy zahájil pořad Newsnight televize BBC včera ve 22.30 své zpravodajství a pokračoval: "Americká vojska čelila sunnitským i šiitským vzbouřencům, zatímco se prezident Bush připravoval na obranu své politiky před americkým lidem v televizi. Ale do jaké míry tato politika vytváří víc nepřátel, než američtí vojáci mohou usmrtit či zvládnout?"

14. 4. 2004

V Británii vlastní nyní 50 milionů osob mobilní telefon. Po celé zemi je rozmístěno 35 000 stožárů, vysílajících mobilní signál, ale pro právě zaváděné telefony třetí generace bude zapotřebí třikrát více těchto vysílačů. Šíří se informace, že někteří lidé, kteří žijí v blízkosti mobilních vysílačů, mají zdravotní potíže. Je to možno brát vážně?

14. 4. 2004

Je pro mne zcela nepřijatelné, reaguje-li se na vnitrostranickou kritiku uložením nebo i navrhováním napomenutí. Dotyční kritici ve svých textech výslovně uvedli, že usilují o vnitřní diskusi a průhlednost strany, a předložili své názory k široké rozpravě. Návrh na udělení napomenutí je jasným znamením, že otevřená diskuse a průhlednost jsou nežádoucí.

Otřesen jsem byl také textem, jímž váš první kandidát do evropských voleb Jakub Patočka reagoval na seriózní pokus Otevřené platformy zahájit poctivou a otevřenou komunikaci uvnitř strany o její politice.

Pozoruhodný dopis Daniela Cohn-Bendita, spolupředsedy poslanecké skupiny Evropského parlamentu "Zelení/EFA", který vytýká Janu Beránkovi a Jakubu Patočkovi, vedoucím silám předsednictva české strany Zelených, používání autoritářských, nedemokratických metod.

14. 4. 2004

Dopis Petra Uhla Danielu Cohn-Benditovi z 30. března 2004

Ahoj Dany,

už jsem Ti děkoval za solidaritu a odvahu, s níž jsi vyjádřil spravedlivý názor. Ano, před volbami je třeba k vyslovení takového názoru odvahy.

Nemyslím, že bys mohl přijet do ČR a diskutovat zde s RR předtím, něž tato rada zruší potrestání mých šesti přátel a mne samého. Dvaapadesátičlenná RR se skládá zhruba z tuctu přátel Jakuba Patočky, kteří mu jsou bezmezně oddáni, dále z dalšího tuctu členů, kteří také kritizují jeho metody politické práce, ale hluboce se za to stydí, protože jsou k němu loajální, věříce upřímně v jeho úspěch (i když třeba ne už teď, v těchto volbách) a v jeho postup.

14. 4. 2004

Jan Beránek a Jakub Patočka Cohnu-Benditovi:

Víme, že jsi dostal dopis plný nepravdivých obvinění české Strany zelených, napsaný Milanem Horáčkem ZDE. Jelikož kandiduje v Německu, považujeme za poctivé Ti oznámit, že může být napomenut a možná dokonce vyloučen z české Strany zelených svou místní skupinou v Praze. Samozřejmě ani to by se nestalo kvůli jeho kritickým názorům, ale kvůli šíření nepravdivých informací a kvůli odmítání diskutovat o nich s lidmi ve své vlastní základní organizaci.

Pozoruhodný dopis, který poslali Jan Beránek a Jakub Patočka z vedení české Strany zelených Danielu Cohnu-Benditovi, spolupředsedovi poslanecké skupiny "Zelení/EFA" v Evropském parlamentu.

14. 4. 2004

Ohlédnutí za odvolanou ministryní

Když se Bohuslav Sobotka obrátil na Světovou banku, aby připravila reformu českého zdravotnictví, dal tím Marii Součkové políček? Svědčí to o dobré komunikaci ve vládě? Neznamená to, že komunikace ve vládě vázne? Je Součková ve své funkci ohrožena? Je Součková pro zdravotnictví přínosem?

To jsou opravdu otázky, které mi položila jedna mladá novinářka. Jako bývalý ministr dostávám podobné otázky často. Neznamená to, že je novinářka hloupá. Znamená to, že je hluboce neinformována. Jak potom mohou být informováni čtenáři, posluchači, diváci...?

14. 4. 2004

V sobotu 3.dubna navštívil francouzský prezident Jacques Chirac Rusko. Po Gerhardu Schröderovi to byl druhý evropský představitel, který se osobně setkal s Vladimírem Putinem po jeho znovuzvolení 14. března.

14. 4. 2004

Stabilizace bezpečnostní situace v Iráku vyžaduje dodatečné finanční náklady. Tyto požadavky jsou nad rámec možností Spojených států. Mnozí očekávali, že rok po začátku války v Iráku bude situace vyřešena. Že převládne všeobecné uspokojení nad svržením diktátora, v Iráku bude zaváděna demokracie a země bude směřovat k prosperitě. Jenže minulý týden bylo během povstání v této zemi zabito přibližně 900 Iráčanů a 62 Američanů.

Článek vyjde ve čtvrtek v týdeníku Ekonom
14. 4. 2004

Patří ČR opravdu k zemím EU s nejnižším počtem vysokoškolsky vzdělaných občanů?

V Britských listech vyšel dne 8. dubna článek s nadtitulem: "Zdrcující kritika z Bruselu" a s titulkem: "ČR patří k zemím EU s nejnižším počtem vysokoškolsky vzdělaných občanů". Vždy, když se vyrojí kritické články na téma české vzdělanosti, čerpají autoři své -- v podstatě velmi povrchní znalosti - z mezinárodních statistik, které jsou však mylně interpretovány. Nejprestižnější výzkum, zabývající se celosvětově vzdělávacími systémy, je publikace zemí OECD "Education at a Glance".

14. 4. 2004

Nenápadné vykořisťování odpůrců vojenské služby pokračuje,

Jan Hanuš

V druhé polovině minulého roku se bitva týkající se povinné vojenské služby zdála být dobojována. Armáda se definitivně profesionalizuje, konec vojenské služby je stvrzen zákonem a poslední branci již narukovali. Téma, které mimo jiné sloužilo k mobilizaci anarchistického hnutí zejména na začátku devadesátých let, tak bylo zdálo se definitivně uloženo k ledu. Spolu s povinnou vojenskou službou měla skončit i tzv. civilní služba, alternativa pro muže, jimž svědomí nebo náboženská víra neumožňovala na vojenskou službu nastoupit.

14. 4. 2004

Subcomandant Marcos píše z mexických hor o přítomnosti a o náznacích možné budoucnosti. Egon Bondy z Bratislavy upozorňuje na důležitost poznání a vysvětlení určitých aspektů minulosti pro to, abychom se v budoucnosti vyhnuli opakování chyb. Následující text není ničím víc než několika poznámkami jednoho aktivisty anarchistického hnutí, které neaspirují na to odpovědět na otázky položené v textech -- bude se pouze snažit je rozvinout a k některým položit "proti-otázky".

14. 4. 2004
Egon Bondy
Reakce na článek Subcommandanta Marcose Vize Státu, ve kterém byl politik nahrazen manažerem

Chci reagovat na výzvu soudruha Marcose, jednoho z velitelů EZLN v Chiapasu, s jejímž překladem jsem se seznámil v samizdatovém (sic!) časopise levicových křesťanů (tento překlad přinesly na internetu Britské listy - pozn. red.), který je distribuován zdarma a vychází jen díky finanční podpoře svých čtenářů v Praze -- dnešní České republice. Upozorňuji, že mi již bude 75 let a patřím k "intelektuálům," které právem s. Marcos důrazně kritizuje, a mohu jen potvrdit, že má pravdu. Doufám jen, že mohu říci, že jsem se jaksi instinktivně ubránil oněch jejich zlozvyků, jež jim s. Marcos vytýká. Jako levicový marxista jsem od r. 1948 důsledně stál na antistalinistické pozici, aniž bych přitom přejal jinou neméně jednostrannou indoktrinaci, např. trockistickou. A také jsem nežil ve věži ze slonoviny, ale na nejnižší příčce sociální stratifikace -- tedy pauper mezi paupery: byl jsem odkázán na nejnižší invalidní důchod.

Tolik jen na vysvětlení.

13. 4. 2004

Ředitelé škol si mohou vyměňovat zkušenosti na internetu

Datum: 12.04.2004 10:19
Kategorie: sko pit
Klíčová slova: ČR školy učitelé internet

PRAHA 12. dubna (ČTK) - Ředitelé škol si mohou vyměňovat zkušenosti, hledat inspiraci nebo pomoc při řešení svých problémů na internetu. Na portálu určeném učitelům i lidem, kteří se o školství zajímají, www.mujnet.cz spustili novou sekci určenou právě šéfům škol, ČTK o tom informovala Veronika Jeřábková z občanského sdružení AISIS, které internetové stránky provozuje. ...

13. 4. 2004

Předsmrtné křeče islámu:

Muslimští přistěhovalci [na Západ] nehledali nový způsob života. Předpokládali, že budou moci pokračovat ve svém dosavadním způsobu života, jen že budou bohatší. Neočekávali ani nechtěli nevyhnutelné kulturní napětí, vzniklé v důsledku přechodu do jiné civilizace, a v žádném případě je ani nenapadlo, že v dlouhodobé perspektivě nebudou schopni udržet svou kulturu a náboženství při životě. Starší generace si nyní uvědomuje, že ani vnějšková konformita vůči tradičnímu způsobu oblékání a chování u mladých 'muslimů' už není zárukou, že vnitřně přijímají islám. Nedávno jsem čekal na taxíka před nemocnicí v britském městě, kde žiju, vedle mě stály dvě mladé ženy, plně zahalené v muslimské burce, byly jim vidět jen oči. Jedna řekla druhé: "Hele, dej mi čouda, už to nemůžu vydržet." Jakmile prostředí přestane vyvíjet na tyto dívky tlak, přestanou okamžitě nosit muslimský oděv.

Všichni, kdo žijí v takovýchto britských městech, se nutně musejí ptát, zda islám obsahuje nějaké hodnoty - kromě instinktivního vědomí, že jakmile je jednou zahájena sekularizace, vzniká nezastavitelná řetězová reakce - a tak není islám přizpůsobitelný modernímu světu. To jsou argumenty Theodora Dalrympla, které shrnujeme.

12. 4. 2004

pondělí 21.45: To je názor zpravodaje BBC Johna Simpsona, toho času v Bagdádu:

13. 4. 2004

Americká vláda hodlá požádat Čínu o pomoc ve válce proti terorismu a při projednávání nukleárního napětí se Severního Koreou. Americká firma Westinghouse by ráda prodala Číně čtyři nukleární reaktory. Viceprezident Dick Cheney tedy spojí obě mise - politickou i hospodářskou - do jedné.

13. 4. 2004

Rwandský reportér Rodrique Ngowi se domnívá, že se situace v Rwandě obrací k lepšímu, zatímco tisíce příslušníků národnosti Hutu čekají na to, jak soudy zváží jejich účast na masovém vraždění před 10 roky.

13. 4. 2004

Účelově zkreslená aktivistická demagogie

Velmi mně pobavila (a zároveň rozesmutněla) patafyzická diskuse nad článkem Radka Mokrého o Černobylu. Dokazuje totiž, že někteří čtenáři Britských listů nedokážou kriticky pracovat s prameny, respektive neumějí odlišit seriózní vědecké studie, které prošly odbornou oponenturou, od senzačních novinářských výmyslů a účelově zkreslené aktivistické demagogie.

13. 4. 2004

From 25 March until 20 June a special exhibition on loan from the Jewish Museum in Prague can be viewed at the Jewish Museum in London.

Images in pencil, crayon and watercolour by children aged from seven to 11 years created in Terezin (Theresienstadt) between 1942 and 1944 reflect happy memories of life before the war to daily life in the camp. Barely 100 children survived from more than 15,000 who passed through.

The Jewish Museum, Raymond Burton House, 129-131 Albert Street, London NW1, Monday-Thursday 10am-4pm, Sunday 10am-5pm, tel. 020 7284 1997, jewishmuseum.org.uk, Admission L3.50 adults

13. 4. 2004

A talk by Sir John Tusa
Tuesday 25 May, 6 for 6.30pm, Czech Embassy, 26 Kensington Palace Gardens, London W8

In the 1930s, the Bata company bought land at East Tilbury in order to establish a shoe factory. Around the factory a garden village was laid out, its plan and some of its buildings the work of the architects employed by Tomas Bata to design his utopian town of Zlin in Moravia. Former director of the BBC world service and now director of the Barbican Centre, Sir John will reveal the fascinating history of the Bata estate and the community that evolved there.

Members of the public are welcome to attend.

13. 4. 2004

Ve večerních tv zprávách před několika dny jsem viděl paní ministryni Buzkovou, jak rozhořčeně kroutí hlavou nad propagačními materiály jisté jihlavské iniciativy, která ve školách po záminkou výchovy k rodičovství šíří protipotratovou ideologii zvláště odsozeníhodným způsobem. Zajímavé je, že ministryně školství, která takto kroutila prozatím vlastní hlavou, v předminulém týdnu předložila návrh "školského zákona", který navrhuje fakticky "zrušení osnov" s tím, že si každá škola bude moci učit co chce s důrazem na "tvořivost", "iniciativu" a proti "biflování". Nepochybuji však, že protipotratová ideologie je iniciativně tvořivá a rozhodně nechce, aby studenti něco biflovali, úplně se spokojí s tím, že si žáci "poznatky" vštípí a pokud možno o nich nebudou moc přemýšlet, hlavně že je budou šířit.

7. 4. 2004

Katedra slovanských studií na Glasgow University vypisuje konkurs na místo bohemistického lektora na školní rok 2004-05. Hledáme absolventa bohemistiky, pokud možno se zkušeností výuky češtiny pro cizince, či jiného jazyka. Uchazeči by měli mít obstojnou znalost angličtiny. Jejich úkolem bude vyučovat studenty prvního a druhého ročníku bohemistiky českému jazyku. Jejich pracovní úvazek bude cca 8 vyučovacích hodin týdně. Jmenování je na dobu deseti měsíců, od října 2004 do června 2005. Úspěšný kandidát obdrží na tuto dobu stipendium ve výši 6000 liber. Zároveň se očekává, že kandidát vypracuje postgraduální práci v oboru bohemistiky, slavistiky či anglistiky pro získání titulu MPhil. Pro toto roční postgraduální studium kandidáta Glasgow University osvobodí od platby školného, které bude po vstupu ČR do EU sníženo z nynějších 7000 na 2500 liber.

Toto místo pro bohemistického lektora-postgraduálního studenta financuje společně Glasgow University, MŠMT ČR a britský Foreign and Commonwealth Office.

Podrobnosti i formulář pro zájemce jsou ZDE

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

7. 4. 2004

22. 3. 2004 jsme uhradili koupi nového serveru, na něž nám po lednové havárii čtenáři rychle poskytli finanční prostředky, a to částkou 122 500 Kč. Za finanční pomoc od čtenářů, za pomoc sponzora Globe.cz i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Dominik Joe Pantůček zadarmo postupně zprovozňuje dosud nefunkční části časopisu. Čtenáře prosíme o trpělivost: uvedeme časopis do plné funkčnosti co nejdříve.

V březnu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 2700 Kč. Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
14. 4. 2004 Dal Sobotka Součkové políček? Ivan  David
14. 4. 2004 Irácké otazníky Oskar  Krejčí
14. 4. 2004 A znovu: Jsou mobilní telefony hrozbou lidskému zdraví?   
14. 4. 2004 Zelení shazují krunýř sektářství Pavel  Pečínka
13. 4. 2004 Demokracie a terorismus Mojmír  Babáček
13. 4. 2004 0,7 l Hitlera Bohumil  Kartous
13. 4. 2004 "Dej mi čouda" - o rozpadu muslimských hodnot   
12. 4. 2004 Hody, hody, dej sem prachy! Jan  Paul
9. 4. 2004 "Demokrati" proti "totalitě"... anebo to je naopak? Ondřej  Slačálek
9. 4. 2004 Česká drahota Radek  Mokrý

Zelení RSS 2.0      Historie >
14. 4. 2004 Petr Uhl: Věřím v pád patočkovského sektářství   
14. 4. 2004 Zelení shazují krunýř sektářství Pavel  Pečínka
14. 4. 2004 Milana Horáčka můžeme i vyloučit!   
14. 4. 2004 Daniel Cohn-Bendit: Předsednictvo českých Zelených potlačuje demokratickou diskusi   
16. 3. 2004 Co na novou demokracii říká internet Antonín  Slejška
15. 3. 2004 Demokracii zelenou viděti... Karel  Dolejší
11. 2. 2004 Není pravda, že česká Strana zelených má v Evropě špatnou pověst   
11. 2. 2004 Britské listy nechodí ke kováříčkovi, když mohou dojít ke kováři   
11. 2. 2004 Neztrácet zelenou naději Martin  Škabraha
10. 2. 2004 Zelené facky na pokračování   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
14. 4. 2004 Televize BBC: Špatné zprávy pro prezidenta Bushe z Iráku   
14. 4. 2004 Bush: "Zůstaneme pevní"   
10. 4. 2004 Válka v Iráku se stala náboženskou válkou proti okupantům, Američané nabízejí příměří   
9. 4. 2004 Irák: Bush a Blair zapálili oheň, který je možná stráví   
9. 4. 2004 Zpravodajství iráckého odboje I.   
7. 4. 2004 Iráčtí emigranti podávali falešné informace   
7. 4. 2004 "40 osob usmrceno" při americkém útoku na iráckou mešitu   
6. 4. 2004 USA čelí v Iráku vzbouření   
26. 3. 2004 Válka jako pokračování globalizace jinými prostředky Jan  Keller
25. 3. 2004 Americká vláda jako oběť ideologické zaslepenosti   

Deníček sněmovní panny RSS 2.0      Historie >
7. 4. 2004 Deníček sněmovní panny XVI. Alexandra  Virgová
6. 4. 2004 Deníček sněmovní panny XV. Alexandra  Virgová
1. 4. 2004 Deníček sněmovní panny XIV. Alexandra  Virgová
31. 3. 2004 Deníček sněmovní panny XIII. Alexandra  Virgová
29. 3. 2004 Deníček sněmovní panny XII. Alexandra  Virgová
26. 3. 2004 Deníček sněmovní panny XI. Alexandra  Virgová
25. 3. 2004 Deníček sněmovní panny X. Alexandra  Virgová
24. 3. 2004 Deníček sněmovní panny IX. Alexandra  Virgová
10. 3. 2004 Deníček sněmovní panny VIII. Alexandra  Virgová
3. 3. 2004 Deníček sněmovní panny VII. Alexandra  Virgová

Immanuel Wallerstein: Commentaries RSS 2.0      Historie >
8. 4. 2004 Španělsko, Evropa a pan Bush Immanuel  Wallerstein
17. 3. 2004 Haiti: převrat ke dvoustému výročí Immanuel  Wallerstein
3. 3. 2004 Hry, které hrají celé národy Immanuel  Wallerstein
19. 2. 2004 Válečný prezident propadající se do bahna Immanuel  Wallerstein
3. 2. 2004 Rostoucí síla Světového sociálního fóra Immanuel  Wallerstein
16. 1. 2004 Pohádka o dvou zprávách Immanuel  Wallerstein
2. 1. 2004 2003 - Rok Bushe Immanuel  Wallerstein
22. 3. 2002 Politika levice ve věku přechodu Immanuel  Wallerstein

Velikonoce RSS 2.0      Historie >
12. 4. 2004 Prásk: Jaká byla spotřeba německých zajíců nejen v České tiskové kanceláři Štěpán  Kotrba
11. 4. 2004 Boží hod velikonoční - máme být svědky vzkříšení Zdeněk  Bárta
11. 4. 2004 Počátky křesťanství Lenka  Kužvartová
9. 4. 2004 ZPRÁVA: Německý zajíček české tiskové kanceláře Štěpán  Kotrba
8. 4. 2004 Týden Pesachu a Velikonoc   
7. 4. 2004 K Velikonocům I.... Miloš  Dokulil
7. 4. 2004 K Velikonocům II Miloš  Dokulil
5. 4. 2004 Velikonoce 2004 tak hezky česky... Ivo V. Fencl
28. 12. 2003 Fundamentální člověčí touhy Zdeněk  Bárta
22. 8. 2003 Slovanská výspa trnem v saském oku Jaromír  Kohlíček

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2004 Británie: Homosexuálové získávají plná "manželská" práva   
25. 2. 2004 Hold bigotní zaslepenosti Jan  Čulík
17. 2. 2004 Odvaha k lásce Martin  Škabraha
19. 1. 2004 Stávající volební období je šancí pro partnerské soužití osob téhož pohlaví Andrea  Cerqueirová
5. 11. 2003 Festival MEZIPATRA 2003   
2. 10. 2003 Nepovedená koláž ČT: Homosexuální karneval-heterosexistický parlament Věra  Sokolová
9. 9. 2003 Ještě jednou o "léčbě homosexuality" Vojtěch  Polák
9. 9. 2003 Homosexualita a potraty: Objektivní fakta versus subjektivní interpretace Pavel  Mareš
5. 9. 2003 O možnosti "léčit" homosexualitu: mýlí se pan Mareš Vojtěch  Polák
4. 9. 2003 "Někomu pomůže, nikomu neublíží" Josef  Veger

Školství RSS 2.0      Historie >
14. 4. 2004 Opravník obecně oblíbených omylů Vladimíra Al-Maliki Levá
2. 4. 2004 Škoda, že není komu vyprávět o neutrinech ... Hynek  Hanke
2. 4. 2004 Jsme v něčem ještě dědici Masarykových koncepcí a mělo by to smysl? Miloš  Dokulil
1. 4. 2004 Jste nespokojeni s výukou na vaší fakultě? Nadávat v hospodě nestačí Ivo  Bystřičan, Petr Jedlička
25. 3. 2004 Jak přimět studenty k (inter)aktivitě Jan  Čulík
24. 3. 2004 Učení by mělo být zábavou Hynek  Hanke
22. 3. 2004 Týden neklidu 29.3. - 2.4. 2004   
19. 3. 2004 Situace studentů na středních školách aneb jak je to s agresivitou? Lukáš  Rychlík
10. 3. 2004 Zákon není kadidlo Ondřej  Hausenblas

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2004 Počátky křesťanství Lenka  Kužvartová
5. 2. 2004 Katolická církev znovu zaútočila na BBC   
2. 2. 2004 Papež o právu, Bush o moci -- Svoboda o čem? Miroslav  Polreich
21. 1. 2004 Daniel Herman: Pro vnitřní potřebu není pro vnitřní potřebu, i když to musí být pro vnitřní potřebu Štěpán  Kotrba
14. 1. 2004 Kardinál podpořil užívání kondomů   
7. 1. 2004 Je-li mír možný, je povinností! Jan  Pavel II.
7. 1. 2004 Kontroverze ohledně náboženských symbolů zuří i v Německu   
25. 12. 2003 Jan Pavel II. odsoudil "terorismus"   
23. 12. 2003 Miloslav Vlk: Žena je jen schránkou pro nenarozeného člověka   
19. 12. 2003 Komunistická represe církví a procesy v padesátých letech Ivo V. Fencl

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
1. 4. 2004 Milan Kundera pětasedmdesátník Jakub  Žytek
1. 4. 2004 O rodné sestře plivance Jan  Čulík
30. 3. 2004 Bohumil Hrabal: Furiant nekonečna a věčnosti Martin  Škabraha
30. 3. 2004 Jak vidím krále české literatury Tomáš  Koloc
25. 3. 2004 Byl Bohumil Hrabal tvůrcem "laskavého humoru"? Jan  Čulík
25. 3. 2004 "Laskavý humor" Bohumila Hrabala Jan  Čulík
5. 3. 2004 Desáté jaro Karla Kryla Martin  Štumpf
13. 2. 2004 Cesta na jihozápad Tomáš  Koloc
3. 2. 2004 Andělé Jaroslav  Hutka
6. 1. 2004 Opusy o nevěře Josef  Švéda

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
15. 3. 2004 Opravdu divnej chlap Štěpánka  Matúšková
15. 3. 2004 Opravdu sprostá výstava Jan  Čulík
10. 3. 2004 Také každý měsíc menstruujete? Já ne, možná jsem divnej chlap a možná, že nejsem vůbec chlap... Jan  Paul
8. 3. 2004 Potraty a Karas: Když se řekne A mělo by se říci B Anna  Čurdová
8. 3. 2004 Jen jeden den žen, prosím Anna  Čurdová
4. 3. 2004 Stop násilí na ženách   
1. 3. 2004 Zdroj sexuálního vzrušení žen je v mozku   
20. 2. 2004 Jaké je to v Iráku?   
9. 2. 2004 Misogynní rezoluce irácké Vládní rady je odsouzena k neúspěchu   
20. 1. 2004 Jak bít manželku