4. 12. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 12. 2003

Je tomu téměř dva roky, co byl otevřen tábor Delta v zálivu Guantánamo. Osoby v něm zadržované měly být podle Bushovy vlády nepřátelští muslimští bojovníci. Ukázalo se však, že mnozí z nich neměli s vojenským konfliktem v Afghánistánu nic společného. Největším traumatem, jaké zažili a zažívají, je hrozba nekonečného věznění bez soudu a bez obhájce. Reportér listu Guardian James Meek strávil poslední měsíc tím, že hovořil s osobami, postupně propuštěnými z tábora v zálivu Guantánamo. Dal tak dohromady pozoruhodně kompletní obraz kafkovské spravedlnosti v tomto vězeňském táboře. Deník Guardian jeho rozsáhlou reportáž zveřejnil ve dvou částech. Shrnujeme základní informace.

reportáž v angličtině ZDE ZDE

4. 12. 2003

Hormonální terapie dosud často užívaná pro starší ženy pro prevenci osteoporózy, nemoci kostí, jíž jsou podle odhadů v Británii postiženy asi tři miliony lidí, byla ve středu v Británii zakázána jako léčebná metoda první volby v důsledku rostoucích obav, že tato léčba zvyšuje riziko rakoviny. Poradci britské vlády a Evropské unie pro bezpečnost léků požadují, aby se používala jen "minimální efektivní dávka" hormonů po "co nejkratší dobu" pro případy vážných příznaků přechodu. Zdravé ženy, které nemají žádné takové příznaky, nemají hormony brát.

V srpnu letošního roku vyplynulo ze studie, zkoumající jeden milion žen, že u žen, které se podrobují hormonální terapii, vzniká do jednoho až dvou let zvýšené riziko rakoviny prsu. Dlouhodobé užívání hormonální terapie toto riziko zdvojnásobuje. Donedávna užívalo mnoho žen po přechodu hormonální terapii po mnoho let, někdy i déle než deset let. Jen v Anglii se hormonální terapie předepisovala 6 milionům žen. Celoevropská analýza této léčebné metody nyní silně varuje před užíváním této terapie.

Podrobnosti v angličtině např. ZDE

Silvio Berlusconi
4. 12. 2003

Deprimujícím důkazem, že členství v Evropské unii nutně nezaručuje vládu demokracie, práva a zákonnosti a nekorupční stát, je, jak se zdá, Itálie posledních dní. Ve středu se v Itálii konaly silné protesty proti tomu, jak premiér Silvio Berlusconi posiluje svou moc nad Itálií, kterou skoro začíná vlastnit... Byl totiž schválen nový zákon, který umožňuje, aby se Berlusconiho mediální impérium (jde-li ve Spojených státech podnikatel do politiky, musí se po dobu svého funkčního období vzdát svých firem a předat je do správy právníkům), které už ovládá italskou televizi, italská nakladaatelství a reklamní trh - zmocnilo i tisku a rozhlasu.

Nový zákon také umožňuje, aby byla italská veřejnoprávní televize RAI částečně zprivatizována a zvyšuje množství reklamy, které bude možno vysílat v televizi.

4. 12. 2003
Britský premiér Tony Blair a ministr školství Charles Clarke chtějí zvýšit školné za studium na britských vysokých školách na 3000 liber ročně. Mělo by se to platit až po absolutoriu a absolventi by to měli začít splácet až poté, co dosáhnou platu nejméně 15 000 liber ročně, přitom by neměli být nuceni platit tržní úrok. Přesto je to návrh nesmírně kontroverzní, který vyvolává velký odpor v britské Dolní sněmovně, a to i mezi samotnými labouristickými poslanci. Způsobí totiž, že studenti půjdou do života po absolutoriu vysoké školy s dluhy až 30 000 liber na osobu. Přitom sami Charles Clarke i Tony Blair získali v Británii vysokoškolské vzdělání zadarmo...

(Zajímavé je, jak to ovlivní případné studium českých studentů na britských univerzitách od příštího roku. Podle méně známého zákona Evropské unie neplatí studenti z EU v cílové členské zemi EU školné, pokud v ní existuje region, kde se neplatí školné (v tomto případě Skotsko). Uvidíme.)

3. 12. 2003

Jak Češi bojují

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Ovšem POZOR! - o milostných aférách českých hereček se v ní nedočtete, a ani neobsahuje žádné kuchařské recepty! A není v knize ani zmínka o starém seriálu televize BBC Červený trpaslík!! Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

4. 12. 2003
tisková zpráva Ekologického právního servisu

Poslanecká sněmovna se drtivou většinou přítomných poslanců vyslovila pro návrh zákona o výstavbě dálnic a rychlostních silnic, který tak postoupil do druhého čtení. Pro přijetí této právní úpravy se vyslovili téměř všichni přítomní poslanci ČSSD, KSČM a KDU-ČSL.

4. 12. 2003

Zdravotnictví trpí zcela neodpovědnými a nekvalifikovanými zásahy ze strany exekutivy i zákonodárných sborů a současně nedostatečnou kontrolou a řízením. Není pravda, že nestabilita je dána přirozeně vnějšími okolnostmi, a že se, jak jsme od jistého "experta" nedávno slyšeli, nutně dostává do krizí, dokonce cyklických. Celý problém nestability je beze zbytku řešitelný nastavením regulací.

4. 12. 2003

Aj keď colná únia medzi Českom a Slovenskom vstupom do Európskej únie skončí, vlády oboch krajín však chcú pokračovať i po 1. máji 2004 v nadštandardnej hospodárskej spolupráci na úrovni ministerstiev.

4. 12. 2003

Kolem tendru na nákup nadzvukových stíhaček pro českou armádu se na české politické scéně i v médiích strhl neuvěřitelný "poprask". Není divu -- vždyť jde o obrovské peníze. V souvislosti s původní zakázkou na nákup 24 stíhaček v hodnotě kolem 60 miliard se hodně hovořilo o korupci. Některé poslance, senátory a dokonce ministry za velkého mediálního zájmu vyslýchal zvláštní policejní útvar pro boj s korupcí. Kolem lékové politiky, ve které se každoročně otočí téměř stejné množství peněz, je však ticho.

4. 12. 2003
Česká politika vysoké školy nepotřebuje, LN 3. 12. 2003

Studenti byli vždy nejaktivnější a nejradikálnější skupinou obyvatelstva. V roce 1939 vystoupili proti nacismu a na památku Jana Opletala slaví svůj Mezinárodní den studentstva. V roce 1948 se snažili zabránit nastupujícímu komunismu. V roce 1968 patřili k předním odpůrcům okupace a Jan Palach a Jan Zajíc mají čestné místo mezi hrdiny národa. V roce 1989 studentská demonstrace a masakr na Národní spustily události tzv. sametové revoluce.

3. 12. 2003

Má smysl apelovat na ministra Dostála?

Výmluvnou podporu Vladimíru Rottovi v diskusi se Zdeňkem Jemelíkem o nápravě českého soudnictví ZDE poskytuje rozhovor Alexandra Kramera s ministrem kultury Pavlem Dostálem na str. 17 sobotního (22.11.2003) vydání Práva.
3. 12. 2003
"Léta sleduji anglické BBC a francouzské RFI, a tak mám docela dobrou představu, jak může fungovat inteligentní nekomerční rádio a jak to vypadá, když je politicky a finančně nezávislé. Přesně tak české rádio nevypadá. Vyčetl jsem také Kasíkovi, že písničkáři, hrdinové školní výuky na všech stupních, nejsou v jeho rádiu vůbec slyšet. Říkal, že až dostane přidělenu další vlnovou délku, že na nás bude myslet. Že bychom se ale mohli objevit v jeho "hlavním", kompjůtrem řízeném vysílání na Radiožurnálu, o tom slyšet nechtěl. Asi by bylo nebezpečí, že bychom mohli probudit už zcela ztuplé, zmasírované a perfektně izolované platící publikum...

Ovšem co s tím, když obyvatelstvo je zase vystrašené a politické strany zkorumpované a divná parta, která si říká komunisti, zase začíná dobývat mocenské pozice. Bez komunistů se v rozdrobeném a chamtivém Česku už zase nic nerozhodne. Obecně se už léta věří, že to chce výměnu generací, ale je to líná lež. Naše děti nebudou bojovat bitvy, které jsme my vzdali. Pouhá výměna generací nepřinese nic.

Staří gauneři si vychovají své pokračovatele -- a mladá generace? Ta se učí cizí jazyky, aby mohla z Česka vypadnout někam, kde je to normálnější a férovější."

Jaroslav Hutka vydává tři nová cédéčka svých starších písní a úvah. Zajímavě k tomu píše o svých zkušenostech z doby, kdy žil v emigraci, ve své Samopal-Revue:

3. 12. 2003
Pokud by měli Američané vypočítávat své neúspěchy v Iráku, jeden z nejvýraznějších by si mohli přičíst na poli mediálním. Od svržení Saddáma Husajna mediální scéna v Iráku nesmírně ožila. V zemi je vydáváno více než 200 novinových titulů a přímo raketovým tempem přibývá satelitních přijímačů, s jejichž pomocí mohou Iráčané sledovat zpravodajství mnoha zahraničních stanic. Jenže pokud se někomu zatím nepovedlo na tomto rostoucím trhu úspěšně prezentovat informace, je to právě válečná koalice pod vedením Spojených států.
3. 12. 2003
Britský premiér Tony Blair oznámil na své úterní tiskové konferenci, že je mu "zoufale líto" lidí, kteří přijdou o zaměstnání v čelných britských pojišťovnách, ale že se proti tomu nedá nic dělat. Mateřská firma Aviva, která vlastní těchto několik britských pojišťoven, se rozhodla přesunout podstatnou část svých operací z Británie do Indie. Odbory konstatují, že je toto rozhodnutí politováníhodné a že je založeno čistě na touze po penězích. Přesunování pracovních příležitostí z Británie do Indie, kde získají mezinárodní firmy daleko kvalifikovanější a zdvořilejší pracovní síly za zlomek platů jaký by musely platit v Británii, se však zrychluje.
3. 12. 2003
mabl, šok

Amnesty International připravuje na Den lidských práv 10. prosince o 18.00 filmový večer věnovaný obchodu se zbraněmi a jeho důsledkům na (ne)dodržování lidských práv. Uskuteční se v Českém centru na Hviezdoslavově náměstí v Bratislavě. Účastníci budou moci zhlédnout film dokumentaristů České televize o kontroverzních vývozech zbraní z ČR Kde to bouchnem. Po promítnutí filmu bude následovat diskuse s autory Petrem Hanouskem a Jakubem Knězů a s aktivistou Milanem Štefancem z organizace NESEHNUTÍ.

2. 12. 2003

Stranická konference, která sa konala před týdnem v Drážďanech, zvolila za svého prvního mužského kandidáta na kandidátní listině Zelené pro volby do Evropského parlamentu Daniela Cohn-Bendita. Cohn-Bendit však nemůže být na čele listiny, protože na nepárových pozicích musí být jako první ženy (v rámci pozitivní diskriminace žen, zavedené v německé straně Zelených. Proto bude na prvním míste kandidátky Zelených stát protijaderná aktivistka Rebecca Harms.

Européennes 2004: Cohn-Bendit élu en tête de la liste des Verts allemands YAHOO.FR

Omlouváme se za včerejší mylné uvedení politické strany, za kterou kandiduje Cohn-Bendit. Samozřejmě jde o stranu Zelených...

3. 12. 2003
Bronislaw Geremek: Slitování a šibenice. Argo, 2003, 262 strán, 479 Sk
Erving Goffman: Stigma. Poznámky o způsobech zvládání narušené identity. Slon, 2003, 169 strán, 369 Sk
Petr Mareš: Sociologie nerovnosti a chudoby. SLON, 1999, 248 strán, 119 Kč
Petr Matějů, Klára Vlachová et al: Nerovnost, spravedlnost, politika. Česká republika 1991 -- 1998. Slon, 2000, 402 strán, 475 Sk
Michal Vašečka (ed.): Čačipen pal o Roma -- Súhrnná správa o Rómoch na Slovensku. IVO 2002, 911 strán, 349 Sk

Keď som študentom sociálnej práce hovorila, že Európska únia chce v prvej dekáde 21. storočia "rozhodujúcim spôsobom ovplyvniť odstraňovanie chudoby", usmievali sa. A keď som sa zmienila, že tento cieľ zaväzuje aj našu vládu, smiali sa nahlas. Možno ten cieľ až taký absurdný nie je. A nebude treba ani znárodňovať. Chudobe sa dá čeliť aj tak, že sa zbaví pozície spoločenského problému. Stane sa osobnou vecou, diskrétnym neduhom, s ktorým slušní ľudia nechodia na verejnosť. Ak sa v politickej rozprave podarí presadiť jej chápanie ako individuálnej zodpovednosti, chudoba vymizne z verejných debát. Prestane byť spoločnou starosťou. A to sa už takmer deje. Slovensko už problém chudoby týmto spôsobom takmer odstránilo.

3. 12. 2003
Během jedné z našich nedávných polemik ZDE jste mne vyzvali, abych poskytl materiál týkající se chemické katastrofy v indickém Bhópálu, kde si mimo jiné vlastník havarované chemičky, firmy UNION CARBIDE najal PR agenturu Burson-Marsteller.

Protože dnes připomínáme 19. výročí této katastrofy, považoval jsem za vhodné publikovat text právě nyní.

Obavám se, že BLISTY budou bohužel jedním z mála (ne-li jediným) českým sdělovacím prostředkem, který tuto přelomovou událost konce 20. stoleti připomene.

3. 12. 2003

Indiánské povstání v Chiapasu

Přemysl Mácha: Plamínek v horách, požár v nížině. Brno 2003.Nakladatelství: Doplněk. 168,-- Kč. 212 stran. ISBN 80-7239-145-3

Kniha Přemysla Máchy, pojednávající nejen o povstání v mexickém Chiapasu, vychází sice s několikaletým zpožděním, ale její načasování je více než příhodné vzhledem k zářijovému zasedání WTO v Mexickém Cancúnu, kde na sebe povstalci vedeni subcomandantem Marcosem po dlouhé odmlce opět upozornili.

30. 11. 2003

Z přibližně 6000 čtenářů Britských listů přispělo v listopadu 2003 na jejich provoz celkovou částkou 8615,99 Kč 14 osob. Zadavatel jednoho z inzerátů v knižní publikaci Jak Češi bojují zaplatil 25000 Kč; tím bude uhrazena část výrobních nákladů na publikaci.

Čtenáři z celého světa mohou nyní přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Finanční příspěvek na provoz Britských listů vás nic nemusí stát - Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Kdyby Britským listům věnoval každý čtenář pouhou korunu denně, mohl by si časopis např. financovat právníka a analyzovat kauzy, jimž se v současnosti nemůže věnovat.

Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. V současnosti především postupně hradíme účetní firmě výdaje za vypracování finančních zpráv za léta 2001 a 2002.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2003 Hrozí Itálii diktatura?   
4. 12. 2003 Gripeny ministryně zdravotnictví Součkové Martin  Kunštek
4. 12. 2003 Osudy lidí   
4. 12. 2003 Čím stůně české zdravotnictví? Ivan  David
3. 12. 2003 V Bhópálu už 19 let pokračuje největší průmyslová katastrofa v dějinách Miroslav  Šuta
3. 12. 2003 Ohlédnutí Jaroslav  Hutka
3. 12. 2003 Chudoba, ľudsko-právny prístup, súcit a sociálna spravodlivosť Zuzana  Kusá
3. 12. 2003 Svět: Tempo přesunování pracovních sil do Indie se zrychluje   
3. 12. 2003 Jak se snaží Američané cenzurovat arabské sdělovací prostředky Martin  Kloubek
2. 12. 2003 Než zemřete, proměníte se v klišé Jan  Čulík

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2003 Hrozí Itálii diktatura?   
27. 11. 2003 Svobodné názory + "svobodné názory" = podivné souvislosti Jiří  Koubek
27. 11. 2003 Nesnesitelná lehkost informování: ČTK a Appian Ivan  Feranec
26. 11. 2003 Vysílání ČT "bude i nadále zajímavé"   
15. 11. 2003 Digitalizace na rozcestí - vidět dopředu znamená i vědět Štěpán  Kotrba
15. 11. 2003 Sporné rozhodnutí parlamentní komise o budoucnosti veřejného rozhlasu a televize Jan  Čulík
15. 11. 2003 BBCi: internetové stránky společnosti BBC Jan  Čulík
13. 11. 2003 Deset bodů na obranu médií veřejné služby před Břéťou Rychlíkem a jeho přáteli... Štěpán  Kotrba
8. 11. 2003 Ústup televizních revolucionářů bez boje Štěpán  Kotrba
30. 10. 2003 ČT nebude ve svém přímém přenosu nijak komentovat vlastní obsah soudního jednání   

Zelení RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2003 Jak se zocelovala strana - aneb V žáru temnězeleného slunce Pavel  Pečínka
31. 10. 2003 Nové revolty proti systému Immanuel  Wallerstein
23. 10. 2003 Romští členové Strany zelených nečekají na milost shůry Pavel  Pečínka
24. 9. 2003 Európske voľby 2004: výzvy pre Stranu európskych socialistov Nick  Crook
22. 9. 2003 Jak Strana Zelených svlékla starou kůži Pavel  Pečínka
4. 9. 2003 Literární noviny: Medienterroristen oder Literatur? Jan  Čulík
19. 8. 2003 Čo sa stalo s nemeckými zelenými? Frieder Otto Wolf
4. 8. 2003 Disidenti jako tmavozelení pučisté? Pavel  Pečínka
10. 7. 2003 Zelení, kteří začali přijímat (jidášský?) groš od korporací   
27. 6. 2003 Jak se čistila strana
aneb konec Pseudozelených v Čechách
Pavel  Pečínka

Budoucnost evropské obrany RSS 2.0      Historie >
1. 7. 2003 Socánkova amnézie - výuka globálního kapitalismu v Česku Jindřich  Zíka
13. 6. 2003 Korupce při vyjednávání o koupi Gripenů pro ČR?   
24. 4. 2003 Nelogická argumentace, totalita bílého muže a slepá víra v samospásnost lidských práv Štěpán  Kotrba
17. 2. 2003 Francúzsko-nemecký plán obnovil nádej Martin  Kunštek
29. 1. 2003 Američané spolupracují s Ruskem a v Praze to mnozí nechtějí vědět Miroslav  Polreich
7. 8. 2002 Spektakulárně parlamentní konec vojenské špionáže v Čechách Štěpán  Kotrba
26. 7. 2002 Ministr obrany kvůli Srbovi vyhodil šéfa vojenské rozvědky Štěpán  Kotrba
24. 7. 2002 Britským ministrům se nedá důvěřovat, že budou provádět etickou zahraniční politiku   
24. 7. 2002 Velká Británie: předstíráme, že máme etickou zahraniční politiku, ale prodáváme zbraně   
8. 7. 2002 Čas pro českou liberální platformu? Josef  Brož

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2003 Festival MEZIPATRA 2003   
2. 10. 2003 Nepovedená koláž ČT: Homosexuální karneval-heterosexistický parlament Věra  Sokolová
9. 9. 2003 Ještě jednou o "léčbě homosexuality" Vojtěch  Polák
9. 9. 2003 Homosexualita a potraty: Objektivní fakta versus subjektivní interpretace Pavel  Mareš
5. 9. 2003 O možnosti "léčit" homosexualitu: mýlí se pan Mareš Vojtěch  Polák
4. 9. 2003 "Někomu pomůže, nikomu neublíží" Josef  Veger
3. 9. 2003 O homosexualitě: Omyly pana Žaloudka Pavel  Mareš
28. 8. 2003 Gayové nepotřebují registrované partnerství   
27. 8. 2003 Jak se pletou odpůrci leseb a gayů Petr  Žaloudek / Fid
18. 8. 2003 Malá provokativní poznámka nejen k homosexualitě Aleš  Kubeczka

Školství RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2003 Ano, buďte aktivní Petr  Jánský
4. 12. 2003 Británie: Obrovská kontroverze ohledně univerzitního školného   
3. 12. 2003 Asociace školských odborů: Zákon o pedagogických pracovnících je zbytečný   
1. 12. 2003 Vzdelanie na dlh Michal  Feik
27. 11. 2003 Oč nám asi ve škole taky jde (i běží) Miloš  Dokulil
27. 11. 2003 The Enterpreneurial University - Czech Style Robin  Healey
26. 11. 2003 Podnikatelská univerzita - po česku Robin  Healey
25. 11. 2003 Tisková zpráva: Vznikla Asociace školských odborů   
24. 11. 2003 Co s čerstvými absolventy? Pavel  Mareš
24. 11. 2003 Vezměte rozum do hrsti, než vstoupíte do diskuse o škole a dějepise! Ondřej  Hausenblas

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
26. 11. 2003 Politické miesto pre Boha Karol  Moravčík
26. 11. 2003 Křikem o cenzuře šíří Jiří Karas jen cílenou demagogii Jan  Čulík
14. 11. 2003 Každá krajnost škodí Jan  Čulík
15. 10. 2003 BBC o pedofilii v katolické církvi   
14. 10. 2003 Riziko nákazy virem HIV Tomáš  Linhart
14. 10. 2003 Kondomy: Co dělá katolická církev špatně?   
14. 10. 2003 Katolická církev a Afrika Jan  Čulík
13. 10. 2003 Manipulativní zpravodajství už i v Britských listech? Pavel  Mareš
13. 10. 2003 Keňan s AIDS: Nesmím používat prezervativy, katolická církev to zakazuje   
10. 10. 2003 Vatikán: "Nepoužívejte prezervativy, nechrání před AIDS"   

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
26. 11. 2003 Jiříkovo vidění, zázrak, anebo konečně terapie na obzoru? Miloš  Dokulil
26. 11. 2003 Netolerujme domácí násilí   
24. 11. 2003 V Brně proti domácímu násilí   
20. 11. 2003 Indie: skrytá epidemie AIDS: do roku 2010 bude nakaženo 10 milionů lidí   
13. 11. 2003 Jessica Lynch a mýtus americké vojákyně   
7. 11. 2003 Ženská práva jsou lidská práva   
26. 9. 2003 Nigerijka nebude ukamenována   
5. 9. 2003 Pavel Mareš a potraty -- méně argumentů je někdy více Pavel  Urban
3. 9. 2003 Náboženství je duševní choroba   
15. 8. 2003 Odmítání interrupcí - žádný pokrok od roku 1588 Anna  Čurdová

Interrupce: ženino právo či vražda? RSS 2.0      Historie >
3. 12. 2003 Ještě o potratech: pochybná argumentace Jana Čulíka Vojtěch  Polák
27. 11. 2003 S úctou veškerou... Pavel  Mareš
27. 11. 2003 Je přípustný potrat kvůli rozštěpu patra?   
26. 11. 2003 Pravda není krajnost Jiří  Karas
26. 11. 2003 Křikem o cenzuře šíří Jiří Karas jen cílenou demagogii Jan  Čulík
14. 11. 2003 Každá krajnost škodí Jan  Čulík
9. 9. 2003 Homosexualita a potraty: Objektivní fakta versus subjektivní interpretace Pavel  Mareš
9. 9. 2003 Případ Hill Darius  Nosreti
5. 9. 2003 Pavel Mareš a potraty -- méně argumentů je někdy více Pavel  Urban
15. 8. 2003 Odmítání interrupcí - žádný pokrok od roku 1588 Anna  Čurdová

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
3. 12. 2003 Jak se snaží Američané cenzurovat arabské sdělovací prostředky Martin  Kloubek
1. 12. 2003 Američané pustí domů Brity, vězněné v zálivu Guantánamo   
29. 11. 2003 Británie: generální prokurátor "bude vyšetřovat ministra vnitra"   
26. 11. 2003 Vysoký britský soudce odsoudil "protizákonné" zadržování vězňů v zálivu Guantánamo   
24. 11. 2003 Ještě stále hledají v Iráku zbraně hromadného ničení Jan  Čulík
21. 11. 2003 Americký psychiatr: Procesy se zadržovanými z Guantánama nemohou být spravedlivé   
20. 11. 2003 Promyšlená manipulace se sentimentem Američanů -- i to je válka v Iráku Robin  Ujfaluši
13. 11. 2003 Jessica Lynch a mýtus americké vojákyně   
7. 11. 2003 Mohl by být Tony Blair kvůli válce Iráku pohnán před soud?   
3. 11. 2003 Američané brzy spustí svou vlastní televizi pro Blízký a Střední východ Martin  Kloubek

Americká strategie národní bezpečnosti RSS 2.0      Historie >
18. 11. 2003 Brzeziński: Amerika se musí vzdát paranoidní politiky   
16. 10. 2003 "George W. Bush je omezenec a podvodník"   
8. 10. 2003 Veľká hra pokračuje Peter  Stupavský
25. 9. 2003 Európska škodoradosť? Martin  Muránsky
17. 9. 2003 Jsou Spojené státy v úpadku?   
9. 9. 2003 Nový pohled na americkou zahraniční politiku Veronika  Valachová
6. 9. 2003 Michael Meacher: "Americká vláda předem věděla o útoku z 11. září"   
6. 9. 2003 Meacher: "USA zneužily 11. září k prosazování politiky světové nadvlády"   
26. 8. 2003 Je možné ztratit lásku k Americe?   
22. 8. 2003 Co je americký neokonzervatismus?   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
3. 12. 2003 Ohlédnutí Jaroslav  Hutka
2. 12. 2003 Než zemřete, proměníte se v klišé Jan  Čulík
1. 12. 2003 Má nyní Havlova hra Vernisáž levicově anarchistický význam? Jan  Čulík
20. 11. 2003 O zdřevěnělé řeči: důležitá příručka pro novináře Jan  Čulík
20. 11. 2003 Neptejme se zásadně "do kdy?" Vladimír  Just
20. 11. 2003 Zařízení k zabránění opuštění místa nedovoleného parkování Vladimír  Just
20. 11. 2003 Třešnička na dortu Vladimír  Just
20. 11. 2003 Smysluplný Vladimír  Just
3. 11. 2003 Kouř Jaroslav  Hutka
2. 10. 2003 Eliška Jaroslav  Hutka