26. 9. 2003
Nigerijka nebude ukamenovánaAminu Lawalovou, svobodná matka z Nigérie, která vyvolala celosvětovou pozornost poté, co byla odsouzena k smrti ukamenováním, byla ve čtvrtek osvobozena u islámského soudu v severní Nigérii.
Rada soudců osvobodila Lawalovou čtyřmi hlasy ku jednomu. Poukázala na procedurální chyby a konstatovala, že Lawalové se nedostalo dostatek příležitosti k tomu, aby se mohla hájit. |
Lawalová, 32 byla odsouzena k ukamenování podle zákonu šaria v březnu 2002 poté, co porodila nemanželské dítě. Dvanáct většinou islámských států v severní Nigérii přijalo zákon šaria, i když nigerijská vláda argumentovala, že má být Lawalová propuštěna. Případ vyvolal zvýšenou pozornost od mezinárodních organizací na obranu lidských práv. Vláda nigerijského prezidenta Oluseguna Obasanja a jiní světoví politikové požadovali, aby byla Lawalová propuštěna. Minulý týden jí dokonce Brazílie nabídla politický azyl. Málokdo si myslel, že brutální trest smrti - Lawalová měla být pohřbena po krk v písku a popravena ukamenováním - bude vykonán. "Jsme přesvědčeni, že trest smrti za cizoložství je v rozporu s nigerijskou ústavou," řekl Francois Cantier, právník z francouzské organizace Avocats Sans Frontieres, který byl poradcem obhajoby. "Domníváme se, že je smrt ukamenováním v rozporu s mezinárodními smlouvami proti mučení, které Nigérie ratifikovala. Myslíme si, že smrt ukamenováním je ponižujícím zacházením s lidmi." Ředitelka organizace Amnesty International Kate Allenová požaduje, aby nigerijská vláda vyškrtla z nigerijského trestního zákoníku tresty jako kamenování, amputaci končetin a bičování. Lawalová byla poprvé odsouzena poté, co se jí narodila dcera, dva roky po rozvodu se svým manželem. Soudci odmítli její první odvolání, v srpnu 2002. Žalobci argumentovali, že dítě Lawalové je živoucím důkazem, že spáchala podle zákona šaria trestný čin. Avšak obhájci naopak argumentovali, že podle některých interpretací zákona šaria může nenarozené dítě růst v těle matky až pět let, než dojde k porodu, takže je možné, že otcem jejího dítěte mohl být její bývalý manžel. Právníci také argumentovali, že by měla být Lawalová osvobozena, protože nebyl přítomen advokát, když poprvé přiznala, že měla po rozvodu pohlavní styk s jiným mužem. Podle nich Lawalová, chudá, nevzdělaná žena z venkova - nerozuměla původně obvinění, vznesenému proti ní. Lawalová identifikovala svého údajného sexuálního partnera jako Yahayu Mohammeda a uvedla, že jí slíbil, že se s ní ožení. Mohammed by také čelil trestu smrti ukamenováním, ale popřel, že s Lawalovou cokoliv měl, a byl propuštěn pro nedostatek důkazů.
Podrobnosti v angličtině ZDE
Původní článek ZDE
|