19. 2. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
18. 2. 2004

31.12.2003 odesílám dotaz na Úřad vlády ČR s tímto zněním, píše autor. (Asi to neměl dělat, protože tím rozjel neuvěřitelnou spirálu událostí...) :

Sloupek

Inzerát

Hledám si obživu o školních prázdninách,
Umyji nádobí, vyperu, utřu prach,
Přiložím pod kotel, za chleba, za vodu.
Jan Amos Komenský -- učitel národů.

Dětský dotaz

České vojsko dobří hoši,
S plnou polní, kůží hroší,
Odjíždějí dobýt svět.
Překvapí však otce dítě,
Zeptá-li se rozpačitě:
"Ty tam budeš zabíjet?"

Rada

Chceš-li býti v balíku či přízni,
Jde-li o minulost, tvrdě řízni.
Čím více slin, tím to lépe vyzní.
Tak se rodí pravda -- televizní.

19. 2. 2004
čtvrtek 19.00 V podvečer ve čtvrtek oznámil britský ministr zahraničí Jack Straw, že pět z devíti britských občanů, zadržovaných v táboře v zálivu Guantánamo, a jeden Dán mají být propuštěni. 9 Britů je mezi více než 600 osobami, podezřívanými z terorismu, které Spojené státy vězní v táboře Guantánamo na Kubě už dva roky bez soudu. Rodiny britských vězňů v táboře v zálivu Guantánamo požadují už dlouho od britské vlády, aby udělala více pro to, aby byli vězni navráceni do Británie.
19. 2. 2004

Kouření v hostincích, v restauracích a na jiných uzavřených pracovištích bude od 29. března v Irsku zakázáno.

19. 2. 2004

Vedoucí představitelé z Německa, z Francie a z Británie popřeli, že by se vytvořením "vládnoucího triumvirátu" jejich země snažily uchvátit moc v Evropské unii. Schroeder, Blair a Chirac jednali ve středu v Berlíně. Schůzka vyvolala znepokojení mezi některými vedoucími politiky v EU, že se tyto tři země snaží dominovat Evropské unii po jejím nadcházejícím rozšíření.

19. 2. 2004

Šéf britských konzervativců Michael Howard bude ve čtvrtek požadovat od labouristické vlády, aby zakázala příchozím z nových členských zemí EU v Británii pracovat alespoň po dobu dvou let. Britská vláda odmítá obavy, že bude v květnu Británie "zaplavena" vlnou středo a východoevropských přistěhovalců. Blairova vláda, už tak oslabená kontroverzemi ohledně loňského útoku na Irák, čelí v květnu komunálním volbám, a tak ustupuje provokacím xenofobního bulvárního tisku, který uměle vyvolává obavy z "cizinců".

19. 2. 2004
přeložil Ondřej Slačálek

"Jsem válečný prezident," řekl George W. Bush 8. února NBC. A toto prohlášení jen oslabilo jeho argumentaci. Prezident Bush tak potvrdil svědectví svého bývalého ministra financí Paula O'Neilla, že válku proti Iráku kabinet plánoval ode dne, kdy Bush vstoupil do úřadu. A že tedy Bushe na tuto cestu nepřivedlo 11. září. A zatímco říkal americkému lidu a světu, a to ne jednou ale znovu a znovu, že zbraně hromadného ničení v rukou Sadáma Husajna znamenaly naléhavou hrozbu pro USA a pro svět, naslouchá nyní Bush tomu, jak jím tak pečlivě vybraná hlava Iraq Survey Group, David Kay, který byl pověřen nalezením Sadámových zbraní, svědčí před Kongresem USA o tom, že žádné nemohl najít a že se nyní domnívá, že se jich Sadám Husajn zbavil už roku 1991.

19. 2. 2004

Minulou neděli poskytl prezident George Bush pořadu Meet the Press televizní stanice NBC exkluzivní hodinové interview. Moderátorovi pořadu Timu Russertovi se naskytla výjimečná příležitost celou hodinu zpovídat prezidenta v přímém přenosu a to právě v době, kdy poslední vývoj okolo Iráku přímo vybízí k řadě zásadních otázek.

přepis celého rozhovoru je ZDE

Je bohužel až zarážející, jak zoufalým způsobem Russert svoji příležitost nevyužil.
19. 2. 2004

Moderní liberalismus: Dewey

Reakce na článek Eduarda Chmelára Prečo nie som liberál

Liberalismus jako samostatná teorie společnosti je poměrně mladý. Vznikl v novověku, ačkoli jeho zárodky, udušené peloponéskou válkou, je možné najít v myšlení athénských demokratů (zvláště Perikla) už před dvěma a půl tisíciletími. Mezi otce novověkého liberalismu se řadí John Locke, Adam Smith a John Stuart Mill. Zjednodušeně lze uvést základní učení klasického liberalismu takto. Člověk jako individuum je důležitější než stát, stát má sloužit člověku a společnosti, která je tvořená svobodnými kontakty mezi lidmi.

19. 2. 2004

Ve středu večer informoval v přednášce na Glasgow University, nazvané "Italská politicka emigrace do Československa v letech 1949 - 1968" Philip Cooke z glasgowské Strathclyde University o pozoruhodné historii italských komunistických atentátníků, kteří ve stalinském Československu od konce čtyřicátých let dostávali politický azyl. Koncem šedesátých let skončila většina z nich jako dubčekovci, takže byli mnozí z nich po invazi v srpnu 1968 z Československa vyhoštěni, anebo odešli dobrovolně. Několik "partyzánských" veteránů dosud však v České republice žije, pod falešnými jmény, například bývalý šéf jedné atentátnické komunistické frakce Giulio Paglio.

19. 2. 2004

Italové si stěžují, že zavedení eura před dvěma roky vedlo v Itálii k podstatnému zvýšení cen a že vláda nemonitoruje, co se od zavedení nové měny děje. 8 milionů Italů žije v chudobě.

19. 2. 2004

V období druhého a třetího odboje sehrála významnou roli tři stanoviště trestní justice.

1. Vrchní soud, kde byli odpůrci totality odsouzeni

2. Pankrácká věznice, kde byli odpůrci totality vězněni a popravováni

3. Strašnické krematorium, kde byly ostatky popravených spáleny.

Děsivý trojúhelník trestní justice který likvidoval a zahlazovat stopy po nepohodlných občanech, nebo po těch, kteří se z vlastní vůle postavili totalitě je živoucím památníkem a zároveň varováním před další novou totalitou. Projekt vyrovnání se s minulostí je však v současné době realizován pouze ze dvou třetin.

19. 2. 2004

Shodneme se na tom, že právě regulovaný nájem způsobuje nedostatek bytů na trhu. Dochází tak k situaci, kdy lidé mající peníze jsou nuceni si pořizovat vlastní bydlení. Většinou to znamená pořízení nového domu či bytu v nové výstavbě, což obnáší u velké části z nich hypotéku. V konstatování těchto zdánlivých banalit je zřejmě klíč k tomu, proč politická scéna nenašla dosud dost chuti k řešení problematiky regulovaných nájmů.

Ano, pojmy "nová výstavba" a "úvěr" (hypotéka, stavební spoření) jsou ta čarovná slova nenápadně poukazující na odpověď na otázku "Qui bono?" - komu ku prospěchu. Je tedy zřejmé, že z této situace také vydatně těží banky a stavební firmy ruku v ruce s výrobci stavebnin. Oproti výnosům z černých nájmů stojí jejich "vejvar" opravdu za to. Je to právě deregulace nájemného, co jejich zisky v tomto směru výrazně ohrožuje. To už přece stojí za to, aby banky, stavební firmy a další zájmová uskupení různými způsoby podporovaly příslušné politiky i politické strany.

Není to tedy blaho nájemníků, co politiky vede k obhajování regulovaného nájemného, ale spíše zájmy daleko zištnější a pan poslanec Křeček se svým sdružením je jen malinkou špičkou ledovce obrovské skupiny, která na tomto stavu léta parazituje.

19. 2. 2004

Reakce na článek Stanislava Křečka Pro tisíce lidí je i regulovaný nájem nezaplatitelný

Nedávno jsem se opět díval na svůj oblíbený český film režisérů Kadára a Klose Tři přání. Je to komedie v duchu vrcholící sorely, kde se hrdina, léta toužící po vlastním bytě, v jedné chvíli ocitá na zasedání bytové komise, kde jakýsi úředník právě zakončuje svůj proslov výrokem, že nejpozději v roce 1966 bude moci v Praze bydlet ve vlastním bytě skutečně každý.

18. 2. 2004

Vážení, chtěl bych reagovat na demagogický článek pana Křečka.

18. 2. 2004
reakce na článek Stanislava Křečka Pro tisíce lidí je i regulovaný nájem nezaplatitelný

Sleduji se zájmem vývoj kauzy regulovaného nájemného, ale ne zase tak moc do hloubky, abych měl při ruce potřebná čísla. Proto se v krátkosti omezím jen na pár obecných postřehů (z nichž většina není z mé hlavy, ale připadají mi jaksi logické) a na pár otázek jak pro pana poslance, tak pro jeho voliče.

18. 2. 2004

Sociální bydlení v Evropské unii

Zuzana Nielsenová

Ve většině evropských zemí existuje kromě soukromého (ziskového) nájemního sektoru také tzv. sektor neziskový (veřejný), označovaný často jako sociální bydlení. Výraz "neziskový" v této souvislosti znamená, že cílem provozování tohoto nájemního bydlení není dosažení zisku, ale uspokojení bytových potřeb určité části populace. Výraz "veřejný" znamená, že nájemní bydlení je často vlastněno a poskytováno veřejnoprávním subjektem, tj. nejčastěji obcí. Konečně výraz "sociální", který je významově nejširší, vyjadřuje funkci určitého typu bydlení, tj. fakt, že toto bydlení je určeno především sociálně slabším skupinám obyvatel.

18. 2. 2004
stanovisko SON k deregulaci nájemného

Zkušenosti z minulého roku, kdy došlo k mnoha pokusům (a některé se podařily) využít neexistence pravidel, naznačují, co by znamenala volná tvorba cen nájmu. Oprávněně se jí obávají starší lidé, kteří už nemají šanci zvýšit svůj příjem nebo si zajistit vlastní bydlení koupí bytu s pomocí státem zvýhodněných úvěrů. A mezi sociálně slabé by se rychle zařadili i lidé z tzv. střední vrstvy.

18. 2. 2004

Deklarace o svobodě politické debaty v médiích:

 • Stát, vláda a všechny ostatní instituce výkonné, legislativní či soudní větve se smějí stát terčem kritiky ve sdělovacích prostředcích. Vzhledem k jejich dominantnímu postavení by neměly být tyto instituce jako takové ochraňovány trestním zákonem před difamačními či urážlivými výroky.
 • Političtí činitelé se rozhodli apelovat na důvěru veřejnosti a přijali [povinnost] podrobit se veřejné politické debatě, musejí se proto podrobovat intenzivnímu veřejnému zkoumání a potenciálně robustní a silné veřejné kritice prostřednictvím médií ohledně způsobu, jímž vykonávají své funkce.
 • Žánr humoru a satiry, jak ho ochraňuje článek 10 Konvence, dovoluje širší míru přehánění i provokací, pokud není veřejnost uváděna v omyl ohledně faktů.
 • Politickým činitelům by se nemělo dostávat větší ochrany jejich pověsti ani jiných práv než jiným jednotlivcům, a tak by podle domácího práva neměly být vůči sdělovacím prostředkům uplatňovány přísnější tresty, když média kritizují politické činitele.
 • V případech, kdy političtí činitelé a úředníci veřejné správy přitahují zájem veřejnosti ke svému soukromému životu, sdělovací prostředky mají právo tyto části jejich života zkoumat.
 • Rada Evropy vydala Deklaraci, která výrazně posiluje novináře v postavení vůči politikům. Zároveň se obrátila na členské země EU, s výzvou, aby daly této deklaraci ve svých zemích širokou publicitu.

  18. 2. 2004

  K deklaraci Rady Evropy, podporující kritičnost novinářů, kterou jsme vydali včera, nám napsal právník Jiří Kopal tyto vysvětlující informace:

  19. 2. 2004

  Biblická brána je nyní k dispozici na definitivní adrese: www.biblenet.cz, informuje Milan Hlouch a dodává: Zde je formulář na rychlé hledání v Bibli: http://www.biblenet.cz/home/webmaster

  18. 2. 2004
  O čom s obavami doteraz špekulovali viac-menej len intelektuáli, sa naraz stalo tvrdou realitou : Mrákava minimálne 150 občanov rómskeho pôvodu doslova "vybielila" hypermarket Billa vo východoslovenskej Levoči. Poslednou kvapkou, ktorá spustila zákony džungle, sa stal prvý deň vyplácania sociálnych dávok podľa novej legislatívy, teda v podstatne zníženej sume. Riešenie sociálnej katastrofy, ktorú si prehadzovali doterajšie politické garnitúry ako horúci zemiak teda už zrejme nemožno odkladať ani deň, ak nemá dôjsť ku rozkladu štátu.
  18. 2. 2004
  vpravdě "zrcadlová" polemika Jana Jařaba s dopisem, který Janu Jařabovi nikdy nebyl odeslán

  Jedno přísloví říká, že je nemoudré zlobit se na zrcadlo, mám-li křivou hubu. Druhé říká, že v zrcadle vidíme vždy sebe. Křivých hub je v tomto smutném příběhu víc. Předně Jakub Polák, který svému zaměstnavateli zatajil mnohá rozhodnutí, která učinil bez jeho vědomí a s nezanedbatelnými ekonomickými důsledky a kvůli kterým byl nakonec propuštěn. Vzápětí nato pak zcizil vytvořené a zaplacené grafické řešení časopisu svého bývalého zaměstnavatele, přizpůsobil si původní název a logotyp jako napodobeninu původního titulu a Naše zrcadlo se rázem změnilo v Zrcadlo zrcadla. Jako negace negace... Polák pak tvrdil, že na titul má morální právo, neboť na počátku porevolučních let zakládal se spolkem romských autorů časopis Romano Gendalos, který se po mnoha proměnách stal titulem vydávaným romským sdružením Dženo. Prohlásil také, že jeho "právo" vyplývá z toho, že se o titul nynější majitel špatně staral. Squatterská logika...

  18. 2. 2004

  Epidemie HIV/AIDS by mohla mít katastrofální důsledky pro ruské hospodářství tím, že "brutálně pozmění" strukturu obyvatelstva, varuje zpráva rozvojového programu OSN, zveřejněná v úterý.

  18. 2. 2004
  Vždycky jsem si myslel, že znám rozdíl mezi slovy nahrávat a odposlouchávat. Myslel jsem si, že "nahrát" hovor znamená něco jako, že ještě před tím, než může druhá strana říci cokoli, co by si třeba nepřála, aby bylo nahráno, tak se musí zřetelně a jasné dozvědět, že hovor budu nahrávat. Pod slovem "odposlouchávat" jsem si představoval situaci, kdy to jasné není a to i v případě, že neinformovaná strana si snad měla prostudovat něco jako "všeobecně podmínky" něčeho a je její vina, že ji nenapadlo to udělat. Věděl jsem ještě, že v zákoně se píše něco o nahrávání (pořizování záznamu) pro novinářské nebo publicistické účely a to je snad výjimka. Inu, každý se může mýlit a stává se to i mně.
  18. 2. 2004

  V úterý večer schválila britská vláda opatření, jejichž cílem je zabránit "vlně přistěhovalců" z nových členských zemí EU, aby se v Británii ucházeli po 1. květnu 2004 o sociální podporu. Britská vláda rozhodla, že občané z nových členských zemí EU budou v Británii smět pracovat, ale budou mít nárok na britskou podporu v nezaměstnanosti až po uplynutí dvou let.

  Toto rozhodnutí bylo přijato poté, co došlo v britské vládě k rozkolu ohledně toho, jak reagovat na očekávaný příjezd pracovních sil ze zemí, jako je Polsko a České republika.

  18. 2. 2004

  Volný pohyb pracovnej sily v EÚ

  Radovan Geist

  Jednou zo základných slobôd v Európskej únii je sloboda pohybu osôb. Občania z desiatich pristupujúcich krajín by sa však na ňu po 1. máji tešiť nemali. Už v predvstupových rokovaniach si krajiny európskej pätnástky vydobyli právo obmedziť prechodne voľný pohyb osôb. Strach z prílivu lacnej pracovnej sily pôsobil najmä v krajinách susediacich s pristupujúcimi -- aj preto možnosť obmedzení žiadalo hlavne Nemecko a Rakúsko. Argumentom tiež bolo, že ak majú ich občania rozšírenie EÚ politicky "kúpiť", treba sa vysporiadať s ich strachom zo záplavy chudobných bratrancov zo strednej a východnej Európy, ktorí budú ochotní robiť každú prácu za minimálne polovičný plat a niektorí budú zneužívať sociálny systém.

  29. 12. 2003

  Jak Češi bojují

  Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

  Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

  Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

  4. 2. 2004

  Po havárii serveru Britských listů v první polovině ledna 2004 zareagovali čtenáři velmi rychle na náš apel o finanční pomoc na koupi nového serveru. Za leden 2004 celkově přispěli čtenáři částkou 139 691,65 Kč. Za finanční pomoc upřímně děkujeme. Pořídili jsme nový server a nyní ho postupně zprovozňujeme. Čtenáře prosíme o trpělivost: uvedeme časopis do plné funkčnosti co nejdříve.

  Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

  Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

  Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte úplně přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

  Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

  Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

  22. 11. 2003

  Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

  18. 6. 2004

  Ceník reklamy na BL

  Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
  19. 2. 2004 O italských politických atentátnících v komunistickém Československu Jan  Čulík
  19. 2. 2004 Válečný prezident propadající se do bahna Immanuel  Wallerstein
  18. 2. 2004 Gendalos a jiná zrcadla Štěpán  Kotrba
  18. 2. 2004 "Naši" v Evropském parlamentu Oskar  Krejčí
  18. 2. 2004 Rada Evropy: Státní instituci by neměl před novináři chránit zákon o pomluvě   
  18. 2. 2004 OSN: Epidemie HIV/AIDS vážně ohrožuje Rusko   
  18. 2. 2004 Víte, že Telecom si nahrává některé telefonické hovory? Ladislav  Kahoun
  18. 2. 2004 Noční můra ministerské byrokracie Luboš  Kotek
  17. 2. 2004 Pro tisíce lidí je i regulovaný nájem nezaplatitelný Stanislav  Křeček
  17. 2. 2004 Je společná evropská armáda jedním z bilderbergských projektů? Štěpán  Kotrba

  Česká literatura RSS 2.0      Historie >
  13. 2. 2004 Cesta na jihozápad Tomáš  Koloc
  3. 2. 2004 Andělé Jaroslav  Hutka
  6. 1. 2004 Opusy o nevěře Josef  Švéda
  11. 12. 2003 Hrabal jako žvýkačka Štefan  Švec
  10. 12. 2003 Co znamená Kunderův škleb Štefan  Švec
  9. 12. 2003 Exil jako otevření mysli Jan  Čulík
  9. 12. 2003 Osud lidí ve střední Evropě je nesdělitelný - a obráceně Jan  Čulík
  3. 12. 2003 Ohlédnutí Jaroslav  Hutka
  2. 12. 2003 Než zemřete, proměníte se v klišé Jan  Čulík
  1. 12. 2003 Má nyní Havlova hra Vernisáž levicově anarchistický význam? Jan  Čulík

  Katolická církev RSS 2.0      Historie >
  5. 2. 2004 Katolická církev znovu zaútočila na BBC   
  2. 2. 2004 Papež o právu, Bush o moci -- Svoboda o čem? Miroslav  Polreich
  21. 1. 2004 Daniel Herman: Pro vnitřní potřebu není pro vnitřní potřebu, i když to musí být pro vnitřní potřebu Štěpán  Kotrba
  14. 1. 2004 Kardinál podpořil užívání kondomů   
  7. 1. 2004 Je-li mír možný, je povinností! Jan  Pavel II.
  7. 1. 2004 Kontroverze ohledně náboženských symbolů zuří i v Německu   
  25. 12. 2003 Jan Pavel II. odsoudil "terorismus"   
  23. 12. 2003 Miloslav Vlk: Žena je jen schránkou pro nenarozeného člověka   
  19. 12. 2003 Komunistická represe církví a procesy v padesátých letech Ivo V. Fencl
  12. 12. 2003 Vatikán: další italská mafie? Fabiano  Golgo

  Školství RSS 2.0      Historie >
  12. 2. 2004 O tragické situaci českého školství? Miroslav  Rafaj
  11. 2. 2004 Vzdělání a nezaměstnanost Miroslav Václav Steiner
  6. 2. 2004 Posílat děti do školy se třetímu světu vyplatí Simone  Radačičová
  2. 2. 2004 Obstát, aneb Nihil obstat ve věci moderního vyučování Ondřej  Hausenblas
  29. 1. 2004 O tragické situaci českého školství Jan  Baláč
  26. 1. 2004 České základní školství je tragédie Jan  Paul
  24. 1. 2004 O školství - v ČR i jinde Jan  Čulík
  20. 1. 2004 Je univerzitní školné ve výši 150 000 Kč ročně jedinou možností, jak hospodářsky přežít?   
  19. 1. 2004 Je potřebné umět číst s porozuměním Ondřej  Hausenblas
  5. 1. 2004 Školství Jana  Poslová

  Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
  17. 2. 2004 Boston Globe: Krizi v BBC způsobila honba za komercializací   
  15. 2. 2004 Británie: Vláda plánuje rozbít BBC   
  15. 2. 2004 BBC je ve zdemoralizovaném stavu   
  13. 2. 2004 Dostál: Novákové návrh, který psal Janeček ? Štěpán  Kotrba
  8. 2. 2004 Nedělní rozhovor o českých médiích, o BBC a o novinářské práci   
  8. 2. 2004 Intriky a cenzura v BBC?   
  6. 2. 2004 ČT i digitalizace ve Sněmovně Zdeněk  Duspiva
  6. 2. 2004 Bývalý ředitel BBC má dostat půl milionu liber za knihu o kontroverzi s vládou   
  6. 2. 2004 Rozšíření programové nabídky a vylepšená televize - nebo sen? Štěpán  Kotrba
  5. 2. 2004 Rada BBC se vzdala bez boje   

  Zelení RSS 2.0      Historie >
  11. 2. 2004 Není pravda, že česká Strana zelených má v Evropě špatnou pověst   
  11. 2. 2004 Britské listy nechodí ke kováříčkovi, když mohou dojít ke kováři   
  11. 2. 2004 Neztrácet zelenou naději Martin  Škabraha
  10. 2. 2004 Zelené facky na pokračování   
  10. 2. 2004 Tmavozelení proti temným silám aneb paměť jazyka aparátnického Karel  Dolejší
  5. 2. 2004 Zelení jsou v pořádku, problém má Pavel Pečínka Jan  Beránek
  4. 2. 2004 Zelená na levačku aneb Proč nemohu být "novodemokratem" Karel  Dolejší
  2. 2. 2004 Nadace Heinricha Bölla se distancuje od Patočky a Beránka Pavel  Pečínka
  8. 12. 2003 Zelení hledají dobrovolníky proti Sládkovi Pavel  Pečínka
  25. 11. 2003 Jak se zocelovala strana - aneb V žáru temnězeleného slunce Pavel  Pečínka

  Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
  16. 2. 2004 Americko-britská špionážní operace pomohla USA prosadit útok proti Iráku   
  16. 2. 2004 Sousedé Iráku chtějí, aby v něm OSN hrála významnější roli   
  13. 2. 2004 Kofi Annan: Dohoda o přímých volbách v Iráku je nablízku   
  13. 2. 2004 USA: Bushova popularita poklesla   
  13. 2. 2004 Lékaři: Oficiální verdikt o Kellyho smrti protiřečí důkazům   
  13. 2. 2004 OSN: Volby se v Iráku v dohledné době konat nebudou   
  12. 2. 2004 Pentagon: Tři měsíce v Iráku stály 14 miliard dolarů   
  11. 2. 2004 Jak americká vláda mlčí o svých raněných   
  7. 2. 2004 51% Britů: Blair by měl rezignovat   
  7. 2. 2004 Je Tony Blair idiot nebo lhář?   

  BBC, Alastair Campbell, Saddám Husajn a "45 minutová hrozba" z Iráku RSS 2.0      Historie >
  17. 2. 2004 Boston Globe: Krizi v BBC způsobila honba za komercializací   
  15. 2. 2004 Británie: Vláda plánuje rozbít BBC   
  15. 2. 2004 BBC je ve zdemoralizovaném stavu   
  13. 2. 2004 Lékaři: Oficiální verdikt o Kellyho smrti protiřečí důkazům   
  12. 2. 2004 Jak by lord Hutton posoudil ukřižování Ježíše Krista a smrt Tomáše Becketta   
  11. 2. 2004 Andrew Gilligan dostal nabídku od konzervativního týdeníku Spectator   
  10. 2. 2004 Úkolem našeho vysílání je dostat ministry pod tlak, aby řekli něco, co nechtěli   
  9. 2. 2004 Napadl sníh, vlaky mají zpoždění: může za to BBC   
  9. 2. 2004 O Blairovu budoucnost nejde. Je to daleko závažnější   
  8. 2. 2004 Intriky a cenzura v BBC?   

  Virtuální bohoslužby - kázání na víkend RSS 2.0      Historie >
  6. 2. 2004 Úžasná lehkost disidentství Zdeněk  Bárta
  29. 1. 2004 Blahoslavení chudí duchem Zdeněk  Bárta
  29. 1. 2004 Křesťané či pánbíčkáři? Zdeněk  Bárta
  17. 1. 2004 Držet hubu a krok Zdeněk  Bárta
  9. 1. 2004 Slabomyslní a malověrní - o podlehnutí kdekomu a kdečemu Zdeněk  Bárta
  2. 1. 2004 Věta z římského kriminálu Zdeněk  Bárta
  28. 12. 2003 Fundamentální člověčí touhy Zdeněk  Bárta
  19. 12. 2003 Svědectví Zdeněk  Bárta
  12. 12. 2003 Koho má Pán Bůh rád Zdeněk  Bárta
  7. 12. 2003 Bruselská modlitba Zdeněk  Bárta

  Skotský deník Štefana Švece RSS 2.0      Historie >
  9. 2. 2004 O cestopisech Štefan  Švec
  6. 2. 2004 O vzdělání Štefan  Švec
  5. 2. 2004 O pestrosti Štefan  Švec
  4. 2. 2004 O kontextu a o muzeích Štefan  Švec
  3. 2. 2004 O neúctě k mrtvým Štefan  Švec
  2. 2. 2004 O kontextu a o kiltech Štefan  Švec
  30. 1. 2004 O portrétech Štefan  Švec