17. 9. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
19. 9. 2004
Informace o schůzce zveřejnily Britské listy a to byl podle Grossova poradce Ivana Fišery důvod, proč se premiér rozhodl zápis ze setkání nepodepsat.

Stanislav Gross týden po schůzce se Stanislavem Pencem nepodepsal zápis, který byl se setkání pořízen, informuje Penc. Namísto toho tiskový odbor Úřadu vlády vydal v pátek v 18.20 vyjádření, které publikujeme níže. Zveřejňujeme i zmiňovaný zápis ze schůzky dne 10.9., který napsal Ivan Fišera, i dopis Stanislava Pence.

18. 9. 2004

Rozsáhlé patnáctiměsíční hledání zbraní hromadného ničení v Iráku dospělo k závěru, že jedinými chemickými a biologickými zbraněmi, na nichž pracoval režim Saddáma Husajna, bylo malé množství jedu, který se měl pravděpodobně užívat při politických vraždách.

Z předběžné verze konečné zprávy Iraq Survey Group, která koluje ve Washingtonu, vyplývá, že nebyly nalezeny žádné známky údajných zbraní hromadného ničení, jejichž existenci prezentovaly Spojené státy a Británie jako ospravedlnění útoku na Irák. Iraq Survey Group také nenalezla žádné důkazy, že by se Irák býval snažil rekonstruovat svůj program jaderných zbraní.

Horem pádem
17. 9. 2004

Hřebejkův nový film Horem pádem

Ve čtvrtek 16. září přišel do českých kin s velkou reklamou nový film Jana Hřebejka a Petra Jarchovského Horem pádem. V Praze ho zhlédl Jan Čulík. Stojí ten film za to, abyste se na něj vydali do kina?

17. 9. 2004

Spojené státy odmítly tvrzení generálního tajemníka OSN Kofi Annana, že Američany vedená invaze do Iráku byla protizákonná.

17. 9. 2004

Britské listy získaly informaci od důvěryhodného zdroje ze zpravodajské komunity, že první náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení plk. Jaroslav Macháně inicioval a policejní prezident Kolář uzavřel smlouvu s izraelskou policií o zapůjčení speciální odposlechové techniky, kterou využívá i izraelská tajná služba.

Přístroj samostatně analyzuje signál jak z pozemních vysílačů BTS, tak i z družice. Umí sledovaný mobil i lokalizovat - určit jeho polohu. Tento hi-tech odposlech se obejde bez součinnosti operátora a je prakticky nekontrolovatelný. Maximální kapacita zařízení je přitom podle důvěrného zdroje úctyhodná - 5000 souběžně zachycovaných hovorů, které jsou zaznamenávány jako zvukové soubory do počítačové databáze. Podle téhož zdroje BL měl techniku obdržet útvar pro odhalování korupce a závažné hospodářské trestné činnosti Služby kriminální policie a vyšetřování PČR. Po odzkoušení po odboru jednoho roku se počítá s nákupem této techniky.

Dotaz na nákup či zápůjčku policejním prezidiem byl zodpovězen negativně. "Policie ČR v žádném případě neuzavřela smlouvu s izraelskou policií či firmou o pronájmu odposlechového zařízení", sdělila redakci Lucie Uhlířová z tiskového odboru. Britské listy proto opakovaly dotaz a zpřesnily ho. Druhá odpověď doposud nepřišla. Zdroj nešlo nijak ověřit.

Většina poslanců ze sněmovní kontrolní komise pro činnost Bezpečnostní informační služby (BIS) by ale uvítala větší kontrolu tajných služeb. Poslanci si stěžují, že například Úřad pro zahraniční styky a informace není vůbec kontrolován a u BIS musí poslanci vycházet jen z toho, co jim na zasedáních řekne její ředitel, sdělili České tiskové kanceláři. Člen kontrolní komise Radim Turek (ČSSD) se pro kvalitnější kontrolu tajných služeb vyslovil také. "Ty služby by potřebovaly alespoň dvoustupňovou kontrolu, což znamená, že by byli pověřeni poslanci s příslušnou prověrkou a měli by možnost vstupovat třeba i do živých svazků," řekl. Upozornil, že sněmovní kontrolní komise nemá možnost kontrolovat vše, ale pouze ten fakt, zda nebyl porušen zákon. Rozšíření kontrolních pravomocí, po kterém volá sněmovní komise pro kontrolu tajných služeb, ovšem nepomůže kontrole podezřelých obchodních transakcí či nelegální činnosti orgánů policie. Nepomůže to ani vyšší kontrole legálních odposlechů - i proto, že pouze jejich část se dělá na základě povolení Vrchního soudu a tudíž je kontrolována jinou sněmovní komisí - pro kontrolu operativní techniky. Zpravodajci soudce samozřejmě neinformují a policisté pouze tehdy, když potřebují informace použít u soudu...

17. 9. 2004
Společná tisková zpráva Evropského centra pro práva Romů, Ligy lidských práv, Vzájemného soužití a IQ Roma Servis

V posledních dnech projevily sdělovací prostředky projevily zvýšený zájem o téma nucené sterilizace romských žen v České republice. Proto se výše uvedené organizace rozhodly vydat společné prohlášení s úmyslem více objasnit tento závažný problém.

Evropské centrum české vládě prezentovalo obavy ohledně nucené sterilizace romských žen při mnoha příležitostech již v minulých letech.

17. 9. 2004

Občanské sdružení Jekhetani Luma včera odeslalo dopis, v němž upozorňuje na okolnosti vystěhovávání zejména Romů za hranice Mladé Boleslavi. Již několik let se městu daří, za pomoci podnikatelů Potora, Gábora a dalších, vystěhovávat zejména Romy za hranice města. Magistrát města Mladá Boleslav připravuje nyní další vlnu vystěhování Romů a dalších občanů města, kteří získali nálepku "sociálně nepřizpůsobiví" za hranice města.

Dopis zveřejňujeme v plném znění.

17. 9. 2004

Liga lidských práv pořádala k problému nucené sterilizace žen v Československu, případně v ČR, setkání už v dubnu 2004. Tedy předtím, než na problém upozornil Výbor proti mučení OSN.

Podrobnosti ZDE

16. 9. 2004

Evropské centrum pro práva Romů požaduje od ČR:

Českými sdělovacími prostředky proběhla nyní zpráva, že Evropské středisko pro práva Romů v Budapešti (ERRC) "obviňuje ČR", že zde stále dochází k sterilizaci romských žen. Informace, které přinesla primárně ČTK, nepřinášela mnoho fakt. Britské listy proto přinášejí exkluzivně kompletní český překlad příslušného dokumentu, který ERRC vypracoval pro Výbor proti mučení OSN.

V této zprávě se praví, že ERRC zdokumentoval případy devíti žen, které tvrdí, že byly v ČR po pádu komunismu násilně sterilizovány. ERRC požaduje, aby byla ustavena komise, která by tyto případy řádně vyšetřila. Konstatuje, že zmocněnec české vlády pro lidská práva Jan Jařab přiznal, že v českém zdravotnictví existuje "problém absence informovaného souhlasu", avšak bagatelizoval názor, že by šlo o rasový problém. ERRC dodává, že ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach chybně konstatoval, že se zpráva střediska "týká jen jediného místa, Ostravy, což je specifický případ sám pro sebe" a znepokojení budapešťského centra odmítl, že prý je založeno na "stereotypních a nepodložených formulacích a informacích", aniž by uvedl, o které jde.

Education at a Glance - 2004
16. 9. 2004

STUDIE OECD

sedl, koš

Po ostré kritice německého vzdělávacího systému Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve studii s názvem "Vzdělání na první pohled" - "Education at a Glance 2004" požadovali politici SPD a Zelených konec trojčlenného školského systému. Děti respektive jejich rodiče se v Německu už po čtyřech letech základní školy Grundschule (v Berlíně po šesti) musí rozhodnout pro jeden ze tří typů škol, kde stráví dalších 9 - 13 let: Hauptschule (9-10 let - něco jako v ČR odborná učiliště), Realschule (10 let - technické zaměření, lze přirovnat ke střední odborné škole) a Gymnasium (13 let - střední všeobecné vzdělání gymnaziálního typu). OECD kritizuje právě toto "čerstvé třídění". Moderním civilizovaným řešením má být koncept jednotné "celodenní" základní školy - Ganztagsschule.

Stručný pohled na školství v ukazatelích OECD - stručný přehled v češtině OECD

19. 9. 2004

Virtuální bohoslužba nejen pro senátora či faráře, ale hlavně pro občana

Oba příběhy z konce desáté kapitoly Lukášova evangelia - ten o Samaritánovi i ten o Marii a Martě spolu souvisí a musíme je číst dohromady. Oba řeší pradávnou lidskou otázku co je důležitější: duchovní služba Bohu, či praktická služba bližnímu? Duchovní práce, či práce fyzická? Teorie, či praxe? Kontemplace, či aktivismus?

17. 9. 2004

Laciná bižutérie pro malé děti prodávaná v Kanadě má vysoký obsah olova - 70% i více. Zatím to není proti žádným předpisům. Otravy olovem ale nasvědčují tomu, že by se měly předpisy změnit. To by však poškodilo celé průmyslové odvětví, takže bude nejlepší vyčkávat dokud dnešní rozhořčení nad několika otravami olovem nepomine.

16. 9. 2004

Když se letadlo společnosti ČSA, v němž jsem seděl, přiblížilo k pařížskému letišti Charles de Gaulle, ranní slunce prozářilo oblohu, a já se radoval, že konečně taky jednou budu mít příjemný přestup, ne jako v tom věčně deštivém Amsterodamu. Netušil jsem, jak hluboce se mýlím. Sotva letadlo přistálo, vydal jsem se hledat přepážku 'Transfer', protože mi v Praze řekli, že na právě takto označené přepážce si mám vyzvednout palubní lístek pro další cestu. Přepážku 'Transfer' jsem našel celkem snadno; postavil jsem se do fronty a čekal. Přitom jsem si všiml, že všichni kolem mě vypadají nápadně nervózně: Američan, který stál za mnou, stále vykřikoval, že Francouzi jsou známí svými obstrukcemi, zatímco pravděpodobně anglická rodina přede mnou plakala, že jim uletělo letadlo.

17. 9. 2004

FEJETON

Oldřich Vrbácký

Následující rozhovor se uskutečnil včera večer nedaleko Masarykova nádraží.

Rozloučil jsem se krátce předtím se svojí večerní pánskou společností a šel jsem ulicí několik desítek metrů ke svému vozu, když mne ze šera průchodu oslovila stará cikánská babička a nabízela mi svazek květin slovy:

"Mladý pane, kupte květiny pro svoji manželku, když jste nebyl večer doma".

16. 9. 2004

Na detektoru lži

S slzou v oku dnes vzpomínám na těžké doby totality, kdy jednou z mála prostinkých zábav, lidu každodenně dostupnou, byl obrázek heterosexuálního pohlavního styku a k pod ním jako název titulek ze stranického, odborového a mládežnického tisku. Vzpomínám si například na perly typu: "Obtížná cesta k termojaderné reakci" či "Boj o zrno nekončí" nebo legendární "Mal Castro prsty v puči?!"

Nicméně je nová doba a ta chce nový přístup.

17. 9. 2004
Irena Zítková

Docentka Věra Linhartová (neztotožňovat se stejnojmennou spisovatelkou!) uspořádala knihu věnovanou památce významného vědce Jana Bělehrádka a jeho Cestě ke svobodě ducha (naklad. Galén). Není to publikace bez problémů a kontroverzí a je v některých ohledech dokonce zahalena tajemstvím.

Starostka Višňové Marie Matušková
16. 9. 2004

Starostka Višňové a obavy z neznámého

Rozhovor redaktora serveru TECHNO.CZ s ženou, která si v úřadě zachovala zdravý rozum

Paní Marie Matušková je starostkou obce Višňová již čtrnáct let. Po revoluci nastoupila do úřadu a za tu dobu pochopitelně musela řešit spoustu problémů. Jak sama říká: "Zjistila jsem, že ve všem převažuje panika a velké oči a že je věci třeba řešit konkrétně, organizovaně a pokud možno optimisticky." Stejně jako většina české populace měla pocit, že techno párty jsou něco nepředstavitelně strašného. Domnívala se, že v celé subkultuře hrají daleko větší roli drogy a násilí proti obyvatelstvu. Vzhledem ke klidným místním poměrů se bála také prudkých zvukových efektů. Protože byl "její" největší středoevropský teknival jiný než ty ostatní, nasedli jsme po vzájemné domluvě do redakčního auta a vypravili se severním směrem až do frýdlantského výběžku na obecní úřad a louku, kde se všechno odehrálo.

DIY, techno a festivaly CzechTek TÉMA BL

News, partylist, reporty&fotky TECHNO.CZ
15. 9. 2004

"Která část vašeho těla je nejošklivější? Někteří říkají, že váš nos. Jiní, že palce u nohou. Ale já si myslím, že to je vaše mysl. Řekl bych, že to je vaše mysl..."

Takhle charakterizoval před více než pětatřiceti lety legendární průkopník rockové avantgardy Frank Zappa na své proslulé konceptuální desce We're Only In It For The Money americké konzervativce a s s mrazivou přesností a vtipem sobě vlastním popsal politické a sociální vření ve Spojených státech na konci šedesátých let. Škoda, že už Frank Zappa není mezi námi. Natočil by dnes další skvělou desku, anebo by tváří v tvář nekompetentnosti Bushovy administrativy rovnou kandidoval na post prezidenta?

Publikujeme znovu - v minulém vydání vyšel tento článek nedopatřením v poškozené verzi. Autorovi i čtenářům se omlouváme.

15. 9. 2004
Vznikl fenomén "Spisovatel na jeden rok" nebo "na jednu dobu". Zacílený zájem se vrhne někam a určitý autor, a většinou jeden jeho nebo její text se stane snobskou záležitostí. "Tohleto musíte znát." Paradoxně, aspoň v intelektuálním prostředí Prahy a možná i jiných měst začaly fungovat jednoroční fenomény typu Petra Hůlová. Paměť mojí babičce. Hůlová zaplní celý prostor. Mluví se o tom. Najednou vyjdou dvě desítky recenzí, protože každý má potřebu se s tím potýkat. A zároveň zájem velice rychle opadne. Je to asi kvůli tomu, že se ten text přece jen ukáže módní snobskou záležitostí a že vám umožní napsat ještě další recenzi, ale těžko napsat diplomovou práci, která by se věnovala jen interpretaci tohoto textu.

Zredigovaný přepis přednášky Petra Bílka, profesora české literatury na FF UK, na semináři pro zahraniční bohemisty, který pořádala Obec spisovatelů ve dnech 6. - 10. září 2004.

CzechTek 2002, Andělka, Višňová
16. 9. 2004

ANKETA PO DVOU LETECH

Kdo navštívil Czechtek před dvěma lety, určitě nezapomene na malebnou vesničku Andělka na samém pomezí Čech, Němec a Polska. Po rozhovoru se starostkou obcí Marií Matuškovou jsme vyrazili zkontrolovat stav znečištění polí, kde akce proběhla a popovídat si s obyvateli přilehlých domů. Nezajímavější z názorů nám během návštěvy jejich krásného zahradního altánku prozradily tyto dvě postarší dámy. Přepis povídání je utvořen pouze od jedné z nich, ale věrně odráží postoje obou. Říkejme jim třeba paní Bartáková a Vomáčková.

16. 9. 2004

Virtuální bohoslužba z právě minulé neděle - nejen pro mladistvé rozsévače

Vyšel rozsévač rozsívat semeno. Když rozsíval, padlo některé zrno podél cesty, bylo pošlapáno a ptáci je sezobali. Jiné padlo na skálu, vzešlo a uschlo, protože nemělo vláhu. Jiné padlo doprostřed trní; trní rostlo s ním a udusilo je.

Nahání vám ten příběh strach? Máte obavy z toho, že byste mohli třeba patřit k těm třem špatným druhům půdy? Nebo vás podobenství naopak uspokojuje, protože patříte tedy k té dobré půdě? Myslím, že obojí pocity jsou dost dobře možné. Protože je těžké rozhodnout, zda podobenství těší nebo varuje, jestli šíří optimismus nebo skepsi.

16. 9. 2004

Obavy o "islamizaci" křesťanské Evropy

Evropská komise by měla 6. října vyhodnotit, zda je Turecko způsobilé pro zahájení jednání o vstupu do Evropské unie. Její stanovisko má oficiálně záviset od stavu uplatňování lidských práv a demokratických reforem v této jedné z nejlidnatějších islámských zemí. Bude se však jednat pouze o doporučení pro prosincové setkání hlav států členských zemích. A tak Turecko, kdysi postrach křesťanské Evropy , bude muset ještě několik měsíců počkat. Ostatně takhle již čeká několik desetiletí.

1. 9. 2004

Tento časopis pro vás vyrábíme bez rozpočtu: Přispějte!

V srpnu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 6350,00 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

17. 6. 2004
>   29. 7. 1996 - 30. 12. 1996
>     2. 1. 1997 - 28. 3. 1997
>     2. 4. 1997 - 30. 6. 1997
>     1. 7. 1997 -   1. 9. 1997
>     3. 9. 1997 - 28. 9. 2001
(Interní linky v článcích dosud nefungují, pokud nenahradíte sekvenci http://www.britskelisty.cz/ sekvencí http://www.blisty.cz/files/isarc/)
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
19. 9. 2004 Gross nepodepsal zápis ze schůzky se Stanislavem Pencem   
17. 9. 2004 Velké policejní ucho Štěpán  Kotrba
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
17. 9. 2004 Drobné lesklé kousky jedu Miloš  Kaláb
16. 9. 2004 Vyšetřte podezření, že v ČR dochází k sterilizaci romských žen   
16. 9. 2004 Po tři dny vězněm Paříže Petr  Fiala
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
14. 9. 2004 Muslimové a politické násilí   
14. 9. 2004 Jak česká média nekorigují nesmysly politiků Michal  Škop
14. 9. 2004 John Bok: "Držím hladovku, protože Gross posiluje policejní stát" Jan  Čulík

Asymetrická válka a to, co nazýváme terorismem RSS 2.0      Historie >
13. 9. 2004 Filozofové v jeskyni Pavel  Urban
9. 9. 2004 Beslan: Příběh bratrů Kulajevů   
8. 9. 2004 Putin odmítl zahájit veřejné vyšetřování katastrofy v Beslanu   
8. 9. 2004 Rusové demonstrovali proti terorismu   
8. 9. 2004 Rusko: V boji proti terorismu nemá volbu nikdo Oskar  Krejčí
7. 9. 2004 Nechte maličkých přijíti ke mně Václav  Dušek
7. 9. 2004 Mír v jeskyních a válka světa Martin  Škabraha
7. 9. 2004 Naše typicky české priority Miloš  Dokulil
7. 9. 2004 Ruská moc nemá v Čečensku co pohledávat Darius  Nosreti
7. 9. 2004 Ruská novinářka prý byla "přiotrávena"   

Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko RSS 2.0      Historie >
9. 9. 2004 Jak američtí neokonzervativci manipulují čečenskou válkou ve svůj prospěch proti Rusku   
9. 9. 2004 Beslan: Příběh bratrů Kulajevů   
8. 9. 2004 Putin odmítl zahájit veřejné vyšetřování katastrofy v Beslanu   
8. 9. 2004 Rusové demonstrovali proti terorismu   
8. 9. 2004 Rusko: V boji proti terorismu nemá volbu nikdo Oskar  Krejčí
7. 9. 2004 Nechte maličkých přijíti ke mně Václav  Dušek
7. 9. 2004 Mír v jeskyních a válka světa Martin  Škabraha
7. 9. 2004 Naše typicky české priority Miloš  Dokulil
7. 9. 2004 Ruská moc nemá v Čečensku co pohledávat Darius  Nosreti
7. 9. 2004 Ruská novinářka prý byla "přiotrávena"   

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
19. 9. 2004 Gross nepodepsal zápis ze schůzky se Stanislavem Pencem   
16. 9. 2004 Václav Žák: Nezapomínejme, že John Bok kandidoval za ODS   
14. 9. 2004 John Bok: "Držím hladovku, protože Gross posiluje policejní stát" Jan  Čulík
13. 9. 2004 Co se snaží sdělit Grossovy reklamní slogany? Ivo  Bystřičan
11. 9. 2004 Gross: "Napomůžu k získání prostoru pro akce jako Czechtek" Jan  Čulík
1. 9. 2004 Standa Rovňák a jeho středně Rychlé šípy Martin  Mařák
31. 8. 2004 ČR "spěje k hospodářskému úpadku"   
31. 8. 2004 Normální je nelhat? Jan  Čulík
31. 8. 2004 Telecí en Gross Ondřej  Hausenblas
27. 8. 2004 Hloupost ministra nebo vlastizrada? Štěpán  Kotrba

Český film RSS 2.0      Historie >
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun
5. 8. 2004 O filmové klasice: stačilo by uvolnit autorská práva   
4. 8. 2004 České klasické filmy by měl na DVD vydávat stát prostřednictvím Národního filmového archivu   
3. 8. 2004 Otakar Vávra: Umělec s malým u Milan  Černý
3. 8. 2004 O tvůrčí integritě v dobách útlaku Jan  Čulík
3. 8. 2004 Morální integrita patnácti milionů lidí, kteří jen žili své životy Štěpán  Kotrba
2. 8. 2004 Non Plus Ultras: další neúspěšný pokus, který se snaží být filmem Jan  Čulík

Americký dokumentarista Michael Moore RSS 2.0      Historie >
15. 9. 2004 Fahrenheit 9/11: Která část vašeho těla je nejošklivější? Tomáš  Tetiva
13. 9. 2004 Pražská premiéra filmu Fahrenheit 9/11 se proměnila ve spor mezi dvěma ideologicky zaťatými tábory Jindřich  Lacina
31. 8. 2004 Michael Moore získal na Republikánském sjezdu další reklamu pro svůj film   
24. 8. 2004 Fahrenheit 9/11: Neobyčejně významný historický počin   
18. 8. 2004 Fahrenheit 9/11 vyvolává kontroverzi v arabském světě   
14. 8. 2004 Moore zveřejnil důkazy pro všechna svá tvrzení ve filmu Fahrenheit 9/11   
13. 8. 2004 Rozumím, proč Fahrenheit 9/11 dostal hlavní cenu v Cannes Jan  Čulík
13. 8. 2004 O Michaelu Moorovi: Souhlasím   
13. 8. 2004 Michael Moore zveřejnil záběry, kde nový šéf CIA konstatuje, že je pro tuto funkci nevhodný   
12. 8. 2004 Iráčtí vzbouřenci nejsou bojovníky za svobodu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
18. 9. 2004 Konečný závěr: Irák neměl žádné zbraně hromadného ničení   
17. 9. 2004 USA: Invaze do Iráku byla legální   
15. 9. 2004 V Bagdádu bylo usmrceno 47 osob   
14. 9. 2004 Zpravodajství iráckého odporu za dny 4. - 7. září 2004   
13. 9. 2004 Americké vojenské vrtulníky střílely do davu civilistů   
13. 9. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 1. - 3. září 2004   
10. 9. 2004 Bin Ladinův zástupce: "Američané už v Afghánistánu skoro prohráli"   
7. 9. 2004 V Bagdádu zuří ostré boje   
6. 9. 2004 Lze ve válce proti terorismu zvítězit pouze silou?   
2. 9. 2004 USA anulují rozsudky o "teroristech"   

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
14. 9. 2004 Muslimové a politické násilí   
1. 9. 2004 Odpor muslimských autorit proti únoscům Martin  Ondreját
24. 8. 2004 Přes osm tisíc vězňů v izraelských věznicích je vysíleno hladovkou   
12. 8. 2004 Palestinsko-izraelský konflikt je asi neřešitelný Pavel  Urban
11. 8. 2004 "Tady je Izrael, tak mluvte hebrejsky, anebo držte hubu!"   
26. 7. 2004 Není zeď jako zeď, hlavně, že je tlustá Zdeněk  Moravčík
16. 7. 2004 Izraelci stříleli na potravinový konvoj OSN   
15. 7. 2004 Skutečnou situaci znají jen ti, kteří ji prožívají Jana  Malá
12. 7. 2004 Kdo mlží a manipuluje fakta? Pavel  Mareš
9. 7. 2004 Mezinárodní soudní dvůr odsoudil izraelskou zeď   

Zelení RSS 2.0      Historie >
15. 9. 2004 Strana zelených dospívá k vnitřnímu sjednocení   
9. 9. 2004 Horáček není "česky" zelený   
27. 8. 2004 Brezina (prý) strašidlem aneb Dokaž, co jsi nenapsal Karel  Dolejší
23. 8. 2004 Jak se stát modrým ptákem Ivan  Brezina
20. 8. 2004 Kdo si hraje, občas zazlobí aneb (nucený) výsek reality Ivanem Brezinou Karel  Dolejší
19. 8. 2004 ...a teď tu o červené Karkulce, prosím! Ivan  Brezina
9. 8. 2004 Růžové angažmá pro zelenou stranu Martin  Mach
6. 8. 2004 Teorie spiknutí v podání Ivana Breziny Karolína  Šůlová
6. 8. 2004 Hnutí DUHA s politiky netančí Vojtěch  Kotecký
4. 8. 2004 Duhoví lidé a pozadí Tmavozeleného puče Ivan  Brezina

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
7. 9. 2004 Naše typicky české priority Miloš  Dokulil
30. 8. 2004 Janu Švankmajerovi bude sedmdesát   
29. 8. 2004 Bývalý šéf BBC obvinil Tonyho Blaira ze lhaní a ze zastrašování BBC   
28. 8. 2004 Andrew Gilligan kritizoval vládu a Radu BBC   
24. 8. 2004 ČRo: "Internetový teroristi a antivirový odborníci"   
18. 8. 2004 O třítýdenní okupaci ČT 2 armádami spojeneckých sportovních vojsk Bohumil  Kartous
26. 7. 2004 Je nejsvobodnějším médiem Internet? Pro koho? Štěpán  Kotrba
22. 7. 2004 Rozdíl mezi psem domácím, hlídacím, vlkem stepním a hyenou skvrnitou Štěpán  Kotrba
20. 7. 2004 BBC by neměla být financována jen z koncesionářských poplatků   
14. 7. 2004 Proč novináři pomáhají vládám lhát občanům?   

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
20. 8. 2004 A tyhle si vemte s sebou a naložte s nimi, jak uznáte za vhodné   
20. 8. 2004 Obrodný proces v Semilech Ludvík  Vaculík

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
2. 8. 2004 Úkolem ženy je čekat a poslouchat, míní Vatikán   
31. 7. 2004 Papež kritizuje feministické hnutí   
28. 6. 2004 Muži nenechají ženy svobodně dýchat   
7. 6. 2004 O terorizování matek   
26. 5. 2004 Morálka lékárníků se střetává s požadavky žen Miloš  Kaláb
24. 5. 2004 Preťažká interrupčná otázka Sylvia  Porubänová
17. 5. 2004 Bránit vraždám prostitutek, nebo raději rychle identifikovat jejich mrtvoly? Miloš  Kaláb
20. 4. 2004 Stupidita už i v Britských listech Štěpán  Kotrba
19. 4. 2004 Miss World je anachronismus - vymyslel ji autor zábavných pořadů pro vojsko   
19. 4. 2004 Jak zachránit nepřijatelné   

Školství RSS 2.0      Historie >
14. 9. 2004 S kůží na trh Ivo  Bystřičan
31. 8. 2004 V Brně vzniká Univerzita obrany Jaroslav  Hlaváček
24. 8. 2004 Vládní sliby ve školství Ondřej  Hausenblas
5. 8. 2004 Povinná maturita z matematiky - první krok k oživení společnosti?   
4. 8. 2004 Proč povinnou maturitu z matematiky?   
2. 8. 2004 Jak britské univerzity začínají "prodávat" slabým studentům univerzitní tituly   
2. 8. 2004 Státní maturita z matematiky: Prostě jen špatný nápad Jakub  Malinovský
14. 7. 2004 Vzdělání jako nástroj individuálního prospěchu? Bohumil  Kartous
2. 7. 2004 Poslankyně ČSSD nařídila pedagogům domácí vězení   
1. 7. 2004 Svoboda a zodpovědnost jsou dvě strany téže mince Petr  Plaňanský

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
17. 9. 2004 Lékař, biolog a filozof holismu -- s otazníkem nad jeho pozůstalostí Irena  Zítková
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
14. 9. 2004 Přírůstky do památníku Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
13. 9. 2004 V zámku a v podzámčí Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
3. 9. 2004 Noc se stmívá vždy jen jednou, den se dní jen vždycky jeden... Irena  Zítková
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
3. 9. 2004 Je Divoké víno čtyřicátníkem či čtyřicátnicí..? Ludvík  Hess
3. 9. 2004 Britové oslavují Kunderu Jan  Čulík