9. 6. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
9. 6. 2004

Evropská komise proti rasismu a nesnášenlivosti /ECRI) vydala právě ve Štrasburku svou Třetí zprávu o České republice. Zpráva uznává určitý pokrok v oblasti lidských práv v ČR, avšak nicméně Českou republiku stále velmi ostře kritizuje za situaci Romů a za špatné postavení cizinců a žadatelů o azyl. Kritizuje také rasismus českých sdělovacích prostředků.

Zpráva v závěru také obsahuje reakci české vlády, která analýzu ECRI odmítá.

Kompletní zpráva v češtině je ZDE, na stránkách Evropské komise ve formátu pdf ZDE
9. 6. 2004

Evropská komise proti rasismu a nesnášenlivosti

Publikujeme kompletní znění Zprávy Evropské komise proti rasismu a nesnášenlivosti, jak jsme ji dnes obdrželi ze Štrasburku.

9. 6. 2004

Jak se hájí česká vláda

Ministerstvo vnitra vyjadřuje hluboké znepokojení ohledně obvinění z rasově motivovaného policejního "týrání a násilí proti příslušníkům romské menšiny, včetně případů úmrtí ve vazbě". Inspekce ministerstva vnitra vyšetřovala jen jediný případ úmrtí ve vazbě (případ Vladimíra Pecha, 19. června 2002, policejní stanice Královo Pole v Brně). Pan Pecha vyskočil z okna toalety. Není pravda, že "pachatelé nebyli identifikováni a nebyli pohnáni k spravedlnosti"; závěr vyšetřování byl v tomto případě, že nedošlo ani k úmyslnému trestnému činu proti této osobě, ani nedošlo k zanedbání služebních povinností. Proti rozhodnutí bylo podáno odvolání, ale státní zástupce toto odvolání odmítl jako nepodložené.

Vzhledem k obtížím, vzniklým z nedostatku času, vláda ČR nemohla nechat tyto připomínky prodebatovat jednotlivými ministry a zredigovat je jako vládní rezoluci, nebo alespoň na úrovni vládní rady pro lidská práva, která je klíčovým poradním sborem vlády. Takže tyto přípomínky obsahují názory tří ministerstev: vnitra, práce a sociálních věcí a spravedlnosti.

Reakce vlády ČR na Třetí zprávu o ČR, kterou vydala Evropská komise proti rasismu a netoleranci ZDE

9. 6. 2004

Česká literatura v anglosaském světě

Teď, když už mé nakladatelství Catbird Press nevydává ani českou, ani žádnou jinou literaturu, editor časopisu Czech Language News Craig Cravens mě požádal, abych napsal o svých zkušenostech s vydáváním české literatury v překladu. Vzhledem k tomu, že jsem to nyní přestal dělat dlouho před odchodem do důchodu, je zjevné, že má celková zkušenost byla záporná. Ale to má jen částečně něco společného s mým rozhodnutím specializovat se na vydávání české literatury v anglických překladech.

O nadšeneckém nakladatelství české literatury v překladech, které udělalo pro českou literaturu velkou práci a které nyní končí svou existenci uprostřed nezájmu anglosaských čtenářů i domácích českých institucí na podporu kultury.

8. 6. 2004
Úterý 23.00: Rada bezpečnosti OSN v úterý večer schválila jednomyslně novou britsko-americkou rezoluci o Iráku. Hlasování v patnáctičlenné Radě bezpečnosti se konalo poté, co země, které se stavěly k starším verzím rezoluce rezervovaně, podpořily její nejnovější verzi. Francie, Německo a další země požadovaly, aby v podstatě dostal Irák právo veta nad hlavními operacemi amerických jednotek po předání moci, k němuž má dojít 30. června. V nové rezoluci se konstatuje, že Irák bude v této věci konzultován.
9. 6. 2004
  • Dám vám konkrétní příklad. Řekněme, že se má konat svatba a Američané dostanou výzvědné informace, že to není svatba, ale že je to hnízdo teroristů, kteří připravují útok. A Američané na ně chtějí zaútočit. Irácká vláda to odmítne, řekne: Ne, raději počkáme. Kdo učiní to konečné rozhodnutí?
  • Čtrnáct měsíců po svržení Saddáma Husajna a uprostřed silného krveprolévání má okupace Iráku skončit s jednohlasným souhlasem, konstatovala v úterý večer v pořadu Newsnight televize BBC. Po schválení nové rezoluce o Iráku se světoví vedoucí představitelé scházejí na vrcholnou schůzku skupiny G8. Není vyloučeno, pokračovala BBC, že se George Bush promění v týmového hráče a podpoří tam britský návrh odepsat dluhy nejchudších zemí světa.

    9. 6. 2004

    Rozhlas BBC v úterý v podvečer zkoumal názory Iráčanů na rezoluci o Iráku, která byla pak jednomyslně schválena Radou bezpečnosti OSN v Iráku:

    9. 6. 2004

    Tisková zpráva Amnesty International ČR

    Amnesty International ČR vyjadřuje své znepokojení nad kvalitou zprávy za rok 2003, kterou Česká republika poskytla Registru konvenčních zbraní OSN doslova v hodině dvanácté. Tento dokument obsahuje mimo jiné zavádějící údaj o dovozu zbraní z Ruska. Podle názoru Amnesty International podobná praxe rozhodně neprospívá důvěryhodnosti České republiky v zahraničí a vyvolává navíc nepříznivá očekávání ohledně podrobné výroční zprávy, kterou Ministerstvo zahraničí plánuje vydat na podzim tohoto roku.

    9. 6. 2004

    Vzhledem k tomu, že nyní Gerhard Schröder i Michail Gorbačov tvrdí, jak obrovsky ten starý herec přispěl k věci svobody, možná je načase zapomenout vtipy jako "Milí Američané. Rád vám chci dnes oznámit, že jsem podepsal dokument, který postaví Rusko navždycky mimo zákon. Začínáme bombardovat za pět minut."

    Protože Reagan nezačal bombardovat za pět minut. Ani nevybudoval Hvězdné války. Rozmístil rakety s plochou dráhou letu a pershingy, ale pak - zcela neočekávaně - se věnoval procesu omezování zbrojení a snižování napětí, což umožnilo Gorbačovovi, aby bezpečně provedl v Rusku reformní program, míní komentátor David Aaronovich a pokračuje: Hůř se ale Reaganovi odpouští jeho program intervencí v třetím světě, zástupná válka, kterou tam vedly supervelmoci podle dětinské zásady: nepřítel mého nepřítele je můj přítel.

    Proto uznala Reaganova vláda vládu svržených vrahů z režimu Rudých khmérů jen proto, protože režim Rudých khmérů v Kambodži zlikvidoval prosovětský Vietnam.

    8. 6. 2004

    Jak si čtenáři mohli všimnout, důsledně se vyhýbáme tomu, abychom v BL publikovali PR články ve prospěch českých politických stran.

    Vzhledem k tomu, že v tomto předvolebním období je pro nás nemožné dodržet vyváženost jednotlivých příspěvků k české politické scéně před pátečními a sobotními volbami do Evropského parlamentu, nebudeme až do soboty večer, do uzavření volebních místností, publikovat žádné články k české politické scéně.

    Jsme přesvědčeni, že je neseriózní snažit se voliče manipulovat k volbám. Každý nechť si udělá svůj vlastní úsudek podle toho, co sám ví. Nenechte se na poslední chvíli manipulovat sdělovacími prostředky. K volbám byste však v zájmu demokracie jít měli.

    Jan Čulík
    šéfredaktor Britských listů

    9. 6. 2004
    stenozáznam vystoupení v Senátu při veřejném slyšení o násilí v médiích

    Přiznám se, že jsem na veřejné slyšení o násilí v médiích původně nechtěl jít, protože argumenty, které zde zazněly, už zazněly vícekrát a všechno co bylo řečeno, už řečeno bylo. My, jak tady všichni sedíme, jsme se doposud nezměnili a ani nezměníme. Přiznám se, že jsem byl překvapen, když přítomný psycholog, místo toho, aby řekl, kde je hranice mezi normalitou a nenormalitou, čte seznam etických pravidel. Přiznám se, že jsem byl překvapen, když přítomní mediální odborníci zde podávali výčet, kolika tisíci nebo statisíci dolarů sponzoruje v médiích ten či onen toho či onoho. Místo toho, aby řekli, v čem tkví odpovědnost novinářů. Přiznám se, že jsem byl překvapen, že zde nezazněl dosud jediný názor sociologa.

    8. 6. 2004

    Společnost BBC přijala kontroverzní rozhodnutí ochraňovat své novináře ozbrojenými strážemi, pokud bude rozhodnuto, že místo, z něhož vysílají, je nebezpečné. Méně než 48 hodin po útoku na dva novináře z BBC v Saúdské Arábii, kdy byl jeden z nich usmrcen a druhý vážně zraněn, oznámila BBC že změnila svou praxi v tomto ohledu a bude tváří v tvář zvýšenému nebezpečí své novináře ochraňovat. O použití ozbrojených stráží pro novináře bude vždy jednotlivě rozhodovat šéf zpravodajství Richard Sambrook. Ozbrojení strážci, doprovázející novináře z BBC, budou však své zbraně ukrývat.

    Mnoho zahraničních korespondentů je přesvědčeno, že užívání ozbrojené ostrahy na ochranu novinářů rozmlžuje hranici mezi nezávislým pozorovatelem a účastníkem ozbrojeného konfliktu. Varují, že ozbrojená ostrana novinářů v krizových oblastech může vést k zvýšení počtu útoků na novináře.

    Čelný britský zahraniční reportér John Simpson se v minulosti opakovaně vyjádřil, že nesouhlasí s ozbrojenou ostrahou novinářů, avšak nynější rozhodnutí BBC nekomentoval.

    Americká média jako CNN a Fox News používají pravidelně ozbrojené ochrany pro své reportéry a při jednom incidentu v Iráku ozbrojený strážce pro CNN opětoval palbu, když se štáb kameramana, s nímž cestoval stal terčem střelby.

    Rozhodnutí BBC začít používat pro své reportéry ozbrojenou ostrahu zřejmě povede k tomu, že totéž rozhodnutí přijmou i jiné britské mediální organizace, míní list Guardian.

    Podrobnosti v angličtině ZDE
    Počet návštěvníků BL leden - květen 2004, statistika Na vrcholu
    5. 6. 2004

    Tento časopis pro vás vyrábíme bez rozpočtu: Přispějte!

    V květnu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 3370,00 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Přitom čtenost Britských listů rapidně roste.

    Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

    Za finanční pomoc od čtenářů, za pomoc sponzora Globe.cz i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Dominik Joe Pantůček stále ještě (zadarmo) postupně zprovozňuje četné dosud nefunkční části časopisu, po lednové havárii serveru.

    Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

    Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

    Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

    Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

    9. 6. 2004

    Drobty do mediálního odpadu - 2.

    Když jsem si povzdechoval nad tím, že ani česká sekce BBC nějak valně nesečítá dvě čísla, ještě jsem neměl v rukou voličské lístky. Podle výchozích upozornění lístků mělo být 32, jako běžných karet. Také tímto číslem soubor končí. Od samého začátku rozesílání voličských lístků byly stížnosti buďto na neregulérní jejich tisk nebo na rozesílání neúplných souborů. Zjistil jsem, že v doručené obálce jeden lístek s číslem mezi dvacítkou a třicítkou v souboru voličských lístků chybí. A byl jsem najednou "doma" s těmi počty v BBC! Jen se domýšlím --- nejsa automaticky nutně stoupencem kandidátky XX --- jaký asi důvod byl k tomu, že zmíněné číslo je mimo "hru". Stačí to?

    9. 6. 2004

    Milý pane Hanke, při čtení vašeho článku jse se musel na některých místech pousmát, s některými souhlasit, ale některé výroky ve mně vyvolaly pocit, že i vy jste trochu povrchní, ač právě povrchnost se snažíte pranýřovat, píše Tomáš Gal ze Švýcarska.

    9. 6. 2004

    Keď ruský prezident Boris Jeľcin zaviedol pred desiatimi rokmi podľa amerického vzoru prednášanie výročných správ o stave Ruskej federácie, považovali to Rusi za zbytočnú propagandistickú šarádu. V tohtoročnej správe prezidenta Putina však rozpoznávajú prvky realizmu. Májový prejav Vladimíra Putina o stave Ruskej federácie sa niesol v prevažne optimistickom duchu a predostrel smelé ambície.

    8. 6. 2004

    Ke zprávě Výboru OSN proti mučení, která kritizovala Českou republiku ZDE, vysílala česká sekce BBC tento interview Václava Moravce s Janem Jařabem, vládním zmocněncem pro lidská práva, ZDE. Moravcův rozhovor je bohužel velmi měkký. Posluchač či čtenář se z něho v podstatě vůbec nedozví, co vlastně Výbor OSN proti mučení v České republice kritizuje (jde o celou řadu velmi závažných věcí, jako je např. věznění nezletilých osob společně s dospělými, anebo zadržování dětí ve vazebních střediscích pro přistěhovalce, bezdůvodné věznění přistěhovalců, kteří se ničeho nedopustili, až po dobu půl roku!, násilí ve vězeních mezi vězni, nutnost, aby si vězni částečně sami hradili věznění, skutečnost, že policie řádně nevyšetřuje případy násilí, neexistuje nezávislá instituce, která by to činila, atd.)

    Moravec měl tyto body Jařabovi předkládat jeden po druhém, ráz na ráz. Vzhledem k tomu, že to neudělal, stal se odvysílaný rozhovor jen příležitostí pro Jana Jařaba, aby nehorázně mlžil a kazil si svou kdysi dobrou pověst. Výsledek: Lidové noviny napsaly: "Jařab pochválil policii". Je však vládní zmocněnec pro lidská práva skutečně od toho, aby chválil policii? Pokud to činí, vyvolává to podezření, že politické dohody a kompromisy jsou pro, něho, pro vládního zmocněnce pro lidská práva! zřejmě důležitější než obrana bezbranných a bezmocných lidí. Tato obrana ovšem má být náplní jeho práce, nikoliv chvála policie. (Neměl by se pan Jařab rovnou přestěhovat na ministerstvo vnitra?) Srovnání zprávy Výboru OSN proti mučení ZDE a Jařabových výmluv v Moravcově rozhovoru ZDE působí veskrze otřesně. Ukazuje to, co se může stát, když se člověk, který to původně se svým posláním myslel dobře, pevně včlení do vládních struktur...

    Myslím na ty lidi v těch věznicích a na ty půl roku vězněné děti v těch vazebních střediscích pro přistěhovalce, pane vládní zmocněnče...

    9. 6. 2004

    Rok básníka a publicisty Ladislava Novomeského

    Antonín Jaroslav Liehm

    Je to už strašně dávno. Bylo po válce. Šel s Clementisem, kterého jsem znal. Jeho ne. Uctivě jsem pozdravil, možná jsem i o krok poodstoupil. Vlado Clementis byl skoro domácí, Laco Novomeský spíš mýtická postava. Nejen z vyprávění starších, ale i proto, že jako povereník pro kulturu měl odvahu... Jednou jsem mu to připomněl: "Vzpomněl jste Talicha," řekl mi. "Asi jsem rozuměl jeho významu pro národní kulturu líp, než by mohl dobrý politický profesionál. A jak jsme na tom vydělali, jak Talich pomohl slovenskému hudebnímu životu. Co se mi také později navyčítali, že v Bratislavě našel útočiště profesor Bohumil Němec. Jenže pro mě to nebyl Benešův odpůrce zprava, ale člověk, který velice pokrokově chápe svou botaniku a bylo mi docela lhostejné, že se kdysi dál politicky využít.

    9. 6. 2004

    Búrlivý rok 1989

    Rok 1989 bude v čínskych dejinách navždy spojený s mimoriadne brutálnym potlačením študentskej demonštrácie na ústrednom námestí čínskeho hlavného mesta. Ak sa aj v dejinách podobná brutalita uplatnila, používali ju buď okupanti alebo kolonizátori. V dnešnej dobe je už prakticky nemožné zabrániť tomu, aby sa obyvateľstvo nejakej krajiny dozvedalo o dianí vo svete. Jedinou výnimkou je azda severná Kórea. Číňania sa dozvedali o dianí vo východnej Európe. Medzi tamojšími študentmi sa začali formulovať požiadavky, aby sa Čína otvorila svetu a aby sa odstránila cenzúra a zaviedla sloboda slova.

    9. 6. 2004

    Aj v čase vážnych ekonomických problémov súkromné firmy uprednostňujú najvyšších manažérov pred radovými zamestnancami. Podľa americkej organizácie Corporate Library neustále rastú odmeny šéfov firiem, hoci podniky musia prepúšťať, oslabujú sociálne výhody zamestnancom a výraznie brzdia ich mzdový rast. Kapitalistický štát nedokáže takéto nespravodlivé rozdelenie ziskov firiem žiadnym spôsobom ovplyvniť. Výsledkom je potom to, čo poznáme aj zo Slovenska: po krachujúcich firmách ostávajú chudobné rodiny nezamestnaných pracujúcich a bohaté rodiny bývalých top-manažérov.

    9. 6. 2004
    Jiří Šimůnek

    V posledních měsících se na české politické scéně opět poněkud více hovoří o drogách. V tomto "oboru" se totiž od začátku roku odehrálo leccos zajímavého. Z Thajska se vrátili čeští občané odsouzení tam za držení drog ke dlouholetým nesmyslným trestům. Dále byla zveřejněna statistika ukazující vývoj spotřeby drog v minulých letech, která prokázala výrazný pokles spotřeby tvrdých drog.

    A asi relativně nejvíce rozvířila vody KDU-ČSL, která se navzdory těmto pozitivně vyznívajícím číslům snaží svým novým programem iniciovat daleko tvrdší, represivnější postup vůči uživatelům drog, než jaký je nyní praktikován. Dokonce již v tomto směru zahájila jednání na vládní úrovni. Potvrdila tím známý fakt, že fenomén drog je oblíbeným a osvědčeným tématem zejména pro populistické, konzervativní vlády a politiky -- "vymítače ďáblů a zel", kteří honí volební hlasy pranýřováním různých problémů, "neřestí" a "hříchů" ve společnosti.

    9. 6. 2004

    KULTURNÍ RECENZE

    Jindřich Zíka

    Od 7. dubna do 11. července letošního roku máme možnost v pražském Obecním domě shlédnout výstavu jednoho z nejslavnějších a lze říci i průkopnických válečných fotografů 20. století. Fotografa, jehož jméno je nejčastěji spojováno s autentickým zobrazením hrůz války - a to přesto, že se Robert Capa na svých fotografiích vyhýbal zachycování válkou znetvořených těl nevinných obětí. Právě naopak, hrůznost všech válečných konfliktů, kterých se zúčastnil jako fotoreportér, se snažil ukázat prostřednictvím fotografování lidí, kteří sice nejsou zvnějšku nijak viditelně znetvořeni, ale jejich tváře a oči prozrazují hlubokou míru poranění duše a vypjatou emoční zátěž, jež byli v průběhu války vystaveni.

    8. 6. 2004

    Ten starý herec prostě hrál dál...

  • Mí milí američtí spoluobčané. Rád vám chci dneska sdělit, že jsem podepsal dokument, který navždy postaví Rusko mimo zákon. Bombardovat začneme za pět minut. (Zkoušení rozhlasového mikrofonu, 1984)
  • Je sice pravda, že tvrdá práce nikdy nikoho nezabila, ale proč to riskovat? (Reakce na kritiku, že jako prezident skoro vůbec nepracuje, 1987)
  • Ronald Reagan měl ve zvyku se vychloubat: "V Americe je ráno." Na základě tohoto výroku zvítězil drtivou většinou dvakrát ve volbách, navzdory obrovskému federálnímu deficitu a navzdory tomu, že USA byly v důsledku teroristických útoků donuceny opustit Libanon, navzdory chybám, které byly důsledkem sebeklamu, a navzdory různým mazaným trikům, včetně podpory pro hnutí, jemuž dnes říkáme islámský terorismus.

    Shrnujeme názory Michaela Whita, který Reagana dobře znal, když působil čtyři roky v Reaganově Americe jako reportér listu Guardian.

    8. 6. 2004

    Za úspěchem Reaganových osmi let stál James Baker, brilantní politický manažer a kamarád viceprezidenta George Bushe, který se stal šéfem štábu, když všechno začala ohrožovat krize nekompetentnosti. James Baker III. byl po určitou dobu nejlepším prezidentem, kterého Amerika nikdy neměla. Vládl, zatímco Ronnie nahoře v Bílém domě podřimoval anebo se díval na televizi. V Bakerovi měl prostě obrovské štěstí, argumentuje Peter Preston v deníku Guardian.

    8. 6. 2004
    tiskové prohlášení George Novotného z New Yorku k odložení soudního procesu

    Dnes - 7. 6. 2004 - JUDr.Paška odročil soudní proces proti mé osobě a proti PhDr. Železnému ve věci dovozu obrazů do ČR. Jako důvod uvedl, že neví, zda-li mně bylo doručeno oznámení o tomto procesu.

    Protože je evidentně důvod odložení je v zájmu mého spoluobžalovaného - který arogantně tvrdí, že každý můj důkaz je padělek - chci BL požádat o předložení svého prohlášení ze dne 4. února 2004 - které na svých stránkách zveřejnily. V tomto prohlášení beru na vědomí chystané soudní líčení. Nebo je to také padělek? Soud má nejen moji adresu, ale i telefon a e-mail. Veškerá tvrzení PhDr. Železného o "nových důkazech" jsou smyšlenkou - tak jako v minulosti mnohokráte dokázal. Celou záležitost budu konzultovat se svým právním zástupcem a svém dalším postupu budu informovat.

    8. 6. 2004
    "Je možný život neprosrat?"
    "Neni to možný, ale je možný se o to aspoň snažit."

    [V Čechách] se život vodvíjí jako atentát na Heydricha v podání dětskýho loutkovýho divadla."

    Emil Hakl: O rodičích a dětech, Argo 2002, ISBN 80-7203-450-2, 144 str., 189 Kč

    Emil Hakl, O létajících objektech, Argo 2002, ISBN 80-7203-576-2, 191 str. 259 Kč

    Co já to vlastně mám rád? Přece ten déšť, co se snáší venku na střechy, přece ty lesknoucí se koleje, ten ptačí zpěv ve čtyři ráno. Ty třaslavé hvězdy támhle nad Českým středohořím. Chrobáky rachotící v jehličí. Čím dál víc stejné kamarády. Měkké blondýny v účtárnách. Bledé holky ze sídlišť. Všechny ty věčně nasrané rumové dědky. Všechny ty humanitně vzdělané žabí prince, se kterými se tak pěkně žvaní a kteří pak pro člověka nehnou prstem. A koneckonců i všechny ty rychlé šmejdy, co s člověkem zametou dřív, než si jich stačí všimnout, protože je to jejich způsob komunikace.

    Zdá se mi, že je Emil Hakl jedním z nejzajímavějších českých prozaiků dneška. I když je jeho výpověď o skutečnosti pevně zakotvena v jeho české zkušenosti, jeho próza je, zdá se mi, taková, že by ji se zájmem četli i zahraniční čtenáři. Týká se totiž zásadních témat, která jsou důležitá pro každého.

    8. 6. 2004

    V neděli večer jsem se vlivem konjunkce nezajímavých okolností ocitl na křižovatce Vinohradské a Jičínské. Stál jsem a pozoroval z podhledu obrovité hranaté UFO, které tu před krátkým časem přistálo pod názvem Palác Flóra. Zakouřenou oblohu nad jeho střechou prořezával kolmo do výšky tenký bílý paprsek. Ačkoliv bylo deset pryč, uvnitř to žilo. Po eskalátorech plynuly živě gestikulující figurky. Řvaly tam obchody. Hučely kavárny. Zívaly mlaďounké prodavačky, chycené na inzerát do pasti. Stovky kusadel tam zpracovávaly saláty, brambůrky, chlebíčky, rtěnkou obarvená makadla srkala špagety, polámané chelicery starých fotrů drtily kuřecí řízky. Před vchodem bublal mezi hromadami černých mramorových desek nedostavěný vodotrysk.

    Ukázka z nové knihy Emila Hakla O létajících objektech, Argo, Praha, 2004

    8. 6. 2004

    Láska nebeská v písni dokáže dojmout i zatvrzelá srdce, ale jen někdy. Svět kolem nás upadl v nelásku. Armády lačnících po cizím se předhánějí v krutostech a slova miluji tě slýcháváme do omrzení v televizních filmech druhé i třetí kategorie, i ve filmech kvalitních. Mimo celuloidový pásek ovšem nepanuje století milování, nepanovalo ani to předešlé. V bolestech a lásce rodí ženy - matky děti, iluze o jejich genialitě a kráse z nich nedokáže vyrvat ani reálná pravda, že z nemluvněte vyrostl galaktický mizera.

    7. 6. 2004

    Témata válka a nový světový řád či demokracie a bezpečnost pronikla do mnoha současných diskusí a polemik, které dokládají, že naše už beztak skromné naděje vkládané do pozitivního vývoje nejsou příliš podložené. Problém vztahu mezi dějinami a progresem se z této perspektivy stává dalším tématem, jež zaměstnává naši pozornost. Právě tyto otázky byly probírány na mezinárodní konferenci "Philosophy and Social Science", jež se minulý týden po dobu pěti dnů v Praze konala již podvanácté.

    7. 6. 2004

    V posledním vydání magazínu MF DNES vyšel článek Milana Vodičky, věnující se americkému filmaři Michaelu Moorovi. Článek, který sám příliš nevyniká snahou o nestrannost, se řadí mezi ty, jež Moora obviňují z manipulace. "Ukazuje svět ne takový, jaký je, ale takový, jak jej vidí on sám," píše Vodička o prominentním "antibushovci".

    7. 6. 2004

    Stále slyším až příliš často nářky na právo. Je to náš právní řád, který nechrání naše hodnoty a zájmy a který svou složitostí a neprůrazností nahrává těm, kdož jej nerespektují a zneužívají. Ale není to tak trochu jalový pohled na naši vlastní neschopnost s právem zacházet?

    7. 6. 2004

    Předvečer vstupu České republiky do Evropské unie je vítanou příležitostí rekapitulovat, co se za posledních dvanáct let stalo nejen u nás, ale i v celé střední a východní Evropě. Nikoli snad jen proto, abychom přispívali k váhavému a opatrnému politickému diskursu, který až na výjimky probíhá v těchto zemích jakoby s obavami, aby někdo nepřišel na to, kdo vlastně do té EU vstupuje, a zda nedojde k překvapení, až se staří, starší a noví členové tohoto evropského sdružení začnou setkávat i mimo bruselské vyjednávací kanceláře. Budou totiž muset i naši minulost začít reflektovat společně a stejně tak my s nimi tu jejich, k čemuž máme dosud ještě méně odvahy než k pohledu na sebe samé. Ale jistě patří k dobrému vychování začít nejdříve u sebe, a potom se teprve věnovat těm druhým.

    29. 12. 2003

    Jak Češi bojují

    Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

    Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

    Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

    18. 6. 2004

    Ceník reklamy na BL

    22. 11. 2003

    Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

    Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
    9. 6. 2004 Násilí v médiích je odrazem násilí ve společnosti Štěpán  Kotrba
    9. 6. 2004 Děsivé dědictví Reaganových let   
    9. 6. 2004 Skončilo americké nakladatelství, které vydávalo překlady českých knih Robert  Wechsler
    9. 6. 2004 Třetí zpráva o České republice   
    9. 6. 2004 "Vladimír Pecha vyskočil z okna"   
    8. 6. 2004 Emil Hakl: Autentické svědectví o světě Jan  Čulík
    8. 6. 2004 Učit se lásce Václav  Dušek
    8. 6. 2004 Ronald Reagan "nebyl velká osobnost"   
    8. 6. 2004 Reagan: "Při krizi mě vzbuďte, i když budu na zasedání vlády"   
    8. 6. 2004 Blízká setkání Emil  Hakl

    Česká literatura RSS 2.0      Historie >
    9. 6. 2004 V pozoru Antonín Jaroslav Liehm
    8. 6. 2004 Blízká setkání Emil  Hakl
    8. 6. 2004 Emil Hakl: Autentické svědectví o světě Jan  Čulík
    4. 6. 2004 Jednota v mnohosti, aneb má česká kultura v Evropské unii šanci? Jan  Čulík
    2. 6. 2004 Šroubovák Jaroslav  Hutka
    31. 5. 2004 Jak ČR ignorovala slavné francouzské inscenace románu Ladislava Fukse Jiří  Tušl
    25. 5. 2004 Hrabalova Hra života   
    25. 5. 2004 Autorská čtení časopisu Weles   
    10. 5. 2004 Jiří Kratochvil: Lady Carneval - Nesmyslnost a nutnost zapomnění Jakub  Kára
    7. 5. 2004 Letenka do noci   

    Evropská unie RSS 2.0      Historie >
    8. 6. 2004 Volit, či nevolit? Toť otázka? Miloš  Dokulil
    8. 6. 2004 Předvolební teleshopping Bohumil  Kartous
    7. 6. 2004 Poučení z vyjednávání Švýcarska s Evropskou unií Vladimír  Rott
    4. 6. 2004 Jednota v mnohosti, aneb má česká kultura v Evropské unii šanci? Jan  Čulík
    3. 6. 2004 Vývojáři software ohroženi softwarovými patenty Hynek  Hanke
    1. 6. 2004 Prezident vidí Evropu očima osmdesátých let Lubomír  Zaorálek
    28. 5. 2004 Mnoho povyku pro nic kolem křesťanství a ústavy Evropské unie Martin  Mařák
    26. 5. 2004 Strašiak európskej ústavy? Radovan  Geist
    25. 5. 2004 Brusel: Hádka o křesťanství   
    14. 5. 2004 Je budoucnost demokracie v referendech? Štěpán  Kotrba

    Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
    9. 6. 2004 Skončila včera pro Blaira a Bushe irácká válka?   
    9. 6. 2004 Co si o rezoluci OSN myslí Iráčané   
    7. 6. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 28. - 31. května 2004   
    5. 6. 2004 Papež zkritizoval Bushe   
    4. 6. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 25. - 27. května 2004   
    4. 6. 2004 Irák požaduje plnou suverenitu   
    4. 6. 2004 Papež požaduje navrácení suverenity Iráku   
    3. 6. 2004 Je to jinak, že? Miloš  Dokulil
    2. 6. 2004 Irák a lhaní   
    2. 6. 2004 Hádka ohledně iráckých jmenování   

    Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
    7. 6. 2004 Ščaranskij: odpoutání je iluze Pavel  Mareš
    7. 6. 2004 Izrael, Palestina, Irák: Zajímavé mrtvoly a banální mrtvoly Efraim  Israel
    4. 6. 2004 Škody, způsobené palestinskému obyvatelstvu během prvního čtvrtletí   
    2. 6. 2004 Izrael není ve válce s palestinským lidem, ale s teroristy, kteří chtějí zničit židovský stát   
    30. 5. 2004 Ozbrojenci "usmrtili 22 osob" v Saúdské Arábii   
    25. 5. 2004 Islám je neslučitelný s demokracií   
    17. 5. 2004 Záměrné zkreslování historických fakt o Palestině a Izraeli Jana  Malá
    13. 5. 2004 EU posílá obchodní delegaci do Sýrie   
    12. 5. 2004 Palestina neexistuje, nemůže být okupovaným územím Pavel  Mareš
    12. 5. 2004 Bush uvalil sankce na Sýrii   

    Deníček sněmovní panny RSS 2.0      Historie >
    8. 5. 2004 Deníček sněmovní panny XVIII. Alexandra  Virgová
    24. 4. 2004 Deníček sněmovní panny XVII. Alexandra  Virgová
    7. 4. 2004 Deníček sněmovní panny XVI. Alexandra  Virgová
    6. 4. 2004 Deníček sněmovní panny XV. Alexandra  Virgová
    1. 4. 2004 Deníček sněmovní panny XIV. Alexandra  Virgová
    31. 3. 2004 Deníček sněmovní panny XIII. Alexandra  Virgová
    29. 3. 2004 Deníček sněmovní panny XII. Alexandra  Virgová
    26. 3. 2004 Deníček sněmovní panny XI. Alexandra  Virgová
    25. 3. 2004 Deníček sněmovní panny X. Alexandra  Virgová
    24. 3. 2004 Deníček sněmovní panny IX. Alexandra  Virgová

    Americký dokumentarista Michael Moore RSS 2.0      Historie >
    7. 6. 2004 Kdo se bojí Michaela Moora Martin  Škabraha
    3. 6. 2004 Nový Moorův film nalezl distributory v Americe   
    2. 6. 2004 Baron Seillière bude vydávat i... Michaela Moora Jana  Roy
    27. 5. 2004 O pokusech zdiskreditovat Michaela Moora Jiří  Jírovec
    23. 5. 2004 Moorův filmový pamflet získal hlavní cenu v Cannes   
    19. 5. 2004 Bushovi a bin Ladinovi: příběh dvou přátelských rodin   
    14. 5. 2004 Šéfové firmy Miramax chtějí odkoupit Moorův film   
    8. 5. 2004 Michael Moore odmítá nařčení, že si dělá záměrně reklamu   
    8. 5. 2004 Zbabělé chování firmy Disney   
    6. 5. 2004 Disney zakázal nový film Michaela Moora   

    Zelení RSS 2.0      Historie >
    17. 5. 2004 Vyloučení Milana Horáčka bylo zrušeno Petr  Uhl
    17. 5. 2004 Jakub Patočka: "Novinář smí být zároveň i politikem" Jan  Čulík
    12. 5. 2004 Město lidem, ne autům!   
    12. 5. 2004 Město lidem, ale ne těm zeleným... Štěpán  Kotrba
    5. 5. 2004 Zlatuška, Janota, Rychlík: Volte zelené!   
    28. 4. 2004 Schily šokoval Zelené svým vyjádřením o teroristech   
    27. 4. 2004 Zelený euroskandál Jan  Čulík
    26. 4. 2004 Česká Strana zelených vyloučila Milana Horáčka "pro hrubé porušení stanov"   
    26. 4. 2004 "Vyloučení" Milana Horáčka ze SZ Petr  Uhl
    21. 4. 2004 Bursík, Dejmal a Uhl: Podporujeme Evu Tylovou, nikoliv Jakuba Patočku   

    Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
    3. 6. 2004 Poskytuje Václav Moravec svým hostům předem otázky? Jan  Čulík
    1. 6. 2004 Jak jsme v Československém rozhlase bojovali proti totalitě Jan  Čulík
    24. 5. 2004 Jaká má být televize veřejné služby   
    21. 5. 2004 ČT potřebuje 6,5 miliard Štěpán  Kotrba
    21. 5. 2004 Šéf kulturní komerční stanice Channel Four jmenován generálním ředitelem BBC   
    12. 5. 2004 ČTK a pivní mistrovství světa Štěpán  Kotrba
    10. 5. 2004 Šéfové BBC neudělali v případě Andrewa Gilligana žádné chyby   
    8. 5. 2004 Deníček sněmovní panny XVIII. Alexandra  Virgová
    5. 5. 2004 Předsedkyně Rady italské televize rezignovala na protest proti státním zásahům   
    29. 4. 2004 Astrologické zpravodajství ČTK Štěpán  Kotrba

    Školství RSS 2.0      Historie >
    4. 6. 2004 Slučování škol Jiří  Kratochvíl
    24. 5. 2004 "Vyhozená" učitelka se vrací do práce   
    24. 5. 2004 Asociace školských odborů pomohla pedagogickým centrům Radek  Sárközi
    20. 5. 2004 Jak vyloudit ze studentů interaktivitu Bohuslav  Blažek
    18. 5. 2004 Můžou školy vychovat děti bez mindráků, s myslícím mozkem a pracovitýma rukama? Ondřej  Hausenblas
    5. 5. 2004 Nesnesitelná lehkost skandinávského školství Tomáš  Linhart
    5. 5. 2004 Studium ve Finsku: Je to úplně jinak, než jak píše Petr Soukup! Jan  Beran, Jiří Venhoda
    4. 5. 2004 Ministerstvo školství: Dost bylo demokracie! Radek  Sárközi
    4. 5. 2004 Škola ve Finsku je podivně lehká   

    Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
    7. 6. 2004 O terorizování matek   
    26. 5. 2004 Morálka lékárníků se střetává s požadavky žen Miloš  Kaláb
    24. 5. 2004 Preťažká interrupčná otázka Sylvia  Porubänová
    17. 5. 2004 Bránit vraždám prostitutek, nebo raději rychle identifikovat jejich mrtvoly? Miloš  Kaláb
    20. 4. 2004 Stupidita už i v Britských listech Štěpán  Kotrba
    19. 4. 2004 Miss World je anachronismus - vymyslel ji autor zábavných pořadů pro vojsko   
    19. 4. 2004 Jak zachránit nepřijatelné   
    19. 4. 2004 Ošklivá strana soutěže Miss World   
    19. 4. 2004 Odsuzování soutěže Miss World je snobské   
    19. 4. 2004 Konečně krásná žena Petr  Jánský