7. 5. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
8. 5. 2004

Michael Moore odmítá nařčení, že si dělá záměrně reklamu

"Jsme Američani. Hodně je na nás v současnosti blbého, ale jednu věc má většina z nás společnou: Nelíbí se nám, když nám začne někdo nařizovat, že něco nesmíme vidět. TO je neamerické. Jestliže budu muset cestovat po Americe a promítat svůj film v městských parcích (anebo, jak mi včera jeden člověk nabídl, promítat to na zeď jeho domu, aby to viděli sousedi) tak to učiním."

Americký komik a dokumentarista Michael Moore odmítl nařčení od společnosti Disney, která ho obvinila, že si prý záměrně dělá reklamu tím, že údajně načasoval oznámení o tom, že Disney zakázal distribuci jeho nového filmu Fahrnenheit 911 právě na dobu před jeho premiérou na letošním filmovém festivalu v Cannes. Moore zdůrazňuje, že to není pravda. Na svých internetových stránkách napsal:

Firma Disney doufala téměř rok, že se jim podaří tuhle záležitost utajit. Zde jsou další podrobnosti o mém ubohém dobrodružství s tímto "Kouzelným královstvím":

V dubnu 2003 jsem podepsal smlouvu s firmou Miramax, pobočkou společnosti Walt Disney Co, že bude financovat a distribuovat můj nový film Fahrenheit 9/11 (Původní finančník se rozhodl film nefinancovat, ten příběh vylíčím později.) V mé smlouvě je uvedeno, že Miramax bude ve Spojených státech distribuovat můj film prostřednictvím distribuční společnosti firmy Walt Disney, Buena Vista Distribution. Také smlouva poskytuje Miramaxu práva distribuovat a prodávat film v zahraničí.

Měsíc poté, co začalo natáčení, trval Michael Eisner [šéf společnosti Disney] na setkání s mým agentem, Arim Emanuelem. Eisner řekl, že nedovolí, aby byl můj film distribuován společností Disney, ačkoliv z něho neviděl nic a ani nečetl jeho synopsi. Eisner sdělil mému agentovi, že nechce rozhněvat Jeba Bushe, guvernéra na Floridě. [Můj] film by podle jeho názoru zkomplikoval už tak komplikovanou situaci se současnými a budoucími projekty firmy Disney na Floridě, kde jde o mnoho milionů dolarů státních daňových úlev.

Avšak Michael Eisner nezavolal firmě Miramax a nenařídil jí, aby zastavili výrobu mého filmu. A nejen to, po celý následující rok plynulo dále ŠEST MILIONŮ DOLARŮ z FIRMY DISNEY do výroby mého filmu. Miramax mě ujistil, že s mým filmem nejsou žádné distribuční problémy.

Avšak před několika týdny, kdy byl film Fahrenheit 9/11 vybrán pro filmový festival v Cannes, společnost Disney vyslala jednoho svého nízce postaveného pracovníka do New Yorku, aby film zhlédl (do dnešního dne ředitel Eisner ten film neviděl). Tento pracovník byl během promítání nadšen. Smál se, brečel a nakonec nám poděkoval. "Ten film je explozivní," vykřikl a my jsme to považovali za pozitivní známku. Avšak pro tyhle chlapy je slovo "explozivní" dobré slovo jen tehdy, pokud to znamená, že se něco vyhazuje do vzduchu ve filmu. Pokud je něco tak "explozivní" jako náš film, od toho se snaží co nejrychleji utéci.

Firma Miramax se snažila ze všech sil přesvědčit společnost Disney, film v USA dala do distribuce, jak bylo původně plánováno. Podle smlouvy má Disney možnost zabránit firmě Miramax v distribuci filmu jen potud, pokud je nepřístupný lidem pod 17 let. Náš film bude mít klasifikaci "doporučení rodičů - 13 let" anebo R.

Podle listu New York Times se jednalo o tom, zda má společnost Disney distribuovat Fahrenheit 9/11 minulý týden na její správní radě. Tam bylo teprve rozhodnuto, že Disney ten film distribuovat nebude.

Začátkem tohoto týdne jsme dostali konečnou oficiální zprávu: Disney film Fahrenheit 9/11 distribuovat nebude. Když tuto informaci přinesl list New York Times, firma Disney, místo toho, aby mluvila pravdu, se proměnila v Pinocchia.

Tady zhruba parafrázuji své nejoblíbenější výroky z úst jejích propagandistů:

"Michael Moore ví už rok, že nebudeme distribuovat tento film, takže to není žádná zpráva." Ano, to jsem si taky myslel, až na to, že nám firma Disney pořád dál posílala na výrobu toho filmu ty peníze. Miramax nám sděloval, že neexistuje žádný problém, nabyl jsem dojmu, že je všechno v pořádku.

"Není v nejlepším zájmu naší společnosti distribuovat zaujatý politický film, který by mohl urazit některé naše zákazníky." Hmmm. Že by firma Disney nedistribuovala díla, která jsou politicky zaujatá? Disney distribuuje každý den rozhlasový pořad Seana Hannityho. Každý den poslouchán Rushe Limbaugha na stanici WABC, kterou vlastní firma Disney. Také si jaksi vzpomínám, že během roku 1998, kdy se konaly volby do Kongresu, distribuovala společnost Disney velmi silně politicky orientovaný film, který se jmenoval The Big One - natočil jsem ho ... já!

"Film Fahrenheit 9/11 není typickým disneyovským filmem - my distribuujeme rodinně orientované filmy." To je opravdu svatá pravda. Takže, proč je teď nejúspěšnější film firmy Disney, který právě běží v kinech, Kill Bill, díl 2? Tento vynikající film společnosti Miramax, vedle dalších klasických děl, jako je Pulp Fiction, distribuuje firma Disney. Proto právě existuje Miramax - aby poskytoval k typickým rodinným disneyovským filmům ALTERNATIVU.

"Pan Moore si tímto dělá uměle reklamu." To prý řekl Michael Eisner, když tuhle dělal své firmě reklamu při PR akci, kde otevíral novou jízdu na "Věži teroru" (jaké to příjemné jméno, uvážíme-li, co Spojené státy v poslední době zažily) v disneyovském "Parku dobrodružství" v Kalifornii. Dovolte mi, abych vám něco vysvětlil: ŽÁDNÝ FILMAŘ si nepřeje takovouto kontroverzi. Taková kontroverze NEZVYŠUJE PRODEJ VSTUPENEK (mohu citovat mnoho filmů, které musely na poslední chvíli změnit distributora, a proto propadly). Natočil jsem tento film, aby ho lidi mohli vidět co nejdříve. Tohle je obrovské a nepříjemné odvádění pozornosti. Chci, aby lidi diskutovali o skutečnostech, na něž upozorňuje můj film, nikoliv o nějaké hollywoodské hádce o tom, kdo bude rozesílat filmové kopie do kin. Kromě toho mám dojem, že je docela pravděpodobné, že film Fahrenheit 9/11 bude mít komerčně úspěch, vzhledem k tomu, že můj poslední film vytvořit kasovní rekord a téma (Bush, válka proti terorismu, válka v Iráku) je něčím, na co většina lidí stále intenzivně myslí.

Takže co se stane s mým filmem? Ještě pořád nevím. Vím ale, že zajistím, ať už to mám udělat jakkoliv, abyste ho všichni mohli zhlédnout. Jsme Američani. Hodně je na nás v současnosti blbého, ale jednu věc má většina z nás společnou: Nelíbí se nám, když nám začne někdo nařizovat, že něco nesmíme vidět. TO je neamerické. Jestliže budu muset cestovat po Americe a promítat svůj film v městských parcích (anebo, jak mi včera jeden člověk nabídl, promítat to na zeď jeho domu, aby to viděli sousedi) tak to učiním.

PS. Nezapomeňte si přečíst včerejší redakční komentář listu New York Times Zbabělé chování firmy Disney.

Kompletní Moorův dopis v angličtině ZDE
                 
Obsah vydání       7. 5. 2004
9. 5. 2004 Americká armáda potvrdila existenci ještě daleko strašnějších fotografií a videozáběrů
9. 5. 2004 Proč Západ proti týrání iráckých vězňů nezasáhl už dávno?
9. 5. 2004 V Americe vychází najevo, že týrání vězňů bylo systematické
8. 5. 2004 Sexuální ponižování iráckých vězňů je oficiální americkou politikou
8. 5. 2004 Americká armáda je bezbranná vůči moderní technologii
8. 5. 2004 Michael Moore odmítá nařčení, že si dělá záměrně reklamu
8. 5. 2004 Zbabělé chování firmy Disney
7. 5. 2004 Jak se Donald Rumsfeld hájil v americkém Kongresu
8. 5. 2004 Červený kříž: Varovali jsme USA, že dochází k týrání iráckých vězňů už loni
7. 5. 2004 Bush věděl o týrání vězňů už letos v lednu - mlčel
7. 5. 2004 Další britský voják potvrdil týrání iráckých vězňů
7. 5. 2004 Sankce proti Kubě a Pákistánu: Nejpitomější politika na této planetě
9. 5. 2004 Čečenský prezident zavražděn
9. 5. 2004 Conrad Black, bývalý majitel deníku Daily Telegraph, obviněn z defraudace
8. 5. 2004 Deníček sněmovní panny XVIII. Alexandra  Virgová
7. 5. 2004 "Jaký to úspěšný den pro prolhané, narkotika zneužívající primadony"
7. 5. 2004 Učitelka vyhrála soud proti zaměstnavateli Petr  Jindra
7. 5. 2004 Jak vymýtit korupci u policie Miloš  Kaláb
7. 5. 2004 Dolly Buster jako boží poselství českému národu Darius  Nosreti
7. 5. 2004 Greenpeace a genetické inženýrství: Riziko pro objektivitu Dalibor  Šrámek
7. 5. 2004 Není marné mít ve vyšším věku dítě, ale... Jan  Stejskal
7. 5. 2004 Třeba to funguje...
7. 5. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 29. dubna - 1. května 2004
7. 5. 2004 Začíná světu docházet ropa?
7. 5. 2004 Jak trestat nedodržení zákonné povinnosti zajistit objektivitu a vyváženost ? Štěpán  Kotrba
7. 5. 2004 Letenka do noci
7. 5. 2004 Nová německá politika Josef  Vít
6. 5. 2004 Pomníček
6. 5. 2004 Disney obviňuje Michaela Moora, že si záměrně dělá reklamu
6. 5. 2004 Michael Moore: Firma Disney zakázala distribuci mého nového filmu
6. 5. 2004 Disney zakázal nový film Michaela Moora
6. 5. 2004 Co je podstatou hnusu
6. 5. 2004 Zásadní chybou je vnímat muslimský svět podle vlastní civilizace
5. 5. 2004 Hospodaření OSBL za duben 2004
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech
22. 11. 2003 Adresy redakce
29. 12. 2003 Nenechte si ujít: nový knižní výbor z Britských listů

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2004 V Americe vychází najevo, že týrání vězňů bylo systematické   
9. 5. 2004 Americká armáda potvrdila existenci ještě daleko strašnějších fotografií a videozáběrů   
8. 5. 2004 Michael Moore odmítá nařčení, že si dělá záměrně reklamu   
7. 5. 2004 Sankce proti Kubě a Pákistánu: Nejpitomější politika na této planetě   
7. 5. 2004 Jak vymýtit korupci u policie Miloš  Kaláb
7. 5. 2004 Není marné mít ve vyšším věku dítě, ale... Jan  Stejskal
7. 5. 2004 Učitelka vyhrála soud proti zaměstnavateli Petr  Jindra
7. 5. 2004 "Jaký to úspěšný den pro prolhané, narkotika zneužívající primadony"   
7. 5. 2004 Začíná světu docházet ropa?   
6. 5. 2004 Monsanto a genetické inženýrství: Riziko pro investory Miroslav  Šuta
6. 5. 2004 O co jde v náboženství Bohumil  Kartous, Petr Sláma
6. 5. 2004 Zásadní chybou je vnímat muslimský svět podle vlastní civilizace   
6. 5. 2004 Disney zakázal nový film Michaela Moora   
6. 5. 2004 Co je podstatou hnusu   

Americký dokumentarista Michael Moore RSS 2.0      Historie >
8. 5. 2004 Michael Moore odmítá nařčení, že si dělá záměrně reklamu   
8. 5. 2004 Zbabělé chování firmy Disney   
6. 5. 2004 Disney zakázal nový film Michaela Moora   
6. 5. 2004 Michael Moore: Firma Disney zakázala distribuci mého nového filmu   
6. 5. 2004 Disney obviňuje Michaela Moora, že si záměrně dělá reklamu   
19. 4. 2004 Nikdy víc Britský list!   
16. 4. 2004 Michael Moore: Hlavu vzhůru!   
21. 11. 2003 Nová kniha Michaela Moora je zklamáním   
7. 10. 2003 Michael Moore: Sedm otázek pro George Bushe
Bin Ladinovi vlastní i část Microsoftu
  
2. 4. 2003 Michael Moore zamýšlí ve filmu dokázat styky mezi Bushem a bin Ladenem   
25. 3. 2003 Michael Moore dostal Oscara a zaútočil na Bushe   
20. 3. 2003 Milý pane Bushi, měl jste jet do zahraničí, tedy aspoň jednou...   
11. 3. 2003 Ještě k Bowling for Columbine Jindra  Vavruška
8. 3. 2003 Bowling for Columbine -- dobrá ukázka investigativní práce Jan  Čulík
3. 2. 2003 Michael Moore: Jak se Američané ze strachu zabíjejí Tomáš  Linhart