9. 6. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
9. 6. 2004

Skončila včera pro Blaira a Bushe irácká válka?

 • Dám vám konkrétní příklad. Řekněme, že se má konat svatba a Američané dostanou výzvědné informace, že to není svatba, ale že je to hnízdo teroristů, kteří připravují útok. A Američané na ně chtějí zaútočit. Irácká vláda to odmítne, řekne: Ne, raději počkáme. Kdo učiní to konečné rozhodnutí?
 • Čtrnáct měsíců po svržení Saddáma Husajna a uprostřed silného krveprolévání má okupace Iráku skončit s jednohlasným souhlasem, konstatovala v úterý večer v pořadu Newsnight televize BBC. Po schválení nové rezoluce o Iráku se světoví vedoucí představitelé scházejí na vrcholnou schůzku skupiny G8. Není vyloučeno, pokračovala BBC, že se George Bush promění v týmového hráče a podpoří tam britský návrh odepsat dluhy nejchudších zemí světa.

  Rada bezpečnosti OSN, která byla tak dlouho rozhádaná ohledně Iráku, v úterý večer jednohlasně schválila rezoluci o suverenitě této země. Proti této rezoluci, která oficiálně ukončuje okupaci Iráku, měly dlouho silné námitky Francie a Německo, avšak otázka, kdo bude rozhodovat o vojenských operacích v Iráku, byla, jak se zdá, úspěšně zamlžena, konstatovala televize BBC.

  Britský premiér s ulehčením konstatoval, že lidé, kteří se budou chtít protivit nynějšímu uspořádání, "se nebudou protivit pouze proti irácké vládě, nebo multinacionálním jednotkám, nebo Spojeným státům nebo Velké Británii, ale sjednocenému světu."

  Avšak, pokračovala televize BBC, i v úterý přišlo množství důkazů o tom, že Irák není stabilizován. 12 osob přišlo o život při dvou sebevražedných atentátech prostřednictvím automobilu v Mosulu a 68 osob bylo zraněno. Avšak západní vojska se budou snažit využít dramatického osvobození tří italských rukojmích, zadržovaných téměř dva měsíce, a Poláka, který byl unesen minulý týden.

  K jednomyslného hlasování podle zpravodaje televize BBC ve Washingtonu došlo proto, že "nikdo nechtěl promeškat okamžik, kdy končí americká okupace". Francie a Německo vždycky podporovaly tuto rezoluce, jen se jim nelíbilo, jaký vztah má být mezi Irákem a mnohonárodnostní armádou. Chtěli, aby měl Irák veto nad tím, co dělají zahraniční jednotky, avšak vzhledem k tomu, že o to nežádali ani Iráčané, Francie a Německo své námitky nakonec odvolaly, a tak byla schválen a tato jednomyslná rezoluce.

  Rezoluce je oficiálním ukončením čtrnáctiměsíční, nešťastné okupace Iráku. První funkcí je obnovit Iráku plnou suverenitu, to může udělat jen OSN. Tato rezoluce jasně uvádí, že prozatímní vláda bude plně suverénní a nezávislá. Zadruhé, rezoluce schvaluje pokračující přítomnost mezinárodních vojsk v Iráku, vedených Američany, což poněkud zpochybňuje koncept irácké suverenity. Rezoluce sice neposkytuje Iráku vetovat vojenské akce zahraničních jednotek, ale konstatuje, že irácká vláda může požádat jednotky kdykoliv, aby odešly, a ony stejně mohou zůstat v Iráku nejdéle do ledna 2006. A OSN pomůže Iráku sestavit v červenci národní shromáždění, které bude připravovat volby, k nimž má dojít na konci roku, a bude koordinovat humanitární a rozvojovou pomoc. OSN se tedy vrací do hry, pod podmínkou, že její pracovníky tentokrát budou americké jednotky dostatečně chránit.

  Je zjevné, že George Bush velmi podstatně změnil svůj postoj, zejméja od srpna 2002, kdy ho museli doslova nutit, aby požádal OSN o první rezoluci o Iráku. George Bush se poněkud poučil o realpolitice a o tom, co může a nemůže dělat sám. Pokud však vývoj v Iráku bude v nadcházejících měsících pozitivní, Bílý dům pak bezpochyby přepíše historii a bude tvrdit, že to tak bylo plánováno úplně od samého počátku, konstatoval britský reportér.

  Britská televize také interviewovala britského velvyslance u OSN Sira Emeryho Jonese Parryho. Zajímavé otázky většinou rozmlžil. Ukázka:

 • Není pravda, že Tony Blair a George Bush byli donuceni obrátit se na OSN ve věci této rezoluce v důsledku pokračujícího násilí v Iráku? Pokračující násilí v Iráku jim vadí na domácí politické scéně v Británii a v USA, a je to tedy jen z těchto důvodů, že byla tato rezoluce nyní v takovéto formě předložena Radě bezpečnosti OSN. Vždyť mohla tato rezoluce být předložena už před rokem.
 • To je pouhé tvrzení. Já to vidím tak, že mezinárodní společenství, mí kolegové, arabská skupina, celá rodina OSN se nyní sjednotila jasně na podporu Iráku a konstatují - ať byly v minulosti naše neshody jakékoliv, chceme nyní podpořit tento Irák, tuto prozatímní vládu a vytvořit takový Irák, jaký si irácký lid přeje a na jaký má nárok.

 • Ale kdyby byla takováto rezoluce předložena už před rokem, mohlo být v Iráku daleko méně krveprolévání a ničení.
 • Já jsem tady před rokem nebyl. Tehdy jsem prožíval traumata v NATO. Nebylo to před rokem lehké, ani v OSN ani v NATO. Existovaly diametrálně odlišné a upřímně zastávané postoje. Myslím, že je dnes načase na minulost zapomenout a jít do budoucnosti Iráku.

 • Neměla být tato rezoluce schválena už před rokem?
 • Já mohu hovořit jen o tom, kde stojím nyní a podle toho, co se ode mne očekává. Dnes večer jsme získali podporu 15:0 a to je vynikající výsledek.

 • Není pravda, že byla tato rezoluce přijata nyní jen proto, že byla rozmlžena otázka ohledně toho, kdo bude rozhodovat o armádních akcích?
 • Proč říkáte, že je to rozmlženo, když jsme k této rezoluci připojili dopis od iráckého premiéra, kde je uvedeno, jak on chce, aby tato ustanovení fungovala. To jsme přijali a začlenili do rezoluce. Odráží to přání irácké vlády, která právě vzniká.

 • Dám vám konkrétní příklad. Řekněme, že se má konat svatba a Američané dostanou výzvědné informace, že to není svatba, ale že je to hnízdo teroristů, kteří připravují útok. A Američané na ně chtějí zaútočit. Irácká vláda to odmítne, řekne: Ne, raději počkáme. Kdo učiní to konečné rozhodnutí?
 • Myslím, že když jsme přijali tuto rezoluci, přijali jsme rámec partnerství, které určuje irácká vláda. Myslím, že je pro mě moudřejší, abych neodpovídal na hypotetické otázky či na vojenské otázky, ohledně kterých nejsem kompetentní. Vzniklé parterství umožní iráckému národnímu výboru pro bezpečnost si přesně dohodnout s mezinárodními jednotkami, jak bude fungovat praxe ohledně citlivých operací.

                   
  Obsah vydání       9. 6. 2004
  9. 6. 2004 Další záporná mezinárodní zpráva o lidských právech v České republice
  9. 6. 2004 Třetí zpráva o České republice
  9. 6. 2004 "Vladimír Pecha vyskočil z okna"
  9. 6. 2004 Skončilo americké nakladatelství, které vydávalo překlady českých knih Robert  Wechsler
  8. 6. 2004 Rada bezpečnosti OSN schválila novou rezoluci o Iráku
  9. 6. 2004 Skončila včera pro Blaira a Bushe irácká válka?
  9. 6. 2004 Co si o rezoluci OSN myslí Iráčané
  9. 6. 2004 Česká republika poskytla Registru konvenčních zbraní OSN nekvalitní zprávu
  9. 6. 2004 Děsivé dědictví Reaganových let
  8. 6. 2004 Politická abstinence Britských listů
  9. 6. 2004 Násilí v médiích je odrazem násilí ve společnosti Štěpán  Kotrba
  8. 6. 2004 BBC se rozhodla poskytnout svým novinářům ozbrojenou ostrahu
  5. 6. 2004 Hospodaření OSBL za květen 2004
  9. 6. 2004 Aneb proč místo sečítání tu není závažné upozornění? Miloš  Dokulil
  9. 6. 2004 Povrchní Hynek Hanke: lidé, kterými pohrdá, obdivují přírodu jinak
  9. 6. 2004 Putin slubuje mocné Rusko Adrian Peter Pressburg
  8. 6. 2004 Jařab o kritice výboru OSN: Nejsme přesvědčeni, že "oni" rozumějí dostatečně "naší" realitě Jan  Čulík
  9. 6. 2004 V pozoru Antonín Jaroslav Liehm
  9. 6. 2004 Masaker na Námestí nebeského pokoja Peter  Greguš
  9. 6. 2004 Odmeny manažérov rastú, platy pracujúcich klesajú Jakub  Topol
  9. 6. 2004 Drogy hýbou světem Jiří  Šimůnek
  9. 6. 2004 Robert Capa: Tváře dějin Jindřich  Zíka
  8. 6. 2004 Reagan: "Při krizi mě vzbuďte, i když budu na zasedání vlády"
  8. 6. 2004 Ronald Reagan "nebyl velká osobnost"
  8. 6. 2004 George Novotny: Soud má nejen moji adresu...
  8. 6. 2004 Emil Hakl: Autentické svědectví o světě Jan  Čulík
  8. 6. 2004 Blízká setkání Emil  Hakl
  8. 6. 2004 Učit se lásce Václav  Dušek
  7. 6. 2004 Nový světový řád a jeho neřádné zdroje Marek  Hrubec, Martin  Brabec
  7. 6. 2004 Kdo se bojí Michaela Moora Martin  Škabraha
  7. 6. 2004 Právo jako nástroj v rukou neschopných Jan  Sýkora
  7. 6. 2004 Třetí vlna mystifikace - nástup odložených Jiří  Bystřický
  29. 12. 2003 Nenechte si ujít: nový knižní výbor z Britských listů
  18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech
  22. 11. 2003 Adresy redakce

  Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
  9. 6. 2004 Skončila včera pro Blaira a Bushe irácká válka?   
  9. 6. 2004 Co si o rezoluci OSN myslí Iráčané   
  7. 6. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 28. - 31. května 2004   
  5. 6. 2004 Papež zkritizoval Bushe   
  4. 6. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 25. - 27. května 2004   
  4. 6. 2004 Irák požaduje plnou suverenitu   
  4. 6. 2004 Papež požaduje navrácení suverenity Iráku   
  3. 6. 2004 Je to jinak, že? Miloš  Dokulil
  2. 6. 2004 Irák a lhaní   
  2. 6. 2004 Hádka ohledně iráckých jmenování   
  2. 6. 2004 Ahmad Čalabi "prozradil Íránu, že USA rozluštily tajné kódy jeho výzvědných služeb"   
  1. 6. 2004 Mučení v Iráku: Co jsme to udělali?   
  31. 5. 2004 Americká armáda: nejen brutalita, ale i nekompetence   
  31. 5. 2004 Mediální manipulace v reportážích o irácké válce   
  28. 5. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 23. a 24. května 2004