3. 5. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Irácký vězeň, jemuž bylo údajně řečeno, že sestoupí-li či spadne-li z krabice, zabije ho elektrický proud
2. 5. 2004

Oficiální zpráva o poměrech v iráckých vězeních

V rozhovoru pro St. Petersburg Times v prosinci 2003 generál Karpinská uvedla, že pro mnoho vězňů ve vězení Abu Ghraib "jsou nyní životní podmínky lepší ve vězení než doma. V jednu chvíli jsme měli obavy, že vězni nebudou chtít odejít." O měsíc později dostala generál Karpinská oficiální napomenutí a v tichosti byla suspendována. Bylo zahájeno rozsáhlé vyšetřování poměrů ve vězeňském systému americké armády. Koncem února byla dokončena třiapadesátistránková oficiální zpráva, která nebyla určena pro veřejnost. Její závěry o selhání armádního vězeňského systému byly zdrcující.

Reportér amerického časopisu New Yorker Seymour Hersh získal třiapadesátistránkovou oficiální americkou zprávu z letošního února o sadistických poměrech v amerických věznicích v Iráku. Autor zprávy, generálmajor Antonio M. Taguba, konstatoval, že v období od října do prosince 2003 docházelo ve vězení Abu Ghraib k četným případům "sadistického, otevřeného, a arbitrárního týrání". Toto systematické týrání páchali vojáci z 372. sboru vojenské policie a také příslušníci amerických výzvědných služeb. Součástí týrání bylo:

Rozbíjení chemických světel a lití tekutého fosforu na vězně, lití studené vody na nahé vězně, bití vězňů tyčí od smetáku a židlí, vyhrožování zadrženým vězňům, že budou znásilněni, dovolení vojenskému policistovi, aby zašil ránu vězni, který byl zraněn tím, že byl hozen proti zdi ve své cele, sexuální znásilňování vězně chemickými světly a asi i tyčí od smetáku, zastrašování vězňů vojenskými psy...
Sloupek
Radovan Geist

V sobotu nezačli padať z neba pečené holuby. No napriek tomu ju budem považovať za moment pozitívneho posunu v mojom živote. Nemá zmysel viesť sentimentálne reči o tom, ako je vstup do únie naplnením našich snov, ako sme sa tieto sny pred pár rokmi ešte ani neodvážili mať... Omnoho dôležitejšie je to, čo nás čaká.

Odpoveď je po 1. máji až zarážajúco jednoduchá - čaká nás len to, čo si "spoluvytvoríme". V jednej z dávnejších diskusií Klubu Nového Slova povedal historik Milan Zemko, že vstup Slovenska do únie možno vidieť v negatívnom svetle minimálne z jedného hľadiska - znova prídeme o možnosť rozhodovať o svojom osude, a tým aj o zodpovednosť. Posilní sa tendencia Slovákov viniť zo všetkých svojich historických chýb niekoho "iného, silnejšieho" - Maďarov, Čechov, Nemcov, Rusov... Nuž, dovolím si nesúhlasiť. Ak sa taký postoj objaví, bude alibizmom, pokrytectvom. Vstupom do EÚ totiž získame ďalšiu možnosť, ako ovplyvňovať svoj osud. Časť rozhodnutí síce budú namiesto našich orgánov robiť európske (mimochodom, nebudú to žiadni "oni" - budú v nich sedieť aj naši zástupcovia), zároveň však budeme môcť spolurozhodovať o veciach, ktoré by sme mimo únie nevedeli nijako ovplyvniť.

Všetko samozrejme závisí od toho, ako sa k nášmu členstvu v únii postavíme. Európska integrácia však vytvára možnosť, aby politika opäť získala primát nad zdanlivo "nekontrolovateľnými silami" ovplyvňujúcimi život spoločnosti. Pod aktívnym prístupom však nerozumiem čiperných diplomatov a usmievajúcich sa politikov, ktorí pred kamerami vysvetľujú, ako úporne za zavretými dverami rokovacích miestností bránili "záujmy svojho národa". Úprimne neverím v "národný záujem" - etnická či štátna príslušnosť je len jedna z mnohých sociálnych skupín, do ktorých každý človek patrí, a táto skupina je tak heterogénna, že dovolávanie sa jej "záujmov" je málokedy niečo viac, ako maskovanie skutočných pohnútok. Aktívny prístup znamená snahu o čo najväčšiu kontrolu politických procesov občanmi, o ich široké zapájanie do rozhodovacieho procesu.

Slovensko je z určitého pohľadu v únii už dávno. Geografická poloha ho predurčuje k ekonomickej spolupráci s krajinami integrujúcej sa Európy. Ich hospodársky vývoj má zásadný vplyv na ekonomické procesy na Slovensku. Rovnako je to v oblasti politickej - rozhodnutia prijaté v EÚ na nás majú nutne dopad. Vstupom do únie tak získavame možnosť podieľať sa na nich. Napriek mnohým demokratickým deficitom EÚ, ktoré bude treba riešiť, je vstup do nej šancou prebrať kontrolu (a zodpovednosť) nad časťou vlastného osudu, ktorú už z pozície národného štátu nemožno kontrolovať. Inými slovami, je rozšírením hraníc slobody. Určite sa to nestane automaticky - zo solidárnej, kohéznej a efektívnej únie získajú všetci členovia, vrátane nás. Na snahu "zviezť sa", vyžadovať solidaritu od iných a sami ju neuplatňovať, môžeme len doplatiť.

V sobotu nám nezačli padať pečené holuby. Ak sa ich však nenajeme ani o pár rokov, bude naše členstvo v EÚ o dôvod naviac, aby sme hľadali chybu sami v sebe.

Přetištěno se souhlasem týdeníku SLOVO

3. 5. 2004

Karpinski: "Za týrání může vojenská rozvědka"

Sedm vysokých amerických armádních důstojníků obdrželo důtku za to, že připustili týrání vězňů ve vězení Abu Ghraib v Bagdádu. Není vyloučeno, že budou na základě této důtky nuceni opustit armádu. Týrání, k němuž došlo koncem roku 2003, se prý týkalo jen asi 20 vězňů.

3. 5. 2004
Hiyam Abbasová potvrdila reportéru listu Guardian, že američtí vězeňští strážci týrali jejího 22 letého syna Hassana. V slzách uvedla, že ji američtí strážci odmítají vpustit do vězení. Od jeho zatčení v listopadu 2003 ho viděla jen jednou, před dvěma měsíci.

"Řekl mi: 'Maminko, oni nám berou šaty. My jsme tady pořád nazí. Používají psy, kteří nám čichají k zadku. Taky nás bijí kabely."

"Je to naprosto ponižující," řekla Abbasová. "Můj syn je nemocen, trpí vysokým tlakem. Během rozhovoru s ním stáli američtí vojáci těsně u nás. Můj syn plakal."

Syn Abbasová byl zatčen v Bagdádu poté, co jim do domu vtrhl gang. Podobně o poměrech ve vězení Abu Ghraib svědčili i další příbuzní iráckých vězňů. Jednačtyřicetiletý Abu Salem, který strávil v tomto vězení půl roku od srpna 2003 do února 2004, svědčil, že američtí strážci týrají vězně pořád. Uvedl také, že ví o tom, že se američtí vojáci nechávají s iráckými vězni fotografovat, už pět měsíců. Děje se to v celách, řekl.

3. 5. 2004

"Britská armáda ví, že se toho dělo daleko víc"

Britští vojáci si mezi sebou vyměňovali stovky fotografií týraných iráckých vězňů, tvrdí britský deník The Mirror. Dva příslušníci britské armády, kteří mu poskytli první fotografie týraných Iráčanů, zdůrazňují, že celá věc je autentická. Činitelé britské armády vyjádřili pochybnosti, zda jsou tyto fotografie pravé. Avšak dva dosavadní členové The Queen's Lancashire Regiment potvrdili svou výpověď a konstatovali: "Armáda ví, že se toho dělo daleko víc."

2. 5. 2004

Dva vojáci, kteří poskytli britskému deníku Daily Mirror fotografie, na nichž údajně britští vojáci týrají iráckého vězně, tvrdí, že jejich informace jsou autentické, konstatuje šéfredaktor tohoto listu Piers Morgan a dodává, že oba vojáci svědčí o celé řadě "nových dalších obvinění".

Britská armáda vyjádřila pochybnosti o pravosti fotografií a konzervativní stínový mluvčí pro armádu Nicholas Soames zpochybnil rozhodnutí je otisknout. Piers Morgan uvedl, že se absolutně neomlouvá za odhalení "tohoto šokujícího chování". Dodal, že o tomto údajném týrání vězňů se "mezi znechucenými britskými vojáky v Basře ví už měsíce".

1. 5. 2004

Kontroverze ohledně mučení iráckých vězňů se v pátek prohloubila, když byly zveřejněny fotografie, na nichž, jak se zdá, mučí iráckého vězně britský voják.

Britské ministerstvo vnitra okamžitě zahájilo vyšetřování okolností, za nichž byly fotografie pořízeny. Zdá se, že byli vězni biti pažbami zbraní, bylo jim vyhrožováno popravou a britští vojáci na ně močili.

Britské ministerstvo obrany okamžitě zahájilo vyšetřování okolností, za nichž tyto fotografie vznikly. Mezitím oznámila americká armáda, že zahájila rozsáhlé vyšetřování procedur výslechů a role soukromých firem ve vojenských vězeních v Iráku, poté, co vyšlo najevo, že vězni v armádním vězení nedaleko Bagdádu byli mučeni a sexuálně zneužíváni.

Fotografie, jak britští vojáci týrají vězně, jsou ZDE
3. 5. 2004

Oficiální zpráva o poměrech v koncentračních táborech 1943

Díky přetrvávající Chamberlainově politice appeasmentu dovolil Führer nezávislou kontrolu koncentráků.

Anarchistický První máj
3. 5. 2004

Policejní represe Svátku práce "po evropsku"

1. máj 2004, Praha, poledne: Střelecký ostrov, tradiční místo srazu anarchistických demonstrací, Most legií a jeho okolí se nachází ve stavu obležení. Na Kinského náměstí je přistaven policejní obrněný transportér (symbolicky jen pár metrů od místa, kde dlouhá léta stával trochu jiný obrněnec...) a opancéřované vodní dělo, nábřeží je lemováno policejními dodávkami plnými policistů v zásahové zbroji i velkými antony, most je po obou stranách obstoupen desítkami černě oděných příslušníků v akčních vestách. Sem a tam neustále přejíždějí osobní policejní vozy se zapnutými majáčky...

Svůj názor na kapitalismus a Evropskou unii přišlo přitom veřejnosti sdělit dvě stě mladých, mnohdy sotva dospělých anarchistů a jejich přátel. I děti některých ministrů a jejich příbuzných by v tom hloučku člověk nalezl...

3. 5. 2004
Tereza Kaděrová

Neumím psát, nikdy jsem to neuměla. Ani jsem po tom netoužila. Oslovila jsem kamaráda žurnalistu s prosbou, aby "profesionálně" zpracoval to, co já sotva vyjádřím. Odmítl mě s tím, že pod takový brak, který mu podsouvám, se seriózní novinář nikdy nepodepíše. Odpusťte mi tedy mé neprofesionální, naivní, možná brakové podání.

Přišla za mnou s tím, že už ji nebaví život a přemýšlí, jak ho skončit. Téměř nekomunikovala. Takovou ji neznám. Když jsem se s ní setkala poprvé, ona byla puberťačka a patřil jí svět, já byla na druhé straně barikády -- koordinátorka projektu, který byl určen dětem ze sociokulturně znevýhodněného prostředí.

3. 5. 2004

Diskuse na stanici ČRo 1 - Radiožurníál

Absolutně, pane Dvořáku, nemám pocit, že žiji v socialismu a ty příklady, které jste uváděl, mnou upřímně řečeno otřásly, protože říkáte třeba, já jsem si tady zapsala, že zvlášť, že ta byrokracie přeje invalidům. Prosím vás pěkně, vy máte něco proti invalidům? Já jsem zrovna dneska četla zajímavé interview s pravnučkou prezidenta Masaryka. Je to v příloze Mladé fronty, která říká, že síla společnosti se projeví v tom, jak silní jsou ti nejslabší, například nemocní, invalidé, děti a tak dále. My to považujeme za morální povinnost pomáhat těm, kteří si sami nemůžou pomoc. To nemá nic se socialismem společného, ale se slušností.
Dánská novinářka Dana Schmidtová

V pátek 30. 4. v 18:20 se vysílala v Radiožurnálu o budoucnosti ČR v EU tato diskuse, dobře moderovaná Martinem Veselovským, jíž se zúčastnili švédský novinář Carl Rüster, dánská novinářka Dana Schmidtová a editor Britských listů Jan Čulík.

3. 5. 2004

  • Myslíte, že v moderní západní demokracii existuje něco, co by se dalo nazvat disentem? A jaký může mít v takové společnosti disent (ještě) smysl?

    S jednou svou velmi chytrou britskou studentkou -- bohemistkou jsem nedávno uvažoval nad argumentem, který jsem slyšel z Čech: že prý kdybych vydával Britské listy v angličtině a zasahoval do britské kultury a politiky tak, jak Britskými listy zasahuji do kultury a politiky české, byl bych prý i v Británii za rozrušování stereotypů tak silně nenáviděn, jak mě nenávidí v Čechách. Britská studentka se tomu strašně smála: poukázala na to, že v britském prostředí by si mých Britských listů nikdo nevšiml, protože to, co dělám Britskými listy v českém prostředí, dělá v britském prostředí každý časopis a každé médium. Rozrušování stereotypů prostě není v Británii zpráva. Britská společnost je založená na ironii, sarkasmu a kritice. Neexistuje žádný mainstreamový defenzivní stereotypní konsensus, který by museli rozrušovat nějací disidenti. Máte-li představu, že ve společnosti mohou existovat disidenti, ta společnost přece není demokratická.

  • Boris Cvek vydal právě nové číslo literárního dvouměsíčníku Téma, které obsahuje mj. i rozhovor s Janem Čulíkem.

    Téma ZDE

    3. 5. 2004

    Čechy v EU:

    Do Čech už 4 roky nejezdím, protože se tam necítím...., píše Věra Čunderlíková ze Švýcarska a pokračuje: A v Praze (v Karlíně) mi před domem 2 x ! zničili a vykradli (vypůjčené ) auto. Vždycky jsem přijela domů a vrátila přítelkyni vrak. Tenkrát (po druhém vykradení) jsem šla zpěněná na TV STUDIO PRIMA (tuším) -na Palmovce. A ječela tam jak Viktorka u splavu... protože nejvíc mne dorazilo, že mi každý "dobrý" Čech poradil, pobaveně a se smíchem, že mužů jít do Bazaru a koupit si "levné"! (kradené) věci a že z toho dělám takovou scénu. Že můžu být ráda, že mám aspoň auto....

    Už tu asi žiju moc dlouho a nestačila jsem se vyvíjet podle českých poměrů a tomu dnešnímu českému humoru už nemůžu přijít na chuť.... dorazil mne jeden dobrý policista, slušný hošík, když mi řekl, že zloděje chytnou a za pár dnů je zloděj zase venku. Že jsou ve funkcích korupční lidí a že může být rád, že má místo u policie. Když bude kritizovat, že ho "vyhoděj" a on bude bez práce... Bylo to v roce 2001. Nakonec prohlásil, že jestli to bude takhle pokračovat, že emigruje....

    Vaše Blisty jsem našla náhodou a ráda v nich čítám - je mi 63 let a na PC začátečnice a takové nemehlo....:) Už jsem doporučila na SEZNAMu článek "Stádo" od Zdeňka Bárty. Moc se mi to líbilo a všem také...

    A něco jiného....prosím upozorňujte na nákladní dopravu. Čechy mají přeci takovou centrální polohu..... a než ti Cicmundové něco vysmolí, budete mít zasviněny celé Čechy kolem silnic.. Vím, o čem vám píšu..... Poroučím, se posílám všem srdečné pozdravy a přeji vám hezké májové políbení !

    3. 5. 2004

    Ústav pro informace ve vzdělávání vydal v roce 2003 obsáhlý materiál České školství v mezinárodním srovnání. Tato publikace vychází z analýzy Education at a Glance 2003, která vznikla na půdě OECD. České školství zde v mnoha ukazatelích vychází jako podprůměrné nejen ve srovnání s chudšími zeměmi EU (Řecko, Portugalsko, Španělsko), ale také s kandidátskými státy (Maďarsko, někdy i Slovensko) nebo dalšími členy OECD (Mexiko).

    Samotná studie je postavena na srovnání dat z roku 1995 a roku 2001 nebo 2000. Zdůrazňuji, že finanční údaje se nepočítají podle aktuálních kurzů jednotlivých měn, ale jsou přepočteny podle parity kupní síly, takže jsou srovnatelné. Přínos studie je hlavně v tom, že přináší široké srovnání různých zemí. Z hlediska České republiky potom uvádí na pravou míru některé neprávem tradované údaje. Například, že je české školství kvalitní, že ho vláda podporuje a že se zlepšuje. Bohužel, pravý opak je pravdou...

    Autor je místopředsedou Společnosti středoškolských pedagogů

    3. 5. 2004

    Letos je tomu dvacet let, co v Británii vyšel anglicky Kunderův román Nesnesitelná lehkost bytí a stal se obrovským bestsellerem. Londýnské nakladatelství Faber plánuje na podzim roku 2004 k tomuto výročí nové vydání tohoto románu. John Banville se v sobotním vydání deníku Guardian k této knize po letech vrátil a s překvapením zjistil, že nezastarala - že je stejně aktuální jako před dvaceti lety, i když čas oponou trhnul a změněn svět - a komunismus ani rozdělená Evropa už neexistují:

    Viz též "O rodné sestře plivance" ZDE
    2. 5. 2004

    Jak je možné, že Francis Fukuyama podporuje doktrínu "preventivní války" na obranu amerických národních zájmů a přitom kritizuje americké ideologické nepřátelství vůči multilateralismu? Na to se Fukuyamy zeptal reportér arabského listu Al Ahram. Fukuyama odpověděl:

    3. 5. 2004

    "Země izraelská byla přislíbena synům Jakubovým a Izraeli. A právě proto se to tady jmenuje Izrael. Máme silného ducha a víru, že co děláme, je správné. Je naším cílem zachránit stát Izrael. Víte, kdy přijdete o vliv? Když nevíte, kdo je tady pánem. V Izraeli? Tam nemůže být Arab Izraelcem. Protože není dítětem Izraele! V Izraeli jsou pánem Izraelci!"

    Izraelská strana Likud Ariela Šarona drtivou většinou odmítla jeho plán na vydání pásma Gazy a částí západního břehu Jordánu Palestincům. Šaron přijal s "politováním" výsledem nedělního referenda, dal najevo, že zůstane v úřadě, ale nevysvětlil, zda bude dále prosazovat svůj plán, který izraelští osadníci na palestinských územích označili za "odměnu za palestinský terorismus". Před referendem navštívil reportér britského rozhlasu starostku v jedné takové izraelské osadě a zaznamenal tyto její názory. Vysílaly se v sobotu v podvečer v pořadu "PM". Takto promluvila starostka Kedumim Daniela Weissová:

    3. 5. 2004

    Žijeme v Domě války

    V pátek se čtenáři BL dozvěděli (Malá: Izrael používá teroristických metod ZDE), že terorismus není jen výsadou Hamásu, Hizballáhu, Tanzimu, Brigády mučedníků Al Aksa, Al Kajdy, Islámského džihádu atd., jedním slovem radikálních islamistů, ale že si jejich metody dovoluje opisovat (fuj, jaká hanba!) i jejich nepřítel, malý satan, izraelský stát. Terčem jeho útoků však nejsou, na rozdíl od velkého satana (USA), pouze extremistická hnutí, ale všechen palestinský lid, a to od samého počátku.

    30. 4. 2004

    Izrael se neustále odvolává na to, že bojuje proti palestinskému terorismu z důvodu své bezpečnosti. Spojené státy nevynechají jedinou příležitost, aby tento argument nepodpořily prohlášením, že Izrael má plné právo na obranu svého státu. Je to pochopitelné, protože obě tyto země mají naprosto totožnou politiku. Když Amerika po 11/9 vyhlásila válku proti terorismu, vzápětí nato Izrael vyhlásil také svůj boj proti terorismu, ten se však od samého počátku netýkal jen palestinských extremistických hnutí a jakéhokoliv odporu, který je následkem okupace, ale celkově všeho palestinského lidu.

    3. 5. 2004

    Na počátku roku 2003 probíhala v USA a v celém světě velká debata, zda by měly SUA vstupovat do Iráku. Nyní se rozvinula debata, zda by se USA měly z Iráku stáhnout. Okupace vůbec neprobíhá tak, jak americké úřady doufaly a předpokládaly. Rozšiřuje se ozbrojený odpor Iráčanů. Americké síly jsou rozmístěny tak, že nedokáží kontrolovat irácké území. Iráčané jsou stále otevřeněji nepřátelští k USA a všem, kdo je podporují, a to včetně Irácké vládní rady, kterou dosadily USA coby svého věrného spojence. Centristické elementy establishmentu USA, které podporovaly rozhodnutí amerického prezidenta, a pokud byly v Kongresu, tak pro ně i hlasovaly, jsou nyní ve značných rozpacích a nevědí, jaké mají zaujmout stanovisko

    2. 5. 2004

    Vyhledávač Google, který má podle odhadů tržní hodnotu ve výši 2,7 miliard dolarů, se rozhodl jít na kapitálový trh a prodávat své akcie na internetové dražbě. Nyní však vyšlo najevo, že dražba bude omezena jen pro Američany.

    Britský týdeník Observer přitom varoval, že podle finančních odborníků je plánovaná aukce v mnoha ohledech sporná. Vládnou obavy, že by investiční bublina kolem firmy Google mohla náhle splasknout tak, jak se to stalo mnoha internetovým firmám koncem devadesátých let. Důvěru nevyvolává ani to, že Google při aukci nechce využívat služeb tradičních investičních bank a odmítá zveřejňovat čtvrtletní aktualizace předpovědí své finanční situace. Nad Googlem také visí celá řada právních a komerčních hrozeb. Kromě toho, jak zjistil týdenik Observer, proč je Google tak pozoruhodně tajnůstkářský?

    3. 5. 2004

    Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic a Human Rights Watch protestují proti dalším procesům proti kubánským opozičním novinářům a bojovníkům za lidská práva. Jde o první významnější soudní proces rok po odsouzení 75 disidentů.

    2. 5. 2004

    Virtuální bohoslužba na první neděli v Evropské unii

    Četli jsme příběh ze Starého Zákona o Naamánovi, aramejském vojevůdci, kterého Elíša uzdravil z malomocenství. Připomeňme si alespoň závěr příběhu: Naamán po svém uzdravení uvěří v Hospodina, Boha Židů a tudíž Boha i svého uzdravitele Elíši a chce ho nadále vyznávat. Protože však ho služební povinnosti nutí odjet z Izraele do rodného Aramu, bere si sebou tolik izraelské prsti, hlíny, kolik jich uvezou dva mezkové. Udělal to proto, že věřil, tak jako všichni tehdy, že božstvo působí, funguje, jen na tom svém území, kde je bohem. Na své půdě. A on si tedy kousek té Hospodinovy půdy bere sebou domů, aby si z ní udělal takové malinké políčko a na něm aby Hospodinu sloužil a obětoval mu.

    3. 5. 2004

    O MINULOSTI : Demisia francúzskeho prezidenta de Gaulla

    V máji 1968 bolo Francúzsko na pokraji revolučného výbuchu. Väčšina obyvateľstva bola nespokojná s hospodárskou a politickou situáciou, v ktorej sa krajina ocitla. Študenti vyšli do ulíc demonštrovať proti zastaranému školskému systému. Demonštrácie sa čoraz viac zostrovali, až napokon prerástli do pouličných búrok. Ľavicové študentské organizácie sa snažili nadviazať kontakt s odbormi a ďalšími robotníckymi organizáciami, pretože očakávali, že sa k ich akciám pripoja aj robotníci. V niektorých mestách síce robotníci vstúpili do štrajkov, tie sa rozsahom dokonca blížili ku generálnemu štrajku, ale odmietli ísť do ulíc a pripojiť sa k študentským akciám. Nejednotnosť opozície umožnila vláde udržať sa.

    Cannabis
    3. 5. 2004

    Debata o legalizácii drog

    Erich Goode

    Mnohí pozorovatelia a komentátori v oblasti legalizácie drog nie sú veľmi pozorní pri rozlišovaní medzi rôznymi návrhmi riešení. Termíny "legalizácia" a "dekriminalizácia" sa v skutočnosti vzťahujú na širokú paletu termínov. Z mnohých rozdielov medzi týmito návrhmi si všimnime možno najzákladnejší - medzi generalizmom a špecifizmom. Oba prístupy prijímajú definíciu drogy založenú na psychoaktivite. Líšia sa však v tom, či sa má legalizácia aplikovať na všetky psychoaktívne drogy, alebo len na niektoré. Generalisti navrhujú nejakú formu legalizácie pre všetky psychoaktívne látky, či sú dnes legálne alebo nie, no špecifisti sú selektívnejší.

    3. 5. 2004

    Komu vyhovuje rast kriminality

    Radovan Geist

    Boj s rastúcou kriminalitou je vo väčšine "vyspelých" krajín jednou z ústredných politických tém. Zdá sa, že čím sú lepšie makroekonomické ukazovatele (a teda, podľa neoliberálneho názoru, blahobytnejšia spoločnosť), tým viac ľudí porušuje zákony. Ako si tento paradox vysvetliť? Hneď v prvom rade by bolo možné spochybniť rovnicu: "vysoký HDP na hlavu rovná sa šťastné obyvateľstvo."

    3. 5. 2004
    Washington

    "Nie štát, nie cirkev, ale ženy majú rozhodovať o svojom živote!" znelo znovu po rokoch na uliciach Washingtonu. Státisíce demonštrantov, prevažne žien, zaplnilo v nedeľu Národné mólo Washigntonu a priľahlé ulice. Odhady sa pohybujú od pol milióna po viac ako milión demonštrujúcich, čo znamená jednu z najväčších demonštrácií v dejinách USA, údajne najväčšiu vôbec.

    30. 4. 2004

    Díváme-li se úzkou čočkou, jíž Británie podezřívavě hledí na všechno, co pochází z Bruselu, může se nám zdát, že rozšíření Evropské unie není příčinou k oslavám a je příčinou k starostem. Rozšíření EU znamená, že nám zítra budou klepat na dveře všichni ti dělníci z Polska. Znamená to také, že se rozšířená EU bude vzájemně hádat o peníze a o moc, míní páteční redakční komentář listu Guardian a pokračuje:

    30. 4. 2004

    Rozšiřování EU je možná příležitostí k oslavám v deseti nových zemích, ale pro některé lidi to není vůbec dobrou zprávou. Od zítřka asi 2500 žadatelů o azyl, hlavně jsou to Romové z České republiky, ze Slovenska, z Maďarska a z Polska přijde o svůj současný status v Británii a o své právo na sociální ubytování. Organizace pro uprchlíky i komunální úřady varovaly, že všichni tito lidé mohou skončit bez prostředků na ulici. Soudce britského Nejvyššího soudu žádal ve čtvrtek, aby britská vláda poskytla postiženým osobám dočasnou podporu, aby tito lidé hromadně britskou vládu nežalovali.

    pátek 14.00: Britská vláda oznámila, že od 1. května přestává uznávat azyl pro občany z Evropské unie. Znamená to, že od soboty přestává poskytovat sociální podporu pro cca 2500 žadatelů o azyl z České republiky a ze Slovenska, kteří v Británii buď obdrželi azyl, anebo o něj požádali a jejich žádost dosud nebyla zpracována. V Británii ohledně toho vzniká podstatný skandál. Tito občané totiž budou zřejmě od zítřka vystěhováni na ulici. Zabýval se tím v pátek v poledne podrobně pořad World at One rozhlasu BBC.

    Britský rozhlas přinesl tyto podrobnosti:

    1. 5. 2004

    Kovodělník, ročník XVIII, číslo 18., 1. května 1908

    30. 4. 2004

    Předseda výboru základních odborových organizací na ministerstvu dopravy a druhý místopředseda odborového svazu zaměstnanců rozpočtové a příspěvkové sféry, Ing. Karel Urban vyjednával za zády svých odborářů s lidoveckým ministrem dopravy Šimonovským způsobem, který posléze zapřičinil jeho odstoupení ze všech odborářských funkcí. Ministr nabídl odborářům úplatek formou vyplácení mimořádných odměn za to, že budou bojkotovat výstražnou stávku. V opačném případě by ministr vrátil nevyužité prsotředky do státního rozpočtu... Předseda odborů zato slíbil ministrovi, že odboráři MDS ČR nebudou výstražnou jednohodinovou stávku dne 21. 4. organizovat.

    Následné e-mailové doporučení předsedy odborového výboru pár hodin před stávkou, se nedá nazvat jinak, než jako stávkokazectví. Dokument Britské listy získaly od svých zdrojů z ministerstva dopravy.

    Dle sdělení předsedkyně svazu Vondrové se na její vyzvání a po velmi emocionálním zhodnocení takového bojkotu odborářských požadavků vzdal Karel Urban svšech funkcí ve svazu ROPO. Předsedkyně na zasedání předsednictva svazu konstatovala, že Urban porušil mimo stanov snad všechny myslitelné odborářské zásady. Urban je ale stále na ministerstvu dopravy předsedou odborů. To tam nikomu z odborářů ten stávkokaz nevadí?

    7. 4. 2004

    22. 3. 2004 jsme uhradili koupi nového serveru, na něž nám po lednové havárii čtenáři rychle poskytli finanční prostředky, a to částkou 122 500 Kč. Za finanční pomoc od čtenářů, za pomoc sponzora Globe.cz i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Dominik Joe Pantůček zadarmo postupně zprovozňuje dosud nefunkční části časopisu. Čtenáře prosíme o trpělivost: uvedeme časopis do plné funkčnosti co nejdříve.

    V březnu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 2700 Kč. Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

    Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

    Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

    Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

    Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

    18. 6. 2004

    Ceník reklamy na BL

    22. 11. 2003

    Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

    29. 12. 2003

    Jak Češi bojují

    Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

    Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

    Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

    Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
    3. 5. 2004 Vítej v EU, Stando! Štěpán  Kotrba
    3. 5. 2004 O mladé Romce: Jak pomoci Tereza  Kaděrová
    3. 5. 2004 Jaké bude postavení České republiky v Evropské unii?   
    2. 5. 2004 Fukuyama: V islámském světě je množství liberálních reformátorů   
    30. 4. 2004 Irák: Americká armáda má skandál s mučením vězňů   
    30. 4. 2004 Stávkokaz Štěpán  Kotrba
    29. 4. 2004 Antonín Dvořák: starý muž z nového světa Martin  Škabraha
    29. 4. 2004 Hlásám vám podčlověka Bohumil  Kartous
    29. 4. 2004 Atilla: politický punkový básník Petr  Gočev
    28. 4. 2004 Jak Václav Klaus "privatizoval" české hospodářství Václav  Žák

    1. máj RSS 2.0      Historie >
    3. 5. 2004 Vítej v EU, Stando! Štěpán  Kotrba
    1. 5. 2004 První máj a jeho tradice   
    1. 5. 2004 Máj 1890 Jan  Neruda
    1. 5. 2004 Slavný den Jaroslav  Seifert
    1. 5. 2004   
    30. 4. 2004 Co je to vlastně marxismus Stanislav  Heczko
    30. 4. 2004 Nové zdanění důchodů odhlasováno   
    30. 4. 2004 Stávkokaz Štěpán  Kotrba
    28. 4. 2004 "Za anarchistický svět, proti kapitalistické Evropě"   
    28. 4. 2004 Kdo se v Praze serve na Prvního máje? Ondřej  Slačálek

    Evropská unie RSS 2.0      Historie >
    3. 5. 2004 Demokracie, ČR, literatura a Evropská unie?   
    3. 5. 2004 Dávejte si pozor na nákladní dopravu!   
    3. 5. 2004 Jaké bude postavení České republiky v Evropské unii?   
    30. 4. 2004 Centrum a periferii bude mít i Evropská unie Stanislav  Holubec
    30. 4. 2004 The Sun: PANIKA! Vlna přistěhovalců zahltí v sobotu Británii!!   
    30. 4. 2004 Příslib z Východu   
    30. 4. 2004 Uprostřed britského euroskepticismu vítá Tony Blair nové členy EU   
    30. 4. 2004 Evropo, vítej Miloš  Navrátil
    30. 4. 2004 Vystěhuje Británie od zítřka na ulici 2500 českých a slovenských Romů?   
    29. 4. 2004 Hospodářská deprese v Evropě   

    Rasismus RSS 2.0      Historie >
    29. 4. 2004 Rasizmus na Slovensku - áno, ale naruby Lubomír  Sedláčik
    29. 4. 2004 Definice rasismu   
    29. 4. 2004 Hospodářská deprese v Evropě   
    29. 4. 2004 Co s romským problémem Jan  Čulík
    28. 4. 2004 Xenofobie a rasismus na Slovensku se dostávají z chronického do akutního stádia Darius  Nosreti
    26. 4. 2004 "Nejsem rasista. Jsem idiot."   
    13. 4. 2004 Ať hodí kamenem ... Petr  Horák
    13. 4. 2004 "Dej mi čouda" - o rozpadu muslimských hodnot   
    8. 4. 2004 Británie: pravicový tisk posedlý obavami z východoevropských přistěhovalců Jan  Čulík
    29. 3. 2004 Pomoc Romům je ve své podstatě rasistická Tomáš  Gawron

    Deníček sněmovní panny RSS 2.0      Historie >
    24. 4. 2004 Deníček sněmovní panny XVII. Alexandra  Virgová
    7. 4. 2004 Deníček sněmovní panny XVI. Alexandra  Virgová
    6. 4. 2004 Deníček sněmovní panny XV. Alexandra  Virgová
    1. 4. 2004 Deníček sněmovní panny XIV. Alexandra  Virgová
    31. 3. 2004 Deníček sněmovní panny XIII. Alexandra  Virgová
    29. 3. 2004 Deníček sněmovní panny XII. Alexandra  Virgová
    26. 3. 2004 Deníček sněmovní panny XI. Alexandra  Virgová
    25. 3. 2004 Deníček sněmovní panny X. Alexandra  Virgová
    24. 3. 2004 Deníček sněmovní panny IX. Alexandra  Virgová
    10. 3. 2004 Deníček sněmovní panny VIII. Alexandra  Virgová

    Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
    3. 5. 2004 "Korán je Mein Kampf" Pavel  Mareš
    3. 5. 2004 V Izraeli nemůže být pánem Arab   
    2. 5. 2004 Fukuyama: V islámském světě je množství liberálních reformátorů   
    30. 4. 2004 Izrael používá teroristické metody Jana  Malá
    24. 4. 2004 Šaron: Možná zabijeme i Arafata   
    22. 4. 2004 Mystický nihilismus islámských teroristů   
    21. 4. 2004 Život dr. Abdela Azize Al Rantissiho ve zkratce   
    21. 4. 2004 Izrael: Mordechai Vanunu na svobodě   
    20. 4. 2004 Jak je to s Huntingtonovou teorií o "střetu civilizací"?   
    17. 4. 2004 Izraelci "usmrtili šéfa organizace Hamas"   

    Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
    3. 5. 2004 "Nebylo nám řečeno, že jsou to lidé" Tomáš  Gawron
    3. 5. 2004 Příbuzní iráckých vězňů potvrzují mučení   
    3. 5. 2004 Důtky pro vysoké důstojníky americké armády   
    2. 5. 2004 Americká armáda se snaží zakrýt systematické mučení obviněním šesti jednotlivých vojáků   
    1. 5. 2004 Mučení v Iráku: vinni jsou i britští vojáci   
    30. 4. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 19. - 21. dubna 2004   
    30. 4. 2004 Irák: Americká armáda má skandál s mučením vězňů   
    29. 4. 2004 Irák: Američané - možná - odcházejí z města Fallúdža   
    28. 4. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 16. - 18. dubna 2004   
    28. 4. 2004 Spojené státy přiznaly omyl - nyní vítají baathisty do irácké státní služby i do armády Miloš  Kaláb

    BBC, Alastair Campbell, Saddám Husajn a "45 minutová hrozba" z Iráku RSS 2.0      Historie >
    29. 3. 2004 Hrozí kvůli případu Kelly stávka v BBC?   
    16. 3. 2004 Vyšetřování smrti dr. Davida Kellyho "nebude obnoveno"   
    17. 2. 2004 Boston Globe: Krizi v BBC způsobila honba za komercializací   
    15. 2. 2004 Británie: Vláda plánuje rozbít BBC   
    15. 2. 2004 BBC je ve zdemoralizovaném stavu   
    13. 2. 2004 Lékaři: Oficiální verdikt o Kellyho smrti protiřečí důkazům   
    12. 2. 2004 Jak by lord Hutton posoudil ukřižování Ježíše Krista a smrt Tomáše Becketta   
    11. 2. 2004 Andrew Gilligan dostal nabídku od konzervativního týdeníku Spectator   
    10. 2. 2004 Úkolem našeho vysílání je dostat ministry pod tlak, aby řekli něco, co nechtěli   
    9. 2. 2004 Napadl sníh, vlaky mají zpoždění: může za to BBC   

    Školství RSS 2.0      Historie >
    3. 5. 2004 České školství dostalo na frak... Radek  Sárközi
    22. 4. 2004 Proč jsme nestávkovali Václav  Votruba
    21. 4. 2004 Elektronická učebnice české literatury   
    19. 4. 2004 Pár slov ke školství Jan  Čulík
    15. 4. 2004 Zmatený výklad   
    14. 4. 2004 Opravník obecně oblíbených omylů Vladimíra Al-Maliki Levá
    2. 4. 2004 Škoda, že není komu vyprávět o neutrinech ... Hynek  Hanke
    2. 4. 2004 Jsme v něčem ještě dědici Masarykových koncepcí a mělo by to smysl? Miloš  Dokulil
    1. 4. 2004 Jste nespokojeni s výukou na vaší fakultě? Nadávat v hospodě nestačí Ivo  Bystřičan, Petr Jedlička

    Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
    29. 4. 2004 Astrologické zpravodajství ČTK Štěpán  Kotrba
    22. 4. 2004 Bandit na stránkách Českého rozhlasu!   
    22. 4. 2004 Ofcom kritizuje BBC, že se "honí za sledovaností"   
    19. 4. 2004 Menší zlo? Ne, mediální realita Štěpán  Kotrba
    12. 4. 2004 Prásk: Jaká byla spotřeba německých zajíců nejen v České tiskové kanceláři Štěpán  Kotrba
    9. 4. 2004 ZPRÁVA: Německý zajíček české tiskové kanceláře Štěpán  Kotrba
    4. 4. 2004 ČeRT Vlastimil  Ježek
    4. 4. 2004 Čert na druhou aneb jak propojit média veřejné služby tak, aby přežila budoucnost Štěpán  Kotrba
    1. 4. 2004 Stane se novým šéfem Rady BBC Blairova pravá ruka, Peter Mandelson?   
    31. 3. 2004 V ČRo 6 znovu o bulvarizaci médií   

    Zelení RSS 2.0      Historie >
    28. 4. 2004 Schily šokoval Zelené svým vyjádřením o teroristech   
    27. 4. 2004 Zelený euroskandál Jan  Čulík
    26. 4. 2004 Česká Strana zelených vyloučila Milana Horáčka "pro hrubé porušení stanov"   
    26. 4. 2004 "Vyloučení" Milana Horáčka ze SZ Petr  Uhl
    21. 4. 2004 Bursík, Dejmal a Uhl: Podporujeme Evu Tylovou, nikoliv Jakuba Patočku   
    15. 4. 2004 Dalibor Stráský, Ondřej Liška: Odstupujeme z předsednictva Strany zelených   
    14. 4. 2004 Petr Uhl: Věřím v pád patočkovského sektářství   
    14. 4. 2004 Zelení shazují krunýř sektářství Pavel  Pečínka
    14. 4. 2004 Milana Horáčka můžeme i vyloučit!   
    14. 4. 2004 Daniel Cohn-Bendit: Předsednictvo českých Zelených potlačuje demokratickou diskusi   

    Česká literatura RSS 2.0      Historie >
    3. 5. 2004 Demokracie, ČR, literatura a Evropská unie?   
    3. 5. 2004 Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí "nezestárla"   
    1. 5. 2004 Máj 1890 Jan  Neruda
    1. 5. 2004 Slavný den Jaroslav  Seifert
    22. 4. 2004 Jde Frantík kolem zahrádky Martin  Štumpf
    21. 4. 2004 Elektronická učebnice české literatury   
    21. 4. 2004 Mladá generace už je objektivnější Jan  Čulík
    1. 4. 2004 Milan Kundera pětasedmdesátník Jakub  Žytek
    1. 4. 2004 O rodné sestře plivance Jan  Čulík
    30. 3. 2004 Bohumil Hrabal: Furiant nekonečna a věčnosti Martin  Škabraha