10. 8. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
10. 8. 2004

Když jsem si nedávno v jiném článku stýskal, že státní zaměstnanci si užívají přehledných právních databází na náklady státu, netušil jsem, že pro některá oddělení to neplatí. O výhody pohodlného a operativního přístupu k prakticky veškerému v ČR platnému právu zřejmě nemají některá státní zastupitelství a na základě článku Zdeňka Šulce to vypadá, že ani ministerstvo zdravotnictví a úřad vlády...

Sloupek

"Je Czechtek opravdu v poslední době to nejdůležitější," ptá se Vlasta Leporská a na ukázku toho, že jsou média, která se zabývají daleko důležitějšími otázkami než BL, které v současnosti "neplní svou veřejnoprávní funkci", přiložila komentář Jiřího Hanáka, který vyšel v deníku Právo. Právo se podle Vlasty Leporské zabývá důležitějšími věcmi, nikoliv jen pseudoproblémy jako BL.

Oprávněně se v Právu pozastavuje Jiří Hanák nad rozhodnutím Stanislava Grosse jmenovat šéfem Úřadu vlády Pavla Přibyla, někdejšího velitele Pohotovostního pluku SNB, který mlátil studenty během tzv. Palachova týdne v lednu 1989, a Miroslava Borníka, který zatčené studenty vyslýchal, ředitelem Inspekce ministerstva vnitra (!). Gross prý s tím "nemá problém", protože oba muži prý prošli řadou prověrek, Hanák však právem usuzuje, že Grossovi a jiným vládním a státním úředníkům "chybí stud". Dovozuje to i z případu ostravské státní zástupkyně Tittkové, která sice v silné opilosti způsobila dopravní nehodu, ale obviněná za to nebude, protože je to státní zástupkyně. Dvojí metr vládne.

Tyto případy jsou samozřejmě otřesné, ale jsou myslím stejně důležité jako případ Czechteku, protože ukazují na vratkost hodnotového systému českého státu. Czechtek je také důležitý, protože dokazuje totéž - mimo jiné též neuvěřitelnou neobratnost Policie ČR, spojenou s brutálně tupým chováním. Ukazuje na hranice svobody v České republice a měl by vyvolat diskusi, jak takovéto případy rozumně řešit.

Organizátoři a účastníci neformálních hudebních "festivalů" pod širým nebem nemají právo okupovat jakýkoliv pozemek a obtěžovat hlučnou hudbou lidi v okolí jen proto, že "chtějí" a "jsou mladí". Na druhé straně byl zásah policie proti Czechteku zbytečně brutální. Státní moc by si neměla z mladých lidí dělat nepřátele: rozumné asi bylo dojít k vzájemné dohodě a mladým lidem umožnit, aby Czechtek neškodně uspořádali někde. (Co takhle na některém z rozsáhlých, neobydlených, vojenských územích v ČR? :) )

Důkazem povážlivé vratkosti státních struktur se zdá být i případ Karla Hoffmanna, který nařídil v noci z 20. na 21. srpna 1968, když do země vtrhla okupační vojska Varšavské smlouvy, aby byly vypnuty vysílače Československého rozhlasu. Selský rozum právem dojde k závěru, že se tím Hoffmann dopustil zrady na vlastním národě. Ovšem český právní řád je natolik nepevný, že ho za to nebylo možno soudně potrestat. Konečný vězeňský trest za to, že Hoffmann "poškodil zájmy Československé socialistické republiky", je výsměchem právu, už jen proto, jak na to poukazuje sám Hoffmann, že potrestání osob, které prokazatelně škodily ČSSR, bylo podle pozdějších právních ustanovení ve všech ostatních případech kromě jeho - zrušeno. Těžko se ubránit dojmu, že se státní struktury prostě stůj co stůj rozhodly Hoffmanna potrestat aspoň nějak.

Tahání osmdesátiletého starce po soudech a věznicích a přizpůsobování práva tomu, aby mohl být potrestán, je povážlivé. Povážlivá je však zároveň i Hoffmannova obhajoba.

Zdá se mi zajímavé, že lidé, kteří strávili celý svůj aktivní život jako exponenti komunistického režimu, nyní svou ideologii odvrhli a argumentují z pozice náhlých, přerozených demokratů, což je postoj, který pro ně byl, když byli u moci, protizákonný, škodlivý a nelegitimní.

Karel Hoffmann si ve svém podání například v tomto smyslu stěžuje, že Úřad pro vyšetřování zločinů komunismu není nestranný, je politicky zaujatý. Co však Karel Hoffmann čekal? Podle komunistické ideologie, kterou celý život zastával, tomu tak přece z jeho hlediska musí být! Žije nyní v kapitalismu. Celý život přece věřil, že spravedlnost je stranická: v kapitalismu nadržuje "kapitalistům", v komunismu "dělnické třídě". A tak to přece podle něho má být. Kdyby si mu někdo za komunismu stěžoval, že československé soudnictví není nestranné, Hoffmann by se mu vysmál - existuje přece jedině třídní justice! Socialismus je jiná pokročilejší, ekonomická formace, než byl zahnívající kapitalismus a tam žádné principy soudní nestrannosti neplatí...

Hoffmann bolestínsky poukazuje na to, že jeho podání nechtějí sdělovací prostředky publikovat, a nazývá je "samizdatem". Jenže, co čekal? Na to si můžeme stěžovat my, kdo nejsme komunisty. Z hlediska politického přesvědčení komunisty přece kapitalismus musí potlačovat nekonformní názory komunistů... :) Anebo že by Karel Hoffmann vlastně nikdy komunistou nebyl? Takže jeho celá stranickopolitická kariéra byla jen zástěrkou, o ideologii mu nešlo, když se jí nyní tak rychle zbavil ve prospěch víry v demokratickou pluralitu, šlo mu jen o moc?

V tom, že exponenti totalitního režimu nyní využívají na svou obranu argumentů z demokracie, v kterou nevěřili a kterou potlačovali, když byli u moci, vidím rozpor, popření jejich vlastní celoživotní existence.

Zdá se mi pokrytecké, že se lidé jako Karel Hoffmann, kteří celý život v demokracii nevěřili, nyní využívají jejích principů na vlastní ochranu. Pokrytecky tak - aspoň směrem k veřejnosti - popírají komunistickou ideologii, jíž zasvětili svůj život, teď už jen proto, aby si zachránili vlastní kůži?

To, že je nechutné popotahovat zástupně po soudech a po věznicích osmdesátiletého starce (když se českému státu nepodařilo potrestat za zločiny komunismu skoro nikoho jiného), je jiná věc.

10. 8. 2004

Czechtek a další souvislosti:

Snažím se pochopit stanoviska všech obránců a odpůrců akcí, jako je Czechtek. Je zajímavé, že země, kterou snad všichni považují za zemi s hlubokou demokratickou tradicí, již před 10 lety (jak jsem se dočetla v BL), pořádání podobných akcí zakázala zákonem. Svěřila policii pravomoc sledovat dodržování tohoto zákona , jehož porušení je ohodnoceno docela výraznými tresty. A je klid. Zřejmě je to země, kde dodržení zákona lze vymoci. Na rozdíl od nás.

10. 8. 2004

POLICEJNÍ STÁT

Londýnský primátor Ken Livingstone požádal imigrační úředníky, aby přestali obtěžovat cizince poté, co vyšlo najevo, že kontrolují v londýnském metru cizince, kteří mluví neevropskými jazyky.

10. 8. 2004

Rozhodnutí iráckého premiéra vyhostit televizi al Džazíra z Bagdádu a zakázat ji po dobu 30 dnů, aby vysílala z Iráku, je "vážnou ranou svobodě tisku", konstatovala organizace Reportéři bez hranic. Tato organizace, jejíž sídlo je v Paříži, požaduje "okamžité vysvětlení" tohoto rozhodnutí irácké vlády, které bylo oznámeno v sobotu. Konstatuje, že je "nesmírně znepokojena neustálými epizodami cenzury v Iráku."

Outfoxed: Rupert Murdoch's War on Journalism
10. 8. 2004

Známý levicový hollywoodský filmový producent Robert Greenwald vytvořil rychle, v tajnosti, aby mu nebylo soudně zabráněno dílo dokončit, během několika týdnů, film Outfoxed: Rupert Murdoch's War on Journalism (Převezli vás: Jak Rupert Murdoch vede válku proti novinářské práci).

Film byl nejprve publikován na internetu a nyní vyšel také na DVD. Distribuuje ho především protibushovská internetová stránka MoveOn a za prvních čtrnáct dní se prodalo 100 000 kopií. Film se promítal na tisících koordinovaných politických setkáních po celých Spojených státech a dostal se na vrchol žebříčku bestsellerů společnosti Amazon.com. O minulém víkendu se dostal v Americe do kin. Promítá se ve čtyřech kinech v Los Angeles, v San Francisku, v New Yorku a ve Washingtonu. Pokud tam bude úspěšný, jeho distribuce by mohla být rozšířena.

Poučením z tohoto úspěchu je, že se lidé nedívají na televizi tak kriticky, jak by si člověk představoval, konstatují autoři filmu. Lidé prostě nevědí o manipulaci v politice, přestože tato fakta už byla zveřejněna, a jsou šokováni.

10. 8. 2004

Mělo by se stavět více jaderných elektráren, aby se vyřešily problémy s nedostatkem energie a se skleníkovým efektem. Přitom určitá míra radiace je zdravá - v jejím důsledku klesá u lidí výskyt rakoviny, argumentoval netypicky v britském deníku Daily Telegraph Dick Taverne.

10. 8. 2004
Když jsem pracoval jako poradce ve stínovém kabinetu Neila Kinnocka [někdejšího šéfa britských labouristů], bylo mi doporučeno, abych věnoval pozornost důležité informaci. Zněla: Labouristické vlády prosperují, pokud slouží zájmům většiny, lidé jim začínají nedůvěřovat, když tyto vlády tento instinkt vede ke konfliktu s právy jednotlivce a občané ji vždycky trpce nenávidí, když vlády začnou bezdůvodně pronásledovat menšiny."

Britská vláda chce ostře zasáhnout proti motocyklistům. Tim Luckhurst v pondělí argumentoval v deníku Independent, že má každý mít právo se zabít, když chce a nikoho jiného tím neohrožuje. Jeho argumentace se dotýká diskuse o svobodě jednotlivého občana, která by měla v ČR vzniknout ohledně policií rozehnaného CzechTeku.

10. 8. 2004
Jakub Straka

Mediální pedagog Milan Šmíd napsal 6. 8. 2004 na svém serveru Louč, že "CzechTek je důkazem povrchnosti české žurnalistiky". Má pravdu. Fakt a rozdíl ve formulaci, že rázný mariánskolázeňský zemědělec Libor Lúdik není MAJITELEM, ale pouhým NÁJEMCEM pozemků, které podupali travelleři libující si v techno hudbě, si přemýšlivější část novinářské obce uvědomila. Ne každý novinář je právní ignorant... Takže vykřikování o "absolutním triumfu lidských kobylek" , které Lúdikovi poničily JEHO majetek, zůstalo pouze na obskurních postavách podobných té, která v sobotu 7. 8. oblažila v článku "Jak nás terorizují krávy, pach a techno " čtenáře MF DNES. Autor tohoto pokusu o fejeton srovnánával navíc příznivce nekomerční taneční hudby s "muslimskými fanatiky". Jednou "politolog", podruhé "publicista" Zdeněk Švácha je však i autorem výroku v MfD, že "homosexualita je trvalou úchylkou" a tak jeho názor by mohla i v době růstu okurek brát redakce s rezervou...

Nikdo z novinářů si však, pokud je mi známo, nedal tu práci, aby zjistil, kdo je pravým vlastníkem dotčených pozemků. Čili kdo má jako jediný právo požadovat náhradu škody. Nikdo z novinářů nejspíše ani neví, jakých pozemků. A to je kámen úrazu.

10. 8. 2004

V době tzv. mírových misí, jejichž účelem je pomocí vojenských kontingentů stabilizovat situaci v místech, kde dochází k trvalému destruování společenských vztahů na úrovni masových násilností ze strany totalitní vládní moci, občanských válek nebo etnických či náboženských genocid, lze pozorovat zvláštní paradox. Už samo pojmenování "mírová mise" je v tomto případě protimluv a jedná-li se navíc o neomalený vojenský zásah uskutečněný bez mezinárodního konsenzu explicitně vyjádřeného standardním postupem, pak se nedá mimo politické kruhy vůbec mluvit o nějakém mírovém záměru, i kdyby ten byl konečným výsledkem takového postupu.

10. 8. 2004

"Král bez meče - království bez krále" řekl (mág a mentor) Merlin Artušovi nad (zbytečně) zlomeným mečem Excaliburem, který beztak, byť proponován k ochraně království sloužil jen k ješitnému pokoření Lancelota u jezera a posléze k zabití vlastního (Artušova) syna. Jinak byl Excalibur celkem k ničemu - stejně jako Blaničtí rytíři.

To vše se odehrávalo mezi "věrchuškou" rodící se Británie někdy v šeru dávnověku a potom pořád dokola, až do dnešních dob ustavení vlády České republiky.

10. 8. 2004

Úmrtnost je mezi dětskými bezdomovci v Montrealu velice vysoká

Tříletá studie skupiny 1013 dětských bezdomovců v Montrealu ukázala, že je úmrtnost u dětí, které žijí na ulicích, 11x vyšší než u těch, které mají střechu nad hlavou. Pro dětské bezdomovce býval v češtině výraz bezprizorné děti, jenže ten se používal v případě, že se psalo nebo mluvilo o Rusku. Je známo, že ještě nedávno žilo v brazilských velkoměstech na ulicích tolik bezprizorných dětí, že je soukromá policie najímaná obchodníky střílela jako škodnou. Mladí bezdomovci v Kanadě si o sobě myslí, že žijí romanticky a také hledí na sebe jakožto na dobrodruhy nebo na lidi, kteří žijí svobodně podle svých vlastních představ.

Roskilde 2004
10. 8. 2004

Trocha slnka, dážď, blato a ešte vela blata, alebo... Make Peace Not Walls

Juraj Uvíra, Marián Repa

Po minuloročnom Rock-Im-Park v nemeckom Norimbergu sme sa tento rok z redakcie SLOVA vydali naprieč Európou, na najväčší európsky festival na kontinente - ROSKILDE v Dánsku. Od 60-tych rokov sa už mnohé festivaly tešili úspechu, no neskôr zanikli, avšak máloktorému sa podarilo zostať úspešným až dodnes. Roskilde sa tento rok konal už 34-tý raz.

10. 8. 2004

Štyri dni trval v Bostone nominačný zjazd Demokratickej strany, aby vyvrcholil schválením Johna Kerryho za uchádzača na post amerického prezidenta. S napätím sa čakalo na jeho prejav, v ktorom mal prekročiť svoj tieň a ukázať, že vie vzplanúť a nadchnúť priaznivcov i váhavcov. Z oboch zámerov mu ako-tak vyšiel ten prvý. Stúpencov nesklamal a asi mu dajú v prezidentských voľbách 2. novembra svoje hlasy.

Karel Hoffmann
9. 8. 2004
úvodní slovo Štěpán Kotrba

Na otázku, jak funguje spravedlnost, si nejlépe odpovíme v okamžiku, kdy i nám laikům se zdá, že termín právo se s termínem spravedlnost minul. Pak čteme zdůvodnění jedné i druhé strany letitého a složitého sporu, ve kterém jednotlivé soudy navzájem vyvracely svá stanoviska tak vášnivě, že nakonec nebylo jasné, kdo byl hříšník a kdo nevinný. Na počátku tohoto čtení je třeba si uvědomit, že právo není totožné se spravedlností a zákony neřeší otázky viny morální, ale pouze vyhovuje své liteře, která může být pro každou dobu jiná. Když se chce, tak se tak dlouho hledá klacek, až se najde. Našel se na Kájínka, našel se Líznera, na Hučína, na Minaříka, na Štěpána, na Schrejbera, chtěl se najít na Macka a našel se na desítky dalších. Pokaždé to byl klacek jiný a pokaždé sice nějaké liteře nějakého zákona bylo vyhověno, aniž by bylo vyhověno spravedlnosti. Aniž bychom po vysloveném slově spravedlnost neměli v ústech pachuť něčeho hořkého a nejedlého. Stejně je tomu i nyní - v případě Karla Hoffmanna. Osmdesátiletý stařec nastoupil po čtrnácti letech vyšetřování a odsuzování všemi stupni soudů čtyřletý trest odnětí svobody, přiřčený mu Nejvyšším soudem v rozporu s rozhodnutím bývalého "porevolučního" prezidenta republiky Václava Havla o amnestii ze dne 5. února 1993, vyhlášené pod č. 56/1993 Sb., kde se praví, že prezidentovi se ... mají předložit k rozhodnutí návrhy na zastavení trestního stíhání ..., jde-li ... o muže starší 60 let.

Jelikož obžaloba Karla Hoffmanna je známá veřejnosti dostečně medializací v pracích historiků i novinářů, avšak jeho obhajoba nikoliv, tak v rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme dokumenty, které předložil na svou obhajobu Karel Hoffmann, odsouzený za něco jiného, než za co byl po "sametové revoluci" obžalován. Podle svých slov a zjištění soudu plnil pouze rozhodnutí tehdejšího prezidenta republiky.

Současný prezident republiky Václav Klaus nyní zvažuje, zda odsouzenému starci udělí milost.

10. 8. 2004

Ako zbohatnúť na úkor všetkých, a pritom sa tváriť ako spasitel

Podnikať v oblasti energetiky, dopravy, lesného či vodného hospodárstva znamená finančne ťažiť z dominantného a aj z jedinečného postavenia na trhu. V dnešnom globálnom svete čoraz častejšie začína liberálmi ospevovaná neviditeľná ruka trhu hrabať len jedným smerom. Miliónové zisky sa kumulujú v rukách desiatky privatizérov a prostredníctvom skorumpovaných politikov neviditeľne zasahujú do životných osudov miliónov ľudí.

9. 8. 2004
Zákulisí českých médií není zkorumpovanější než ve většině jiných zemí. Ale má své zvláštnosti.

Jak česká média kradou články a fotografie, neplatí slíbené honoráře externím spolupracovníkům a přehánějí svůj náklad...

Týdeník Reflex měl vydat článek, v němž Patrik Kaizr (známý jako jeden z hlavních rebelů v krizi v České televizi v roce 2000) měl svědčit o tom, co se dělo za scénou v redakci zatím tři čtvrtě roku vycházejícího bulvárního týdeníku Mladá fronta Plus.

Kaizr se stal šéfredaktorem časopisu MF Plus poté, co odešel z České televize. V jedné reportáži totiž udělal celou řadu chyb a tak byl po šesti letech z ČT donucen odejít. Avšak, jak svědčí ve svém blogu mediální reportér Reflexu Jan Potůček, Kaizr se rozhodl své exposé Reflexu nakonec neposkytnout.

Jednou z hlavních otázek, kterou si klade český mediální svět, je, jak je to možné, že tento titul, který začal vycházet teprve koncem minulého roku, dosáhl nákladu, který je téměř tentýž, jako je náklad dobře zavedených týdeníků Týden a Reflex, nemluvě o Mladém světě? Slyšeli jste někdy v životě o časopise Mladá fronta Plus?

9. 8. 2004

Vaše mikrovlnka spotřebuje za svou existenci více elektrické energie na osvětlení svého malého digitálního ciferníku než na ohřívání potravin. Nedávná studie dokázala, že spotřebiče, které zůstávají zapnuty v pohotovostním (standby) modu, celkem využívají téměř deset procent veškeré elektrické energie, spotřebované v japonských domácnostech. Evropská unie odhaduje, že 14 milionů tun kysličníku uhličitého, které vypouští Německo do atmosféry, je důsledkem spotřeby elektrické energie u spotřebičů, které zůstávají zapnuty v pohotovostním (standby) modu. Čtvrtinu této elektrické energie spotřebují ve standby modu videorekordery a televizní přijímače, které jsou nejhoršími "hříšníky".

9. 8. 2004

Mám pocit, že během diskuse mezi Janem Čulíkem a Štěpánem Kotrbou o tvůrčí integritě umělců za totality nebylo dosud řečeno vše. Zbývá zodpovědět otázku, co dal komunismus naší kultuře a zda má být česká kultura reálnému socialismu za něco vděčná. Štěpán Kotrba přímo píše ve svém článku Stereotypy a osobní zkušenost: "Vůbec to nebyla doba tvůrčího útlaku, naopak dala vzniknout tomu nejlepšímu, co dosud ve středoevropských a východoevropských kinematografiích bylo možno shlédnout." Takže jak to s tou tvůrčí svobodou vlastně bylo? Proč emigroval Forman, Jasný, Passer? Že by se z té přemíry tvůrčí svobody cítili nešťastní a raději odešli dobrovolně odešli trpět na Západ, aby měli o čem psát a režírovat?

9. 8. 2004

Čechy jako domorodá periferie, kde se konají rázovité akce

Můj základní pocit z letošní LFŠ by se dal shrnout slovy: skvělá akce, dlouhá tradice, neobyčejný potenciál -- ale proč tak mizerné provedení? Bohužel problém je dlouhodobý a týká se hned dvou zásadních bodů: co se na LFŠ promítá a za jakých podmínek se to promítá.

9. 8. 2004

Mnoho lidí odmítá maturitu z matematiky argumentem, že oni vystudovali a vlastně nikdy matematiku nepotřebovali, že stačí spočítat výplatu, tak na co nějaké siny a cosiny, že... Ti lidé měli smůlu a o matematice nevědí nic. Možná vědí něco o počtech, ale ne o matematice.

9. 8. 2004

Nebývá zvykem, aby člen vedení jedné politické strany dělal poradce předsedovi strany jiné. Výjimku bychom snad pochopili v případě jejich manželství či registrovaného partnerství, ale Vladimír Špidla s Jakubem Patočkou nepatří ani do jedné z těchto kategorií.

Jak jsme se opakovaně dozvídali z médií, měl člen republikové rady Strany Zelených a bývalý lídr evropské kandidátky Jakub Patočka ještě vedlejší politický úvazek: byl jedním z neoficiálních poradců dnes už bývalého premiéra a předsedy ČSSD Vladimíra Špidly .

10. 8. 2004

My s nimi vyběhneme 3.

Klasici pera, na nichž jsou odchovaní mnozí Rusi mé generace, se navzájem shodovali jen v některých věcech. Jednou z nich byla čísi kletba nad matičkou Rusí.

Donedávna jsem si i já myslel, že jakási naše podivná kletba zapříčinila to, že nám Stalin vybudoval takové Rusko, které dokázal řídit jenom on sám. Stalin zemřel a stavba se po jeho smrti kývala téměř čtyřicet roků, střecha tancovala a padala všem před jejich zraky, dokud se úplně nezřítila. A znovu všichni začali lamentovat nad naším prokletým osudem.

Radar BMEWS-1 v Thule
7. 8. 2004

HVĚZDNÉ VÁLKY

Americký ministr zahraničí Colin Powell v sobotu 7. 8. v doprovodu dánského ministra zahraničí Pera Stiga Möllera navštívil Grónsko. Hlavním cílem jeho návštěvy byl podpis dohod, jež umožní modernizaci americké vojenské základny Thule Air Force's Base v severovýchodní části Grónska tak, aby mohla být zapojena do koncepce americké protiraketové obrany NMD.

Bushova vláda zamýšlí zefektivnit mimo radaru včasné pohotovosti na letecké základně Thule základny ve Fylingdales a Menwith Hill ve Velké Británii a základnu Clear Air Station na Aljašce. Ruský prezident Vladimír Putin varoval před rokem Dánsko, USA a další státy NATO, že pokud se spojí jejich účast na NMD, mohlo by to porušit všeobecnou strategickou stabilitu. Bývalý ministr obrany v Clintonově administrativě William Cohen prohlásil v roce 2000, že Washington potřebuje upgrade radaru v Thule co nejdříve, pokud Bílý dům chce návrat k projektu NMD v roce 2005.

BEZPEČNIOSTNÍ STUDIE Miroslava Polreicha: Hvězdné války a globální bezpečnostní prostředí ZDE

Analýza CIA pro National Intelligence Council: Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts ZDE
6. 8. 2004

No a pak přišla, když o tom mluvíme, skutečná bomba. To byl můj největší životní průser vůbec. To byla atomová bomba o síle sto megatun. Zase: Naprosto nečekané. Lukeš, Prozaická skutečnost. To bylo šílené.

Irena Zítková, dlouholetá redaktorka nakladatelství Mladá fronta, uvedla do české literatury Arnošta Lustiga, Bohumila Hrabala a Vladimíra Párala. V pražské kavárně Louvre s ní ve čtvrtek dopoledne hovořili Jan Čulík a Štefan Švec.

7. 8. 2004

Tento časopis pro vás vyrábíme bez rozpočtu: Přispějte!

V červenci 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 5750,00 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc.

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, za pomoc sponzora Globe.cz i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Dominik Joe Pantůček stále ještě (zadarmo) postupně zprovozňuje četné dosud nefunkční části časopisu, po lednové havárii serveru.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

17. 6. 2004
>   29. 7. 1996 - 30. 12. 1996
>     2. 1. 1997 - 28. 3. 1997
>     2. 4. 1997 - 30. 6. 1997
>     1. 7. 1997 -   1. 9. 1997
>     3. 9. 1997 - 28. 9. 2001
(Interní linky v článcích dosud nefungují, pokud nenahradíte sekvenci http://www.britskelisty.cz/ sekvencí http://www.blisty.cz/files/isarc/)
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
10. 8. 2004 Británie: Imigrační úředníci kontrolují "cize znějící" cestující v londýnském metru   
10. 8. 2004 Bezprizorní Miloš  Kaláb
10. 8. 2004 Spravedlnost na prodej? Jan  Sýkora
10. 8. 2004 Outfoxed: Nový americký film, který kritizuje propagandistickou televizi Fox News   
10. 8. 2004 Svatý Grál, aneb "Ano pane premiére" Jaroslav  Pour
9. 8. 2004 Matematika nejsou počty Vítězslav  Novák
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
9. 8. 2004 Malé české mediální hříchy Fabiano  Golgo
9. 8. 2004 Vypínejte elektrické spotřebiče   
9. 8. 2004 Staré dává vzniknout novému Štěpán  Kotrba

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
10. 8. 2004 CzechTek 2004: Majitel pozemků nebude nikoho žalovat Jakub  Straka
10. 8. 2004 Roskilde 2004 Juraj  Uvíra, Marián Repa
10. 8. 2004 Moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda tvoje Dagmar  Seibertová
10. 8. 2004 "Je Czechtek opravdu to nejdůležitější?" Jan  Čulík
9. 8. 2004 Staré dává vzniknout novému Štěpán  Kotrba
8. 8. 2004 Czechtek: "policisté šikanovali odjíždějící účastníky"   
7. 8. 2004 V Británii zakázala konzervativní vláda akce jako CzechTek už před deseti lety   
7. 8. 2004 Přátelská akce: Milion fanoušků techno music se zúčastnil street parade v Curychu   
6. 8. 2004 CzechTek: Neoprávněně obsadili cizí majetek   

Letní filmová škola, Uherské Hradiště RSS 2.0      Historie >
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
4. 8. 2004 České klasické filmy by měl na DVD vydávat stát prostřednictvím Národního filmového archivu   
2. 8. 2004 Non Plus Ultras: další neúspěšný pokus, který se snaží být filmem Jan  Čulík
2. 8. 2004 Ohlédnutí za Letní filmovou školou 2004 Jan  Čulík
30. 7. 2004 Škoda, že v České televizi nemůže Igor Chaun odvysílat celý svůj film Jan  Čulík
30. 7. 2004 Kdo to neprožil, nemůže tomu porozumět Štěpán  Kotrba
30. 7. 2004 Monty Python Terry Jones: Tony Blair by měl být postaven před soud jako válečný zločinec Jan  Čulík
30. 7. 2004 Monty Python Terry Gilliam: Všechny státy mají tendenci směřovat k totalitě Jan  Čulík
29. 7. 2004 Znovu s Vojtěchem Jasným Jan  Čulík
29. 7. 2004 Film Tatínek: Jan Svěrák oslavuje svého otce   

MFF 2004 - festivalový deník RSS 2.0      Historie >
3. 8. 2004 Slavný americký filmař Albert Maysels: "Nepotřebuju Hollywood!" Petr  Šafařík
21. 7. 2004 Dobrý český film a jeho americký vzor Petr  Šafařík
12. 7. 2004 Brabcův Krysař není úplně špatný film Jan  Čulík
12. 7. 2004 Ohlédnutí za Karlovými Vary Jan  Čulík
12. 7. 2004 Uhýbají čeští filmaři před skutečností? Jan  Čulík
11. 7. 2004 "Provinční" udělování cen v Karlových Varech? Bohumil  Kartous
10. 7. 2004 Karlovy Vary: Hlavní cenu získal mechanický italský film Jan  Čulík
9. 7. 2004 Nový Moore konečně i v ČR! Petr  Šafařík
9. 7. 2004 Správce statku: "Užívat si života, než uplyne, je důležitější než podnikat" Jan  Čulík
8. 7. 2004 Slabinou MFF Karlovy Vary je tradičně nevýrazná soutěž Petr  Šafařík

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun
5. 8. 2004 O filmové klasice: stačilo by uvolnit autorská práva   
4. 8. 2004 České klasické filmy by měl na DVD vydávat stát prostřednictvím Národního filmového archivu   
3. 8. 2004 Otakar Vávra: Umělec s malým u Milan  Černý
3. 8. 2004 O tvůrčí integritě v dobách útlaku Jan  Čulík
3. 8. 2004 Morální integrita patnácti milionů lidí, kteří jen žili své životy Štěpán  Kotrba
2. 8. 2004 Non Plus Ultras: další neúspěšný pokus, který se snaží být filmem Jan  Čulík
2. 8. 2004 Ohlédnutí za Letní filmovou školou 2004 Jan  Čulík

Evropská unie RSS 2.0      Historie >
6. 8. 2004 Odmietnutie TEJTO ústavy Radovan  Geist
24. 7. 2004 Za "tvrdou práci" bude mít eurokomisař plat 600 000 Kč měsíčně   
23. 7. 2004 Špidla bude "vykopnut nahoru"?   
23. 7. 2004 Zdiskreditovaný spojenec Tonyho Blaira nominován na komisaře EU   
22. 7. 2004 Co po washingtonském konsensu? Miloš  Pick, Jaroslav Ungerman
13. 7. 2004 Evropský soudní dvůr zrušil rozhodnutí ministrů financí   
8. 7. 2004 Giscardova ústava nedává naději   
7. 7. 2004 Demontáž sociálneho modelu Európy? Ľubomír  Tokár
2. 7. 2004 Sociální stát a globalizace Miloš  Pick

Americký dokumentarista Michael Moore RSS 2.0      Historie >
3. 8. 2004 Slavný americký filmař Albert Maysels: "Nepotřebuju Hollywood!" Petr  Šafařík
28. 7. 2004 Fahrenheit 9/11: vyprodaný sál a dlouhý potlesk Viktor  Šaněk
27. 7. 2004 Zamyšlení nad filmem Fahrenheit 9/11 Jiří  Jírovec
14. 7. 2004 Proč novináři pomáhají vládám lhát občanům?   
14. 7. 2004 Moorův film Fahrenheit 9/11 zlomil v Británii kasovní rekord   
12. 7. 2004 Ohlédnutí za Karlovými Vary Jan  Čulík
9. 7. 2004 Nový Moore konečně i v ČR! Petr  Šafařík
6. 7. 2004 Michael Moore: Klidně si ukradněte můj film, jsem pro svobodnou výměnu informací   
5. 7. 2004 Michael Moore si založil blog   
29. 6. 2004 Pokusy zakázat vysílání filmu Fahrenheit 9/11 jsou útokem na svobodu slova Jiří  Kratochvíl

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
26. 7. 2004 Není zeď jako zeď, hlavně, že je tlustá Zdeněk  Moravčík
16. 7. 2004 Izraelci stříleli na potravinový konvoj OSN   
15. 7. 2004 Skutečnou situaci znají jen ti, kteří ji prožívají Jana  Malá
12. 7. 2004 Kdo mlží a manipuluje fakta? Pavel  Mareš
9. 7. 2004 Mezinárodní soudní dvůr odsoudil izraelskou zeď   
28. 6. 2004 Muži nenechají ženy svobodně dýchat   
25. 6. 2004 Premiér Špidla ignoroval palestinského ministra zahraničí Radmila  Zemanová - Kopecká
22. 6. 2004 Očima židovského vojáka   
22. 6. 2004 Mučení iráckých vězňů americkými vojáky má inspiraci z Izraele   
7. 6. 2004 Ščaranskij: odpoutání je iluze Pavel  Mareš

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
9. 8. 2004 Na soudce, který měl soudit Saddáma, byl vydán zatykač   
6. 8. 2004 Americké týrání v Guantánamu je možná válečný zločin   
5. 8. 2004 Výslechy před namířenou zbraní, věznění v železech, nutnost pózovat nazí   
3. 8. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 25. - 28. července 2004   
30. 7. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 19. - 24. července 2004   
22. 7. 2004 USA: Spiklenecké teorie a atmosféra strachu   
21. 7. 2004 Kdo přiměje český tisk, aby se omluvil za lži publikované před válkou?   
20. 7. 2004 Iráčtí teroristé vypsali odměnu 200 tisíc jordánských dinárů na hlavu iráckého ministerského předsedy Miloš  Kaláb
18. 7. 2004 Americký útok na dům ve Falludži "usmrtil 11 lidí"   
16. 7. 2004 Opusťte bojiště! Michel  Chossudovsky

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
6. 8. 2004 Irena Zítková: La grande dame české literatury Jan  Čulík, Štefan Švec
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun
29. 7. 2004 Irena Dousková: "Humor je způsob obrany proti agresivitě světa" Jan  Čulík
28. 7. 2004 Irena Dousková, dětství a normalizační komunismus Jan  Čulík
21. 7. 2004 Šťastný život a správná metodologie vědy Stanislav  Heczko
1. 7. 2004 Proč nejsem komunistou   
24. 6. 2004 Svět, který se zřekl šamanů a bláznů Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
17. 6. 2004 Zaniklo nakladatelství Catbird Press Jan  Čulík

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
2. 8. 2004 Úkolem ženy je čekat a poslouchat, míní Vatikán   
31. 7. 2004 Papež kritizuje feministické hnutí   
28. 6. 2004 Muži nenechají ženy svobodně dýchat   
7. 6. 2004 O terorizování matek   
26. 5. 2004 Morálka lékárníků se střetává s požadavky žen Miloš  Kaláb
24. 5. 2004 Preťažká interrupčná otázka Sylvia  Porubänová
17. 5. 2004 Bránit vraždám prostitutek, nebo raději rychle identifikovat jejich mrtvoly? Miloš  Kaláb
20. 4. 2004 Stupidita už i v Britských listech Štěpán  Kotrba
19. 4. 2004 Miss World je anachronismus - vymyslel ji autor zábavných pořadů pro vojsko   
19. 4. 2004 Jak zachránit nepřijatelné   

Školství RSS 2.0      Historie >
5. 8. 2004 Povinná maturita z matematiky - první krok k oživení společnosti?   
4. 8. 2004 Proč povinnou maturitu z matematiky?   
2. 8. 2004 Jak britské univerzity začínají "prodávat" slabým studentům univerzitní tituly   
2. 8. 2004 Státní maturita z matematiky: Prostě jen špatný nápad Jakub  Malinovský
14. 7. 2004 Vzdělání jako nástroj individuálního prospěchu? Bohumil  Kartous
2. 7. 2004 Poslankyně ČSSD nařídila pedagogům domácí vězení   
1. 7. 2004 Svoboda a zodpovědnost jsou dvě strany téže mince Petr  Plaňanský
30. 6. 2004 Komunisté proti rodině aneb výuka doma Josef  Vít
21. 6. 2004 Jste dyslektik a bydlíte v Kroměříži? Na středoškolské studium zapomeňte Bohumil  Kartous
21. 6. 2004 Ostuda pro město Kroměříž? Ondřej  Hausenblas