3. 6. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
3. 6. 2003
Novinář redakce Práva, který "má velmi dobré kontakty v policejních strukturách", Pavel Blažek, "odhalil" totožnost stěžovatelky na moderátorku Novy Bobošíkovou. Je jím podle Práva Ludmila Kučerová. Z Blažkova kuriózního článku mimo jiné vyplývá, že "trestní řízení" překvapivě nikdo ze státních zástupců nedozoruje a s textem trestního oznámení stěžovatelce "odborně pomohli" na státním zastupitelství pro Prahu 10, kde ho také shledali "smysluplným" a proto ho ihned sami neodložili... Reakce ostatních novinářů je předvídatelná...

Prvním uloveným je Martin Omelka z Městského státního zastupitelství: nemluví pravdu. Proč?

Sloupek

Co všechno musíte předložit úřadům, žádáte-li pro děti, jimž zemřel rodič, sirotčí důchod:

  • úmrtní list
  • občanské průkazy pozůstalých (není specifikováno, kterých)
  • doklady týkající se vzdělání zesnulého (např. maturitní vysvědčení, vysokoškolský diplom - proč?)
  • oddací list zesnulého
  • rodné listy dětí
  • u mužů vojenskou knížku (proč?)
  • u pracujících zápočtový list zesnulého
  • u důchodců výměr důchodu zesnulého

Připomíná mi to atmosféru doby, kdy jsem se v roce 1978 vystěhovával z Československa. Musel jsem dohromady shromáždit dvacet nejrůznějších potvrzení, z nichž některé byly závislé na jiných a všechny měly omezenou platnost. Pokud by platnost některého z nich vypršela, hrozilo nebezpečí, že bude člověk muset celou byrokratickou proceduru procházet znovu. Ale to bylo za komunismu.

Na pohřebné a vdovský či sirotčí důchod má žadatel právo jen potud, pokud si zemřelá osoba platila po dobu posledních deseti let důchodové pojištění.

Zdá se tedy, že pokud se dívka v devatenácti vdá, do čtyřiadvaceti přivede na svět dvě děti a v pětadvaceti jí zabije auto, děti nemají nárok na sirotčí důchod - matka neplatila deset let důchodové pojištění. V dokumentaci je to tučným písmem uvedeno, bez jakýchkoliv dalších informací.

Houští předpisů českého sociálního zabezpečení se zdá být neproniknutelné. Proč musí být co nejsložitější a nejbyrokratičtější? Nemohlo by zvýhodňovat občana a nikoliv byrokracii?

3. 6. 2003
Svatý Václav na Václavském náměstí je místem, kde český národ poslední století prožívá své porážky, vítězství, frustrace a radosti. Ale od roku 1969 je jeho socha omotána kovovým řetězem, který má lidem zkomplikovat přístup k soše. Řetěz je sprostě odlit z podob lipových listů, které jsou národním symbolem, akorát že ty listy míří ostrými špičkami nahoru, aby na ně nešlo sednout. Něco ve smyslu NÁROD PROTI SOBĚ, tak jak to bylo obsahem normalizace po ruské okupaci. Tento řetěz je jen pokrytecká náhražka ostnatého drátu. Přál bych si, aby Svatý Václav byl konečně od tohoto řetězu osvobozen.
3. 6. 2003
Autor následujícího příspěvku se dobrovolně rozhodl vyzkoušet si viktimizaci na vlastní kůži. Záměrně zakoupil od romských překupníků "digitální kameru" přesně podle příběhu, jenž je věrně popsán na následujících řádkách.
3. 6. 2003
Některá severočeská města zjišťují, že komunální úřady v jiných regionech České republiky se zřejmě pokoušejí přesvědčit místní Romy, aby se z jejich lokality odstěhovali do severních Čech. Informovaly o tom koncem května severočeské Deníky Bohemia (odkaz už nefunguje, tak ho nemůžeme uvést).
Jana Bobošíková
2. 6. 2003
Minulý čtvrtek byla moderátorka pravidelného publicistického pořadu Sedmička Jana Bobošíková šest hodin vyšetřována na policii v souvislosti s trestním oznámením, které na ni podala nejmenovaná sympatizantka s KDU-ČSL za údajné šíření poplašné zprávy, pomluvy a za hanobení skupiny obyvatel. V neděli večer o tom s ní hovořil Jan Čulík.
2. 6. 2003

Dne 2. května 2003, v předvečer Světového dne svobody tisku, žádal znovu Helsinský výbor amerického Kongresu, aby Česká republika zrušila paragrafy č. 154, 156 a 206, které kriminalizují výroky.

Informace - v češtině ZDE
Podrobnosti - v angličtině ZDE
2. 6. 2003
Jana Bobošíková, the interviewer on the weekly flagship news and current affairs debating programme Sedmička (Seven days), broadcast by the Czech commercial station TV Nova every Sunday lunchtime, was interrogated by Prague police on Thursady 29th May for six hours about questions she has asked politicians on several of her programmes, broadcast on 19th May, 2nd June and 19th November, 2002, respectively. A criminal complaint has been made against her by a supporter of the Czech Catholic Party (KDU-ČSL). Bobošíková is under suspicion of having committed the crimes of "spreading alarmist views", "defamation" and "slandering a group of citizens".

Published also on BlueEar.com, see HERE
3. 6. 2003
Spojené státy jsou "nebezpečím světu", protože si odmítají přiznat, že jsou vojenským a ekonomickým impériem a jednat podle toho. Nikdy se nepoučili ze zkušeností britského imperialismu, argumentuje britský konzervativní historik Niall Ferguson.
3. 6. 2003
První zkoušky nového, vysoce efektivního léku proti rakovině, schopného léčit celou řadu rakovinových onemocnění, byly nesmírně úspěšné, konstatovali vědci.
3. 6. 2003
Moje práce zde skončila náhle. S onou americkou organisací jsem rozvázal pracovní poměr. Navíc mne donutili podepsat podmínku, že nebudu o nich nic publikovat bez jejich svolení. Je to asi projev jejich neobyčejné skromnosti. Zjistil jsem, že já systém změnit nemohu, a tak raději vypadnu, než systém začne měnit mne.
3. 6. 2003
Dálnice D 47 z Lipníku nad Bečvou do Ostravy by měla stát 50,2 miliardy korun. Myslí si to alespoň ministr dopravy Milan Šimonovský.
2. 6. 2003
Nutné vlastnosti a požadavky na exportéra, srovnání schopností a znalostí českých vývozců s holandskými, slabiny a naopak silné stránky českých firem, pohled na Evropu regionů - to byly témata workshopu s návaznými individuálními konzultacemi s expertem na mezinárodní obchod z Nizozemska Wim van Dijkem. Zrealizovala jej ve středu 28. 5. brněnská Hospodářská komora.
3. 6. 2003
Marián Repa
Kedysi za študentských čias mi pri potulkách po berlínskych štvrtiach Pankow a Prenzlauerberg, alebo pri brigádovaní vo viedenskom Meidlingu udreli do očí tabuľky s nápismi: Sociálna výstavba. Ich výskyt je na niektorých miestach dosť častý, a tak som sa o vznik týchto domov začal trochu zaujímať.
3. 6. 2003
Lucia Waldnerová
Tübingen

Zatiaľ čo sa Európa nevie zhodnúť na vlastných hodnotách a ďalších krokoch v rámci zahraničnej a bezpečnostnej politiky, jej transatlantický partner ju už zaradil do kategórie potenciálneho rivala a podniká kroky, ktoré by mu mali zabezpečiť vplyv v práve prebiehajúcom reformnom procese.

3. 6. 2003
James K. Galbraith
preložil Rastislav Škoda

Na konferencii v Bretton Woods v roku 1944 vznikol Medzinárodný menový fond (MMF) a Svetová banka (SB), pričom dolár bol určený za zlatý štandard s konvertibilitou 35 dolárov za uncu zlata. John Maynard Keynes tam vtedy viedol britskú delegáciu.

3. 6. 2003
Kresťanstvo je jedným z viacerých hodnotových a duchovných pilierov Slovenskej republiky. Jednotlivé cirkvi, vykonávajúce svoju činnosť v rámci ústavou zaručenej slobody náboženského vyznania a viery, sú dôležitou súčasťou spoločnosti. Napriek tomu však nie je možné mlčky ignorovať sústavné snahy niektorých politických predstaviteľov -- predovšetkým Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) -- jednostranne presadzovať cirkevné hľadisko, najmä hľadisko katolíckej cirkvi, do všetkých oblastí života vrátane právneho systému.
1. 6. 2003
Clare Shortová, donedávna britská labouristická ministryně pro mezinárodní rozvoj - rezignovala na protest proti útoku na Irák dne 12. 5. 2003 ZDE - obvinila v rozhovoru pro konzervativní list Sunday Telegraph Tonyho Blaira, že "podvedl" britské občany ohledně zbraní hromadného ničení, jen aby mohl dohnat Británii k útoku proti Saddámu Husajnovi. Sunday Telegraph věnoval rozhovoru v neděli 1.6. skoro celou titulní stránku.
Zatopená stanice metra
31. 5. 2003

"Experti komise dospěli k poměrně jasným závěrům, které jsou však politickou reprezentací města dezinterpretovány tak, aby byl vytvořen dojem, že k zaplavení metra v takovém rozsahu došlo z ryze objektivních příčin. Zjištění zamlžuje zejména stavební subkomise Rada hlavního města Prahy. To je ovšem velmi nebezpečné," zdůrazňuje v otevřeném dopise primátoru hlavního města Prahy bývalý pražský zastupitel za Unii svobody-DEU Petr Šafránek. Britské listy od svých zdrojů na pražské radnici získaly i klíčové dokumenty vyšetřování zatopení pražského metra, včetně plného znění závěrečné zprávy. Z nich vyplývá rozpor mezi tvrzeními politických přestavitelů radnice a názorem expertů - čili i potvrzení obav inženýra Šafránka...

Usnesení RHMP 32 kb
Závěrečná zpráva - 775 kb MSWord Závěrečná zpráva vyšetřovací komise 775 kb

Zatopení pražského metra TÉMA BL
2. 6. 2003
Zatopení pražského metra TÉMA BL

Cílem šetření bylo najít specifikovat nejen příčiny zaplavení prostor pražského metra, ale i popsat způsob, jak došlo technicky k zaplavení města v jaké kvalitě byly zpracovány povodňové plány, související dokumenty, jak fungoval systém řízení informovanosti vzájemné komunikace mezi řídícími a výkonnými orgány při povodni v roce 2002 a zda byl naplněn smysl povodňové ochrany.

Přinášíme doslovný přepis tiskové konference MHMP.

2. 6. 2003
Ministr zahraničí České republiky uboze denuncuje přes Atlantik svého předchůdce a předsedu Valného shromáždění OSN. Ministr obrany přijde o svoji oblíbenou hračku a trhaje okvětí kopretiny se emotivně ptá svého premiéra: "Máš mě rád, nemáš mě rád, mám, nemám..."
Spolana Neratovice z letadla
2. 6. 2003
Za úniky nebezpečných chemikálií z neratovické Spolany při loňských povodních nebude pokračovat trestní stíhání.

Ekologické znečištění Spolany TÉMA BL
Povodeň 2002 TÉMA BL
2. 6. 2003

Má-li loď díry, jimiž do ní teče, pořídíme výkonnější čerpadla. - Tak přesně takto uvažují vlády zemí s nízkou natalitou. Tedy navrhují nové daňové reformy, jež mají zajistit budoucím důchodcům penzi.

Je s podivem, že v naší moderní liberální společnosti se nikdo (ani vláda - ani média - ani odborná veřejnost) seriózně nezabývá příčinami vymírání evropské populace, natož aby je byl schopen kompetentně řešit. To už jsme se opravdu všichni smířili se současným stavem, kdy v ČR na 7 žen připadá již pouze 8 dětí? Na jaký zázrak stále čekáme?

Snad každý, kdo si dal tu práci a seznámil se se strmým poklesem porodnosti, by měl začít přemýšlet, PROČ tento jev nastal.

Cluster bomblet
2. 6. 2003
Britský týdeník Observer včera publikoval mapu, vytvořenou na základě informací od vojenské rozvědky, která dokladuje, do jak obrovské míry je irácké území zamořeno protipěchotními a protitankovými minami a tříštivými (kazetovými, clusterovými) bombami.
Mapa je ZDE
1. 6. 2003
Náklady nynější třídenní vrcholné schůzka vedoucích představitelů skupiny G8, kde mají jednat o chudobě a nemocech v Africe, přijde na pakatel - na pouhých 400 milionů liber; tj. 20 miliard Kč. Za tuto částku by bylo možno nakoupit potraviny pro celou populaci v nyní znovu hladovějící Etiopii na dobu šesti let, napsal v neděli týdeník Sunday Mirror...
31. 5. 2003
Na drastických příkladech dokazuje v otevřeném dopise Václavu Klausovi předseda spolku Šalamoun John Bok, že se současný nedokonalý český justiční systém neobejde bez udělování milostí.
25. 5. 2003
Tak a je to tady. Nový redakční systém stále nemáme, ale pokračujeme v záplatování starého. Nyní zpřístupňujeme sidebar pro prohlížeče Mozilla, Netscape a Galeon (možná i další, netestováno). Další příjemnou změnou je hotový RSS backend pro spřízněné servery. Koho zajímá, jak novinky fungují, co umí a jak je lze využít, nechť čte dále...
26. 5. 2003

Připravili jsme pro vás několik "klasických" bannerů ve flashové či bitmapové podobě. Zprovoznili jsme také pro zájemce automaticky generovanou tabulku titulků aktuálního vydání Britských listů, viz ZDE.

31. 5. 2003
Děkujeme všem, kteří dále podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

ZMĚNA BANKY: Prosíme ty čtenáře, kteří na provoz BL přispívají trvalým příkazem, aby ho z bývalého účtu OSBL v e-bance převedli na nový účet OSBL v Raiffeisen Bance. Číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.
Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.
Hledáme profesionální fotografy i fotoreportéry, vybavené vlastními digitálními fotoaparáty i vlastní konektivitou do internetu, kteří by byli schopni a ochotni přispět k rozšíření tématické pestrosti o reportáže ze zajímavých akcí či vzdálených míst, a přinášet tak prostřednictvím Britských listů aktuální zpravodajství či pohled do exotických míst. Podmínkou je pofesionalita zpracování snímků a jejich umístění v plném rozlišení ve formátu JPG na vlastní URL, jejíž odkaz nám spolu s náhledovým obrázkem a doprovodným textem zašlete.
Hledáme i nadané karikaturisty se smyslem pro komičnost politických i civilizačních souvislostí. Předpokladem spolupráce je pravidelnost, schopnost samostatné a rychlé reakce na aktuální témata. Samozřejmostí je zasílání karikatur v elektronické verzi (JPG, PNG, GIF, případně SWF) e-mailem.
5. 2. 2003
Byla zrušena stará mailová adresa Jana Čulíka z roku 1995, jcu2@cableol.co.uk, prosím, pište na adresu J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk, případně na adresu redakce@blisty.cz, nebo culik@blisty.cz.
Štěpán Kotrba má svou hlavní adresu stepan@kotrba.cz. Adresa kotrba@blisty.cz je dočasně nefunkční.
18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 6. 2003 Začíná hon - Blažek zatroubil halali Štěpán  Kotrba
3. 6. 2003 Amerika "k vlastní škodě popírá, že je impérium"   
3. 6. 2003 Nový "zázračný" lék proti rakovině   
3. 6. 2003 Na Timoru končím Jaroslav  Kováříček
3. 6. 2003 Balení řetězů Jaroslav  Hutka
3. 6. 2003 Snaží se některé české komunální úřady vytvořit ze severních Čech romské ghetto? Jan  Čulík
3. 6. 2003 Bolest bolí, aneb kapesní průvodce po marasmu života Eduard  Vacek
3. 6. 2003 Úřední šiml Jan  Čulík
2. 6. 2003 Orchestr hluchého dirigenta opustil přecitlivělý sólista Josef  Trnka
2. 6. 2003 Irák zaplaven tříštivými bombami   

Evropská unie RSS 2.0      Historie >
2. 6. 2003 Komisař EU: Pokud se Češi nepřipraví na vstup, přijdou o množství peněz   
30. 5. 2003 Po vstupu do EU na tom nebude ČR finančně hůř než nyní Martin  Myant
30. 5. 2003 ČR: Net deficit with the EU is practically inconceivable Martin  Myant
28. 5. 2003 Spokojnosť s referendom strieda obava z chýbajúcej pripravenosti na vstup do EÚ   
27. 5. 2003 Vstup do EU z hlediska ochrany životního prostředí Jan  Zeman
27. 5. 2003 Uškodí nebo pomůže Evropská unie životnímu prostředí v ČR ? Jan  Dusík
26. 5. 2003 Jsou Češi "Slovani", a proto obětí Západu? Jan  Čulík
26. 5. 2003 USA vyhlašuje válku proti euru   
26. 5. 2003 Dánská otevřenost šokuje EU   
23. 5. 2003 Rozšířená Evropská unie -- naděje a rizika   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
2. 6. 2003 Irák zaplaven tříštivými bombami   
1. 6. 2003 Životopisec Saddáma Husajna: útok na Irák byl oprávněný   
31. 5. 2003 Straw a Powell: "Výzvědné informace o Iráku nebyly spolehlivé"   
30. 5. 2003 Blair: Útok proti Iráku byl "definující událostí" 21. století...   
30. 5. 2003 Sarin a mučení zajatců v Iráku   
29. 5. 2003 Robin Cook: Saddám žádné zbraně neměl. Této válce jsme se mohli vyhnout   
29. 5. 2003 Al Džazíra propustila svého ředitele   
28. 5. 2003 Irák: Vůbec žádné zbraně hromadného ničení?   
27. 5. 2003 Slabosti víťaza   
27. 5. 2003 Jak spolu bojují Pentagon a americké ministerstvo zahraničí   

Americká strategie národní bezpečnosti RSS 2.0      Historie >
2. 6. 2003 Paranoja Radovan  Geist
15. 5. 2003 Ropa a stratégia: K politickej ekonómii ohlásenej vojny Michael  Ehrke
12. 5. 2003 O motivaci útoku na Irák   
30. 4. 2003 Vyslanci virtuální reality v Iráku Mojmír  Babáček
30. 4. 2003 Konec NATO právě začal - začala vznikat evropská armáda Štěpán  Kotrba
25. 4. 2003 Válka v Iráku skončila - proboha, zapomeňte! Petr  Baubín, Štěpán Kotrba
4. 4. 2003 Jsou britští vojáci "civilizovanější" než Američané?   
28. 3. 2003 Ropa je príčinou, ekológia alternatívou Martin  Nevada
25. 3. 2003 Blesková válka s.r.o. Oskar  Krejčí

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2003 Nový esej Milana Kundery   
22. 5. 2003 Vrh křídel: antologie, která chyběla   
9. 5. 2003 Mezinárodní konference Hašek a Švejk -- humor tisíciletí   
9. 5. 2003 Hašek and Švejk -- Humor of the Millennium   
9. 5. 2003 Mušle vylovené z oceánu času Kathryn  Murphy
9. 5. 2003 Shells fished out of the ocean of time Kathryn  Murphy
7. 5. 2003 Včely Jaroslav  Hutka
30. 4. 2003 Nová kniha Michala Viewegha: Už absolutní rutina Jan  Čulík
24. 4. 2003 Zrazuji lidi, firmu nebo vlast? Jaroslav  Vejvoda
24. 4. 2003 Lidství na skřipci Jan  Čulík

Milan Kundera RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2003 Nový esej Milana Kundery   
18. 4. 2003 Stesk jako paměť domova Svatava  Urbanová
3. 1. 2003 Milan Kundera a jeho Nevědomost: Láska a odpor k vlastnímu hnízdu Jan  Čulík
20. 12. 2002 Milan Kundera jako "didaktik komiky"?   
3. 12. 2002 O české exilové literatuře: Problém identity mezi domovem a cizinou Martin  Pilař
25. 10. 2002 Byla éra stalinismu dobou "naivní bezstarostnosti"? Jan  Čulík
23. 10. 2002 Neohrabaná nová Kunderova novela   
21. 10. 2002 Kundera, Nevědomost: Nikdy nevstoupíš dvakrát do téže země   
21. 10. 2002 Kundera zkoumá exil a návrat   

Názory a argumenty ze Slovenska RSS 2.0      Historie >
29. 5. 2003 BSE: Nielen krava, ale aj ovce môže byť šialená... Peter  Greguš
28. 5. 2003 (Z)diskreditovaný štát Damas  Gruska
28. 5. 2003 Do kedy...? Tibor  Moravčík
27. 5. 2003 Dvadsaťpäť hodín pred zrkadlom Filip  Samuel
26. 5. 2003 Na zdravie, páni sudcovia, poslanci a ministri! Peter  Takáč
26. 5. 2003 Hrozba sprava - po belgických voľbách v žlto-červenom Radovan  Geist
23. 5. 2003 Pohotovostný manuál občana I. Martin  Nevada
23. 5. 2003 Bratislava, Nazi Free Zone: boj proti neofašizmu prišlo podporiť 2000 antifašistov Martina  Blažeková
22. 5. 2003 Slovensko do EU - iná možnosť nebola Peter  Greguš
22. 5. 2003 Referendum s odretými ušami Marián  Repa

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
19. 5. 2003 O veřejnoprávní televizi, jejím řízení, kontrole kvality a financování Jan  Čulík
16. 5. 2003 Plachý Plachý a krotká mediální veřejnoprávnost Štěpán  Kotrba
9. 5. 2003 O slušnosti Jan  Čulík
9. 5. 2003 Podivný vývoj: zpravodajská rozhlasová stanice vítězí v Británii nad rockem a popem   
2. 5. 2003 Padesát let
Česk(oslovensk)é televize
Jan  Čulík
28. 4. 2003 SOS k promlčeným televizním poplatkům Karel  Pavlík
17. 4. 2003 Digitální média veřejné služby IV - Jak dál v roce 2003? Zdeněk  Duspiva
11. 4. 2003 Dramaturg televize veřejné služby, neposkvrněné početí a podrazy v public relations církví Štěpán  Kotrba
12. 3. 2003 O ČT a o Jiřím Balvínovi: Zdroje a "zdroje" Fabiano  Golgo
10. 3. 2003 Jaké to bylo v České televizi dne 11. září 2001 Jan  Čulík

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
26. 5. 2003 V Kolíně nad Rýnem se konala feministická konference   
15. 5. 2003 Očakávané rozhodnutie slovenského Ústavného súdu o umelom prerušení tehotenstva a jeho možné dôsledky Ladislav  Orosz
15. 5. 2003 Boj o potraty: nekonečný príbeh Michaela Marksová Tominová
15. 5. 2003 Interupcie na Slovensku - Filozofická a etická otázka sa stala otázkou politickou Sylvia  Porubänová
9. 5. 2003 Den matek se nám v postmoderním světě zkomplikoval? Ivo V. Fencl
7. 5. 2003 Memento 7.
aneb maličko o "rovnoprávnosti" žen
Miloš  Dokulil
5. 5. 2003 Dostane se ČR na úroveň Polska a Irska? Jan  Čulík
17. 4. 2003 Heldt Prize in Women Studies   
10. 4. 2003 Prítomnosť žien v politike prináša iný pohľad na svet Jana  Matúšová
10. 4. 2003 Peniaze, ženy a EÚ Oľga  Pietruchová

Školství RSS 2.0      Historie >
28. 5. 2003 Dosud si žádná vláda neuvědomila, že vzdělání je investice Radek  Sárközi
23. 5. 2003 Filozofická fakulta Univerzity Palackého bude stávkovat   
14. 5. 2003 Svět naruby: Jsou britští konzervativci marxisté?   
12. 5. 2003 FREINET 2003 - soutěž o nejlepší školní časopis   
12. 5. 2003 Iniciativa "Počítejte s námi" - druhá fáze boje o peníze   
7. 4. 2003 Zákon o učitelích je naprostý paskvil Radek  Sárközi
2. 4. 2003 Petra Buzková o problémech ve školství Radek  Sárközi
2. 4. 2003 Jak Petra Buzková reaguje na petici "Počítejte s námi"   
12. 3. 2003 Počítejte s námi! Petr  Bilík
12. 3. 2003 Maturity bez "matiky" Miloš  Dokulil