7. 5. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7. 5. 2003

Včely

Vylezl jsem z domečku, kde spím, když jsme na chalupě. Bylo už po poledni. Po modrém nebi pluly obrovské ostrovy bachratých mraků, ale mezi nimi bylo dost místa na teple svítící jarní slunce. Ospale jsem se rozhlédl po celé svěžesti jara a všeho toho, co tu máme. Všude ticho.

Před sedmi lety jsme koupili chátrající usedlost, levný opuštěný statek v kopci na konci vesnice, nesmyslně přetnutý cestou. Bydlet se v něm nedalo a soukromí byl problém. Udělali jsme podlahy, střechy, okna, elektřinu a dvě velké brány na uzavření té cesty. Z krajnic jsem vyřezal plot kolem obrovské zahrady, za kterou jsou už jen pole a dál hluboký les ve vlnité krajině Domažlicka. Práce je zapomenuta a zbyla pohoda místa, kde je sice stále co dělat, ale už to netlačí.

"Tady je pořád se na co dívat," říkala před čtrnácti dny básnířka Zorka, která nás tady navštívila poprvé. Rozvedli jsme se téměř před třiceti lety a od té doby žije v Paříži. Na skoro každém koncertu hraju dodnes její píseň Tango o Praze.

Když sem Zorka přijela, bylo pár dní teplo, a pak se zase vrátily mrazy. Jaru se letos nechtělo do života, zima se stále depresivně vlekla, ale teď už je to jisté. Dnešní první máj je teplý a stromy rozkvetly.

Zul jsem si pantofle, abych stál bosýma nohama poprvé po zimě na první trávě, a podíval jsem se na třešeň přede mnou. Má starý kmen a omlazenou velikou korunu, teď rozkvetlou. Podíval jsem se do koruny prosvětlené všemi těmi květy a ještě nezastíněné listy. Všechno to tu připomíná krajinomalbu konce devatenáctého století. Toho posledního evropského hledání domova v krajině a na vesnici. Hledání ticha a vzpomínek na jakýsi pradávný původ, o kterém se věřilo, že nám dává dnešní smysl i oprávnění. Začnu to všechno malovat a nebudu muset nikam chodit, napadlo mě. Co vlastně byla ta První světová válka a ten funkcionalismus po ní? A ty nacionalismy a komunismy, které následovaly? Hromady mrtvol, lží a násilí přes celé dvacáté století. Evropa zešílela a zatáhla do toho svět. Jaký vlastně žil život můj děda, moji rodiče a já?

Jak jsem stál takhle bos pod rozkvetlou třešní, tak jsem se radostně vžil do toho, že všechny ty životy byly zmarněné. Situace téměř na recitování nějaké hodně vážné básně, recitování do otevřených vrat stodoly, plné starého haraburdí. Znovu jsem se rozhlédl. Hřejivé polední ticho. Podíval jsem se znovu do koruny rozkvetlé třešně. Ticho. Opravdu ticho. Jak to? Kde jsou včely?

Všechny snové a romantické myšlenky okamžitě zmizely. Jak to, že ta třešeň nebzučí včelami? Šel jsem bos do zahrady plné rozkvetlých jabloní a švestek. Ticho. Nenašel jsem jedinou včelu, pouze na jedné pampelišce jsem objevil čmeláka. Každý rok jsme měli úrodu třešní, jablek a švestek, kromě loňska. Všechno sice kvetlo a včely bzučely, ale objevily se takové mraky mšic, že žádná úroda nebyla.

"Nejsou včely," hlásil jsem se strachem o další úrodu o hodinu později Kateřině.

"Ani mouchy," odpověděla. Šel jsem tedy hledat mouchy a nenašel také ani jednu. Když jsme přijeli v zimě a zatopili, tak se jich v domě probudila spousta. Pomřely, když jsme zase po třech dnech odjeli. Stalo se totéž v přírodě? Zatopili, probudili a zase nechali zmrznout? Ale v jednom chlívě se objevila vlaštovka, hlásily děti. Tedy žádná panika. Z nějakého hmyzu ta vlaštovka žít musí, řekl jsem si rozumně.

Ale teď v noci, když píšu u otevřeného okna, protože je teplo, tak za mou lampičkou nepřiletěla jediná můrka, nic. Jako každý člověk mám za to, že hmyz k život nepotřebuji. Jsou ho vždy spousty a otravuje. Ale když není žádný? Jaké z toho plyne ohrožení pro člověka? Nejsme na světě sami a ani nemůžeme.

Za měsíc se to srovná a ovoce si koupíme v obchodě. Globalizovaný obchod dnes snadno vyrovnává katastrofy všech kontinentů, říkám si znovu rozumně. A příroda je zvyklá na katastrofy a my lidé se z nich také neustále probouzíme. Nikdy jsme neměli tak pohodlný, zajištěný a bezpečný život jako ve dvacátém století, které bylo dosud nejstrašnější a nejnebezpečnější ze všech. Ten paradox se pochopit nedá, nedá se ani domyslet. Je to život. Jen někteří z nás ho lépe či hůře registrují. Většina chce ale jen žít a přežívat a je zaskočena vždy, když má mít na život nějaký názor a o životě rozhodovat. Na žití a přežití jsme skvěle vybaveni dlouhým a úžasným vývojem. S rozhodováním o žití si nevíme rady. V tomto není vývoj ani dlouhý, ani zázračný. Jen strach a ten strach nesahá dál než strach o vlastní přežití. Ale aby ten strach nebyl pouze pudovým a hysterickým, tedy živnou půdou pro diktátory, museli bychom svému životu rozumět. Pak by ten strach šel i sčítat a vytvořit z něj nějakou větší jistotu...

A jelikož už zase svítá a je už třetího května, tak to musím rychle dovyprávět.

Přijeli jsme celá rodinka na čarodějnice, ale jelikož jsme se všichni v Praze a cestou courali, tak jsme dorazili až o půl desáté večer a pršelo. Uprostřed zahrady v mokrém temnu stála velká hromada dřeva a větví ještě z minulých čarodějnic, které jsme propásli kvůli nemocem, a tak za další rok přibylo mnoho dalšího dřeva. Celé měsíce jsme se těšili na velké pálení.

"Ale zítra to už nechci pálit, protože to už je jiný den a to se nemá," vztekala se ospale sedmiletá Eliška.

"Založíme novou tradici, budeme pálit na prvního máje," oznámil jsem.

"A Keltové pálili čarodějnice, až když rozkvetl hloh," dodala smířlivě Kateřina. Eliška se sice zlobila dál, ale nakonec usnula jako špalek. A když se začalo druhý den stmívat a byl pozdní večer, první máj a nastal pálení čas, tak jsme pozvali sousedy a zapálili.

Oheň šlehal až do nebe a vysoko nad ním se proudy jisker připojovaly ke hvězdám. Když už se zase šlo k ohni přiblížit, tak jsme ho začali hráběmi shrabovat ke středu, a jak to tak v životě chodí, po sálajícím a rozlehlém ohni zůstávala čím dál menší hromádka popele. A o půlnoci, když už byly vidět zase jen hvězdy a ze země a z krajiny táhl chlad, jsme se vraceli domů a každý si po svém prožil, jak se potmě dá ve vlastní zahradě zabloudit.

Takhle jsem včera uzavřel schválně žánrový dubnový fejeton na odvedení pozornosti. Nechtělo se mi psát o jarních událostech v Babylonu. To bych se musel přiznat, že jsem strašně fandil porážce toho stavitele prezidentských paláců se zlatými kohoutky nad vanami v koupelnách. A zbavit se takového člověka je těžké. To znamená pobít všechny, kteří mu slouží. Ať z přesvědčení nebo z donucení. Jmenuje se to válka. Ten paradox se pochopit nedá, nedá se ani domyslet. Je to život. Jen někteří z nás ho lépe či hůře registrují.

                 
Obsah vydání       7. 5. 2003
7. 5. 2003 Monitor Jana Paula: Ještě jednou k integritě osobnosti Jan  Paul
8. 5. 2003 Murdochovu Fox News vyšetřuje v Británii komise pro vysílání kvůli zaujatosti jejího zpravodajství
7. 5. 2003 Globalizace neznamená amerikanizaci
7. 5. 2003 Xenofobie v českých sdělovacích prostředcích František  Kostlán
7. 5. 2003 "Jak se odvažujete říkat, že jsme vlci?" Jan  Čulík
7. 5. 2003 Polsko požaduje pro Irák mandát OSN
7. 5. 2003 Američané jednají v Iráku "groteskně"
7. 5. 2003 Proč se nemluví o normálních lidech? Helena  Černá
7. 5. 2003 Kde jsou peníze majitelů nemovitostí? Radek  Mokrý
7. 5. 2003 Včely Jaroslav  Hutka
8. 5. 2003 Vojska generála Vlasova v Čechách Štěpán  Kotrba, Jan  Čulík
8. 5. 2003 Osvobození ČSR
7. 5. 2003 Komise pro etiku k veřejnému zájmu
7. 5. 2003 Irácký ministr informací Al-Sahháf nabízí, že se vzdá Američanům, a ti ho odmítají
7. 5. 2003 "Ministerstvo vnitra nesplnilo svou zákonnou povinnost"
7. 5. 2003 Reforma financí = transparentní účty Michal  Rusek
8. 5. 2003 Ticho okolo DPH
7. 5. 2003 Memento 6.
aneb o českém praporu
Miloš  Dokulil
7. 5. 2003 Memento 7.
aneb maličko o "rovnoprávnosti" žen
Miloš  Dokulil
7. 5. 2003 Globalizace není nová Immanuel  Wallerstein
6. 5. 2003 Jak zaručit svobodu a demokracii?
6. 5. 2003 Monitor Jana Paula : Jefim Fištejn a Arnošt Lustig radí : "Přestaňte se přejídat!" Jan  Paul
6. 5. 2003 Jak hovořil Donald Rumsfeld s britskými novináři
6. 5. 2003 Ženský mozek je empatický, mužský systematizuje
5. 5. 2003 Jak český velvyslanec v Izraeli prezentuje Českou republiku
5. 5. 2003 Ideologické zkraty v myšlení velvyslance Daniela Kumermanna Martin D. Brown
5. 5. 2003 Americká vláda shromažďuje podrobná data o obyvatelstvu jiných zemí
2. 5. 2003 Nuda v Brně je vynikající film Jan  Čulík
6. 5. 2003 Čtenost BL v březnu a dubnu 2003: cca 6-7000 čtenářů denně, 45 000 individuálních IP adres měsíčně
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech
2. 5. 2003 Hospodaření OSBL za duben 2003
5. 2. 2003 Pošta redakci

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
7. 5. 2003 Monitor Jana Paula: Ještě jednou k integritě osobnosti Jan  Paul
7. 5. 2003 Globalizace neznamená amerikanizaci   
7. 5. 2003 Xenofobie v českých sdělovacích prostředcích František  Kostlán
7. 5. 2003 Včely Jaroslav  Hutka
7. 5. 2003 Kde jsou peníze majitelů nemovitostí? Radek  Mokrý
6. 5. 2003 Jak hovořil Donald Rumsfeld s britskými novináři   
6. 5. 2003 Cibrian: "Cestovat se bude jen s občankou, exodus Romů ale nehrozí" Jan  Čulík
6. 5. 2003 Ženský mozek je empatický, mužský systematizuje   
5. 5. 2003 Jak by se mohla Evropa vyhnout tomu, aby se stala vazalem Ameriky?   
5. 5. 2003 Americká vláda shromažďuje podrobná data o obyvatelstvu jiných zemí   
5. 5. 2003 Slušní huliči, slušní policajti - slušný víkend Štěpán  Kotrba
5. 5. 2003 Velkochov mýtů v českých médiích Zdeněk  Jemelík
5. 5. 2003 Británie: opatrovníci dětí nebudou smět kouřit a užívat fyzických trestů   
5. 5. 2003 Nové revolty proti systému Immanuel  Wallerstein
2. 5. 2003 Kartel politických stran Tomáš  Jarmara

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
7. 5. 2003 Včely Jaroslav  Hutka
30. 4. 2003 Nová kniha Michala Viewegha: Už absolutní rutina Jan  Čulík
24. 4. 2003 Zrazuji lidi, firmu nebo vlast? Jaroslav  Vejvoda
24. 4. 2003 Lidství na skřipci Jan  Čulík
24. 4. 2003 Verše z pohledu POHLEDU. Aneb "jarní připravenost sestry v Karviné k hubení plevele zahrady Světa" Jaroslav  Pour
18. 4. 2003 Stesk jako paměť domova Svatava  Urbanová
7. 3. 2003 Prague Structuralism and Fictional Worlds: In Honour of Professor Lubomír Doležel's 80th Birthday   
5. 2. 2003 Vysvědčení Jaroslav  Hutka
28. 1. 2003 The significance of Jan Hus for Czech history Kathryn  Murphy
28. 1. 2003 Zemřel profesor Alexander Stich Jan  Čulík
28. 1. 2003 Sebrané spisy básníka Miroslava Holuba   
28. 1. 2003 České postoje: Hus i Švejk jako obrana proti útlaku Kathryn  Murphy
27. 1. 2003 Čulíkův "básník trapnosti" Kathryn  Murphy
22. 1. 2003 Finančnice - na motivy K.J. Erbena   
21. 1. 2003 O (české) literatuře v Britských listech