15. 4. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
15. 4. 2004

Média a česká společnost

Společnost je tak dokonale zalezlá sama do sebe, že ji nevadí ani to, když přijde zbytečně o deset miliard.

Ztotožňuje si průměrný Čech dobu před listopadem 1989 s tím, co bylo odlišné, nebo s tím, co kontinuálně přetrvává dodnes?

Sloupek

V oficiální reakci společnosti ČSA ZDE na můj článek v Lidových novinách ZDE nacházím několik znepokojujících skutečností.

Mluvčí ČSA Dana Dvořáková píše:

Kladu si otázku: Co vede v poslední době domácí média k tomu, že věnují tolik zájmu každé závadě na letounech Českých aerolinií?

(...)

Snažím se na tuto otázku odpovědět a napadají mne tyto možné důvody: Zvýšila se za rok atraktivita informace o tom, že kvůli poruše na hydraulice měla letecká linka xy zpoždění několik hodin? Nebo jsme postaveni před mediální kampaň srovnatelnou se záplavou informací o poruchách na Temelíně, či o útocích psa na člověka? Možná, že odborníci kalibru Jana Čulíka (autor článku: Jak jsem náhodou nezemřel v letadle, LN 5.4.2004) znají pravdu.

Nad touto formulací zůstávám stát s otevřenou pusou. Namísto toho, aby se letecká společnost omluvila cestujícímu za nepříjemnou zkušenost, ho její mluvčí obviňuje, že "ví o motivaci" jakési řízené kampaně proti ČSA. Nedovedu si představit podobnou reakci od jakékoliv západní podnikatelské společnosti na stížnost zákazníka.

Během diskuse, která v této věci proběhla v Britských listech, jsem byl některými leteckými odborníky upozorněn, že prý mých zveřejněných zážitků může být zneužito při rozhodování o tom, zda má ČSA koupit nová letadla od společnosti Boeing anebo Airbus právě proti Boeingu. Nyní jsem se taky dověděl, že zveřejněním své zkušenosti "napomáhám" proti ČSA levným charterovým turistickým společnostem, jejichž letadla jsou prý paradoxně méně bezpečná než letadla ČSA.

Je mi velmi líto, ale já jsem incident s nouzovým přistáním letadla ČSA skutečně zažil.

Rád bych sdělil všem tvůrcům paranoidních teorií, že mě neplatí ani Airbus ani charterové společnosti, že incident s poruchou na motoru letadla ČSA v neděli dne 4.4. nezpůsobila ani firma Airbus ani charterové společnosti a že jakákoliv insinuace v tom smyslu, že snad "znám příčiny mediální kampaně zaměřené proti ČSA" je pozoruhodně urážlivá a nedůstojná společnosti s dobrým jménem, jakou je, doufám, právě ČSA. Redaktoři Lidových novin udělali společnosti ČSA velmi dobrou službu, že tyto insinuace z její oficiální reakce před otištěním vyškrtli (jinak se ten text řádně zkrátit nedal). Publikuji však původní dopis od ČSA ve veřejném zájmu v plném znění, protože považuji takovouto reakci státní firmy - jakékoliv firmy - za nepřijatelnou a znepokojující.

Paní Dvořáková také v nezkrácené verzi své reakce píše toto:

Přestože statistiky neomylně ukazují, že počet technických incidentů je od ledna do března 2004 srovnatelný s počtem incidentů prvním čtvrtletí 2003, česká média zvýšila počet informací trojnásobně. Jestliže podle monitorovací agentury Newton bylo za první kvartál roku 2003 publikováno 55 zpráv, od začátku roku letošního roku jich agentura napočítala na téma technické incidenty 157.

Jak mě upozornili z Lidových novin, i toto její tvrzení je věcně nesprávné. Vzrůst počtu zpráv o ČSA v databázi Newton je jednoduše jen důsledkem toho, že se Newton nedávno rozhodl zaznamenávat každou jedinou zprávu, publikovanou v Denících Bohemia a Denících Moravia, tolikrát, kolikrát se objeví v jednotlivých okresních či místních mutacích tohoto tisku. Tatáž jediná zpráva o ČSA tedy nyní vytváří ve vyhledávači Newton dojem, že je to zpráv padesát. Ani toto není tedy zřejmě důkaz žádného celostátního mediálního konspiračního spiknutí proti ČSA.

Jinou pozoruhodnou a znepokojující charakteristikou dopisu paní Dvořákové je pohrdání názorem řadového cestujícího: Reakce pasažéra Jana Čulíka v letadle, které zaznamenalo závadu, musela být nelegitimní a přehnaně emocionální, protože Čulík "není letecký odborník" (všimněte si té sžíravé ironie), je to jen nějaký "jednotlivý, obyčejný cestující". Takže ČSA létá jen pro letecké odborníky? ČSA se tedy baví jen s "odborníky" a to, co na palubě jejích letadel zažijí obyčejní cestující, tuto společnost nezajímá? To snad nechtěla paní Dvořáková naznačit, z jejího dopisu to však vyzařuje. Opět: žádná západní společnost, která chce podnikat v tržním prostředí, neudělá nikdy na veřejnosti takto arogantní faux pas. Jsem však rád, že vím, že to, co dává do novin paní Dvořáková, není jediným názorem ČSA: z debaty s jedním pracovníkem ČSA vím, že mých připomínek "obyčejného cestujícího" si někteří zaměstnanci firmy cení a využijí jich zřejmě při své práci. Tak by to u dobré firmy mělo být.

Ponechávám stranou, že paní Dvořáková ve své odpovědi hájí něco, co jsem nekritizoval (standardní bezpečnostní opatření při přípravě nouzového přistání). Je to odvádění pozornosti od jádra věci.

K jádru svého článku nemám co dodat a velmi lituji, že ČSA - jak alespoň vyplývá z reakce paní Dvořákové - vůbec nepochopila, oč mi jde a v čem svou službu cestujícím zanedbala. Jak už jsem psal, šlo o to, že se s cestujícími nikdo nebavil a nikdo jim nic nevysvětlil. Ani po vypuštění cestujících na letišti po dosti drastickém incidentu o ně nikdo neprojevil minimální lidský zájem. Není prostě pravda, kolikrát to mám opakovat, že bylo postiženým cestujícím sděleno, že jde o závadu na motoru. Nebylo jim to sděleno nikdy.

Mám zkušenost, že západní společnosti se chovají trochu jinak. (Potvrdil mi to mj. i jeden známý pražský navrátilec do českého prostředí po letech života v Británii - sdělil mi, že jsem věc prý definoval naprosto přesně; jenže on se prý něco takového v českém prostředí neodváží veřejně říct, protože tam musí žít... :( Proč je však stále ještě patnáct let po pádu komunismu požadavek lidského, slušného přístupu k zákazníkovi považován za něco šokujícího?)

Paní Dvořáková ve své reakci dále píše, že na rozdíl od Čulíka, "drtivá většina [cestujících] situaci pochopila, zvládla a po přistání na letišti v Ruzyni velmi výrazně ocenila přístup jak posádky, tak pilotů." Velmi by měl zajímalo, jak má paní Dvořáková tyto reakce zdokumentovány, vzhledem k tomu, že s cestujícími, vypuštěnými z letadla, které zaznamenalo poruchu, nikdo na letišti nehovořil. Znamená to snad, že ČSA později dostala od těchto cestujících, vystavených dramatickému návratu na letiště, tisíce děkovných dopisů? Pokud je paní Dvořáková Britským listům zpřístupní, rádi je zveřejníme.

Nejdůležitější informací v dopise paní Dvořákové je však informace, že při závadě na elektroinstalaci motoru šlo o jen "druhou takovou závadu za posledních třináct let". Je tedy zjevné, že to byla - přece jen - asi závada velmi závažná. V diskusi, která v této věci vznikla v Britských listech, mi někteří letečtí odborníci psali, že elektrozávada na motoru je věc velmi vážná, jiní vyjádřili názor, že snad šlo o prkotinu. Myslím, že je záhodno, aby byly zveřejněny výsledky nezávislého vyšetřování, k čemu vlastně došlo a proč nebyla závada objevena před startem.

Na můj dopis, žádající zveřejnění výsledků vyšetřování, jak k závadě došlo a proč nebyla objevena předem, jsem dosud nedostal od ČSA odpověď. Paní Dvořáková mi však nabídla schůzku, takže doufám, že tato i všechny ostatní okolnosti budou objasněny.

15. 4. 2004

Udělejte si představu, že by někdo kvůli téměř 20% podpoře KSČM (výzkumy se různí, ale v podstatě jde o malé rozdíly) napsal o české společnosti, že je komunistická, a hlavně, že se obrací zpátky ke komunistickým praktikám starého režimu. Myslím si, že další komentář není potřebný.

Ovšem druhé tvrzení "že říjnoví dobyvatelé parlamentu neskandovali 'máme holé ruce` a nezpívali 'jednou budem dál` jako čeští studenti 17. listopadu, ale mávali černými vlajkami s lebkou a zkříženými hnáty -- symboly četnického hnutí, jehož příznivci za sebou po celé bývalé Jugoslávii zanechali během uplynulého století hory mrtvol," jsou natolik ostudné, že si dovoluji použít slovo "lživé" oproti běžně diplomaticky užívanému slovu "nepravdivé."

Zmíněné říjnové demonstrace, které proběhly 5. října 2000, byly organizovány Demokratickou opozici Srbska (DOS) a studentským hnutí Otpor! (Odpor!) a účastnilo se jich přes půl milionu lidí požadujících demokratizací země, odloučení od minulosti a otevření Srbska Evropě. Od pana Zrna bych, jako bývalý člen hnutí Otpor!, které de facto aktivovalo celou srbskou veřejnost ke svržení Miloševiće, požadoval veřejnou omluvu určenou nejenom členům tohoto hnutí, které v době revoluce čítalo přes 60 000 osob, ale všem lidem, kteří za více jak deset let Miloševićovy vlády byli zatýkáni, biti, diskriminováni, někteří byli dokonce i zavražděni jenom pro svoje antirežimní a prodemokratické postoje, aby si nakonec od Vás zasloužili nálepku "vrahů." Ostudné!

Po přečtení článku Matyáše Zrna, "Démoni pořád nespí", který vyšel v týdeníku Respekt 29. března 2004, na stranách 13 až 15 (on line verze: ZDE), který je bezpochyby kontroverzní a v jistých částech lživý, musím jako osoba, které se jeho řádky nepřímo dotýkají, zareagovat. Jako srbský přistěhovalec s již desetiletým pobytem v České republice nemám takové jazykové a stylistické zkušenosti abych zpochybňoval žurnalistické kvality pana Zrna, to bych přenechal někomu jinému, ovšem obsah jeho vět v článku a hlavně pohrávání si s fakty je něco, pro mě, závažnějšího. S kritikou začnu postupně, jak ostatně učinil i pan Zrno a nevyhnu se vlastním komentářům.

15. 4. 2004

Jednou pozdě večer, když hrubě střižený knot rodinné petrolejky před mýma očima olizoval čadivě červenavým světlem ukořistěné svazky státních análů a tyto nahnědlé pilíře státní moci polehávaly přede mnou na nevalné betonové podlaze mého nevalného betonového domku, odhalil jsem...

15. 4. 2004

Oprava:

Nárok na dopravu zdarma mají jen soudci Ústavního soudu

Musím ostře reagovat na článek z 15.4.2004 "Soudci a psi jezdí zadarmo" od autora: Radek Mokrý, píše Karel Šemík, student PF UK.

Nejenže tento článek je bulvární svým obsahem i nadpisem, nejenže se přidává k (podle mého) neoprávněnému tažení proti soudcům, který lze v posledních letech v českých mediích pozorovat (aniž by se ovšem obracel na pravé viníky, např. opěvovaného kdysi ministra spravedlnosti), používá "bleskových" rovnostářských paralel apod.

15. 4. 2004

Americký prezident George Bush podpořil kontroverzní plán Ariela Šarona pro Blízký východ. Bush charakterizoval Šaronovo rozhodnutí stáhnout se z některých palestinských území "historický a odvážný". Šaron navrhuje, že se Izrael jednostranně stáhne z pásma Gazy a z části západního břehu Jordánu a že si ponechá určitá palestinská území na západním břehu Jordánu. Palestinci reagovali hněvivě a jejich vedoucí představitel Ahmed Qurei návrh charakterizoval jako "vraždu právu palestinského lidu".

Tím, že Bush schvaluje nyní Šaronův plán, se podstatně mění americká politika vůči Blízkému východu. Palestinci se obávají, že dojde k likvidaci plánu tzv. "cestovní mapy" a tím i jejich šancí vytvořit si stát, který by zahrnoval celý západní břeh Jordánu a pásmo Gazy.

Podrobnosti v angličtině např. ZDE

15. 4. 2004

Nezaměstnanost neklesá, Irák se stává noční můrou, 11. září smrdí problémem = Hlavně nenaštvat Sharona!

Po oznámeních o plánech na vzájemné vyvraždění se mezi vůdci palestinského povstání a představiteli státu Izrael přichází na hlavu Palestinců další studená sprcha. Neustálé boje a život v podstatě ve válečném stavu, který zřejmě nic neřeší, nutí premiéra Sharona přijít s radikálním a u voličstva všeobecně přijatelným řešením palestinské otázky. Jeho řešení je jasné: Arabové dostanou Gazu, my si zase necháme Východní břeh.

15. 4. 2004

Americká média:

Pro čtenáře, kteří mají broadband: V minulých dnech došlo k určitému konfliktu mezi populárním americkým televizním moderátorem Davidem Lettermanem, televizí CNN a Bushovým Bílým domem. O co šlo?

Prezident Bush pronesl přibližně hodinový předvolební projev na Floridě. Těsně vedle něho stál na pódiu třináctiletý Tyler Crotty, syn významného finančního dárce pro Bushovu předvolební kampaň Richarda Crottyho. Třináctiletý Tyler během Bushova projevu nezvládnutelně zívá, dívá se na hodinky, a pak znaven upadne. (V rámci férovosti je nutno přiznat, že k tomu postupně došlo během onoho asi hodinového Bushova projevu.) David Letterman to sestříhal v přibližně třicetivteřinovou, absolutně komickou scénku a odvysílal to ve svém televizním pořadu ZDE (1,9 MB), nebo ZDE.

Na to reagovala televize CNN: tvrdila ve vysílání, že jim Bílý dům sdělil, že Lettermanem odvysílaný klip je falešný, že byl zívající chlapec digitálně včleněn na místo vedle prezidenta.

Letterman si to nedal líbit a v následném vysílání označil obvinění za lež. ZDE (5,5 MB). "Až půjdete v listopadu hlasovat, nezapomeňte, že se Bílý dům pokusil ze mně udělat blbce," končí Lettermanův klip.

15. 4. 2004

Terry Jones, známý britský autor, filmový režisér, herec a Python, napsal včera v deníku Guardian jako "učitel" "stížnost" rodičům Tonyho Blaira: "Ten chlapec se musí při své školní práci skutečně snažit víc. Jeho esej o Iráku dokazuje, že vůbec nerozumí světové politice. Dávám mu tři body z deseti."

15. 4. 2004

Prezident po mém soudu porušuje svůj slib prezidenta republiky, ve kterém mimo jiné sliboval, že bude zachovávat Ústavu ČR a zákony. Prezident republiky v žádném případě nestojí nad Ústavou, ale je jí podroben a musí ji zachovávat. S ohledem na znění prezidentského slibu a ústavní formulace jeho oprávnění je třeba většinu ústavních práv prezidenta republiky považovat i za jeho povinnost. Prezident má tedy podle článku 62 písm. e) Ústavy povinnost jmenovat soudce Ústavního soudu.

15. 4. 2004

Ve středu dopoledne 14.4. jsme obdrželi reakci tiskové mluvčí ČSA Dany Dvořákové na tento článek, kterou zveřejňujeme níže. Jde o původní, nezkrácenou oficiální reakci paní "ředitelky pro komunikace" ČSA. Redakčně zkrácená verze vyšla v Lidových novinách dne 8. 4., tu publikujeme pro srovnání také.

Reakci Jana Čulíka na tento pozoruhodný oficiální dopis od ČSA publikujeme ZDE.

15. 4. 2004

Bezprecedentní případ se stal v úterý 13. dubna ve Sněmovně. Poslanci svým hlasováním (převážně hlasy ODS a KSČM) znemožnili vystoupení senátora Mejstříka v rozpravě k zákonu. Je to poprvé v historii dvoukomorového parlamentu, že senátor nebyl připuštěn ke slovu.

15. 4. 2004

O americkém spojenci Uzbekistánu

Americká zahraniční politika je známá tím, že dává přednost realitě před idealismem, ale prezident Bush ohlásil ukončení éry, kdy se lidská práva obětovala v zájmu dobrých styků se spojenci. Americká podpora dnešního autoritativního režimu v Uzbekistánu však ukazuje, že není možné přikládat takovému prohlášení žádný význam. Pod Uzbekistánem totiž leží obrovské zásoby ropy a v zemi žije 25 milionů chudých lidí, většinou muslimů. Vládne jim tvrdou rukou silně proamerický prezident-diktátor.

Viz též tento článek.
15. 4. 2004
Reakce na články "Bulvarizují se Česká média?" Š. Kotrby ZDE a "Koření do mediálního guláše je nutné, ale bez chyb" P. Žantovského ZDE.
15. 4. 2004

K článku Patří ČR opravdu k zemím EU s nejnižším počtem vysokoškolsky vzdělaných občanů? ZDE Je to krásně zmatený výklad o jiném problému než je v titulku, míní Jiří Vojtěch:

14. 4. 2004

Je pro mne zcela nepřijatelné, reaguje-li se na vnitrostranickou kritiku uložením nebo i navrhováním napomenutí. Dotyční kritici ve svých textech výslovně uvedli, že usilují o vnitřní diskusi a průhlednost strany, a předložili své názory k široké rozpravě. Návrh na udělení napomenutí je jasným znamením, že otevřená diskuse a průhlednost jsou nežádoucí.

Otřesen jsem byl také textem, jímž váš první kandidát do evropských voleb Jakub Patočka reagoval na seriózní pokus Otevřené platformy zahájit poctivou a otevřenou komunikaci uvnitř strany o její politice.

Pozoruhodný dopis Daniela Cohn-Bendita, spolupředsedy poslanecké skupiny Evropského parlamentu "Zelení/EFA", který vytýká Janu Beránkovi a Jakubu Patočkovi, vedoucím silám předsednictva české strany Zelených, používání autoritářských, nedemokratických metod.

14. 4. 2004

Dopis Petra Uhla Danielu Cohn-Benditovi z 30. března 2004

Ahoj Dany,

už jsem Ti děkoval za solidaritu a odvahu, s níž jsi vyjádřil spravedlivý názor. Ano, před volbami je třeba k vyslovení takového názoru odvahy.

Nemyslím, že bys mohl přijet do ČR a diskutovat zde s RR předtím, něž tato rada zruší potrestání mých šesti přátel a mne samého. Dvaapadesátičlenná RR se skládá zhruba z tuctu přátel Jakuba Patočky, kteří mu jsou bezmezně oddáni, dále z dalšího tuctu členů, kteří také kritizují jeho metody politické práce, ale hluboce se za to stydí, protože jsou k němu loajální, věříce upřímně v jeho úspěch (i když třeba ne už teď, v těchto volbách) a v jeho postup.

14. 4. 2004

Jan Beránek a Jakub Patočka Cohnu-Benditovi:

Víme, že jsi dostal dopis plný nepravdivých obvinění české Strany zelených, napsaný Milanem Horáčkem ZDE. Jelikož kandiduje v Německu, považujeme za poctivé Ti oznámit, že může být napomenut a možná dokonce vyloučen z české Strany zelených svou místní skupinou v Praze. Samozřejmě ani to by se nestalo kvůli jeho kritickým názorům, ale kvůli šíření nepravdivých informací a kvůli odmítání diskutovat o nich s lidmi ve své vlastní základní organizaci.

Pozoruhodný dopis, který poslali Jan Beránek a Jakub Patočka z vedení české Strany zelených Danielu Cohnu-Benditovi, spolupředsedovi poslanecké skupiny "Zelení/EFA" v Evropském parlamentu.

14. 4. 2004

Americký prezident Bush potvrdil v úterý večer washingtonského času v americké televizi, že Spojené státy ve věci Iráku nepovolí, navzdory šířícímu se násilí. Přislíbil, že poskytne tolik vojáků, kolik jich bude zapotřebí, aby byla zajištěna demokracie v Iráku, a dodal: "Dokončíme práci padlých."

Zpravodajské stránky BBC připomínají, že prezident Bush původně ospravedlňoval invazi do Iráku, která dosud stála 670 amerických životů, nutností zlikvidovat irácké zbraně hromadného ničení, ale že se žádné nenašly.

Zpravodaj BBC ve Washingtonu konstatuje, že noční projev George Bushe byl spíše divadlem a neobsahoval žádné závažnější politické iniciativy. Bush se snažil uklidnit národ.

14. 4. 2004

V Británii vlastní nyní 50 milionů osob mobilní telefon. Po celé zemi je rozmístěno 35 000 stožárů, vysílajících mobilní signál, ale pro právě zaváděné telefony třetí generace bude zapotřebí třikrát více těchto vysílačů. Šíří se informace, že někteří lidé, kteří žijí v blízkosti mobilních vysílačů, mají zdravotní potíže. Je to možno brát vážně?

14. 4. 2004

Nenápadné vykořisťování odpůrců vojenské služby pokračuje,

Jan Hanuš

V druhé polovině minulého roku se bitva týkající se povinné vojenské služby zdála být dobojována. Armáda se definitivně profesionalizuje, konec vojenské služby je stvrzen zákonem a poslední branci již narukovali. Téma, které mimo jiné sloužilo k mobilizaci anarchistického hnutí zejména na začátku devadesátých let, tak bylo zdálo se definitivně uloženo k ledu. Spolu s povinnou vojenskou službou měla skončit i tzv. civilní služba, alternativa pro muže, jimž svědomí nebo náboženská víra neumožňovala na vojenskou službu nastoupit.

14. 4. 2004

"Úterý večer: další únosy, další zabíjení, další špatné zprávy pro prezidenta Bushe v Iráku" - těmito slovy zahájil pořad Newsnight televize BBC včera ve 22.30 své zpravodajství a pokračoval: "Americká vojska čelila sunnitským i šiitským vzbouřencům, zatímco se prezident Bush připravoval na obranu své politiky před americkým lidem v televizi. Ale do jaké míry tato politika vytváří víc nepřátel, než američtí vojáci mohou usmrtit či zvládnout?"

14. 4. 2004

Stabilizace bezpečnostní situace v Iráku vyžaduje dodatečné finanční náklady. Tyto požadavky jsou nad rámec možností Spojených států. Mnozí očekávali, že rok po začátku války v Iráku bude situace vyřešena. Že převládne všeobecné uspokojení nad svržením diktátora, v Iráku bude zaváděna demokracie a země bude směřovat k prosperitě. Jenže minulý týden bylo během povstání v této zemi zabito přibližně 900 Iráčanů a 62 Američanů.

Článek vyjde ve čtvrtek v týdeníku Ekonom
13. 4. 2004

Předsmrtné křeče islámu:

Muslimští přistěhovalci [na Západ] nehledali nový způsob života. Předpokládali, že budou moci pokračovat ve svém dosavadním způsobu života, jen že budou bohatší. Neočekávali ani nechtěli nevyhnutelné kulturní napětí, vzniklé v důsledku přechodu do jiné civilizace, a v žádném případě je ani nenapadlo, že v dlouhodobé perspektivě nebudou schopni udržet svou kulturu a náboženství při životě. Starší generace si nyní uvědomuje, že ani vnějšková konformita vůči tradičnímu způsobu oblékání a chování u mladých 'muslimů' už není zárukou, že vnitřně přijímají islám. Nedávno jsem čekal na taxíka před nemocnicí v britském městě, kde žiju, vedle mě stály dvě mladé ženy, plně zahalené v muslimské burce, byly jim vidět jen oči. Jedna řekla druhé: "Hele, dej mi čouda, už to nemůžu vydržet." Jakmile prostředí přestane vyvíjet na tyto dívky tlak, přestanou okamžitě nosit muslimský oděv.

Všichni, kdo žijí v takovýchto britských městech, se nutně musejí ptát, zda islám obsahuje nějaké hodnoty - kromě instinktivního vědomí, že jakmile je jednou zahájena sekularizace, vzniká nezastavitelná řetězová reakce - a tak není islám přizpůsobitelný modernímu světu. To jsou argumenty Theodora Dalrympla, které shrnujeme.

7. 4. 2004

Katedra slovanských studií na Glasgow University vypisuje konkurs na místo bohemistického lektora na školní rok 2004-05. Hledáme absolventa bohemistiky, pokud možno se zkušeností výuky češtiny pro cizince, či jiného jazyka. Uchazeči by měli mít obstojnou znalost angličtiny. Jejich úkolem bude vyučovat studenty prvního a druhého ročníku bohemistiky českému jazyku. Jejich pracovní úvazek bude cca 8 vyučovacích hodin týdně. Jmenování je na dobu deseti měsíců, od října 2004 do června 2005. Úspěšný kandidát obdrží na tuto dobu stipendium ve výši 6000 liber. Zároveň se očekává, že kandidát vypracuje postgraduální práci v oboru bohemistiky, slavistiky či anglistiky pro získání titulu MPhil. Pro toto roční postgraduální studium kandidáta Glasgow University osvobodí od platby školného, které bude po vstupu ČR do EU sníženo z nynějších 7000 na 2500 liber.

Toto místo pro bohemistického lektora-postgraduálního studenta financuje společně Glasgow University, MŠMT ČR a britský Foreign and Commonwealth Office.

Podrobnosti i formulář pro zájemce jsou ZDE

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

7. 4. 2004

22. 3. 2004 jsme uhradili koupi nového serveru, na něž nám po lednové havárii čtenáři rychle poskytli finanční prostředky, a to částkou 122 500 Kč. Za finanční pomoc od čtenářů, za pomoc sponzora Globe.cz i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Dominik Joe Pantůček zadarmo postupně zprovozňuje dosud nefunkční části časopisu. Čtenáře prosíme o trpělivost: uvedeme časopis do plné funkčnosti co nejdříve.

V březnu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 2700 Kč. Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
15. 4. 2004 Společnosti ČSA: Cestující nemusí být "odborník" Jan  Čulík
15. 4. 2004 Jaký obraz Srbska kreslí týdeník Respekt Srdjan  Prtina
15. 4. 2004 Paměť národa Bohumil  Kartous
14. 4. 2004 Dal Sobotka Součkové políček? Ivan  David
14. 4. 2004 Irácké otazníky Oskar  Krejčí
14. 4. 2004 A znovu: Jsou mobilní telefony hrozbou lidskému zdraví?   
14. 4. 2004 Zelení shazují krunýř sektářství Pavel  Pečínka
13. 4. 2004 Demokracie a terorismus Mojmír  Babáček
13. 4. 2004 0,7 l Hitlera Bohumil  Kartous
13. 4. 2004 "Dej mi čouda" - o rozpadu muslimských hodnot   

Zelení RSS 2.0      Historie >
15. 4. 2004 Dalibor Stráský, Ondřej Liška: Odstupujeme z předsednictva Strany zelených   
14. 4. 2004 Petr Uhl: Věřím v pád patočkovského sektářství   
14. 4. 2004 Zelení shazují krunýř sektářství Pavel  Pečínka
14. 4. 2004 Milana Horáčka můžeme i vyloučit!   
14. 4. 2004 Daniel Cohn-Bendit: Předsednictvo českých Zelených potlačuje demokratickou diskusi   
16. 3. 2004 Co na novou demokracii říká internet Antonín  Slejška
15. 3. 2004 Demokracii zelenou viděti... Karel  Dolejší
11. 2. 2004 Není pravda, že česká Strana zelených má v Evropě špatnou pověst   
11. 2. 2004 Britské listy nechodí ke kováříčkovi, když mohou dojít ke kováři   
11. 2. 2004 Neztrácet zelenou naději Martin  Škabraha

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
15. 4. 2004 Terry Jones z Monty Pythonů: Tony (Blair) se opravdu musí snažit víc   
14. 4. 2004 Televize BBC: Špatné zprávy pro prezidenta Bushe z Iráku   
14. 4. 2004 Bush: "Zůstaneme pevní"   
10. 4. 2004 Válka v Iráku se stala náboženskou válkou proti okupantům, Američané nabízejí příměří   
9. 4. 2004 Irák: Bush a Blair zapálili oheň, který je možná stráví   
9. 4. 2004 Zpravodajství iráckého odboje I.   
7. 4. 2004 Iráčtí emigranti podávali falešné informace   
7. 4. 2004 "40 osob usmrceno" při americkém útoku na iráckou mešitu   
6. 4. 2004 USA čelí v Iráku vzbouření   
26. 3. 2004 Válka jako pokračování globalizace jinými prostředky Jan  Keller

Deníček sněmovní panny RSS 2.0      Historie >
7. 4. 2004 Deníček sněmovní panny XVI. Alexandra  Virgová
6. 4. 2004 Deníček sněmovní panny XV. Alexandra  Virgová
1. 4. 2004 Deníček sněmovní panny XIV. Alexandra  Virgová
31. 3. 2004 Deníček sněmovní panny XIII. Alexandra  Virgová
29. 3. 2004 Deníček sněmovní panny XII. Alexandra  Virgová
26. 3. 2004 Deníček sněmovní panny XI. Alexandra  Virgová
25. 3. 2004 Deníček sněmovní panny X. Alexandra  Virgová
24. 3. 2004 Deníček sněmovní panny IX. Alexandra  Virgová
10. 3. 2004 Deníček sněmovní panny VIII. Alexandra  Virgová
3. 3. 2004 Deníček sněmovní panny VII. Alexandra  Virgová

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
12. 4. 2004 Prásk: Jaká byla spotřeba německých zajíců nejen v České tiskové kanceláři Štěpán  Kotrba
9. 4. 2004 ZPRÁVA: Německý zajíček české tiskové kanceláře Štěpán  Kotrba
4. 4. 2004 ČeRT Vlastimil  Ježek
4. 4. 2004 Čert na druhou aneb jak propojit média veřejné služby tak, aby přežila budoucnost Štěpán  Kotrba
1. 4. 2004 Stane se novým šéfem Rady BBC Blairova pravá ruka, Peter Mandelson?   
31. 3. 2004 V ČRo 6 znovu o bulvarizaci médií   
29. 3. 2004 Hrozí kvůli případu Kelly stávka v BBC?   
26. 3. 2004 Dno možností televizní rady Štěpán  Kotrba
26. 3. 2004 Dno schopností bohemistiky Štěpán  Kotrba
25. 3. 2004 Byl Bohumil Hrabal tvůrcem "laskavého humoru"? Jan  Čulík

Školství RSS 2.0      Historie >
15. 4. 2004 Zmatený výklad   
14. 4. 2004 Opravník obecně oblíbených omylů Vladimíra Al-Maliki Levá
2. 4. 2004 Škoda, že není komu vyprávět o neutrinech ... Hynek  Hanke
2. 4. 2004 Jsme v něčem ještě dědici Masarykových koncepcí a mělo by to smysl? Miloš  Dokulil
1. 4. 2004 Jste nespokojeni s výukou na vaší fakultě? Nadávat v hospodě nestačí Ivo  Bystřičan, Petr Jedlička
25. 3. 2004 Jak přimět studenty k (inter)aktivitě Jan  Čulík
24. 3. 2004 Učení by mělo být zábavou Hynek  Hanke
22. 3. 2004 Týden neklidu 29.3. - 2.4. 2004   
19. 3. 2004 Situace studentů na středních školách aneb jak je to s agresivitou? Lukáš  Rychlík

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2004 Počátky křesťanství Lenka  Kužvartová
5. 2. 2004 Katolická církev znovu zaútočila na BBC   
2. 2. 2004 Papež o právu, Bush o moci -- Svoboda o čem? Miroslav  Polreich
21. 1. 2004 Daniel Herman: Pro vnitřní potřebu není pro vnitřní potřebu, i když to musí být pro vnitřní potřebu Štěpán  Kotrba
14. 1. 2004 Kardinál podpořil užívání kondomů   
7. 1. 2004 Je-li mír možný, je povinností! Jan  Pavel II.
7. 1. 2004 Kontroverze ohledně náboženských symbolů zuří i v Německu   
25. 12. 2003 Jan Pavel II. odsoudil "terorismus"   
23. 12. 2003 Miloslav Vlk: Žena je jen schránkou pro nenarozeného člověka   
19. 12. 2003 Komunistická represe církví a procesy v padesátých letech Ivo V. Fencl

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2004 Británie: Homosexuálové získávají plná "manželská" práva   
25. 2. 2004 Hold bigotní zaslepenosti Jan  Čulík
17. 2. 2004 Odvaha k lásce Martin  Škabraha
19. 1. 2004 Stávající volební období je šancí pro partnerské soužití osob téhož pohlaví Andrea  Cerqueirová
5. 11. 2003 Festival MEZIPATRA 2003   
2. 10. 2003 Nepovedená koláž ČT: Homosexuální karneval-heterosexistický parlament Věra  Sokolová
9. 9. 2003 Ještě jednou o "léčbě homosexuality" Vojtěch  Polák
9. 9. 2003 Homosexualita a potraty: Objektivní fakta versus subjektivní interpretace Pavel  Mareš
5. 9. 2003 O možnosti "léčit" homosexualitu: mýlí se pan Mareš Vojtěch  Polák
4. 9. 2003 "Někomu pomůže, nikomu neublíží" Josef  Veger

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
1. 4. 2004 Milan Kundera pětasedmdesátník Jakub  Žytek
1. 4. 2004 O rodné sestře plivance Jan  Čulík
30. 3. 2004 Bohumil Hrabal: Furiant nekonečna a věčnosti Martin  Škabraha
30. 3. 2004 Jak vidím krále české literatury Tomáš  Koloc
25. 3. 2004 Byl Bohumil Hrabal tvůrcem "laskavého humoru"? Jan  Čulík
25. 3. 2004 "Laskavý humor" Bohumila Hrabala Jan  Čulík
5. 3. 2004 Desáté jaro Karla Kryla Martin  Štumpf
13. 2. 2004 Cesta na jihozápad Tomáš  Koloc
3. 2. 2004 Andělé Jaroslav  Hutka
6. 1. 2004 Opusy o nevěře Josef  Švéda

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
15. 3. 2004 Opravdu divnej chlap Štěpánka  Matúšková
15. 3. 2004 Opravdu sprostá výstava Jan  Čulík
10. 3. 2004 Také každý měsíc menstruujete? Já ne, možná jsem divnej chlap a možná, že nejsem vůbec chlap... Jan  Paul
8. 3. 2004 Potraty a Karas: Když se řekne A mělo by se říci B Anna  Čurdová
8. 3. 2004 Jen jeden den žen, prosím Anna  Čurdová
4. 3. 2004 Stop násilí na ženách   
1. 3. 2004 Zdroj sexuálního vzrušení žen je v mozku   
20. 2. 2004 Jaké je to v Iráku?   
9. 2. 2004 Misogynní rezoluce irácké Vládní rady je odsouzena k neúspěchu   
20. 1. 2004 Jak bít manželku