26. 3. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
26. 3. 2004

Poznámky k automobilismu a k připravovanému "Městskému okruhu" v Praze

Po řadu let se zabývám velkými dopravními stavbami v Praze i mimo ni. Zde je malé zobecnění mých četných zkušeností.

26. 3. 2004

Americký prezident Bush vyvolal v USA obrovskou kontroverzi tím, že si na gala večeru pro novináře a televizní pracovníky začal dělat legraci z toho, že nebyly v Iráku nalezeny žádné zbraně hromadného ničení.

26. 3. 2004

Politika KDU-ČSL představuje pro průměrného člověka mé generace (třicátníci) vskutku bizarní představení. Jsem věřící člověk, hlásím se ke křesťanství, dokonce k tradici starého katolicismu, tedy katolicismu z doby před Čtvrtým lateránským koncilem, kterou dnes zastávají starokatolické církve. Nedovedu však pochopit, proč by neměl existovat institut registrovaného partnerství (starokatolické církve v něktetých zemích homosexuálním párům žehnají v kostelích!), nechápu, co je to ta tradiční rodina (jestli je to rodina z dob feudalismu nebo z dob bezprávnosti žen a dětí?) -- a už vůbec nerozumím tomu, proč by marihuana měla být nelegální, natož postavená naroveň heroinu.

26. 3. 2004

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém 7. zasedání ve dnech 23. až 25. března 2004, které se konalo jako výjezdní zasedání v Ostravě se mimo jiné zabývala podnětem na vysílání seriálu Třicet případů majora Zemana a neshledala porušení zákona č. 231/2001 Sb. Se stejným výsledkem projednala podnět, týkající se diskusního pořadu Nedělní partie s Ludvíkem Zifčákem na TV Prima. Neshledala porušení zákona ze strany provozovatele.

Rada byla v průběhu jednání přijata hejtmanem Moravskoslezského kraje Evženem Tošenovským (ODS), s nímž diskutovala zejména o možnostech, které pluralitě vysílání přinese digitalizace a o působení elektronických médií v regionu.

25. 3. 2004

To už bylo měsíc po válce, už bylo veselo a zrály třešně a tam, jak jsem bydlel, tak přijeli vojáci Rudé armády a dostali chuť na třešně, a vyvrátili plot, jak byli zvyklí z války, lámali celé větve... a jedli a smáli se... a přišel majitel, jeden malíř, a ten vysvětloval, co mu to dalo za práci, než tyhle třešně vypěstoval, mluvil s nima rusky, a kreslil do písku, jak roste takovej strom, a vojáci přestali jíst a skoro se rozplakali, a říkali o sobě, že jsou děsnej dobytek, když mohli tak krásný stromy zničit... ale profesor kreslení a malování je těšil, že už se to napravit nedá, tady ale že mají štafle, ať si natrhají třešní, kolik chtějí, a ať přijdou zejtra zas... A oni, než odešli, tak slíbili, že se malíři bohatě odmění... a za čtrnáct dní přišel jeden z nich a smál se a dal mu něco zabalený do novin... a smál se a odejel na koni. A malíř, když to tam ve slunci rozbalil, ty noviny, tak tam byly zakrvácený uši s briliantovými náušnicemi, ženský uši, poklad, protože těch uší bylo šest...

Bohumil Hrabal, Svatby v domě, 1986

K výročí nedožitých devadesátých narozenin Bohumila Hrabala v sobotu 28.3 2004:

25. 3. 2004

Bohumil Hrabal by se asi v hrobě obracel, kdyby zjistil, že Česká televize chce uctít jeho nedožité devadesátiny v sobotu 27. března vysíláním nepříliš povedeného filmu Dušana Kleina z roku 1993 Andělské oči (proč vybrali z celé řady filmů, natočených podle Hrabalova díla, zrovna tento špatný film?) a zejména, kdyby si přečetl formulaci tiskového prohlášení ČT, která Hrabala, snad největšího českého spisovatele druhé poloviny dvacátého století, redukuje na autora produkujícího prózy vyznačující se "laskavým humorem". Všichni odborníci na českou literaturu, které jsem s tímto hodnocením seznámil, se poněkud otřásli. O "laskavý humor" totiž vůbec nejde.

26. 3. 2004
Alexandra Virgová

Můj milý deníčku,

Včera nám jen poslanec Skopal oznámil převratnou novinu, že chce třetí čtení zemědělských zákonů vsunout na páteční jitro -- jak ranní slunce pozměňovacích návrhů. Tak uvidíme, jak to bude s těmi víny. Budou nejspíš plná.

25. 3. 2004

Britský premiér Tony Blair ukončil ve čtvrtek třicetiletou izolaci libyjského plukovníka Kaddáfího návštěvou v jeho sídle v Tripolisu. Blair uvedl, že je nyní možný "nový, stabilní vztah" s Libyí, poté, co Kaddáfí loni v prosinci přislíbil, že Libye zlikviduje své zbraně hromadného ničení. Jde o první návštěvu britského šéfa státu od doby, kdy v roce 1969 plukovník Kaddáfí převzal v Libyi moc. K návštěvě došlo po mnoha desetiletích nepřátelských vztahů a sankcí kvůli tomu, že plukovník Kaddáfí podporoval terorismus, včetně atentátu letadla společnosti Pan Am, které vybuchlo v prosinci 1988 nad skotským městem Lockerbie.

26. 3. 2004

Na rozdíl od Saddáma Husajna je libyjský plukovník Kaddáfí terorista. Blairova návštěva v Libyi, jak pozoruhodný způsob vedení "války proti terorismu", míní v britském konzervativním deníku Daily Telegraph šéfredaktor týdeníku Spectator Boris Johnson.

26. 3. 2004

Bylo téměř vidět, jak kritikové píchají špendlíky do voskové figuríny Josého Luise Rodrigueze Zapatera poté, co nový španělský socialistický premiér řekl nahlas, co si mysleli tiše mnozí: nelze zorganizovat válku proti Iráku na základě lží, napsal ve čtvrtek v redakčním komentáři list Guardian a pokračoval:

26. 3. 2004
Reakce na článek Štefana Švece Géniové ve Sněmovně schválili další klenot

Pane profesore, blijete do novin jako prase. Tak by také příště mohla vypadat odpověď samozvanému géniovi bohemistiky, pokud by editorská politika Britských listů pokračovala v duchu posilování jadrnosti českého výraziva. V opačném případě nezbývá než omluva za přehlédnutí nepřehlédnutelného. Britské listy mohou dočasně hřešit na to, že se na ně nevztahuje zákon o rozhlasovém a televizním vysílání, kde by nespisovný výraz "blijete" byl porušením toho zákona, avšak zbytku věty by nemohl úřad češtinářského cenzora vytknout nic, sejně jako výrazu "štoudev"... Nemám nic proti jadrnému výrazivu ani proti bohemistům, pobouřeným nedomyšleností a omezeností "češtinářského paragrafu" v nově schváleném zákoně. Mám však lehké mrazení v zádech, pokud nedostatek žurnalistické kultury, argumentů i inteligence bude někdo považovat za účelové užití jazyka spisovného, doplněného o regionální specifika. Od toho nezbývá než se distancovat. Sprostota zabíjí jakoukoliv diskusi.

Poznámka Jana Čulíka:
26. 3. 2004

Otřesným zážitkem pro soudného člověka znalého věci byla středeční diskuse na zasedání Rady České televize v bodě "různé". Členové ctihodného orgánu "prezentovali své názory" na jeden jediný článek v Právu o možném nehospodárném hospodaření České televize a kousavou poznámku v něm o své spoluodpovědnosti za tento stav.

Jejich reakce ukázala posluchačům a divákům přímého přenosu jejich nervozitu a nejistotu, stejně tak ukázala, jak dokáže jeden jediný článek přimět několik radních k čtvrthodině planého plkání. Autorovi jeho výhrady nevyvrátili. Snažili se vyvrátit autora...

26. 3. 2004

Angličtí detektivové vyšetřují podezření, podle něhož dva Srbové a Maďarka možná okradli kasino v londýnském hotelu Ritz pomocí laseru, mobilních telefonů a počítače o 1,3 milionu liber. Je to skutečně technicky možné a budou kdy postaveni před soud?

26. 3. 2004

Včera v Košiciach reagovala bývalá podpredsedníčka slovenského parlamentu Zuzana Martináková na slová z generálnej prokuratúry, že nijaká premiérom mohutne proklamovaná "skupinka" nepriateľov štátu, nebola objavená. Vzhľadom ku faktu, že časť bývalých Dzurindových poslancov tvorí dnes v snemovni jazýček na váhach, nejde o zanedbateľné postoje. Každého jedného občana tiež musí zaujímať, že momentálne má na čele svojej vlády muža, ktorý evidentne používa presne také postupy ako démonizovaný Vladimír Mečiar - teda lož, nátlak, zneužívanie postavenia. Aké sú pre kohokoľvek záruky, že tieto metódy nebude uplatňovať aj naďalej ?

26. 3. 2004

Reakce na tuto reakci.

Pane Vavruško, cílem mého příspěvku do diskuse o stavu svobody v ČR bylo především upozornit na skutečnost, že pod tímto termínem si různí lidé představují různé věci, že svoboda volit sama o sobe ještě nevytváří demokracii, a že svoboda člověka je dána také jeho vnitřní psychickou svobodou, schopností samostatně myslet, která je v procesu McDonaldizace planety za bezmocného přihlížení vzdělávacích systému cíleně otupována.

26. 3. 2004
Loňská agrese Spojených států a jejich spojenců proti Iráku a pokračující okupace této země má jistě řadu aspektů. Jestliže se na ni podíváme z širší perspektivy, může nám pomoci pochopit povahu probíhající globalizace.
26. 3. 2004

Virtuální bohoslužba na neděli 28. 3. 2004

Četli jsme akční příběh, jeden z nejznámějších ze života Ježíšova. Však také žádné filmové zpracování Ježíšova příběhu tuto filmově vděčnou scénu nemůže vypustit. Rozumíme však dobře tomu, co to tam v jeruzalémském chrámě vlastně Ježíš dělá?

Interpretací této události bylo a je mnoho: například ty nejnaivnější, totiž že ti vyhánění lidé dělali v chrámě rotyku a tudíž z příběhu se máme poučit, že v kostele máme být pěkně zticha a spořádaně poslouchat kázání. Znám kazatele, kteří s odkazem na tento příběh nesnesou ani aby v kostele při bohoslužbách pobrukovalo malé děcko -- prý to ruší. To je samozřejmě nesmysl a převrácení toho, co má být bohoslužba a jak má vypadat shromáždění věřících. Kéž by do mrtvolného (údajně posvátného) ticha našich kostelů zavanul trochu šrumec opravdového života víry! Závidím americkým křesťanům, kteří v kostele tleskají, radují se, vykřikují, tančí...

25. 3. 2004
Alexandra Virgová

Můj milý deníčku,

Včera bylo posezení s termity opět konsensuální, jen občas jiskérky prolétly. Dopoledne bylo takové zemědělské. Prvně chmel, pak hnojiva, a potom potraviny. Nuda, nuda, šeď, šeď. Jedině zajímavé snad bylo, že promluvil poslanec Josef Řihák z ČSSD, který je jinak nesmírně mlčenlivý. Pomluvil o potravinách. Nejsem si dokonce jista, milý deníčku, jestli nepromluvil dnes ve sněmovně poprvé a nepřišel tak o parlamentní nevinnost. Možná zároveň promluvil i naposled a přišel o daleko víc. Byl zpravodajem a ještě se přihlásil do podrobné rozpravy. Hned dvě mouchy jednou ranou. Mluvil sice poměrně krátce, ale zato k věci. Což nebývá u každého vždy pravidlem.

25. 3. 2004

Poznámka úvodem: tento článek jsem napsal před rokem a odložil stranou, protože mi přišel neaktuální. K jeho publikaci mě přiměla diskuse na Neviditelném Psovi o kupónové privatizaci, kdy jsem si uvědomil, že její hodnocení je značně nepřesné.

25. 3. 2004
Žít za 39,- se stalo fenoménem rozvíjejícího se kapitalismu v ČR. Každý jistě ví, o čem je řeč, neboť vlezlé reklamní štíty vyvedené v kontrastních barvách pronásledují člověka na každém kroku jdouce kteroukoli lidnatější ulicí.
25. 3. 2004

Boris Cvek ZDE nastoluje ve svém článku závažné otázky, které by si "levicově smýšlející" intelektuálové rozhodně měli vzít k srdci. Prvoplánový antiamerikanismus, jemuž je, jak někdy pozoruji sám na sobě, tak snadné podlehnout (a někde -- např. ve Francii -- je to dokonce součást jistého folklóru), totiž levicové či liberální ideály oslabuje, banalizuje a odvádí pozornost od jiných, mnohdy podstatných souvislostí. Přesto chci na otázku, uvedenou v názvu článku, odpovědět a postoj většiny "protibushovských" aktivistů obhájit.

25. 3. 2004

Francis Fukuyama obhajoval nedávno v diskusi v Izraeli svou tezi o "konci historie", kterou poprvé zformuloval koncem léta r. 1989 v článku v časopise The National Interest. Nezadržitelný je podle jeho pokrok světa směrem k liberální demokracii a tržnímu kapitalismu, ani muslimské země nejsou výjimkou.

25. 3. 2004

Velké věci se dějí o přestávce. Zatímco italské předsednictví Evropské unie - na čele s fanfarónským Silvio Berlusconim, který měl před bruselským summitem "něco v kapse" - již téměř upadlo do zapomnění, na scénu zvolna vešel na počátku tohoto týdne muž, kterého nikdo nezná. Zapamatujme si jeho jméno: jmenuje se Bertie Aherm a je právě irským premiérem. Země tohoto muže nyní "shodou okolností" předsedá do června Evropské unii. "Skutečně, myslím, že je možné ukončit práci Konventu," řekl nenápadný pan Aherm toto pondělí. Nikdo si jeho slov v České republice nevšiml.

25. 3. 2004

Slovo všeználek bohužel není v žádném z českých kodifikačních slovníků, a není tedy spisovné. Slovo pazneht naštěstí ve slovnících je, a proto můžou moderátoři komerčních rádií a televizí dál mluvit o poslancích naší dolní sněmovny. O těch, kteří do novely mediálního zákona prosadili paragraf, který nařizuje lidem z licencovaných audiovizuálních médií mluvit spisovně.

26. 3. 2004

Seminář s tímto názvem se koná dne 29.3. 2004 od 13:00 do 15:00 hodin na Právnické fakultě UK, náměstí Curieových 7, Praha 1, v místnosti č. 38 (napravo ve vstupní hale fakulty).

Na semináři vystoupí prof. Pavel Šturma ( PF UK, Legislativní rada vlády), doc. Vladimír Mikule ( PF UK, Legislativní rada vlády), Luboš Majerčík ( Amnesty International), JUDr. Stanislav Křeček ( Poslanecká sněmovna, Ústavně právní výbor) a JUDr. Jiří Pospíšil ( Poslanecká sněmovna, Ústavně právní výbor).

24. 3. 2004

Ve Spojených státech byla zveřejněna oficiální zpráva, která plasticky vylíčila historii selhání amerických pokusů neutralizovat hrozbu Usámy bin Ladina před 11. zářím 2001. Národni komise pro teroristické útoky nekritizovala pouze Bushovu vládu.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

14. 3. 2004

Po havárii serveru Britských listů v první polovině ledna 2004 nám čtenáři rychle poskytli finanční prostředky na koupi nového serveru. Zakoupili a instalovali jsme toto zařízení: Taft SRCS14 L, server Board SE7505VB2, 533 MHz, WD2000JD - 2 kusy, Forton 460W, XEON 2,8 GHz/512k, 533BOX - 2 kusy, WD740GD - 2 kusy, server DDR 512MB PC2100 ECC reg. LP - 4 kusy, Hudson II SC5100, Rocket RAID 160, WD2000JD - 4 kusy. Celkem zařízení stálo 100 409,80 Kč, s DPH 122 500,00 Kč, fakturu uhradíme dodavateli v nadcházejících dnech.

Za finanční pomoc od čtenářů, za pomoc sponzora Globe.cz i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Dominik Joe Pantůček zadarmo postupně zprovozňuje dosud nefunkční části časopisu. Čtenáře prosíme o trpělivost: uvedeme časopis do plné funkčnosti co nejdříve.

V únoru 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 7456,84 Kč. Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
26. 3. 2004 Zvítězí v Praze automobily? Petr  Kužvart
26. 3. 2004 Lidovci míří klidně do hrobu Boris  Cvek
26. 3. 2004 Válka jako pokračování globalizace jinými prostředky Jan  Keller
26. 3. 2004 Eurozatykač a souvislosti aktuální novely Listiny základních práv a svobod Helena  Svatošová
25. 3. 2004 Jak přimět studenty k (inter)aktivitě Jan  Čulík
25. 3. 2004 "Zapomenutá" privatizace? Ondřej  Čapek
25. 3. 2004 Byl Bohumil Hrabal tvůrcem "laskavého humoru"? Jan  Čulík
25. 3. 2004 "Laskavý humor" Bohumila Hrabala Jan  Čulík
24. 3. 2004 O nás bez nás, aneb lidé s mentálním postižením nemají právo na změnu Jan  Paul
24. 3. 2004 Šikanují vás obce, protože jste nezaměstnaní nebo málo vyděláváte? Jsme tu, abychom pomohli   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
25. 3. 2004 Byl Bohumil Hrabal tvůrcem "laskavého humoru"? Jan  Čulík
25. 3. 2004 "Laskavý humor" Bohumila Hrabala Jan  Čulík
5. 3. 2004 Desáté jaro Karla Kryla Martin  Štumpf
13. 2. 2004 Cesta na jihozápad Tomáš  Koloc
3. 2. 2004 Andělé Jaroslav  Hutka
6. 1. 2004 Opusy o nevěře Josef  Švéda
11. 12. 2003 Hrabal jako žvýkačka Štefan  Švec
10. 12. 2003 Co znamená Kunderův škleb Štefan  Švec
9. 12. 2003 Exil jako otevření mysli Jan  Čulík
9. 12. 2003 Osud lidí ve střední Evropě je nesdělitelný - a obráceně Jan  Čulík

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
15. 3. 2004 Opravdu divnej chlap Štěpánka  Matúšková
15. 3. 2004 Opravdu sprostá výstava Jan  Čulík
10. 3. 2004 Také každý měsíc menstruujete? Já ne, možná jsem divnej chlap a možná, že nejsem vůbec chlap... Jan  Paul
8. 3. 2004 Potraty a Karas: Když se řekne A mělo by se říci B Anna  Čurdová
8. 3. 2004 Jen jeden den žen, prosím Anna  Čurdová
4. 3. 2004 Stop násilí na ženách   
1. 3. 2004 Zdroj sexuálního vzrušení žen je v mozku   
20. 2. 2004 Jaké je to v Iráku?   
9. 2. 2004 Misogynní rezoluce irácké Vládní rady je odsouzena k neúspěchu   
20. 1. 2004 Jak bít manželku   

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2004 Katolická církev znovu zaútočila na BBC   
2. 2. 2004 Papež o právu, Bush o moci -- Svoboda o čem? Miroslav  Polreich
21. 1. 2004 Daniel Herman: Pro vnitřní potřebu není pro vnitřní potřebu, i když to musí být pro vnitřní potřebu Štěpán  Kotrba
14. 1. 2004 Kardinál podpořil užívání kondomů   
7. 1. 2004 Je-li mír možný, je povinností! Jan  Pavel II.
7. 1. 2004 Kontroverze ohledně náboženských symbolů zuří i v Německu   
25. 12. 2003 Jan Pavel II. odsoudil "terorismus"   
23. 12. 2003 Miloslav Vlk: Žena je jen schránkou pro nenarozeného člověka   
19. 12. 2003 Komunistická represe církví a procesy v padesátých letech Ivo V. Fencl
12. 12. 2003 Vatikán: další italská mafie? Fabiano  Golgo

Školství RSS 2.0      Historie >
25. 3. 2004 Jak přimět studenty k (inter)aktivitě Jan  Čulík
24. 3. 2004 Učení by mělo být zábavou Hynek  Hanke
22. 3. 2004 Týden neklidu 29.3. - 2.4. 2004   
19. 3. 2004 Situace studentů na středních školách aneb jak je to s agresivitou? Lukáš  Rychlík
10. 3. 2004 Zákon není kadidlo Ondřej  Hausenblas
9. 3. 2004 Nedělejte ze studentů motorové myši na fakta   
12. 2. 2004 O tragické situaci českého školství? Miroslav  Rafaj
11. 2. 2004 Vzdělání a nezaměstnanost Miroslav Václav Steiner
6. 2. 2004 Posílat děti do školy se třetímu světu vyplatí Simone  Radačičová
2. 2. 2004 Obstát, aneb Nihil obstat ve věci moderního vyučování Ondřej  Hausenblas

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
26. 3. 2004 Dno možností televizní rady Štěpán  Kotrba
26. 3. 2004 Dno schopností bohemistiky Štěpán  Kotrba
25. 3. 2004 Byl Bohumil Hrabal tvůrcem "laskavého humoru"? Jan  Čulík
23. 3. 2004 Pokud má rozhlas obstát v nastupující éře digitalizace... Jan  Punčochář
22. 3. 2004 Český rozhlas, dlouhá vlna a odpovědnost odpovědných Štěpán  Kotrba
19. 3. 2004 ČT,BBC, David Elstein a koncesionářské poplatky   
11. 3. 2004 Hospodaření ČT je transparentní   
11. 3. 2004 Film Johna Simpsona o tom, jak Američané zaútočili na tým BBC v Iráku, dostal významnou cenu   
2. 3. 2004 Čulík pohlédl do zrcadla Ivan  Jemelka
2. 3. 2004 Česká televize neuvažuje o bankovním úvěru   

Zelení RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2004 Co na novou demokracii říká internet Antonín  Slejška
15. 3. 2004 Demokracii zelenou viděti... Karel  Dolejší
11. 2. 2004 Není pravda, že česká Strana zelených má v Evropě špatnou pověst   
11. 2. 2004 Britské listy nechodí ke kováříčkovi, když mohou dojít ke kováři   
11. 2. 2004 Neztrácet zelenou naději Martin  Škabraha
10. 2. 2004 Zelené facky na pokračování   
10. 2. 2004 Tmavozelení proti temným silám aneb paměť jazyka aparátnického Karel  Dolejší
5. 2. 2004 Zelení jsou v pořádku, problém má Pavel Pečínka Jan  Beránek
4. 2. 2004 Zelená na levačku aneb Proč nemohu být "novodemokratem" Karel  Dolejší
2. 2. 2004 Nadace Heinricha Bölla se distancuje od Patočky a Beránka Pavel  Pečínka

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
26. 3. 2004 Válka jako pokračování globalizace jinými prostředky Jan  Keller
25. 3. 2004 Americká vláda jako oběť ideologické zaslepenosti   
24. 3. 2004 Válka nezmenšila nebezpečí terorismu, nýbrž je naopak zvětšila Milan  Opočenský
24. 3. 2004 11. září: šokující důkazy o tajných ujednáních, promrhaných příležitostech a tragických chybách   
23. 3. 2004 Američtí činitelé začínají svědčit při vyšetřování 11. září   
22. 3. 2004 Stažení španělských vojáků z Iráku bylo nepochybně cílem Al-Kajdy Marino  Radačič
22. 3. 2004 Historie odsoudí Bushe a Blaira za ilegální válku   
19. 3. 2004 Do země sedmitisícovek, kde devítky nestačí Karel  Dolejší
19. 3. 2004 Španělé neměli lepší východisko pro snížení svého ohrožení než říci NE Iráku Tomáš  Gawron
19. 3. 2004 Američané: "Žádné vězně jsme nemučili"   

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
26. 3. 2004 Realita nemá nic společného s předsudky Jana  Malá
24. 3. 2004 Ubohá oběť Šaronovy ubohé taktiky   
23. 3. 2004 Izrael zavraždil šéfa organizace Hamas   
15. 3. 2004 Ani v muslimských zemích není zakázána interrupce Jana  Malá
12. 3. 2004 O evropském antisemitismu   
29. 1. 2004 Izrael ignoruje mezinárodní zákony a základní lidská práva Palestinců Jana  Malá
20. 1. 2004 Palestinci nevylučují, že izraelská vláda přistoupí k jejich odsunu   
16. 1. 2004 Izrael pozval Sýrii na "mírové rozhovory" do Jeruzaléma   
14. 1. 2004 Izrael má obavy z rozšíření jaderných informací   
13. 1. 2004 O jakém míru to Ahmed Qurei mluví? Pavel  Mareš

Deníček sněmovní panny RSS 2.0      Historie >
26. 3. 2004 Deníček sněmovní panny XI. Alexandra  Virgová
25. 3. 2004 Deníček sněmovní panny X. Alexandra  Virgová
24. 3. 2004 Deníček sněmovní panny IX. Alexandra  Virgová
10. 3. 2004 Deníček sněmovní panny VIII. Alexandra  Virgová
3. 3. 2004 Deníček sněmovní panny VII. Alexandra  Virgová
28. 2. 2004 Deníček sněmovní panny VI. Alexandra  Virgová
27. 2. 2004 Deníček sněmovní panny V. Alexandra  Virgová
26. 2. 2004 Deníček sněmovní panny IV. Alexandra  Virgová
25. 2. 2004 Deníček sněmovní panny III. Alexandra  Virgová
23. 2. 2004 Deníček sněmovní panny II. Alexandra  Virgová