17. 2. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
17. 2. 2004

Elektronické mýtné v Německu zkrachovalo

Přetahovaná o smlouvu o elektronické mýto je u konce. Spolkovému ministru dopravy Manfredu Stolpemu se nepodařilo dojít ke shodě s provozovatelem, konsorciem Toll Collect.

Nabídka Toll Collect není udržitelná ani obhajitelná, řekl Stolpe po více než jedenáctihodinovém vyjednávacím maratónu s provozovatelským konsorciem, které sestává z firem Daimler Chrysler, německého Telekomu a francouzské firmy Cofiroute. Především u bodů o odškodném a zárukách se podle ministra nedošlo k žádné shodě. "Nedostali jsme přiznánu ani dostatečnou smluvní pokutu ani ani dostatečnou záruku vzhledem k nebezpečím, která mohou nastat". Namísto toto nyní ztroskotaného elektronického mýtného systému, podporovaného satelitem, měla by být s okamžitou platností zavedena opět tzv. Eurovigneta.

Lobbista Peltrám a "německé" elektronické mýtné: Telematika jako TÉMA BL

17. 2. 2004

Britská vláda plánuje, že od příštího roku se budou zřejmě na krabičkách od cigaret povinně tisknout drastické fotografie nemocných tělesných orgánů a hnijících zubů. Ministři připravují zákony, podle nichž budou zřejmě muset tabákové společnosti tisknout na krabičkách cigaret barevné fotografie, dokumentující zkázu, kterou lidskému organismu způsobuje kouření, zlozvyk, na nějž v Británii umírá 120 000 lidí ročně.

V Kanadě už nyní na krabičkách cigaret odrazují fotografie ucpaných mozkových cév a znetvořeného srdce a plic kuřáky od kouření. Obdobné metody hodlá použít také Thajsko, Brazílie a Singapur.

V Evropské unii budou o této věci probíhat veřejné konzultace, poté, co Evropská komise vybere katalog vhodných fotografií pro své členské státy. Balíčky cigaret už nyní musejí na sobě mít větší, varovnější a drastičtější nápisy, odrazující od kouření. Britský ministr zdravotnictví konstatoval: "Musíme pokračovat s novými, ostře efektivními nápady - budeme poskytovat více informací, které umožní kuřákům pomoci, aby přestali kouřit."

Podrobnosti v angličtině ZDE

17. 2. 2004

Monitor Jana Paula

Zvolil jsem záměrně lehce provokativní otázku, avšak z dobrého důvodu.

Zrekapitulujme si následující fakta: Od počátku devadesátých let, tedy od doby nastartování trhu s uměním v České republice, byl v souvislosti s nezákonnou činností, jakou je padělání obrazů, údajně obviněn pouze jeden jediný člověk! Přitom není žádným tajemstvím, že například mnohé banky poskytovaly štědré úvěry buď na zástavu falz a nebo zcela bezcenných děl. Podle důvěryhodných zdrojů, které nechtějí být jmenovány, se to tehdy týkalo většiny bank. Jejich ztráty musejí jít do milionů.

Dnes mlčí a nic nechtějí novinářům k této problematice sdělit, proč asi?

17. 2. 2004

Sociální demokracie se v bytové oblasti opět ocitá na křižovatce, kde jedna cesta vede k plnění volebního programu a druhá k vyhovění ideologickým zájmům koaličních partnerů, na jejichž voliče nepříznivé sociální důsledky reformy nedopadají. Kterou cestou se vydá, není dosud zřejmé, ale obávám se, že svým postojem v této věci ČSSD voliče nezíská. Kolem bydlení panuje celá řada nesmyslných představ a je zajímavé, že se nad těmito tvrzeními někdo hlouběji nezamyslí.

17. 2. 2004

ANALÝZA

Současná překvapující shoda mezi třemi hlavními evropskými hráči, Francií, Německem a Británií, může mít poměrně senzační pozadí - pařížské zasedání tzv. Bilderbergského klubu v květnu roku 2003. Tehdy se sešly hlavy států, panovnických rodů, největších médií a velkých firem na přísně utajené privátní konferenci v parkhotelu Trianon ve Versailles. Na programu jednání se ocitly euro-americké vztahy v kontextu s vývojem v Iráku, odzbrojení či terorismus na Středním Východě a Sharonova tvrdá politika vůči Palestincům. Evropská elita měla totiž protichůdné názory k americké invazi Iráku už na setkání Bilderbergu v roce 2002 v Chantilly ve Virginii.

16. 2. 2004

(V důsledku technické chyby vyšel v pondělí ráno jen první odstavec tohoto důležitého článku, publikujeme nyní celé.)

Čelní diplomati v OSN, zastupující Mexico a Chile poskytli týdeníku Observer nové důkazy, že jejich mise se staly terčem americko-britských odposlouchávacích operací, což bylo flagrantním porušením mezinárodního práva. Loni v březnu, několik dní před útokem na Irák, zasáhli američtí činitelé, aby zabránili tajnému vyjednávání v OSN, jehož cílem bylo připravit rezoluci, která měla dát zbrojním inspektorům více času. Podle svědectví Adolfa Aguilara Zinsera, bývalého mexického velvyslanece v OSN, se o tomto jednání mohli američtí činitelé dovědět pouze špionážním odposlechem.

17. 2. 2004

Někteří dlouholetí nadšenci pro BBC, jako například Jeffrey Dvorkin, ombudsman amerického National Public Radio, považují Huttonovu kritiku BBC nejen za kritiku nepořádné novinářské práce v jednom izolovaném, i když senzačním případě. Huttonova zpráva podle Dvorkina zpochybnila úsilí BBC "získat co největší publikum", které je podle něho v rozporu s jejími úkoly jako vysílatele veřejné služby. Americký list Boston Globe zajímavě vypočetl nejrůznější příklady sporné novinářské praxe v BBC:

15. 2. 2004

Po kontroverzi ohledně neexistujících iráckých zbraní hromadného ničení, po smrti dr. Davida Kellyho a po Huttonově zprávě, která BBC ostře kritizovala, uvažuje britská vláda o tom, že BBC rozčlení, ochromí její vliv a omezí její nezávislost. Vyplývá to z prozrazených vládních dokumentů. Dosavadní charta BBC platí jen do roku 2006 a zdá se nyní, že britská vláda chce využít kontroverze ohledně Huttonovy zprávy k tomu, aby prosadila rozsáhlé reformy, které by vliv BBC zlikvidovaly.

15. 2. 2004

BBC lituje, že moderátor John Humphrys rozhněval při rozhovoru ministra obrany Geoffa Hoona, omlouvá se časopisu, věnovanému poezii, že nevysílá víc ženské poezie. Je zdrcena, že si devět televizních diváků stěžovalo, že bylo taneční číslo v pořadu Top of the Pops "příliš divoké".

17. 2. 2004
Nedávno jsem s několika přáteli diskutoval o problematice tzv. registrovaného partnerství. Uvědomil jsem si při té příležitosti, že podstatou jejich odmítavých postojů je strach. Ne ovšem strach ledasjaký, nýbrž strach, který je třeba brát velmi vážně, aby jej bylo možno se vší vážností překonat.
17. 2. 2004

Základní dělení ekonomie jako sociální vědy je na ekonomii pozitivní a normativní. Pozitivní ekonomové se snaží co nejpřesněji popsat stav a vývoj ekonomických veličin, aniž by k tomu zaujímali jakékoliv stanovisko (tedy komentovali, zda se jedná o vývoj dobrý či špatný). Posouzení je pak věcí normativní ekonomie. Zatímco v rámci pozitivního zkoumání skutečnosti se většina ekonomů v zásadě shodne na tom, co se právě děje, neboť se jedná většinou o měřitelné veličiny, nelze totéž konstatovat o normativní ekonomii. Co je totiž dobré pro někoho (nebo pro určitou sociální skupinu), je většinou špatné pro jinou skupinu lidí. A zde je kámen úrazu, a také široké pole působnosti pro politiky, komentátory, připodotýkače, věčné kritiky a různé hospod(ář)ské analytiky.

17. 2. 2004

Přijetím demise ministrů dne 25. února 1948 a jmenováním nové Gottwaldovy vlády prezidentem E. Benešem formálně skončila hluboká vnitropolitická krize. Ta ve svém důsledku přinesla převzetí moci komunistickou stranou. Je zcela nepochybné, že ani odmítnutí demise ministrů prezidentem by na této skutečnosti nic nezměnilo.

17. 2. 2004
Demokracie panuje
od Aše po Humenné
samet i něha v pánu je
a zuby vylomené
dali nám nové postroje
a ač nás chomout pálí
zaujímáme postoje
místo abychom stáli...

Karel Kryl "Demokracie", 1993 (úryvek)

Vojtěch Klimt, předseda Klubu Karla Kryla, nám poslal seznam akcí na počest tohoto velkého básníka, které se budou konat v nadcházejících týdnech.

16. 2. 2004

Tisíce rodin s nízkými příjmy budou dostávat zadarmo poukázky na ovoce a zeleninu, aby se tak snížila epidemie dětské obezity, konstatoval v pondělí britský ministr zdravotnictví John Reid. Ministr informoval o tomto projektu týden poté, co tři lékařské organizace konstatovalo, že 9 procent britských dětí ve věku od 2 do 4 let jsou obézní. Reid zdůraznil, že poukázky na ovoce a zeleninu povedou k tomu, že budou děti jíst zdravě už od raného věku.

17. 2. 2004
S Antonínem Jaroslavem Liehmem jsem se seznámil blahé paměti v Divadle na Vinohradech. Ten den jsem s ním četl rozhovor v Mladé frontě DNES a ve chvíli, kdy "Děvka" Zlaty Adamovské ve hře "Sto let samoty" kvílela do hlediště, poklepal jsem známé postavě na záda.

- Promiňte, nejste pan Liehm?

- Jsem.

- Tak pojďte ven.

16. 2. 2004

Převážná většina Finů je proti vytvoření armády Evropské unie, jak vyplývá z nedávných průzkumů marketingové společnosti Taloustutkimus Oy, uveřejněných finským deníkem Helsingin Sanomat. Ten zjistil, že až 70 % občanů z tisícovky respondentů plány na společnou armádu odmítlo, zatímco pro bylo pouze 18 procent dotázaných. Finové totiž tradičně podporují vojenskou neutralitu a jsou proti hlubší spolupráci EU v oblasti obrany.

16. 2. 2004

Oznámila to v Paříži kancelář prezidenta Jacquese Chiraka. "Současná volba je odpovědí, která je dokonale přizpůsobená oparečním potřebám pro budoucí destiletí a otevírá lepší perspektivu pro spolupráci s Velkou Británií," uvádí se v prohlášení spolu s ujištěním, že Paříž nadále nehodlá používat jaderný pohon na svých vlajkových lodích. Toto ujištění potvrdilo dlouhodobé spekulace vojenských odborníků, zda se Francie rozhodne použít klasická paliva namísto jaderného pohonu, jímž je vybavena její jediná letadlová loď Charles de Gaulle - s cílem přiblížit se britským představám na obnovu námořní flotily. Rozhodnutí je dalším krokem nastupující mocenské, silové spolupráce mezi Británií, Francií a Německem. Spojené státy proto vyjadřují obavy, že další prohlubování tohoto svazku by mohlo odsunout NATO v Evropě na vedlejší kolej. Politikové ze vznikajícího "triumvirátu" Francie-Británie-Německo však zdůrazňují, že v otázce evropské obrany došlo k dohodě: NATO bude hrát hlavní roli, avšak Evropská unie bude také projevovat určitou aktivitu.

Analýza vývoje NATO v příštích letech > >
Budoucnost NATO TÉMA BL
Budoucnost evropské obrany TÉMA BL

16. 2. 2004

Jaký je rozdíl mezi Saddámem Husajnem a prezidentem Uzbekistánu Islamem Karimovem? Saddám Husajn je zatčen, Islam Karimov vládne v Uzbekistánu a vyhrožuje, že utrhne hlavu každému, kdo naruší veřejný pořádek. Islam Karimov má mnoho společného s jinými světovými tyrany. Karimov pravidelně nechává zatýkat a popravovat své politické oponenty, nabízí, že popravy provede sám, pokud by to bylo nutné. Karmov a jeho bezpečnostní jednotky vypalují vesnice, brutalizují politické soupeře, mrzačí, zabíjejí, znásilňují. Avšak na rozdíl od Saddáma Husajna Karimova jaksi nepostihl hněv Západu, navzdory jeho neatraktivnímu zvyku nechávat své vězně uvařit k smrti. Toho si povšiml britský velvyslanec v Afghánistánu Craig Murray.

Když upozornil na zvláštní metody Karimovy vlády, britské ministerstvo zahraničí okamžitě začalo jednat. Velvyslance odvolalo a nařídilo mu, aby mlčel.

16. 2. 2004

Délka intervalu při volání z veřejného telefonního automatu se zkrátila, ale upozornění na změnu v telefonních automatech chybí. Porušila tím informační povinnost a hrozí jí další pokuta. Sdružení obrany spotřebitelů České republiky totiž požaduje urychlenou nápravu.

16. 2. 2004

Autor popisuje neuvěřitelnou anabázi, jíž mu bylo nutno projít v důsledku supernevstřícného a byrokratického přístupu Českého Telecomu k zákazníkům.

13. 2. 2004

Perspektiva neoliberální rozvojové ideologie sice muže být zlepšením přísně technokratického přístupu, jejž chce nahradit, nemění však nic na faktu, že se opakuje dobře známé přehlížení vlivu globálních restrikcí při obnově Afriky.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

4. 2. 2004

Po havárii serveru Britských listů v první polovině ledna 2004 zareagovali čtenáři velmi rychle na náš apel o finanční pomoc na koupi nového serveru. Za leden 2004 celkově přispěli čtenáři částkou 139 691,65 Kč. Za finanční pomoc upřímně děkujeme. Pořídili jsme nový server a nyní ho postupně zprovozňujeme. Čtenáře prosíme o trpělivost: uvedeme časopis do plné funkčnosti co nejdříve.

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte úplně přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

14. 2. 2004

V rámci uvádění Britských listů po lednové havárii serveru do původního, funkčního stavu chceme čtenáře informovat, že nyní byly plně zprovozněny tematické archivy, publikované pod vydáním; můžete v nich nyní znovu najít např. plnou historii článků o americké "válce proti terorismu" od října 2001. Zprovozněna je také nyní i služba RSS backend, jejímž prostřednictvím si můžete na vlastní stránky dát automatický přehled hlavních titulků aktuálního vydání BL, viz pravý horní roh titulní strany BL. Informace o tom, jak službu RSS pro vaši stránku zprovoznit, podá Dominik Joe Pantůček, joe@blisty.cz.

Dosud jsme nebyli schopni zprovoznit grafiku a další některé funkce Britských listů, protože čekáme na speciální záložní disky pro nový server, které byly objednány ze zahraničí.

Archív BL z let 1996 - 2001 je zatím bohužel k dispozici pouze prostřednictvím cache na vyhledávači google, zadejte si při vyhledávání doménu www.britskelisty.cz pro archiv 1996-2001 nebo blisty.cz pro archiv 2001-2004. Na zpřístupnění kompletního archívu v samotných BL se pracuje.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
17. 2. 2004 Pro tisíce lidí je i regulovaný nájem nezaplatitelný Stanislav  Křeček
17. 2. 2004 Je společná evropská armáda jedním z bilderbergských projektů? Štěpán  Kotrba
17. 2. 2004 Otázka pro náměstka policejního presidenta plk. Jaroslava Macháně: Proč není policie v odhalování padělatelů výtvarného umění aktivní tak, jak by mohla být? Jan  Paul
17. 2. 2004 Přelévání peněz: Ekonomie či politika? Jan  Hošek
17. 2. 2004 Británie: na krabičkách cigaret budou snímky nemocných plic a hnijících zubů   
17. 2. 2004 Ostře sledované vraky (kromě AJL) Tomáš  Koloc
17. 2. 2004 Boston Globe: Krizi v BBC způsobila honba za komercializací   
16. 2. 2004 Americko-britská špionážní operace pomohla USA prosadit útok proti Iráku   
16. 2. 2004 Luxus internet aneb Odyssea Český Telecom Michal  Rusek
16. 2. 2004 Jak Západ vyzbrojuje brutálního tyrana v Uzbekistánu   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
13. 2. 2004 Cesta na jihozápad Tomáš  Koloc
3. 2. 2004 Andělé Jaroslav  Hutka
6. 1. 2004 Opusy o nevěře Josef  Švéda
11. 12. 2003 Hrabal jako žvýkačka Štefan  Švec
10. 12. 2003 Co znamená Kunderův škleb Štefan  Švec
9. 12. 2003 Exil jako otevření mysli Jan  Čulík
9. 12. 2003 Osud lidí ve střední Evropě je nesdělitelný - a obráceně Jan  Čulík
3. 12. 2003 Ohlédnutí Jaroslav  Hutka
2. 12. 2003 Než zemřete, proměníte se v klišé Jan  Čulík
1. 12. 2003 Má nyní Havlova hra Vernisáž levicově anarchistický význam? Jan  Čulík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
16. 2. 2004 Americko-britská špionážní operace pomohla USA prosadit útok proti Iráku   
16. 2. 2004 Sousedé Iráku chtějí, aby v něm OSN hrála významnější roli   
13. 2. 2004 Kofi Annan: Dohoda o přímých volbách v Iráku je nablízku   
13. 2. 2004 USA: Bushova popularita poklesla   
13. 2. 2004 Lékaři: Oficiální verdikt o Kellyho smrti protiřečí důkazům   
13. 2. 2004 OSN: Volby se v Iráku v dohledné době konat nebudou   
12. 2. 2004 Pentagon: Tři měsíce v Iráku stály 14 miliard dolarů   
11. 2. 2004 Jak americká vláda mlčí o svých raněných   
7. 2. 2004 51% Britů: Blair by měl rezignovat   
7. 2. 2004 Je Tony Blair idiot nebo lhář?   

BBC, Alastair Campbell, Saddám Husajn a "45 minutová hrozba" z Iráku RSS 2.0      Historie >
17. 2. 2004 Boston Globe: Krizi v BBC způsobila honba za komercializací   
15. 2. 2004 Británie: Vláda plánuje rozbít BBC   
15. 2. 2004 BBC je ve zdemoralizovaném stavu   
13. 2. 2004 Lékaři: Oficiální verdikt o Kellyho smrti protiřečí důkazům   
12. 2. 2004 Jak by lord Hutton posoudil ukřižování Ježíše Krista a smrt Tomáše Becketta   
11. 2. 2004 Andrew Gilligan dostal nabídku od konzervativního týdeníku Spectator   
10. 2. 2004 Úkolem našeho vysílání je dostat ministry pod tlak, aby řekli něco, co nechtěli   
9. 2. 2004 Napadl sníh, vlaky mají zpoždění: může za to BBC   
9. 2. 2004 O Blairovu budoucnost nejde. Je to daleko závažnější   
8. 2. 2004 Intriky a cenzura v BBC?   

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2004 Misogynní rezoluce irácké Vládní rady je odsouzena k neúspěchu   
20. 1. 2004 Jak bít manželku   
19. 1. 2004 Sexuální obtěžování a zcestná logika pana senátora Kubery Radmila  Dobešová
19. 1. 2004 Model, který dobře padne ve Švédsku, nemusí padnout v Čechách Radmila  Dobešová
19. 1. 2004 Parlamentní harašení Petr  Jánský
26. 11. 2003 Jiříkovo vidění, zázrak, anebo konečně terapie na obzoru? Miloš  Dokulil
26. 11. 2003 Netolerujme domácí násilí   
24. 11. 2003 V Brně proti domácímu násilí   
20. 11. 2003 Indie: skrytá epidemie AIDS: do roku 2010 bude nakaženo 10 milionů lidí   
13. 11. 2003 Jessica Lynch a mýtus americké vojákyně   

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2004 Katolická církev znovu zaútočila na BBC   
2. 2. 2004 Papež o právu, Bush o moci -- Svoboda o čem? Miroslav  Polreich
21. 1. 2004 Daniel Herman: Pro vnitřní potřebu není pro vnitřní potřebu, i když to musí být pro vnitřní potřebu Štěpán  Kotrba
14. 1. 2004 Kardinál podpořil užívání kondomů   
7. 1. 2004 Je-li mír možný, je povinností! Jan  Pavel II.
7. 1. 2004 Kontroverze ohledně náboženských symbolů zuří i v Německu   
25. 12. 2003 Jan Pavel II. odsoudil "terorismus"   
23. 12. 2003 Miloslav Vlk: Žena je jen schránkou pro nenarozeného člověka   
19. 12. 2003 Komunistická represe církví a procesy v padesátých letech Ivo V. Fencl
12. 12. 2003 Vatikán: další italská mafie? Fabiano  Golgo

Školství RSS 2.0      Historie >
12. 2. 2004 O tragické situaci českého školství? Miroslav  Rafaj
11. 2. 2004 Vzdělání a nezaměstnanost Miroslav Václav Steiner
6. 2. 2004 Posílat děti do školy se třetímu světu vyplatí Simone  Radačičová
2. 2. 2004 Obstát, aneb Nihil obstat ve věci moderního vyučování Ondřej  Hausenblas
29. 1. 2004 O tragické situaci českého školství Jan  Baláč
26. 1. 2004 České základní školství je tragédie Jan  Paul
24. 1. 2004 O školství - v ČR i jinde Jan  Čulík
20. 1. 2004 Je univerzitní školné ve výši 150 000 Kč ročně jedinou možností, jak hospodářsky přežít?   
19. 1. 2004 Je potřebné umět číst s porozuměním Ondřej  Hausenblas
5. 1. 2004 Školství Jana  Poslová

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
17. 2. 2004 Boston Globe: Krizi v BBC způsobila honba za komercializací   
15. 2. 2004 Británie: Vláda plánuje rozbít BBC   
15. 2. 2004 BBC je ve zdemoralizovaném stavu   
13. 2. 2004 Dostál: Novákové návrh, který psal Janeček ? Štěpán  Kotrba
8. 2. 2004 Nedělní rozhovor o českých médiích, o BBC a o novinářské práci   
8. 2. 2004 Intriky a cenzura v BBC?   
6. 2. 2004 ČT i digitalizace ve Sněmovně Zdeněk  Duspiva
6. 2. 2004 Bývalý ředitel BBC má dostat půl milionu liber za knihu o kontroverzi s vládou   
6. 2. 2004 Rozšíření programové nabídky a vylepšená televize - nebo sen? Štěpán  Kotrba
5. 2. 2004 Rada BBC se vzdala bez boje   

Zelení RSS 2.0      Historie >
11. 2. 2004 Není pravda, že česká Strana zelených má v Evropě špatnou pověst   
11. 2. 2004 Britské listy nechodí ke kováříčkovi, když mohou dojít ke kováři   
11. 2. 2004 Neztrácet zelenou naději Martin  Škabraha
10. 2. 2004 Zelené facky na pokračování   
10. 2. 2004 Tmavozelení proti temným silám aneb paměť jazyka aparátnického Karel  Dolejší
5. 2. 2004 Zelení jsou v pořádku, problém má Pavel Pečínka Jan  Beránek
4. 2. 2004 Zelená na levačku aneb Proč nemohu být "novodemokratem" Karel  Dolejší
2. 2. 2004 Nadace Heinricha Bölla se distancuje od Patočky a Beránka Pavel  Pečínka
8. 12. 2003 Zelení hledají dobrovolníky proti Sládkovi Pavel  Pečínka
25. 11. 2003 Jak se zocelovala strana - aneb V žáru temnězeleného slunce Pavel  Pečínka

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
29. 1. 2004 Izrael ignoruje mezinárodní zákony a základní lidská práva Palestinců Jana  Malá
20. 1. 2004 Palestinci nevylučují, že izraelská vláda přistoupí k jejich odsunu   
16. 1. 2004 Izrael pozval Sýrii na "mírové rozhovory" do Jeruzaléma   
14. 1. 2004 Izrael má obavy z rozšíření jaderných informací   
13. 1. 2004 O jakém míru to Ahmed Qurei mluví? Pavel  Mareš
12. 1. 2004 Amerika se už nyní stává obětí vlastní preventivní bezpečnostní doktríny Štěpán  Kotrba
12. 1. 2004 J'accuse? Simone  Radačičová
12. 1. 2004 Zeď ničí mír - bude nakonec Izrael etnicky vyčištěn? Štěpán  Kotrba
9. 1. 2004 Zákroky proti mírovým demonstracím u izraelské izolační zdi   
6. 1. 2004 Co si lidé myslí o novém americkém "bezpečnostním opatření"   

Skotský deník Štefana Švece RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2004 O cestopisech Štefan  Švec
6. 2. 2004 O vzdělání Štefan  Švec
5. 2. 2004 O pestrosti Štefan  Švec
4. 2. 2004 O kontextu a o muzeích Štefan  Švec
3. 2. 2004 O neúctě k mrtvým Štefan  Švec
2. 2. 2004 O kontextu a o kiltech Štefan  Švec
30. 1. 2004 O portrétech Štefan  Švec