12. 3. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
14. 3. 2004

neděle 11.00: Byl nalezen videozáznam, z něhož prý možná vyplývá, že se na čtvrtečních útocích v Madridu podílela organizace al Kajda, konstatoval španělský ministr vnitra.

V Pamploně zastřelil policista otce dvou osob, zatčených za probaskické pouliční násilí poté, co údajně odmítl vyvěsit černou šerpu na dveře svého obchodu.

Nedělní španělské všeobecné volby byly úplně zastíněny čtvrtečními útoky: premiér Aznar a jeho vláda jsou obviňovány ze zamlčování informací z politických důvodů.

Sloupek

pátek 23.30: Hned po půlnoci ze čtvrtka na pátek mi vynadal čtenář Jiří Plešek za noticku o atentátech ve Španělsku, která se mu zdála příliš stručná:

Píšu vám první e-mail, ale přinutilo mě k tomu to, jak se stavíte k tomu, co se stalo v Madridu. A to jen dokazuje to, ze to, čeho jste se chtěl zbavit z české mentality, ve Vas pretrvává. Nejste ochoten v krizové situaci přijít s názorem. Čekáte tedy, až se to vyvine ETA vs. Al-Kajda , příp. co napíše Guardian. Na toto chcete finanční příspěvky? Ode mne tedy ne. Nikdy jsem nebyl clenem KSČ ani jiné teroristické organizace.

Na reakci mě fascinovalo, jak se čtenář neodbytně dožaduje propagandy, dokonce by zřejmě byl ochoten na ni i finančně přispívat. Pro mnohé lidi je, zdá se, v ČR stále ještě novinou, že veřejnoprávní média nesmějí šířit propagandu, nemají šířit "názory" ("mudrování") - mají analyzovat, informovat a přinášet profesionální úsudek.

Co od Britských listů Jiří Plešek po atentátech v Madridu očekával? Že budeme bulvárně a voajeristicky rozpatlávat neštěstí pozůstalých a bolest zraněných? Nebo že budeme neplodně spekulovat o tom, zda útok způsobila aj Kajda či ETA, když je zjevné, že to bude trvat nějakou dobu, než se zjistí atentátníci?

Uplynulo čtyřiadvacet hodin a největší hrozba je však nyní jasná. Je to hrozba evropské demokracii.

Jak vyplývá z nesmyslně "obrněné" tiskové konference pánů Grosse a Špidly, o níž píše na jiném místě v tomto vydání BL Štěpán Kotrba ZDE, nejvíc ohrožují bombové atentáty demokracii zejména v dosud nestabilních, postkomunistických zemích.

Britská média nedávno oznámila, že hodlá britská vláda zvýšit pro "boj proti terorismu" počet pracovníků svých výzvědných služeb o tisíc osob. Počet zaměstnanců britských výzvědných služeb tak dosáhne rekordního počtu, jaký kdy měl jen za druhé světové války.

Přesto si troufám doufat, že se britská bezpečnostní opatření, zavedená na ochranu občanů, výrazněji neprojeví na každodenním životě v té zemi. Na to je (doufám!) demokracie v zemích, jako je Británie, příliš stabilizovaná a pevná a existuje v té zemi mnoho lidí a organizací, které by okamžitě pozvedly hlas k protestům, kdyby se vlády pokoušely pod záminkou hrozby terorismu omezovat demokratické svobody.

V postkomunistických zemích je situace jiná. V řadě zemí světa, zejména na území bývalého Sovětského svazu, zavádějí vlády státní teror a útlak pod rouškou proamerického "boje proti terorismu".

Je pozoruhodné, že česká organizace Liga lidských práv je snad jedinou takovou organizací v postkomunistických zemích, která se nyní stala členem Mezinárodní federace pro lidská práva (FIDH). V jiných postkomunistických zemích dnes tato Federace vůbec zastoupení nemá - není v nich zájem - přesto, že se dlouhá léta v době komunistické totality FIDH zastávala lidských práv mj. intenzivně i v sovětském bloku.

Neexistují-li organizace, střežící lidská práva a demokratické svobody, je nasnadě, že vláda může podlehnout pokušení zneužít "protiteroristická opatření" a podstatně omezit vymoženosti demokracie. Z tiskové konference pánů Grosse a Špidly vyplývá obava, že česká vláda možná už nastupuje na tuto cestu.

Pachatelé násilných atentátů možná chtějí, aby se Evropa vydala cestou autoritářských režimů. Západní Evropa, myslím, bude schopna odolat tomuto pokušení.

Zůstává otázkou, zda tomuto pokušení odolá dosud v demokratických kramflecích nepříliš pevná postkomunistická středovýchodní Evropa.

Nebo že to všechno bude spíš v ČR nakonec vypadat tak švejkovsky jako obrněné transportéry, z nichž vytékal olej, před budovou pražského sídla americké stanice RFE/RL?

14. 3. 2004

Tisková zpráva Ligy lidských práv

Výbor proti mučení (CPT) při Radě Evropy zveřejnil zprávu o návštěvě České republiky z dubna roku 2002. Výbor CPT navštívil 12 zařízení ministerstva vnitra v západních Čechách, v Praze a Ostravě, tři věznice, psychiatrickou léčebnu v Opavě a ústav sociální péče pro mládež v Ostravici.

CPT, který zde byl na druhé návštěvě (první proběhla v roce 1997), zjistil řadu nedopatření, k nimž dochází v případech omezování občanů na svobodě. Jeho zpráva obsahuje několik desítek konkrétních doporučení pro zlepšení současného stavu.

12. 3. 2004

Cukr a bič nové mediální politiky ČSSD

Na tradiční páteční tiskové konferenci vládní strany, na kterou přišel premiér Špidla a ministr vnitra Gross, představil nový místopředseda strany pro mediální politiku mluvčí, která má vystřídat veterána v této funkci, Jiřího Hrona. Stalo se. Milá tvářička, laskavý hlásek, naivní představení. Sedala prý mlčenlivě v rohu tiskových konferencí... Co řekla, jí schválili. Mladičká Lucie Orgoníková, dcera poslankyně z Hradce Králové, bývalá Grossova asistentka. Jedna tvář ČSSD. Ročník 1976.

Druhou tvář představili dvoumetroví příslušníci ochranné služby premiéra a ministra vnitra, kteří na tiskové konferenci byli přítomni v nebývalém množství, pletli se novinářům ostentativně pod nohy a bez skrupulí perlustrovali žurnalisty při příchodu do místnosti. Za deset let tiskovek ČSSD se něco podobného stalo poprvé. Bezděčný lapsus, demonstratiní ukázka síly anebo cílený pokus zastrašit "smečnku hyen" jako počátek nové mediální politiky sociální demokracie?

12. 3. 2004

Je nemožné pochybovat, že skutečný antisemitismus - rasová antipatie proti židům - se v Evropě znovu vzmáhá a v některých kruzích je donoce zdrojem respektu. Před několika lety jsem byl s manželkou na recepci v Rakousku. Provokativně jsem se zeptal členky vídeňské vlády, která seděla proti mně, jak se její země vyrovnává s trapnou skutečností, že její prezident, Kurt Waldheim, měl nacistickou minulost. Ministryně zaujala nepřátelský postoj: "Prezident Waldheim je slušný a dobrý člověk, který se stal obětí sprostého spiknutí židů," řekla přísně. "Můj otec mi vždycky říkal, že většina věcí, které židé šíří o válce jsou lži." Náš anglický hostitel dodal na její podporu: "Židi působí většinu problémů na světě, co?"

V tu chvíli jsme z recepce bez vysvětlení odešli. V autě, kde se moje žena ještě třásla vzteky, řekla: "To nebylo, že by oni předstírali, že jsou antisemity, že? Oni jimi skutečně byli."

Z nového průzkumu veřejného mínění v Izraeli vyplývá, že by chtělo 85 procent Izraelců vstoupit do Evropské unie, ale většina z nich je přesvědčena, že je EU antisemitská, uvedl časopis EU Observer ZDE.

O evropském antisemitismu a "antisemitismu" publikoval včera velmi rozumný článek v britském deníku Guardian bývalý editor konzervativního Daily Telegraphu Max Hastings.

12. 3. 2004

Budou zřejmě požadovat od americké vlády za věznění odškodné

Ve středu večer byli v Londýně propuštěni na svobodu i čtyři zbývající britští vězni, dva roky zadržovaní v americkém táboře v zálivu Guantánamo, Tarek Dergoul, 26, Asif Iqbal, 22, a Shafiq Rasul, 26 a Rhuhel Ahmed, 22. Britská policie nezahájila proti žádnému z nich trestní stíhání. Pátý vězeň z Guantánama, Jamal al-Harith, 37, byl propuštěn hned po svém příletu do Británie v úterý. Čtyři další britští vězni jsou i nadále zadržováni v táboře v zálivu Guantánamo.

Dergoul, bývalý sociální pracovník pro přestárlé z Londýna, je v "mentálně složitém stavu". Po dvou letech věznění v zálivu Guantánamo je nyní jen s obtížemi schopen chodit. Dergoulovi amputovali po jeho zatčení v Afghánistánu jednu ruku.

12. 3. 2004

Jamal al-Harith svědčil v rozhovoru pro deník Mirror, že američtí vojáci přiváděli do tábora v Guantánamo prostitutky a předváděli je nahé před mnoha zbožnými muslimy. al-Harith také svědčil o tom, že ho američtí vojáci kopali, bili pěstmi i pendreky. Konstatoval, že vězni byli v železech a v poutech až 15 hodin denně, byli také přivázánio kovovými poutky na kůži. Vězně bili dozorci a vězni byli terčem psychického mučení a manipulace, jejímž cílem bylo je zlomit.

Podrobnosti např. ZDE
11. 3. 2004

V sérii bombových atentátů, z nichž španělská vláda obviňuje baskickou separatistickou organizaci Eta, zahynulo při dopravní špičce na madridských železničních nádražích vícenež 190 osob a 1240 jich bylo zraněno.

Podrobnosti v angličtině např. ZDE

12. 3. 2004

Sociální věda jako děvečka na státním panství

Slabá pozice sociálních věd ve výzkumu a vývoji mimo státní sféru

Někteří sociální vědci s oblibou označují sociální vědu jako královnu věd. Na trůn ji podle jejich názoru staví její široký záběr syntetizující poznatky mnoha jiných dalších, i velmi vzdálených oborů, schopnost analýzy rozličných společenských fenoménů a trendů a neustálý styk s tím, co se každý den děje kolem nás.

Sebevědomí sociálních vědců je poměrně vysoké.

12. 3. 2004

Jmenuji se Jiří Bakala a pracuji jako lékař v Baťově krajské nemocnici ve Zlíně Všechny články v novinách a televizní vyjádření k problematice Motolské nemocnice působí spíše na emotivní stránku naší mysli než na stránku racionální.Podle mě nezní celý problém " nové špičkové pracoviště v Motole za 4 miliardy Kč", ale problémem jsou další 4 miliardy do pražského zdravotnictví. Již v předchozích letech jsme viděli několik nevratných půjček v hodnotě mnoha miliard na umoření dluhu pražských nemocnic.

12. 3. 2004

Zajimavý pohled na současnou světovou politiku má francouzský novinář a spisovatel Emmanuel Todd, ve své knize Vzpomínka na světovou velmoc USA (Aprés l'empire) Doba americké nadvlády je tatam a Spojené státy již nemají za cíl šíření demokracie, i když prezidenta G. W. Bushe neunavuje to donekonečna opakovat. Ve skutečnosti jde o zajištění politické kontroly nad světovým bohatstvím a zdroji.

12. 3. 2004

Vědci, jak se zdá, objasnili záhadu, proč ženy žijí ještě mnoho let po přechodu, dlouho poté, co samy mohou mít děti. Nesmírně důležitá je totiž jejich role jako babiček. Výzkum také ukázal, že upadající role babiček v moderní společnosti je zřejmě jedním z faktorů, v jehož důsledku klesá v současnosti v evropských zemích porodnost.

12. 3. 2004

Kam jde všechen ten novinářský talent...

To, o čem se nepíše v samotných papírových denících, vydávají prý někteří jejich zaměstnanci na internetu formou blogu, informuje studentský server Médiář ZDE. Drby ze zákulisí novinářské práce (třeba o tom, že prý list Právo "krade" zprávy odjinud bez uvádění zdroje) vycházejí v blogu mfvcera a jim konkuroval nyní už zrušený blog Klidovky...

12. 3. 2004

K SMÍCHU NEBO K PLÁČI?

PETICE

Žádám vládu a Parlament České republiky, aby využili práva státu a v rámci probíhající reformy veřejných financí stanovili mimořádnou daň z vysílání televizní stanice NOVA určené k úhradě nákladů státu vzniklých v souvislosti s existencí vysílání televizní stanice NOVA v právním prostředí České republiky a zamezili tak přenášení těchto nákladů ve formě spotřebních daní, daně z přidané hodnoty a snížení nemocenských dávek na občany. Žádám vládu, Parlament a prezidenta České republiky, aby v zájmu zachování sociálního a mezigeneračního smíru legislativně přepracovali a schválili požadavek petice.

Ing. Josef Juroš
Bratříkovice 41

12. 3. 2004

Nevím, jestli to přidá následujícím řádkům na důvěryhodnosti, ale přesto: nechť jim předchází zmínka o počáteční skepsi. Když jsem před několika dny otevíral nejnovější číslo mně dosud neznámé Revue Labyrint (2003), příliš jsem mu nevěřil. Časopisy tohoto druhu a rozsahu (330 stran), s lesklou obálkou a množstvím barevných, často šokujících fotografií, ve mně spíš než nadšení budívají ostych, a když o ně náhodou někde zavadím očima, raději se rychle zadívám na něco jiného. Nemám je prostě rád. Vadí mi jejich tuctovost, na které nic neubírá ani ta nejprofesionálnější úprava. A možná je v tom i trochu strach, co na mě vyskočí, až to otevřu...

12. 3. 2004

Zaměstnanec české pobočky Greenpeace Miroslav Šuta ve své reakci na můj článek v Britských listech uvádí ZDE, že Greenpeace nikdy nevedlo žádnou fundraisingovou kampaň týkající se katastrofy v indickém Bhópálu. Pokud se ale čtenář blíž seznámí s podstatou věci, zjistí, že je to jen dovedné žonglování se slovíčky a účelové zamlžování podstaty věci.

11. 3. 2004

Byl jsem jedním z čtenářů BL upozorněn na text (manipulativní a demagogický) od Ivana Breziny týkající se Bhópálu, který Váš internetový deník publikoval ZDE

Chápu, že publikujete Brezinovu reakci na článek, který ho kritizoval. Musím nicméně poznamenat, že pan Brezina uvádí o fundraisingu Greenpeace snadno vyvratitelné nesmysly.

11. 3. 2004

Obvodní lékaři v hrabství Gloucestershire nabízejí svým pacientům odměnu ve výši 20 liber (900 Kč) z vlastní kapsy, pokud přestanou alespoň na měsíc kouřit.

Ve středu byl v Británii No Smoking Day, Den proti kouření.

Téměř 5000 lidských životů ročně by se zachránilo, kdyby byl zaveden zákaz kouření ve veřejných místnostech, argumentovali ve středu britští aktivisté vystupující proti kouření. Je to více lidí, než kolik jich ročně zemře na britských silnicích.

11. 3. 2004

Vážený pane Koloci,

ve svých článcích ZDE a ZDE píšete cosi o donkichotském boji. To není špatné přirovnání. Don Quijote to myslel svým způsobem dobře: chtěl bojovat proti zlu. Jenže zlo bylo ve společnosti, která mu byla cizí a ve které duchovně nežil. Zlo, kterému by rozuměl, neexistovalo, a tak si ho vymyslel. Jeho boj nebyl jen marný, ale hlavně nesmyslný ve své podstatě.

Podle Vás byl český a slovenský národ znovu zaprodán mezinárodnímu kapitalismu.

11. 3. 2004

"Kam bych mohl jít a žádat Američany o odškodnění. Nikdo se se mnou bavit nebude. Když jsem tam byl, řekl jsem jim, že by mi měli dát peníze za to auto, o které jsem přišel. Ale oni mi řekli: zapomeň na svá práva a buď rád, že tě propouštíme."

Rozhlas BBC vysílal ve středu v podvečer rozhovor s jedním z afghánských "teroristů", který byl loni ke konci roku propuštěn z tábora v zálivu Guantánamo.

10. 3. 2004

Česká spořitelna pod rakouským majitelem a americkým ředitelem opět změnila obchodní podmínky. Upozorňuje na to Sdružení na obranu spotřebitelů. Tentokrát jde o podmínky u Penzijního fondu ČS, pro který snažila získat klienty prémií pro pozůstalé pojištěnců v případě jejich úmrtí. Dodatečně však ČS doplnila podmínku, která mnohým získání prémie znemožňuje.

Opakuje se tak situace s účty v režimu Sporostudent, kdy banka odmítala vyplatit slíbenou mimořádnou prémii studentům. V obou případech jde o základní částku deset tisíc korun.

11. 3. 2004

Nebyl jsem zdaleka sám, kdo na úterní diskusi k tématu "potraty" na Filozofické fakultě nevycházel z údivu nad neurvalostí, s jakou si pan Slačálek uzurpoval slovo pro svou nenávist vůči "katolickým tmářům". V kontrastu s věcným, klidným tónem referujícího předsedy Hnutí pro život Radima Ucháče vykřikoval své námitky způsobem hodným nevychovaného výrostka či pouličního agitátora.

10. 3. 2004

Během posledních čtrnácti let bylo až příliš často na univerzitách slyšet heslo "politika na vysoké školy nepatří." Jak se ale stále více ukazuje, platí to jen pro někoho. Spolku studentů a studentek politologie Polis nikdo nedělá problém pořádat na vysokých školách debaty s různými (ale povětšinou pravicovými) politiky. Vysoká škola ekonomická je pak přímo zahlcena akcemi pravicové mládežnické úderky Mladí konzervativci. Ti se nyní rozhodli uspořádat jednu akci i na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. To, co proběhlo 9. března na v budově této fakulty na Palachově náměstí ale mělo daleko k (byť třeba ostré) debatě na akademické úrovni. Byla to spíše propagandistická agitka za návrat do středověku.

Akci nazvanou "Umělé potraty z konzervativního hlediska" svolali "studenti historie a politologie" (respektive jejich naprostá menšina), pražský klub Mladých konzervativců a Hnutí Pro život ČR. Organizátoři nejen, že nepozvali mezi diskutující žádné odpůrce své "prolife" politiky, ale rovněž ani žádné ženy.

10. 3. 2004

Hned v průčelí pražské galerie Art Factory mě uvítaly dvě obří dámské menstruační vložky, pocákané červenou barvou. Pracně prošívaný monumentální objekt uvozuje projekt společnosti Gender Studies, pod divácky chytlavým názvem Tento měsíc menstruuji. Nebylo to ale všechno, návštěvník mohl shlédnout i video, na kterém si v detailu hrdinka mění tampón přímo před kamerou. Napadlo mě, co všechno lze vystavovat. Třeba vlastní výkaly a jiné exkrementy, lidské činnosti tak samozřejmé pro člověka, že o nich už ani nepřemýšlí. Ano, s tím vším lze jít na veřejnost, otázka je ale proč.

10. 3. 2004

Navrhnout a přijmout zákon o tom, že některá osoba něco udělala, je totální nadmutí. Zákon o Benešově zásluze o stát má ke skutečnému uznání Benešovy zásluhy asi tak daleko, jako má břicho nadmuté k břichu naplněnému jídlem.

Ať už se Beneš zasloužil o stát komunistický nebo demokratický, předválečný nebo poválečný, zákonem se tohle nevyjadřuje. Tak se nemluví, nemilí moji zákonodárci!

Zákony jsou na to, aby regulovaly, co se mezi lidmi opravdu dělat nesmí, anebo otevíraly možnosti k tomu, aby si lidi zařídili, co potřebují. Na to, aby byl někdo podkuřován, oslaven, zveřejněn, připomenut, jsou oslavy, média, státní řády, kostely a obětiště, lidové slavnosti u pohřebišť atd.

11. 3. 2004

O vynikajícím filmu, který ještě stále ČT neodvysílala:

Pětasedmdesátiminutový dokumentární film reportéra Johna Simpsona z pořadu Panorama televize BBC "In the Line of Fire" (Terčem útoků) obdržel cenu britské Královské televizní společnosti. Pořad, dramatický příběh o tom, jak na tým britských televizních novinářů v Iráku americké stihačky shodily bombu, se vysílal v neděli 9. listopadu 2003 před Dnem příměří (11.11.), kdy se od ukončení první světové války mezinárodně vzpomíná padlých ve všech válkách, a také jako mimořádný příspěvek k padesátému výročí existence dokumentárního televizního programu BBC Panorama.

V zdůvodnění poroty, proč byl film oceněn, se praví:

"V silné tematické oblasti, zastoupené filmy většinou vysoké kvality, obsahující často odvážnou novinářskou práci a výmluvný investigativní žurnalismus, se jeden pořad vyčlenil jako jednomyslná volba všech členů poroty v této kategorii.

Film zaznamenává skutečně šokující událost, jíž se stali reportér a jeho tým přímou součástí. Měli duchapřítomnost natočit vše, co se kolem nich odehrávalo a zachytili znepokojující a pamětihodný vizuální materiál.

Z toho vznikl vysoce kvalitní dokumentární film, který dojemným způsobem ukazuje hrůznou realitu moderního válečnictví a jeho důsledků pro obyčejné lidi."

Podrobnosti v angličtině ZDE
Transkript pořadu v angličtině ZDE
V BL jsme o tomto vynikajícím filmu referovali ZDE, ZDE, ZDE
Recenze nedávné knížky Johna Simpsona v BL ZDE

Česká televize tento film dosud neodvysílala, ač by měla. Zpronevěřuje se tak svému veřejnoprávnímu poslání informovat o věcech tak, jak jsou. Co na to Rada České televize?

14. 3. 2004

Po havárii serveru Britských listů v první polovině ledna 2004 nám čtenáři rychle poskytli finanční prostředky na koupi nového serveru. Zakoupili a instalovali jsme toto zařízení: Taft SRCS14 L, server Board SE7505VB2, 533 MHz, WD2000JD - 2 kusy, Forton 460W, XEON 2,8 GHz/512k, 533BOX - 2 kusy, WD740GD - 2 kusy, server DDR 512MB PC2100 ECC reg. LP - 4 kusy, Hudson II SC5100, Rocket RAID 160, WD2000JD - 4 kusy. Celkem zařízení stálo 100 409,80 Kč, s DPH 122 500,00 Kč, fakturu uhradíme dodavateli v nadcházejících dnech.

Za finanční pomoc od čtenářů, za pomoc sponzora Globe.cz i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Dominik Joe Pantůček zadarmo postupně zprovozňuje dosud nefunkční části časopisu. Čtenáře prosíme o trpělivost: uvedeme časopis do plné funkčnosti co nejdříve.

V únoru 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 7456,84 Kč. Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2004 Zpráva Výboru proti mučení potvrzuje problém policejního násilí   
14. 3. 2004 Léky proti AIDS pro Afriku nebudou k dispozici   
12. 3. 2004 Motol Jiří  Bakala
12. 3. 2004 Vzpomínka na světovou velmoc USA Roman  Weber-Pachola
12. 3. 2004 Sociální vědci vystupují v médiích, jinak jejich práce nikoho kromě státu nezajímá Ivo  Bystřičan
12. 3. 2004 Čtenářem Labyrintu Jiří  Lněnička
12. 3. 2004 O evropském antisemitismu   
12. 3. 2004 Panenka a gorily Štěpán  Kotrba
12. 3. 2004 Hrozba demokracii Jan  Čulík
11. 3. 2004 Jak Spojené státy připravily jednoho Afghánce o živobytí   

Deníček sněmovní panny RSS 2.0      Historie >
10. 3. 2004 Deníček sněmovní panny VIII. Alexandra  Virgová
3. 3. 2004 Deníček sněmovní panny VII. Alexandra  Virgová
28. 2. 2004 Deníček sněmovní panny VI. Alexandra  Virgová
27. 2. 2004 Deníček sněmovní panny V. Alexandra  Virgová
26. 2. 2004 Deníček sněmovní panny IV. Alexandra  Virgová
25. 2. 2004 Deníček sněmovní panny III. Alexandra  Virgová
23. 2. 2004 Deníček sněmovní panny II. Alexandra  Virgová
20. 2. 2004 Deníček sněmovní panny I. Alexandra  Virgová

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
12. 3. 2004 Vězni z Guantánama v Británii propuštěni   
11. 3. 2004 Jak Spojené státy připravily jednoho Afghánce o živobytí   
11. 3. 2004 Film Johna Simpsona o tom, jak Američané zaútočili na tým BBC v Iráku, dostal významnou cenu   
9. 3. 2004 "Američané jsou senzační a na Kubě to bylo fajn"   
8. 3. 2004 Velitel britské armády: Právní ujištění, že je útok na Irák legální, přišlo teprve 5 dní před válkou   
2. 3. 2004 143 osob usmrceno při explozích v Iráku   
25. 2. 2004 Británie: Obžalovaná požaduje vysvětlení, proč byla propuštěna   
25. 2. 2004 USA postaví první dva vězně z Guantánama před soud   
23. 2. 2004 Pákistán popřel, že se chystá zatčení Osamy bin Ladina   
22. 2. 2004 Británie: ministerstvo obrany čelí žalobám za zabité Iráčany   

Zelení RSS 2.0      Historie >
11. 2. 2004 Není pravda, že česká Strana zelených má v Evropě špatnou pověst   
11. 2. 2004 Britské listy nechodí ke kováříčkovi, když mohou dojít ke kováři   
11. 2. 2004 Neztrácet zelenou naději Martin  Škabraha
10. 2. 2004 Zelené facky na pokračování   
10. 2. 2004 Tmavozelení proti temným silám aneb paměť jazyka aparátnického Karel  Dolejší
5. 2. 2004 Zelení jsou v pořádku, problém má Pavel Pečínka Jan  Beránek
4. 2. 2004 Zelená na levačku aneb Proč nemohu být "novodemokratem" Karel  Dolejší
2. 2. 2004 Nadace Heinricha Bölla se distancuje od Patočky a Beránka Pavel  Pečínka
8. 12. 2003 Zelení hledají dobrovolníky proti Sládkovi Pavel  Pečínka
25. 11. 2003 Jak se zocelovala strana - aneb V žáru temnězeleného slunce Pavel  Pečínka

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
11. 3. 2004 Hospodaření ČT je transparentní   
11. 3. 2004 Film Johna Simpsona o tom, jak Američané zaútočili na tým BBC v Iráku, dostal významnou cenu   
2. 3. 2004 Čulík pohlédl do zrcadla Ivan  Jemelka
2. 3. 2004 Česká televize neuvažuje o bankovním úvěru   
17. 2. 2004 Boston Globe: Krizi v BBC způsobila honba za komercializací   
15. 2. 2004 Británie: Vláda plánuje rozbít BBC   
15. 2. 2004 BBC je ve zdemoralizovaném stavu   
13. 2. 2004 Dostál: Novákové návrh, který psal Janeček ? Štěpán  Kotrba
8. 2. 2004 Nedělní rozhovor o českých médiích, o BBC a o novinářské práci   
8. 2. 2004 Intriky a cenzura v BBC?   

Odsun sudetských Němců a Benešovy dekrety RSS 2.0      Historie >
10. 3. 2004 Kdyby Beneš viděl, jak to válčíte vy, asi by mu bylo špatně   
9. 3. 2004 Jak se zasloužit o stát Martin  Škabraha
9. 3. 2004 Lex Beneš Josef  Klas
9. 3. 2004 Beneš se zasloužil o přežití československého státu Martin D. Brown
3. 3. 2004 Pochopit Hitlera a Beneše Martin  Groman
26. 2. 2004 Hans Adam II. Nechci odškodnění, chci svůj majetek v ČR zpět Ladislav  Kahoun
26. 2. 2004 Jak a hlavně proč vznikl rozhovor s lichtenštejnským knížetem Ladislav  Kahoun
24. 2. 2004 O zneužívání propagandy Martin D. Brown
24. 2. 2004 The misuses of propaganda Martin D. Brown
13. 1. 2004 Čechy jako poučení Miroslav Václav Steiner

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
25. 2. 2004 Hold bigotní zaslepenosti Jan  Čulík
17. 2. 2004 Odvaha k lásce Martin  Škabraha
19. 1. 2004 Stávající volební období je šancí pro partnerské soužití osob téhož pohlaví Andrea  Cerqueirová
5. 11. 2003 Festival MEZIPATRA 2003   
2. 10. 2003 Nepovedená koláž ČT: Homosexuální karneval-heterosexistický parlament Věra  Sokolová
9. 9. 2003 Ještě jednou o "léčbě homosexuality" Vojtěch  Polák
9. 9. 2003 Homosexualita a potraty: Objektivní fakta versus subjektivní interpretace Pavel  Mareš
5. 9. 2003 O možnosti "léčit" homosexualitu: mýlí se pan Mareš Vojtěch  Polák
4. 9. 2003 "Někomu pomůže, nikomu neublíží" Josef  Veger
3. 9. 2003 O homosexualitě: Omyly pana Žaloudka Pavel  Mareš

Školství RSS 2.0      Historie >
10. 3. 2004 Zákon není kadidlo Ondřej  Hausenblas
9. 3. 2004 Nedělejte ze studentů motorové myši na fakta   
12. 2. 2004 O tragické situaci českého školství? Miroslav  Rafaj
11. 2. 2004 Vzdělání a nezaměstnanost Miroslav Václav Steiner
6. 2. 2004 Posílat děti do školy se třetímu světu vyplatí Simone  Radačičová
2. 2. 2004 Obstát, aneb Nihil obstat ve věci moderního vyučování Ondřej  Hausenblas
29. 1. 2004 O tragické situaci českého školství Jan  Baláč
26. 1. 2004 České základní školství je tragédie Jan  Paul
24. 1. 2004 O školství - v ČR i jinde Jan  Čulík
20. 1. 2004 Je univerzitní školné ve výši 150 000 Kč ročně jedinou možností, jak hospodářsky přežít?   

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2004 Katolická církev znovu zaútočila na BBC   
2. 2. 2004 Papež o právu, Bush o moci -- Svoboda o čem? Miroslav  Polreich
21. 1. 2004 Daniel Herman: Pro vnitřní potřebu není pro vnitřní potřebu, i když to musí být pro vnitřní potřebu Štěpán  Kotrba
14. 1. 2004 Kardinál podpořil užívání kondomů   
7. 1. 2004 Je-li mír možný, je povinností! Jan  Pavel II.
7. 1. 2004 Kontroverze ohledně náboženských symbolů zuří i v Německu   
25. 12. 2003 Jan Pavel II. odsoudil "terorismus"   
23. 12. 2003 Miloslav Vlk: Žena je jen schránkou pro nenarozeného člověka   
19. 12. 2003 Komunistická represe církví a procesy v padesátých letech Ivo V. Fencl
12. 12. 2003 Vatikán: další italská mafie? Fabiano  Golgo

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
5. 3. 2004 Desáté jaro Karla Kryla Martin  Štumpf
13. 2. 2004 Cesta na jihozápad Tomáš  Koloc
3. 2. 2004 Andělé Jaroslav  Hutka
6. 1. 2004 Opusy o nevěře Josef  Švéda
11. 12. 2003 Hrabal jako žvýkačka Štefan  Švec
10. 12. 2003 Co znamená Kunderův škleb Štefan  Švec
9. 12. 2003 Exil jako otevření mysli Jan  Čulík
9. 12. 2003 Osud lidí ve střední Evropě je nesdělitelný - a obráceně Jan  Čulík
3. 12. 2003 Ohlédnutí Jaroslav  Hutka
2. 12. 2003 Než zemřete, proměníte se v klišé Jan  Čulík