5. 1. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 1. 2004

Brzo budou zveřejněny výsledky vyšetřování lorda Huttona ohledně smrti vládního zbrojního experta dr. Davida Kellyho. Avšak, konstatoval v týdeníku Observer Michael Meacher, bývalý britský ministr životního prostředí, Hutton se nebude zabývat tím, jak je možné, že oficiální britská vládní zpráva o Iráku ze září 2002 obsahovala několik nepoctivých tvrzení, ani se nebude zabývat otázkou, zda byla Británie pod falešnými záminkami zavlečena do války.

10. února 2003 konstatoval Spojený výbor pro výzvědné služby britské vlády, že neexistují žádné důkazy, že by Irák poskytoval chemické či biologické zbraně al Kajdě, ale pokud by se náhle Saddámův režim rozložil, "vzniklo by riziko, že se takový materiál dostane do nebezpečných rukou", jinými slovy, útok na Irák by zvýšil riziko terorismu. Tony Blair zatajil tuto informaci před válkou a byla publikována teprve, když ji britský parlamentní výbor pro výzvědné služby zveřejnil 11. září 2003.

Sloupek

Mnozí komentátoři si stěžovali, že se Václav Klaus loni na jaře prý choval státnicky a rozumně jen před volbou českého prezidenta - jakmile měl funkci v kapse, začal vystupovat kontroverzně. Na zahraniční scéně začal znovu projevovat své ostře euroskeptické názory, které se silně odlišují od oficiální politiky vlády, s níž by snad prezident země neměl být v ostrém konfliktu. Pokud jeho slova nezkreslil americký reportér, charakterizoval Klaus Čechy, žijící v zahraničí jako cizince... :)Vyjádřil se, že princip demokratické odpovědnosti nemůže fungovat výše než v pouhém národním státě... ZDE, anebo o tom, jak vlastně socialističtí občané komunistickou totalitu svou pasivitou záslužně vytunelovali...

S ulehčením lze tedy kvitovat, že byl letošní Klausův novoroční projev do značné míry návratem k normálu. Jako by si Klaus uvědomil, že přece jen ho prezidentská funkce státnicky zavazuje.

Jeho novoroční projev byl rozumný. Nic moc jiného prezident ČR vlastně ani nemohl říct.

Je skutečně pravda, že patnáct let je už dlouhá doba od pádu komunismu a těžko po tolika letech obviňovat z přežívajících nedostatků někdejší komunistický režim. Souhlasím také s tím, když Klaus neustále zdůrazňuje, že lidi se mají snažit postarat sami o sebe - že oni sami mají za sebe v demokracii odpovědnost, nikdo jiný nic za ně neudělá (anebo to udělá špatně). To je také pravda.

Je pravda i to, že ve srovnání třeba s Rumunskem, s Afrikou, s Blízkým východem anebo zeměmi bývalého Sovětského svazu JE Česká republika zemí "poměrně konsolidovanou a funkční", s "provozuschopnými základními veřejnými institucemi". Se studenty jsme se před několika týdny dívali na reportáže z pádu komunismu v Československu v listopadu 1989. Právem poznamenali, že lidé v ČR dnes vypadají i fyziognomicky (lepší zuby, méně obtloustlí, lepší oblečení) podstatně jinak.

Člověku se chce sice hodně nadávat, když se občas setkává v českém prostředí s neuvěřitelnou byrokracií a drzostí (ve úterý 30. 12. jsme se v Praze pokoušeli vybrat finanční částku z bankomatu. Nešlo to, banka nám mile vysvětlila, že jsou na Silvestra bankomaty přetížené, a tak nefungují, ale vydala po delším úsilí požadovanou finanční částku prostřednictvím úvěrové karty manuálně u přepážky - vlastně za to, že bankomaty nefungovaly, zákazníkovi s úsměvem naúčtovala manipulační poplatek 500 Kč). Ale mohli jsme se také octnout v Africe, kde bychom neměli pitnou vodu či střechu nad hlavou...

Chci říci, že mi přišlo trochu pokrytecké, když Klaus zametá nedostatky života v české společnosti (právě zejména tu nesmírnou, arogantní, nelidskou byrokracii) poukazem na to, že máme všichni štěstí, že nežijeme na Blízkém Východě či v Africe. Ovšem, Klaus má samozřejmě i zde pravdu - ve srovnání s tím, co se děje v některých jiných částech světa, je opravdu veškeré případné "příkoří" v ČR jen prkotinami. Nemohu dost dobře obvinit Klause, že zde účelově odvádí pozornost od domácích problémů: je dobře, že dává postavení České republiky do mezinárodního kontextu. I to si lidé ne vždycky uvědomují a je správné, že na to upozornil.

Klaus samozřejmě trochu přehání, když straší tím, že vstupem do EU přijde Česká republika o svou suverenitu. I zde je však důležitý mezinárodní kontext. Je správné zdůrazňovat, že se ČR bude nyní potýkat o své "místo na slunci" s celou řadou obdobných, spřízněných demokracií. Je také správné, že Klaus požaduje, aby se lidé i v tomto mezinárodním kontextu chovali hrdě a zasazovali se za svá práva. Nikdo od nich ze zahraničí ani nic jiného neočekává.

Velmi důležitý je i Klausův apel na občany, aby se zhostili své demokratické odpovědnosti a aktivně se účastnili voleb.

Správné bylo i to, že se Klaus dotkl problematičtějších skutečností české současnosti: nejdůležitější skutečně jsou potíže se zdravotnictvím, s byrokracií, s neefektivností policie (že, pane Grossi?), se soudnictvím a především se školstvím.

Doufejme, že si Klaus zachová svou státnickou uměřenost i v dalších projevech nadcházejícího roku a budou také rozumné...

Kompletní text Klausova novoročního prezidentského projevu je ZDE
5. 1. 2004

Televize al Džazíra odvysílala novou čtrnáctiminutovou nahrávku, která je prý od Usámy bin Ladina. Američtí odborníci konstatovali, že se nahrávka zdá být autentická. Usáma na ní požaduje, aby muslimové pokračovali ve svaté válce a odsuzuje vedoucí arabské představitelé z Perského zálivu, kteří podpořili americký útok na Irák. Pásek se také zmiňuje o tom, že Američané zajali Saddáma Husajna.

"S okupanty nemůže být dialog jinak než prostřednictvím zbraní. To dnes potřebujeme a o to bychom měli usilovat," praví se na záznamu. "Okupace Iráku je začátkem kompletní okupace ostatních zemí v Perském zálivu, protože mají největší zásoby ropy." Podle hlasu na záznamu se ostatní arabští vedoucí představitelé nyní bojí, že i jejich diktatury mohou být svrženy "ozbrojenou silou ze zahraničí, zejména poté, co byly svědky zatčení svého bývalého kolegy," - bývalého spojence USA.

Podrobnosti v angličtině např. ZDE

3. 1. 2004

Zhroutil se nám server Britských listů; utrpěli jsme vážnou havárii hardware. V současnosti pracujeme na nouzový režim. Čtenářům se omlouváme, BL musí nyní běžet jen s omezenou funkčností. Postupně zprovozňujeme většinu základních funkcí (nyní je k dispozici znovu i kalendář, pro přístup k předchozím vydáním, i většina tematických archivů a seznam článků podle autorů, viz ZDE). Zdá se však, že budeme muset určitou dobu fungovat bez obrázků a fotografií, neboť nemáme finanční prostředky na nový výkonný server.

Nynější náhradní server Britských listů pracuje zejména v dopoledních hodinách všedních dnů na plnou kapacitu. Pokud se vám Britské listy neotevřou v důsledku jeho přetížení, prosíme, zkuste to později.

Jan Čulík
šéfredaktor

2. 1. 2004
Vedoucí média v Česku ještě dlouho po listopadovém převratu nedovedla pochopit, proč je marxismus v západních zemích na sklonku dvacátého století stále populární. Vysvětlení je přitom prosté. Marx měl pravdu.
4. 1. 2004

Andrew Gilligan, reportér každodenního ranního publicistického pořadu "Today" rozhlasové stanice BBC Radio 4, který obvinil Downing Street, že "zdramatizovala" svou oficiální zprávu o Iráku, vyjednává o kontraktu na knihu o své roli v této aféře, v jehož rámci mu zřejmě bude vyplacen honorář až čtvrt milionu liber (více než 11 milionů Kč).

4. 1. 2004

Kontroverzní plány umístit ozbrojené stráže na palubu britských dopravních letadel bude zřejmě obtížné realizovat, vzhledem k tomu, že společnost British Airways v podstatě odmítla vpustit ozbrojence do svých letadel, protože by to znamenalo, že existuje "podstatná hrozba" cestujícím. Ozbrojené stráže na palubě letadel vyžadují Spojené státy pro ty letouny, které míří do Ameriky.

4. 1. 2004

Britská rozvědka, která hledá islámské teroristy, podezřívané z toho, že plánují útoky na lety společnosti British Airways, se domnívá, že jde o lidi, kteří jsou držiteli legitimních amerických, britských či různých evropských pasů. Podle amerických zdrojů byly zrušeny lety BA z Londýna do Washingtonu a do Rijádu v Saúdské Arábii kvůli zprávám, že teroristé s "čistými pasy" plánují během novoročních svátků útoky na letadla.

3. 1. 2004

V pátek odpoledne zrušila společnost British Airways z bezpečnostních důvodů let BA 263 z Londýna do hlavního města Saúdské Arábie Rijádu Už druhý den v pátek předtím zrušila tato letecká společnost z bezpečnostních důvodů společnost i let BA 223 z londýnského letiště Heathrow do Washingtonu. Ve středu sice tento let doletěl do Washingtonu, avšak jen s doprovodem stihaček a po přistání ve Washingtonu vyslýchali američtí agenti cestující v letadle na letištní ploše.

Společnost BBC zjistila, že let do Washingtonu byl dva dny po sobě zrušen proto, že se osoba, podezřelá z terorismu, známá americkým úřadům, po dva dny po sobě pokusila zaregistrovat pro tento let na seznam cestujících. Podezřívaný terorista se však k odletu nedostavil a úřady ho nezatkly.

4. 1. 2004

Egyptské aerolinie, jejichž letadlo v sobotu havarovalo do Rudého moře, měly z bezpečnostních důvodů zakázáno létat do Švýcarska, konstatovaly v neděli švýcarské úřady. Při sobotní havárii letadla Boeing 737 společnosti Flash Airlines zahynulo všch 148 osob na palubě.

5. 1. 2004
V roce 2004 se po mnoha letech vrátíme do Evropy. Po neblahých válečných událostech, mnichovské zradě, německé okupaci, sovětském osvobození, vítězném únoru, totalitě, pražském jaru, sovětské okupaci, normalizaci, sametové revoluci a 15 letech čekání se konečně zařadíme po bok vyspělých a demokratických států. To je tak významná a závažná událost v historii republiky a každého občana zvlášť, že kdyby president o ničem jiném nemluvil, řekl by dost.
5. 1. 2004

V apríli roku 2004 sa budú v Slovenskej republike konať v poradí druhé priame voľby prezidenta republiky. Na túto funkciu je zatiaľ verejne známych asi desať kandidátov a kandidátov-nekandidátov, t. j. tých, ktorí sa ešte jasne nevyjadrili, ale sú "podozrievaní" z úmyslu uchádzať sa o túto funkciu. Niektorí už predstavili verejne aj svoje manželky, iní sa vyjadrili (František Mikloško), že vyrazia promtne do ulíc hľadať si prvú dámu republiky. Kandidát SDKÚ na funkciu prezidenta Eduard Kukan sa napríklad zdôveril, že po boku manželky sa cíti akosi istejšie. Pri jej predstavovaní mi mimovoľne prebleskol mysľou výrok jedného českého cynika, ktorý bol povedal, že z každej manželky sa časom stane malý tučný kamarát.

5. 1. 2004
Na začátku Ramadánu roku 2002 se poprvé na pultech francouzských obchodů objevila dosud neznámá značka, na láhvi až příliš podobné světově známé Coca-Cole.V tomto případě se však jednalo o úplně nový nápoj, z dílny do té doby téměř neznámého tuniského právníka.Pojmenoval ho podle muslimského poutního místa Mekky: Mecca-Cola.
5. 1. 2004

Reakce na tento článek.

Pane Raszyku,

V KAŽDÉ profesi, tedy nejen učitelské, jsou zaměstnanci, které lze, jak píšete, "označit za hlupáky, zatímco jiné za velmi inteligentní lidi s velkým srdcem". Z toho pouze učitelská profese je čas od času z podobných aj. důvodů vláčena médii. Je to vděčné a lukrativní téma: je pěkné, že kdo chce - z jakéhokoliv důvodu, může naplno vyjádřit svoji nenávist vůči škole a učitelům - obecně, jak jinak. Nosí se to. Hlavně, že se objeví ono známé: VŠICHNI učitelé jsou neschopní blbci.

5. 1. 2004

Jak je možné, že v době, kdy jsou v ekonomicky aktivním věku silné poválečné ročníky, které by měly mít dostatek životních a odborných zkušeností a silné ročníky první poloviny sedmdesátých let, které by měly mít dostatek energie, zápalu a neotřených pohledů a zatím navíc odložily zakládání rodin, se nevytváří hospodářský přebytek? Minimálně dvacet let nebude tak příznivá demografická situace, tak proč je nyní státní rozpočet deficitní?, ptá se Josef Juroš

Je to otázka pro ekonomickou analýzu, předložíme ji ekonomovi. Zatím jen předběžnou laickou poznámku, že hospodářská situace každé země je výslednicí celé řady velmi složitých faktorů; nestačí jen energie, nadšení a dobré nápady. Například je také zapotřebí snadný přístup ke kapitálu, aby mohly být nápady dobře realizovány, je zapotřebí moderní výrobní technologie, aby ho mohl autor nápadu realizovat tak, aby dokázal konkurovat obdobným zahraničním nápadům, je nutno, aby podnikatel nemusel plýtvat časem zápolením s nespolehlivou byrokracií, je třeba dobrého mezinárodního marketingu, to vyžaduje znalost mentality jiných zemí a znalost jazyků. Je docela dobře možné, že kulturní zvyklosti v České republice jsou jiné, než jaké jsou zapotřebí k tomu, aby Česko se svými dobrými novými službami a výrobky proniklo na mezinárodní trh; situace naopak napomáhá zahraničním výrobcům, aby prodávali své zboží v ČR, tím je pro lidi v ČR konkurence obtížnější... K otázce se vrátíme. (JČ)

5. 1. 2004
Politik je člověk, který na úkor jiných lidí rozděluje prostřednictvím moci peníze a privilegia, a to s cílem udržet se u koncentrovaného zdroje peněz, privilegií a veřejného zájmu. Všichni kdo jsou odkázáni na jeho přízeň, byrokraté, učitelé a jiní státní intelektuálové, ze všech sil šíří romantické mýty o politice, jako heroické, nezištné službě veřejnosti. Zkusme stát zbavit aury nadpozemskosti a on bude nahý. Jak?
2. 1. 2004
Snad každý s čtenářů se již setkal s tzv. "nigerijským dopisem", nabízejícím adresátům tučnou provizi za zprostředkování převodu několikamiliónové částky z konta v některé africké zemi ve prospěch osoby pozůstalé po vysokém státním úředníkovi svrženého režimu apod. V poslední době se vynořil z hlubin internetu jíný trik, jak oškubat důvěřivého adresáta.
2. 1. 2004

Jejich obětí se před Vánocemi stala komentátorka britského deníku Guardian. Jako Pavel Mareš si myslela, že se jí nemůže nic stát a že se bude dávat pozor. Netušila, jak mohou podvodníci v podstatě nevinných a nepoužitelných informací proti ní zneužít. Pěkně se spálila:

2. 1. 2004
Svět potřebuje "nový mezinárodní pořádek" k řešení konfliktů a k zajištění míru, konstatoval papež Jan Pavel II. ve svém novoročním projevu.
2. 1. 2004

Virtuální bohoslužba na první neděli nového roku

Text: Epištola Kolosenským, zejména 2, 6-10

Je první neděle nového roku a my na základě epištoly Kolosenským a zejména přečtených veršů chceme přemýšlet nad biblickým poselstvím do tohoto začínajícího roku. Apoštol Pavel natvrdo upozorňuje, že jakýkoliv, třeba sebezbožněji se tvářící systém plný i sebeomezení a různých tabu může být vlastně jen ukájením si vlastní pýchy a ambic. Nábožnost, zbožnost ještě nemusí mít nic společného s cestou za svobodným, smysluplným životem. Náboženství může být samozřejmě i naprosto zlé a antihumánní. Tak si tu svobodu chraňte před všemi hovadinami svého věku a svého světa a žijte jen a jen ve víře, lásce a naději.

2. 1. 2004
Zadejte si do Googlu anglický výraz miserable failure (zoufalé selhání), doporučuje Filip Rožánek. Na prvním místě se vám objeví životopis George Bushe...:)

BBC vysvětluje, že tohoto umístění Bushova životopisu dosáhli Bushovi kritikové "bombardováním vyhledávače Google".

2. 1. 2004
přeložil Ondřej Slačálek

Rok 2003 byl rokem, během nějž zanechal George Bush na světě svou stopu. Na počátku nového roku 2004 to pravděpodobně oslavoval. Ale ve skutečnosti to byl strašný rok -- pro Bushe, pro Spojené státy i pro svět. Bush usiloval o to, ukázat, že USA mohou a mají uplatňovat svou moc ve světě jednostranně, že s tím mohou vojensky uspět a posílit tak svou politickou a ekonomickou pozici ve světě. USA měly ukázat, že jsou supervelmocí, která je svými přáteli i nepřáteli pokud ne respektována, pak přinejmenším obávána. Uspěl v tom Bush? Domnívám se, že ne.

2. 1. 2004

Na Nový rok byla v britské televizi zahájena drsná reklamní kampaň proti kouření. Televizní reklama, na niž kape tuk z cigaret, aby se plasticky ukázalo, jak kouření způsobuje zahlcení cév tukem, má upozornit diváky, že kouření vede k infarktům.

V televizní reklamě sedí v hospodě skupina mladých přátel, popíjejí a kouří cigarety. Jak si zapálí, z cigaret jim začne kapat tuk na ruce a na šaty. Divákům se také v reklamě ukazuje obsah cévy dvaatřicetiletého kuřáka - uložený odporný tukový sediment je vytlačen na Petriho misku.

30. 12. 2003
Johan Norberg, třicetiletý Švéd ze zázemím v anarchistické levici, vydal knihu In Defence of Global Capitalism, která z morálního a hospodářského hlediska přesvědčivě argumentuje ve prospěch globalizace. Norberg odsuzuje levicové kritiky na Západě, kteří třetímu světu vnucují západní ekologické a pracovněprávní předpisy, i západní vlády, které sice užívají volnotržní rétoriku, ale uvalují drakonické tarify na dovoz textilu a zemědělských produktů z třetího světa, přestože jde o jediné dvě oblasti, v nichž dokáže třetí svět západu ekonomicky konkurovat. Norberg argumentuje, že nejlepším způsobem, jak pomoci nejchudším lidem světa, je dát svobodný průchod volnému obchodu.

Jeho kniha vyšla původně švédsky v roce 2001, posléze anglicky v Británii a nyní vychází v novém anglickém překladu ve Spojených státech.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

31. 12. 2003

Z přibližně 6000 čtenářů Britských listů přispělo v prosinci 2003 na jejich provoz celkovou částkou 7274 Kč 20 osob. Příspěvky tří čtenářů ze zahraničí prostřednictvím konta www.paypal.com dosáhly kromě toho částky 282.61 amerických dolarů.

Dokončili jsme placení finanční firmě za vypracování účetních zpráv za léta 2001 a 2002, nyní částečně hradíme výrobu knihy Jak Češi bojují.

Čtenáři z celého světa mohou nyní přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Finanční příspěvek na provoz Britských listů vás nic nemusí stát - Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Kdyby Britským listům věnoval každý čtenář pouhou korunu denně, mohl by si časopis např. financovat právníka a analyzovat kauzy, jimž se v současnosti nemůže věnovat.

Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
5. 1. 2004 Aké otázky položiť kandidátom na funkciu prezidenta SR? Daniel  Krajcer
5. 1. 2004 Klausův projev byl hloupý Petr  Jánský
2. 1. 2004 Nikdy neodpovídejte na "nigerijské" dopisy   
2. 1. 2004 Jaká je budoucnost médií v České republice? Štefan  Švec
2. 1. 2004 2003 - Rok Bushe Immanuel  Wallerstein
2. 1. 2004 Klausův novoroční projev byl rozumný Jan  Čulík
30. 12. 2003 Globalizace omezuje sobectví národních elit   
30. 12. 2003 Krádež náklaďáku Radek  Mokrý
30. 12. 2003 Není přípustné užívat ve vězeňství udavače Václav  Prochor
30. 12. 2003 Šamanismus, sex a reálpoetika Toma Robbinse Radek  Mokrý

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
5. 1. 2004 Usáma bin Laden údajně vydal novou audionahrávku   
31. 12. 2003 Spojené státy vnucují zahraničním leteckým společnostem ozbrojené strážce   
30. 12. 2003 Saddám "prozradil, kam ukryl své miliardy"   
29. 12. 2003 Válka v Iráku ukázala limity americké moci   
28. 12. 2003 Datle nad Saddámovým příklopem skutečně visí i v prosinci   
28. 12. 2003 Paul Bremer "odmítl" Blairovo tvrzení o iráckých ZHN   
24. 12. 2003 Britská vláda: "Saddámovi lživě tvrdili podřízení, že má ZHN"   
23. 12. 2003 Zatracený datle   
22. 12. 2003 Ad datle: Proč nekontaktujete odborníky?   
22. 12. 2003 Ad datle: Byl Saddám zajat v červenci? Jan  Čulík

BBC, Alastair Campbell, Saddám Husajn a "45 minutová hrozba" z Iráku RSS 2.0      Historie >
4. 1. 2004 Reportér Andrew Gilligan má dostat čtvrt milionu liber za svou knihu o Kellygate   
7. 12. 2003 Irácký plukovník: "Saddam skutečně měl možnost použít ZHN do 45 minut"   
3. 10. 2003 Bývalý britský diplomat: Výzvědné informace jsou nespolehlivé   
3. 10. 2003 Vyšetřování smrti dr. Kellyho vedlo k vzrůstu autority BBC v Evropě   
26. 9. 2003 BBC vyjádřila "lítost" nad Gilliganovou reportáží   
26. 9. 2003 Případ Kelly: Britský ministr obrany je "lhář a pokrytec"   
25. 9. 2003 Případ Kelly: BBC měla Gilliganovu reportáž připravenou bezchybně   
23. 9. 2003 Alastair Campbell: zveřejněním Kellyho jména "se octne Gilligan v průseru"   
22. 9. 2003 BBC "bude více přiznávat chyby"   
19. 9. 2003 Hans Blix kritizoval zprávu britské vlády o Iráku   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2003 Hrabal jako žvýkačka Štefan  Švec
10. 12. 2003 Co znamená Kunderův škleb Štefan  Švec
9. 12. 2003 Exil jako otevření mysli Jan  Čulík
9. 12. 2003 Osud lidí ve střední Evropě je nesdělitelný - a obráceně Jan  Čulík
3. 12. 2003 Ohlédnutí Jaroslav  Hutka
2. 12. 2003 Než zemřete, proměníte se v klišé Jan  Čulík
1. 12. 2003 Má nyní Havlova hra Vernisáž levicově anarchistický význam? Jan  Čulík
20. 11. 2003 O zdřevěnělé řeči: důležitá příručka pro novináře Jan  Čulík
20. 11. 2003 Neptejme se zásadně "do kdy?" Vladimír  Just
20. 11. 2003 Zařízení k zabránění opuštění místa nedovoleného parkování Vladimír  Just

Školství RSS 2.0      Historie >
5. 1. 2004 Školství Jana  Poslová
2. 1. 2004 České školství: Není fér svádět vinu na studenty Jan  Raszyk
30. 12. 2003 Není to vina jen učitelů Jana  Poslová
30. 12. 2003 Dobré učitele je nutno zaplatit Tomáš  Gawron
29. 12. 2003 České školství: problémem nejsou učitelé, na sobě musí pracovat každý sám Josef  Vít
29. 12. 2003 Britský ministr školství: násilí v televizi vede ve školách k šikaně   
29. 12. 2003 Převážně bídné školství Ondřej  Hausenblas
22. 12. 2003 České školství se už nemá kam dál rozkládat Hynek  Hanke
22. 12. 2003 Je české školství skutečně tak mizerné? Ivo  Poláček
10. 12. 2003 Jazyková bariéra Petr  Jánský

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
29. 12. 2003 Média veřejné služby Petr  Jánský
23. 12. 2003 Kdo zaznamená naši dobu?   
22. 12. 2003 Digitální politikum - aneb říkají-li dva totéž, bývá to většinou totéž Štěpán  Kotrba
15. 12. 2003 Konečným cílem PR je důvěra Zdeněk  Verner
15. 12. 2003 Ať žije průměrnost! Fabiano  Golgo
11. 12. 2003 Digitální, intelektuální televizní okruh BBC 4: Je to k něčemu?   
4. 12. 2003 Hrozí Itálii diktatura?   
27. 11. 2003 Svobodné názory + "svobodné názory" = podivné souvislosti Jiří  Koubek
27. 11. 2003 Nesnesitelná lehkost informování: ČTK a Appian Ivan  Feranec
26. 11. 2003 Vysílání ČT "bude i nadále zajímavé"   

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2003 Festival MEZIPATRA 2003   
2. 10. 2003 Nepovedená koláž ČT: Homosexuální karneval-heterosexistický parlament Věra  Sokolová
9. 9. 2003 Ještě jednou o "léčbě homosexuality" Vojtěch  Polák
9. 9. 2003 Homosexualita a potraty: Objektivní fakta versus subjektivní interpretace Pavel  Mareš
5. 9. 2003 O možnosti "léčit" homosexualitu: mýlí se pan Mareš Vojtěch  Polák
4. 9. 2003 "Někomu pomůže, nikomu neublíží" Josef  Veger
3. 9. 2003 O homosexualitě: Omyly pana Žaloudka Pavel  Mareš
28. 8. 2003 Gayové nepotřebují registrované partnerství   
27. 8. 2003 Jak se pletou odpůrci leseb a gayů Petr  Žaloudek / Fid
18. 8. 2003 Malá provokativní poznámka nejen k homosexualitě Aleš  Kubeczka

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
8. 12. 2003 Diskutovať či nediskutovať o Marxovi Andrej  Sablič
3. 12. 2003 Proč se s komunisty nemluví Jakub  Jirsa
28. 11. 2003 Diskuse nad bývalým vládnoucím komunismem je zbytečná Pavel  Urban
27. 11. 2003 Kdo se bojí Karla Marxe? Milan  Valach
27. 11. 2003 Kolektivistické ideály vedou nevyhnutelně k totalitě Jan  Holeček
26. 11. 2003 Marx, marxismus, my a ... např. Václav Klaus Robin  Ujfaluši
25. 11. 2003 Futurologie centrálně celosvětově plánovitého komunismu jako protipól k Fukuyamovi Stanislav  Heczko
24. 11. 2003 Komunismus: Idealismus či zvěrstvo? David  Janus
3. 11. 2003 Diskutujme skôr, ako bude neskoro Andrej  Sablič
30. 10. 2003 Karel Marx: Amerika je typicky dělnická země