19. 9. 2003
Hans Blix kritizoval zprávu britské vlády o IrákuBývalý vedoucí zbrojní inspektor OSN Hans Blix ve čtvrtek obvinil britskou vládu, že ve své kontroverzní zprávě o iráckých zbraních hromadného ničení užila propagandy (spinu). Kritizoval "kulturu spinu, přehánění" a řekl v pořadu rozhlasu BBC "Today", že doufá, že vlády budou v budoucnosti užívat speciálních výzvědných informací opatrně.
Blix srovnal to, jak si Británie a Irák byly jisty, že Irák vlastní zbraně hromadného ničení, se tím, jak lidé ve středověku byli přesvědčeni, že existují čarodějnice, a tak je také nacházeli všude tam, kam se podívali. |
Na to reagovalo britské ministerstvo zahraničních věcí tvrzením, že Saddámovy zbraně hromadného ničení jsou faktem a že jejich hledání bude pokračovat. Blix konstatoval: "Britská zpráva o Iráku, která byla vydána loni v září s oněmi známými výroky o možnosti iráckého útoku do 45 minut -- když si ten text přesně přečtete, získáte dojem, že se snaží sdělovat něco a vést čtenáře k závěrům, které jsou poněkud dalekosáhlejší, než co měl mít ten text na mysli. Ten text lze číst restriktivně, ale také může člověk dojít k dalekosáhlým závěrům a to, jak si myslím, mnoho lidí učinilo." Blix argumentoval, že přehánění a propaganda poškozují dobrou pověst vlád. "Víme, že v reklamě nám bývají inzerovány ledničky způsobem, kterému docela nevěříme, ale předpokládá se, že vlády mají být serióznější a víc důvěryhodné," uvedl. Blix uvedl, že chápe, že informace musejí být zjednodušené, ale zdůraznil, že lidé přesto očekávají, že budou spolehlivé. Obvinil britskou a americkou vládu, že zpravodajské informace "interpretovali přehnaně". "Byli přesvědčeni, že Saddam půjde tímto směrem a myslím, že je to vzhledem k tomu, co to bylo za člověka, pochopitelné. Ale ve středověku byli lidi přesvědčeni, že existují čarodějnice. Hledali je, a tak je našli. To je trochu riskantní. Myslím, že bychom měli být opatrnější a mít skutečné důkazy." Blix uvedl, že koalice mohla počkat a pokračovat s inspekcemi po několik dalších měsíců, ale neměla na to trpělivost. Nyní mohou američtí a britští inspektoři jít v Iráku, kam chtějí, ale chtějí nyní na veřejnosti trpělivost, což je přesně to, co bylo odepřeno OSN. Blix už dříve kritizoval Tonyho Blaira za "zásadní chybu", za to, že tvrdil, že Saddám Husajn má možnost využít zbraní hromadného ničení do 45 minut.
Podrobnosti v angličtiněBBC
|