11. 12. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
11. 12. 2003
"Já tedy nevím," řekl mi nedávno Jan Čulík, "ale dělat v reklamě či PR je podle mě nemorální."

Reklama má u leckoho špatnou pověst. V Britských listech zvlášť. Jan Paul před pár měsíci rozkrájel Arnošta Lustiga na šesticípé hvězdičky za to, že se stal šéfredaktorem reklamního plátku nejmenované pojišťovny (napsal bych VZP, ale museli by mi za to zaplatit).

Článek Jana Paula je ZDE, jeho další závažný článek, týkající se tohoto tématu, je ZDE, též v knize Jak Češi bojují, str. 357-359, pozn. JČ.

Paul se neobtěžoval říci, co vlastně mu na reklamě vadí. Vůbec se u protireklamních moralistů jaksi obecně předpokládá, že reklama je fuj a všichni to vědí. Nevědí. Jaké jsou důvody, pro které by reklama měla být fuj?

Sloupek
Radovan Geist

Samozrejme nie všetkých a nie naraz. Musí ich ostať dosť na prácu. A treba ich zabíjať postupne, po častiach. Tí, čo prežijú každé ďalšie kolo "selekcie", budú dúfať, že sa zachránia aj v tom nasledujúcom. Ak by kvôli tomu mali makať ako diví, tak to urobia. Nádej spraví z chudobných skrátka neúspešných. Chudobní majú hlúpu tendenciu búriť sa, neúspešní sú múdrejší (a užitočnejší) -- chcú sa stať úspešnými. Hoc i len úspešnými sluhami.

Preto, zabite chudobných. Netreba si pri tom špiniť ruky -- vymysleli sme lepšie spôsoby. Napríklad smrteľné epidémie. Taký AIDS je celkom fajn, pomáha držať pod kontrolou celý kontinent. Lieky dostanú len tí, čo si to "zaslúžia" -- a nemusíme sa zdržiavať vymýšľaním nejakých komplikovaných sprisahaní. Všetko elegantne rieši výberovo používaný princíp voľného trhu. Lieky vyrábajú firmy, ako každý iný tovar. Tie tvrdia, že lieky sú drahé, a my im musíme veriť -- riadia sa predsa iba racionálnou kalkuláciou dopytu a ponuky, tak ako by sa mohli mýliť? Navyše, vláda predsa do ich podnikania zasahovať nemôže, to by nebolo v súlade so slobodným trhom. Vláda iba zabezpečí, aby tie isté lieky nezačal niekto vyrábať lacnejšie. To predsa nemá so slobodným trhom nič spoločné, to sa týka "intelektuálneho vlastníctva".

Občas treba trochu pritvrdiť. Preto tu máme obchod so zbraňami. Chránime mier, a preto v žiadnom prípade nemôžeme pripustiť, aby sa zbrane hromadného ničenia dostali do "nesprávnych rúk". Pokiaľ však ide o ich "primitívnejších" príbuzných, na tom nám až tak veľmi nezáleží. Pušky, samopaly, mínomety či pozemné míny sú proti obrovským múrom starostlivo vybudovaným okolo našich ostrovčekov bohatstva neúčinné. Zato sú sakramentsky účinné voči chudobným, ktorí by si zmysleli nepracovať. Z časti urobia poslušných strážnikov a katov, zo zvyšku snaživých sluhov. Fakt to funguje -- 88 percent zbraní vyvezených do rozvojového sveta pochádza od jedného zo štyroch stálych členov Bezpečnostnej rady OSN.

Na rozmaznanejších chudobných v rozvinutejších krajinách máme jemnejšie nástroje. Aspoň pokiaľ si nezvyknú. Stačí ich presvedčiť, že sloboda znamená iba možnosť vybrať si medzi premiérom v modrom, žltom alebo červenom tričku, či nakúpiť v tomto supermarkete alebo až za rohom. Ak by si náhodou chudobný nemal za čo nakúpiť, to je iná vec. Nemá to so slobodou nič spoločné -- môže si za to sám, lebo je neúspešný. A neúspech je hanba, s ktorou sa nepatrí vyliezať na verejnosť. Treba tíško makať a snažiť sa jej zbaviť.

Naozaj, zabite chudobných, presvedčte ich, že sú len neúspešní. Raz by sa totiž mohlo stať, že sa začnú pýtať nepríjemné "prečo". Začne ich štvať svet, v ktorom slovo "trh" premení aj hromadnú vraždu na následok nesolventnosti, v ktorom je život tovar ako každý iný, v ktorom je utrpenie osobným neúspechom. Netvrdím, že je správne zabiť chudobných. Je to efektívne.

11. 12. 2003
V Británii je nám pořád vtloukáno do hlavy, že není automaticky dáno, že bude nějaká země v dnešním globalizujícím se světě dlouhodobě hospodářsky úspěšná, či že země, které prosperují nyní, zůstanou bez soustředěného úsilí na špičce hospodářského vývoje navždycky.

Tento text vyšel v Lidových novinách dne 9. 12. 2003.

10. 12. 2003

Amerika vede válku prostřednictvím soukromých firem

Soukromé korporace jsou nyní v Iráku po Pentagonu druhým největším dodavatelem armádních jednotek. Podle oficiálních údajů jsou druhou největší armádou v Iráku Britové, kteří tam mají asi 9900 vojáků, jenže větší celkový počet tam nyní mají soukromé vojenské firmy, totiž 10 000 pracovníků. Zjistila to investigace deníku Guardian, z níž také vyplývá, že počet smluvního bezpečnostního personálu od soukromých firem, angažovaného na frontové linii, je desetkrát větší než v první válce z Perského zálivu v roce 1991. Na každého soukromého vojáka je tam dnes jen deset vojáků z oficiálních státních armád. Spojené státy by v současnosti jen s potížemi dokázaly vést válku bez soukromých vojenských firem.

11. 12. 2003

Toby Young, reportér deníku Guardian, si nedávno koupil přístup k britské digitální televizi prostřednictvím komerčního impéria mezinárodního mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Objevil při tom intelektuální televizní okruh BBC 4. Je tento okruh k něčemu?

On si myslí, že ano: po třech měsících využívání této digitální služby si uvědomil, že jediné pořady, které si kdy nahrál na video, byly na okruhu BBC 4. Tento televizní okruh je ovšem zaměřen na "vzdělanou buržoazii". Je to správné?

11. 12. 2003

Literární dílo moderního českého klasika je přeceňováno: DOSTI HRABALA!

Ferdinand Peroutka v úvodu ke svému nekrologu Otokara Březiny píše:

"Také Otokaru Březinovi, jako všem básníkům, jsou jedni duševně příbuzní a druzí nepříbuzní, a podle toho dopadne jejich soud. Těm prvním je láskou, zjevením a mistrem nad mistry; ti druzí si o něm říkají větu, tak častou v románech a dramatech: já si vás hluboce vážím, ale milovat vás nemohu.

Nekrology jsou ovšem vážná kritická práce, a z nekrologů o Březinovi by se zdálo, že všichni pisatelé jsou mu duševně příbuzní. Dovolte několik poznámek za druhou kategorii. Nevážit si Březiny není možné; milovat ho však či nemilovat -- to je část čtenářova osudu. Láska k tomu nebo onomu druhu básníků je nám sudičkami vkládána již o kolébky."

11. 12. 2003
Byl jednou jeden prostý synek z Litomyšle. Za hluboké totality vystudoval lékařskou fakultu a poctivě živil rodinu jako zubař . Po sametové revoluci vstoupil do správné strany a stal se mocným mužem. Když se Tomáše Hanáka ptali, zda se zná s dnešními mocnými, odpověděl: "Jo, jeden mocný mě pozval na svatbu. Nešel jsem tam, i když bych do toho prostředí ze studijních důvodů rád proniknul."
11. 12. 2003
Britská vězeňská služba přiznala, že britští vězeňští dozorci podrobovali vězně systematickému bití, falešným popravám, výhrůžkám, že je zabijí, dušení a rasistickým nadávkám.

Při čtení této zprávy člověku napadá, do jaké míry by vyšly najevo podobné případy či stížnosti týkající se případně českých věznic:

11. 12. 2003

Jak Češi bojují

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Ovšem POZOR! - o milostných aférách českých hereček se v ní nedočtete, a ani neobsahuje žádné kuchařské recepty! A není v knize ani zmínka o starém seriálu televize BBC Červený trpaslík!! Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

11. 12. 2003
tisková zpráva Dětí Země

Z celkem 20,2 milionů korun, které letos Praha vyčlenila na výstavbu cyklostezek, bylo v letošním roce proinvestováno pouhých 11,2 milionu, nevyužitých devět milionů bylo vráceno zpátky do městského rozpočtu. Magistrát tak dokazuje, že cyklistická doprava je stále na pokraji zájmu městských politiků a úředníků.

11. 12. 2003

Ošidná sázka na levné léky

Kdo v pátek 5. prosince otevřel Britské listy, toho jistě upoutal titulek prvního článku -- Jsou dnešní média převážně bulvární? ZDE. Kouzlem nechtěného je, že BL jen o den dříve zveřejnily článek pana Martina Kunšteka Gripeny paní ministryně Součkové (BL, 4. 12. 2003) ZDE, který nese celou řadu prvků bulvárního stylu psaní. Vedle toho, že si pan Kunštek kazí svou novinářskou reputaci, je zbytečně poškozována pověst BL. Rád bych korigoval alespoň některá tvrzení:
11. 12. 2003
Michaela Pospíšilová

Nedá mi to a musím Vám sdělit, že právě předevčírem jsem napsala pětistránkový dopis - ručně - a extra jen kvůli němu jela na poštu, protože ručně píšu dopisy tak často, že už ani nevím, jaká hodnota známky vlastně platí.

11. 12. 2003
Satya Sagar
Preložil Radovan Geist

India = krava + Kamasútra

To je všeobecne prijímaná rovnica, ktorá aj dnes pre mnohých ľudí na Západe charakterizuje túto obrovskú, starobylú a ľudnatú krajinu v južnej Ázii. Už počujem všetky tie protesty. Iste, existuje skupinka bývalých hippies, ktorí by k obrázku pridali svoju malú časť, a niekoľko vážených učencov, ktorí o nej majú hlboké znalosti. No priemerný obrázok Indie v západných spoločnostiach je stále definovaný orientalistickým stereotypom.

Juraj Špitzer
11. 12. 2003

Antisemitizmus je predovšetkým vášeň - zo Špitzerových odkazov Tatarkovi

Juraj Špitzer

Škoda, že tento list už nemôžem priložiť k Tvojim Listom do večnosti, Dominik!

Keď som Ti raz napísal, že disident môže byť írečitý a neírečitý, nahneval si sa. Zacitujem presne z Tvojho listu, ktorým si mi 15. januára 1974 odpovedal: "V priateľskom liste alebo v liste koexistenciálnom (Vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá alebo nachodí) hneď nevedomky na čiernu vranu vedľa seba zaútočíš. Presne takto: Tvoja samota je inakšia, tvrdíš. Hoci dve vrany si sadli spolu, pre Teba je dôležité začať rozhovor nie o spoločnom, ale o rozdielnom.

11. 12. 2003

Klub nového Slova -- ĺudské práva vo svete a na Slovensku

Ivan Štefunko, Radovan Geist

Ľudské práva a slobody sú pevne spojené so životom každého človeka. Každý človek sa s nimi rodí a s nimi aj umiera. V teórii existuje viacero rozdielnych názorov na problematiku ich definovania - všeobecne je za ľudské práva považovaný súbor zákonov, princípov a požiadaviek, ktoré vyjadrujú postavenie človeka v spoločnosti. Ich rozsah je samozrejme vymedzený stupňom vývoja v spoločnosti, a to v jej základnej právnej norme - ústave. K základným ľudským právam patrí napríklad právo na život, osobnú slobodu a bezpečnosť, slobodu pohybu, prejavu, vlastného svedomia. Predpokladom ich uplatňovania je rovnosť všetkých ľudí bez ohľadu na rasu, farbu pleti, pohlavie, jazyk, náboženstvo, politické alebo iné zmýšľanie, národnostný či sociálny pôvod, rod, majetok.

10. 12. 2003

Po druhé světové válce se USA staly bezkonkurenční světovou ekonomickou jedničkou. Dolar se stal světovou rezervní měnou. Východní blok byl schopen USA konkurovat pouze vojensky (a tím i politicky), ovšem za cenu postupného podkopávání vlastní ekonomiky. Strategie zvaná "uzbrojování". Rozpad východního bloku předznamenal dekádu americké hegemonie, která vyvrcholila válkami v Iráku, aby tak oslabila politický i vojenský vliv Arabského poloostrova na vývoj v Evropě. Zde USA chtěly dát světu jasně najevo, kdo je jedinou rozhodující světovou velmocí. Je tomu tak bezesporu po stránce vojenské a částečně i po stránce politické.

Jaká je ale situace v ekonomice?

11. 12. 2003
reakce na odpověď Štěpána Kotrby Softwarovým novinám

Odpověď na otázku, zda berou počítače lidem práci, zodpověděl již před léty (někdy před rokem 1980) můj přítel Bloudil (jaké si dal křestní jméno se bohužel nepamatuji, snad Jiří) v článku o řešení "Substitučního paradoxu". Odkaz bohužel nemám, sbírku článků jsem získal osobně od jednoho z obou kolektivních autorů; obávám se, že se jedná o samizdat. Proto naznačím jen základní myšlenku.

11. 12. 2003

Jako živočišný druh jsme si všichni lidé rovni. Naše možnosti, práva a povinnosti jsou dány prostředím, do kterého jsme se narodili, jeho civilizační úrovní a právním řádem. Trestní právo České republiky nezná sankci v podobě trestu smrti, společnost odmítá uplatnit tento trest i vůči osobám, které vražedným způsobem připravili o život jiného člověka. Zemře-li člověk zaviněním jiné osoby, jsou okolnosti takového úmrtí předmětem vyšetřování a soudního řízení, které v souladu se zákonem stanoví míru odpovědnosti a trestní sazbu.

10. 12. 2003

Bez politické moci nemají Spojené státy tmel k tomu, aby si udržely mezinárodní impérium, argumentuje Jonathan Schell na stránkách YaleGlobal.

Po 11. září 2001 prý hrdě přijala americká pravice tvrzení levice, že Spojené státy vytvářejí globální impérium. Příklady: "americký imperialismus" svrhl vládu Talibanu v Afghánistánu, nyní Američané okupují Irák.

9. 12. 2003
tisková zpráva Amnesty International

AI je znepokojena tím, že v rámci boje proti terorismu podporují demokratické země vojensky a politicky často také státy, ve kterých dochází k hrubému porušování lidských práv.

10. prosinec se tradičně slaví jako Den lidských práv. Organizace Amnesty International se od svého vzniku v roce 1961 věnuje prosazování lidských práv na základě přesvědčení, že tato práva jsou univerzální a nedělitelná a že jejich porušování kdekoliv na světě představuje současně ohrožení pro celý svět.

10. 12. 2003
Snaha zhodnotit umělecké dílo slovy je směšná, nicméně velmi kunderovská. Pokusím-li se tedy na následujících řádcích naznačit cosi o díle Milana Kundery, bude to jednak důkaz mé pošetilosti a jednak známka Kunderova vlivu. Kundera hodnocený čtenářem Kundery je v mé představě figurka tragická. Autor (byť modelový) náhle zredukovaný na postavu bude zřejmě marně křičet, prosit o osvobození a mlátit do úzkých stěn, do nichž ho uzavře tento esej. Dobře mu tak.
9. 12. 2003

Jedním z nepodivnějších rysů současné politiky je obrovský vliv bývalých levičáků, kteří přešli doprava. "Neokonzervativci" nyní v podstatě ovládají americký Bílý dům, Pentagon, britskou Labouristickou stranu, čelná britská ministerstva a britskou vládu. Bizarní je však historie britské "Revoluční komunistické strany", která v posledních letech v hlavních politických kauzách vždy zaujala co možná nejabsurdnější postoj a jejíž někdejší stoupenci nyní prosazují antiekologickou politiku ve prospěch velkých nadnárodních korporací a ostře konzervativní vědecké postoje - přitom se jim podařilo dostat se do postavení, v němž před veřejností zastupují britskou vědeckou komunitu. Jejich nynější aktivity odhalil Jonathan Matthews , včera o nich psal v deníku Guardian George Monbiot.

9. 12. 2003

V ČR se zejména mezi Romy lavinovitě šíří úžera - lichvářské půjčování peněz na vysoký úrok, v jehož rámci provozovatelé tohoto "podnikání" tvrdě zotročují nejubožejší a nejnevzdělanější obyvatelstvo. Stejný problém existuje mezi nejchudšími a nevzdělanými lidmi ve Velké Británii, kde se však vláda nyní rozhodla proti úžeře podstatnou reformou zákona o půjčkách podniknout razantní kroky: mimo jiné i tím, že na dělnických sídlištích s vysokou nezaměstnaností budou působit policejní agenti v civilu, jejichž úkolem bude lichváře chytit.

9. 12. 2003

Takto radí britským občanům poradenské organizace na ochranu zákazníků.

Zaprvé, zadluženost není nic, za co byste se museli stydět.

10. 12. 2003

Tak argumentuje v britském konzervativním deníku Daily Telegraph Stephen Bayley. ZDE. Proč se takovéto argumenty málokdy objeví v českém tisku?

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

30. 11. 2003

Z přibližně 6000 čtenářů Britských listů přispělo v listopadu 2003 na jejich provoz celkovou částkou 8615,99 Kč 14 osob. Zadavatel jednoho z inzerátů v knižní publikaci Jak Češi bojují zaplatil 25000 Kč; tím bude uhrazena část výrobních nákladů na publikaci.

Čtenáři z celého světa mohou nyní přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Finanční příspěvek na provoz Britských listů vás nic nemusí stát - Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Kdyby Britským listům věnoval každý čtenář pouhou korunu denně, mohl by si časopis např. financovat právníka a analyzovat kauzy, jimž se v současnosti nemůže věnovat.

Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. V současnosti především postupně hradíme účetní firmě výdaje za vypracování finančních zpráv za léta 2001 a 2002.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2003 Ďábel a jeho public relations Štefan  Švec
11. 12. 2003 Budou Češi ve světě pány, nebo otroky? Jan  Čulík
10. 12. 2003 Amerika nemá impérium, nemá totiž politickou moc   
10. 12. 2003 Provokativní názory jsou cenné   
10. 12. 2003 Co znamená Kunderův škleb Štefan  Švec
10. 12. 2003 Privatizace válečnictví   
9. 12. 2003 Rakousko a Pražské jaro Přemysl  Janýr
9. 12. 2003 7. 11. 1995: Čelný světový antropolog českého původu zemřel na pražském letišti Jan  Čulík
9. 12. 2003 Ernest Gellner byl prognostik Jan  Čulík
9. 12. 2003 Znovu o lidských právech Jan  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2003 Hrabal jako žvýkačka Štefan  Švec
10. 12. 2003 Co znamená Kunderův škleb Štefan  Švec
9. 12. 2003 Exil jako otevření mysli Jan  Čulík
9. 12. 2003 Osud lidí ve střední Evropě je nesdělitelný - a obráceně Jan  Čulík
3. 12. 2003 Ohlédnutí Jaroslav  Hutka
2. 12. 2003 Než zemřete, proměníte se v klišé Jan  Čulík
1. 12. 2003 Má nyní Havlova hra Vernisáž levicově anarchistický význam? Jan  Čulík
20. 11. 2003 O zdřevěnělé řeči: důležitá příručka pro novináře Jan  Čulík
20. 11. 2003 Neptejme se zásadně "do kdy?" Vladimír  Just
20. 11. 2003 Zařízení k zabránění opuštění místa nedovoleného parkování Vladimír  Just

Milan Kundera RSS 2.0      Historie >
10. 12. 2003 Co znamená Kunderův škleb Štefan  Švec
7. 7. 2003 Prague Spring - Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí Petr  Fiala
23. 5. 2003 Nový esej Milana Kundery   
18. 4. 2003 Stesk jako paměť domova Svatava  Urbanová
3. 1. 2003 Milan Kundera a jeho Nevědomost: Láska a odpor k vlastnímu hnízdu Jan  Čulík
20. 12. 2002 Milan Kundera jako "didaktik komiky"?   
3. 12. 2002 O české exilové literatuře: Problém identity mezi domovem a cizinou Martin  Pilař
25. 10. 2002 Byla éra stalinismu dobou "naivní bezstarostnosti"? Jan  Čulík
23. 10. 2002 Neohrabaná nová Kunderova novela   
21. 10. 2002 Kundera, Nevědomost: Nikdy nevstoupíš dvakrát do téže země   

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2003 Festival MEZIPATRA 2003   
2. 10. 2003 Nepovedená koláž ČT: Homosexuální karneval-heterosexistický parlament Věra  Sokolová
9. 9. 2003 Ještě jednou o "léčbě homosexuality" Vojtěch  Polák
9. 9. 2003 Homosexualita a potraty: Objektivní fakta versus subjektivní interpretace Pavel  Mareš
5. 9. 2003 O možnosti "léčit" homosexualitu: mýlí se pan Mareš Vojtěch  Polák
4. 9. 2003 "Někomu pomůže, nikomu neublíží" Josef  Veger
3. 9. 2003 O homosexualitě: Omyly pana Žaloudka Pavel  Mareš
28. 8. 2003 Gayové nepotřebují registrované partnerství   
27. 8. 2003 Jak se pletou odpůrci leseb a gayů Petr  Žaloudek / Fid
18. 8. 2003 Malá provokativní poznámka nejen k homosexualitě Aleš  Kubeczka

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
26. 11. 2003 Jiříkovo vidění, zázrak, anebo konečně terapie na obzoru? Miloš  Dokulil
26. 11. 2003 Netolerujme domácí násilí   
24. 11. 2003 V Brně proti domácímu násilí   
20. 11. 2003 Indie: skrytá epidemie AIDS: do roku 2010 bude nakaženo 10 milionů lidí   
13. 11. 2003 Jessica Lynch a mýtus americké vojákyně   
7. 11. 2003 Ženská práva jsou lidská práva   
26. 9. 2003 Nigerijka nebude ukamenována   
5. 9. 2003 Pavel Mareš a potraty -- méně argumentů je někdy více Pavel  Urban
3. 9. 2003 Náboženství je duševní choroba   
15. 8. 2003 Odmítání interrupcí - žádný pokrok od roku 1588 Anna  Čurdová

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
26. 11. 2003 Politické miesto pre Boha Karol  Moravčík
26. 11. 2003 Křikem o cenzuře šíří Jiří Karas jen cílenou demagogii Jan  Čulík
14. 11. 2003 Každá krajnost škodí Jan  Čulík
15. 10. 2003 BBC o pedofilii v katolické církvi   
14. 10. 2003 Riziko nákazy virem HIV Tomáš  Linhart
14. 10. 2003 Kondomy: Co dělá katolická církev špatně?   
14. 10. 2003 Katolická církev a Afrika Jan  Čulík
13. 10. 2003 Manipulativní zpravodajství už i v Britských listech? Pavel  Mareš
13. 10. 2003 Keňan s AIDS: Nesmím používat prezervativy, katolická církev to zakazuje   
10. 10. 2003 Vatikán: "Nepoužívejte prezervativy, nechrání před AIDS"   

Školství RSS 2.0      Historie >
10. 12. 2003 Jazyková bariéra Petr  Jánský
4. 12. 2003 Ano, buďte aktivní Petr  Jánský
4. 12. 2003 Británie: Obrovská kontroverze ohledně univerzitního školného   
3. 12. 2003 Asociace školských odborů: Zákon o pedagogických pracovnících je zbytečný   
1. 12. 2003 Vzdelanie na dlh Michal  Feik
27. 11. 2003 Oč nám asi ve škole taky jde (i běží) Miloš  Dokulil
27. 11. 2003 The Enterpreneurial University - Czech Style Robin  Healey
26. 11. 2003 Podnikatelská univerzita - po česku Robin  Healey
25. 11. 2003 Tisková zpráva: Vznikla Asociace školských odborů   
24. 11. 2003 Co s čerstvými absolventy? Pavel  Mareš

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2003 Digitální, intelektuální televizní okruh BBC 4: Je to k něčemu?   
4. 12. 2003 Hrozí Itálii diktatura?   
27. 11. 2003 Svobodné názory + "svobodné názory" = podivné souvislosti Jiří  Koubek
27. 11. 2003 Nesnesitelná lehkost informování: ČTK a Appian Ivan  Feranec
26. 11. 2003 Vysílání ČT "bude i nadále zajímavé"   
15. 11. 2003 Digitalizace na rozcestí - vidět dopředu znamená i vědět Štěpán  Kotrba
15. 11. 2003 Sporné rozhodnutí parlamentní komise o budoucnosti veřejného rozhlasu a televize Jan  Čulík
15. 11. 2003 BBCi: internetové stránky společnosti BBC Jan  Čulík
13. 11. 2003 Deset bodů na obranu médií veřejné služby před Břéťou Rychlíkem a jeho přáteli... Štěpán  Kotrba
8. 11. 2003 Ústup televizních revolucionářů bez boje Štěpán  Kotrba

Zelení RSS 2.0      Historie >
8. 12. 2003 Zelení hledají dobrovolníky proti Sládkovi Pavel  Pečínka
25. 11. 2003 Jak se zocelovala strana - aneb V žáru temnězeleného slunce Pavel  Pečínka
31. 10. 2003 Nové revolty proti systému Immanuel  Wallerstein
23. 10. 2003 Romští členové Strany zelených nečekají na milost shůry Pavel  Pečínka
24. 9. 2003 Európske voľby 2004: výzvy pre Stranu európskych socialistov Nick  Crook
22. 9. 2003 Jak Strana Zelených svlékla starou kůži Pavel  Pečínka
4. 9. 2003 Literární noviny: Medienterroristen oder Literatur? Jan  Čulík
19. 8. 2003 Čo sa stalo s nemeckými zelenými? Frieder Otto Wolf
4. 8. 2003 Disidenti jako tmavozelení pučisté? Pavel  Pečínka
10. 7. 2003 Zelení, kteří začali přijímat (jidášský?) groš od korporací