14. 6. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
14. 6. 2004

Zoufalý pláč začíná v suterénu ústavu Ráby nedaleko Prahy každý den přesně v 11 hodin. Právě v tuto dobu je totiž malý chlapec Vašek Knotek uzamčen ve své kleci. Nakrátko je Vaškovi, kterému je asi pět, dovoleno každé dopoledne, aby klec opustil, než je nakrmen a umyt.

Vašek cloumá železným rámem co největší silou. Jeho pláč je slyšet po celé budově. Ve vedlejší kleci si jeho kamarád Michal zacpává uši a začíná taky brečet. V dětských klecích není nic, co by jim poskytlo útěchu - žádní medvídci, žádné hračky a v žádném případě už ne dárky z domova. Vaškovi rodiče bydlí ve vzdálenosti asi jednoho kilometru, ale podle zaměstnanců ho nenavštívili ani jednou. Žádnou vřelost neprojevují Vaškovi ani zdravotní sestry: říkají mu příjmením a nevědí, zda jsou mu čtyři, pět nebo šest let. Veškerý lidský kontakt spočívá v tom, že ho rychle umyjí, vymění mu pleny a někdy mu oholí hlavu. Jediným rozptýlení pro Vaška, stojícího bezútěšně v kleci v místnosti s holými bílými stěnami a zářivkovým osvětlením byl minulý týden pohled na muže kolem osmdesátky, ležícího na posteli naproti, který se třásl, byl pod sedativy a zjevně byl blízko smrti.

Tak začíná v týdeníku Sunday Times reportáž o týrání dětí v českém ústavu pro duševné choré. Nedávno kritizovala používání klecí v českých ústavech a nemocnicích výroční zpráva Amnesty International.

Sloupek

I když je možnost voliče upozorňovat, že zvolení kandidáti budou v Evropském parlamentu rozhodovat o složitých ekonomických, sociálních a správních ustanoveních, které mají těžko co společného s domácí politickou scénou, a měli by to tedy hlavně být inteligentní lidé a odborníci (lze takové vůbec najít mezi politiky?) voliči si nedají říct a na volby vždyc reagují především podle toho, co si zrovna myslí právě o domácí politické scéně.

Nynější eurovolby v České republice mají všechny znaky politického protestu. Protest je zjevný už z toho, že byla volební účast tak malá - i kdybychom odečetli bezradnost a nezájem českých občanů, kam to vlastně své kandidáty volí a proč. V referendu o EU hlasovali Češi před časem pro vstup do do evropské organizace, proč nyní odmítají volit své demokratické zástupce v Evropském parlamentě? Nejen proto, že evropské politice nerozumí, ale i proto, že protestují proti současné vládě a politické scéně.

Vypovídá o tom zejména naprosto nepraktických 20,50 procent a 6 křesel pro KSČM - KSČM je nezreformovaná strana s nepoužitelnou ideologií. Podpora pětiny osob, které se vydaly k volbám, pro tuto stranu jen ukazuje, jak lidé naprosto nerozumějí současné evropské politice a do jak obrovské míry byl pro mnohé z nich onen "kapitalismus" (který se ovšem v ČR projevuje především v absolutně drastické, primitivní formě, v západních demokraciích už neznámé) zklamáním.

Znepokojující a nerealistická je i silná voličská podpora pro ODS. Že by lidé, jak se zdá, už zapomněli, že je to strana ideologicky skoro stejně zaslepená jako komunisté; strana, která nadto v devadesátých letech v ČR v ekonomice zkazila, co mohla - už se zapomnělo, že za vlády ODS utrpěla Česká republika dosti vážnou hospodářskou krizí? Voliči si to holt už asi nepamatují. Silná podpora pro ODS i KSČM je přitom přirozeně důsledkem zkreslení volebních výsledků, daných minimální volební účastí - zvýrazňuje to extremismus, a to se i tentokrát stalo.

Políček, který voliči uštědřili Špidlově vládě malou volební účastí, podporou extremističtějších stran a radikálním snížením podpory pro vládní koalici vypovídá velmi výmluvně o tom, co si myslí o její přesvědčivosti a efektivitě. Dokáží se sociální demokraté z nynějšího debaklu poučit? Pochybuju.

Argumentace ODS o tom, že nynější koalice má teď snad přestat vládnout, protože ve volbách "propadla", je ovšem demagogická. O české vládě se rozhoduje ve všeobecných volbách, nikoliv ve volbách do Evropského parlamentu.

Takže, koho v ČR volit?

Posledním deprimujícím zjištěním je, že někteří lidé jsou i nadále fascinováni fenoménem "celebrity". Stačí zjevně, aby se někdo objevil na televizní obrazovce, a už je to pro určité lidi automaticky důvěryhodný a volitelný kandidát. Bez ohledu na to, kolik miliard korun museli čeští občané uhradit za podnikatelské "úspěchy" Vladimíra Železného, zdá se, že ho vděčně za to budou vždycky volit. Nějakou tu lukrativní sinekuru mu vždycky zajistí. Jeho tvář je z televizní obrazovky přece tak známá a vždycky se na televizní diváky usmíval tak mile... (zejména když si, s upřímností sobě vlastní sundal brýle...)

Jistě bude Vladimír Železný Českou republiku v Bruselu reprezentovat důstojně.

Při úvahách nad českou politickou scénou však dělám tutéž chybu jako voliči, kteří v těchto eurovolbách reagovali na své domácí, české politické problémy. To, čeho budou čeští europoslanci moci v Bruselu dosáhnout, totiž především závisí na tom, jaká strana či jaké politické seskupení bude mít v Evropském parlamentu většinu.

P.S. Výrok o tom, že české soudy dosud neshledaly z žádného trestného činu vinným ani Vladimíra Železného ani nikoho z ODS, kdo se podílel na privatizaci devadesátých let, ZDE se zdá být v první řadě výrokem o kvalitě českých soudů... Tím bych se moc nechlubil... :)

14. 6. 2004

ČSSD zaznamenala v eurovolbách ještě drtivější porážku, než se čekalo: po sečtení 90 procent hlasů získala jen 2 mandáty. KSČM získali 6 mandátů. Na prvním místě se umístila ODS s 9 mandáty. Volební účast byla 28.32 % voličů.

Tabulka výsledků ZDE

14. 6. 2004

Čelní politici po celé Evropě vyjádřili zdrcení nad výsledky voleb do Evropského parlamentu, jichž se účastnilo jen minimum voličů a které znamenaly velké zisky pro opoziční strany. Vládní strany v Německu, ve Francii a v Polsku zaznamenaly velké ztráty a voliči především podpořili euroskeptické strany. Účast v eurovolbách byla rekordně nízká, pouhých 45,3 procent voličů. Mluvčí Evropského parlamentu David Harley konstatoval, že účast byla "zoufale nízká" v nových členských zemích EU, kde průměr dosáhl pouhých 26,4 procent. K nejhorším zemím patřilo Polsko, kam šlo k eurovolbám jen 20 procent občanů. Odcházející předseda Evropského parlamentu Pat Cox označil výsledky za "varování" a zdůraznil, že vedoucí političtí představitelé musejí prokázat evropským voličům svou relevantnost.

V Evropském parlamentu, který má 732 křesel, získala podle posledních informací centristická pravice 273 mandátů (EPP-ED: European People's Party-European Democrats 37,3%), socialisté 219 mandátů (PES: Party of European Socialists 29,9%), liberálové 64 mandátů (ELDR: European Liberal, Democrat and Reform Party 8,7 %), nezařazení 57 mandátů (7,8 %), radikální levice 39 mandátů (European United Left / Nordic Green Left 5,3 %), zelení a nacionalisté 36 mandátů (4,9 %), gaullistická pravice 26 mandátů (UEN: Union for Europe of the Nations 3,6 %) a euroskeptici 18 mandátů (EDD: Europe of Democracies and Diversities 2,5 %).

Podrobnosti v angličtině ZDE
14. 6. 2004

Eurovolby v Británii

Extremně euroskeptická UK Independent Party (UKIP, Britská strana za nezávislost) podstatně posílila své postavení v britských eurovolbách na úkor britských konzervativců i labouristů. Strana UKIP požaduje, aby Británie opustila Evropskou unii. Po vyhlášení výsledků z 10 z 12 volebních okrsků pondělí ráno zaznamenali britští konzervativci pokles volební podpory vůči minulým eurovolbám o 10 procent, labouristé o 6 procent. Na prvním místě je Konzervativní strana s 25 mandáty (27.4 procenta) - je to její nejhorší výsledek v celostátních volbách od roku 1832! - na druhém místě labouristé se 17 mandáty (23 procenta) - je to jejich nejhorší výsledek od první světové války! - na třetím místě UKIP s 12 mandáty (16,8 procenta) a až na čtvrtém Liberální demokraté s 11 mandáty (15,1 procenta).

Úspěchy zaznamenaly menší britské strany: britští Zelení si udrželi své 2 mandáty a získali 6 procent hlasů. Podpora pro extremně nacionalistickou a rasistickou British National Party stoupla o 4 procenta na 5 procent. Ve čtvrtek se v Británii také konaly komunální volby, v nichž zaznamenali labouristé vůči konzervativcům vážnou prohru, zejména proto, že se voliči Tony Blairovi pomstili za válku proti Iráku.

Účast britských voličů v letošních eurovolbách byla podle odhadů 38 procent, vyšší než dosavadní rekord 37 procent z roku 1989. V Evropské unii jako celek byla průměrná účast voličů 44,6 procenta, v 15 "starých" členských zemích EU 47,6 procenta.

I jinde v Evropě, jak se zdá, utrpěly vládnoucí strany v Německu, ve Francii a v Polsku silné ztráty.

Podrobné výsledky ZDE

14. 6. 2004

Uf, tak jsme tam, vzdychl si průměrný český volič (tedy asi každý druhý) poté, co se vrátil z dusné volební místnosti, kde byl v referendu hlasovat pro vstup ČR do Evropské unie. Udělal si čárku na futra za svou občanskou aktivitu a odpovědnost a dál se mohl věnovat sledování zábavních pořadů v televizi. Poměrně vysokou účast zřejmě zajistila ta lehkost, s jakou se dá v referendu rozhodovat. Stačí si vybrat mezi pouhým ano či ne.

Co si ale počít s dvaatřiceti stranami, notabene kandidujícími do Evropského parlamentu?

14. 6. 2004

Jan Čulík v dnešním sloupku naříká, kterak voliči (a nejen v České republice) volili "extremistické" strany. Problém nastane, když začne definovat pojem extremismus v kontextu mnohdy rozdílných motivací voličů. Je extremistickou strana, která odmítá eurohujerství stran jiných? Je extremistickou strana, která odmítá ožebračování svých občanů globalizačními kroky stran jiných? Je extremistickou strana, která odmítá opuštění volebních programů stran jiných a jejich nečitelnost? O radikalismu se hovořit dá, o extremismu v souvislosti s politickými stranami může hovořit pouze ten, kdo nenavštívi Irsko a nezná Sinn Féin. Komunistická strana Čech a Moravy je už od svého založení legální a legitimní součástí parlamentního spektra. V České republice ji volí každý pátý dospělý člověk. Vladimíra Železného ještě nikdo pravomocně neodsoudil v žádném trestním řízení. Nikdo nedokázal trestní odpovědnost ODS v žádné privatizační kauze.

Jan Čulík spadl do pasti reklamními slogany zmasírovaného "občanského názoru", na který ovšem jako žurnalista nemá právo.

14. 6. 2004

Výsledky voleb do evropského parlamentu jsou noční můrou ČSSD a agentur pro výzkum veřejného mínění. Páté místo vládní ČSSD je debakl a odhady volebních preferencí taktéž. Prakticky pouze v případě ODS se profesionálové zhruba trefili do skutečného výsledku. Je trapné když STEM zveřejní průzkum ve kterém nezávislí (bez ohledu na rozlišení) získají 2,5% hlasů a ve skutečnosti dvě kandidátky nezávislých získají dohromady celkem téměř 20% hlasů.

14. 6. 2004

Aneb taky o prostředcích volby, netušených prioritách a málo služebném horizontu politiky. Už ta výchozí otázka vypadá sugestivně. A taky málo adresně. Je tou otázkou poťouchle naznačeno, že věřit nelze? Aneb víra tvá tě teprve má uzdravit?

14. 6. 2004

Od dubna 2003, kdy došlo ve Straně zelených k revoluci a personálním změnám nejen ve vedení, těší se toto politické seskupení ze zájmu médií. Co všechno se ve SZ za více než rok změnilo? Jaké "ovoce" přineslo Patočkovo novodemokratické smýšlení? Jak to vidí Pavel Pečínka, doktorand politologické katedry v Brně, autor knížky Zelená zleva?, Historie ekologických stran v Evropě a spoluautor publikace Etnické a regionální strany v ČR po roce 1989 ?

Zveřejnění odloženo na dnešek z minulého týdne, abychom neovlivňovali eurovolby.

14. 6. 2004

Zpráva o stavu plnění komunikační strategie ČSSD, z níž citoval minulý týden časopis Týden a Týden pak citovala jako obvykle ČTK, naznačovala ústy místopředsedy Grosse, že ČSSD pod vedením Vladimíra Špidly je nereformovatelná. Dává přitom nevyřčenou naději, že "pod Grossem" by nám všem bylo lépe... Tak tomu alespoň rozumím já.

Strana, která opustí svůj předvolební program ihned po volbách, nereformovatelná a odsouzená k nicotě je. Nelze vodu kázat a víno pít. Nelze koně kupovat k tomu, abychom z nich neustále sesedali. Nelze neustále sesedat, jestliže je nutno i nasednout a sedět v sedle, abychom mohli potom sesednout. To je ovšem informace, kterou musí Gross znát za ta dlouhá léta stranické a vládní spoluodpovědnosti.

14. 6. 2004

Někdy se mi zdávají bizarní sny. Je to stav jakési spánkové senility -- postavy, pojmy a situace vytržené ze svého reálného kontextu se kumulují a navazují na sebe naprosto chaoticky, čímž vznikají unikátní psychedelické obrazy, kterým se během snu ( jako pozorovatel bez možnosti je nějak ovlivnit) mohu jen vytrvale divit.

Tak se stalo i minulé pondělí.

(Zveřejnění odloženo na dnešek z minulého týdne, abychom neovlivňovali eurovolby.)

14. 6. 2004

POUČENÍ I PRO ČESKÉ ODBORÁŘE

Prohlášení největší německé odborové centrály DGB k volbám do Evropského parlamentu

Pracující ženy a muži přistoupí 13. června 2004 k rozhodující volbě. Ve volbách do Evropského parlamentu jde o budoucnost Evropy. Zvítězí síly, které chtějí Evropskou unii degradovat na zónu volného obchodu? Nebo vzejde z volby lepší cesta, za sociální Evropu svobodných občanů s rovnou důstojností a rovnými právy, v níž se bude blahobyt spravedlivě rozdělovat?

Nejen tyto otázky si kladou německé odbory, když dávají rady svým členům, jak volit. Neříkají jména, strany, či čísla kandidátek. Říkají svůj program. Říkají cíle, kterých by mělo shromáždění volených zástupců států Unie dosáhnout, aby Evropa byla sociální, aby "jiný svět" byl možný a uskutečnitelný. Jejich názor je program - politický program, který nastavuje zrcadlo i vládní SPD a politice kabinetu kancléře Gerharda Schrödera.

DGB je členem celoněmecké tripartity. Reprezentuje více než 8 miliónů německých zaměstnanců - členů 8 největších odborových svazů: IG Bauen-Agrar-Umwelt (výstavba, zemědělství), IG Bergbau, Chemie, Energie (energetika, chemie) , Gewerkschaft Erziehung und Wissenschaft (vzdělání a věda), IG Metall (strojírenství), Gewerkschaft Nahrung-Genuss-Gaststätten (potravinářství, stravování), Gewerkschaft der Polizei (policie), TRANSNET (železnice), Vereinte Dienstleistungsgewerkschaft e. V. - ver.di (služby). Je členem European Trade Union Confederation (ETUC) a International Confederation of Free Trade Unions (ICFTU).

Zveřejnění odloženo na dnešek z minulého týdne, abychom neovlivňovali eurovolby.

11. 6. 2004

Dne 3. června 2004 zemřel v Británii po delší nemoci, způsobené úrazem, ve věku témař jednadevasáti let britský bohemista, básník a novinář Karel Brušák.

Miloš Zeman
14. 6. 2004

Miloš Zeman v Radiofóru na ČRo 1

Poslední květnový den navštívili redaktoři Českého rozhlasu Jan Pokorný a Petr Nováček bývalého předsedu vlády, Miloše Zemana, na jeho chalupě. Tolika novináři nenáviděný, vysmívaný a posmívaný sociálně demokratický politik, který neméně tolik novinářů označoval za póvl a hnůj, opět ukázal, že na věcné argumenty a věcné otázky odpovědět umí. Neznalost jednoho z tazatelů odměnil po svém - označením tazatele za ekonomického analfabeta. Právem nebo neprávem? Posuďte sami... Ukázal i, jak soudí o své vlastní straně za předsednictví člověka, kterému dal jedno z nejdůležitějších ministerstev ve své vládě a o němž hovořil jako o svém nástupci. Přinášíme vám úplný přepis této diskuze.

Volebním štábem vládní strany je vláda. No, a jestliže tady dochází k poklesu z třiceti dvou na dvanáct procent, tak to znamená, že bohužel voliči dali této vládě velmi špatnou známku.
Vladimír Železný dokázal vybudovat fungující komerční televizi, a proto si ho vážím, jako si vážím každého člověka, za kterým je nějaká konkrétní práce. Proto si třeba vážím Tomáše Bati, za kterým byly továrny i města a nevážím si Viktora Koženého, za kterým jsou jenom Bahamy.
Ministr Šimonovský tvrdil, že smlouva na výstavbu dálnice D 47 byla zatížena korupcí, ale žádná korupce se neprokázala a ministr Šimonovský, pokud je slušný člověk, by se tedy měl omluvit. Ale já nepředpokládám, že se omluví.
Sociální demokracie bohužel zradila svůj volební program. Není to už strana pro dolních deset milionů, je to strana pro určitou specifickou klientelistickou skupinu, a to je mně samozřejmě velmi líto.
Ti, kdo kandidují do Evropského parlamentu, by měli jasně říci, zda patří k takzvaným evropským federalistům, mimochodem já sám jím jsem, anebo zda patří k antifederalistům, to znamená zastáncům, řekněme, daleko volnějšího uskupení.

Zveřejnění odloženo na dnešek z minulého týdne, abychom neovlivňovali eurovolby.

14. 6. 2004

O utajovaných amerických věznicích v zahraničí

Americká vláda zadržuje v mnoha zemích světa v síti tajných vězení bez soudu více než 3000 osob, podezřelých z členství v organizaci al Kajda. Mnozí z nich jsou zadržováni od 11. září a mnozí z nich byli mučeni. Podrobněji se tomu věnoval v neděli týdeník Observer.

Za poslední tři roky přepravily v tajných operacích, které ignorují zákony o vydávání zadržovaných osob do zahraničí, rozvědky Spojených států, arabských zemí a zemí na Dálném východě tisíce údajných extremistů ze Západu do zemí, kde je možno vězně mučit. Získané informace jsou předávané americkým a v některých případech i britským výzvědným službám.

12. 6. 2004

Washington Post uvádí, že dva psovodi ve vězení Abu Ghraib soutěžili o to, kolik zadržených osob se jim podaří přimět, aby se před jejich psy pomočily.

Američtí psovodi z vězení Abu Ghraib svědčili před vojenskými vyšetřovateli, že jim bylo nařízeno používat své psy k zastrašování zadržovaných osob. Informoval o tom americký deník Washington Post. Psovodi konstatovali, že nejvyšší pracovník rozvědky ve vězení tuto taktiku schválil, uvádí americký list.

12. 6. 2004

Generál Ricardo Sanchez, vrchní velitel amerických vojsk v Iráku, silně využíval nátlakových vyšetřovacích metod z amerického tábora v zálivu Guantánamo a schválil, aby vysocí důstojníci povolili užívání psů proti zadržovaným osobám ve vězení Abu Ghraib v Bagdádu. Schválil také, aby vyšetřovatelé užívali proti vězněným osobám, kdykoliv chtějí, extremních teplot, spánkové a smyslové deprivace a omezovali jejich potravu na chléb a vodu. Vyplývá to z nově zveřejněných dokumentů, které má k dispozici americký deník Washington Post.

Tato dosud utajovaná americká politika byla schválena začátkem září 2003.

14. 6. 2004

Pravicový oxfordský historik Niall Ferguson, "nový miláček amerických neokonzervativců", jak ho loni označil deník Guardian, argumentuje, že Amerika ke své škodě a ke škodě světa popírá, že je impérium a odmítá se chovat jako impérium. Interviewoval ho americký časopis Mother Jones.

12. 6. 2004

Mezinárodní tiskové agentury (BBC, Reuters a další, v ČR i ČTK) publikovaly zprávu, že americký dokumentarista Michael Moore bude natáčet i kritický film o Tonym Blairovi. Moore to na svých stránkách dementuje. Konstatuje, že to byl vtip, který novináři omylem vzali vážně.

Omlouvám se, že jsem tě zděsil, Tony, to byl od Michaela Moora jen vtip

Některé novinářské organizace přinesly zprávu, že Michael natáčí nový film o Tonym Blairovi. To není pravda. Opakujme - TO NENÍ PRAVDA. Michael si během interview zavtipkoval, že jeho další film bude o Tonym Blairovi, a novináři to vzali vážně.

Původní zpráva ZDE

13. 6. 2004

"Dokud ho nechytneme, nebude chycený"

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld přiznal, že ho manželka často popichuje za to, že dosud nenašel Usámu bin Ladina, většinou ráno.

"Když odcházím ráno z ložnice, manželka se většinou převalí na bok a ptá se mě: 'Kde je Usáma?'," přiznal Rumsfeld při rozhovoru s vojáky a námořníky na americké lodi USS Essex v Singapuru. Nedodal, jak na to reaguje, ale zdůrazníl, že hon na Usámu bin Ladina intenzivně pokračuje.

14. 6. 2004

Vysvětlím, proč si myslím, že patenty na software jsou špatný nápad. Budu volně kopírovat argumentaci Richarda Stallmana z jeho nedávné pražské přednášky.

14. 6. 2004

Eurotel:

Eurotel reaguje na písemný dotaz Radka Mokrého v souvislosti s tímto článkem, v němž jsme upozorňovali, ať si čtenáři před letní dovolenou pečlivě ověří ceny Eurotelu za přístup na internet ze zahraničí, neboť nejsou nejlevnější.

Vážený pane Mokrý,

dovoluji si Vás upozornit, že informace obsažené v příspěvku ze dne 4. 6. 2004 jsou nepravdivé. Případ, který popisujete, nevede Eurotel Praha, spol. s r.o. jako soudní spor a na pana Jana Macháčka dosud nebyla podána žádná žaloba. Vzniklý dluh není taktéž dluhem fyzické osoby, nýbrž společnosti ISS, spol. s. r. o., kde je Jan Macháček jednatel.

14. 6. 2004

Kampaň musí být úderná

Protože kampaň musí být úderná, zvolili jsme téma Deseti božích přikázání podle církve římsko-katolické. Každý Evropan má tento morální kodex, ať chce či ne, nějak zarytý pod kůží, souzní s ním, oslovuje ho.

V jedné korporaci se minulý týden v interním mailing listu objevil následující email rozeslaný všem zaměstnancům jedním z marketingových pracovníků, napsal nám jeden čtenář a pokračoval: Myslím, že tento text, napsaný vysokoškolákem s titulem MBA, výborně vystihuje, jaký typ uvažování a morálních postojů je v dnešním světě obchodu a reklamy prosazován.

Jde mi o obecnou věc, nikoliv o konkrétní firmu. Proto jsem záměrně z dopisu odstranil název firmy a nahradil ho slovním spojením "Naše Korporace", uzavírá čtenář:

14. 6. 2004

Počet případů onemocnění rakovinou se podle zprávy 50 britských onkologických odborníků v nadcházejících 20 letech ztrojnásobí a hrozí nebezpečí, že se pod tlakem těchto nových případů rozloží britské státní zdravotnictví. Předpokládá se, že do roku 2025 bude v Británii léčeno na rakovinu 3 miliony lidí a rostoucí ceny léků zřejmě povedou k částečné privatizaci zdravotnictví, kdy bude nejefektivnější léčba dosažitelná jen pro bohaté.

13. 6. 2004

Chabá etika britského listu:

Konzervativní britský list Sunday Telegraph v neděli napsal, že George Smith, který před sedmi měsíci místopřísežně prohlásil, že by svědkem homosexuálního aktu mezi princem Charlesem a jedním zaměstnancem královského paláce, nyní prý přiznal, že si celou věc vymyslel pro peníze a protože pociťoval zášť vůči jinému královskému zaměstnanci, který nemůže být jmenován z právních důvodů ZDE. Jenže internetové stránky BBC informují, že komorník Smith tvrzení listu Sunday Telegraph prý hned popřel a zdůrazňuje, že nic neodvolal ZDE. List Sunday Telegraph komorníka prý lákal nabídkou 60 000 liber, když své původní tvrzení popře, a Smith o nabídce prý krátce uvažoval, protože nemá peníze, ale odmítl ji, konstatují stránky BBC. Sunday Telegraph prý Smithovi zkusmo nabídl peníze, aby "vyzkoušel jeho integritu".

11. 6. 2004

V pátek v podvečer středoevropského času se konal pohřeb Ronalda Reagana. Promluvila na něm bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová:

Jako herec za zlaté éry Hollywoodu způsobil, že americký sen se stal realitou pro miliony lidí na celém světě. Jeho vlastní život byl naplněním jejich vlastního snu. Nikdy nepropadal rozpakům, jaké někteří lidé pociťují, když mají upřímně vyjádřit svou lásku k národu. Byl schopen říci: Bože, žehnej Americe! se stejným zápalem veřejně i soukromě. A tak byl schopen se sebedůvěrou apelovat na své spoluobčany, aby činili pro Ameriku oběti a aby činili oběti pro ty, kdož pohlíželi k Americe, hledajíce tam naději a záchranu. Pákou amerického vlastenectví pozvedl svět a tak dnes svět, v Praze, v Budapešti, ve Varšavě, v Sofii, v Bukurešti, v Kyjevě i v samotné Moskvě svět truchlí po Velikém Osvoboditeli a opakuje jeho modlitbu: Bože, žehnej Americe.
14. 6. 2004

Evropou obchází strašidlo, strašidlo komunismu. Dnes ale nikoliv jako hrozba ztráty privilegií a života na úkor druhých pro jedny a příslib svobody, rovnosti a bratrství v budoucí komunistické společnosti pro druhé, ale jako přízrak minulosti. A jako takový je tíživý zvláště v zemích post-komunistických. Právě ony jsou totiž zatíženy jeho dědictvím, právě zde si lidé nesou v sobě mnoho z děsů, předsudků a stereotypů minulosti. Právě toto "dědictví v nás" poznamenává i naše váhavé diskuse o prožité minulosti, stejně jako o rozpačité současnosti.

11. 6. 2004

Nová vážná kontroverze:

Memoranda Pentagonu, z nichž vyplývá úsilí jeho činitelů poskytnout právní ospravedlnění pro mučení osob, podezřelých z terorismu, vyvolávají i nadále mezinárodní znepokojení, konstatoval ve čtvrtek v poledne britský rozhlas v pořadu "The World at One". Vyšlo totiž najevo, že američtí vládní právníci se pokusili argumentovat, že ve "válečném stavu" nemusí prezident Bush dodržovat ani domácí americkou, ani mezinárodní legislativu, zakazující mučení. Z těchto memorand vyplývá, že poradci Bushovy vlády prosazovali názor, že zadržované osoby, které Amerika označuje za "protizákonné bojovníky", nejsou ochraňovány Ženevskými konvencemi. Dále také argumentovali, že konvence OSN proti mučení z roku 1999 se týká jen nejextremnějších, úmyslných forem mučení, které způsobují vážné a dlouhé utrpení. I ve Spojených státech jsou to podle rozhlasu BBC jen velmi minoritní právní názory. V Británii obnovily silné protesty proti zadržování osob v zálivu Guantánamo i proti tomu, co se dělo ve vězení v Abu Graib a v dalších místech.

11. 6. 2004

Jak si Pentagon vymýšlí výmluvy

Právníci často jdou až k nejzazší hranici, když radí svým klientům, jak dodržet zákon, aby proti nim nebylo zahájeno trestní stíhání, a jak zákon porušit takovým způsobem, aby za to nemohli být potrestáni, napsal Philip Carter v časopise Slate. Avšak tento přístup absolutně nezachrání nejnovější memorandum amerického ministerstva obrany, anglicky ZDE o tom, že je mučení právně přípustné. Toto memorandum je kuchařkou o tom, jak protizákonně lidi mučit a vyhnout se za to potrestání.

G. W. Bush
11. 6. 2004

Americký prezident se ve čtvrtek bránil, že nikdy neschválil užívání žádných technik výslechu v rámci války proti terorismu, které by porušily americké či mezinárodní zákony.

"Vydal jsem příkaz, že všechno, co budeme dělat, musí být v souladu s americkými zákony i v souladu s povinnostmi, obsaženými v mezinárodních smlouvách," řekl Bush reportérům na vrcholné schůzce G8.

14. 6. 2004
Tisková zpráva ECSSU

Prodej chrámu sv. Michaela Archanděla jako významné součásti národního i světového dědictví považujeme za nepřijatelné pošlapání hlubokých duchovních a kulturních tradic, z nichž vyrůstá naše společná evropská civilizace.

Počet návštěvníků BL leden - květen 2004, statistika Na vrcholu
5. 6. 2004

Tento časopis pro vás vyrábíme bez rozpočtu: Přispějte!

V květnu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 3370,00 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Přitom čtenost Britských listů rapidně roste.

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, za pomoc sponzora Globe.cz i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Dominik Joe Pantůček stále ještě (zadarmo) postupně zprovozňuje četné dosud nefunkční části časopisu, po lednové havárii serveru.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
14. 6. 2004 Niall Ferguson: Američané by se měli chovat jako imperialisté   
14. 6. 2004 Zelení na další křižovatce Klára  Kněžková
14. 6. 2004 Středověké mučení českých dětí   
14. 6. 2004 Protestní hlas českých voličů Jan  Čulík
14. 6. 2004 Když rodiče neporadí... Bohumil  Kartous
14. 6. 2004 Po volbách-nevolbách, volky-nevolky, kdepak teď jsme? Miloš  Dokulil
14. 6. 2004 Strkáš-li hlavu do písku, můžeš si být jist tím, že někdo přijde a kopne tě do zadku   
14. 6. 2004 Železný, Sládek a Česká televize: Bizarní sen o volbách Bohumil  Kartous
14. 6. 2004 Strach za komunismu, strach za kapitalismu! Strach navždy? Milan  Valach
14. 6. 2004 Americký gulag: Mučení za účelem získávání informací   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
12. 6. 2004 Psovodi z vězení Abu Ghraib: "Bylo nám nařízeno zastrašovat vězně psy"   
12. 6. 2004 Vrchní velitel amerických vojsk v Iráku schválil týrání vězňů   
11. 6. 2004 Zpravodajství iráckého odporu za dny 1. - 5. června 2004   
9. 6. 2004 Skončila včera pro Blaira a Bushe irácká válka?   
9. 6. 2004 Co si o rezoluci OSN myslí Iráčané   
7. 6. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 28. - 31. května 2004   
5. 6. 2004 Papež zkritizoval Bushe   
4. 6. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 25. - 27. května 2004   
4. 6. 2004 Irák požaduje plnou suverenitu   
4. 6. 2004 Papež požaduje navrácení suverenity Iráku   

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
7. 6. 2004 Ščaranskij: odpoutání je iluze Pavel  Mareš
7. 6. 2004 Izrael, Palestina, Irák: Zajímavé mrtvoly a banální mrtvoly Efraim  Israel
4. 6. 2004 Škody, způsobené palestinskému obyvatelstvu během prvního čtvrtletí   
2. 6. 2004 Izrael není ve válce s palestinským lidem, ale s teroristy, kteří chtějí zničit židovský stát   
30. 5. 2004 Ozbrojenci "usmrtili 22 osob" v Saúdské Arábii   
25. 5. 2004 Islám je neslučitelný s demokracií   
17. 5. 2004 Záměrné zkreslování historických fakt o Palestině a Izraeli Jana  Malá
13. 5. 2004 EU posílá obchodní delegaci do Sýrie   
12. 5. 2004 Palestina neexistuje, nemůže být okupovaným územím Pavel  Mareš
12. 5. 2004 Bush uvalil sankce na Sýrii   

Evropská unie RSS 2.0      Historie >
14. 6. 2004 Eurovolby: Drtivá porážka ČSSD   
14. 6. 2004 Euroskeptická Strana za nezávislost posílila na úkor konzervativců i labouristů   
14. 6. 2004 Protestní hlas českých voličů Jan  Čulík
14. 6. 2004 Jana Bobošíková a Vladimír Železný vás vítají v euro-mediokracii Štěpán  Kotrba
14. 6. 2004 Volby do EP - trapné selhání sociologického výzkumu Petr  Baubín
14. 6. 2004 Když rodiče neporadí... Bohumil  Kartous
14. 6. 2004 Po volbách-nevolbách, volky-nevolky, kdepak teď jsme? Miloš  Dokulil
10. 6. 2004 V nových členských zemích se očekává cynismus, neúčast a euroskepse   
10. 6. 2004 V nových členských zemích EU zmizela euforie   
10. 6. 2004 Co vědí lidé o eurovolbách?   

Immanuel Wallerstein: Commentaries RSS 2.0      Historie >
11. 6. 2004 Jeden skandál za druhým Immanuel  Wallerstein
20. 5. 2004 USA a Evropa -- od roku 1945 dodnes Immanuel  Wallerstein
3. 5. 2004 Stažení USA? Immanuel  Wallerstein
30. 4. 2004 Marx, marxismus-leninismus a socialistické zkušenosti v moderním světovém sytému Immanuel  Wallerstein
30. 4. 2004 Centrum a periferii bude mít i Evropská unie Stanislav  Holubec
20. 4. 2004 USA prohrávají válku Immanuel  Wallerstein
8. 4. 2004 Španělsko, Evropa a pan Bush Immanuel  Wallerstein
17. 3. 2004 Haiti: převrat ke dvoustému výročí Immanuel  Wallerstein
3. 3. 2004 Hry, které hrají celé národy Immanuel  Wallerstein
19. 2. 2004 Válečný prezident propadající se do bahna Immanuel  Wallerstein

Americký dokumentarista Michael Moore RSS 2.0      Historie >
12. 6. 2004 Michael Moore nebude točit film o Tonym Blairovi   
7. 6. 2004 Kdo se bojí Michaela Moora Martin  Škabraha
3. 6. 2004 Nový Moorův film nalezl distributory v Americe   
2. 6. 2004 Baron Seillière bude vydávat i... Michaela Moora Jana  Roy
27. 5. 2004 O pokusech zdiskreditovat Michaela Moora Jiří  Jírovec
23. 5. 2004 Moorův filmový pamflet získal hlavní cenu v Cannes   
19. 5. 2004 Bushovi a bin Ladinovi: příběh dvou přátelských rodin   
14. 5. 2004 Šéfové firmy Miramax chtějí odkoupit Moorův film   
8. 5. 2004 Michael Moore odmítá nařčení, že si dělá záměrně reklamu   
8. 5. 2004 Zbabělé chování firmy Disney   

Virtuální bohoslužby - kázání na víkend RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2004 Znamení šelmy Zdeněk  Bárta
4. 6. 2004 Co Bůh nepromíjí Zdeněk  Bárta
30. 5. 2004 Lidské žvanění a Boží Slovo Zdeněk  Bárta
30. 5. 2004 Pro strach uděláno Zdeněk  Bárta
18. 5. 2004 Odpuštěné, nebo pouze zadržené hříchy? Zdeněk  Bárta
9. 5. 2004 Nesrozumitelnost a paradoxy Bible: Zabili Židé Pána Ježíše? Zdeněk  Bárta
2. 5. 2004 Zpátky domů do Evropy Zdeněk  Bárta
24. 4. 2004 Stádo Zdeněk  Bárta
11. 4. 2004 Boží hod velikonoční - máme být svědky vzkříšení Zdeněk  Bárta
9. 4. 2004 Šálóm - křest Kláry Ester Zdeněk  Bárta

Zelení RSS 2.0      Historie >
14. 6. 2004 Zelení na další křižovatce Klára  Kněžková
17. 5. 2004 Vyloučení Milana Horáčka bylo zrušeno Petr  Uhl
17. 5. 2004 Jakub Patočka: "Novinář smí být zároveň i politikem" Jan  Čulík
12. 5. 2004 Město lidem, ne autům!   
12. 5. 2004 Město lidem, ale ne těm zeleným... Štěpán  Kotrba
5. 5. 2004 Zlatuška, Janota, Rychlík: Volte zelené!   
28. 4. 2004 Schily šokoval Zelené svým vyjádřením o teroristech   
27. 4. 2004 Zelený euroskandál Jan  Čulík
26. 4. 2004 Česká Strana zelených vyloučila Milana Horáčka "pro hrubé porušení stanov"   
26. 4. 2004 "Vyloučení" Milana Horáčka ze SZ Petr  Uhl

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
3. 6. 2004 Poskytuje Václav Moravec svým hostům předem otázky? Jan  Čulík
1. 6. 2004 Jak jsme v Československém rozhlase bojovali proti totalitě Jan  Čulík
24. 5. 2004 Jaká má být televize veřejné služby   
21. 5. 2004 ČT potřebuje 6,5 miliard Štěpán  Kotrba
21. 5. 2004 Šéf kulturní komerční stanice Channel Four jmenován generálním ředitelem BBC   
12. 5. 2004 ČTK a pivní mistrovství světa Štěpán  Kotrba
10. 5. 2004 Šéfové BBC neudělali v případě Andrewa Gilligana žádné chyby   
8. 5. 2004 Deníček sněmovní panny XVIII. Alexandra  Virgová
5. 5. 2004 Předsedkyně Rady italské televize rezignovala na protest proti státním zásahům   
29. 4. 2004 Astrologické zpravodajství ČTK Štěpán  Kotrba

Školství RSS 2.0      Historie >
4. 6. 2004 Slučování škol Jiří  Kratochvíl
24. 5. 2004 "Vyhozená" učitelka se vrací do práce   
24. 5. 2004 Asociace školských odborů pomohla pedagogickým centrům Radek  Sárközi
20. 5. 2004 Jak vyloudit ze studentů interaktivitu Bohuslav  Blažek
18. 5. 2004 Můžou školy vychovat děti bez mindráků, s myslícím mozkem a pracovitýma rukama? Ondřej  Hausenblas
5. 5. 2004 Nesnesitelná lehkost skandinávského školství Tomáš  Linhart
5. 5. 2004 Studium ve Finsku: Je to úplně jinak, než jak píše Petr Soukup! Jan  Beran, Jiří Venhoda
4. 5. 2004 Ministerstvo školství: Dost bylo demokracie! Radek  Sárközi
4. 5. 2004 Škola ve Finsku je podivně lehká   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2004 V pozoru Antonín Jaroslav Liehm
8. 6. 2004 Blízká setkání Emil  Hakl
8. 6. 2004 Emil Hakl: Autentické svědectví o světě Jan  Čulík
4. 6. 2004 Jednota v mnohosti, aneb má česká kultura v Evropské unii šanci? Jan  Čulík
2. 6. 2004 Šroubovák Jaroslav  Hutka
31. 5. 2004 Jak ČR ignorovala slavné francouzské inscenace románu Ladislava Fukse Jiří  Tušl
25. 5. 2004 Hrabalova Hra života   
25. 5. 2004 Autorská čtení časopisu Weles   
10. 5. 2004 Jiří Kratochvil: Lady Carneval - Nesmyslnost a nutnost zapomnění Jakub  Kára
7. 5. 2004 Letenka do noci