23. 5. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
BBC - The Chicken Run
23. 5. 2003

Jak objevila televize BBC skandál s napouštěním mraženého kuřecího masa vodou a zakamuflovanými hovězími a vepřovými bílkovinami? Založila si vlastní fingovanou firmu. která rozhlásila, že chce investovat do kuřecího průmyslu a navštěvovala továrny, do nichž údajně zamýšlela investovat. A filmovala všechno skrytou kamerou... Dovolit si tuto technologii výroby pořadu mohou - bohužel - pouze tam, kde novináři ctí své řemeslo, jsou honorováni za kvalitu a mají velké prostředky a zázemí na nezávislou práci. Byl to investigativní pořad par excellence...

Internetové stránky pořadu Chicken Run - v angličtině ZDE
Videozáznam tohoto kompletního hodinového pořadu BBC - v angličtině ZDE
tajně pořízené záběry nechutné směsice masové tkáně,
přísad a vody, která se pak mrazí a prodává ZDE
Původní informace na toto téma BL
Sloupek

Šéfredaktor sereru Česká média patří k těm honicím psům, kterým zaječina voní na dálku a s jiným zvířetem si je nespletete. Vypadá jako ohař, chová se jako ohař, štěká jako ohař... Řeknete mu "hledej" a on hledá tak dlouho, až najde. Profesionál, chce se říci. Chtělo by se - kdyby se na první pohled nepoznal amatérský výcvik - i v honění zvěře. Jeho filipika proti ministru "televizní kultury" Dostálovi pod názvem Čapí RRTV je výrazem bezmoci honicího psa, který zjistil, že nejen čáp má křídla a on ne, ale i zajíc delší nohy... A to je na pováženou, když se honicí pes přizná veřejně a všem...

Rozeberme si klíčový argument Ivana Jemelky podrobněji: Teze bajky o čápovi a lišce: čáp si neporadí s krmí na talíři, liška ve vysokém džbánu sice nepostrádá půvab, ale vychází z chybné premisy. Že o trhu a jeho přívlastcích by měli rozhodovat pouze ti, kteří nechápou gramatiku a nevědí, co je to přívlastek. Absence češtiny pro osmou třídu ZDŠ se dá pochopit u tržních komsomolců čerstvě se vylíhlých z kukaččího vejce VŠE. U zralého manažera, který se navíc sám pasoval do role odborníka na média, se absence znalostí sociálních věd (a jejich aplikace v dramaturgii médií - vnímaná zvnějšku jako "vyváženost") dá stěží prominout. Stejně jako absence smyslu pro politickou realitu v parlamentu, kde by měl jako profesionál vlivově působit.

Ministr "televizní kultury" Pavel "Šála" Dostál slyší ale také jen na jedno ucho. Jeho návrh rozšířit pro televizi veřejné služby prostor pro reklamu na 3% z vysílacího času (oba programy vysílají téměř nonstop a tak jsou 3% neuvěřitelný objem reklamy v primetime) sice umožňuje "České - tedy vaší- televizi" dumpingem podrazit stoličku všem komerčním stanicím, ale zároveň sráží dramaturgii veřejnoprávní instituce na hřiště, kde jsou domácími televize komerční. A ta přesilovka "koláčů sledovanosti" se nedá vyhrát.

A to považuji za to nejpodlejší, co se může České televizi po omezení konkurence stát. Protože nezíská stimul k odlišení, a tak dál bude petrifikovat praktiky, za které je dlouhodobě kritizována.

Dostál předložil dubdekojským vzbouřencům - nyní zpátky u moci v ČT - utěšující náplast, po které volal z ojíněné zimní tribuny už Jan Kraus - vizi NOVY bez licence... Ale zároveň ponechal komerčním televizím zadní vrátka k redefinici jejich působení na trhu.

Konkurovat stávající a tím i petrifikované České televizi totiž pro chytrou komerční dramaturgii a akvizici nebude kumšt... Opačný postup - oddělení komerčních modelů chování od veřejné služby - by sice neumožnilo finanční kouzla uprostřed netransparentního financování ČT, ale určilo by jasné mantinely pro programovou očistu ČT od komerčního balastu. To ale asi Dostál - narozdíl ode mne - nechce.

Teze o poměrném zastoupení, jehož nepoměr ve prospěch jedněch a neprospěch druhých kritizuje Ivan Jemelka podobenstvím o čápech a liškách, má své příčiny v aplikaci principu, který se nazývá parlamentní demokracie. Pokud slabší opozice nedokázala projevit politickou obratnost a dojít ke kompromisu pro silnější koalici lákavému, projevila se jako SLABÁ opozice, i když se její "tlustá" část snaží verbálně o opak. Výsledek hlasování o členech Rady odpovídá reálné síle opozice ve chvíli, kdy přijala výzvu k měření sil na poli mediálním a ke kompromisu nedospěla jednáním a zákulisní dohodou, ale silovým poměřením "bojovým" hlasováním. Potud patří vítězství Dostálově silové strategii. Hloupost parlamentního lídra určujícího strategii, hloupost všech, kteří se nechali porazit. Pak nezbývá než flagrantní prohru zamaskovat.

Podstatou maskovacích manipulací je i operativní záměna hodnotích kritérií. Když se to hodí, jsou kritéria "tržní", když se hodí opak, jsou "morální". Cíl světí prostředky. Když to Ivanovi Jemelkovi "hodí", dokáže i on přijmout pravidla, která mu nejsou vlastní. A to pak soutěží s čápy. Teprve po skončení soutěže je překvapen, že neměl zobák a že ho to handicapovalo. V řeči bajek: Kdo chce s čápy obědvat, musí být připraven na realitu faktu, že čápi mají zobák. Pozvou vás na oběd, ale když nebudete ustrojení jako oni či nebudete inteligentní tak, jako liška v bajce, utřete hubu.

A to je největší poučení pro tlustou opozici i Ivana Jemelku, stejně jako sdělení všem, kteří hledali v "železné" logice tanečků kolem Novy více, než v ní ve skutečnosti bylo... Báli se stínů stejně, jako se Ivan Jemelka bojí reality bez zobáku. I o tom je parlamentní demokracie - stejně, jako olympijské klání nebo sex. Nahoře může být jen jeden. A ten si to užije - ale jen do vyvrcholení...

22. 5. 2003
Podle odhadu odborářů demonstrovalo ve čtvrtek odpoledne v Ostravě asi dvanáct tisíc nespokojených lidí proti záměru vlády reformovat veřejné finance a proti rostoucí nezaměstnanosti. Demonstranti, kteří zcela zaplnili centrální Masarykovo náměstí, skandovali protivládní hesla, nadávali a pískali.
22. 5. 2003
Jsem přesvědčen, že se hejtman v takovéto chvíli nemůže jen tak vykroutit a schovat se doma, když se v sídle kraje schází tisíce občanů a je pozván, řekl na velké čtvrteční demonstraci v Ostravě Evžen Tošenovský, jeho projev viz níže.

Ale kde byl Špidla?

23. 5. 2003
Politická analýza, kterou tištěné noviny odmítly.
23. 5. 2003
tisková zpráva NESEHNUTÍ Brno

Na veletrhu zbraní IDET 2003 v Brně byly nabízeny k prodeji miny, jejichž konstrukce a užití odporuje Ottawské konvenci o zákazu protipěchotních min. Veletrh IDET 2003 se konal pod záštitou premiéra české vlády Vladimíra Špidly.

23. 5. 2003
Uvádíme ukázku z nové eseje Milana Kundery "Protržená opona".
22. 5. 2003
Rada bezpečnosti OSN schválila ve čtvrtek drtivou většinou novou americko-britskou rezoluci o Iráku.
22. 5. 2003
Britský generální prokurátor před dvěma měsíci varoval Tonyho Blaira, že poválečná rekonstrukce Iráku americko-britskou okupační správou je bez další rezoluce OSN protizákonná.
22. 5. 2003

Červencové vedro. Oblohu křižují blesky jak z katastrofického filmu. Běžný květnový večer středoevropské postindustriální éry. Pražské autobusové nádraží Florenc postupně opouští zapáchající kreatury a zalézají do blíže nespecifikovaných děr. Jeden či dva odstrašující případy nedbají dešťových kapek velikosti fazolových zrn. Potácejí se se svými igelitkami v čerstvých loužích dokolečka dokola.

23. 5. 2003
POLEMIKA

V souvislosti s rozšiřováním Evropské unie, červnovým českým referendem o vstupu do Evropské unie a jednáním Konventu o evropské budoucnosti pořádá občanské sdružení Res publica, sdružení pro informace ve spolupráci s dalšími organizacemi stejnojmenný seminář s mezinárodní účastí.

22. 5. 2003

Všech 192 členských zemí Světové zdravotnické organizace ve středu jednomyslně podepsalo dohodu, zaměřenou proti kouření. Je to první globální opatření na ochranu veřejného zdraví. Nejméně třetina prostoru na krabičce od cigaret (tak, jak je to už nyní praxí např. v Británii), bude muset být věnována zdravotnickému varování. Dále budou na krabičkách cigaret přetištěny fotografie kouřením zničených plic.

Podrobnosti - v angličtině ZDE
22. 5. 2003
Myšlenka na uspořádání antologie českého básnictví se v nás zrodila někdy v roce 2000.
23. 5. 2003
Jan Stejskal

PRAHA/KYJEV (EkoList) - Česká republika včera na 5. konferenci "Životní prostředí pro Evropu" v Kyjevě podepsala protokol o integrovaných registrech znečištění.

23. 5. 2003
student politologie na FSS-MU v Brně
článek vznikl v návaznosti na seminář Pavla Pečínky

Od sedmdesátých let na Západě a od "pádu komunismu" na Východě se na politické scéně začíná objevovat nový fenomén -- Strany zelených. Svým příchodem nejenže značně promíchal barvy na paletě politického spektra, ale okamžitě zavdal důvod k novým sporům a polemikám. Jsou to strany pravicové, středové či levicové? A má toto dělení v dnešní době ještě vůbec smysl?

22. 5. 2003

Šesti francouzským novinářům byl odepřen vstup do USA

Americká imigrační služba zadržela šest francouzských novinářů, kteří přiletěli do Los Angeles na veletrh videoher, a po několikahodinovém zadržení je odeslala zpět do Francie. Uvedla to dnes v Paříži organizace Novináři bez hranic (RSF). - (Před dvěma dny vysílal rozhlas BBC rozhovor s jedním britským počítačovým odborníkem, který cestoval do Spojených států na odbornou konferenci. Po příletu byl na letišti zadržen, tři dny vyšetřován, bez přístupu k právníkovi a bez jídla, a posléze odeslán zpět do Británie, pozn. red.)
23. 5. 2003
To, co považuji v demokracii za nejskvělejší věc je skutečnost, že ji lze vypnout.....
23. 5. 2003
Dne 9. června 2003 proběhne na Filozofické fakultě Univerzity Palackého výstražná hodinová stávka.
23. 5. 2003
Produkce opia v Afghánistánu vzrostla z 185 tun v roce 2001 na 3400 tun v roce 2002.
23. 5. 2003
Izraelsko-palestinský konflikt byl na krátkou chvíli v agendě mezinárodní politiky překryt válečnou akcí proti režimu Saddáma Hussajna. V těchto dnech ovšem opět začíná zaujímat přední místa jak na světové politické scéně, tak v médiích.
23. 5. 2003

ČTK - Civilku vykonají muži, kteří se na ni přihlásí do 31. 12. 2004

... Dohodli se na tom ministři práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach a obrany Jaroslav Tvrdík. ...

23. 5. 2003

ČTK - Policie odložila případ poplašných zpráv o údajných finančních problémech eBanky, které kdosi rozesílal koncem února prostřednictvím elektronické pošty.

23. 5. 2003
Tisková zpráva organizace Greenpeace

Aktivisté Greenpeace obsadili evropsko-africké sídlo firmy Monsanto v Bruselu, aby upozornili na hráče v pozadí, který prostřednictvím Světové obchodní organizace vyhlásil globální válku spotřebitelům a životnímu prostředí.

23. 5. 2003
Tři sloní samice byly do ČR dovezeny dne 11. 4. 2003 a byly umístěny v Zoologické zahradě ve Zlíně -- Lešné. Dovoz byl řádně povolen Ministerstvem životního prostředí i příslušným výkonným orgánem CITES Jihoafrické republiky.
23. 5. 2003

Na Antifašistický happening, ktorý iniciatíva Ľudia proti rasizmu pripravila 8. mája v bratislavskom Propeleri, prišlo okolo 2000 mladých ľudí. Cieľom tohto podujatia bolo pripomenúť si hrôzy fašizmu v minulosti a upozorniť na hrozbu neofašizmu v súčasnosti.

26. 5. 2003
Olesya Oleško, Kyjev, preklad Peter Smrek

Chcete, aby Ukrajina bola parlamentno-prezidentskou republikou? Nie, odpovedalo 45 percent účastníkov prieskumu, ktorý pripravila organizácia Social Monitoring Center s Inštitútom pre sociálny výskum. Osemnásť percent povedalo áno a 37 percent pýtaných sa nevedelo jednoznačne vyjadriť.

Vězni na základně Guantanámo
22. 5. 2003
Většina ze zadržených 650 vězňů na kubánské základně Guantanamo trpí vážnými mentálními poruchami.
22. 5. 2003
Naše české křesťanské církve a jejich představitelé, na rozdíl od většiny křesťanských církví zahraničních včetně amerických, stejně jako na rozdíl od církevních grémií včetně katolického Vatikánu, s velikou váhou obhajují válečnou politiku USA.
22. 5. 2003
"Mám toho skutečně plný zuby. Plný zuby těchhle sr..ček (sprosté slovo nahrazeno tónem) od Tonyho Barkleyho, které jste tento měsíc otiskli. Opravdu je to zasr. (sprosté slovo nahrazeno tónem) článek. Je mi z něho špatně. Chci, aby mi v této věci Barkley zavolal. Barkley je zasr. (sprosté slovo nahrazeno tónem) diletant. Je to hrůza!"

"To byl hlas státního úředníka, jehož plat hradíme vy i já, daňoví poplatníci..." Zamyšlení nad středečním pořadem britského rozhlasu.

2. 5. 2003
Děkujeme všem, kteří dále podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

ZMĚNA BANKY: Prosíme ty čtenáře, kteří na provoz BL přispívají trvalým příkazem, aby ho z bývalého účtu OSBL v e-bance převedli na nový účet OSBL v Raiffeisen Bance. Číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.
Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.
Hledáme profesionální fotografy i fotoreportéry, vybavené vlastními digitálními fotoaparáty i vlastní konektivitou do internetu, kteří by byli schopni a ochotni přispět k rozšíření tématické pestrosti o reportáže ze zajímavých akcí či vzdálených míst, a přinášet tak prostřednictvím Britských listů aktuální zpravodajství či pohled do exotických míst. Podmínkou je pofesionalita zpracování snímků a jejich umístění v plném rozlišení ve formátu JPG na vlastní URL, jejíž odkaz nám spolu s náhledovým obrázkem a doprovodným textem zašlete.
Hledáme i nadané karikaturisty se smyslem pro komičnost politických i civilizačních souvislostí. Předpokladem spolupráce je pravidelnost, schopnost samostatné a rychlé reakce na aktuální témata. Samozřejmostí je zasílání karikatur v elektronické verzi (JPG, PNG, GIF, případně SWF) e-mailem.
5. 2. 2003
Byla zrušena stará mailová adresa Jana Čulíka z roku 1995, jcu2@cableol.co.uk, prosím, pište na adresu J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk, případně na adresu redakce@blisty.cz, nebo culik@blisty.cz.
Štěpán Kotrba má svou hlavní adresu stepan@kotrba.cz. Adresa kotrba@blisty.cz je dočasně nefunkční.
18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2003 Na IDETu 2003 se vystavovaly zakázané miny   
23. 5. 2003 Stávají se komunisté v ČR významnou politickou silou? Miloš  Dokulil
23. 5. 2003 Zelená vpravo, vlevo, vpředu nebo vzadu? Ivo  Krsek
23. 5. 2003 Rozšířená Evropská unie -- naděje a rizika   
22. 5. 2003 Tošenovský: důkazem stavu ekonomiky není Praha, ale ostravský kraj   
22. 5. 2003 12 000 lidí demonstrovalo v Ostravě proti nezaměstnanosti, Špidla nepřijel Jaroslav  Hlaváček
22. 5. 2003 Smí nestranný státní úředník sprostými útoky vyvíjet tlak na novináře? Jan  Čulík
22. 5. 2003 Někteří věznové z Guantanama zřejmě zešíleli Josef  Brož
22. 5. 2003 Jak jsem zůstal civět na německé ceny Radek  Mokrý
22. 5. 2003 192 zemí světa do pěti let zakáže či drasticky omezí reklamu na cigarety   

Evropská unie RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2003 Rozšířená Evropská unie -- naděje a rizika   
22. 5. 2003 Několik rozšířených mýtů a desítky otazníků kolem vstupu do EU Pavel  Sirůček
22. 5. 2003 Slovensko do EU - iná možnosť nebola Peter  Greguš
22. 5. 2003 Referendum s odretými ušami Marián  Repa
21. 5. 2003 40 let Elysejské smlouvy, ústavní Konvent a budoucnost Evropy   
20. 5. 2003 Referendum? Ne, ČR ještě není tak daleko Vladimír  Rott
20. 5. 2003 ČR musí vstoupit do EU Jan  Čulík
20. 5. 2003 Kolaps Evropské unie za dveřmi - a jak z toho ven Vladimír  Rott
18. 5. 2003 Memento 10: aneb "O eurorealismu"? Miloš  Dokulil
16. 5. 2003 Teror z EU: Řidič, který jel rychlostí 250 km/h, byl odsouzen na pět měsíců nepodmíněně Jan  Čulík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2003 Návrat afghánského opia   
22. 5. 2003 OSN schválila americké plány   
21. 5. 2003 Irák: Lze posuzovat morálku našich činů až jejich konečnými důsledky?   
21. 5. 2003 Al Kajdá vyzvala své stoupence k novým útokům   
21. 5. 2003 Bankrotářská americká firma WorldCom dostala telekomunikační kontrakt pro Irák   
20. 5. 2003 Fukuyama: na Irák se dívám skepticky   
20. 5. 2003 USA předložily "konečnou verzi" rezoluce o Iráku   
20. 5. 2003 V Iráku se rozkrádá jaderný materiál   
19. 5. 2003 Amerika a Británie zrušily plán na vytvoření domácí irácké vlády   
16. 5. 2003 Tak pane Strawe, proč jsme šli do války?   

Americká strategie národní bezpečnosti RSS 2.0      Historie >
15. 5. 2003 Ropa a stratégia: K politickej ekonómii ohlásenej vojny Michael  Ehrke
12. 5. 2003 O motivaci útoku na Irák   
30. 4. 2003 Vyslanci virtuální reality v Iráku Mojmír  Babáček
30. 4. 2003 Konec NATO právě začal - začala vznikat evropská armáda Štěpán  Kotrba
25. 4. 2003 Válka v Iráku skončila - proboha, zapomeňte! Petr  Baubín, Štěpán Kotrba
4. 4. 2003 Jsou britští vojáci "civilizovanější" než Američané?   
28. 3. 2003 Ropa je príčinou, ekológia alternatívou Martin  Nevada
25. 3. 2003 Blesková válka s.r.o. Oskar  Krejčí
12. 3. 2003 Irák a invaze: Nevěrný manžel Hussein, euro a ropa Petr  Baubín

Názory a argumenty ze Slovenska RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2003 Pohotovostný manuál občana I. Martin  Nevada
23. 5. 2003 Bratislava, Nazi Free Zone: boj proti neofašizmu prišlo podporiť 2000 antifašistov Martina  Blažeková
22. 5. 2003 Slovensko do EU - iná možnosť nebola Peter  Greguš
22. 5. 2003 Referendum s odretými ušami Marián  Repa
22. 5. 2003 STV: Vietor v Mlynskej doline   
20. 5. 2003 Euroreferendum -- víťazstvo či fraška? Pavol  Fabian
16. 5. 2003 Neoimperializmus Ignacio  Ramonet
16. 5. 2003 Návrat ideológií Jean-Paul  Fitoussy
16. 5. 2003 Francois Voltaire - mysliteľ a bojovník za ľudské práva Ladislav  Hubenák
15. 5. 2003 MMM 2003 - Stojaté vody drogovej politiky na Slovensku Matúš  Ritomský

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2003 Nový esej Milana Kundery   
22. 5. 2003 Vrh křídel: antologie, která chyběla   
9. 5. 2003 Mezinárodní konference Hašek a Švejk -- humor tisíciletí   
9. 5. 2003 Hašek and Švejk -- Humor of the Millennium   
9. 5. 2003 Mušle vylovené z oceánu času Kathryn  Murphy
9. 5. 2003 Shells fished out of the ocean of time Kathryn  Murphy
7. 5. 2003 Včely Jaroslav  Hutka
30. 4. 2003 Nová kniha Michala Viewegha: Už absolutní rutina Jan  Čulík
24. 4. 2003 Zrazuji lidi, firmu nebo vlast? Jaroslav  Vejvoda
24. 4. 2003 Lidství na skřipci Jan  Čulík

Milan Kundera RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2003 Nový esej Milana Kundery   
18. 4. 2003 Stesk jako paměť domova Svatava  Urbanová
3. 1. 2003 Milan Kundera a jeho Nevědomost: Láska a odpor k vlastnímu hnízdu Jan  Čulík
20. 12. 2002 Milan Kundera jako "didaktik komiky"?   
3. 12. 2002 O české exilové literatuře: Problém identity mezi domovem a cizinou Martin  Pilař
25. 10. 2002 Byla éra stalinismu dobou "naivní bezstarostnosti"? Jan  Čulík
23. 10. 2002 Neohrabaná nová Kunderova novela   
21. 10. 2002 Kundera, Nevědomost: Nikdy nevstoupíš dvakrát do téže země   
21. 10. 2002 Kundera zkoumá exil a návrat   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
19. 5. 2003 O veřejnoprávní televizi, jejím řízení, kontrole kvality a financování Jan  Čulík
16. 5. 2003 Plachý Plachý a krotká mediální veřejnoprávnost Štěpán  Kotrba
9. 5. 2003 O slušnosti Jan  Čulík
9. 5. 2003 Podivný vývoj: zpravodajská rozhlasová stanice vítězí v Británii nad rockem a popem   
2. 5. 2003 Padesát let
Česk(oslovensk)é televize
Jan  Čulík
28. 4. 2003 SOS k promlčeným televizním poplatkům Karel  Pavlík
17. 4. 2003 Digitální média veřejné služby IV - Jak dál v roce 2003? Zdeněk  Duspiva
11. 4. 2003 Dramaturg televize veřejné služby, neposkvrněné početí a podrazy v public relations církví Štěpán  Kotrba
12. 3. 2003 O ČT a o Jiřím Balvínovi: Zdroje a "zdroje" Fabiano  Golgo
10. 3. 2003 Reakce: Ohrožuje ČT přípravou svého digitálního vysílání české komerční televize? Jan  Čulík