22. 5. 2003
OSN schválila americké plányRada bezpečnosti OSN schválila ve čtvrtek drtivou většinou novou americko-britskou rezoluci o Iráku.
|
Rezoluce schválila zrušení hospodářských sankcí proti Iráku a podpořila okupační správu země, v jejímž čele stojí Američani. Hlasovalo pro ni 14 členů Rady bezpečnosti, včetně Ruska, Francie a Německa, které byly proti angloamerickému útoku na Irák. Sýrie, jediný arabský stát v Radě bezpečnosti, zasedání bojkotovala. Britský velvyslanec u OSN pochválil v britském rozhlase, "jak hladce" byla nyní tato rezoluce údajně schválena, německý velvyslanec naopak zdůraznil, že schvalování příliš hladké nebylo, původní návrh rezoluce prošel úpravami a Německo je nyní spokojeno, že byl v podstatě přijatelný. I zástupci Francie se vyjádřili, že text rezoluce je kompromisem, ale je to "dobrý text". Zpravodaj BBC u OSN však poukazuje na to, že role Spojených národů v Iráku nebude příliš silná. Irák i jeho ropu nyní pevně ovládají Spojené státy a Británie a budou je ovládat až "do doby, kdy bude utvořena mezinárodně uznávaná, reprezentativní irácká vláda". Reportéři britských médii u OSN ve čtvrtek večer poukazovali na to, že v OSN v současnosti vládne velké úsilí odstranit dosavadní rozpory mezi Evropou a Amerikou, ale že je shoda jen povrchní a formální. Americký ministr zahraničí Colin Powell jednal ve čtvrtek v Paříži v pětihvězdičkovém hoteli s Jacquesem Chirakem a jednání také zdůrazňovalo nově nalezenou přátelskou shodu. Francouzský a americký novinář, kteří byli ve čtvrtek v podvečer interviewování v britském rozhlase, však poukázali na to, že rozpory zůstávají dost hlubinné a reportér listu Washington Post hovořil o tom, že se americká vláda zamýšlí i nadále Francii za její postoj, jímž se pokusil zmařit jednu z nejvýznamnějších amerických zahraničněpolitických iniciativ poslední doby, nejrůznějším způsobem mstít. Hlavní body nově schválené rezoluce jsou tyto:
V Británii vyšlo ve čtvrtek najevo, že britská vláda dosud jednala v Iráku zřejmě protizákonně. Takové aspoň bylo varování britského generálního prokurátora, které nyní bylo prozrazeno na veřejnosti a vyšlo v časopise New Statesman. Tony Blair ve čtvrtek na tiskové konferenci obvinění, že jednal protizákonně, popřel. Schválením nové rezoluce v Radě bezpečnosti OSN přestává být britské jednání v Iráku protizákonné, pozorovatelé jsou však znepokojení skutečností, že až do čtvrtečního večera zřejmě protizákonné bylo. Podrobnosti o varování britského generálního prokurátora viz ZDE, podrobnosti o schválení nové rezoluce v angličtině viz např. ZDE |