Spojené státy předložily přepsanou verzi svého návrhu rezoluce o poválečném Iráku Radě bezpečnosti OSN. Rada bezpečnosti by o něm měla jednat v úterý a ve středu by se o něm mělo hlasovat. Podle této nové verze rezoluce bude hrát OSN roli při vytváření nové vlády v Iráku a poprvé se rezoluce také zmiňuje o zbrojních inspektorech OSN.
Amerika učinila tyto ústupky:
- Zvláštní zmocněnec OSN bude spolupracovat s okupačními mocnostmi v "pohybu směrem k nové irácké vládě". Rezoluce se zmiňuje o tom, že zbrojní inspektoři OSN mají mandát pro Irák, avšak nenavrhuje je znovu vyslat do Iráku, jak požadovaly Rusko a Francie.
- Okupace americkými a britskými jednotkami bude pokračovat tak dlouho, "dokud občané Iráku nevytvoří mezinárodně uznávanou, reprezentativní vládu a dokud tato vláda nepřevezme svou odpovědnost". Předtím chtěly Spojené státy okupovat Irák rok s tím, že by okupace mohla být ještě prodloužena.
- Humanitární program OSN "potraviny za ropu" bude zrušen během nadcházejících šesti měsíců, nikoliv během čtyř. Prodloužení tohoto programu je důležité pro Rusko, které má značnou část jeho kontraktů.
- Obrovské dluhy Iráku budou řešit multilaterální systémy, jako je Pařížský klub - tím bude rozptýlena obava, že Spojené státy zlikvidují některé tyto dluhy, které má Irák u Ruska.
- Irák nebude mít imunitu proti požadavkům, aby hradil ze svých ropných výdělků náklady na případné ekologické katastrofy - to je ústupek Francii a Španělsku.
Spojené státy zřejmě zahájily diplomatickou ofenzívu ve snaze zlepšit styky se svými evropskými spojenci. Velmi vstřícně hovořil v tomto smyslu v úterý ráno v britském rozhlase americký velvyslanec v Londýně, který zdůrazňoval obrovský význam mezinárodní spolupráce.
V úterý se v Bagdádu konaly společné demonstrace sunnitských i šiitských muslimů proti pokračující americké přítomnosti v Iráku.
Podrobnosti - v angličtině
ZDE