23. 5. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
23. 5. 2003

Jak naroste zobák i Ivanu Jemelkovi aneb o televizní demokracii

Šéfredaktor sereru Česká média patří k těm honicím psům, kterým zaječina voní na dálku a s jiným zvířetem si je nespletete. Vypadá jako ohař, chová se jako ohař, štěká jako ohař... Řeknete mu "hledej" a on hledá tak dlouho, až najde. Profesionál, chce se říci. Chtělo by se - kdyby se na první pohled nepoznal amatérský výcvik - i v honění zvěře. Jeho filipika proti ministru "televizní kultury" Dostálovi pod názvem Čapí RRTV je výrazem bezmoci honicího psa, který zjistil, že nejen čáp má křídla a on ne, ale i zajíc delší nohy... A to je na pováženou, když se honicí pes přizná veřejně a všem...

Rozeberme si klíčový argument Ivana Jemelky podrobněji: Teze bajky o čápovi a lišce: čáp si neporadí s krmí na talíři, liška ve vysokém džbánu sice nepostrádá půvab, ale vychází z chybné premisy. Že o trhu a jeho přívlastcích by měli rozhodovat pouze ti, kteří nechápou gramatiku a nevědí, co je to přívlastek. Absence češtiny pro osmou třídu ZDŠ se dá pochopit u tržních komsomolců čerstvě se vylíhlých z kukaččího vejce VŠE. U zralého manažera, který se navíc sám pasoval do role odborníka na média, se absence znalostí sociálních věd (a jejich aplikace v dramaturgii médií - vnímaná zvnějšku jako "vyváženost") dá stěží prominout. Stejně jako absence smyslu pro politickou realitu v parlamentu, kde by měl jako profesionál vlivově působit.

Ministr "televizní kultury" Pavel "Šála" Dostál slyší ale také jen na jedno ucho. Jeho návrh rozšířit pro televizi veřejné služby prostor pro reklamu na 3% z vysílacího času (oba programy vysílají téměř nonstop a tak jsou 3% neuvěřitelný objem reklamy v primetime) sice umožňuje "České - tedy vaší- televizi" dumpingem podrazit stoličku všem komerčním stanicím, ale zároveň sráží dramaturgii veřejnoprávní instituce na hřiště, kde jsou domácími televize komerční. A ta přesilovka "koláčů sledovanosti" se nedá vyhrát.

A to považuji za to nejpodlejší, co se může České televizi po omezení konkurence stát. Protože nezíská stimul k odlišení, a tak dál bude petrifikovat praktiky, za které je dlouhodobě kritizována.

Dostál předložil dubdekojským vzbouřencům - nyní zpátky u moci v ČT - utěšující náplast, po které volal z ojíněné zimní tribuny už Jan Kraus - vizi NOVY bez licence... Ale zároveň ponechal komerčním televizím zadní vrátka k redefinici jejich působení na trhu.

Konkurovat stávající a tím i petrifikované České televizi totiž pro chytrou komerční dramaturgii a akvizici nebude kumšt... Opačný postup - oddělení komerčních modelů chování od veřejné služby - by sice neumožnilo finanční kouzla uprostřed netransparentního financování ČT, ale určilo by jasné mantinely pro programovou očistu ČT od komerčního balastu. To ale asi Dostál - narozdíl ode mne - nechce.

Teze o poměrném zastoupení, jehož nepoměr ve prospěch jedněch a neprospěch druhých kritizuje Ivan Jemelka podobenstvím o čápech a liškách, má své příčiny v aplikaci principu, který se nazývá parlamentní demokracie. Pokud slabší opozice nedokázala projevit politickou obratnost a dojít ke kompromisu pro silnější koalici lákavému, projevila se jako SLABÁ opozice, i když se její "tlustá" část snaží verbálně o opak. Výsledek hlasování o členech Rady odpovídá reálné síle opozice ve chvíli, kdy přijala výzvu k měření sil na poli mediálním a ke kompromisu nedospěla jednáním a zákulisní dohodou, ale silovým poměřením "bojovým" hlasováním. Potud patří vítězství Dostálově silové strategii. Hloupost parlamentního lídra určujícího strategii, hloupost všech, kteří se nechali porazit. Pak nezbývá než flagrantní prohru zamaskovat.

Podstatou maskovacích manipulací je i operativní záměna hodnotích kritérií. Když se to hodí, jsou kritéria "tržní", když se hodí opak, jsou "morální". Cíl světí prostředky. Když to Ivanovi Jemelkovi "hodí", dokáže i on přijmout pravidla, která mu nejsou vlastní. A to pak soutěží s čápy. Teprve po skončení soutěže je překvapen, že neměl zobák a že ho to handicapovalo. V řeči bajek: Kdo chce s čápy obědvat, musí být připraven na realitu faktu, že čápi mají zobák. Pozvou vás na oběd, ale když nebudete ustrojení jako oni či nebudete inteligentní tak, jako liška v bajce, utřete hubu.

A to je největší poučení pro tlustou opozici i Ivana Jemelku, stejně jako sdělení všem, kteří hledali v "železné" logice tanečků kolem Novy více, než v ní ve skutečnosti bylo... Báli se stínů stejně, jako se Ivan Jemelka bojí reality bez zobáku. I o tom je parlamentní demokracie - stejně, jako olympijské klání nebo sex. Nahoře může být jen jeden. A ten si to užije - ale jen do vyvrcholení...

                 
Obsah vydání       23. 5. 2003
23. 5. 2003 Jak jíme kuřata napuštěná vodou a bílkovinami z kravských kůží
22. 5. 2003 12 000 lidí demonstrovalo v Ostravě proti nezaměstnanosti, Špidla nepřijel Jaroslav  Hlaváček
22. 5. 2003 Tošenovský: důkazem stavu ekonomiky není Praha, ale ostravský kraj
23. 5. 2003 Jak naroste zobák i Ivanu Jemelkovi aneb o televizní demokracii Štěpán  Kotrba
23. 5. 2003 Stávají se komunisté v ČR významnou politickou silou? Miloš  Dokulil
23. 5. 2003 Na IDETu 2003 se vystavovaly zakázané miny
23. 5. 2003 Nový esej Milana Kundery
22. 5. 2003 OSN schválila americké plány
22. 5. 2003 Blair byl varován: okupace Iráku je protizákonná
22. 5. 2003 Jak jsem zůstal civět na německé ceny Radek  Mokrý
23. 5. 2003 Rozšířená Evropská unie -- naděje a rizika
22. 5. 2003 192 zemí světa do pěti let zakáže či drasticky omezí reklamu na cigarety
22. 5. 2003 Vrh křídel: antologie, která chyběla
23. 5. 2003 ČR podpořila přístup občanů k informacím o toxických látkách Jan  Stejskal
23. 5. 2003 Zelená vpravo, vlevo, vpředu nebo vzadu? Ivo  Krsek
22. 5. 2003 Teroristé z Paříže?
23. 5. 2003 Antiklaus anebo Král je nahý Viliam  Baláž
23. 5. 2003 Filozofická fakulta Univerzity Palackého bude stávkovat
23. 5. 2003 Návrat afghánského opia
23. 5. 2003 Izrael -- znovu masakry a mrtví Jan  Maršák
23. 5. 2003 Vtip dne v Českých novinách... Štěpán  Kotrba
23. 5. 2003 Poplašné zprávy o možném krachu eBanky "potvrdil" policejní vyšetřovatel? Štěpán  Kotrba
23. 5. 2003 Protesty proti firmě Monsanto
23. 5. 2003 Ministerstvo životního prostředí: "dovoz slonic v pořádku"
23. 5. 2003 Bratislava, Nazi Free Zone: boj proti neofašizmu prišlo podporiť 2000 antifašistov Martina  Blažeková
26. 5. 2003 Politická reforma na Ukrajine: Neúplná skladačka
22. 5. 2003 Někteří věznové z Guantanama zřejmě zešíleli Josef  Brož
22. 5. 2003 Válka a církve Ilja  Herold
22. 5. 2003 Smí nestranný státní úředník sprostými útoky vyvíjet tlak na novináře? Jan  Čulík
2. 5. 2003 Hospodaření OSBL za duben 2003
5. 2. 2003 Pošta redakci
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech