22. 5. 2003
192 zemí světa do pěti let zakáže či drasticky omezí reklamu na cigaretyVšech 192 členských zemí Světové zdravotnické organizace ve středu jednomyslně podepsalo dohodu, zaměřenou proti kouření. Je to první globální opatření na ochranu veřejného zdraví. Nejméně třetina prostoru na krabičce od cigaret (tak, jak je to už nyní praxí např. v Británii), bude muset být věnována zdravotnickému varování. Dále budou na krabičkách cigaret přetištěny fotografie kouřením zničených plic. Podrobnosti - v angličtině ZDE |
Cílem Rámcové konvence pro zvládání tabáku je snížit současný počet pěti milionů lidí, kteří každoročně podle odhadů umírají na kouření.
Všech 192 členských zemí Světové zdravotnické organizace se zavázalo, že do pěti let drasticky omezí anebo úplně zakáže reklamu na cigarety.
Nejméně třetina prostoru na krabičce od cigaret, tak, jak je to už nyní praxí v Británii, bude muset být věnována zdravotnickému varování, včetně přetištěných fotografií kouřením zničených plic.Přijetí této dohody je osobním triumfem pro odcházející generální ředitelku Světové zdravotnické organizace, Gro Harlem Bruntlandovou, které se ve svém funkčním období zaměřila právě na boj proti kouření.
Kouření podle odhadů usmrcuje každoročně 4,9 milionů lidí. Způsobuje větší počty úmrtí a invalidity než jakákoliv jiná nemoc. Kouření je pravděpodobnou příčinou přibližně 25 nemocí. Jeden člověk umírá na kouření každých osm vteřin. O smlouvu se v ústředí Světové zdravotnické organizace v Ženevě bojovalo, často velmi tvrdě, po dobu čtyř let. Země s velkým tabákovým průmyslem jako Spojené státy a Německo se zpočátku proti této dohodě stavěly, argumentovaly, že omezování tabákové reklamy je omezením svobody projevu, zaručené v ústavě jejich zemí, ale nakonec s ní pod silným tlakem rozvojových států souhlasily. Amerika má snad nejpřísnější protitabákové zákony na světě. Některá ustanovení nynější dohody však byly pod tlakem USA a Německa rozmělněny - konvence například nepožaduje úplný zákazreklamy na cigarety. Kdyby smlouva nebyla přijata, odhaduje se, že počet úmrtí na kouření by do roku 2020 překročil 10 milionů osob a 70 procent z nich by bylo v rozvojovém světě. Mnoho nových kuřáků jsou mladé dívky v rozvojovém světě, kde se kouření dále šíří - zatímco v mnohých západních zemích je na ústupu. Podle nedávného průzkumu Světové zdravotnické organizace mají s kouřením mladých lidí velké problémy Rusko, Ukrajina, Bolivie a Chile - v těchto zemích kouří více než 30 procent třinácti až patnáctiletých dětí. Nigérie, Polsko, Jihoafrická republika a Mexico mají obdobné problémy. Konvence vejde v platnost, až ji ratifikuje 40 zemí. |