12. 7. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Ministr obrany Kostelka
9. 7. 2004
Tuto informaci jsme poprvé publikovali těsně před víkendem, v pátek 9. 7. v 16.30. Vzhledem k její závažnosti ji zveřejňujeme znovu.

pátek, 16:30

Dotaz Britských listů, zda jsou pravdivé informace amerických novinářů z Knight Ridder Newspapers o utajených "předběžných jednáních" s USA, (s českým komentářem Stanislava Klimenta je publikovaly v pátek ráno Britské listy) nedovedl zodpovědět ani místopředseda parlamentního výboru pro obranu a bezpečnost, člen podvýboru pro zpravodajské služby, člen podvýboru pro profesionalizaci armády, člen stálé delegace do Parlamentního shromáždění NATO, poslanec vládní ČSSD, Miloš Titz. "To se dozvídám poprvé od vás," zareagoval udiveně.

11. 7. 2004

I v Británii se hroutí argumentace, na jejímž základě rozhodl Tony Blair zaútočit na Irák. Vysoký činitel britské rozvědky MI6 potvrdil v pořadu Panorama televize BBC, který se vysílal v neděli 11. července ve 22.15 britského času, že MI6 podnikla neobvyklý krok a odvolala svou výzvědnou analýzu, která dospěla k závěru, že Saddám dál, až do posledních dnů před útokem na Irák, vyrábí zbraně hromadného ničení. Britská rozvědka přiznala, že je tato analýza nespolehlivá.

Premiér Tony Blair však nadále tvrdil, že Saddám Husajn představuje "aktuální a vážnou" hrozbu Británii, a využil argumentace, že stále údajně vyrábí zbraně hromadného ničení, pro bezodkladný útok na Irák. Blair odmítl počkat, až zbrojní inspektoři OSN dokončí svou práci.

Vážnou otázkou je, proč Tony Blair neseznámil veřejnost se skutečností, že rozvědka přiznala, že jsou důkazy o Saddámových zbraních hromadného ničení nespolehlivé.

Zvyšuje to spekulace o tom, že Blair bude muset odvolat části kontroverzní oficiální britské vládní zprávy o iráckých zbraních hromadného ničení, až v nadcházejícím týdnu v Británii zveřejní lord Butler svou zprávu o práci britských výzvědných služeb k válce v Iráku.

10. 7. 2004

Globální výzvědné fiasko

Základní tvrzení, ospravedlňující útok proti Iráku - že má údajně Saddám Husajn biologické a chemické zbraně a vyvíjí jaderné zbraně - byla od základu chybná a byly důsledkem "globálního výzvědného selhání". K takovému závěru dochází zpráva amerického Senátu, která byla zveřejněna v pátek.

"Zaútočili jsme na Irák na základě falešných tvrzení," konstatoval senátor Jay Rockefeller za Demokraty, jeden z autorů páteční zprávy. Dodal, že lituje, že v říjnu 2002 hlasoval pro válku proti Iráku.

"Faktem je, že vláda, na všech úrovních ... používala špatné informace, aby podpořila svou argumentaci, proč je nutno jít do války, a my v Kongresu bychom tu válku neschválili ..., kdybychom věděli, co víme teď," uvedl Rockefeller.

12. 7. 2004

Spojené státy se staly v neděli terčem ostré kritiky od čelných představitelů lékařského establishmentu za to, že zabránily řadě vědců, aby se účastnili mezinárodní konferenci o AIDS, která byla právě zahájena v Bangkoku.

Americká vláda vyslala jen minimum obvyklého počtu vědců - 50 namísto 236, kteří se účastnili poslední této akce v Barceloně v roce 2002. Konstatovali, že nemají peníze. Americké ministerstvo zdravotnictví bylo včera obviněno, že záměrně zabránilo určitým americkým vědcům a lékařům, aby cestovali do Bangkoku. Pozorovatelé podezřívají, že důvodem je konflikt mezi vládou Spojených států, která chce bojovat proti AIDS doporučováním sexuální abstinence, a aktivisty proti AIDS, kteří se stavějí proti americkému přístupu k této globální pandemii.

9. 7. 2004

Americká mediální síť Knight Ridder Newspapers oznámila 27. června t.r., že Bushova vláda tajně vyjednává se zástupci vlády České republiky a Maďarska o možnosti vybudování v jedné z těchto zemí velké raketové základny, jež by byla součástí velkého antiraketového systému USA. Americké jednání s Polskem o takové základny bylo již veřejně oznámeno minulý měsíc státním podtajemníkem pro mezinárodní bezpečnost Johnem Boltonem.

Zprávu o těchto až dosud tajných rozhovorech mezi představiteli Bushovy administrativy a zástupci české vlády potvrdil na dotazy amerických novinářů zástupce českého velvyslance ve Washingtonu Vratislav Janda.

12. 7. 2004

Před mnoha a mnoha lety scházeli se rytíři kulatého břicha pravidelně, aby besedovali o budoucnosti říše z Kavčích hor. Toho času ocitala se bez pána a co je horší, bez představy kam dále směřovat. Vyzdvihli tedy bájní rytíři z hloubi zásob parlamentního bufetu grál veřejnoprávnosti a dali jej říši bez pána a bez ideje do erbu i do srdce. "Jdi svou cestou, jdi za grálem" vpravili jí do vínku, aby dál mohli v kuloárech bojovat za čest, hrdost a vznešenost.

12. 7. 2004

Miliardář Laurance Rockefeller, vnuk Johna D. Rockefellera, zemřel v newyorském Manhattanu ve spánku na plicní fibrózu ve věku 94 let ve svém domě. Jeho kapitál například pomohl firmě Apple Computer.

Další informace REUTERS

12. 7. 2004

Uživatelé počítačů, kteří už mají dost hackerů, virů a dalších bezpečnostních problémů, které využívají děr v softwaru firmy Microsoft, se v poslední době stále častěji obracejí k alternativám, jako jsou opensourcové internetové prohlížeče, které vyvinula Mozilla, napsal v neděli hospodářský deník Financial Times.

Celá řada internetových bezpečnostních hrozeb přiměla čelnou americkou vládní instituci, že uživatelům počítačů doporučila, aby přestali užívat Internet Exploreru a přešli na Mozillu. Vedlo to k tomu, že si lidé v současnosti stahují Mozillu 200 000 krát denně, pětkrát více než donedávna.

Podrobnosti v angličtině ZDE

12. 7. 2004

Toto není zábavný článek ale bohužel jen smutná výzva. Na přiložené fotografii je fenka, kterou neznámý řidič srazil autem na Benešovské silnici jižně od Prahy. Stalo se to v neděli 11.7. někdy pozdě odpoledne nebo večer, myslím, že se to místo jmenuje Želivec. Fenku jsem nalezl kolem 22,00 hod. a s velmi vážnými zraněními ji odvezl do veterinární nemocnice v Praze. Paní doktorka Chylíková z veterinární nemocnice naléhavě žádá majitele aby se jí neprodleně ozval. Adresa nemocnice: Na Šejdru 45, Praha 4, tel. 244 470 553, 244 470 704, mobil 602 458 185. Zvíře je velká světlá fenka s tmavší kresbou na hlavě a vzhledem připomíná severská tažná plemena. Je bez obojku a před zraněním o ni bylo dobře pečováno.

A protože mi do uzávěrky vydání ještě pár minut zbývá, s chutí si teď napíšu několik opravdu upřímných poděkování a přání.

12. 7. 2004

ANALÝZA

Poslanci vládní koalice budou dle představ Miroslava Kalouska podepisovat slib věrnosti vládě, která je ještě nenarozeným dítětem... Bude to dojemný obraz. Sto jeden poslanec jako jeden muž si otevře žílu, do krve namočí brk a upíše se Stanislavu Grossovi. Miroslav Kalousek si bude v zákulisí mnout ruce. Nepochybně pak společně provedou rozbor DNA, zda to byla opravdu krev dotyčného poslance.

Koaliční lídři si nejsou jisti ani vlastními lidmi a tudíž je hodlají donutit k něčemu, co nemá nižádného efektu.

Psáno pro Česká média

9. 7. 2004

Šéfové KDU-ČSL a ČSSD Miroslav Kalousek a Stanislav Gross pokládají za vhodné, aby všichni koaliční poslanci písemně stvrdili, že podporují koalici ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Kalousek to v pátek řekl novinářům po dvouhodinové schůzce s Grossem. Předseda středočeských sociálních demokratů a Grossův asistent Richard Dolejš ČTK řekl, že považuje za zcela přirozené, že poslanci dají vládě podporu písemně, o formě musí ale nejdřív rozhodnout stranické vedení. Mezi Středočechy má podle něj Grossův kabinet stoprocentní podporu a ani ostatní poslanci ČSSD nejsou proti. Informaci uvedla také ČTK.

Jiní poslanci ČSSD ale podmiňují "slib věrnosti" projednaným definitivním složením kabinetu a projednaným programovým prohlášením vlády. "Bianco šek bez splnění těchto dvou podmínek bych nemohla podepsat...," sdělila Britským listům poslankyně Anna Čurdová, která je také ze středočeského kraje. Vyvrátila tak Dolejšovo tvrzení, že podpora Grossova kabinetu, který ještě neexistuje a o jeho složení se pouze spekuluje v kuloárech, je "stoprocentní". Pražský poslanec Miroslav Svoboda, který ani nevěděl, že něco podobného po poslancích bude žádáno, by taktéž odmítl podobný slib podepsat. "Jestli to má být krok vůči prezidentovi, tak k tomu má ústavní kroky a ne nějaké 'bianco šeky'," prohlásil rezolutně člen rozpočtového výboru za ČSSD.

12. 7. 2004
Stenozáznam z II. části mezinárodní konference Demokracie a právní stát, 10. června 2004, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Veřejné služby, které jsou v terminologii EU označovány jako služby v obecném zájmu, tvoří jeden ze základních pilířů evropského modelu společnosti, protože mají nezastupitelnou roli v posilování územní a sociální soudržnosti. Z těchto důvodů je kladen důraz na jejich vysokou kvalitu a územní i cenovou dostupnost. Kvalitní a dostupné služby je možné zajistit jen tehdy, jsou-li na odpovídající úrovni stanovena jasná kritéria, která tyto služby musí splňovat. Poskytovatelé musejí přizpůsobovat své služby specifikům místní veřejné politiky. Zde se jedná o míru solidarity, způsob přerozdělování finančních prostředků a změny v přístupech a podmínkách poskytování služeb charakteristické pro 21. století - individualizovaně, za dobrou cenu, ve správný čas a na správném místě. Veřejnost, které se tyto služby týkají, nemůže být definována pouze jako zákazník, klient nebo konzument. Musí být chápána a oslovována jako veřejnost skládající se z občanů se specifickými sociálními právy a potřebami. Veřejné služby zahrnují druh profesionality, který musí být v souladu nejen s požadavky stanovenými přímými příjemci služeb, ale také širší odbornou veřejností representovanou legislativci, volenými zástupci a úředníky.

Výňatek z Analýzy veřejných služeb Úseku pro reformu veřejné správy MV ČR

12. 7. 2004
Stenozáznam z I. části mezinárodní konference Demokracie a právní stát
10. června 2004, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Naslouchej, respektuj a srovnávej názory, dodržuj platná pravidla, pracuj a podílej se na jejich vylepšování, nemysli si, že ty nic nedokážeš.
Demokracie není jenom tvá interpretace tohoto pojmu.

Hynek Opolecký, Centre for democracy

Evropská unie nastoupila strategii rozvoje, založenou na vzájemné součinnosti hospodářských a sociálních reforem, obohacenou o rozměr udržitelného rozvoje a ochrany životního prostředí.

V tomto kontextu sehrávají stále významnější úlohu služby v obecném zájmu.

Jsou součástí celospolečensky uznávaných hodnot, které jsou všem evropským státům společné, a základním prvkem evropského modelu společnosti. Jejich úloha má zásadní význam z hlediska zvyšování kvality života všech občanů a úsilí o překonání sociálního vyloučení a společenské izolace. Vzhledem k jejich vlivu na ekonomiku a výrobu jiného zboží a dodávky jiných služeb je efektivnost a kvalita těchto služeb faktorem podporujícím konkurenceschopnost a vyšší soudržnost, zvláště pokud jde o přitahování investic do méně příznivých regionů. Podstata služeb v obecném zájmu je složitá a neustále se vyvíjí. Vztahuje se na širokou škálu činností, od některých činností ve velkých síťových odvětvích (elektrická energie, poštovní služby, doprava a telekomunikace), až ke službám v oblasti zdravotnictví, vzdělávání a sociální péče. Tyto činnosti se liší rozměrem, od evropského či dokonce globálního až k rozměru čistě lokálnímu, a také povahou, tržní či netržní. Služby v obecném zájmu vyvolávají v celé Evropské unii řadu otázek a problémů. Terminologické rozdíly, významová nejednotnost a odlišné tradice členských států vedly k mnoha nedorozuměním v rámci diskuse na evropské úrovni.

K diskusi se předkládají tyto otázky:

  1. Měl by být rozvoj vysoce kvalitních služeb v obecném zájmu zařazen mezi cíle Společenství? Měly by být Společenství poskytnuty doplňující zákonné pravomoci v oblasti služeb v obecném ekonomickém a neekonomickém zájmu?
  2. Je nutné objasnit způsob, jakým se Společenství dělí o povinnosti se správními orgány členských států? Je nutné objasnit pojem služeb bez vlivu na obchod mezi členskými státy? Pokud ano, jakým způsobem se má objasnění provést?
  3. Existují služby, pro které by měl být zřízen regulační rámec Společenství?
  4. Měl by se zlepšit institucionální rámec? Jak zlepšení dosáhnout? Jaké by měly být příslušné úlohy orgánů pro hospodářskou soutěž a regulačních orgánů? Existují důvody pro vytvoření evropského regulátoru pro každý regulovaný průmysl nebo mají být vytvořeny celoevropské strukturované sítě národních regulátorů?

Ze Zelené knihy EU o službách v obecném zájmu - COM(2003) 270

10. 7. 2004

Rozpory v britské vládě:

sobota 15.00: V sobotu vyšlo v Británii najevo, že Tony Blair v červnu vážně uvažoval, že odstoupí z premiérské funkce. Čtyři ministři britské vlády byli tak znepokojeni, že to skutečně učiní, že ho osobně zapřísahali, aby to nedělal. Příští týden bude Blair čelit výsledkům vyšetřování lorda Butlera ohledně kvality výzvědných informací o iráckých zbraních hromadného ničení.

Společnost BBC konstatuje, že rozpory v britské vládě jsou v současnosti velmi silné. Prý se měl loni v listopadu dohodnout Tony Blair se svým soupeřem, ministrem financí Gordonem Brownem, že mu "někdy teď" předá premiérskou funkci. Blair to popírá.

Podrobnosti v angličtině ZDE

10. 7. 2004

Porota na filmovém festivalu v Karlových Varech udělila hlavní cenu italskému filmu Certi Bambini (Takové děti), režisérů bratrů (identických dvojčat) Andrei Frazziho a Antonia Frazziho. Ze soutěžních filmů jsem viděl v Karlových Varech tři (čtvrtý, český film Mistři už dávno předtím, recenze v BL je ZDE - jak to, že jsou do festivalové soutěže zařazovány i filmy, které už běžely v distribuci?) a film Certi Bambini byl z těch tří snímků nejméně imaginativní, byl nejmechaničtější, nejbanálnější a nejzápadnější - v tom smyslu, že měl nejblíže průměrným západním thrillerům, jakých vidíme v televizi každý týden tucet.

12. 7. 2004

Jak už řekla Helena Bendová, šéfredaktorka časopisu Cinepur, hodnota filmového festivalu v Karlových Varech spočívá především v možnosti, aby obyčejní lidé zhlédli množství zajímavých zahraničních filmů, jaké jsou na Západě většinou k dispozici v síti kin pro náročného diváka, avšak do ČR se za normálních okolností nedostanou. Zcela nevýznamný je tedy poněkud uměle nafukovaný rej "celebrit" i místních českých politiků (nechápu například, proč média tak zaujala jakási modelka). Naopak záslužný je velký tematický rozsah festivalu i to, že vstupné pro diváky je relativně přijatelné. Velmi cenným principem je zásada, že lístky na jednotlivá promítání platí do doby pouze pět minut před projekcí. Když se do té doby majitel vstupenky nedostaví, má smůlu - pořadatelé pak na zbývající prázdná místa vpustí řadové členy veřejnosti bez lístku. Je to demokratické a přispívá to k volnému šíření informací.

12. 7. 2004

Karlovy Vary 2004: Přehlídka českých filmů 2003 - 2004

Záslužně uvedl karlovarský filmový festival přehlídku nových českých celovečerních filmů za poslední dva roky. Octne-li se nejnovější česká filmová produkce v mezinárodním srovnání, vyvolává to otázku: Vyhýbá se většina současných českých filmových tvůrců autentickému svědectví o realitě, anebo prostě takové filmy točit neumějí? S několika málo světlými výjimkami se zdá být charakteristikou současného českého filmu selankovitost a únikovost od skutečných témat, například prostřednictvím (někdy trochu infantilních) parodií. Je to proto, že se v ČR dnes nic neděje - anebo se nic zvláštního neděje v komfortní bublině žijícím českým filmařům - a tak nemají, nebo nedokáží do svých filmů včlenit intenzivní povědomí naléhavosti, tak jak třeba filmaři chorvatští, íránští nebo maďarští?

12. 7. 2004

Musím přiznat, že jsem se až do nynějška zhlédnutí Brabcova Krysaře na varování znalců vyhýbal. Člověk však má dát šanci všemu, a tak jsem tento film, natočený v Praze na rozhraní silvestrovského večera a novoroční noci za pouhých čtyřiadvacet hodin (jak neustále zdůrazňuje reklama) přece jenom zhlédl v Karlových Varech. A po seznámení s třemi Brabcovými filmy, Kytice, Bolero a nyní i Krysař, musím konstatovat, že Krysař není úplně špatný film. Proč?

11. 7. 2004

Četl jsem Vaši krátkou recenzi tří filmů nominovaných na hlavní cenu MFF KV, píše Bohumil Kartous. Na lidovkách.cz je shodou okolností přehled vítězů za posledních dvanáct let. Kromě roku 1996, kdy byl oceněn film rusko-kazachstánské produkce, se všichni ostatní vítězové rekrutují ze západních kulturních okruhů, nejvíce ze západní Evropy (dala by se tam zařadit i Brazílie se svými silnými vazbami na Evropu a USA).

9. 7. 2004

Návštěvníci filmového festivalu v Karlových Varech ve středu 7. července konečně mohli vidět film, o němž se právem tolik hovoří: Fahrenheit 9/11 Michaela Moora. V domácích masmédiích jsme se v souvislosti s ním setkávali spíše s předpojatostí, pracující takovou metodou, že se k jednostranně přebraným zprávám ze zahraničních zdrojů přidá nabubřelé chytráctví a především veliká konformita vůči US-Velikému Bratru.

9. 7. 2004

Kameramanovi Martinu Dubovi se podařilo natočit velmi profesionální dětský film s jemným poetickým, fantaskním, romantickým pohádkovým podtextem. Není divu, že obdržel hlavní cenu na festivalu dětských filmů ve Zlíně.

8. 7. 2004

Tento text byl psán pro CINEPUR č. 42 a proto je limitován délkou. Jestliže Jan Čulík očekával, že bude "Český sen" kritickým zhodnocením role reklamy v české společnosti, považoval jsem tento záměr předem za nemožný. Vzhledem k mým očekáváním Český sen dopadl ještě dobře.

11. 7. 2004

Virtuální bohoslužba pro dobu bezvládí

Blbých, ducha deptajících a deprimujících zpráv se nám denně dostává ze všech stran nespočet. Pro dobrou zprávu, která by povzbudila, dodala naději a chuť do života aby člověk prstíčkem hrabal. Následující text, jako každé správné křesťanské kázání, si klade za cíl informovat, že tou dobrou zprávou, řecky euaggelion - euaggelion - evangelium, je právě zpráva o tom, že nás víra v Boha osvobozuje od determinace zlem, hloupostí a vším člověka deprimujícím k radostnému a smysluplnému životu.

11. 7. 2004

O jednom tématu toho bylo u nás v poslední době napsáno a vysloveno až až a přidávat k tomu něco dalšího, je jen pliváním do oceánu. Přesto jsem i já narazil na společenskou bariéru v okamžiku, kdy jsem nevěděl a nechtěl vědět nic o hledání Superstar. Téma si asi opravdu zaslouží více naší pozornosti, aniž bych se chtěl komentářem jakkoli na laciné popularitě soutěže přiživovat. Přesto je jasné, že nejúspěšnějším článkem v této době může být jen ten, který již od nadpisu to zázračně popularizující slůvko omílá, třebas i v úplně jiném kontextu...

12. 7. 2004

Našli jsme na internetu

  • V sedmé největší zemi světa, Kalifornii, nyní umírají miliony lidí na ozón, který vzniká provozem elektrických automobilů.
  • Bělošská menšina se stále snaží v Kalifornii o uznání angličtiny jako třetího oficiálního jazyka.
  • Dítě je počato přirozenou cestou. Vědci jsou v koncích.
  • Dvojice podepisují petici žádající, aby byly znovu povoleny heterosexuální sňatky.
  • Poslední fundamentalistický muslim umírá v Amerických teritoriích Blízkého východu (dříve známá jako Írán, Afghánistán, Sýrie a Libanon).
  • Irák je stále ještě uzavřen - fyzikové odhadují, že to bude trvat nejméně deset let, než tam poklesne radioaktivita na přijatelnou úroveň.
12. 7. 2004

"Tolik potřebná pracovní místa obsadili Američané, Evropané a lidé z jižní Asie. Silnice jsou plné kamionů, dovážejících zásoby vyrobené v zahraničí, zatímco v iráckých továrnách chybí i elektrické generátory. Výsledkem je, že na rekonstrukci se nenahlíží jako na poválečnou obnovu, ale jako na rozšíření okupace, zahraniční invazi jiného druhu," prohlásila novinářka Naomi Klein.

9. 7. 2004

pátek 13.30: Mezinárodní soudní dvůr rozhodl, že bezpečnostní zeď, kterou buduje Izrael kolem západního břehu Jordánu je protizákonná a musí být odstraněna. Vyplývá to z právě prozrazené tajné zprávy.

Soud posléze zveřejnil své rozhodnutí v pátek odpoledne, avšak už v poledne informovala tisková kancelář Reuters, že soud bude konstatovat, že je zeď "podle mezinárodního práva protizákonná". Podle Reutera se v dokumentu praví, že bariéra porušuje práva Palestinců, žijících na území okupovaném od roku 1967 Izraelem. Soud dodává, že zeď musí být zbourána a poškozeným Palestincům musí být zaplaceno odškodné.

Podrobnosti v angličtině ZDE

12. 7. 2004
Profesor Friedman přiznal chybu, ale pan profesor nebyl sám -- měl mnoho pilných žáků. Jeden z jeho nejlepších žáků sedí v ČR na Hradě. Kdy tento "profesor", který u nás "utíkal před právníky" , který hlásal teorii, že je nejlepší "na chvíli zhasnout" a privatizovat, který neznal "špinavé peníze", předstoupí před náš národ a řekne: mýlil jsem se, odpusťte. Obávám se, že něco takového nikdy neuslyšíme. U nás platí ono italské, mafiánské: vyšetřování skončeno -- zapomeňte!

Francis Fukuyama, autor známého výroku o konci historie, vydává novou knihu. Její obsah shrnul v článku britský list Observer. Novou teorii pana "profesora" je možno vyjádřit slovy: všechno je jinak. Ukazuje se, že reaganovsko-thatcherovská éra končí a že se kyvadlo nyní vychýlí opačným směrem, vysvětluje Francis Fukuyama.

12. 7. 2004

Izrael a Palestinci

Hned v titulku svého článku "Izrael je ve válce s palestinským lidem, který nemá pražádnou možnost zničit židovský stát" je Jana Malá s fakty důkladně na štíru. Je už skoro únavné to stále dokola připomínat, ale aby se tisíckrát opakovaná lež nestala pravdou, musí být znovu a znovu odhalována konfrontací s fakty.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

1. 7. 2004

Tento časopis pro vás vyrábíme bez rozpočtu: Přispějte!

V červnu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 5950,00 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Přitom čtenost Britských listů rapidně roste.

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, za pomoc sponzora Globe.cz i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Dominik Joe Pantůček stále ještě (zadarmo) postupně zprovozňuje četné dosud nefunkční části časopisu, po lednové havárii serveru.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

17. 6. 2004
>   29. 7. 1996 - 30. 12. 1996
>     2. 1. 1997 - 28. 3. 1997
>     2. 4. 1997 - 30. 6. 1997
>     1. 7. 1997 -   1. 9. 1997
>     3. 9. 1997 - 28. 9. 2001
(Interní linky v článcích dosud nefungují, pokud nenahradíte sekvenci http://www.britskelisty.cz/ sekvencí http://www.blisty.cz/files/isarc/)
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
12. 7. 2004 Postavení a úloha veřejné správy v demokracii a právním státu   
12. 7. 2004 Úloha médií v demokracii   
12. 7. 2004 Uhýbají čeští filmaři před skutečností? Jan  Čulík
12. 7. 2004 Brabcův Krysař není úplně špatný film Jan  Čulík
12. 7. 2004 Pohřešuje se veřejnoprávní televize Bohumil  Kartous
12. 7. 2004 Ohlédnutí za Karlovými Vary Jan  Čulík
12. 7. 2004 Uživatelé internetu se odvracejí od Internet Exploreru a přecházejí k Mozille   
11. 7. 2004 Irák: Britská rozvědka "odvolala tvrzení", že má Saddám ZHN   
11. 7. 2004 Hledání vkusu aneb o SUPERlativech Jan  Sýkora
10. 7. 2004 Ospravednění pro útok na Irák bylo chybné, konstatuje ostře kritická americká zpráva   

MFF 2004 - festivalový deník RSS 2.0      Historie >
12. 7. 2004 Uhýbají čeští filmaři před skutečností? Jan  Čulík
12. 7. 2004 Brabcův Krysař není úplně špatný film Jan  Čulík
12. 7. 2004 Ohlédnutí za Karlovými Vary Jan  Čulík
11. 7. 2004 "Provinční" udělování cen v Karlových Varech? Bohumil  Kartous
10. 7. 2004 Karlovy Vary: Hlavní cenu získal mechanický italský film Jan  Čulík
9. 7. 2004 Nový Moore konečně i v ČR! Petr  Šafařík
9. 7. 2004 Správce statku: "Užívat si života, než uplyne, je důležitější než podnikat" Jan  Čulík
8. 7. 2004 Slabinou MFF Karlovy Vary je tradičně nevýrazná soutěž Petr  Šafařík
8. 7. 2004 Karlovy Vary: Trapné vtípky Marka Ebena Jan  Čulík

Americký dokumentarista Michael Moore RSS 2.0      Historie >
12. 7. 2004 Ohlédnutí za Karlovými Vary Jan  Čulík
9. 7. 2004 Nový Moore konečně i v ČR! Petr  Šafařík
6. 7. 2004 Michael Moore: Klidně si ukradněte můj film, jsem pro svobodnou výměnu informací   
5. 7. 2004 Michael Moore si založil blog   
29. 6. 2004 Pokusy zakázat vysílání filmu Fahrenheit 9/11 jsou útokem na svobodu slova Jiří  Kratochvíl
28. 6. 2004 Michael Moore poděkoval politickým odpůrcům za obrovský úspěch svého filmu   
25. 6. 2004 Moorův film Fahrenheit 9/11 vyvolává v USA vášně   
25. 6. 2004 Moorův film je bezostyšná propaganda, ale Bushe asi zničí   
24. 6. 2004 Fahrenheit 9/11 "není v žádném případě nudný   
23. 6. 2004 Moorův film Fahrenheit 9/11 bude v Americe mládeži nepřístupný   

Pád vlády Vladimíra Špidly RSS 2.0      Historie >
12. 7. 2004 Koalice: Podpis vlastní krví aneb konec objímání stromů Irena  Ryšánková
9. 7. 2004 Stoprocentní podpora vládě, která ještě neexistuje, a křesťanský "slib věrnosti" Štěpán  Kotrba
1. 7. 2004 Zmýlil se Zeman, zmýlil jsem se já, zmýlil se Gross Ivan  David
1. 7. 2004 Dvakrát "tři Grácie" v české licenci... Jan Bohuslav Akláb
30. 6. 2004 Konkurz na premiéra Oskar  Krejčí
29. 6. 2004 Pád Špidlovy vlády a krize levice Milan  Valach
29. 6. 2004 "Sociální demokracie se nám rozpadá pod rukama"   
28. 6. 2004 Klaus začne jednat, až Špidla podá demisi   
28. 6. 2004 EP a ČSSD: Konstatování obecně známé skutečnosti jinými slovy Oldřich  Průša
28. 6. 2004 Pád strůjce pádu Ivan  David

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2004 Irák: Britská rozvědka "odvolala tvrzení", že má Saddám ZHN   
10. 7. 2004 Ospravednění pro útok na Irák bylo chybné, konstatuje ostře kritická americká zpráva   
9. 7. 2004 Za chyby ohledně Iráku "nemůže Bílý dům, ale CIA"   
8. 7. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 27. - 30. června 2004   
7. 7. 2004 Diktátoři před soudem   
7. 7. 2004 Irák zavedl přísný bezpečnostní zákon   
2. 7. 2004 Vzdorný Saddám se vysmál iráckému soudu   
2. 7. 2004 Novinářům bylo znemožněno řádně informovat o Saddámově předvedení před soud   
2. 7. 2004 Irácká veřejnost reagovala na Saddámovo předvedení k soudu se smíšenými pocity   
1. 7. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 24. - 26. června 2004   

Americká strategie národní bezpečnosti RSS 2.0      Historie >
3. 6. 2004 Bush: "Válka proti terorismu je jako druhá světová válka"   
3. 6. 2004 Odstoupil ředitel CIA George Tenet   
6. 1. 2004 Co si lidé myslí o novém americkém "bezpečnostním opatření"   
29. 12. 2003 Existuje americké impérium? Michael  Walzer
18. 11. 2003 Brzeziński: Amerika se musí vzdát paranoidní politiky   
16. 10. 2003 "George W. Bush je omezenec a podvodník"   
8. 10. 2003 Veľká hra pokračuje Peter  Stupavský
25. 9. 2003 Európska škodoradosť? Martin  Muránsky
17. 9. 2003 Jsou Spojené státy v úpadku?   
9. 9. 2003 Nový pohled na americkou zahraniční politiku Veronika  Valachová

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
12. 7. 2004 Kdo mlží a manipuluje fakta? Pavel  Mareš
9. 7. 2004 Mezinárodní soudní dvůr odsoudil izraelskou zeď   
28. 6. 2004 Muži nenechají ženy svobodně dýchat   
25. 6. 2004 Premiér Špidla ignoroval palestinského ministra zahraničí Radmila  Zemanová - Kopecká
22. 6. 2004 Očima židovského vojáka   
22. 6. 2004 Mučení iráckých vězňů americkými vojáky má inspiraci z Izraele   
7. 6. 2004 Ščaranskij: odpoutání je iluze Pavel  Mareš
7. 6. 2004 Izrael, Palestina, Irák: Zajímavé mrtvoly a banální mrtvoly Efraim  Israel
4. 6. 2004 Škody, způsobené palestinskému obyvatelstvu během prvního čtvrtletí   
2. 6. 2004 Izrael není ve válce s palestinským lidem, ale s teroristy, kteří chtějí zničit židovský stát   

Zelení RSS 2.0      Historie >
2. 7. 2004 Strana zelených jde doprava Milan  Valach
2. 7. 2004 Martin Bursík vstupuje do Strany zelených Pavel  Pečínka
17. 6. 2004 Gratulace Milanu Horáčkovi: Zelený z Česka do europarlamentu přece jen pronikl Pavel  Pečínka
14. 6. 2004 Zelení na další křižovatce Klára  Kněžková
17. 5. 2004 Vyloučení Milana Horáčka bylo zrušeno Petr  Uhl
17. 5. 2004 Jakub Patočka: "Novinář smí být zároveň i politikem" Jan  Čulík
12. 5. 2004 Město lidem, ne autům!   
12. 5. 2004 Město lidem, ale ne těm zeleným... Štěpán  Kotrba
5. 5. 2004 Zlatuška, Janota, Rychlík: Volte zelené!   
28. 4. 2004 Schily šokoval Zelené svým vyjádřením o teroristech   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
12. 7. 2004 Úloha médií v demokracii   
12. 7. 2004 Pohřešuje se veřejnoprávní televize Bohumil  Kartous
7. 7. 2004 Jak je to s hodnotami Zdeněk  Bárta
5. 7. 2004 BBC pod palbou kritiky už zlikvidovala některé své servery   
30. 6. 2004 BBC chce zpřístupnit na internetu svůj televizní archiv   
25. 6. 2004 Parlamentu se podařilo odsoudit ČT natrvalo do role druhořadého hráče Jan  Prokeš
24. 6. 2004 Televizní a rozhlasové poplatky: Sociální demokracie zradila svůj program Štěpán  Kotrba
23. 6. 2004 BBC "posílí své základní hodnoty"   
21. 6. 2004 ČT chce být stále "názornější"? Miloš  Dokulil
21. 6. 2004 Umění psát Irena  Zítková

Školství RSS 2.0      Historie >
2. 7. 2004 Poslankyně ČSSD nařídila pedagogům domácí vězení   
1. 7. 2004 Svoboda a zodpovědnost jsou dvě strany téže mince Petr  Plaňanský
30. 6. 2004 Komunisté proti rodině aneb výuka doma Josef  Vít
21. 6. 2004 Dyslektikové v britských školách: Zákon jim zaručuje rovné postavení   
21. 6. 2004 Pozor na zavádění školného na českých univerzitách! Jan  Sýkora
21. 6. 2004 Jste dyslektik a bydlíte v Kroměříži? Na středoškolské studium zapomeňte Bohumil  Kartous
21. 6. 2004 Ostuda pro město Kroměříž? Ondřej  Hausenblas
4. 6. 2004 Slučování škol Jiří  Kratochvíl
24. 5. 2004 "Vyhozená" učitelka se vrací do práce   
24. 5. 2004 Asociace školských odborů pomohla pedagogickým centrům Radek  Sárközi

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
1. 7. 2004 Proč nejsem komunistou   
24. 6. 2004 Svět, který se zřekl šamanů a bláznů Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
17. 6. 2004 Zaniklo nakladatelství Catbird Press Jan  Čulík
9. 6. 2004 V pozoru Antonín Jaroslav Liehm
8. 6. 2004 Blízká setkání Emil  Hakl
8. 6. 2004 Emil Hakl: Autentické svědectví o světě Jan  Čulík
4. 6. 2004 Jednota v mnohosti, aneb má česká kultura v Evropské unii šanci? Jan  Čulík
2. 6. 2004 Šroubovák Jaroslav  Hutka
31. 5. 2004 Jak ČR ignorovala slavné francouzské inscenace románu Ladislava Fukse Jiří  Tušl