28. 5. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
28. 5. 2003
Ve své výroční zprávě za rok 2002, která byla ve středu 28. května 2003 dopoledne v Londýně, mezinárodní organizace na obranu lidských práv Amnesty International kritizuje Českou republiku ve dvou věcech.
Sloupek

Štát je najhorší vlastník. Štátne vlastníctvo je zdrojom korupcie a klientelizmu. Paternalizmus je metlou ľudstva. Čím "menší" štát, tým lepšie pre nás všetkých. Tieto a podobné slogany počúvame z každej strany. Súčasní reformátori si nimi dodávajú na presvedčivosti, usilovne ich (re)cituje poter konzervatívnej pravice, dokonca ich horlivo opakujú i manažéri štátnych firiem. A majú svoju pravdu.

Štyridsať rokov totálneho štátu zanechalo v jeho vnímaní hlbokú stopu. Zrehabilitovať štát (štátne spravovanie, štátnu pomoc, štátnu politiku či štátny dohľad) sa nedarilo ani ponovembrovej ľavici. Naopak. Tvrdohlavo sa pohybovala v už raz skrachovaných myšlienkových schémach. V jej podaní pomoc sociálne slabším a potrebným priľahko skĺzavala do prilepšovania parazitom. Pod jej kuratelou sa štát opäť menil vo večne nenažratú dojnú kravu. Ľavica nebola schopná prísť s reformami, ktoré by štát zefektívnili tak, aby mohol vykonávať svoje základné funkcie.

Diskreditovala štát tým, že zachovávala status quo. Zdravotníctvo, školstvo, sociálny systém zúfalo volali po reformách. Tento hlas ostal nevypočutý. Prevládol strach zo straty "ľavicového" voliča, štátnych trafík, či sa len jednoducho nedostávalo nápadov. Bola len otázka času, kedy s reformami príde niekto iný. Progresívny daňový systém, hoc i ozdobený tragikomickou čerešničkou v podobe "milionárskej dane", sotva mohol predstavovať výraz sociálnej solidarity, keď sa v jeho mútnych vodách chytráci ľahko vyhýbali daňovým povinnostiam. Nielen pravicoví ekonómovia vedeli, že utopistické inzeráty "nebankových subjektov" nie sú nič iné ako krádež v priamom prenose. Kde boli všetci tí sociálne cítiaci, keď chudáci prichádzali o celoživotné úspory? Príkladov zlyhania ľavice sú stovky. Pravicoví politici majú svoj kus pravdy, keď spochybňujú štát.

Rovnako je však pravda, že v našich podmienkach rozdiel medzi spravovaním verejných a súkromných prostriedkov nemusí byť až taký dramatický. Čerství privatizéri sa správali na nerozoznanie od štátnych úradníkov -- tunelovaním a korupciou počnúc a dosadzovaním na vysoké posty neskúsených, ale zato obľúbených baby-manažérov končiac. To už hovorí o hlbšom fenoméne. Nielen o kvalite spravovania verejných prostriedkov, ale o (podnikateľskej) kultúre a etike vôbec. Ťažko si predstaviť efektívne fungujúci štát, keď k efektívnosti má ďaleko súkromný sektor. A naopak.

V krajinách, kde vedia efektívne spravovať verejné prostriedky (hoci relatívne veľké), majú spravidla aj veľmi priaznivé podnikateľské prostredie. Rezignáciou, či už z ideologických dôvodov alebo z čistej neschopnosti, na to prvé, sotva dosiahneme to druhé. To by si apoštolovia jednoduchých "odštátňovacích" receptov mali uvedomiť. Rovnako i to, že diskreditáciou štátu ako takého dopredu spochybňujú aj výkon jeho funkcií v oblastiach, kde je v modernej spoločnosti ťažko zastupiteľný -- v justícií a bezpečnosti. A to sa nevypláca.

Rovnako bolestne to pociťuje občan, verejný i súkromný sektor.

Převzato ze slovenského týdeníku SLOVO

28. 5. 2003
Lidé po celém světě žijí v daleko větší nejistotě než kdykoliv od ukončení studené války, konstatovala Irene Khan, generální tajemnice Amnesty International ve středu při tiskové konferenci, kde byla zveřejněna nejnovější výroční zpráva této organizace o celosvětovém porušování lidských práv.
28. 5. 2003

Americká a britská vláda připravuje svými nynějšími výroky podle středečního poledního vysílání britského rozhlasu půdu ke konečnému přiznání, že žádné irácké zbraně hromadného ničení neexistují a záminka pro vojenský útok na Irák byla tedy falešná. Pozoruhodné byly v tomto smyslu zejména značně nejisté úterní výroky amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda, který mj. tvrdil, že je možné, že Saddám Husajn své zbraně hromadného ničení těsně před americko-britským útokem na Irák zničil.

Podrobněji se k tomuto zajímavému vývoji vrátíme v zítřejším vydání Britských listů.

28. 5. 2003
Poté, co Emmanuel Todd předpověděl v roce 1976 "rozklad sovětské sféry", má pravdu také nyní, kdy ohlašuje rozklad systému amerického?
28. 5. 2003
Zdá se, že se zrodila další mediální bublina, založená na základě starého římského pravidla: dejte lidu chléb a hry ( aby syt a zaměstnán zábavou se nepletl politikům do řemesla). Jejím věcným základem je zpráva o skartování 400 tajných spisů bývalým ministrem zahraničí Janem Kavanem.
28. 5. 2003
Anglicky psaný list, vycházející v Praze, přináší do hysterické virtuální reality českých médií pohled věcné střízlivosti, tentokrát ohledně další etapy útoků na Jana Kavana: :)
27. 5. 2003
Pražské zastupitelstvo bude ve čtvrtek jednat o změnách statutu hlavního města. Hlasovat se bude o změně jediné věty, která by však dalekosáhle změnila systém stavebního povolování.
27. 5. 2003
Pravidelné užívání antibiotik při chovatelství kuřat vede k vzniku tzv. superbugs, bakterií, které si vypěstují vůči antibiotikům odolnost a neexistuje pak proti nim žádný lék.Ohrožuje se tím lidské zdraví. Kuřata s antibiotiky prodává v Británii například firma Tesco.
28. 5. 2003

Rozhovor s předsedou představenstva Institutu pro integraci ČR do EU Alešem Přichystalem

Michaela Škardová
POLEMIKA

Aleš Přichystal z Institutu pro integraci ČR do EU varuje, že schválení vstupu ČR do EU není automaticky v kapse:

Málokdo si dnes připouští, že referendum o vstupu České republiky do Evropské unie dopadne jinak než dobře. V případě státní správy je to až zarážející. Ostatně -- s největší pravděpodobností ani neexistuje žádný komplexní scénář, zabývající se alternativou, která může nastat po odmítnutí integrace občany České republiky. Tato myšlenka se zdá českým státním představitelům natolik vzdálená, že se s ní prostě ani nepočítá.
28. 5. 2003
Martin Bell, bývalý válečný korespondent televize BBC, který pak proslul jako nezávislý poslanec "pro etiku" v Dolní sněmovně, kritizoval pokrytectví velkých západních mediálních magnátů, kteří šířili propagandu ve prospěch útoku na Irák.
27. 5. 2003
Británie je přesvědčena, že příliš agresivní taktika americké armády způsobila, že se Spojeným státům nepodařilo vytvořit bezpečné podmínky v Bagdádu.
28. 5. 2003
Podle internetových zdrojů al-Bawaba a al-Džazíra
z arabštiny přeložila Jana Malá

Paul Bremer, americký civilní správce v Iráku, učinil krok k ustavení prozatímní irácké státní správy. Vedoucí činitelé bývalé irácké opozice to považují za porušení slibu Washingtonu, vyžadují prozatímní vládu a nikoli správu.

28. 5. 2003
Viktor Kovaľov
Ruský prezident Vladimir Putin sa 14. mája stretol s ministrom zahraničných vecí USA Colinom Powellom. Jeho návšteve v Moskve predchádzali dva krvavé atentáty -- v Saudskej Arábii a v Čečensku.
27. 5. 2003
Dlouhodobé neshody v Bushově vládě ohledně politiky vůči Iráku ohrožují budoucnost Blízkého východu. Od samého začátku Bushovy vlády spolu bojují americké ministerstvo zahraničí a ministerstvo obrany, ale kontroverze o tom, jakou politiku zaujmout vůči poválečnému Iráku, vyvolala nyní mezi oběma ministerstvy takovou zuřivou nenávist, jakou Washington málokdy zažil, konstatovala v časopise New York Review of Books Elizabeta Drewová.
27. 5. 2003
Patologičtějším výrazem ekonomické slabosti rozvojových zemí vůči Západu je to, že se občané západních zemí věnují poslední dobou stále častěji "zdravotnické turistice".
27. 5. 2003
Na Timoru se oslavovalo první výročí dlouho toužebně očekávané nezávislosti. - "Věci se tu dějí všelijaké a já možná budu brzy bez přístupu k internetu. Takže když ode mne nějaký čas neuslyšíte, znamená to, že jsem někde na ostrovech," píše autor.
Dominique Baudis
27. 5. 2003
Bývalý starosta Toulouse a předseda Vrchní rady audiovize (CSA) Dominique Baudis byl dvěma prostitutkami obviněn z účasti na sadomasochistických orgiích. Baudis, který to kategoricky odmítá, naopak tvrdí, že za celou aférou stojí tvrdé zájmy distributorů pornofilmů.
Daniel Cohn-Bendit
27. 5. 2003
PROFIL

Daniel Cohn-Bendit rozhodně není nezajímavou osobou. Za 57 let svého života stihl být vůdcem studentské revoluce i místostarostou Frankfurtu, anarchistickým squatterem i poslancem Evropského parlamentu, odpůrcem kapitalismu a vysoké politky i nadšeným zastáncem Eura a Evropské unie. Cohn-Bendit je Němec, úřaduje ve Štrasburku, kam ho zvolili Francouzi. Jaký tedy byl dosavadní život muže, kterého Adam Michnik nazval stoprocentním Evropanem?

Pozvánka na návštěvu Daniela Cohn-Bendita v Praze BL
Hnutí Zelených v krizi BL
Pražská lekce BL
28. 5. 2003
POLEMIKA

Diskusia s šéfom slovenskej diplomacie Eduardom Kukanom

Referendum o vstupe do Európskej únie je za nami. Z právneho hľadiska, ktoré nepozná výrazy takmer a len-len, bolo úspešné. Reálne hodnotenia politikov a najmä ľudí sa však líšia.

28. 5. 2003
POLEMIKA

Začnime konštatovaním: slovenská politická scéna stratila svojím správaním v referende na hodnovernosti.

Neverím, že predreferendová solidarita nepriateľov na život a na smrť, potvrdená stretnutím exprezidenta s bývalým predsedom vlády, ktorému sa pripisuje zodpovednosť za únos jeho syna, vedela presvedčiť nerozhodného skeptika. Spôsob, akým sa referendová atmosféra zvrtla na svoj opak a stala sa hľadaním vinníka za neexistujúcu prehru v ľudovom hlasovaní, iba potvrdil zmysel pre bezprizornú účelovosť na našej politickej scéne. Aj o tom hovorí anketa redakcie Slova...

28. 5. 2003
5. června 2003 na Světový den životního prostředí předá komisařka pro životní prostředí Margot Wallströmová v Bruselu ceny třem vítězným městům v soutěži o Evropské ceny za udržitelnou mobilitu 2002. Mezi deseti městy, nominovanými do nejvyššího kola soutěže, je také Vsetín. - (Praha to ale nebude, tam zrušili po povodních jízdní pruhy pro autobusy, zatímco se všude ve světě zavádějí...:)) (pozn. red.)
28. 5. 2003
Ve středu 28. 5. se v Brně uskuteční hlavní líčení se "vzpurným brněnským antikomunistou" Lumírem Šimečkem.
28. 5. 2003

Občanská iniciativa pořádá v České republice Letní dialog mezi vědou a uměním - sérii seminářů o souvislostech vědecké ilustrace, která se bude konat na Hluboké ve dnech 12. - 19. července 2003. Cílem workshopu je mj. dokumentovat možnosti umělecké vizualizace objektů živé a neživé přírody, představovat uměleckou interpretaci vědeckých faktů a tím dokumentovat inspirační sílu vědy pro uměleckou tvorbu. Jedním z přednášejících bude i bývalý ministr školství Petr Vopěnka, matematik, který zasvětil život bádání o nekonečnu, na jehož základě vypracoval tzv. alternativní teorii množin.

Podrobnosti - v angličtině ZDE
v češtině ZDE

28. 5. 2003
tisková zpráva UOK

V pátek 30.5. od 10 hodin proběhne na ministerstvu školství první oficiální jednání mezi Petrou Buzkovou a zástupci Učitelského odborového klubu a dalších školských odborových organizací působících v druhé největší odborové centrále Asociaci samostatných odborů, která má 200 000 členů, z toho 5 000 zaměstnanců ve školství.

Předmětem jednání budou katastrofální důsledky připravované "reformy" rozpočtu na kvalitu českého školství a 4 požadavky UOK.

28. 5. 2003
Norberto Vilar, Buenos Aires
preklad Radovan Geist

Argentína má nového prezidenta. Volá sa Nestor Kirschner, má 56 rokov a je potomkom švajčiarskych imigrantov. Doteraz, počas desiatich rokov, bol guvernérom provincie Santa Cruz, čiže Patagónie. Je to najjužnejší región našej planéty, ktorému vládnu vetry a chlad z ľadovcov. Obýva ho len asi dvestotisíc ľudí, no je bohatou zásobárňou ropy.

28. 5. 2003
Kto nevedel, ako prežiť poslednú víkendovú noc, mohol ju stráviť na valnom zhromaždení slovenskej rafinérie Slovnaft. Valné zhromaždenie spoločnosti trvalo od soboty až do siedmej ráno v nedeľu. Na valnom zhromaždení medzi sebou súperili najmä MOL a J & T Finance Group. Ich spor sa vlečie od 20. marca tohto roku.
28. 5. 2003
Pokiaľ nebudú pravidlá a práva pre všetkých rovnaké, budú stále vznikať dôvody/zámienky na vojny. Otázka znie, či alebo kedy a ako sa ľudstvo k tomu dopracuje.
28. 5. 2003
Povím vám o státě, který dosáhl úplného blahobytu. Nedochází v něm k vraždám a násilnostem. Všichni se milují jako bratři a neexistuje nenávist.
25. 5. 2003
Tak a je to tady. Nový redakční systém stále nemáme, ale pokračujeme v záplatování starého. Nyní zpřístupňujeme sidebar pro prohlížeče Mozilla, Netscape a Galeon (možná i další, netestováno). Další příjemnou změnou je hotový RSS backend pro spřízněné servery. Koho zajímá, jak novinky fungují, co umí a jak je lze využít, nechť čte dále...
26. 5. 2003

Připravili jsme pro vás několik "klasických" bannerů ve flashové či bitmapové podobě. Zprovoznili jsme také pro zájemce automaticky generovanou tabulku titulků aktuálního vydání Britských listů, viz ZDE.

2. 5. 2003
Děkujeme všem, kteří dále podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

ZMĚNA BANKY: Prosíme ty čtenáře, kteří na provoz BL přispívají trvalým příkazem, aby ho z bývalého účtu OSBL v e-bance převedli na nový účet OSBL v Raiffeisen Bance. Číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.
Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.
Hledáme profesionální fotografy i fotoreportéry, vybavené vlastními digitálními fotoaparáty i vlastní konektivitou do internetu, kteří by byli schopni a ochotni přispět k rozšíření tématické pestrosti o reportáže ze zajímavých akcí či vzdálených míst, a přinášet tak prostřednictvím Britských listů aktuální zpravodajství či pohled do exotických míst. Podmínkou je pofesionalita zpracování snímků a jejich umístění v plném rozlišení ve formátu JPG na vlastní URL, jejíž odkaz nám spolu s náhledovým obrázkem a doprovodným textem zašlete.
Hledáme i nadané karikaturisty se smyslem pro komičnost politických i civilizačních souvislostí. Předpokladem spolupráce je pravidelnost, schopnost samostatné a rychlé reakce na aktuální témata. Samozřejmostí je zasílání karikatur v elektronické verzi (JPG, PNG, GIF, případně SWF) e-mailem.
5. 2. 2003
Byla zrušena stará mailová adresa Jana Čulíka z roku 1995, jcu2@cableol.co.uk, prosím, pište na adresu J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk, případně na adresu redakce@blisty.cz, nebo culik@blisty.cz.
Štěpán Kotrba má svou hlavní adresu stepan@kotrba.cz. Adresa kotrba@blisty.cz je dočasně nefunkční.
18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
28. 5. 2003 K případu Lumíra Šimečky, "vzdorného brněnského antikomunisty"   
28. 5. 2003 Amnesty International: Utrpení, o něž se nikdo nezajímá   
28. 5. 2003 Fleet Sheet: Chce se Cyril Svoboda stát komisařem EU, a proto útočí na Kavana? Jan  Čulík
28. 5. 2003 (Z)diskreditovaný štát Damas  Gruska
28. 5. 2003 Amnesty International kritizuje českou vládu a smrt Roma v Brně   
28. 5. 2003 Pád Ameriky: Rozhovor s Emmanuelem Toddem   
28. 5. 2003 Neodolatelné kouzlo závisti Zdeněk  Jemelík
28. 5. 2003 Je vstup ČR do EU jistý? Michaela  Škardová
27. 5. 2003 Chovatelé kuřat znovu používají antibiotika   
27. 5. 2003 Jak spolu bojují Pentagon a americké ministerstvo zahraničí   

Evropská unie RSS 2.0      Historie >
28. 5. 2003 Spokojnosť s referendom strieda obava z chýbajúcej pripravenosti na vstup do EÚ   
27. 5. 2003 Vstup do EU z hlediska ochrany životního prostředí Jan  Zeman
27. 5. 2003 Uškodí nebo pomůže Evropská unie životnímu prostředí v ČR ? Jan  Dusík
26. 5. 2003 Jsou Češi "Slovani", a proto obětí Západu? Jan  Čulík
26. 5. 2003 USA vyhlašuje válku proti euru   
26. 5. 2003 Dánská otevřenost šokuje EU   
23. 5. 2003 Rozšířená Evropská unie -- naděje a rizika   
22. 5. 2003 Několik rozšířených mýtů a desítky otazníků kolem vstupu do EU Pavel  Sirůček
22. 5. 2003 Slovensko do EU - iná možnosť nebola Peter  Greguš
22. 5. 2003 Referendum s odretými ušami Marián  Repa

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
28. 5. 2003 Irák: Vůbec žádné zbraně hromadného ničení?   
27. 5. 2003 Slabosti víťaza   
27. 5. 2003 Jak spolu bojují Pentagon a americké ministerstvo zahraničí   
26. 5. 2003 James Woolsey: USA musejí vytvořit pro Irák a Afghánistán nový Marshallův plán   
26. 5. 2003 Hrátky s demokracií v Iráku Lubomír  Molnár
23. 5. 2003 Návrat afghánského opia   
22. 5. 2003 OSN schválila americké plány   
21. 5. 2003 Irák: Lze posuzovat morálku našich činů až jejich konečnými důsledky?   
21. 5. 2003 Al Kajdá vyzvala své stoupence k novým útokům   
21. 5. 2003 Bankrotářská americká firma WorldCom dostala telekomunikační kontrakt pro Irák   

Americká strategie národní bezpečnosti RSS 2.0      Historie >
15. 5. 2003 Ropa a stratégia: K politickej ekonómii ohlásenej vojny Michael  Ehrke
12. 5. 2003 O motivaci útoku na Irák   
30. 4. 2003 Vyslanci virtuální reality v Iráku Mojmír  Babáček
30. 4. 2003 Konec NATO právě začal - začala vznikat evropská armáda Štěpán  Kotrba
25. 4. 2003 Válka v Iráku skončila - proboha, zapomeňte! Petr  Baubín, Štěpán Kotrba
4. 4. 2003 Jsou britští vojáci "civilizovanější" než Američané?   
28. 3. 2003 Ropa je príčinou, ekológia alternatívou Martin  Nevada
25. 3. 2003 Blesková válka s.r.o. Oskar  Krejčí
12. 3. 2003 Irák a invaze: Nevěrný manžel Hussein, euro a ropa Petr  Baubín

Milan Kundera RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2003 Nový esej Milana Kundery   
18. 4. 2003 Stesk jako paměť domova Svatava  Urbanová
3. 1. 2003 Milan Kundera a jeho Nevědomost: Láska a odpor k vlastnímu hnízdu Jan  Čulík
20. 12. 2002 Milan Kundera jako "didaktik komiky"?   
3. 12. 2002 O české exilové literatuře: Problém identity mezi domovem a cizinou Martin  Pilař
25. 10. 2002 Byla éra stalinismu dobou "naivní bezstarostnosti"? Jan  Čulík
23. 10. 2002 Neohrabaná nová Kunderova novela   
21. 10. 2002 Kundera, Nevědomost: Nikdy nevstoupíš dvakrát do téže země   
21. 10. 2002 Kundera zkoumá exil a návrat   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2003 Nový esej Milana Kundery   
22. 5. 2003 Vrh křídel: antologie, která chyběla   
9. 5. 2003 Mezinárodní konference Hašek a Švejk -- humor tisíciletí   
9. 5. 2003 Hašek and Švejk -- Humor of the Millennium   
9. 5. 2003 Mušle vylovené z oceánu času Kathryn  Murphy
9. 5. 2003 Shells fished out of the ocean of time Kathryn  Murphy
7. 5. 2003 Včely Jaroslav  Hutka
30. 4. 2003 Nová kniha Michala Viewegha: Už absolutní rutina Jan  Čulík
24. 4. 2003 Zrazuji lidi, firmu nebo vlast? Jaroslav  Vejvoda
24. 4. 2003 Lidství na skřipci Jan  Čulík

Školství RSS 2.0      Historie >
28. 5. 2003 Dosud si žádná vláda neuvědomila, že vzdělání je investice Radek  Sárközi
23. 5. 2003 Filozofická fakulta Univerzity Palackého bude stávkovat   
14. 5. 2003 Svět naruby: Jsou britští konzervativci marxisté?   
12. 5. 2003 FREINET 2003 - soutěž o nejlepší školní časopis   
12. 5. 2003 Iniciativa "Počítejte s námi" - druhá fáze boje o peníze   
7. 4. 2003 Zákon o učitelích je naprostý paskvil Radek  Sárközi
2. 4. 2003 Petra Buzková o problémech ve školství Radek  Sárközi
2. 4. 2003 Jak Petra Buzková reaguje na petici "Počítejte s námi"   
12. 3. 2003 Počítejte s námi! Petr  Bilík
12. 3. 2003 Maturity bez "matiky" Miloš  Dokulil

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
26. 5. 2003 V Kolíně nad Rýnem se konala feministická konference   
15. 5. 2003 Očakávané rozhodnutie slovenského Ústavného súdu o umelom prerušení tehotenstva a jeho možné dôsledky Ladislav  Orosz
15. 5. 2003 Boj o potraty: nekonečný príbeh Michaela Marksová Tominová
15. 5. 2003 Interupcie na Slovensku - Filozofická a etická otázka sa stala otázkou politickou Sylvia  Porubänová
9. 5. 2003 Den matek se nám v postmoderním světě zkomplikoval? Ivo V. Fencl
7. 5. 2003 Memento 7.
aneb maličko o "rovnoprávnosti" žen
Miloš  Dokulil
5. 5. 2003 Dostane se ČR na úroveň Polska a Irska? Jan  Čulík
17. 4. 2003 Heldt Prize in Women Studies   
10. 4. 2003 Prítomnosť žien v politike prináša iný pohľad na svet Jana  Matúšová
10. 4. 2003 Peniaze, ženy a EÚ Oľga  Pietruchová

Názory a argumenty ze Slovenska RSS 2.0      Historie >
28. 5. 2003 Do kedy...? Tibor  Moravčík
28. 5. 2003 (Z)diskreditovaný štát Damas  Gruska
27. 5. 2003 Dvadsaťpäť hodín pred zrkadlom Filip  Samuel
26. 5. 2003 Na zdravie, páni sudcovia, poslanci a ministri! Peter  Takáč
26. 5. 2003 Hrozba sprava - po belgických voľbách v žlto-červenom Radovan  Geist
23. 5. 2003 Pohotovostný manuál občana I. Martin  Nevada
23. 5. 2003 Bratislava, Nazi Free Zone: boj proti neofašizmu prišlo podporiť 2000 antifašistov Martina  Blažeková
22. 5. 2003 Slovensko do EU - iná možnosť nebola Peter  Greguš
22. 5. 2003 Referendum s odretými ušami Marián  Repa
22. 5. 2003 STV: Vietor v Mlynskej doline