Myslíte si, že by vstup do EU mohli občané ČR odmítnout?
Není to nereálné. Měli bychom si totiž uvědomit dvě základní skutečnosti. V první řadě - nejvíce přesvědčeni o nutnosti našeho vstupu do Evropské unie jsou lidé mladšího a středního věku. Na ně se také v minulých měsících a letech soustřeďovala přesvědčovací kampaň. Je evidentní, že nejméně jsou přesvědčeni lidé staršího věku, tedy senioři v minulosti kampaněmi takřka nedotčení. A právě v tom vidím jisté nebezpečí. Mladí lidé podle mého názoru nejsou dostatečně přesvědčeni o nutnosti dostavit se k referendu a svými hlasy napomoci naší zemi při vstupu do EU. Situace bude ještě horší v případě pěkného počasí. Řada mladých lidí totiž může odcestovat na víkend mimo místo svého bydliště -- nebo prostě jen jít se slunit a koupat k vodě. Starší lidé jsou naopak z minulosti navyklí se k volbám dostavovat. Svými hlasy, z velké části zaměřenými proti vstupu do Unie, mohou nakonec zvrátit výsledek hlasování směrem k odmítnutí vstupu.
Co si myslíte o dosavadních průzkumech veřejného mínění? Do jaké míry mohou být objektivní?
Průzkumy zveřejňované v ČR ukazují dlouhodobě, že naprostá většina (od 60 do 80 % respondentů) občanů České republiky podporuje vstup do Evropské unie. Tyto údaje mohou v konečném důsledku přinést kontraproduktivní výsledky. Pokud značná část občanů přesvědčených o nutnosti vstupu ČR do Unie získá vlivem vysokých proevropských preferencí přesvědčení o tom, že "stejně je to v kapse", nebude ničím nucena dostavit se k referendu a odevzdat svůj hlas "PRO". Naopak oponenti vstupu do EU mohou být vnitřně "mobilizováni" a k referendu se dostaví. Konečný výsledek hlasování pak může být pro některé nečekaným šokem.
Pro srovnání: Reprezentativní průzkumy veřejného mínění, které proběhly v polovině února letošního roku v 10 kandidátských zemích, ukázaly jasnou podporu integrace do Unie ve všech těchto zemích. V současnosti máme již za sebou referenda ve třech kandidátských zemích -- lidové hlasování proběhlo na Maltě, ve Slovinsku, v Maďarsku, v Litvě a na Slovensku. Je zarážející, jak velké byly rozdíly mezi údaji v průzkumech veřejného mínění a mezi realitou, tedy mezi skutečnými výsledky hlasování.
Kdo by tedy podle Vás mohl nejvíce ovlivnit záporný výsledek referenda?
V první řadě musíme vzít v úvahu, že jistá část voličů důchodového věku patří mezi stabilní voličskou základnu KSČM - podle průzkumu veřejného mínění dnes třetí nebo i druhé nejsilnější politické strany v zemi. Tato strana již předem avizovala doporučení svým voličům, aby v referendu vstup do EU odmítli. K odpůrcům vstupu ČR do Unie však nepaří jen voliči KSČM, ale celá řada voličů jiných politických stran, což opět může zvýšit pravděpodobnost negativního výsledku červnového referenda.
Všechny tyto faktory je proto třeba vzít v úvahu a nespokojovat se, jak jsem již upozornil, s dosavadními kladnými výsledky průzkumů veřejného mínění.
|