30. 1. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
31. 1. 2004

"Dospělé lidské tělo obsahuje asi 4,5 litru krve. Člověk umírá, když přijde o přibližně polovinu tohoto množství krve. Každý, kdo kdy viděl, jak stříkají pod tlakem z proříznuté tepny dva litry krve, ví, že krví je silně potřísněno všechno kolem. Dva hledači, kteří nalezli Kellyho mrtvolu, si ani nepovšimli, že se Kelly řízl na zápěstí. Zdravotnický personál, který se dostavil na scénu později, prý svědčil, že kolem mrtvoly bylo pozoruhodně málo krve."

Připomínky jednoho patologa v důchodu, které vyšly v sobotu v britském tisku:

31. 1. 2004

Nyní dokonce i George Bush přiznal, v pátek večer, že zřejmě existuje problém ohledně iráckých zbraní hromadného ničení, které se nenašly. Konstatoval, že chce vědět, proč se navzdory výzvědným informacím, které před útokem na Irák svědčily o existenci iráckých zbraní hromadného ničení, po pádu Saddámova režimu žádné zbraně nenašly. Bush řekl, že "chce znát fakta" ohledně případného selhání výzvědných služeb, avšak odmítl volání po nezávislém vyšetřování. Podle pátečního pořadu Newsnight televize BBC si Bush nemůže moc dovolit rozezlít si CIA, protože ředitel CIA George Tenet se už jednou omlouval za faux pas - za falešnou informaci, že se prý snažil Irák koupit uran v Nigeru - a kdyby Bush začal svádět odpovědnost za "výzvědné selhání" na CIA, Tenet by zřejmě začal mluvit. Je nebezpečný soupeř - byl přítomen před útokem na Iráku u všech důležitých vládních jednání, a pokud rozezlen, by mohl prozradit mnoho. Bush proto nemá - podle televize BBC - příliš velký prostor pro manévrování.

31. 1. 2004

Tisíce zaměstnanců BBC sebraly mezi sebou peníze na celostránkový inzerát na podporu Grega Dyka, generálního ředitele BBC, který ve čtvrtek odstoupil v reakci na zprávu lorda Huttona, ostře kritickou vůči BBC. V inzerátu, který vyšel v konzervativním deníku Daily Telegraph, se praví: "Greg Dyke hájil odvážnou, nezávislou a nekompromisní novinářskou práci BBC, která nebojácně hledala pravdu."

30. 1. 2004

pátek 23.30: Reportér BBC Andrew Gilligan, který se stal terčem ostré kritiky Huttonovy zprávy o smrti dr. Davida Kellyho, se v pátek večer vzdal svého zaměstnání v BBC. Uznal, že část jeho reportáže byla věcně nesprávná a omluvil se za to. Konstatoval, že z BBC odchází z vlastní iniciativy, ale charakterizoval celou BBC jako oběť "vážné nespravedlnosti."

Úřad britského premiéra Tonyho Blaira uvedl, že k Gilliganově rezignaci nemá co dodat.

Podrobnost v angličtině ZDE

31. 1. 2004

Odcházím dnes z BBC. Já a všichni ostatní, kterých se to zde týká, už pět měsíců přiznáváme chyby, které jsme udělali. Zasloužili jsme si kritiku. Má reportáž byla částečně věcně nesprávná, jak jsem přiznal při [Huttonově] vyšetřování, a znovu se za to omlouvám. Odcházím z vlastní iniciativy. Avšak BBC jako celek se stala obětí vážné nespravedlnosti.

Kdyby býval lord Hutton spravedlivě zvážil důkazy, které vyslechl, byl byl dospěl k názoru, že většina mé reportáže byla věcně správná. Vláda zdramatizovala zprávu o Iráku, proměnila možnosti a pravděpodobnosti v jistoty, odstranila životně důležité námitky a varování, tvrzení o útoku do 45 minutu bylo toho "klasickým příkladem"; a mnoho lidí ve výzvědných službách, včetně čelného experta na zbraně hromadného ničení, s tím bylo nespokojeno.

Toto je rezignační dopis Andrewa Gilligana, reportéra BBC, ostře kritizovaného v Huttonově zprávě.

31. 1. 2004
30. 1. 2004

Ministryně britské vlády:

Moderátor: V BBC nyní rezignovali už dva lidé kvůli aféře kolem Davida Kellyho. Kdo ve vládě bude rezignovat ohledně toho, že nás zatáhla do války kvůli zbraním hromadného ničení, které neexistují?

Pozoruhodný rozhovor s britskou ministryní kultury Tessou Jowellovou. Vysílal se v rozhlase BBC nedlouho po rezignaci jejího generálního ředitele, ve večerním zpravodajském vysílání ve čtvrtek v podvečer kolem 17.45.

30. 1. 2004

pátek 12.00: Greg Dyke, generální ředitel BBC, který ve čtvrtek odstoupil ze své funkce poté, co byla zveřejněna zpráva soudce Huttona o okolnostech smrti dr. Davida Kellyho, která ostře zkritizovala BBC, konstatoval v pátek ráno v televizním rozhovoru, že Huttonova zpráva "je z právního hlediska chybná". Uvedl: "Zastáváme názor, že v té zprávě je celá řada právní argumentace, kde se ]lord Hutton] zjevně mýlí. Byli jsme šokováni, že ta zpráva byla tak černobílá. Věděli jsme, že jsme udělali chyby, avšak nemysleli jsme si, že jsme je udělali jen my," řekl Greg Dyke v pátečním ranním vysílání komerční televize GMTV.

29. 1. 2004

Moderátor: Lidem se bude zdát dost podivné, že jsme vedli válku na základě výzvědných informací, jimž vláda sice upřímně věřila, ale ty informace byly falešné, a jedinými obětmi jsou - mrtví, zranění a předseda Rady a generální ředitel BBC?

Alastair Campbell: Jone, to přeháníte.

Moderátor: Ale vždyť je to pravda, že? Jedinými obětmi zde, pokud jde o chování lidí, byli předseda Rady a generální ředitel BBC.

Alastair Campbell: To je proto, že BBC odvysílala reportáž, kterou nejlepší mediální organizace na světě by nikdy neměla odvysílat. A pak učinili chybné rozhodnutí.

Moderátor: Ale podstata té reportáže byla správná. Ty výzvědné informace byly falešné.

Alastair Campbell: Ne, podstata té reportáže nebyla správná.

Moderátor: David Kay, všichni odborníci v Iráku zdůrazňují, že neexistují žádné zbraně hromadného ničení. Jen politikové dnes tvrdí, že snad nějaké existují nebo by mohly existovat.

Rozhovor Channel Four News s Alastairem Campbellem, bývalým šéfem pro komunikace v úřadu premiéra Tonyho Blaira. Vysílal se ve čtvrtek v 19 hodin.

30. 1. 2004

Lord Hutton zklamal očekávání komentátorů, že bude nestranný. Namísto toho se postavil na stranu Blairovy vlády a ostře proti BBC. Udělal to celou řadou způsobů.

29. 1. 2004

Premiér Tony Blair, jeho ministři a čelní poradci se museli celé léto podrobovat někdy velmi nepříjemným výslechům u Nejvyššího soudu. Úřad britského premiéra a ministerstvo obrany musely zveřejnit svou soukromou korespondenci, jejíž velké části byly silně ztrapňují. Zveřejněny byly i deníky Blairova tiskového poradce, Alastaira Campbella, kronika agrese a frustrace. Koncem léta si mnoho lidí učinilo své vlastní závěry, konstatovalo v úvodu o zprávě lorda Huttona zpravodajství Channel Four News. Při rozsáhlých citacích ze zprávy lorda Huttona však Channel Four News konfrontovalo jeho závěry s pochybnostmi, které vznikly v britské veřejnosti během letních slyšení:

29. 1. 2004

Blairova vláda možná vyhrála v bitvě nad BBC, ale zcela, jak se zdá, prohrála válku s médii, která se ve čtvrtek instinktivně postavila skoro jako jeden muž na obranu BBC. Britský tisk téměř všeobecně považuje zprávu lorda Huttona o aféře kolem Davida Kellyho za "whitewash", tedy za kamufláž a něco, co bylo zameteno pod koberec. Potíž totiž je, že Huttonovo vyšetřování bylo veřejné, a tak si novináři mohli velmi rychle ověřit, že mnohé Huttonovy závěry prostě celou řadu velmi sporných skutečností, které během slyšení vyšly najevo, ignorovaly.

Nejvýrazněji reagoval britský list Independent, který ve čtvrtek otiskl celou prázdnou titulní stranu a na ní jen velký červený nápis: WHITEWASH? - ZAMETENO POD KOBEREC?

Independent vznesl otázku: "Je tohle celé kamufláž vládního establishmentu?"

30. 1. 2004

"Zkouškou autority BBC je pro arabskou veřejnost, jestli se BBC dokáže postavit moci - a to se dokáže."

Channel Four News obdržely od chvíle, kdy byla zveřejněna Huttonova zpráva, více než 2000 emailů a textových zpráv od diváků. Drtivá většina z nich kritizovala lorda Huttona, že zametl důležité věci pod koberec. "Kdybych si já vybral vlastního soudce a porotu, jsem si jist, že bych byl také z čehokoliv plně osvobozen," konstatoval jeden divák. Jiní se obávají, že Huttonova zpráva omezí svobodu médií v Británii. Jak ale pohlížejí na tuto mediálněpolitickou krizi v zahraničí? Ve Spojených státech hlavní média s uspokojením kvitovala, že Blair zvítězil nad svými kritiky. Ale jak je tomu jinde ve světě? Byla pověst BBC poškozena ostrou kritikou od lorda Huttona, ptal se Channel Four News?

30. 1. 2004

Dobrý večer. Pravděpodobně jedna z nejuznávanějších a nejautoritativnějších značek na světě přišla o své dva čelné představitele. V historii se dosud nepodařilo žádnému britskému premiéru připravit BBC o předsedu Rady BBC i o jejího generálního ředitele. Dověděli jsme se, že generální ředitel Greg Dyke odešel pouze s největší neochotou poté, co ho Rada BBC v podstatě donutila k rezignaci. Dnes se Tony Blair pokusil zastavit proces poprav, ale není vyloučeno, že se bude pokračovat.

Těmito slovy začaly ve čtvrtek v 19 hodin hlavní večerní zprávy Channel Four News - na komerční kulturní televizní stanici.

29. 1. 2004

Konec nezávislosti BBC?

čtvrtek 19.45: Generální ředitel BBC Greg Dyke rezignoval ve čtvrtek odpoledne v souvislosti s Huttonovou zprávou týkající se okolností smrti dr. Davida Kellyho na svou funkci. Krize v BBC se prohlubuje. Greg Dyke byl velmi schopný a populární ředitel. Zaměstnanci BBC litují jeho odchodu, stejně jako odchodu předsedy Rady BBC Gavyna Daviese, někteří měli slzy v očích. Pro BBC je Dykova rezignace velmi špatná zpráva, protože potřebuje silného ředitele pro nadcházející vyjednávání s vládou o nové formě Charty BBC.

Jak uvedl rozhlas BBC v 19 hodin českého času, zaměstnanci BBC ve čtvrtek v podvečer demonstrovali na protest proti rezignaci Grega Dyka, kterého považují za inspirujícího vedoucího představitele své organizace, před kancelářemi BBC v Londýně, v Yorku, v Glasgow, v Londonderry, v Guernsey, v Birminghamu, v Middlesborough, v Newcastlu, v Belfastu, ve Swindonu, v Cardiffu a v Manchesteru.

Zpráva lorda Huttona o okolnostech smrti dr. Davida Kellyho se během čtvrtka setkala v Británii s četnou kritikou, vláda Tonyho Blaira je s ní však velmi spokojena a je údajně ochotna nyní po dvou čelných rezignacích v BBC "udělat za věcí tlustou čáru". Novináři však přesto mají obavy, že je budoucnost BBC ohrožena.

Podrobnosti v angličtině např. ZDE
30. 1. 2004
Martin Bell, bývalý dlouholetý věhlasný válečný reportér BBC, poukázal na to, že BBC tvrdě platí za jedinou chybu, která se stala během předem nenapsaného, živého rozhovoru moderátora s reportérem v 6.07 hodin ráno, v době, kdy "je stejně většina reportérů při tom ještě v hlubokém spánku": Gilligan už tuto svou první chybu v dalších reportážích na toto téma neopakoval, přesto se Huttonova zpráva zabývá pouze touto jedinou reportáží. Avšak Gilliganova reportáž byla podle Martina Bella "zhruba správná". A Gilligan udělal pro všechny z nás dobrou věc, protože byly zveřejněny rozsáhlé dokumenty o tom, jak funguje dnešní britská vláda - bez ohledu na to, jak nedostatečné a zaujaté závěry z toho udělal soudce Hutton.
30. 1. 2004

Prezidentské volby v USA v roce 2004 budou podle George Sorose referendem o Bushově doktríně preventivních vojenských zásahů. Vyjádřil se tak tento týden v Londýně. Nestačí však zbavit se Bushe, argumentuje Soros. Spojené státy potřebují alternativní vizi. Muž, který vydělal obrovské jmění, když v osmdesátých letech investoval proti britské fiskální politice a donutil ji, aby se zhroutila a aby devalvovala libru, argumentuje, že se Amerika po 11. září "zbláznila" a že je zapotřebí "propíchnout bublinu americké nadřazenosti".

Soros konstatuje, že jeho Open Society, kterou vytvořil na podporu demokracie po celém světě, má kapitál ve výši 450 milionů dolarů. Soros dodal, že je připraven investovat asi 12,5 milionu dolarů na "politické akce" vedoucí k nezvolení George Bushe. V lednu řekl George Bush listu Washington Post, že už věnoval 15,5 milionu dolarů organizacím, jejichž cílem je dostat Bushe z Bílého domu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

29. 1. 2004

Americká armáda propustila tři děti, které byly zadržovány v táboře Guantánamo, informoval ve čtvrtek večer rozhlas BBC. Informace o tom se objevily ve čtvrtek odpoledne na internetových stránkách amerického ministerstva obrany. Děti byly vráceny do Afghánistánu.

30. 1. 2004

Koncesionářské poplatky

Je však naprosto nesprávné vyvodit z tohoto, byť jen návrhu, že by měl platit každý člen domácnosti, nebo že bychom chtěli zatěžovat občany další administrativní činností. Ze zákona bude plátcem každý nad 18 let věku, ale poplatek se bude platit za domácnost podle místa trvalého bydliště. Toto ustanovení zákona je především zjednodušením pro kontrolní orgány. Prokáže-li se náhodně kontrolovaný subjekt, že má trvalé bydliště shodné s osobou, která už je evidováným plátcem poplatku, samozřejmě po něm nikdo nebude vyžadovat duplicitní platbu.
Kateřina Dostálová v rozhovoru pro Virtually

Ať žije minimalizace administrativy... Je vidět, že jsem iniciativu poslance Plevy chválil předčasně. Kateřina Dostálová nemá odvahu, kterou bych čekal od členky strany, odvolávající se na odkaz Margaret Thatcherové. Nemá odvahu minimalizovat úsilí státu vybrat poplatek za službu veřejnosti a říci: Ano , i konzervativní strana si dovoluje po vás chtít DAŇ. A to daň z hlavy. Daň z vašeho občanství.

30. 1. 2004

Skotský deník I.

Každý ví, že Británie nemá žádnou výtvarnou tradici. Puritáni si na vnější efekt nikdy moc nepotrpěli a pokud už se na ostrovech někdo s výtvarným nadáním narodil, tak se většinou podíval, co dovedou Francouzi a Nizozemci vedle, smutně zakroutil ušima a zalezl zpátky psát eseje nebo tak něco.

Autor pobýval na podzim tři měsíce na studijním pobytu na Glasgow University. Toto je první část jeho sedmidílného seriálu o tom, co ve Skotsku viděl a zažil.

30. 1. 2004
Vždycky, když ekonomika prochází poklesem a společenské problémy se propadající prosperitou přiostřují, začíná diskuze o tom, co jsme dělali špatně a co bychom měli dělat jinak, abychom v budoucnosti takové krize lépe zvládali.
30. 1. 2004

Evropská unie se v březnu 2004 bude znovu zabývat schvalováním ústavy. Ta má umožňovat, aby s ní mohla procházet ve vnitřní a zahraniční politice, v hospodářství, v zahraničním obchodě, ve vojenství, v postavení občanů a v dalších oblastech po dlouhá desetiletí . Znamená to tedy, že Ústava EU musí odpovídat cílům a podmínkám, ve kterých bude dlouhodobě působit a nikoliv obrazu dneška. To však většinou v úvahách, které se tomuto tématu věnují, chybí.

29. 1. 2004

David Kay: "Až zvráceným způsobem bych vlastně chtěl, aby bývali politikové vyvíjeli na špiony nepřípustný nátlak. Protože my víme, jak něco takového napravit. Můžeme se zbavit lidí, kteří by něco takového dělali. Z toho, že se nic takového nedělo, vyvozuji, že máme daleko vážnější problém. Problém porozumět, co se vlastně zhatilo."

Výzvědné informace týkající se ZHN v Iráku měly být kvalitnější. Špioni se mýlili. To, jak uvedly ve středu večer televizní zprávy Channel Four News, v žádném případě nebylo závěrem Huttonovy analýzy, ale takto svědčil bývalý šéf americké Iraq Survey Group, jehož úkolem mělo být nalézt v Iráku zbraně hromadného ničení.

David Kay svědčil ve středu večer ve Washingtonu v senátním výboru pro armádu, který vyšetřuje, jakým způsobem se Spojené státy dostaly do války.

29. 1. 2004

Snem snad každého britského kantora je studentská iniciativa. Ať si student vymýšlí práci pro sebe a pro ostatní. Dohled je nezbytný, ale především vstřícný. V našich zeměpisných šířkách se však o vlastní tvořivosti nedá hovořit. Někdy se zdá, jakoby se tomuto fenoménu učitelé dokonce bránili.

Hned první pokus o vlastní úsudek se setkal s velkým neporozuměním. To když se jeden student rozhodl studovat na skotské vyskoké škole po sotva dokončených dvou letech gymnázia. Rozmlouvání a nesouhlas tehdejšího koordinátora tohoto projektu provázely studentovo rozhodnutí, kterého on dnes rozhodně nelituje. Druhý pokus o jistou studentskou autonomii při tvorbě programu se odehrál při společné konferenci studentů všech zúčastněných škol. Odpovědí byla naprostá lhostejnost učitelek, které studenty doprovázely (za peníze studentů), jejich neúčast na prezentacích, kritika úplně celé konference při společných setkáních učitelů všech škol a nakonec pořádná česká ostuda. O dvou zapšklých českých učitelkách se mezi učiteli a studenty z této konference povídají vtipy dodnes.

Svědectví o tom, jak se učitelé na jedné české střední škole snaží zlikvidovat studentskou výměnu se školami v zahraničí.

28. 1. 2004
Kromě oslav stoupenců premiéra Tonyho Blaira, kterého plně očistila zpráva soudce lorda Huttona o okolnostech smrti vládního poradce dr. Davida Kellyho, se v Británii od podvečera začají vzmáhat hlasy, poukazující na to, že Huttonova zpráva prezentuje společnost BBC v příliš černých a britskou vládu a státní úředníky v příliš idealizovaných barvách. Tito kritikové nepopírají, že BBC udělala v této aféře chyby, avšak poukazují na to, že způsob, jímž Huttonova zpráva udělala z BBC ďábla a z Blairovy vlády anděla, je naprosto nerealistický a ignoruje velmi podstatné skutečnosti, které vyšly najevo během dlouhého podzimního vyšetřování aféry.
29. 1. 2004

Chci vznést některé důležité otázky o samotné Huttonově zprávě.

Zaprvé: Je opravdu možné sloučit odvážné závěry lorda Huttona ohledně přípravy vládní analýzy o Iráku ze září 2002 s převažujícími důkazy, které mu byly předloženy během jeho vlastního vyšetřování?

Zadruhé: Vzal jeho verdikt ohledně reportáží pana Gilligana řádně v úvahu to, co dr. Kelly řekl na nahrávce reportérce Susan Wattsové?

český překlad této nahrávky BL

Zatřetí: Vzala Huttonova kritika řádně v úvahu mimořádné okolnosti, které vznikly v důsledku veřejných útoků na BBC během války a po ní?

A konečně: Mají jeho závěry, podle nichž je nutno omezit užívání neověřitelných zdrojů při britské novinářské práci, spolehlivý právní podklad? Není pravda, že kdyby byly uvedeny do praxe, znamenaly by hrozbu svobodě slova a tisku v této zemi?

Jsem si jist, že se bude o těchto otázkách široce debatovat.

Toto je kompletní český překlad rezignačního prohlášení Gavyna Daviese, předsedy Rady BBC, který ve středu v podvečer složil svou funkci po ostré kritice BBC od lorda Huttona.

29. 1. 2004

Názor britské vlády zastupovala ve středečních Channel Four News ministryně životního prostředí Margaret Beckettová. Televizi poskytla tento pozoruhodně iritovaný rozhovor:

Moderátor: Margaret Beckettová, pokusme se objasnit, kde vlastně nyní stojíme. Souhlasíte, že ten soudce rozhodl, že David Kelly neměl mluvit s reportérem Gilliganem.

Margaret Beckettová: Konstatuje, že tím porušil předpisy, ano.

Moderátor: Takže, vlastně, veřejnost neměla právo vědět, že mají výzvědné služby pochybnosti o vládní zprávě o Iráku?

29. 1. 2004

Co si myslí o odchodu Gavyna Daviese, zeptal se rozhlas BBC Johna Tusy, generálního ředitele zahraničního vysílání BBC v letech 1986 - 1992 a předtím moderátora pořadu Newsnight. (John Tusa je původem Čech.) Odpověděl:

"Myslím, že je to nevyhnutelné, že je to odvážné, že je to nesmírně smutné, smutné pro BBC a celkově byl dnešek nesmírně špatným dnem pro celou britskou žurnalistiku. Nikoliv proto, že by se bývaly nestaly chyby, ale proto, že vláda nyní dospěje k určitým závěrům a bude se podle toho v budoucnosti chovat.

Tato zpráva nyní dává možnost každému člověku, který bude stát v čele tiskové mašinérie úřadu britského premiéra zastrašovat a šikanovat BBC tak, jak se to vždycky úřad premiéra snažil dělat a jak to vždycky dělal, s různou intenzitou v různých dobách, když jsem pracoval v BBC. Bylo to hodně špatné během války o Falklandské ostrovy, bylo to daleko horší během první války v Perském zálivu a ještě nekonečně horší během druhé války v Perském zálivu. A teď si vláda bude moci dělat, co se jí zachce. Ví, že budou moci neustále udržovat kampaň kritiky proti BBC a BBC si bude muset založit celé oddělení na dementi a odpovědi na tuto vládní kritiku, aby mohli novináři v BBC dělat svou práci.

29. 1. 2004

Odstupující šéf Rady BBC vypálil na lorda Huttona několik výstřelů na rozloučenou; obvinil ho, že ignoroval většinu důkazů, které vyšly najevo během vyšetřování, na jehož základě byla vypracována jeho zpráva, konstatovaly středeční Channel Four News. Gavyn Davies odmítl to, že soudce Hutton ignoroval většinu důkazů o tom, jak byla vypracovávána vládní zpráva o iráckých zbraních hromadného ničení. A když soudce Hutton konstatoval, že dr. David Kelly neměl hovořit s novinářem o svém znepokojení, tím lord Hutton ignoroval právo veřejnosti na informace. Jsou Huttonovy závěry, že je nutno vyloučit v britské novinářské práci užívání neověřitelných zdrojů založeny na řádném právním úsudku, ptá se Gavyn Davies, a kdyby byly realizováno, znamenalo by to hrozbu svobodě tisku v této zemi? Velmi závažné, konstatoval Channel Four, ale v jaké situaci nyní tedy se ocitá BBC, její Rada a její Charta? Channel Four News k tomu vysílal rozhovor s bývalým šéfredaktorem týdeníku Sunday Times Andrewem Neilem, který je nyní moderátorem BBC, a Stewartem Purvisem, bývalým ředitelem komerčního televizního Independent Television News:

28. 1. 2004

středa 15.15: Britský lord Hutton právě zveřejnil svou zprávu o okolnostech smrti vládního experta dr. Davida Kellyho. Tvrzení v reportážích BBC, že britská vláda "zdramatizovala" svou oficiální zprávu o iráckých zbraních hromadného ničení ze září 2002 bylo "neopodstatněné", konstatuje více než tří set stránková zpráva lorda Huttona.

Hutton kritizoval BBC za to, že si řádně neověřila před odvysíláním svých reportáží informace v nich obsažené. Kritizoval ji i za to, jak reagovala na stížnosti z Downing Street. Hutton nevyloučil, že britská vláda mohla podvědomě "posílit" některé formulace ve své oficiální zprávě o Iráku. Dodal, že je přesvědčen, že dr. Kelly spáchal sebevraždu. Hlavní příčinou smrti bylo krvácení z levého zápěstí, které si dr. Kelly podřezal. K jeho smrti zřejmě přispěla i velká dávka tablet Coproxamolu a srdeční choroba. Nikdo jiný se na Kellyho smrti nepodílel.

Britská vláda však podle jeho zprávy neměla žádnou nepoctivou či podvodnou strategii, jejímž účelem by bylo prozradit v jejím boji s BBC jméno dr. Kellyho novinářům. Britské ministerstvo obrany však "nese vinu a musí být kritizováno" za to, že nesdělilo dr. Kellymu, že hodlá novinářům potvrdit jeho totožnost jako podezřívaného zdroje výroků, sdělených reportéru BBC Andrewu Gilliganovi. Vzhledem k tomu, že reportáže Andrewa Gilligana byly "nepořádné", nedá se zpětně určit, co dr. Kelly Gilliganovi řekl či neřekl. Lord Hutton ve své zprávě plně podpořil britskou vládu.

Podrobnosti v angličtině BBC
29. 1. 2004

Rezolucí OSN z 29.11.1947 bylo rozhodnuto, že po skončení britského mandátu, budou vytvořeny dva státy, izraelský a palestinský. Vznikl však jen Izrael. Palestinský stát ani po 55 letech nejenže nevznikl, ale stavbou izraelské bezpečnostní zdi je jeho vznik víceméně vyloučen. Protože tato zeď se staví na palestinském území a nikoli na linii příměří, rolníci přišli o svou zemědělskou půdu, vodní zdroje a olivové háje, které jsou kvůli ní káceny. Palestinci budou vzájemně od sebe odděleni v několika enklávách a omezeni ve volném pohybu, odříznuti i od svých příbuzných. To je ovšem bezohledná politika, která ignoruje mezinárodní zákony, pošlapává ta nejzákladnější lidská práva palestinského národa a likviduje všechny podmínky nutné k jejich přežití.

31. 12. 2003

Z přibližně 6000 čtenářů Britských listů přispělo v prosinci 2003 na jejich provoz celkovou částkou 7274 Kč 20 osob. Příspěvky tří čtenářů ze zahraničí prostřednictvím konta www.paypal.com dosáhly kromě toho částky 282.61 amerických dolarů.

Dokončili jsme placení finanční firmě za vypracování účetních zpráv za léta 2001 a 2002, nyní částečně hradíme výrobu knihy Jak Češi bojují.

Čtenáři z celého světa mohou nyní přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Finanční příspěvek na provoz Britských listů vás nic nemusí stát - Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Kdyby Britským listům věnoval každý čtenář pouhou korunu denně, mohl by si časopis např. financovat právníka a analyzovat kauzy, jimž se v současnosti nemůže věnovat.

Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
1. 2. 2004 Greg Dyke: Závěry lorda Huttona jsou právně chybné   
1. 2. 2004 BBC nebo "naše stanice"? Jan  Čulík
31. 1. 2004 Kam se poděla krev dr. Kellyho?   
28. 1. 2004 Trinidad jako hrozba terorismu Miloš  Kaláb
28. 1. 2004 Koupili jsme nový server - děkujeme Jan  Čulík
27. 1. 2004 Karlovy Vary jásají: Slizký ruskojazyčný zločinec před soudem Radek  Mokrý
27. 1. 2004 I v Německu zuří bouře ohledně vysokého školství   
27. 1. 2004 Stane se Francie muslimskou zemí?   
27. 1. 2004 Bushova vláda přestala tvrdit, že měl Irák zbraně hromadného ničení   
26. 1. 2004 Předvídání budoucích válek Štěpán  Kotrba

BBC, Alastair Campbell, Saddám Husajn a "45 minutová hrozba" z Iráku RSS 2.0      Historie >
1. 2. 2004 Dyke: britská vláda BBC "systematicky zastrašovala"   
1. 2. 2004 Independent: generální ředitel BBC "rezignoval proti své vůli"   
1. 2. 2004 "BBC udělala chyby, ale vládní činitelé lžou"   
1. 2. 2004 Byford: Podívejte se, jak kvalitně BBC informuje o nynější krizi   
1. 2. 2004 Greg Dyke: Závěry lorda Huttona jsou právně chybné   
1. 2. 2004 Rozzuřená BBC se dává do boje proti Huttonovi, nikoliv však ve vysílání   
1. 2. 2004 BBC nebo "naše stanice"? Jan  Čulík
31. 1. 2004 Týden mediálních ohlasů Huttonovy zprávy   
31. 1. 2004 Gilligan: "Velkou část v krizi BBC sehrály nevyvážené úsudky lorda Huttona"   
31. 1. 2004 "Zdrcení" pracovníci BBC podpořili inzerátem odstoupivšího generálního ředitele a jeho principy   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
1. 2. 2004 Čelní reportéři televize BBC hrozí, že rezignují   
1. 2. 2004 Byford: Podívejte se, jak kvalitně BBC informuje o nynější krizi   
1. 2. 2004 Greg Dyke: Závěry lorda Huttona jsou právně chybné   
1. 2. 2004 Rozzuřená BBC se dává do boje proti Huttonovi, nikoliv však ve vysílání   
1. 2. 2004 BBC nebo "naše stanice"? Jan  Čulík
1. 2. 2004 Dyke: britská vláda BBC "systematicky zastrašovala"   
1. 2. 2004 Independent: generální ředitel BBC "rezignoval proti své vůli"   
1. 2. 2004 "BBC udělala chyby, ale vládní činitelé lžou"   
31. 1. 2004 Týden mediálních ohlasů Huttonovy zprávy   
31. 1. 2004 Gilligan: "Velkou část v krizi BBC sehrály nevyvážené úsudky lorda Huttona"   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
31. 1. 2004 Bush přiznal pochybnosti o existenci iráckých ZHN   
30. 1. 2004 Nebudeme zkoumat, proč jsme šli z falešných důvodů do války, bylo by to rozptylování pozornosti   
29. 1. 2004 David Kay: Američtí špioni se mýlili   
29. 1. 2004 Američané propustili děti, zadržované v Guantánamu   
27. 1. 2004 Bushova vláda přestala tvrdit, že měl Irák zbraně hromadného ničení   
24. 1. 2004 Proč tvrdil Blair, že existují irácké zbraně hromadného ničení, když pro to neměl důkazy?   
23. 1. 2004 Fukuyama: Spojené státy se musejí naučit, jak zavádět demokracii v jiných zemích   
23. 1. 2004 USA: Hlavní expert na irácké zbraně hromadného ničení rezignoval   
19. 1. 2004 Irák: 100 000 demonstrantů požadovalo volby   
16. 1. 2004 Čelný irácký duchovní kritizoval americký plán jmenovat novou iráckou vládu   

Školství RSS 2.0      Historie >
29. 1. 2004 O tragické situaci českého školství Jan  Baláč
26. 1. 2004 České základní školství je tragédie Jan  Paul
24. 1. 2004 O školství - v ČR i jinde Jan  Čulík
20. 1. 2004 Je univerzitní školné ve výši 150 000 Kč ročně jedinou možností, jak hospodářsky přežít?   
19. 1. 2004 Je potřebné umět číst s porozuměním Ondřej  Hausenblas
5. 1. 2004 Školství Jana  Poslová
2. 1. 2004 České školství: Není fér svádět vinu na studenty Jan  Raszyk
30. 12. 2003 Není to vina jen učitelů Jana  Poslová
30. 12. 2003 Dobré učitele je nutno zaplatit Tomáš  Gawron
29. 12. 2003 České školství: problémem nejsou učitelé, na sobě musí pracovat každý sám Josef  Vít

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
19. 1. 2004 Stávající volební období je šancí pro partnerské soužití osob téhož pohlaví Andrea  Cerqueirová
5. 11. 2003 Festival MEZIPATRA 2003   
2. 10. 2003 Nepovedená koláž ČT: Homosexuální karneval-heterosexistický parlament Věra  Sokolová
9. 9. 2003 Ještě jednou o "léčbě homosexuality" Vojtěch  Polák
9. 9. 2003 Homosexualita a potraty: Objektivní fakta versus subjektivní interpretace Pavel  Mareš
5. 9. 2003 O možnosti "léčit" homosexualitu: mýlí se pan Mareš Vojtěch  Polák
4. 9. 2003 "Někomu pomůže, nikomu neublíží" Josef  Veger
3. 9. 2003 O homosexualitě: Omyly pana Žaloudka Pavel  Mareš
28. 8. 2003 Gayové nepotřebují registrované partnerství   
27. 8. 2003 Jak se pletou odpůrci leseb a gayů Petr  Žaloudek / Fid

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
6. 1. 2004 Opusy o nevěře Josef  Švéda
11. 12. 2003 Hrabal jako žvýkačka Štefan  Švec
10. 12. 2003 Co znamená Kunderův škleb Štefan  Švec
9. 12. 2003 Exil jako otevření mysli Jan  Čulík
9. 12. 2003 Osud lidí ve střední Evropě je nesdělitelný - a obráceně Jan  Čulík
3. 12. 2003 Ohlédnutí Jaroslav  Hutka
2. 12. 2003 Než zemřete, proměníte se v klišé Jan  Čulík
1. 12. 2003 Má nyní Havlova hra Vernisáž levicově anarchistický význam? Jan  Čulík
20. 11. 2003 O zdřevěnělé řeči: důležitá příručka pro novináře Jan  Čulík
20. 11. 2003 Neptejme se zásadně "do kdy?" Vladimír  Just

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2004 Daniel Herman: Pro vnitřní potřebu není pro vnitřní potřebu, i když to musí být pro vnitřní potřebu Štěpán  Kotrba
14. 1. 2004 Kardinál podpořil užívání kondomů   
7. 1. 2004 Je-li mír možný, je povinností! Jan  Pavel II.
7. 1. 2004 Kontroverze ohledně náboženských symbolů zuří i v Německu   
25. 12. 2003 Jan Pavel II. odsoudil "terorismus"   
23. 12. 2003 Miloslav Vlk: Žena je jen schránkou pro nenarozeného člověka   
19. 12. 2003 Komunistická represe církví a procesy v padesátých letech Ivo V. Fencl
12. 12. 2003 Vatikán: další italská mafie? Fabiano  Golgo, Hana Profousová
26. 11. 2003 Politické miesto pre Boha Karol  Moravčík

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
29. 1. 2004 Izrael ignoruje mezinárodní zákony a základní lidská práva Palestinců Jana  Malá
20. 1. 2004 Palestinci nevylučují, že izraelská vláda přistoupí k jejich odsunu   
16. 1. 2004 Izrael pozval Sýrii na "mírové rozhovory" do Jeruzaléma   
14. 1. 2004 Izrael má obavy z rozšíření jaderných informací   
13. 1. 2004 O jakém míru to Ahmed Qurei mluví? Pavel  Mareš
12. 1. 2004 Amerika se už nyní stává obětí vlastní preventivní bezpečnostní doktríny Štěpán  Kotrba
12. 1. 2004 J'accuse? Simone  Radačičová
12. 1. 2004 Zeď ničí mír - bude nakonec Izrael etnicky vyčištěn? Štěpán  Kotrba
9. 1. 2004 Zákroky proti mírovým demonstracím u izraelské izolační zdi   
6. 1. 2004 Co si lidé myslí o novém americkém "bezpečnostním opatření"