28. 8. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
28. 8. 2003
Na úvod musím říci, že jsem v otázce dálnice D47 nebyl donedávna nějak zvlášť dobře informovaný. Lépe řečeno, něco jsem si přečetl, ale jen z toho, co napsal náš zmanipulovaný a PR agenturami vydatně kojený tisk. S určitou sebemrskačskou (coby moravský rodák) škodolibostí jsem pak po internetu sám rozšiřoval balíky této špíny, v bláhové naději, že se mi tím třeba podaří pomoci společensky odepsat nějakého údajně zkorumpovaného politika.
28. 8. 2003
čtvrtek 14.00: Britský premiér Tony Blair svědčil před soudním vyšetřováním smrti dr. Davida Kellyho ve čtvrtek od 11.30 do 13.50 středoevropského času. Zde je shrnutí jeho výpovědi:
28. 8. 2003

Pohled ruských expertů na aktuální otázky mezinárodně politických vztahů

V červenci 2003 se v Moskvě konala mezinárodní konference, uspořádaná Asociací "Rusko - USA" na téma "Rusko - USA: hledání vzorce pro partnerství". Hovořilo se převážně o vztazích Ruska nejen ke Spojeným státům, ale i Evropě. Čtenáři Britských listů tak dostávají - exkluzivně - autentický pohled na problematické oblasti mezinárodně politických vztahů -- pohled odjinud. Určitě je zajímavé srovnat stručnou zprávu z jednání s tím, co o vztazích dvou supervelmocí pronikne od "českých" diplomatů, "českých" politiků a "českých" masmédií k občanům České republiky - "normálně".
28. 8. 2003
Britský ministr obrany Geoff Hoon se ve středu před soudním vyšetřováním smrti Davida Kellyho energicky obhajoval a tvrdil, že s dr. Kellym zacházel férově a že se nepodílel na rozhodnutí prozradit jeho jméno sdělovacím prostředkům ani BBC, to prý učinil vysoký pracovník úřadu Tonyho Blaira.
28. 8. 2003
Čestmír Kopecký, Vladimír Morávek, Jan Budař
Tvůrci filmu očekávají v pražském kině Světozor dne 2. září 2003 ve 20 hodin stotisícího diváka. Nuda v Brně je vynikající film. Recenze Britských listů je ZDE. Líbila se nám i pozvánka na tuto akci:


Nejprve budeme asi deset minut vyhlížet stotisícího diváka filmu,
pak ten divák přijde,
všichni si ho budou prohlížet,
jak vypadá - a on vyjukaný
bude proklínat chvíli, kdy ho napadlo
jít dnes večer do kina,
pak ale dostane dort
a bude maličký ohňostroj
- tak to ho snad smíří

Kopecký s Morávkem a Budařem
budou šťastni,
protože jim už nehrozí exekuce
naopak
budou moci točit svůj další film
který se bude jmenovat
Hrubeš a Mareš
jsou kamarádi do deště

28. 8. 2003
Toto je reakce na tento článek.

Proč byla zrušena vlaková pošta v Německu, nevím, ale vím, proč byla zrušena v České republice, napsala nám jedna čtenářka, jejíž jméno je redakci známo. Vagony, ve kterých se vozila pošta, vlastnila a udržovala Česká pošta. Českým drahám platila jen za odtažení těchto vagonů. České dráhy začaly za tuto službu vyžadovat takové peníze, že pro Českou poštu bylo levnější nakoupit nákladní auta a platit jejich provoz i zaměstnat řidiče, kteří by s nimi jezdili, než platit Českým drahám. Podobný přístup mají České dráhy k nákladní dopravě obecně a podniků, které přestaly z tohoto důvodu používat služeb Českých drah, je celá řada.

Napsal jsem: "Je to zajímavé, mám-li to publikovat, potřebuju vědět, kdo jste a jak to víte," a přišla tato podrobná odpověď: (JČ)

28. 8. 2003
Opět jeden článek na (makro)ekonomické téma, a tak mi to nedá, abych se neozval. Nejsem žádným naivním obdivovatelem MMF, ani jméno Pongrac Nagy jsem v životě neslyšel a tudíž proti němu nic osobního nemám. Nebudu rozebírat konkrétní politiku MMF, to je téma minimálně na disertační práci a navíc, ať by tato práce došla k jakémukoliv závěru, stejně by polovina ekonomů souhlasila a polovina by byla proti. Zastavím se však u několika tvrzení, která jsou zjevně nesmyslná (i když pro komentátora deníku Guardian možná ne).

Polemika s tímto článkem.

28. 8. 2003
Mám podezření, že Petr Žaloudek ve svém článku Jak se pletou odpůrci leseb a gayů bezostyšně manipuluje, míní Aleš Václav Kratochvíl. Nevyznám se v otázkách ostatních, můj pocit však pramení z toho, co tvrdí o Omylu devátém. Žaloudek naznačuje, že homosexuální pár potřebuje zapsané partnerství kvůli vztahu "například ke státu (přiznání sociálních dávek při ošetřování nemohoucího partnera), zaměstnavateli (odškodné při úrazu či úmrtí partnera), policii a soudům (možnost odmítnutí výpovědi, spoluodpovědnost), bankám (získávání hypoték)".

Polemika s tímto článkem.

28. 8. 2003

Pošta mi ztratila cenné psaní (!), a když chci reklamovat toto ztracení, musím platit reklamační poplatek 50,- Kč... Přestože v ceně CENNÉHO psaní je právě pojistka proti ztracení... :-), poznamenává Daniela Pilařová.

Ano, je to známo, že pokud provede Česká pošta nějakou službu špatně, nebo vám ztratí či nedoručí dopis, pokud si chcete stěžovat, musíte jí předem (za tu špatnou službu?) zaplatit. Je to Kapitalismus, který zešílel. Psali jsme o tom už ZDE.

28. 8. 2003

Vyšlo nové číslo literárního čtvrtletníku Texty. Kompletní archiv časopisu, včetně aktuálního čísla, naleznete na adrese http://www.inext.cz/texty

Krátce z obsahu 30. čísla:

  • Rozhovor s Václavem Bělohradským
  • Básně Lubora Kasala
  • Prózy Antonína Bajaji, Františka Šístka, Lukáše Berného
  • Comics a úvodník Michala Jareše
  • Překlady z polštiny a chorvatštiny
  • Ohlédnutí za zlínským festivalem Literární květen 2003
  • Recenze Jakuba Chrobáka
  • 28. 8. 2003
    Je zcela zřejmé, že termín 31.8.2003, stanovený vládou ministrovi informací V. Mlynářovi pro předložení aktualizované Koncepce přechodu na digitální vysílání, nebude splněn. Dojde tedy k dalšímu odkladu dokumentu, který by měl zahájit zásadní změnu systému rozhlasového a televizního vysílání v České republice.
    28. 8. 2003
    Maurice Lemoine, Maniére de Voir

    Mezi 3. až 7. dubnem tohoto roku bylo v Havaně odsouzeno ve zkráceném řízení 75 disidentů k mimořádně dlouhým trestům (až k 28 letům vězení) "z důvodu porušení zákona o ochraně národní nezávislosti a kubánského hospodářství". Několik dní poté, 11. dubna, byl vykonán trest smrti nad třemi Kubánci, kteří vyzbrojeni pistolemi a noži unesli výletní jachtu a její osazenstvo vzali za rukojmí (pár dní před tím byla unesena dvě letadla). Jejich odvolání k Nejvyššímu soudu a Státní radě byla projednána "povrchním a nepřiměřeným způsobem". (ze zprávy Amnesty International s názvem "Obnovení trestu smrti. Porušení lidských práv, které nelze ospravedlnit." ze dne 14. dubna 2003)... Každý, kdo se považuje za stoupence demokratických zásad, nemůže zůstat netečný k přísnosti trestů, které byly vyneseny proti kubánským disidentům.

    28. 8. 2003
    Je mnoho věcí, kterým já ve spojení s Vladimírem Železným nevěřím. Například, že neměl miliardu na zaplacení Lauderovi a že pak byl odstaven od vlivu na televizi, kterou vybudoval. Protože jsem o tom nepsal pro Britské listy, ale pro jiné noviny, zopakuji zde stručně svoje argumenty (kdo jste můj minulý článek o Vladimíru Železném četli, přeskočte několik následujících odstavců).
    28. 8. 2003
    V reakci na text pana Kahouna shrnuji pár poznámek o Vladimíru Železném, většinu z nichž opakuji už někdy od roku 1994. Jejich mottem je: Synonymem podnikatelství není podvádění a to, že někdo je - či byl - úspěšný podnikatel, neznamená, že účel světí prostředky a že je možno zapomenout na to, jakými prostředky bylo jeho případného podnikatelského úspěchu dosaženo.
    28. 8. 2003

    Myslíme, že je načase znovu publikovat několik článků z více než šest let staré kontroverze o televizi Nova. Britské listy, tehdejší příloha Neviditelného psa, v prosinci 1996 exkluzivně publikovaly zjištění Milana Šmída, že podnik CME začal - aniž by o tom informoval RRTV - za pomoci tehdejšího ředitele televize Nova Vladimíra Železného výrazně posilovat svou majetkovou pozici v této české komerční televizi. Zároveň však tím společnost CME zahájila proces, který nakonec vedl k tomu, že ji Vladimír Železný z vlastnictví televize Nova vyšachoval - umožnila mu totiž touto transakcí zvýšit svůj tehdejší podíl v držiteli licence, společnosti CET 21, na šedesát procent. Oplátkou se ve smlouvě, o niž si Železný zřejmě myslel, že je tajná, a tak o ní mlčel (avšak byla zveřejněná na stránkách amerického kapitálového dohledu) Železný zavázal, že bude vždy hlasovat ve společnosti CET 21 na podporu zájmů firmy CME. Toto byly kořeny problémů, které pak vedly k rozkolu mezi Železným a CME a nakonec k prohrané arbitráži. Britské listy upozorňovaly na nekontrolovatelnost a nezvládnutelnost obou protagonistů už od roku 1996.

    Níže publikujeme také pro kontrast dva příspěvky o tom, jak je regulována komerční televize ve Velké Británii - a rozhovor s Tomášem Ježkem, tehdy ředitelem pražské burzy, který v něm vyjadřuje názor, že komerční televize přece smí manipulovat zpravodajství ve svém podnikatelském zájmu, protože je komerční...:)

    (Všechny tyto - a další - materiály k televizi Nova vyšly v prvním knižním výboru z Britských listů ...jak Češi myslí, Chomutov, 1999, ISBN 80-86201-14-7)

    28. 8. 2003
    Už před vánocemi [1996] jsme upozornili na to, že podle na Internetu zveřejněné čtvrtletní zprávy podniku Central European Media Enterprises

    (a) prodala 1. srpna 1996 Česká spořitelna 22 procent svých akcií v televizi NOVA podniku CME (ponechala si přitom pro dvě procenta akcií hlasovací práva), čímž se zvýšil akciový podíl podniku CME, jemuž dominuje dědic amerického kosmetického impéria Estée Lauder, na 88, respektive 86 procent.

    Článek vyšel původně v BL dne 8. ledna 1997, ZDE

    28. 8. 2003
    "Komerční televize musí dodržovat zásady nestrannosti", řekla Britským listům Virginie Leeová, tisková mluvčí britské Rady pro komerční rozhlasové a televizní vysílání.

    Rozhovor původně vyšel v BL dne 20. října 1996, ZDE

    28. 8. 2003

    Snad největší mediální obchodní transakce minulého roku proběhla zcela mimo povědomí české veřejnosti

    Jak uvádí čtvrtletní finanční a podnikatelská zpráva firmy Central European Media Enterprises k 30. září 1996 na straně 18, 1. srpna 1996 odkoupil podnik CME od České spořitelny jejích 22 procent akcií ČNTS NOVA za jednu miliardu Kč (37,1 miliónů dolarů), to jest v ceně 45 miliónů korun za jedno procento akcií.

    Původně vyšlo v Britských listech dne 13. 1. 1997, ZDE

    28. 8. 2003
    Čulík: Televize NOVA vysílala koncem týdne v souvislosti s majetkovými přesuny v CET 21 a CME reportáž, kriticky zaměřenou proti České televizi. V ní byly záběry vás, jak říkáte, že americký kapitál je pro ČR důležitý. Chci se vás zeptat. Hovořilo se v natáčeném rozhovoru o majetkových přesunech v TV NOVA? Ptal se vás reportér přímo na toto?

    Ježek: A co -co - co vy jste zač? Co se do toho pletete? Nevím. Kdo vám dal moje telefonní číslo?

    Zatelefonoval jsem v neděli dopoledne Tomáši Ježkovi, řediteli pražské burzy, abych zjistil, zda skutečně televize NOVA ve svém útoku na Českou televizi ve věci zveřejnění majetkových přesunů v ČNTS NOVA vytrhla jeho výroky z kontextu. To jsem se předtím dověděl z druhé ruky.

    Nova totiž vysílala koncem minulého týdne zpravodajský šot, v němž obvinila Českou televizi, že nyní znovu "brojí proti přílivu amerického kapitálu", tak, jak za komunismu "bojovala proti americkému imperialismu".

    Tento rozhovor vyšel v Britských listech 20. ledna 1997, ZDE

    28. 8. 2003
    Tento rozhovor s mluvčí britské Rady pro komerční televizní vysílání Susan Prancovou vyšel v Neviditelném psu dne 3.února 1997.
    27. 8. 2003
    Dojíždím autem do práce, z Polné do Jihlavy, píše Dušan Mrázek. Jezdím po docela slušných okreskách a cestou do Jihlavy mám asi 6 km dlouhý úsek silnice 1.třídy. Platí zde omezení 90km/hod, které ale skoro nikdo nedodržuje. Jezdím takto tři roky a policistu jsme zde potkal asi třikrát - schovaného na stále stejném místě. Na to, že se zde nejezdí 90 km/hod, ale podstatně víc, je to dost bída. Poslední havárku si zde pamatuji, když zhruba ve 170km/hod smetl Opel Omega Avii - zvláště večer je svíčka hezky vidět. O kousek dál je přehledná křižovatka, kde je co měsíc havárka. Někdy plechy, někdy velmi těžká zranění. To vše se stává, jenže vidět na tomto úseku policistu je téměř zázrak.
    27. 8. 2003
    Šéfové britských výzvědných služeb, pod tlakem z Downing Street, prosili na poslední chvíli pracovníky svých rozvědek, aby našli nějaké nové důkazy, které by bylo možno včlenit do oficiální britské zprávy o iráckých ZHN, vyšlo včera najevo u soudního vyšetřování, zabývajícího se okolnostmi smrti dr. Davida Kellyho.
    27. 8. 2003
    John Scarlett, šéf spojeného výboru britské vlády pro otázky rozvědky a přítel premiéra Tonyho Blaira ZDE svědčil v úterý před soudním vyšetřováním smrti vědce dr. Davida Kellyho, že vládní zpráva o Iráku ze září 2002 nebyla zdramatizována a že reportáž Andrewa Gilligana v rozhlase BBC z 29. května byla "naprosto nepravdivá".

    středa dopoledne: Guardian k tomu ve středu publikoval drzou karikaturu známého kreslíře Steva Bella, "filmový plakát", na němž "Ali Campbellman" a "Albert R. Blairoli" (zjevný mafiánský podtext) "uvádějí velkofilm Licence na šíření lží ("pork pies", "vepřové koláče" je dětský eufemismus pro "lhaní", a "Scarlett" drží v rukou vepřový koláč s nápisem "45 mins.") V tomto "velkofilmu" hraje herec jménem "Baldy Lickspittle" (Plešatec Patolízal) Johna Scarletta ZDE. (To by byla v ČR zase žaloba jak vyšitá... nebo ne? JČ)

    27. 8. 2003
    Myslíte si, že jen blázen by si objednal v reakci na neodbytnou spamovou reklamu pilulky na "zvětšení penisu"? Tak to se tedy hodně pletete, zjistil - v depresi - časopis Wired:
    27. 8. 2003
    Většina válek končí, ale irácká válka číslo dvě jaksi neskončila - ochromuje politiku obou agresorských zemí, napsal včera v listě Guardian jeho komentátor Hugo Young:
    4. 8. 2003

    Finanční příspěvek na provoz Britských listů vás nic nemusí stát - Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

    V červenci 2003 obdrželo Občanské sdružení Britské listy od čtenářských sponzorů celkem 7260,00 Kč. Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary.

    Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

    Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

    18. 6. 2004

    Ceník reklamy na BL

    Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
    28. 8. 2003 Nuda v Brně Čestmír  Kopecký, Jan Budař, Vladimír Morávek
    28. 8. 2003 Signály z Moskvy I. Ladislav  Žák
    28. 8. 2003 Je Železný opravdu mimo hru o Novu, čemu nevěřím kolem arbitráží a co s tím mají společného koně? Ladislav  Kahoun
    28. 8. 2003 Proč už nikdo nikdy nemůže brát Vladimíra Železného vážně Jan  Čulík
    28. 8. 2003 Leden 1997: Ještě jednou k případu CET 21, CME a televize NOVA: Jan  Čulík
    28. 8. 2003 Říjen 1996: Kontrast - Komerční televize v ČR a v Británii Jan  Čulík
    28. 8. 2003 Leden 1997: Rozhovor s Tomášem Ježkem, ředitelem pražské burzy   
    28. 8. 2003 Únor 1997: Komerční televize musí splňovat podmínky kvality Jan  Čulík

    21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
    22. 8. 2003 O mentalitě svlačce a mentalitě bolševníku Jaroslav  Pour
    21. 8. 2003 Poučení z krizového vývoje - dvacáté první srpny a přítomnost Michal  Jurza
    21. 8. 2003 O mentalitě svlačce Jan  Čulík
    21. 8. 2003 Proč se mlčí o občanském odporu ze srpna 1969? Karel  Mašita
    20. 8. 2003 Okupácia 1968: KSS je hlboko zakotvená vo svojej minulosti Juraj  Marušiak
    11. 8. 2003 Nedožitých 55 let Jana Palacha Jaroslava  Čajová
    14. 7. 2003 1968 Přemysl  Janýr
    4. 6. 2003 Konec českých dějin? Mojmír  Babáček
    24. 4. 2003 Lidství na skřipci Jan  Čulík
    2. 4. 2003 Rytí záhonu Jaroslav  Hutka

    Automobilismus RSS 2.0      Historie >
    27. 8. 2003 Nehodovost: Policie proti sobeckému a nebezpečnému ježdění nezasahuje   
    26. 8. 2003 Čím jsem "úspěšnější", tím víc mrtvých Jan  Čulík
    26. 8. 2003 O nehodovosti na českých silnicích Vojtěch  Polák, Jan Čulík
    26. 8. 2003 Nehodovost: statistické údaje se dají interpretovat různě   
    26. 8. 2003 Nehodovost ještě jinak   
    8. 8. 2003 Zlikvidují zautomatizované automobily veřejnou dopravu?   
    8. 8. 2003 Jak platit za užívání silnic   
    8. 8. 2003 Systémy pro automatickou jízdu automobilů už existují   
    8. 8. 2003 Radost bourat   

    Česká pošta RSS 2.0      Historie >
    28. 8. 2003 Proč byla v ČR zrušena vlaková pošta II.   
    28. 8. 2003 Ztratí-li vám Česká pošta cenné psaní, budete jí (za to) muset zaplatit   
    21. 8. 2003 Jenom dvě stě kilometrů, nebo ještě blíže... Filip  Rožánek
    20. 8. 2003 Česká pošta: "Z Králíků jděte do Jindřišské"   
    15. 8. 2003 Proč byla zlikvidována vlaková pošta Tomáš  Krček
    11. 8. 2003 Česká pošta: Pracuje méně, kasíruje více Štěpán  Kotrba
    11. 8. 2003 Česká pošta, kapitalismus, který zešílel za další Eduard  Vacek
    11. 8. 2003 Česká pošta má své předpisy, vyplývající ze zákona, a ty musí dodržovat Štěpán  Kotrba
    11. 8. 2003 Ještě jednou o České poště Jan  Čulík
    10. 8. 2003 Předpisy České pošty pro doručování zásilek   

    ČRo 6 a někdejší Svobodná Evropa RSS 2.0      Historie >
    25. 8. 2003 Zpráva CEMESu o ČRo 6 pro Radu Českého rozhlasu Jan  Čulík
    21. 8. 2003 Facka zprava aneb štěkání podle Jemelky Štěpán  Kotrba
    20. 8. 2003 Proč nepíše Jan Urban jako američtí novináři Jan  Čulík
    18. 8. 2003 Kolik peněz si může ještě dovolit Český rozhlas vyhodit "do éteru" Štěpán  Kotrba
    18. 8. 2003 ČRo 6 - tažný kůň s klapkami na očích, který zatáčí pouze vpravo Štěpán  Kotrba
    28. 7. 2003 O cestě Jana Urbana do Iráku Jan  Čulík
    18. 7. 2003 Komentář kontra zpravodajství Jan  Maršák
    18. 7. 2003 RFE/RL: Stěhovat se nebudeme, nebudeme a nebudeme Štěpán  Kotrba
    16. 7. 2003 Jak Jan Urban ve veřejnoprávním rozhlase šíří propagandu ve prospěch Bushovy vlády Jan  Čulík
    16. 7. 2003 Stane se ČRo 6 stejně promarněnou šancí, jakou bylo "Rádio Svobodná Evropa"? Jan  Čulík

    Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
    28. 8. 2003 Gayové nepotřebují registrované partnerství   
    27. 8. 2003 Jak se pletou odpůrci leseb a gayů Petr  Žaloudek / Fid
    18. 8. 2003 Malá provokativní poznámka nejen k homosexualitě Aleš  Kubeczka
    14. 8. 2003 Gayové chtějí jen normálně žít   
    13. 8. 2003 Homosexuálové "by neměli mít právo vychovávat děti", není radno se odlišovat   
    12. 8. 2003 Dokument úzkoprsého fanatizmu Radovan  Geist
    12. 8. 2003 Proč BL publikují bláboly o homosexualitě Vojtěch  Polák
    11. 8. 2003 Co homosexuali vlastne chcu?   
    7. 8. 2003 "Poučení z krizového vývoje" bylo demokratickým čajíčkem Pavel  Mareš
    5. 8. 2003 Kladivo na ...?! Ladislav  Žák

    Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
    15. 8. 2003 Odmítání interrupcí - žádný pokrok od roku 1588 Anna  Čurdová
    30. 7. 2003 Interrupce - odrhovačka o vraždě neviňátek Anna  Čurdová
    10. 7. 2003 Plávajúca potratová klinika Sylvia  Porubänová
    4. 7. 2003 Ústav pro čistotu rasy Robert  Pokorný
    2. 7. 2003 Interrupce ano, nebo ne? Josef  Veger
    23. 6. 2003 Designer babies: Potřebujeme nový morální kompas   
    6. 6. 2003 Stoupenci potratů zaznamenali v USA porážku   
    4. 6. 2003 Milujte se a nemnožte se Dominik  Lukeš
    26. 5. 2003 V Kolíně nad Rýnem se konala feministická konference   
    15. 5. 2003 Očakávané rozhodnutie slovenského Ústavného súdu o umelom prerušení tehotenstva a jeho možné dôsledky Ladislav  Orosz

    Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
    27. 8. 2003 Bush má potíže   
    27. 8. 2003 Pod tlakem britské vlády hledala rozvědka zoufale důkazy pro zprávu o Iráku   
    23. 8. 2003 Vyšetřování smrti dr. Kellyho zveřejnilo tisíce důvěrných dokumentů   
    22. 8. 2003 Co je americký neokonzervatismus?   
    22. 8. 2003 Irák a Američané: "okupační armády nejsou nikdy považovány za osvoboditele"   
    22. 8. 2003 Irák není druhý Vietnam, ale Američané potřebují víc vojáků   
    22. 8. 2003 Dr. Kelly měl pocit, že zradil své irácké přátele   
    21. 8. 2003 Útok na OSN v Bagdádu: Hrst názorů ze světového tisku   
    20. 8. 2003 Vojna v Iraku sa oficiálne skončila, ale casus belli sa iba hladá... Daniel  Krajcer
    19. 8. 2003 Aféra David Kelly: Šéf Blairova štábu varoval, že "Saddám není hrozbou"   

    BBC, Alastair Campbell, Saddám Husajn a "45 minutová hrozba" z Iráku RSS 2.0      Historie >
    28. 8. 2003 Blair: Rezignoval bych, kdyby byla Kellyho obvinění pravdivá   
    27. 8. 2003 Bush má potíže   
    27. 8. 2003 Pod tlakem britské vlády hledala rozvědka zoufale důkazy pro zprávu o Iráku   
    25. 8. 2003 Reportér Gilligan prozradil Kellyho poslancům   
    23. 8. 2003 Vyšetřování smrti dr. Kellyho zveřejnilo tisíce důvěrných dokumentů   
    22. 8. 2003 Dr. Kelly měl pocit, že zradil své irácké přátele   
    21. 8. 2003 Dr. David Kelly předpověděl svou smrt v lese   
    20. 8. 2003 Alastair Campbell popřel, že zdramatizoval vládní zprávu o Iráku   
    19. 8. 2003 Aféra David Kelly: Šéf Blairova štábu varoval, že "Saddám není hrozbou"   
    18. 8. 2003 Aféra David Kelly a falešné důvody pro útok na Irák -- shrnutí první etapy vyšetřování   

    Česká literatura RSS 2.0      Historie >
    28. 8. 2003 Nové číslo Textů   
    11. 7. 2003 Jungmannovy Hudlice 230 let od narození slavného rodáka Jaroslava  Čajová
    7. 7. 2003 Prague Spring - Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí Petr  Fiala
    27. 6. 2003 Wow, Viewegh! Petr  Fiala
    18. 6. 2003 Dousková je červená knihovna Jiří  Škuba
    17. 6. 2003 Maminka Irena  Dousková
    17. 6. 2003 Mother Irena  Dousková
    17. 6. 2003 Ještě jednou Irena Dousková Jan  Čulík
    16. 6. 2003 O tom, jak život uplývá mezi prsty Jan  Čulík
    16. 6. 2003 Doktor Kott přemítá Irena  Dousková