25. 8. 2003
Zpráva CEMESu o ČRo 6 pro Radu Českého rozhlasu
S menší, ale stále značnou -- mírou pravděpodobnosti lze také předpokládat, že na tuto stanici přechází z dřívější stanice představa, že jde o názorově dosti vyhraněné vysílání, pro něž je charakteristická inklinace k liberálně-konzervativním postojům, pozitivní orientace na postoje a názory projevující se v euroatlantských strukturách, ostražitost vůči sociálně-solidarizujícím politickým postojům a ostře emocionálně odmítavý vztah k období poválečného totalitárního režimu a ke všem jevům, které lze vyložit jako důsledek tohoto režimu.
Centrum mediálních studií CEMES, přidružená to výroba fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, konečně publikovalo na svých stránkách studii o ČRo 6, vypracovanou pro Radu Českého rozhlasu, ZDE. Je to studie opatrná a do určité míry mnohomluvná. |
Jakkoliv je významnou součástí zmiňované tradice programové nabídky stanice zpravodajství, celková analýza dokladového materiálu prokázala, že ČRo 6 lze považovat za převážně publicistickou stanici, méně již za stanici zpravodajskou (či analytickou). Ve zpravodajství i v publicistice převažují mužské hlasy. (...) Je možné si [tuto skutečnost] vyložit jako přežívající model "maskulinního" vidění světa typu "veřejný muž -- soukromá žena". Podrobněji se případnou politickou nevyvážeností ČRo 6 zpráva nezabývá, nepokouší se ani o konkrétní analýzu vybraných pořadů, zůstává v podstatě jen u statistického výčtu témat a u analýzy formálních stránek vysílání. Zpráva CEMESU konstatuje, že ČRo 6 přináší většinou informace na zahraničněpolitická, nikoliv domácí témata. (Srovnávala například témata ve vysílání ČRo 6 se zpravodajskými tématy českých celostátních deníků - proč se však na FSV UK neustále bere práce českého denního tisku jako norma? - a zjistila, že agenda ČRo 6 je jiná.) Zpráva vlastně nepřímo, diplomaticky konstatuje, že ČRo 6 neplní poslání "poskytovat objektivní, ověřené, všestranné a vyvážené informace pro svobodné vytváření názorů", jak ukládá zákon, ale kulantně to vysvětluje tím, že toto je úkolem pro zpravodajskou stanici a ČRo 6 zpravodajskou stanicí není, je stanicí publicistickou (oddíl 3.2.1.) Kromě toho, argumentuje zpráva, tento úkol prý platí pro ČRo jako celek, nikoliv nutně pro jeho jednotlivé stanice. Zpráva se věnuje podrobněji různým technickým aspektům vysílání ČRo 6, například tomu, že poslední zprávy vysílá tato stanice už v 18 hodin, že premiéru svých publicistických pořadů vysílá v době, kdy jsou posluchačům těžko přístupné, naopak v době, kdy by posluchači poslouchat mohli, například o víkendu, se často vysílají reprízy. Hlavně v důsledku technických nesrovnalostí a "nepoužitelnosti" programového schématu uzavírá zpráva CEMESU:
Pro českou (rozhlasovou) mediální krajinu by mohlo být přínosné, kdyby se v ní vyskytoval subjekt, který se soustavně věnuje jednak zahraničnímu zpravodajství, jednak tematicky i postojově alternativní publicistice. Stanice ČRo 6 má prostor pro to, aby mohla tuto roli plnit, leč fakticky (obsahem i vysílacím schématem) ji zatím neplní nebo plní jen ve velmi omezené míře.
|