15. 3. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
15. 3. 2004

Vládnoucí Lidová strana přiznala, že byla neočekávaně poražena ve všeobecných volbách, které se v neděli konaly ve Španělsku po čtvrtečních madridských atentátech. V neděli večer, kdy byly sečteny téměř všechny hlasy, získali socialisté 43 procent hlasů, zatímco Lidová strana premiéra Aznara získala jen 38 procent hlasů. Volby byly ovlivněny zprávami, že prý čtvrteční bombové atentáty, při nichž zahynulo 200 osob, zorganizovala organizace al Kajda. Španělských všeobecných voleb se účastnilo 63 procent voličů. Ukončily osm let konzervativní vlády ve Španělsku.

Pozorovatelé poznamenávají, že španělská Lidová strana možná prohrála volby v důsledku toho, jak reagovala v prvních hodinách po útocích. Obvinila totiž z útoku baskickou separatistickou organizaci ETA a vyvolala všeobecné podezření, že vláda lže.

V souvislosti s útoky se čtvrtečními útoky byly zadrženy tři osoby z Maroka a dva Indové.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Sloupek

pátek 23.30: Hned po půlnoci ze čtvrtka na pátek mi vynadal čtenář Jiří Plešek za noticku o atentátech ve Španělsku, která se mu zdála příliš stručná:

Píšu vám první e-mail, ale přinutilo mě k tomu to, jak se stavíte k tomu, co se stalo v Madridu. A to jen dokazuje to, ze to, čeho jste se chtěl zbavit z české mentality, ve Vas pretrvává. Nejste ochoten v krizové situaci přijít s názorem. Čekáte tedy, až se to vyvine ETA vs. Al-Kajda , příp. co napíše Guardian. Na toto chcete finanční příspěvky? Ode mne tedy ne. Nikdy jsem nebyl clenem KSČ ani jiné teroristické organizace.

Na reakci mě fascinovalo, jak se čtenář neodbytně dožaduje propagandy, dokonce by zřejmě byl ochoten na ni i finančně přispívat. Pro mnohé lidi je, zdá se, v ČR stále ještě novinou, že veřejnoprávní média nesmějí šířit propagandu, nemají šířit "názory" ("mudrování") - mají analyzovat, informovat a přinášet profesionální úsudek.

Co od Britských listů Jiří Plešek po atentátech v Madridu očekával? Že budeme bulvárně a voajeristicky rozpatlávat neštěstí pozůstalých a bolest zraněných? Nebo že budeme neplodně spekulovat o tom, zda útok způsobila aj Kajda či ETA, když je zjevné, že to bude trvat nějakou dobu, než se zjistí atentátníci?

Uplynulo čtyřiadvacet hodin a největší hrozba je však nyní jasná. Je to hrozba evropské demokracii.

Jak vyplývá z nesmyslně "obrněné" tiskové konference pánů Grosse a Špidly, o níž píše na jiném místě v tomto vydání BL Štěpán Kotrba ZDE, nejvíc ohrožují bombové atentáty demokracii zejména v dosud nestabilních, postkomunistických zemích.

Britská média nedávno oznámila, že hodlá britská vláda zvýšit pro "boj proti terorismu" počet pracovníků svých výzvědných služeb o tisíc osob. Počet zaměstnanců britských výzvědných služeb tak dosáhne rekordního počtu, jaký kdy měl jen za druhé světové války.

Přesto si troufám doufat, že se britská bezpečnostní opatření, zavedená na ochranu občanů, výrazněji neprojeví na každodenním životě v té zemi. Na to je (doufám!) demokracie v zemích, jako je Británie, příliš stabilizovaná a pevná a existuje v té zemi mnoho lidí a organizací, které by okamžitě pozvedly hlas k protestům, kdyby se vlády pokoušely pod záminkou hrozby terorismu omezovat demokratické svobody.

V postkomunistických zemích je situace jiná. V řadě zemí světa, zejména na území bývalého Sovětského svazu, zavádějí vlády státní teror a útlak pod rouškou proamerického "boje proti terorismu".

Je pozoruhodné, že česká organizace Liga lidských práv je snad jedinou takovou organizací v postkomunistických zemích, která se nyní stala členem Mezinárodní federace pro lidská práva (FIDH). V jiných postkomunistických zemích dnes tato Federace vůbec zastoupení nemá - není v nich zájem - přesto, že se dlouhá léta v době komunistické totality FIDH zastávala lidských práv mj. intenzivně i v sovětském bloku.

Neexistují-li organizace, střežící lidská práva a demokratické svobody, je nasnadě, že vláda může podlehnout pokušení zneužít "protiteroristická opatření" a podstatně omezit vymoženosti demokracie. Z tiskové konference pánů Grosse a Špidly vyplývá obava, že česká vláda možná už nastupuje na tuto cestu.

Pachatelé násilných atentátů možná chtějí, aby se Evropa vydala cestou autoritářských režimů. Západní Evropa, myslím, bude schopna odolat tomuto pokušení.

Zůstává otázkou, zda tomuto pokušení odolá dosud v demokratických kramflecích nepříliš pevná postkomunistická středovýchodní Evropa.

Nebo že to všechno bude spíš v ČR nakonec vypadat tak švejkovsky jako obrněné transportéry, z nichž vytékal olej, před budovou pražského sídla americké stanice RFE/RL?

15. 3. 2004

V neděli v noci skončily v Rusku prezidentské volby. Dosavadní hlava ruského státu Vladimir Putin opět pohodlně zvítězil. Volby byly ostře kritizovány za to, že v předvolební kampani Kreml tvrdě potlačil veškerou opozici.

Ústřední volební komise oznámila, že v jednu hodinu moskevského času, kdy bylo sečteno 62,8 procent volebních okrsků, vítězil Putin 69,57 procenty voličských hlasů.

15. 3. 2004

V zálivu Guantánamo "nejsou snad žádní teroristé"

O drastických zkušenostech britských vězňů z Afghánistánu

"Když jsem se probral, nevěděl jsem, kde jsem. Ztratil jsem vědomí u zdi kontejneru, ale když jsem se probral, byl jsem uprostřed - ležel jsem na mrtvolách, vdechoval jsem zápach jejich krve a moči.

Nacpali asi 300 z nás do každého kontejneru, jaké se vozí na normálních náklaďácích, nacpali nás tam tak těsně, že jsme měli kolena na prsou, a téměř okamžitě jsme se začali dusit. Přežili jsme, protože někdo proděravěl kontejnery samopalem, ale střílel nízko a usmrtil další lidi střelbou. Když jsme se dostali ven, jen asi 20 lidí zůstalo naživu."

Shafiq Rasul, Ruhal Ahmed a Asif Iqbal, takzvaná "tiptonská trojka", tři muži propuštění v minulých dnech z amerického tábora v zálivu Guantánamo, poskytli týdeníku Observer dvanáctihodinový rozhovor o tom, co zažili v americkém táboře. Prozradili, že je v táboře od samého začátku vyslýchali i příslušníci britské rozvědky, a hovořili o drastických zážitcích, jimiž prošli. Po více než 200 výsleších od CIA, FBI, amerického úřadu pro vojenskou špionáž Defence Intelligence Agency, MI5 a MI6 byly Spojené státy nuceny přiznat, že se jejich tvrzení, že "tiptonská trojka" jsou teroristé, kteří podporují al Kajdu, vůbec nezakládá na pravdě.

Britští zadržení svědčili o tom, jak přežili po svém zatčení vojáky afghánské Severní aliance, ve válce o Afghánistán spojence USA, její rozsáhlý masakr vězňů. Ti totiž nacpali stovky vězňů do prázdných mobilních kontejnerů a uzamkli je v nich, takže se lidé začali dusit. Iqbal popsal, že v každém kontejneru přežilo jen 20 ze 300 osob, a to jen proto, že někdo kontejner proděravěl střelbou ze samopalu, čímž usmrtil další vězně.

Kompletní, drastický rozhovor v angličtině je ZDE
14. 3. 2004

neděle 11.00: Byl nalezen videozáznam, z něhož prý možná vyplývá, že se na čtvrtečních útocích v Madridu podílela organizace al Kajda, konstatoval španělský ministr vnitra.

V Pamploně zastřelil policista otce dvou osob, zatčených za probaskické pouliční násilí poté, co údajně odmítl vyvěsit černou šerpu na dveře svého obchodu.

Nedělní španělské všeobecné volby byly úplně zastíněny čtvrtečními útoky: premiér Aznar a jeho vláda jsou obviňovány ze zamlčování informací z politických důvodů.

15. 3. 2004

ČTK 13. 3. 2004, 20:11 - MADRID - Španělský ministr vnitra Ángel Acebes dnes oznámil, že v souvislosti se čtvrtečními atentáty v Madridu bylo zatčeno pět osob. Tři zatčení jsou Maročané a dva Indové, řekl ministr na tiskové konferenci. ... Ministr také bez dalších podrobností oznámil, že policie vyslýchá další dva "Španěly indického původu".

Česká tisková kancelář pojala ovšem španělskou zprávu po svém. Titulek zněl : Při vyšetřování výbuchů v Madridu zatčeni čtyři Arabové. Maroko ani Indie nejsou na arabském poloostrově, i když v Maroku se arabsky hovoří. Tři a dvě je pět, nikoliv čtyři. Islamistou není každý muslim. Militantním islamistou může být i Čech, nejen Arab. Čtenář není blbec, na rozdíl od editora ČTK.

15. 3. 2004

Stále více nespokojenců, kteří neuspěli se svou pří u Ústavního soudu ČR, se obrací k Evropskému soudu pro lidská práva, bez ohledu na to, zda je jejich stížnost oprávněná či nikoli. Rčení "jít do Štrasburku" se stává téměř tak běžné jako "jít do kina", protože Ústavní soud ČR v novém obsazení zrychlil vyřizování stížností tím, že řadu z nich odmítá za několik dní po přijetí, aniž by se seznámil se spisem. Mimoděk tak zvyšuje četnost a nepochybně i oprávněnost stížností "do Štrasburku," protože pravděpodobnost omylu při hodnocení stížnosti roste s mírou povrchnosti řízení.

12. 3. 2004

Cukr a bič nové mediální politiky ČSSD

Na tradiční páteční tiskové konferenci vládní strany, na kterou přišel premiér Špidla a ministr vnitra Gross, představil nový místopředseda strany pro mediální politiku mluvčí, která má vystřídat veterána v této funkci, Jiřího Hrona. Stalo se. Milá tvářička, laskavý hlásek, naivní představení. Sedala prý mlčenlivě v rohu tiskových konferencí... Co řekla, jí schválili. Mladičká Lucie Orgoníková, dcera poslankyně z Hradce Králové, bývalá Grossova asistentka. Jedna tvář ČSSD. Ročník 1976.

Druhou tvář představili dvoumetroví příslušníci ochranné služby premiéra a ministra vnitra, kteří na tiskové konferenci byli přítomni v nebývalém množství, pletli se novinářům ostentativně pod nohy a bez skrupulí perlustrovali žurnalisty při příchodu do místnosti. Za deset let tiskovek ČSSD se něco podobného stalo poprvé. Bezděčný lapsus, demonstratiní ukázka síly anebo cílený pokus zastrašit "smečnku hyen" jako počátek nové mediální politiky sociální demokracie?

14. 3. 2004

Tisková zpráva Ligy lidských práv

Výbor proti mučení (CPT) při Radě Evropy zveřejnil zprávu o návštěvě České republiky z dubna roku 2002. Výbor CPT navštívil 12 zařízení ministerstva vnitra v západních Čechách, v Praze a Ostravě, tři věznice, psychiatrickou léčebnu v Opavě a ústav sociální péče pro mládež v Ostravici.

CPT, který zde byl na druhé návštěvě (první proběhla v roce 1997), zjistil řadu nedopatření, k nimž dochází v případech omezování občanů na svobodě. Jeho zpráva obsahuje několik desítek konkrétních doporučení pro zlepšení současného stavu.

15. 3. 2004

Monitor Jana Paula

Když se 12.3. ve Státní opeře Praha za bouřlivých ovací děkoval Zdeněk Troška na závěr druhé premiéry nově nastudované opery Carmen Georgese Bizeta, ani jsem si nevzpomněl na jeho "sluncesenové" komedie. Vlastně nakonec přece jenom ano. Řada lidí se ptala, proč zrovna Troška, režisér hloupé komedie Kameňák, režíruje tak slavnou operu. Po zhlédnutí představení, na jehož jevišti se pohybuje neustále obrovské množství lidí - to vyšlo najevo. Troška je režisérem velkých davových scén a nutno říci, že dobrým.

14. 3. 2004

Plán OSN poskytnout do roku 2005 třem milionům Afričanů, nakažených virem HIV, anti-retrovirální léky, nebude zřejmě realizován, protože na něj nejsou k dispozici peníze, konstatovaly OSN a Světová zdravotnická organizace.

Některé země, zejména USA, nechtějí projekt podpořit, částečně proto, že plán má využívat tzv. kombinaci pevného dávkování anti-retrovirálních léků, proti níž se stavějí velké farmaceutické společnosti.

15. 3. 2004

Mezinárodní úřad práce (sekretariát Mezinárodní organizace práce) zveřejnil 24. února 2004 první zprávu svého druhu o sociálních důsledcích volného obchodu, který je jádrem takzvané globalizace. Aniž by zpochybňovala tento proces, studie označuje za naléhavou lepší regulaci globalizace mezinárodními institucemi a státy. V komisi, která na analýze pracovala celé dva roky a konzultovala na národní, regionální i mezinárodní úrovni přibližně 2000 odborných spolupracovníků, zasedalo 26 členů. Šlo o velmi pestrou skladbu osobností -- politiků, aktivistů, podnikatelů, ekonomů, odborářů.

15. 3. 2004

Zanícení republikáni přišli na to, jak zesměšnit Johna Kerryho: On je sice Američan, ale velice neobvyklý Američan, protože kromě angličtiny ještě ovládá francouzštinu. Dá se mu tedy věřit, že by mohl být dobrým americkým prezidentem?

Sacré bleu! Američtí republikáni odhalili, že John Kerry má další vážný nedostatek - kromě toho, že umí francouzsky, má dokonce ve Francii nějaké příbuzné. Píše o tom kanadský reportér Sheldon Alberts z Washingtonu.

15. 3. 2004

V souvislosti se čtvrtečními atentáty v hlavním městě Španělska se na německé politické scéně začalo hovořit o změně ústavy. Unionisté by chtěli, aby se Bundeswehr mohl účastnit "boje proti terorismu" nejen na zahraniční scéně, ale i doma.

15. 3. 2004

Nad brožurou Vize ekologické demokracie -- politický program Strany zelených

"...co se nemyslí, to se musí konat,
a co se myslí, nelze vyslovit"

Karl Kraus

Existuje mnoho důvodů, proč nečíst stranické programy. Soukromník spoléhající na své konexe nevidí v manifestačním vyhlášení společných cílů nic užitečného; estét shledá tento typ literatury neskonale nudným; konečně skeptik si pospíší s tvrzením, že valná část slibů takto vytroubených se nikdy nestala skutečností. Lze však nalézt též nejméně jeden důvod, proč stranický program číst. Stává se totiž, že právě v takovém dokumentu se ze sféry předpolitiky, tvořené esejisty, společenskými kritiky a politickými komentátory, vynoří hmatatelný tvar nějakého dogmatu, které tu vlastně poprvé nabývá kanonického charakteru.

15. 3. 2004

Tento teroristický útok je svým rozsahem opravdovou katastrofou. Dvě stovky mrtvých a přes tisíc raněných je neslýchaná oběť položená na oltář pochybných idejí. Pravděpodobným atentátníkem je baskická ETA - organizace usilující o nezávislost Baskicka. (pozn. red. BL: pro toto autorovo tvrzení neexistuje stále žádný důkaz, Baskové sami svou účast na atentátu popírají, ze zpravodajských zpráv je zřejmé, že provedení se od baskických útoků liší. Politické načasování útoku dává dvě možnosti: pokud útočila ETA, přispěje to k vítězství konzervativců, pokud Al Kajda či spříznění islamisté, přispěje to k porážce konzervativců. Španělští zpravodajští odborníci stále zkoumají autenticitu videopásky mluvčího Al-Kajdy. Konzervativci byli o víkendu poraženi... )

15. 3. 2004

Nejsem stoupencem spikleneckých či policejně-prokurátorských výkladů dějin, ale něco mi v případě výbuchů ve vlacích v době ranní dopravní špičky nehraje. Vzpomněl jsem si totiž na únos a vraždu italského klerikálního politika Alda Mora Rudými brigádami před čtvrt stoletím. Dodatečně po letech se prokázalo, že ultralevicoví aktivisté byli k tomuto činu inspirováni tajnou službou a ta jednala na politickou objednávku. Hrozilo totiž uzavření historického kompromisu mezi křesťanskými demokraty a tehdy mocnou Italskou komunistickou stranou, jíž by se otevřela reálná šance ke vstupu do vlády. Moro byl klíčovou postavou tohoto politického dramatu a jeho odstranění vedlo ke ztroskotání záměru. Nejen italské pravici, ale i řadě zahraničních politických sil se tehdy ulevilo.

15. 3. 2004

poznámka nejen k výbuchům v Madridu

Velmi by mě potěšilo, pokud by diskuse o tomto tématu byla maximálně věcná. Bylo by výborné, pokud by zazněly především seriozní protiargumenty. Vadí mi lidé povrchní a slepě důvěřiví, kteří se tváří, že vše už dávno vědí a HYPOTÉZU, která je možná odvážnější, než bývá v tomto kraji zvykem, ihned zesměšní. Zamysleme se vstřícně nad souvislostmi, hledejme relevantní fakta. Tento text se nesnaží vytvářet protiamerické či protičínské nálady, ale především chce být dostatečným podnětem k diskusi o vzdálenější budoucnosti nejen v souvislosti s neuchopitelnou Čínou, ale zejména s rychle se blížícím vyčerpáním zásob nerostných surovin.

15. 3. 2004

Válka v Alžírsku představuje jedno z největších traumat francouzské historie krátkého 20.století, které zemi galského kohouta uvrhlo nejen do hluboké krize ale téměř i do občanské války. Po podepsání Evianských dohod 18.března 1962, kdy Alžírsko francouzská kolonie v Magrebu získalo nezávislost, tuto zemi upustilo množství obyvatel nejen francouzského původu.

15. 3. 2004

Zatímco klasický antisemitismus míří proti židovskému náboženství nebo židovskému národu, nový antisemitismus je namířen výslovně proti židovskému státu. Protože se často skrývá za fasádu oprávněné kritiky Izraele, je mnohem obtížnější jej odhalit, argumentoval v listě Jerusalem Post Nathan Shcharansky, bývalý sovětský židovský disident (poslední vězeň, vyměněný před koncem studené války za československého špiona Karla Koechera), nynější náměstek ministerského předsedy Izraele Je skutečností několika posledních let, že kdykoli jsme kritizovali obzvlášť virulentní protiizraelská prohlášení jako antisemitská, vždycky jsme byli odmítnuti s tím, že poukazem na antisemitismus se pokoušíme záměrně umlčet oprávněnou kritiku Izraele.

Pro srovnání článek O evropském antisemitismu.

15. 3. 2004

O snad nejstarším českém vydavateli internetového blogu

Pocházím z venkova. Ve svém mládí jsem pracoval na poli s rodiči. Po získání kousku pole dědictvím, obdělávám jej jako zahrádkář. Můj vztah k zahradkaření je celkem vřelý, jak z důvodů citových, tak i věcných. Citové důvody plynou z toho, že pozemek jsem zdědil po rodičích a dědictví se snažím stále využívat.

Věcné důvody vidím v možnosti vypěstovat nezanedbatelné množství zeleniny, ovoce a květin pro sebe.

Tudíž moje zahradkaření je plně funkční a prospěšné jak po stránce výnosů z úrody, tak i nezanedbatelně pro zdraví. Žiji již v deváté desítce svého života a dosud jsem na duši i na těle mlád. Že mám již starou kůži, to mi ale vůbec nevadí. A jsem přesvědčen, že k dosavadnímu relativně dobrému zdravotnímu stavu svojí hojnou měrou přispívá i práce na zahrádce.

V minulých dnech jsem se účastnil několika diskusí jménem Britských listů. V sobotu 12. 3. například v kinokavárně Pavla Dlouhého v Příbrami, kde se její šéf snaží - za značného nezájmu místních občanů (do kavárny mu chodí jen mladí lidé, ostatní ji zřejmě považují za podvratné centrum radikálů:) ) promítat zajímavé, alternativní, kulturní a kritické filmy a videomateriály. Předtím, minulý týden na Gymnázium T. G. M. ve valašském Vsetíně, na hypermoderně vybavené a péčí svého ředitele pozoruhodně architektonicky řešené škole a pak v tamější veřejné knihovně.

Besedy ve vsetínské knihovně se účastnil i starší pán, o němž mi později moderátor besedy Pavel Kotrla prozradil, že je mu nad osmdesát a že úspěšně provozuje vlastní blog na adrese www.valach.net. Vřele doporučuji vaší pozornosti.

15. 3. 2004

Jan Paul ve svém článku příznačně nazvaném "Také každý měsíc menstruujete? Já ne, možná jsem divnej chlap a možná, že nejsem vůbec chlap..." ZDE nevybíravým způsobem útočí na výstavu Tento měsíc menstruuji, a tím i na snahu přispět k tomu, aby menstruace přestala být něčím odporným, co je třeba pečlivě skrývat. Jsem jednou z vystavujících a účastnila jsem se přípravy výstavy. Kromě toho jsem autorkou rozhovorů, které Jan Paul použil bez udání zdroje, což považuji za zcela zásadní profesní pochybení, které není hodno Britských listů.

15. 3. 2004

Vulgarizace tabuových témat týkajících se podstaty lidství je manipulace

Obávám se, že tentokrát plně souhlasím s Janem Paulem a není to z nedostatku sympatií k feminismu. Slova Štěpánky Matúškové jsou prázdnou sofistikou, zakrývající prázdné gesto bez jakéhokoliv uměleckého obsahu, které se snaží zaujmout pouze tím, že se snaží "šokovat" tím, co normální lidi skrývají v soukromí.

Bude se příští "umělecké dílo" autorek zabývat vyměšováním?

15. 3. 2004

Pane Brezino,

Vaše neúcta k faktům je zarážející. Zároveň obdivuji Vaší schopnost tolik lží vměstnat do tak krátkého textu:

  1. Již téměř dva roky nejsem zaměstancem Greenpeace a Vás osobně jsem v minulosti e-mailem upozorňoval, abyste tuto nepravdivou informací neužíval (mohu to doložit).
  2. Neobtěžoval jsem Vás záplavou e-mailů, ale slušnými dotazy na způsob ověření nekorektních informací ve Vašich článcích, na které jste Vy reagoval urážkami a pomluvami (opět možné doložit kopií korespondence).
  3. Greenpeace skutečně usiluje o vyřešení problémů zamoření chemičky v Bhópálu, o odškodnění postižených a o stanovení globálních pravidel odpovědnosti firem za vzniklé škody. Ale nikdy nevedlo žádnou sbírkovou kampaň, tedy nevybíralo peníze na téma Bhópálu a na to jste byl organizací Greenpeace opakovaně upozorněn. Účetnictvím Greenpeace je možné doložit, že nikdy žádnou sbírku na téma Bhópálu nevedlo a že jste, pane Brezino, obyčejný lhář!
15. 3. 2004

Reakce na článek Pavla Mareše z 11.3.2004 Křesťané jsou v Česku už zase "tmáři"

Nevím, kdo je tady skutečný tmář a k tomu neobratný a průhledný demagog. Na jedné straně zuřivě obhajuje nenarozený život a na druhé straně s jinou genocidou bez mrknutí oka souhlasí.

15. 3. 2004

Reakce na článek Křesťané jsou v Česku už zase "tmáři"

Vážený pane Mareši,

Cituji z Vašeho článku:

"Pozitivní hodnotou je život. A dodejme: dokonce i ten neplnohodnotný, hendikepovaný, jaký Hitler usiloval ze své říše vymýtit."

Možná jste si nevšiml jednoho skutečně miniaturního rozdílu, který Vám nyní rád objasním. Cílem Vaší iniciativy je prosadit zákon, podle kterého by měl stát rozhodovat o tom, jestli ta či ona žena bude smět podstoupit umělý potrat. Tedy, přesněji, všem ženám to hodlá zakázat, čímž je o jakoukoliv možnost volby připraví, upozorňuje Jindra Vavruška a pokračuje: Podle toho tedy soudím, že Vám osobně možnost svobodně rozhodovat o svém životě připadá jako charakteristika nacismu a naopak glajchšaltování lidského života podle pravidel určených skupinkou přesvědčených extrémistů jako symbol demokracie.

15. 3. 2004

Reakce na článek Křesťané jsou v Česku už zase "tmáři"

Argumentace pana Mareše k potratům, uvedená v tomto článku, je nepoctivá. Především je dosti podivné tvrdit, že křesťané zákazy potratů nikomu nevnucují, pouze je demokraticky navrhují demokratickému parlamentu. Výhradu mám k onomu spojení "demokraticky navrhují". Jak odlišíte "demokratický návrh" parlamentu od "nedemokratického návrhu"? Podle mého soudu například tím, nakolik tento návrh dbá morální plurality. Prostě a jednoduše řečeno tím, zda si je navrhovatel vědom, že jiní lidé mohou mít odlišné názory v morálních otázkách, a že to ještě neznamená, že musí být nutně darebáky, morálně méněcennými, "hříšnými" apod.

14. 3. 2004

Po havárii serveru Britských listů v první polovině ledna 2004 nám čtenáři rychle poskytli finanční prostředky na koupi nového serveru. Zakoupili a instalovali jsme toto zařízení: Taft SRCS14 L, server Board SE7505VB2, 533 MHz, WD2000JD - 2 kusy, Forton 460W, XEON 2,8 GHz/512k, 533BOX - 2 kusy, WD740GD - 2 kusy, server DDR 512MB PC2100 ECC reg. LP - 4 kusy, Hudson II SC5100, Rocket RAID 160, WD2000JD - 4 kusy. Celkem zařízení stálo 100 409,80 Kč, s DPH 122 500,00 Kč, fakturu uhradíme dodavateli v nadcházejících dnech.

Za finanční pomoc od čtenářů, za pomoc sponzora Globe.cz i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Dominik Joe Pantůček zadarmo postupně zprovozňuje dosud nefunkční části časopisu. Čtenáře prosíme o trpělivost: uvedeme časopis do plné funkčnosti co nejdříve.

V únoru 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 7456,84 Kč. Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
15. 3. 2004 Se starostmi do Štrasburku Zdeněk  Jemelík
15. 3. 2004 "Žiji již v deváté desítce svého života" Jan  Čulík
15. 3. 2004 Britští vězni z Guantánama: Američané porušují lidská práva   
15. 3. 2004 "Spravedlivá globalizace": zpráva Mezinárodního úřadu práce při OSN Martin  Hekrdla
15. 3. 2004 Bizetova Carmen a tak trošku Troškova "Prodaná nevěsta"? Jan  Paul
15. 3. 2004 Demokracii zelenou viděti... Karel  Dolejší
15. 3. 2004 Opravdu divnej chlap Štěpánka  Matúšková
15. 3. 2004 Opravdu sprostá výstava Jan  Čulík
15. 3. 2004 Ta ostuda - americký demokratický kandidát John Kerry umí francouzsky   
14. 3. 2004 Zpráva Výboru proti mučení potvrzuje problém policejního násilí   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
5. 3. 2004 Desáté jaro Karla Kryla Martin  Štumpf
13. 2. 2004 Cesta na jihozápad Tomáš  Koloc
3. 2. 2004 Andělé Jaroslav  Hutka
6. 1. 2004 Opusy o nevěře Josef  Švéda
11. 12. 2003 Hrabal jako žvýkačka Štefan  Švec
10. 12. 2003 Co znamená Kunderův škleb Štefan  Švec
9. 12. 2003 Exil jako otevření mysli Jan  Čulík
9. 12. 2003 Osud lidí ve střední Evropě je nesdělitelný - a obráceně Jan  Čulík
3. 12. 2003 Ohlédnutí Jaroslav  Hutka
2. 12. 2003 Než zemřete, proměníte se v klišé Jan  Čulík

Interrupce: ženino právo či vražda? RSS 2.0      Historie >
15. 3. 2004 Potraty: Argumentace pana Mareše je nepoctivá Aleš  Kubeczka
15. 3. 2004 Nevnucujte ženám zákaz potratů   
15. 3. 2004 Ani v muslimských zemích není zakázána interrupce Jana  Malá
11. 3. 2004 Křesťané jsou v Česku už zase "tmáři" Pavel  Mareš
10. 3. 2004 Tmáři na Filosofické fakultě Ondřej  Slačálek
8. 3. 2004 Potraty a Karas: Když se řekne A mělo by se říci B Anna  Čurdová
27. 2. 2004 Pořád dokola... Vlasta  Leporská
25. 2. 2004 Koho dráždí zákazy? Pavel  Mareš
25. 2. 2004 Pan Mareš má jasno...?   
6. 2. 2004 Vdaným matkám, ale i těm rozvedeným Štěpán  Kotrba

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
15. 3. 2004 Opravdu divnej chlap Štěpánka  Matúšková
15. 3. 2004 Opravdu sprostá výstava Jan  Čulík
10. 3. 2004 Také každý měsíc menstruujete? Já ne, možná jsem divnej chlap a možná, že nejsem vůbec chlap... Jan  Paul
8. 3. 2004 Potraty a Karas: Když se řekne A mělo by se říci B Anna  Čurdová
8. 3. 2004 Jen jeden den žen, prosím Anna  Čurdová
4. 3. 2004 Stop násilí na ženách   
1. 3. 2004 Zdroj sexuálního vzrušení žen je v mozku   
20. 2. 2004 Jaké je to v Iráku?   
9. 2. 2004 Misogynní rezoluce irácké Vládní rady je odsouzena k neúspěchu   
20. 1. 2004 Jak bít manželku   

Školství RSS 2.0      Historie >
10. 3. 2004 Zákon není kadidlo Ondřej  Hausenblas
9. 3. 2004 Nedělejte ze studentů motorové myši na fakta   
12. 2. 2004 O tragické situaci českého školství? Miroslav  Rafaj
11. 2. 2004 Vzdělání a nezaměstnanost Miroslav Václav Steiner
6. 2. 2004 Posílat děti do školy se třetímu světu vyplatí Simone  Radačičová
2. 2. 2004 Obstát, aneb Nihil obstat ve věci moderního vyučování Ondřej  Hausenblas
29. 1. 2004 O tragické situaci českého školství Jan  Baláč
26. 1. 2004 České základní školství je tragédie Jan  Paul
24. 1. 2004 O školství - v ČR i jinde Jan  Čulík
20. 1. 2004 Je univerzitní školné ve výši 150 000 Kč ročně jedinou možností, jak hospodářsky přežít?   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
11. 3. 2004 Hospodaření ČT je transparentní   
11. 3. 2004 Film Johna Simpsona o tom, jak Američané zaútočili na tým BBC v Iráku, dostal významnou cenu   
2. 3. 2004 Čulík pohlédl do zrcadla Ivan  Jemelka
2. 3. 2004 Česká televize neuvažuje o bankovním úvěru   
17. 2. 2004 Boston Globe: Krizi v BBC způsobila honba za komercializací   
15. 2. 2004 Británie: Vláda plánuje rozbít BBC   
15. 2. 2004 BBC je ve zdemoralizovaném stavu   
13. 2. 2004 Dostál: Novákové návrh, který psal Janeček ? Štěpán  Kotrba
8. 2. 2004 Nedělní rozhovor o českých médiích, o BBC a o novinářské práci   
8. 2. 2004 Intriky a cenzura v BBC?   

Zelení RSS 2.0      Historie >
15. 3. 2004 Demokracii zelenou viděti... Karel  Dolejší
11. 2. 2004 Není pravda, že česká Strana zelených má v Evropě špatnou pověst   
11. 2. 2004 Britské listy nechodí ke kováříčkovi, když mohou dojít ke kováři   
11. 2. 2004 Neztrácet zelenou naději Martin  Škabraha
10. 2. 2004 Zelené facky na pokračování   
10. 2. 2004 Tmavozelení proti temným silám aneb paměť jazyka aparátnického Karel  Dolejší
5. 2. 2004 Zelení jsou v pořádku, problém má Pavel Pečínka Jan  Beránek
4. 2. 2004 Zelená na levačku aneb Proč nemohu být "novodemokratem" Karel  Dolejší
2. 2. 2004 Nadace Heinricha Bölla se distancuje od Patočky a Beránka Pavel  Pečínka
8. 12. 2003 Zelení hledají dobrovolníky proti Sládkovi Pavel  Pečínka

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
15. 3. 2004 Britští vězni z Guantánama: Američané porušují lidská práva   
12. 3. 2004 Vězni z Guantánama v Británii propuštěni   
11. 3. 2004 Jak Spojené státy připravily jednoho Afghánce o živobytí   
11. 3. 2004 Film Johna Simpsona o tom, jak Američané zaútočili na tým BBC v Iráku, dostal významnou cenu   
9. 3. 2004 "Američané jsou senzační a na Kubě to bylo fajn"   
8. 3. 2004 Velitel britské armády: Právní ujištění, že je útok na Irák legální, přišlo teprve 5 dní před válkou   
2. 3. 2004 143 osob usmrceno při explozích v Iráku   
25. 2. 2004 Británie: Obžalovaná požaduje vysvětlení, proč byla propuštěna   
25. 2. 2004 USA postaví první dva vězně z Guantánama před soud   
23. 2. 2004 Pákistán popřel, že se chystá zatčení Osamy bin Ladina   

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
15. 3. 2004 Ani v muslimských zemích není zakázána interrupce Jana  Malá
12. 3. 2004 O evropském antisemitismu   
29. 1. 2004 Izrael ignoruje mezinárodní zákony a základní lidská práva Palestinců Jana  Malá
20. 1. 2004 Palestinci nevylučují, že izraelská vláda přistoupí k jejich odsunu   
16. 1. 2004 Izrael pozval Sýrii na "mírové rozhovory" do Jeruzaléma   
14. 1. 2004 Izrael má obavy z rozšíření jaderných informací   
13. 1. 2004 O jakém míru to Ahmed Qurei mluví? Pavel  Mareš
12. 1. 2004 Amerika se už nyní stává obětí vlastní preventivní bezpečnostní doktríny Štěpán  Kotrba
12. 1. 2004 J'accuse? Simone  Radačičová
12. 1. 2004 Zeď ničí mír - bude nakonec Izrael etnicky vyčištěn? Štěpán  Kotrba

Deníček sněmovní panny RSS 2.0      Historie >
10. 3. 2004 Deníček sněmovní panny VIII. Alexandra  Virgová
3. 3. 2004 Deníček sněmovní panny VII. Alexandra  Virgová
28. 2. 2004 Deníček sněmovní panny VI. Alexandra  Virgová
27. 2. 2004 Deníček sněmovní panny V. Alexandra  Virgová
26. 2. 2004 Deníček sněmovní panny IV. Alexandra  Virgová
25. 2. 2004 Deníček sněmovní panny III. Alexandra  Virgová
23. 2. 2004 Deníček sněmovní panny II. Alexandra  Virgová
20. 2. 2004 Deníček sněmovní panny I. Alexandra  Virgová