8. 1. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
8. 1. 2004
S příchodem nového roku 2004, roku, kdy Česká republika s dalšími devíti státy převážně středoevropského regionu vstoupí do Evropské unie, je myslím čas položit si možná nepatřičnou, pro některé snad dokonce i kacířskou otázku: Žijeme vlastně v demokracii? A pokud ano, v jaké?

Otázka je totiž, domnívám se, opravdu na místě, byť si ji příliš nekladou čeští politikové, a ke své škodě ani bohorovní novináři.

8. 1. 2004

Ve středu 7. ledna 2004 náhradní server Britských listů - který používáme po nedávném kolapsu našeho dosavadního serveru - spektakulárním způsobem přestal fungovat. Přesně řečeno, fungoval, jenže mu trvalo velmi dlouho, než zvládl obrovské množství požadavků na články. Bohužel, ten server je slabý a nezvládne 157 přístupů za vteřinu - což je jinak za normální situace běžný špičkový provoz BL. Britské listy byly tak po většinu dne čtenářům nepřístupné. Učinili jsme některá radikální opatření, takže v osekané formě by Britské listy měly být dnes k dispozici.

Ovšem, nevyhneme se zásadnímu problému. Britské listy jsou server s vysokou čteností a s rozsáhlou, silně využívanou databází archivních článků. Jsou netypickou anomálií: pracují jen s naprosto minimálním rozpočtem, přitom mají velký počet čtenářů a jejich databáze je silně využívána. Čtenáři využívají služby Britských listů zcela zadarmo. Absolutně nemáme finanční prostředky na technický provoz takto silně využívaného serveru.

Jsme samozřejmě ochotni poskytovat veřejnoprávní službu Britských listů bez nároku na jakoukoliv finanční odměnu za redaktorskou práci i nadále, protože jsme přesvědčeni, že je hlas BL v českém prostředí užitečný. Nejsme však nyní schopni financovat ani hardware ani systematickou technickou údržbu, bez níž Britské listy nemohou být k dispozici. Zajímavé je, že velké množství lidí BL rádo čte, avšak na jejich finanční provoz nepřispívají. Jenže už není socialismus... :)

Máme-li obnovit provoz Britských listů po havárii našeho serveru v plné míře, potřebujeme bezodkladně jednorázovou částku ve výši přibližně 100 000 Kč na koupi nového serveru (ta nezahrnuje náklady na pravidelnou technickou údržbu a rozvoj systému). Z pravidelných 6000 - 7000 čtenářů, kteří čtou Britské listy denně (včetně 2000 čtenářů BL emailem - jejichž rozesílání je ovšem nyní nefunkční) přispělo na jejich provoz v prosinci 2003 23 osob, celkovou částkou 7274 Kč a 282,61 dolarů.

Udělejte si z toho prosím, vlastní závěry. Rozhodněte si sami, zda vám Britské listy přinášejí informace, které jsou pro vás užitečné, a jednejte podle toho. Bez technického zázemí můžeme těžko tuto službu dál efektivně provozovat.

Jan Čulík
šéfredaktor BL

čtvrtek 15.00: Na havarijní situaci Britských listů a apel o finanční prostředky na koupi nového serveru zareagovalo od rána celkem více než 15 čtenářů. Většina z nich přislíbila přispět částkou nejméně 1000 Kč, někteří už přispěli, největší jednotlivý přislíbený příspěvek je 5000 Kč. Stav našeho korunového konta je v současnosti 11 821 Kč, zahraničního 340,20 dolarů. Příjem mnohých přislíbených částek banky dosud nezaznamenaly. Všem dárcům mnohokrát děkujeme a doufáme, že se nám podaří sebrat potřebnou částku.

Příspěvek na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu. Rádi dárcům pošleme potvrzení.

Ze zahraničí je možno posílat příspěvky prostřednictvím úvěrové karty po internetu na stránce www.paypal.com na adresu redakce@blisty.cz

8. 1. 2004

Za devět měsíců si budou nuceny tisíce Britů, kteří zamýšlejí cestovat do USA, kupovat americké vízum a budou muset svolit se snímáním svých otisků prstů při příjezdu do Ameriky, protože britská vláda dosud není schopna vydávat svým občanům nové biometrické pasy. Bude se to týkat britských občanů, kteří budou potřebovat nový pas po 26. říjnu 2004. Spojené státy budou přijímat dosavadní britské pasy, vydané před tímto datem, i když jsou nebiometrické, pokud obsahují čárový, počítačem čitelný kód. Spojené státy však trvají na tom, že i občané 27 evropských zemí, kteří dosud cestují do USA bez víza, budou muset od 26. října 2004 mít nové, hi-tech biometrické pasy, obsahující fotografii jejich oční duhovky a otisky prstů, jinak budou muset před cestou do USA žádat o vízum a podrobit při příjezdu do USA sejmutí otisků prstů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

7. 1. 2004

Jejich kolegové přitom systém vyvíjeli...

Mezinárodní kongres o telemedicíně, který se má uskutečnit v příštích týdnech v USA, může být ohrožen bojkotem lékařů z EU, kteří chtějí tímto způsobem vyjádřit solidaritu s delegáty Řecka a České republiky, na které se nevztahuje bezvízový styk a kteří mají být podrobeni ponižujícímu snímkování a odběru otisků prstů. Reagují tak na výzvu svého řeckého kolegy.

Přitom například dle informací britského ministerstva obchodu a průmyslu (DTI) a britské vládní expertní skupiny se řada evropských i britských firem zabývá právě technologiemi sběru, rozpoznávání a archivování biometrických údajů. Vyspělá Evropa za Amerikou nezaostává v ničem, tím méně v rozvoji hi-tech vojenských, bezpečnostních a jiných "speciálních" technologií. Vědci a univerzitní učitelé, kteří podepsali faustovské smlouvy s armádou a tajnými službami, tak pomáhají za peníze zbojních koncernů budovat to, co jejich kolegové odsuzují jako novou totalitu... Peníze na výzkum nesmrdí nikomu. Ani vědcům ve Státech, ani vědcům v Evropě, ani v Česku. V Británii existuje pobočka Mezinárodní asociace pro biometrii, řada prestižních univerzit je zapojena do utajených programů na vývoj "identifikace pro 21. století", financovaných z obranných a zpravodajských rozpočtů.

7. 1. 2004

James Zogby, ředitel Arabsko-amerického ústavu ve Spojených státech, konstatoval, že otisky prstů většiny teroristů nejsou v amerických trestních databázích, takže nyní zaváděný americký systém "US-Visit", podle něhož jsou nyní všechny osoby, cestující do USA na vízum, fotografovány a jsou jim snímány otisky prstů, nezabrání teroristům ve vstupu do země. Napsal to v úterý britský deník Financial Times.

7. 1. 2004

Poselství papeže Jana Pavla II. ke Světovému dni míru 1. 1. 2004

Jan Pavel II.
vydala Česká biskupská konference POUZE PRO VNITŘNÍ POTŘEBU 8. 12. 2003

Britské listy získaly překlad letošního projevu Svatého Otce, jemuž katolická církev v ČR neposkytla publicitu. Proč asi?

7. 1. 2004

Naléhám, abyste vedli svatou válku a odrazili velká spiknutí, připravovaná proti našemu národu, jako je okupace Bagdádu, pod záminkou hledání zbraní hromadného ničení a zuřivý pokus zlikvidovat svatou válku v milované Palestině využitím triku silniční mapy a ženevských mírových rozhovorů.

Toto je zkrácená verze nejnovější audionahrávky, kterou vydal Usáma bin Ladin, český překlad pořízen podle anglického překladu monitorovací služby BBC, která vyšla v úterý v deníku Guardian na komentářové stránce.

7. 1. 2004

Americký ministr zahraničí přiznal v článku, který vyšel v úterý v britském deníku The Times, že Spojené státy se dopustily v boji proti terorismu chyb. Dodal však, že to učinily ze správných důvodů -- aby zajistily šíření svobody a demokracie. Zdůraznil také, že "válka proti terorismu" je jen částí americké zahraniční politiky. USA chce nadále po světě šířit demokracii, pomáhat rozvoji třetího světa a chránit lidská práva.

7. 1. 2004

Francouzská vláda tento týden zvýšila potřetí za poslední rok daně z cigaret ve snaze přimět Francouze, aby přestali kouřit. Prezident Chirac chce do pěti let snížit počet kuřáků mezi mladými lidmi o 30 procent a mezi dospělými o 20 procent. Ve Francii proto nyní zuří trafikanti.

7. 1. 2004

Katolická církev ostře zaútočila na německého prezidenta Johannese Raua za to, že doporučil, aby školy zakázaly nošení křesťanských symbolů, pokud plánují zakázat nošení islámských šátků. Kardinál Karl Lehmann, vedoucí představitel německé biskupské konference, konstatoval, že Rau nemá pravdu, když činí rovnítko mezi "politickými" muslimskými šátky a křesťanskými symboly, které jsou zavedenou součástí německé kultury. Informoval o tom v úterý britský deník Independent.

7. 1. 2004

Další temná kapitola v tajuplných análech firmy Halliburton by mohla vést k obvinění Dicka Cheneyho francouzskou justicí z korupce, praní peněz a zneužití svěřeného majetku.

Tento článek Douga Irelanda přebíráme z amerického časopisu The Nation
7. 1. 2004

Válka v Iráku má mnoho společného se současným americkým hospodářským oživením, napsal v úterý britský list Independent. Jde o keynesovský militarismus, který poprvé na příkladu nacistického Německa popsal v roce 1943 jeden polský ekonom.

7. 1. 2004

George Monbiot v úterý ostře zaútočil v deníku Guardian na rozvojovou politiku Velké Británie: namísto rozvojové pomoci v třetím světě Británie podle něho financuje vyvlastňování lidí. Je to prý stejné jako v devatenáctém století: Během hladomoru v Irsku ve čtyřicátých letech devatenáctého století byla britská vláda ochotna poskytnout umírajícím Irům pomoc, avšak pouze pod podmínkou, pokud se vzdali své půdy.

3. 1. 2004

Zhroutil se nám server Britských listů; utrpěli jsme vážnou havárii hardware. V současnosti pracujeme na nouzový režim. Čtenářům se omlouváme, BL musí nyní běžet jen s omezenou funkčností. Postupně zprovozňujeme většinu základních funkcí (nyní je k dispozici znovu i kalendář, pro přístup k předchozím vydáním, i většina tematických archivů a seznam článků podle autorů, viz ZDE). Zdá se však, že budeme muset určitou dobu fungovat bez obrázků a fotografií, neboť nemáme finanční prostředky na nový výkonný server.

Nynější náhradní server Britských listů pracuje zejména v dopoledních hodinách všedních dnů na plnou kapacitu. Pokud se vám Britské listy neotevřou v důsledku jeho přetížení, prosíme, zkuste to později.

Jan Čulík
šéfredaktor

6. 1. 2004

poznámka k dílu Milana Kundery

Jestliže se o velkých romanopiscích tvrdí, že všechny jejich romány jsou variací jednoho, platí to jistě i o Milanu Kunderovi. Všechna jeho díla (pomineme-li počáteční angažovanou tvorbu) jako by byla obměnou jednoho. Jako kdyby existoval jeden invariantní román a všechny ostatní by byly jeho variantami. Tato podobnost se týká jak jejich výrazového uspořádání, tak i významových okruhů (příbuznost motivů a témat, prostoru etc.). Zmíněná kontinuita však není vůbec zátěží textu, spíše naopak. Znovu a znovu máme možnost spolu s vypravěčem přemýšlet o podstatě sdělovaných skutečností. Stejná témata jsou nám osvětlována z jiných úhlů, jsou jinak nastavena a zasazována do nových, překvapivých kontextů, v nichž vždy vyplynou na povrch další významy.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

8. 1. 2004

Redakce používá anglické a německé překladače EUROTRAN 2003

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

31. 12. 2003

Z přibližně 6000 čtenářů Britských listů přispělo v prosinci 2003 na jejich provoz celkovou částkou 7274 Kč 20 osob. Příspěvky tří čtenářů ze zahraničí prostřednictvím konta www.paypal.com dosáhly kromě toho částky 282.61 amerických dolarů.

Dokončili jsme placení finanční firmě za vypracování účetních zpráv za léta 2001 a 2002, nyní částečně hradíme výrobu knihy Jak Češi bojují.

Čtenáři z celého světa mohou nyní přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Finanční příspěvek na provoz Britských listů vás nic nemusí stát - Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Kdyby Britským listům věnoval každý čtenář pouhou korunu denně, mohl by si časopis např. financovat právníka a analyzovat kauzy, jimž se v současnosti nemůže věnovat.

Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

18. 12. 2003

Valná hromada Občanského sdružení Britské listy se bude konat dne 8. ledna 2004 v 18 hodin v restauraci Hybernia v Hybernské ulici v Praze 1.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
8. 1. 2004 Promiňte, skoro se stydím ptát: Žijeme vlastně v demokracii? Josef  Brož
7. 1. 2004 Colin Powell přiznává, že Amerika udělala ve "válce proti terorismu" chyby   
7. 1. 2004 Usáma bin Ladin: Odporujte novému Římu   
7. 1. 2004 Jak jsou vojenské výdaje katalyzátorem amerického hospodářství   
7. 1. 2004 Obžalují Francouzi Cheneyho?   
6. 1. 2004 Opusy o nevěře Josef  Švéda
5. 1. 2004 Aké otázky položiť kandidátom na funkciu prezidenta SR? Daniel  Krajcer
5. 1. 2004 Klausův projev byl hloupý Petr  Jánský
2. 1. 2004 Nikdy neodpovídejte na "nigerijské" dopisy   
2. 1. 2004 Jaká je budoucnost médií v České republice? Štefan  Švec

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
6. 1. 2004 Opusy o nevěře Josef  Švéda
11. 12. 2003 Hrabal jako žvýkačka Štefan  Švec
10. 12. 2003 Co znamená Kunderův škleb Štefan  Švec
9. 12. 2003 Exil jako otevření mysli Jan  Čulík
9. 12. 2003 Osud lidí ve střední Evropě je nesdělitelný - a obráceně Jan  Čulík
3. 12. 2003 Ohlédnutí Jaroslav  Hutka
2. 12. 2003 Než zemřete, proměníte se v klišé Jan  Čulík
1. 12. 2003 Má nyní Havlova hra Vernisáž levicově anarchistický význam? Jan  Čulík
20. 11. 2003 O zdřevěnělé řeči: důležitá příručka pro novináře Jan  Čulík
20. 11. 2003 Neptejme se zásadně "do kdy?" Vladimír  Just

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
7. 1. 2004 Je-li mír možný, je povinností! Jan  Pavel II.
7. 1. 2004 Kontroverze ohledně náboženských symbolů zuří i v Německu   
25. 12. 2003 Jan Pavel II. odsoudil "terorismus"   
23. 12. 2003 Miloslav Vlk: Žena je jen schránkou pro nenarozeného člověka   
19. 12. 2003 Komunistická represe církví a procesy v padesátých letech Ivo V. Fencl
12. 12. 2003 Vatikán: další italská mafie? Fabiano  Golgo, Hana Profousová
26. 11. 2003 Politické miesto pre Boha Karol  Moravčík
26. 11. 2003 Křikem o cenzuře šíří Jiří Karas jen cílenou demagogii Jan  Čulík
14. 11. 2003 Každá krajnost škodí Jan  Čulík

Školství RSS 2.0      Historie >
5. 1. 2004 Školství Jana  Poslová
2. 1. 2004 České školství: Není fér svádět vinu na studenty Jan  Raszyk
30. 12. 2003 Není to vina jen učitelů Jana  Poslová
30. 12. 2003 Dobré učitele je nutno zaplatit Tomáš  Gawron
29. 12. 2003 České školství: problémem nejsou učitelé, na sobě musí pracovat každý sám Josef  Vít
29. 12. 2003 Britský ministr školství: násilí v televizi vede ve školách k šikaně   
29. 12. 2003 Převážně bídné školství Ondřej  Hausenblas
22. 12. 2003 České školství se už nemá kam dál rozkládat Hynek  Hanke
22. 12. 2003 Je české školství skutečně tak mizerné? Ivo  Poláček
10. 12. 2003 Jazyková bariéra Petr  Jánský

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2003 Festival MEZIPATRA 2003   
2. 10. 2003 Nepovedená koláž ČT: Homosexuální karneval-heterosexistický parlament Věra  Sokolová
9. 9. 2003 Ještě jednou o "léčbě homosexuality" Vojtěch  Polák
9. 9. 2003 Homosexualita a potraty: Objektivní fakta versus subjektivní interpretace Pavel  Mareš
5. 9. 2003 O možnosti "léčit" homosexualitu: mýlí se pan Mareš Vojtěch  Polák
4. 9. 2003 "Někomu pomůže, nikomu neublíží" Josef  Veger
3. 9. 2003 O homosexualitě: Omyly pana Žaloudka Pavel  Mareš
28. 8. 2003 Gayové nepotřebují registrované partnerství   
27. 8. 2003 Jak se pletou odpůrci leseb a gayů Petr  Žaloudek / Fid
18. 8. 2003 Malá provokativní poznámka nejen k homosexualitě Aleš  Kubeczka

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
29. 12. 2003 Média veřejné služby Petr  Jánský
23. 12. 2003 Kdo zaznamená naši dobu?   
22. 12. 2003 Digitální politikum - aneb říkají-li dva totéž, bývá to většinou totéž Štěpán  Kotrba
15. 12. 2003 Konečným cílem PR je důvěra Zdeněk  Verner
15. 12. 2003 Ať žije průměrnost! Fabiano  Golgo
11. 12. 2003 Digitální, intelektuální televizní okruh BBC 4: Je to k něčemu?   
4. 12. 2003 Hrozí Itálii diktatura?   
27. 11. 2003 Svobodné názory + "svobodné názory" = podivné souvislosti Jiří  Koubek
27. 11. 2003 Nesnesitelná lehkost informování: ČTK a Appian Ivan  Feranec
26. 11. 2003 Vysílání ČT "bude i nadále zajímavé"   

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
8. 12. 2003 Diskutovať či nediskutovať o Marxovi Andrej  Sablič
3. 12. 2003 Proč se s komunisty nemluví Jakub  Jirsa
28. 11. 2003 Diskuse nad bývalým vládnoucím komunismem je zbytečná Pavel  Urban
27. 11. 2003 Kdo se bojí Karla Marxe? Milan  Valach
27. 11. 2003 Kolektivistické ideály vedou nevyhnutelně k totalitě Jan  Holeček
26. 11. 2003 Marx, marxismus, my a ... např. Václav Klaus Robin  Ujfaluši
25. 11. 2003 Futurologie centrálně celosvětově plánovitého komunismu jako protipól k Fukuyamovi Stanislav  Heczko
24. 11. 2003 Komunismus: Idealismus či zvěrstvo? David  Janus
3. 11. 2003 Diskutujme skôr, ako bude neskoro Andrej  Sablič
30. 10. 2003 Karel Marx: Amerika je typicky dělnická země   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
7. 1. 2004 Američané nemají teroristy v databázi otisků prstů   
7. 1. 2004 Colin Powell přiznává, že Amerika udělala ve "válce proti terorismu" chyby   
7. 1. 2004 Usáma bin Ladin: Odporujte novému Římu   
6. 1. 2004 Američané chtějí ponechat Kurdům na severu Iráku speciální statut Josef  Brož
6. 1. 2004 Co si lidé myslí o novém americkém "bezpečnostním opatření"   
5. 1. 2004 Usáma bin Laden údajně vydal novou audionahrávku   
31. 12. 2003 Spojené státy vnucují zahraničním leteckým společnostem ozbrojené strážce   
30. 12. 2003 Saddám "prozradil, kam ukryl své miliardy"   
29. 12. 2003 Válka v Iráku ukázala limity americké moci   
28. 12. 2003 Datle nad Saddámovým příklopem skutečně visí i v prosinci