28. 11. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
29. 11. 2003

Britský generální prokurátor lord Goldsmith bude vyšetřovat britského ministra vnitra. Ministr vnitra David Blunkett se totiž po nedávném zatčení osoby, podezřelé z připravování teroristického atentátu, o zatčeném veřejně vyjádřil tak, že právníci míní, že zřejmě spáchal trestný čin pohrdání soudem. O zatčené osobě řekl britský ministr vnitra v médiích, aniž by byla postavena před soud: "Tento člověk zosobňoval velmi reálnou hrozbu životům a svobodě naší země. Má kontakty se sítí buněk z organizace Al-Kajda."

28. 11. 2003
Jedné z nejznámějších a nejrespektovanějších britských charitativních organizací, Save the Children, bylo nařízeno ze Spojených států, aby přestala kritizovat vojenský útok proti Iráku. Interní emailová korespondence z britského ústředí této organizce svědčí o tom, že čelní představitelé americké pobočky Save the Children vyvinuli obrovský tlak na své britské kolegy, aby přestali kritizovat americko-britskou koalici za porušování Ženevských dohod, tím, že koaliční armády zablokovaly humanitární pomoc. Vzniká z toho závažná debata hrozbě nezávislosti mezinárodních charitativních organizací.

Ve čtvrtek vysílal britský rozhlas závažný pořad, z něhož vyplynulo, že mezinárodní humanitární pomoc Západu, Spojených států i Evropské unie mnoha chudým zemím světa byla drasticky seškrtána a většina těchto finančních prostředků byla přesunuta s katastrofálními důsledky pro postižené země a jejich obyvatele na znovuvýstavbu Iráku. Američtí činitelé v pořadu BBC otevřeně přiznali, že podobně jako v období studené války jsou ochotni poskytovat humanitární pomoc pouze zemím, které budou prosazovat proamerickou politiku.

28. 11. 2003
"Typická byla reakce italského ministra zahraničních věcí. Franco Frattini konstatoval, že je "pro satiru, ale ne takovou, která umožňuje osobní urážky".

Je to absurdní výrok v situaci, kdy například britská televize vysílá každý den satirické pořady s mnoha osobními "urážkami" britských politiků a členů královské rodiny. V anglosaských zemích, zejména v Británii, se uznává, že na politiky a na veřejné osobnosti, včetně novinářů, je nutno uplatňovat daleko přísnější měřítka satiry a kritiky, která je žádoucím korektivem jejich moci, než na řadového občana. Tentýž princip zastává i ústředí Evropské unie. Jenže politická situace v jednotlivých zemích EU je velmi odlišná a odstrašující příklad Itálie, kde podle listu Guardian nyní hrozí, že se staně autoritativnější zemí, než bylo Španělsko za Francovy diktatury, svědčí o tom, že pouhý vstup určité země do Evropské unie nezaručuje svobodu a lidská práva.

28. 11. 2003

Všechno má svůj čas, říkávali houfně naši předkové a někdy i současní myslitelé. A stojí psáno již v Písmu svatém, že je čas sbírání kamenů a je čas jejich rozmetání. Dlouhé tři roky trvalo, než některé soudní pře, vzniklé díky podivuhodné změně majetkových vztahů v tehdejší IPB a.s., dozrály do stadia, které umožňuje předložit soudům první argumenty k zamyšlení nad tím, zda bylo všechno tak úžasně košer a fajn, jak se nám to snaží namluvit ČSOB, nyní v tandemu s ČKA za významné morální, finanční i informační podpory státu, parlamentní vyšetřovací komisi přitom nevyjímaje.

Nejde přitom vůbec o pokus o nějaké mediální zviditelnění ala palcové titulky: Bankovní loupež století se odehrála právě v jeho posledním roce nebo naopak: Přepad IPB kandidátem na bankovní loupež 21. století či snad do třetice: Kam zmizela IPB?! s podtitulkem : David Copperfield je proti ČNB pouhým pouťovým eskamotérem.

28. 11. 2003
Když se v minulosti mluvilo o specialistech české armády, kteří by mohli působit v mezinárodních misích v rámci NATO, počítala se mezi ně i vojenská polní nemocnice. Afgánské působení 6. polní nemocnice, kdy pouhá přeprava 900 tun materiálu stala 110 -- 150 milionů korun, neskončilo právě slavně.
28. 11. 2003
V rámci krátké přehlídky polských filmů v glasgowském kinu filmového umění Glasgow Film Theatre jsme včera zhlédli snímek polského herce a režiséra Jerzyho Stuhra Duże zwierzę (Velké zvíře), 2000. Stuhr byl přítomen a po promítání besedoval s diváky. Film i jeho odpovědi byly zajímavým svědectvím o současné polské společnosti:
28. 11. 2003
Uprostřed vzájemného podezřívání znesvářených stran se ve středu konaly v 18 severoirských volebních okrscích volby do místního parlamentu.
Článek vyšel v Lidových novinách v pátek 28.11. 2003 ZDE

neděle večer: V severoirských volbách zvítězila extremistická protestantská Strana demokratických unionistů (DUP, Democratic Union Party) Iana Paisleyho, která odmítá dohodu s katolíky. Získala 30 křesel, zatímco umírněnější protestantská strana UUP dostala jen 27 křesel. I extremistická katolická strana Sinn Féin zvítězila nad umírněnou katolickou stranou, získala 24 křesel a umírnění katolíci z SDLP jen 18 křesel. Jak konstatoval jeden komentátor s Bertoldem Brechtem: snad by bylo načase vyměnit severoirský lid. Tony Blair jim umožnil volby a oni v nich hlasovali pro nesmiřitelné pokračování v konfliktu.

28. 11. 2003
"Dobrým vlastníkem těžební společnosti může být pouze strategický investor s dlouhodobým záměrem. Proto se ucházíme o Severočeské doly... S Mosteckou uhelnou jsme prokázali, že umíme spravovat doly s maximální efektivitou a citlivým přístupem k sociálním otázkám a životnímu prostředí."
Antonín Koláček, generální ředitel a předseda představenstva Appian Group

Zájem médií o privatizaci Severočeských dolů kontrastuje s relativním nedostakem informací o zákulisí "americké firmy", která je všeobecně považována za favorita vlády a některých s ní spřízněných osob. Otázky o skutečných vlastnických poměrech konglomerátu firem sdružených okolo tří osob - Antonína Koláčka, Ivana Diviše a Jacquese de Grote je tedy na místě.

3. 12. 2003

Jak Češi bojují

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Ovšem POZOR! - o milostných aférách českých hereček se v ní nedočtete, a ani neobsahuje žádné kuchařské recepty! A není v knize ani zmínka o starém seriálu televize BBC Červený trpaslík!! Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

27. 11. 2003

Why the Czech News Agency is dangerously close to private firms no one knows anything about

Allegations have been published that public tender for the privatisation of North Bohemian coal mines may have been fixed and as a result of corruption, the deal was given to the Appian Group, a company associated with one Antonín Koláček.

Some Czech journalists are worried that no one actually knows who owns the Appian Group and how it managed to clinch the deal. The problem seems to be that the media on the whole provide only superficial, often slanted, information. No wonder - the Czech News Agency, a public service news outlet on whose output many Czech media rely heavily, has, through its subsidiary, the company called "Newton Information Technology, s.r.o." ties with firms which are close to Antonín Koláček.

The whole article is available in Czech HERE

28. 11. 2003

Dopis Liboru Ambrozkovi, ministru životního prostředí ČR

Vážený pane ministře,

na stránkách internetového serveru EKOLIST.CZ jsem se dočetl, že jste v červenci tohoto roku prý ubezpečil norského velvyslance, že Česká republika podporuje regulovaný lov velryb. Chci Vám sdělit, že s tímto názorem nesouhlasím a že takovou Vaší politiku (ani politiku české vlády) rozhodně nepodporuji.

27. 11. 2003

Nonšalantní provokatér. Vtipný, jiskřivý, ale nesmíte ho brát příliš vážně. Jinak skončíte jako Václav Klaus.

I tak lze popsat prezidentovu pravou ruku (levou si schovává na příště) Ladislava Jakla. Jeho řečnický výkon nepřekvapil nikoho, kdo se médii zabývá trochu déle. Obchází s několika replikami už rok semináře o médiích veřejné služby s jediným cílem - vsugerovat všem přítomným představu, že mediální trh nastavený na vítězství komerce vyřeší vše, po čem národ touží. Připomíná nejvíce cirkus Berousek, který zastaví na opuštěné pláni a láká prokřehlé kolemjdoucí do manéže. Kalunííí, tygří, vopicééé... Divím se poradci ředitele ČRo, že ho ještě dokáží Jaklovy berouskovské bonmoty rozčílit. Jak už řekl klasik a po něm Jiří Koubek, demokracie spočívá i v diskusi.

28. 11. 2003
Není nad původnost,
každý po ni touží.
Jiní lidé chodí přes most,
to já půjdu louží.
K.H.Borovský

Ve svém sloupku ZDE Jan Čulík kritizuje článek Davida Januse za banalitu. Dobrá, má pravdu. Jenže co se vlastně ještě dá o dosavadních dějinách vládnoucího komunismu říci originálního? Možná to, že plná zaměstnanost nepřišla do této země s Vítězným únorem, ale s protektorátem. A že sociální vymoženosti, kterými se komunisté dodnes rádi chlubí, zde nezavedl Gottwald, ale Heydrich.

Eduard Zeman
28. 11. 2003

Bývalého ministra zpovídá bývalý ministr

Každý, kdo zastával funkci ministra, nemůže přestat sledovat vývoj v resortu v němž působil. Je to tak? Jak hodnotit změny, ke kterým dochází?
Ano, souhlasím s tím, že pokud někdo něco takového dělal, nebylo to a si nahodilé. Je to zřejmě naše poslání, naše prokletí. Pokud jde o současné vedení resortu... Nechci v žádném případě být někým, kdo by chtěl jít proti své straně a prezentoval své názory na úkol strany. Na druhou stranu právě proto, že jsem tuto funkci zastával, jsem vývojem znepokojen, zejména tím, jaké zpoždění mají legislativní návrhy, které tady měly být nejpozději v září tohoto roku, je konec listopadu, návrhy tu nejsou a některé zřejmě do konce roku nebudou.
Valtr Komárek
27. 11. 2003
Valtr Komárek

Mimořádně rychlý vzestup veřejného dluhu z posledních let by se automaticky zastavil, pokud by nepůsobila benevolentní politika nadměrných výdajů. A není milé, když dnes po pěti letech úspěšného ekonomického růstu a před branami EU, je zde nanovo program utahování opasků. Je tedy více než zřejmé, že potřebujeme ofenzivnější a lepší naději skýtající ekonomickou strategii.

28. 11. 2003

Zatčení nejbohatšího muže Ruska, Michaila Chodorkovského, jehož majetek se odhaduje na 8 miliard dolarů, vyvolal velký rozruch. Nejenom v Rusku, ale i v USA a v západní Evropě. Zvláště proto, že mu bylo současně zmrazeno na 40 procent jeho akcií v ruském ropném gigantu JUKOS. Chodorkovskij patří do skupiny novodobých miliardářů, jimž se v Rusku přezdívá oligarchové, kteří získali své majetky v době Jelcinovy divoké privatizace. Od té doby navázali styky s mnoha západními koncerny a jsou často propojeni s evropskými a americkými investory. Ti proto vidí v akcích proti Chodorkovskému nebezpečí budoucího ohrožení svých investic.

27. 11. 2003

Cenzuruje česká kancelář štrasburského soudu podání z ČR?

Ve veřejném mínění zdomácněla představa, že Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku je nekonečně spravedlivý, svými výroky důsledně odhaluje pochybení českých soudů a je tak oprávněně jedinou nadějí těch, již se u naší justice nedomohli svého práva ani po vyčerpání všech dostupných opravných prostředků, které náš právní řád připouští. Počet občanů, nespokojených se způsobem vyřízení jejich věcí tuzemskými soudy a obracejících se proto do Strasburku, se proto zvyšuje. "Jít do Štrasburku" se stává módou. Naši stěžovatelé jsou ve sporech s českým státem u Evropského soudu pro lidská práva skutečně často úspěšní. Na tuto skutečnost opakovaně se znepokojením poukazoval bývalý ministr spravedlnosti, současný předseda Ústavního soudu ČR, JUDr. Pavel Rychetský, jenž si aspoň částečně uvědomoval neuspokojivý stav české justice.
28. 11. 2003

Chtěl bych podotknout, že Evropský soud pro lidská práva je součástí Rady Evropy a nemá s Evropskou unií (prakticky) nic společného (jde o častý omyl), poznamenává Dan Bartoň.

27. 11. 2003

Jedním z oblíbených témat novinářů je v posledních týdnech privatizace Severočeských dolů. Tisk píše, že veřejná soutěž byla zřejmě nastavena tak, aby v ní zvítězil jeden konkrétní uchazeč -- Appian Group Antonína Koláčka. Ta část médií, která neulpívá úplně na povrchu, se pozastavuje nad tím, že vlastně nevíme, kdo Appian Group vlastní, a poukazuje na podezřelé okolnosti kolem soutěže. Důvěryhodných a ověřených informací o skutečných nepravostech se ale nedostává a vše je vlastně jen v rovině podezření. Podívejme se ale na celou záležitost z jiného pohledu: v jakém prostředí se k nám dostávají informace, za jakých předpokladů fungují média, která nás informují. Jaké informace se k nám z médií dostanou a jaké ne? Jaké filtry mají média? Co můžeme očekávat v situaci, kdy jedno ze tří veřejnoprávních médií -- Česká tisková kancelář -- je ve své dceřiné společnosti Newton Information Technology, s.r.o. ekonomicky propojeno se společnostmi blízkými Antonínu Koláčkovi? V situaci, kdy prakticky všechna média kupují zpravodajství od ČTK, která má fakticky monopolní postavení, a v situaci, kdy Newton IT hlavním tištěným médiím poskytuje služby.

Privatizace po česku TÉMA BL

vedoucí sekretariátu prezidenta republiky Ladislav Jakl
27. 11. 2003

Jak už řekl klasik, demokracie m.j. spočívá v diskusi. Diskuse má sice, aby vůbec byla diskusí, jistá pravidla, ale protože jsme "v Čechách", nelze být v těchto otázkách příliš prudérní. Problém veřejnoprávního vysílání "opět" vyhřezl v tématickém listopadovém večeru na Novotného lávce, kde panelisty byli pánové Jakl, Jirák, Pícha, Kováčik a Sládeček. Jako osobu na diskusním večeru nezúčastněnou, mě bezesporu - jak v negativním tak i pozitivním slova smyslu - zaujal citovaný výrok (internet) rockera a vedoucího sekretariátu presidenta republiky Ladislava Jakla, výrok nastřelený pár měsíců před vstupem do Evropské unie.

Zvukový záznam besedy [2 hod. MP3] ČM

Dvojjediná "osobnost" Ladislava Jakla totiž zásadně pravila:

26. 11. 2003
Existuje mnoho obdivuhodných výjimek, ale celkově lze říci, že českým vysokoškolským učitelům zabraňuje nutnost vydělávat a podílet se na podnikání v tom, aby se zabývali na plný úvazek vědeckou prací a vyučováním studentů. Většina vysokoškolských učitelů, kteří na univerzitách zůstali, se musela naučit "podnikatelským" způsobům, a začali si přivydělávat k svým příliš malým platům vysokoškolského učitele. Většinou to dělají tak, že přispívají k šedivé ekonomice, která zneužívá jejich pracovního času a hardwaru a softwaru jejich zaměstnavatelů. Přitom se nemohou soustřeďovat na to, co je hlavním úkolem dobře fungující vysoké školy: výzkum, vyučování studentů a poskytování služeb pro společnost. Jediné, co se dá říci ve prospěch těchto podnikatelských činností, je to, že se tak vysokoškolští učitelé do určité míry dostali do styku s "reálným světem" a nemusejí se úplně vzdát své akademické kariéry. Také to zabránilo úplnému rozkladu univerzit, anebo ho to alespoň oddálilo.

Autor se zamýšlí nad nynějším stavem českých vysokých škol v mezinárodním kontextu. Anglická verze tohoto článku je ZDE

27. 11. 2003
With many admirable exceptions, Czech academics have been blown by the tide of money making and entrepreneurial activities away from full-time science and teaching. Most of those remaining in the profession have had to learn 'entrepreneurial' ways of supplementing their inadequate basic incomes -- mainly by setting up a grey economy that misuses their working time and their employers' hardware and software, and has taken their eyes off the main tasks of a healthy university: research, teaching and providing services for society. All that can be said in favour of this entrepreneurial activity is that it has to some extent introduced academics to the `real world' and has enabled them to avoid abandoning the academic profession altogether. Arguably, it has prevented or delayed the complete collapse of the universities.

The author analyses the situation of the Czech universities against the backdrop of international developments. A Czech version of this article is HERE

27. 11. 2003

Aneb: Kde je ta země zaslíbená?

Nejdřív ta špatná zpráva: O. Hausenblas (dále v textu "OH"; chci zůstat věcný, ne osobní) střílí ve svém obsáhlém příspěvku ZDE na celou řadu závažných terčů v našem školství (BL 25. 11.); leč na ten jediný terč, který svým případným čtenářům na nějakých 20 řádcích nastavil M. Dokulil (BL 21. 11.) jen obecně a bez žádoucí argumentace. Ta dobrá zpráva: Že snad díky oběma těmto příspěvkům konečně budeme snad --- aspoň na stránkách BL --- zase vážně a konkrétně uvažovat o našem školství. Nechť je také hned jasno v tom, co jsem ve svém příspěvku tvrdil. Nikoli, že se dva předměty slučovat BUDOU, nýbrž že se s tím (měl jsem určitě dodat, že SNAD) POČÍTÁ. Kupodivu z příspěvku OH ovšem opakovaně plyne, že on sám by to nadšeně uvítal! (MD podle OH naběhl --- či "naletěl" --- nějakým poťouchlíkům, z blíže neurčené "dějepisářské" lobby; pakliže jsem rozuměl správně.)
27. 11. 2003
Dobrý den. V dnešním pořadu se budeme zabývat argumentací pro pozdní potraty a proti nim. Mělo by být ženě dovoleno, aby potratila dítě kvůli tomu, že má rozštěp rtu?

V pondělí 1. prosince bude duchovní Joanna Jacksonová žádat u Nejvyššího soudu v Londýně o změnu zákona o pozdních potratech. V současnosti jsou v Británii potraty povoleny až do 24 týdnů těhotenství. Později se povolují jen za výjimečných okolností, kdy jde o vážnou abnormalitu plodu. Duchovní Jacksonová protestuje proti jednomu případu, kdy došlo k umělému ukončení těhotenství a důvodem, uvedeným v dokumentaci, byl rozštěp rtu. Sama Jacksonová se narodila se znetvořením tváře, což bylo posléze odstraněno plastickou chirurgií a její bratr trpí Downovým syndromem. Mělo by tedy být přesněji definováno, co znamená "vážná abnormalita plodu" a to, jak člověk vypadá, by nemělo být v tuto definici zařazeno?

Rozhlas BBC (pořad Woman's Hour ZDE) se v úterý zabýval otázkou přípustnosti potratů za určitých podmínek. Přinášíme shrnutí této diskuse.

27. 11. 2003
Zcela souhlasím s kritikou, kterou proti na povrchnímu a v podstatě ideologickému (v tom nejhorším slova smyslu) pojetí komunismu vznesl Robin Ujfaluši v BL 26. 11. ZDE. Avšak není to jen zbytečná teoretická diskuse? Nestačí to, co my všichni, kteří jsme komunismus zažili, dobře víme? Hranice byli uzavřeny, toaletní papír se občas musel shánět, šikanování občanů ze strany každého úředníčka bylo běžné a kdo se ozval, toho zavřeli. O něco dříve, když byl režim ještě při síle, neváhal své odpůrce popravovat, a to masově. A máme to hotovo. Každý slušný člověk se pak musí při slově komunismus a jméně Marx otřást. Kdo se netřese, není slušný člověk. Slušný člověk pak také volí tak, aby nám zůstala zachována demokracie a kapitalismus, což jsou bezpečné záruky proti návratu totality.
30. 11. 2003

Z přibližně 6000 čtenářů Britských listů přispělo v listopadu 2003 na jejich provoz celkovou částkou 8615,99 Kč 14 osob. Zadavatel jednoho z inzerátů v knižní publikaci Jak Češi bojují zaplatil 25000 Kč; tím bude uhrazena část výrobních nákladů na publikaci.

Čtenáři z celého světa mohou nyní přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Finanční příspěvek na provoz Britských listů vás nic nemusí stát - Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Kdyby Britským listům věnoval každý čtenář pouhou korunu denně, mohl by si časopis např. financovat právníka a analyzovat kauzy, jimž se v současnosti nemůže věnovat.

Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. V současnosti především postupně hradíme účetní firmě výdaje za vypracování finančních zpráv za léta 2001 a 2002.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
28. 11. 2003 Čí je IPB?! Naše.....!!! Ladislav  Žák
28. 11. 2003 Cenzura v Itálii: zakázána televizní satira   
28. 11. 2003 Velké zvíře, Miloš Forman, Milan Kundera, Jerzy Stuhr a současné Polsko Jan  Čulík
28. 11. 2003 Není dostatek lidí? Michal  Giboda
28. 11. 2003 K volbám v Ulsteru: Rozvět či rozklad? Jan  Čulík
27. 11. 2003 Oč nám asi ve škole taky jde (i běží) Miloš  Dokulil
27. 11. 2003 Kdo se bojí Karla Marxe? Milan  Valach
27. 11. 2003 Svobodné názory + "svobodné názory" = podivné souvislosti Jiří  Koubek
27. 11. 2003 Je přípustný potrat kvůli rozštěpu patra?   
27. 11. 2003 Skandál u Evropského soudu pro lidská práva? Zdeněk  Jemelík

Privatizace po česku RSS 2.0      Historie >
27. 11. 2003 Nesnesitelná lehkost informování: ČTK a Appian Ivan  Feranec
26. 11. 2003 PPP - bratření veřejného a soukromého sektoru Štěpán  Kotrba
24. 11. 2003 Prázdná skořápka, čekající na české uhlí? Štěpán  Kotrba
18. 11. 2003 Žádost o případné restituce škod vzniklých po r. 1989 František  Nevařil
13. 11. 2003 Deset bodů na obranu médií veřejné služby před Břéťou Rychlíkem a jeho přáteli... Štěpán  Kotrba
9. 10. 2003 Vzestup a pád českého kapitalismu Růžena  Vintrová
1. 10. 2003 Zeman na Žofíně   
18. 8. 2003 V současné době peníze nejsou kryté zlatem, ale dluhy Josef  Hromádko
30. 7. 2003 Malý černý pudlík: Je úpadek osudem podnikání? Ladislav  Žák
25. 7. 2003 Tlustá modrá šance Petr  Baubín

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
28. 11. 2003 Diskuse nad bývalým vládnoucím komunismem je zbytečná Pavel  Urban
27. 11. 2003 Kdo se bojí Karla Marxe? Milan  Valach
27. 11. 2003 Kolektivistické ideály vedou nevyhnutelně k totalitě Jan  Holeček
26. 11. 2003 Marx, marxismus, my a ... např. Václav Klaus Robin  Ujfaluši
25. 11. 2003 Futurologie centrálně celosvětově plánovitého komunismu jako protipól k Fukuyamovi Stanislav  Heczko
24. 11. 2003 Komunismus: Idealismus či zvěrstvo? David  Janus
3. 11. 2003 Diskutujme skôr, ako bude neskoro Andrej  Sablič
30. 10. 2003 Karel Marx: Amerika je typicky dělnická země   
1. 10. 2003 Bondy: Sme opäť na samotnom začiatku Miroslav  Brada
29. 9. 2003 "Kubánský socialismus přežil, protože je nezávislý" Zdeněk  Jemelík

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
27. 11. 2003 Svobodné názory + "svobodné názory" = podivné souvislosti Jiří  Koubek
27. 11. 2003 Nesnesitelná lehkost informování: ČTK a Appian Ivan  Feranec
26. 11. 2003 Vysílání ČT "bude i nadále zajímavé"   
15. 11. 2003 Digitalizace na rozcestí - vidět dopředu znamená i vědět Štěpán  Kotrba
15. 11. 2003 Sporné rozhodnutí parlamentní komise o budoucnosti veřejného rozhlasu a televize Jan  Čulík
15. 11. 2003 BBCi: internetové stránky společnosti BBC Jan  Čulík
13. 11. 2003 Deset bodů na obranu médií veřejné služby před Břéťou Rychlíkem a jeho přáteli... Štěpán  Kotrba
8. 11. 2003 Ústup televizních revolucionářů bez boje Štěpán  Kotrba
30. 10. 2003 ČT nebude ve svém přímém přenosu nijak komentovat vlastní obsah soudního jednání   
30. 10. 2003 Navzdory vzniklé kontroverzi trvá Šámal na soudním mediálním představení Jan  Čulík

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2003 Festival MEZIPATRA 2003   
2. 10. 2003 Nepovedená koláž ČT: Homosexuální karneval-heterosexistický parlament Věra  Sokolová
9. 9. 2003 Ještě jednou o "léčbě homosexuality" Vojtěch  Polák
9. 9. 2003 Homosexualita a potraty: Objektivní fakta versus subjektivní interpretace Pavel  Mareš
5. 9. 2003 O možnosti "léčit" homosexualitu: mýlí se pan Mareš Vojtěch  Polák
4. 9. 2003 "Někomu pomůže, nikomu neublíží" Josef  Veger
3. 9. 2003 O homosexualitě: Omyly pana Žaloudka Pavel  Mareš
28. 8. 2003 Gayové nepotřebují registrované partnerství   
27. 8. 2003 Jak se pletou odpůrci leseb a gayů Petr  Žaloudek / Fid
18. 8. 2003 Malá provokativní poznámka nejen k homosexualitě Aleš  Kubeczka

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
26. 11. 2003 Politické miesto pre Boha Karol  Moravčík
26. 11. 2003 Křikem o cenzuře šíří Jiří Karas jen cílenou demagogii Jan  Čulík
14. 11. 2003 Každá krajnost škodí Jan  Čulík
15. 10. 2003 BBC o pedofilii v katolické církvi   
14. 10. 2003 Riziko nákazy virem HIV Tomáš  Linhart
14. 10. 2003 Kondomy: Co dělá katolická církev špatně?   
14. 10. 2003 Katolická církev a Afrika Jan  Čulík
13. 10. 2003 Manipulativní zpravodajství už i v Britských listech? Pavel  Mareš
13. 10. 2003 Keňan s AIDS: Nesmím používat prezervativy, katolická církev to zakazuje   
10. 10. 2003 Vatikán: "Nepoužívejte prezervativy, nechrání před AIDS"   

Školství RSS 2.0      Historie >
27. 11. 2003 Oč nám asi ve škole taky jde (i běží) Miloš  Dokulil
27. 11. 2003 The Enterpreneurial University - Czech Style Robin  Healey
26. 11. 2003 Podnikatelská univerzita - po česku Robin  Healey
25. 11. 2003 Tisková zpráva: Vznikla Asociace školských odborů   
24. 11. 2003 Co s čerstvými absolventy? Pavel  Mareš
24. 11. 2003 Vezměte rozum do hrsti, než vstoupíte do diskuse o škole a dějepise! Ondřej  Hausenblas
21. 11. 2003 Uděláme ze dvou předmětů jeden? Co třetího nabídne chystaný koktejl? Miloš  Dokulil
20. 11. 2003 Británie: Chudí studenti propadají silné zadluženosti   
5. 11. 2003 Držet hubu a krok Hynek  Hanke
29. 9. 2003 Rušení malých škol z finančních důvodů je velmi krátkozraké Michal  Rusek

Americká strategie národní bezpečnosti RSS 2.0      Historie >
18. 11. 2003 Brzeziński: Amerika se musí vzdát paranoidní politiky   
16. 10. 2003 "George W. Bush je omezenec a podvodník"   
8. 10. 2003 Veľká hra pokračuje Peter  Stupavský
25. 9. 2003 Európska škodoradosť? Martin  Muránsky
17. 9. 2003 Jsou Spojené státy v úpadku?   
9. 9. 2003 Nový pohled na americkou zahraniční politiku Veronika  Valachová
6. 9. 2003 Michael Meacher: "Americká vláda předem věděla o útoku z 11. září"   
6. 9. 2003 Meacher: "USA zneužily 11. září k prosazování politiky světové nadvlády"   
26. 8. 2003 Je možné ztratit lásku k Americe?   
22. 8. 2003 Co je americký neokonzervatismus?   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
20. 11. 2003 O zdřevěnělé řeči: důležitá příručka pro novináře Jan  Čulík
20. 11. 2003 Neptejme se zásadně "do kdy?" Vladimír  Just
20. 11. 2003 Zařízení k zabránění opuštění místa nedovoleného parkování Vladimír  Just
20. 11. 2003 Třešnička na dortu Vladimír  Just
20. 11. 2003 Smysluplný Vladimír  Just
3. 11. 2003 Kouř Jaroslav  Hutka
2. 10. 2003 Eliška Jaroslav  Hutka
23. 9. 2003 Smrt sbližuje, v lidském popelu není rozdíl
80 let od narození Ladislava Fukse
Štěpán  Kotrba
19. 9. 2003 Česká próza za poslední rok: Zklamání, frustrace a marketingová manipulace Viktor  Šťástka
17. 9. 2003 Hrabal je v Budějovicích dobrý, ale město chce omezovat divadlům dotace