Jaké pocity jste měl při své práci v Praze?
Praha je pro nás složité působiště. Je centrem východoevropské reakce. Práce s těmito reakčními kruhy je úkolem, jaké člověk přeje jen svým nepřátelům. Na druhé straně však tato protikubánská reakce, poněkud vzdálená historickým vztahům mezi oběma našimi národy a vycházející z příkazu a sympatií vůči Washingtonu, vyvolává u mnoha českých občanů větší obdiv a lásku k ostrovu. To nám jako diplomatickým zástupcům dodává odvahu a další síly k práci. Co se reakcionářů týká, cítím při svém odjezdu úlevu a přeji jim, aby se těšili z toho mála času, který jim v této "disidentské" zemí zbývá, neboť dějiny jim předloží účet za službu zájmům cizí mocnosti. Přátelům, českému lidu, vyjadřuji svou hlubokou úctu a poděkování za veškerou solidaritu, již nám v těchto čtyřech letech prokazovali.
V Československu se socialismus v důsledku ztráty mezinárodní podpory rozpadl, velmi podobný režim Fidela Castra ztrátu zahraniční podpory překonal a nejenže přežívá, ale dokonce po destiletém "mimořádném období" dosahuje lepší úrovně než dříve. Proč podle vás zanikl socialismus v Československu, zatímco na Kubě nikoliv?
Socialismus na Kubě je procesem vlastního rozvoje kubánské společnosti. Od bojů za nezávislost proti španělskému kolonialismu kubánští mambísští bojovníci hlásali a v ústavách sepsaných ještě v partyzánských oddílech proklamovali sociální spravedlnost, rovnost všech lidí, vůli "spojit svůj osud s chudými této země", "bojovat a padnout raději sami, než abychom záviseli na pomoci mocného souseda ze severu, který námi pohrdá". [Náš] socialismus je tak pevně spjat s martíovskými kořeny, že je těžké ho od nich oddělit. V těchto kořenech, provázaných s marx-leninsko-fidelovskou teorií a dílem kubánské revoluce, spočívá naše neporazitelná síla. Pokud jde o příčiny pádu evropského socialistického tábora, ponecháme jejich objasnění na samotných Evropanech, kteří znají zdejší historii lépe než my.
Srovnáte-li život na Kubě a v ČR, které hodnoty společenského života byste chtěl přenést na Kubu a naopak? Jaké výhody a nevýhody mají kubánští občané ve srovnání s českými?
Kazdý národ má své dobré vlastnosti i své chyby. Není na nás, diplomatech, abychom hovořili o chybách národů, v jejichž zemích působíme. O kubánském lidu můžeme říci, že je statečný, veselý, obětavý, internacionalistický, pohostinný, vzdělaný. Že miluje svou svobodu a nezávislost více, než jakoukoli materiální hodnotu. U českého lidu mohu hovořit o hrdosti na jeho historii, o pracovitosti, o disciplíně, o snaze nekopírovat cizí zvyklosti, věnovat se o víkendech rodině, o jeho lásce k vlastnímu folklóru, k hudbě, ke svému kraji, o jeho schopnosti cítit se šťastný ve své zemí.
Píšete i v Praze poezii?
Píši jakousi báseň na rozloučenou. Již mám její hlavní části a doufám, že v čase zbývajícím do odjezdu z ČR ji budu moci dokončit. I když...s poslední básní o Praze "Věčná Praha" jsem dopadl, jako když se chce člověk rozejít s přítelkyní. Začne se loučit a skončí tím, že ji má ještě raději než na začátku. Ta báseň začínala rozloučením a když jsem dopsal konec, musel jsem se vrátit k prvnímu verši a upravit ho, protože básen nakonec nevyzněla jako loučení, nýbrž jako odraz mých posledních dojmů z tohoto krásného a historického města.
Co budete dělat po návratu na Kubu?
Budu opět pracovat na Ministerstvu zahraničních vecí a dál psát povídky a poezii. Návrat domů, ke svým po dlouhém odloučení je pro kazdého diplomata, ať působil v kterékoli zemi, odměnou. Českému lidu přejI jen to nejlepší pro jeho rozvoj, klid a štěstí.
|