27. 5. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
27. 5. 2003
Patologičtějším výrazem ekonomické slabosti rozvojových zemí vůči Západu je to, že se občané západních zemí věnují poslední dobou stále častěji "zdravotnické turistice".
27. 5. 2003
Pravidelné užívání antibiotik při chovatelství kuřat vede k vzniku tzv. superbugs, bakterií, které si vypěstují vůči antibiotikům odolnost a neexistuje pak proti nim žádný lék.Ohrožuje se tím lidské zdraví. Kuřata s antibiotiky prodává v Británii například firma Tesco.
Dominique Baudis
27. 5. 2003
Bývalý starosta Toulouse a předseda Vrchní rady audiovize (CSA) Dominique Baudis byl dvěma prostitutkami obviněn z účasti na sadomasochistických orgiích. Baudis, který to kategoricky odmítá, naopak tvrdí, že za celou aférou stojí tvrdé zájmy distributorů pornofilmů.
27. 5. 2003
Pražské zastupitelstvo bude ve čtvrtek jednat o změnách statutu hlavního města. Hlasovat se bude o změně jediné věty, která by však dalekosáhle změnila systém stavebního povolování.
26. 5. 2003
Německá televize bude v úterý vysílat dánský dokumentární film, natočený bez vědomí politiků při jejich důvěrném jednání o rozšiřování EU.

27. 5. 2003
Bez 10 miliard Kč, které podniku CME musela v minulých dnech zaplatit Česká republika, by tato televizní společnost udělala bankrot, napsal včera list Prague Business Journal.
27. 5. 2003
Dlouhodobé neshody v Bushově vládě ohledně politiky vůči Iráku ohrožují budoucnost Blízkého východu. Od samého začátku Bushovy vlády spolu bojují americké ministerstvo zahraničí a ministerstvo obrany, ale kontroverze o tom, jakou politiku zaujmout vůči poválečnému Iráku, vyvolala nyní mezi oběma ministerstvy takovou zuřivou nenávist, jakou Washington málokdy zažil, konstatovala v časopise New York Review of Books Elizabeta Drewová.
27. 5. 2003
Situace v dnešním Rusku je daleko drastičtější, než kdy za existence Sovětského svazu, argumentuje nová kniha amerického politologa. Nejde jen o vznik zločineckého státu a dramatického poklesu životní úrovně pro většinu obyvatel, ale i o to, že řadoví Rusové absolutně ztratili naději, že by se jejich situace mohla kdy zlepšit.
27. 5. 2003
Na Timoru se oslavovalo první výročí dlouho toužebně očekávané nezávislosti. - "Věci se tu dějí všelijaké a já možná budu brzy bez přístupu k internetu. Takže když ode mne nějaký čas neuslyšíte, znamená to, že jsem někde na ostrovech," píše autor.
Daniel Cohn-Bendit
27. 5. 2003
PROFIL

Daniel Cohn-Bendit rozhodně není nezajímavou osobou. Za 57 let svého života stihl být vůdcem studentské revoluce i místostarostou Frankfurtu, anarchistickým squatterem i poslancem Evropského parlamentu, odpůrcem kapitalismu a vysoké politky i nadšeným zastáncem Eura a Evropské unie. Cohn-Bendit je Němec, úřaduje ve Štrasburku, kam ho zvolili Francouzi. Jaký tedy byl dosavadní život muže, kterého Adam Michnik nazval stoprocentním Evropanem?

Pozvánka na návštěvu Daniela Cohn-Bendita v Praze BL
Hnutí Zelených v krizi BL
Pražská lekce BL
27. 5. 2003

V těchto dnech vychází sté číslo Učitelských listů, zabývajících se kultivací českého školství. Jejich internetové stránky jsou ZDE.

27. 5. 2003
V neděli 8. června dorazí do Prahy celoevropský běh s pochodní zvaný Torch Run, pořádaný na počest jedné z největších světových sportovních akcí roku 2003 -- Světové letní speciální olympiády pro sportovce s mentálním postižením, která se uskuteční od 20. do 29. června 2003 v irském Dublinu.
25. 5. 2003
Tak a je to tady. Nový redakční systém stále nemáme, ale pokračujeme v záplatování starého. Nyní zpřístupňujeme sidebar pro prohlížeče Mozilla, Netscape a Galeon (možná i další, netestováno). Další příjemnou změnou je hotový RSS backend pro spřízněné servery. Koho zajímá, jak novinky fungují, co umí a jak je lze využít, nechť čte dále...
26. 5. 2003

Připravili jsme pro vás několik "klasických" bannerů ve flashové či bitmapové podobě. Zprovoznili jsme také pro zájemce automaticky generovanou tabulku titulků aktuálního vydání Britských listů, viz ZDE.

27. 5. 2003
Velká část ekologické společnosti se dívá na vstup do EU z hlediska ochrany životního prostředí s velkým optimismem. Stavíme se k němu podstatně zdrženlivěji. Zda vstup ČR do EU zlepší či zhorší životní prostředí v ČR je totiž složitá otázka...
27. 5. 2003
Jan Dusík
Jan Zeman ve svém článku "Vstup do EU z hlediska ochrany životního prostředí" viz ZDE konstatuje, že negativa vstupu České republiky do EU převažují nad přínosy. Obsah článku však zasluhuje několik upřesňujících informací.
27. 5. 2003
Frank Unger, preložil Martin Muránsky

Nemeckí intelektuáli rozširujú často idealizovanú verziu "medzinárodného práva". Pri pokuse o premenu na "veľmoc" bolo Nemecko dvakrát zmietnuté z javiska dejín, aby sa nakoniec vyrovnalo s čestným miestom v hornej polovici historickej tabuľky -- v bezpečnom odstupe od zostupových miest a na dlhý čas vylúčené z boja o elitnú účasť v Champions League.

27. 5. 2003

Dokážete zmeniť celý svoj život za jediný deň?

Do kín sa dostal výnimočný film. Je o poslednom dni na slobode. Je o poslednom dni drogového priekupníka. Nikto v priebehu času filmu však nezomrie. Možno pred a možno po fiktívnom čase. Dávno pred zomrela matka hlavného hrdinu. A nikto nevie, ako skoro -- neskoro zomrie on. Priekupník, ktorý si posledné minúty slobody vychutnáva pohľadom cez okno auta, ktoré ho odváža do väzenia.

27. 5. 2003
Michael Mönninger, z týždenníka Die Zeit preložil Martin Muránsky

Francúzsky historik Emmanuel Todd o hovorí budúcnosti transatlantických vzťahov.

"OSN je dnes témou ako nikdy predtým. Ešte nikdy nebola úloha tejto organizácia dôležitejšia ako dnes. Jej zlyhanie pri riešení irackej krízy má najskôr do činenia s tým, že USA vedú nebezpečnú a nelegálnu medzinárodnú politiku. Vzhľadom na túto destabilizáciu by bolo vhodné porozmýšľať nad zotrvaním OSN v New Yorku..."

27. 5. 2003

rozhovor s námestníkom ministra zahraničných vecí Poľska

Zhováral sa Witold Zygulski, preložil Martin Muránsky
Ako by ste zhodnotili výroky francúzskeho prezidenta a ministra obrany, ktorí kritizovali kandidátske krajiny, okrem iných aj Poľsko, za to, že majú priveľmi blízko k pozíciám Spojených štátov, čo manifestovali aj listom ôsmich?
O týchto nešťastných verejných vyjadreniach o rozdielnosti záujmov a pozícií jednotlivých štátov v rámci transatlantickej komunity sa toho povedalo už mnoho. Takéto poznámky len zhoršili napätie a krízu. Preto rétorika, často ovplyvnená emóciami, urobila situáciu takou zložitou, že v skutočnosti nie obsah, ale procedúry sa vnímali ako hlavný problém.
26. 5. 2003
Stanley Bing: Házení slonem aneb zen a umění, jak zacházet se svým šéfem. Portál 2003. 191 stran, cena: 217,- Kč.

Celá tato nová kniha je postavená na přirovnávání vedoucího pracovníka k tomuto objemnému a těžkopádnému zvířeti, přičemž vrcholem úspěšného snažení má být právě "házení slonem" -- totiž schopnost dělat si se svým nadřízeným, co se nám zlíbí.

26. 5. 2003
Vážné problémy globální ekonomiky mohou způsobit potíže i českému hospodářství. Do krize se dostává vztah mezi dolarem a eurem. Americký ministr financí John Snow v podstatě vyhlásil ostatnímu světu a zejména eurozóně měnovou válku.
26. 5. 2003
Britský skladatel Keith Burstein píše novou operu, jménem Manifest Destiny (Zjevný osud), která bude inscenována v Londýně. Jejím hlavním hrdinou je student, který skončí uvězněním v táboře Guantánamo na Kubě. V neděli večer od 19 hodin vysílala televizní stanice Channel Four vlastní filmovou verzi jiné opery o terorismu od Johna Adamse, The Death of Klinghoffer (Klinghofferova smrt), viz ZDE. Televizní film opery The Death of Klinghoffer stál 1,7 milion liber (cca 85 milionů Kč). Je velmi dobrý.
25. 5. 2003
Inzultace záchranářů zasahujících při automobilovém neštěstí, napadení personálu ženského pohlaví mladistvými v diagnostickém zařízení, iracionální útok na psychiatra v jeho vlastní ordinaci, hrozby vyděračů', že realizují nejrůznější formy ohrožení obyvatel, ale i více jak desítka pokusů i dokonaných autodafé. Neúplný výčet událostí, tolik signifikantních pro současné společenské klima. Tak nějak vyzněl šot uvozující sobotní Šponu. Jde o pouhé vybočení z normy, nebo je to standardní průvodní jev demokracie, jak již před mnoha lety bohorovně poučoval jeden z významných členů ODS a nyní senátor za jinou stranu?
BBC - The Chicken Run
23. 5. 2003

Jak objevila televize BBC skandál s napouštěním mraženého kuřecího masa vodou a zakamuflovanými hovězími a vepřovými bílkovinami? Založila si vlastní fingovanou firmu. která rozhlásila, že chce investovat do kuřecího průmyslu a navštěvovala továrny, do nichž údajně zamýšlela investovat. A filmovala všechno skrytou kamerou... Dovolit si tuto technologii výroby pořadu mohou - bohužel - pouze tam, kde novináři ctí své řemeslo, jsou honorováni za kvalitu a mají velké prostředky a zázemí na nezávislou práci. Byl to investigativní pořad par excellence...

Internetové stránky pořadu Chicken Run - v angličtině ZDE
Videozáznam tohoto kompletního hodinového pořadu BBC - v angličtině ZDE
tajně pořízené záběry nechutné směsice masové tkáně,
přísad a vody, která se pak mrazí a prodává ZDE
Původní informace na toto téma BL
26. 5. 2003
Konference v Kolíně nad Rýnem jednala o práci žen, o roli GATS a o privatizaci přírodních zdrojů v různých zemích světa.
2. 5. 2003
Děkujeme všem, kteří dále podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

ZMĚNA BANKY: Prosíme ty čtenáře, kteří na provoz BL přispívají trvalým příkazem, aby ho z bývalého účtu OSBL v e-bance převedli na nový účet OSBL v Raiffeisen Bance. Číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.
Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.
Hledáme profesionální fotografy i fotoreportéry, vybavené vlastními digitálními fotoaparáty i vlastní konektivitou do internetu, kteří by byli schopni a ochotni přispět k rozšíření tématické pestrosti o reportáže ze zajímavých akcí či vzdálených míst, a přinášet tak prostřednictvím Britských listů aktuální zpravodajství či pohled do exotických míst. Podmínkou je pofesionalita zpracování snímků a jejich umístění v plném rozlišení ve formátu JPG na vlastní URL, jejíž odkaz nám spolu s náhledovým obrázkem a doprovodným textem zašlete.
Hledáme i nadané karikaturisty se smyslem pro komičnost politických i civilizačních souvislostí. Předpokladem spolupráce je pravidelnost, schopnost samostatné a rychlé reakce na aktuální témata. Samozřejmostí je zasílání karikatur v elektronické verzi (JPG, PNG, GIF, případně SWF) e-mailem.
5. 2. 2003
Byla zrušena stará mailová adresa Jana Čulíka z roku 1995, jcu2@cableol.co.uk, prosím, pište na adresu J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk, případně na adresu redakce@blisty.cz, nebo culik@blisty.cz.
Štěpán Kotrba má svou hlavní adresu stepan@kotrba.cz. Adresa kotrba@blisty.cz je dočasně nefunkční.
18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
27. 5. 2003 Chovatelé kuřat znovu používají antibiotika   
27. 5. 2003 Jak spolu bojují Pentagon a americké ministerstvo zahraničí   
27. 5. 2003 Chcete si koupit mou ledvinu? Jan  Čulík
27. 5. 2003 Pohlednice z Timoru XI. Jaroslav  Kováříček
27. 5. 2003 Daniel Cohn-Bendit má stále chuť na politiku Ivo  Krsek
27. 5. 2003 Francie: Je Dominique Baudis obětí ďábelských intrik? Josef  Brož
26. 5. 2003 Deutsche Bahn AG - jízdenky dražší než letenky? Radek  Mokrý
26. 5. 2003 James Woolsey: USA musejí vytvořit pro Irák a Afghánistán nový Marshallův plán   
26. 5. 2003 USA vyhlašuje válku proti euru   
26. 5. 2003 Jsou Češi "Slovani", a proto obětí Západu? Jan  Čulík

Evropská unie RSS 2.0      Historie >
27. 5. 2003 Vstup do EU z hlediska ochrany životního prostředí Jan  Zeman
27. 5. 2003 Uškodí nebo pomůže Evropská unie životnímu prostředí v ČR ? Jan  Dusík
26. 5. 2003 Jsou Češi "Slovani", a proto obětí Západu? Jan  Čulík
26. 5. 2003 USA vyhlašuje válku proti euru   
26. 5. 2003 Dánská otevřenost šokuje EU   
23. 5. 2003 Rozšířená Evropská unie -- naděje a rizika   
22. 5. 2003 Několik rozšířených mýtů a desítky otazníků kolem vstupu do EU Pavel  Sirůček
22. 5. 2003 Slovensko do EU - iná možnosť nebola Peter  Greguš
22. 5. 2003 Referendum s odretými ušami Marián  Repa
21. 5. 2003 40 let Elysejské smlouvy, ústavní Konvent a budoucnost Evropy   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
27. 5. 2003 Slabosti víťaza   
27. 5. 2003 Jak spolu bojují Pentagon a americké ministerstvo zahraničí   
26. 5. 2003 James Woolsey: USA musejí vytvořit pro Irák a Afghánistán nový Marshallův plán   
26. 5. 2003 Hrátky s demokracií v Iráku Lubomír  Molnár
23. 5. 2003 Návrat afghánského opia   
22. 5. 2003 OSN schválila americké plány   
21. 5. 2003 Irák: Lze posuzovat morálku našich činů až jejich konečnými důsledky?   
21. 5. 2003 Al Kajdá vyzvala své stoupence k novým útokům   
21. 5. 2003 Bankrotářská americká firma WorldCom dostala telekomunikační kontrakt pro Irák   
20. 5. 2003 Fukuyama: na Irák se dívám skepticky   

Americká strategie národní bezpečnosti RSS 2.0      Historie >
15. 5. 2003 Ropa a stratégia: K politickej ekonómii ohlásenej vojny Michael  Ehrke
12. 5. 2003 O motivaci útoku na Irák   
30. 4. 2003 Vyslanci virtuální reality v Iráku Mojmír  Babáček
30. 4. 2003 Konec NATO právě začal - začala vznikat evropská armáda Štěpán  Kotrba
25. 4. 2003 Válka v Iráku skončila - proboha, zapomeňte! Petr  Baubín, Štěpán Kotrba
4. 4. 2003 Jsou britští vojáci "civilizovanější" než Američané?   
28. 3. 2003 Ropa je príčinou, ekológia alternatívou Martin  Nevada
25. 3. 2003 Blesková válka s.r.o. Oskar  Krejčí
12. 3. 2003 Irák a invaze: Nevěrný manžel Hussein, euro a ropa Petr  Baubín

Milan Kundera RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2003 Nový esej Milana Kundery   
18. 4. 2003 Stesk jako paměť domova Svatava  Urbanová
3. 1. 2003 Milan Kundera a jeho Nevědomost: Láska a odpor k vlastnímu hnízdu Jan  Čulík
20. 12. 2002 Milan Kundera jako "didaktik komiky"?   
3. 12. 2002 O české exilové literatuře: Problém identity mezi domovem a cizinou Martin  Pilař
25. 10. 2002 Byla éra stalinismu dobou "naivní bezstarostnosti"? Jan  Čulík
23. 10. 2002 Neohrabaná nová Kunderova novela   
21. 10. 2002 Kundera, Nevědomost: Nikdy nevstoupíš dvakrát do téže země   
21. 10. 2002 Kundera zkoumá exil a návrat   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2003 Nový esej Milana Kundery   
22. 5. 2003 Vrh křídel: antologie, která chyběla   
9. 5. 2003 Mezinárodní konference Hašek a Švejk -- humor tisíciletí   
9. 5. 2003 Hašek and Švejk -- Humor of the Millennium   
9. 5. 2003 Mušle vylovené z oceánu času Kathryn  Murphy
9. 5. 2003 Shells fished out of the ocean of time Kathryn  Murphy
7. 5. 2003 Včely Jaroslav  Hutka
30. 4. 2003 Nová kniha Michala Viewegha: Už absolutní rutina Jan  Čulík
24. 4. 2003 Zrazuji lidi, firmu nebo vlast? Jaroslav  Vejvoda
24. 4. 2003 Lidství na skřipci Jan  Čulík

Názory a argumenty ze Slovenska RSS 2.0      Historie >
27. 5. 2003 Dvadsaťpäť hodín pred zrkadlom Filip  Samuel
26. 5. 2003 Na zdravie, páni sudcovia, poslanci a ministri! Peter  Takáč
26. 5. 2003 Hrozba sprava - po belgických voľbách v žlto-červenom Radovan  Geist
23. 5. 2003 Pohotovostný manuál občana I. Martin  Nevada
23. 5. 2003 Bratislava, Nazi Free Zone: boj proti neofašizmu prišlo podporiť 2000 antifašistov Martina  Blažeková
22. 5. 2003 Slovensko do EU - iná možnosť nebola Peter  Greguš
22. 5. 2003 Referendum s odretými ušami Marián  Repa
22. 5. 2003 STV: Vietor v Mlynskej doline   
20. 5. 2003 Euroreferendum -- víťazstvo či fraška? Pavol  Fabian
16. 5. 2003 Neoimperializmus Ignacio  Ramonet

Školství RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2003 Filozofická fakulta Univerzity Palackého bude stávkovat   
14. 5. 2003 Svět naruby: Jsou britští konzervativci marxisté?   
12. 5. 2003 FREINET 2003 - soutěž o nejlepší školní časopis   
12. 5. 2003 Iniciativa "Počítejte s námi" - druhá fáze boje o peníze   
7. 4. 2003 Zákon o učitelích je naprostý paskvil Radek  Sárközi
2. 4. 2003 Petra Buzková o problémech ve školství Radek  Sárközi
2. 4. 2003 Jak Petra Buzková reaguje na petici "Počítejte s námi"   
12. 3. 2003 Počítejte s námi! Petr  Bilík
12. 3. 2003 Maturity bez "matiky" Miloš  Dokulil
10. 3. 2003 Tabu, tabula rasa a ta buranská povaha Ondřej  Hausenblas

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
26. 5. 2003 V Kolíně nad Rýnem se konala feministická konference   
15. 5. 2003 Očakávané rozhodnutie slovenského Ústavného súdu o umelom prerušení tehotenstva a jeho možné dôsledky Ladislav  Orosz
15. 5. 2003 Boj o potraty: nekonečný príbeh Michaela Marksová Tominová
15. 5. 2003 Interupcie na Slovensku - Filozofická a etická otázka sa stala otázkou politickou Sylvia  Porubänová
9. 5. 2003 Den matek se nám v postmoderním světě zkomplikoval? Ivo V. Fencl
7. 5. 2003 Memento 7.
aneb maličko o "rovnoprávnosti" žen
Miloš  Dokulil
5. 5. 2003 Dostane se ČR na úroveň Polska a Irska? Jan  Čulík
17. 4. 2003 Heldt Prize in Women Studies   
10. 4. 2003 Prítomnosť žien v politike prináša iný pohľad na svet Jana  Matúšová
10. 4. 2003 Peniaze, ženy a EÚ Oľga  Pietruchová