27. 9. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Básník Ivan Jelínek ve svém londýnském bytě dne 27. února 1990
27. 9. 2002
"My jsme četli Homéra jako noviny. To každý dovedl. Tak se literatura nutně doplňovala řeckým mýtem."

Ivan Jelínek, autor devatenácti sbírek převážně niterné, mysticko-filozofické poezie (z nichž dvě, Akropolis, 1982, a Hoře věčnosti, 1988 vyšly v mnichovském nakladatelství Daniela Strože Poezie mimo Domov) se 6. června 1990 dožívá v Londýně jednaosmdesáti let.

Tento rozhovor vyšel v tištěné formě v červnu 1990 v exilovém čtvrtletníku Obrys č. 2/1990, ročník 10, str. 6-10. Byl zpracován na základě hodinového pořadu, který v roce 1990 pro Československý rozhlas připravil Jan Čulík.

27. 9. 2002
V pátek 27. 9. 2002 zemřel v Londýně ve věku třiadevadesáti let "metafyzický", spirituální básník Ivan Jelínek. Jan Čulík s ním natočil v roce 1990 hodinový rozhovor pro Československý rozhlas, o jeho rozmanitém a dramatickém životě a pozoruhodném díle, viz zde.

Exilová básnířka Jiřina Fuchsová, žijící ve Spojených státech, publikovala v roce 1998 v Britských listech tento svůj článek o Ivanu Jelínkovi.

Zde zveřejňujeme na Jelínkovu poctu text, který v roce 1991 o něm vyšel v Čulíkových Knihách za ohradu, studii o české literatuře v exilových nakladatelstvích.

IVAN JELÍNEK (nar. 1909) pracoval před válkou v Brně jako redaktor Lidových novin; později přešel do redakce pražského Radiožurnálu, kde měl na starosti zahraniční vysílání. R. 1939 emigroval z protektorátu Čechy a Morava na Západ: nejprve organizoval vysílání pro Československo z rozhlasové stanice ve Fécampu v Normandii, pak pracoval pro československé vysílání BBC. Po válce se krátce vrátil do Prahy, ale na podzim r. 1947 znovu odešel do Anglie. Po letech existenční nejistoty, která prožil v Kanadě a ve Spojených státech, získal koncem padesátých let místo jako kulturní redaktor v československém oddělení zahraničního vysílání BBC v Londýně, kde setrval až do svého odchodu do důchodu r. 1969.

27. 9. 2002
Ivan Jelínek

Tak jenom šlépěj nohy,
a tu už vlny plní,
zarovnávajíce důlek,
úlek vteřin snový
do minulého času,
výskání v poli klasů
budoucích žní.

Tu se mi zatmí
hlubina i výška.
Kosy už končí smrtné sykání
tam, kde si léto stýská
hrdlem vypráhlým
těm žencům.

Tu s nimi odcházím
s podobenstvím věnců.
Je složit na rakve
rozkáži oblaku utopenců
tvým očím. Lásce tvé.

27. 9. 2002
Demokracie sice nahradila komunismus - ale zároveň ho nahradila i moc státu, argumentuje tento týden na stránkách www.opendemocracy.net Václav Klaus. Liberální [tj. "pravicové"] myšlenky podle něho prý nyní ustupují před různými "novými kolektivismy" - stalo se nyní sjednocení Evropy procesem, který svobodu zaškrtí? ptá se někdejší český premiér. Z jeho dlouhého článku (v angličtině je zde ) přinášíme výtah hlavních myšlenek.
27. 9. 2002

Svatý Václave,
vévodo české země
kněže náš
pros za ny Boha
svatého ducha!
Kyrieleison!

Nebeské jest tvorstvo krásné
Blazě tomu, ktož tam pójde:
v život věčný,
oheň jasný
svatého ducha!
Kyrieleison!

Pomoci tvé žádámy,
smiluj sě nad námi,
utěš smutné,
otžeň vše zlé,
svatá Václave!
Kyrieleison!

O životě a umučení svatého Václava v Kristiánově legendě z 10. století se v Britských listech dočtete zde.
27. 9. 2002

Chceme, aby byly zlikvidovány zbraně v Iráku i Saddám Husajn, avšak nechceme Armageddon; a mandát OSN by sloužil jako umírňující prostředek. Samozřejmě, že má Amerika moc zlikvidovat Saddáma Husajna. Dokázala by to pravděpodobně za několik týdnů, ne-li dnů. Ale bez podpory a zdůvodnění mezinárodního práva bychom legitimizovali všeobecnou agresi silnějšího vůči slabšímu.

Rusko už nyní vyhrožuje Gruzii. Co bychom mohli pak říkat Číně ohledně Tibetu? Nestačí když tvrdíme, jen tak, sami, že by na nás mohl Saddám zaútočit. To byla výmluva německého císaře v roce 1914.

Takto argumentoval včera v konzervativním deníku Daily Telegraph Boris Johnson, šéfredaktor konzervativního týdeníku The Spectator.

27. 9. 2002
Až do doby před měsícem jsem žil v černobílé zemi, ve Spojených státech, kde vládne morální jistota. Mezi lidmi, kteří se neomlouvají za to, že rozdělují svět na "lidi dobré" a "lidi zlé", na "ty, kteří budou spaseni" a "ti, kteří jsou zatraceni".

Avšak nyní, v měkkém světle raného podzimu, jsem se přestěhoval do Evropy: je to nepořádný, mnohoznačný kontinent, který byl po dlouhá desetiletí utvářen podivnými kompromisy. Černá a bílá se v Evropě mísí v množství odstínů šedé.

Na celou polovinu století pohřbily Spojené státy a Evropa tyto kulturní a politické rozdíly. Rozhodnutí Washingtonu bránit Evropu a demokracii před sovětským expanzionismem bylo základem skálopevné transatlantické aliance. Avšak nyní komunistická hrozba zmizela, NATO ztratilo svou ústřední roli a najednou uvažují Američané i Evropané o tom, zda jsou jejich společné zájmy skutečně důležitější než to, na čem se neshodnou.

V Evropě se může při svém úsilí o válku proti Iráku spolehnout George Bush na britského premiéra Tonyho Blaira a na italského premiéra Silvia Berlusconiho. Avšak, jak zjistil dlouholetý washingtonský zpravodaj společnosti BBC Stephen Sacchur při své nynější cestě do Evropy, v Evropě je velmi málo sympatií pro snahu George Bushe dosáhnout v Bagdádu "změny režimu". Sachur o tom napsal příspěvek pro - podle našeho názoru vynikající - pravidelný pořad rozhlasové stanice BBC Radio Four "Od našeho vlastního dopisovatele", z něhož citujeme několik jeho postřehů:

27. 9. 2002
"Společná fronta" mezi Británií a Spojenými státy proti Iráku byla koncem týdne poněkud ohrožena , napsal deník Independent, protože začaly vycházet najevo podstatně rozdíly v postojích mezi Británií a USA ohledně nové rezoluce o Iráku.
27. 9. 2002

Rusko odmítlo jako "propagandistickou kampaň" zpravodajství, týkající se padesátistránkové britské analýzy o tom, že Irák se snaží získat zbraně hromadného ničení, poznamenal list Independent.

Francie reagovala také chladně a konstatovala, že jí nebyly předloženy žádné důkazy, které by podložily tvrzení v této padesátistránkové zprávě.

Německo uvedlo, že britský dokument neobsahuje žádné důvody, proč by bylo třeba zahájit válku. "To, co jsme se tam dočetli, se nijak neodlišuje od toho, co německá vláda už ví," řekl vládní mluvčí Uwe-Karsten Heye.

Naproti tomu italský premiér Silvio Berlusconi požadoval ostrou rezoluci OSN a přirovnal režim Saddáma Husajna k nacismu. Ohledně výroků bývalé německé ministryně spravedlnosti, která tento týden odstoupila proto, že přirovnala Bushe k Hitlerovi, řekl Berlusconi: "Srovnávání s Adolfem Hitlerem pomáhá diktaturům a mezinárodním vyhnancům, nikoliv však velké americké demokracii a jejímu prezidentovi."

27. 9. 2002
Ahoj, přátelé!

Přeji vám dnes velmi pochmurný dobrý den, vzhledem k tomu, že se všichni ještě snažíme řádně vyrovnat s traumatem naší nedávné vzpomínkové bohoslužby k tragickým událostem z 11. září.

Vím, že pro mnoho z vás v naší farnosti je to opravdu těžké, zapomenout na tu hrůzu, jak jste tam seděli, dlouhé hodiny, a dívali se, jak se ty události pořád znovu přehrávají v televizi.

Ale víte, jednou přijde doba, kdy je nutno udělat čáru v písku a pokročit za ni dál.

A jak lépe pokročit dál za tuto konkrétní tragedii než tím, že se postavíme pevně, ruku v ruce, vedle svého dobrého přítele, reverenda Dubyi Bushe ["Dubya" je anglická výslovnost písmena "W" uprostřed Bushova jména, Goerge W. Bush] a podpoříme jeho křižáckou výpravu, jíž chce zbavit svět zla.

Slyšel jsem hodně lidí v naší farnosti, jak pomlouvají tohoto vynikajícího kazatele, který je nám všem inspirací. Máme skutečně obrovské štěstí, že je naším přítelem a stoupencem.

Když však posloucháte některé lidi tady, člověk by si pomyslel, že je reverend Dubya idiot a kašpar, jakýsi Homér Simpson z onoho populárního televizního pořadu, o němž mi můj hlavní poradce pan Alastair Campbell sděluje, že je to jeden z mých nejmilovanějších programů.

Avšak nic by nemohlo být dále od pravdy. Nedávno se mi dostalo výsady, že mi bylo dovoleno strávit s reverendem Dubyou určitý čas v jeho texaském letovisku, v táboře Dubya, a musím říct, že to byl snad nejvíc duchovně inspirující zážitek za celý můj život!

Nikdy jsem dosud nepoznal inteligentnějšího, vnímavějšího, lépe informovaného a moudřejšího pozorovatele lidské existence. Mnoho z toho, co říká, je tak hluboké, že tomu ani neporozumíte, když to slyšíte poprvé. Modlili jsme se u táborového ohně a rozbírali jsme tam text svatého Johna Wayna: "Člověk musí udělat to, co musí udělat."

Publikujeme ukázku z pravidelného dopisu "vikáře Tonyho Blaira" své "farnosti Svatý Albion", jaké každých čtrnáct dní publikuje britský satirický časopis Private Eye. Text pokračuje:

27. 9. 2002
"Firma BODY SHOP je neamerická." (Výraz "neamerický" znamená "protistátní", zřejmě i "komunistický". V padesátých letech, za mccarthyismu, vyšetřoval osoby, podezřelé z komunismu, v USA "Výbor pro neamerickou činnost".) To napsala v bulvárním americkém listě New York Post dne 21. září o článku Anity Roddickové Andrea Peyserová se zřejmým úmyslem podnik poškodit. Ve čtvrtek si Anita Roddicková, zakladatelka mezinárodního kosmetického řetězce obchodů Body Shop stěžovala v deníku Independent, že se stala terčem nenávistných emailů z USA, což podle jejího názoru potvrzuje původní názor jejího článku, že od 11. září údajně v Americe došlo k omezení demokracie. Zde (v angličtině) je text jejího původního článku, který vyšel v britském deníku Independent dne 11. září 2002 a vyvolal reakce ve Spojených státech jako:

"Když tolik pohrdáte Amerikou, tak si vezměte své zasrané zboží a vypadněte odsud! My u vás nebudeme nakupovat, když budete šířit sračky a lhát o zemi, kde jste zbohatla."

26. 9. 2002

"Oznámit, že se nesmí kritizovat prezident, anebo že musíme podporovat prezidenta, ať dělá cokoliv, ať je to dobré nebo špatné, je nejenom nevlastenecké a servilní, ale je to z morálního hlediska zradou na americké veřejnosti."

Theodore Roosevelt, (1858 - 1919),
26. americký prezident (1901 - 1909)

"Napsala jsem - možná naivně . o tom, co si myslím, že se hlavně ve Spojených státech za poslední rok změnilo: psala jsem o potlačování odlišných názorů na veřejnosti a o omezování občanských svobod ve Spojených státech, což považuji za největší hrozbu, které Amerika nyní čelí. Netušila jsem, že okamžitě zažiji, jak děsivě omezená je ve skutečnosti veřejná debata v USA."

Anita Roddick, zakladatelka mezinárodního řetězce obchodů s kosmetikou The Body Shop, se stala terčem útoků některých amerických "vlastenců", poté, co ji kolem 11. září 2002 požádal list Independent o názor na to, co se stalo od útoků na Světové obchodní centrum za poslední rok. Autorka dále v dnešním listě Independent píše (shrnujeme):

27. 9. 2002
Důchody se stávají obehraným tématem. Každá opozice v průběhu každého volebního období pravidelně kritizuje momentálně vládnoucí garnituru za to, že s důchody se nic nedělá, že se nepracuje na koncepci důchodové reformy, že mandatorní výdaje, kde výdaje na penze představují naprosto zásadní položku, jsou neúnosně a zbytečně vysoké atd. Pro mnohé občany jsou tyto hrátky již únavné.

Prázdné mlácení slámy je doprovázeno kvaziexaktními analýzami, predikcemi demografického vývoje, nesmyslnými a smysluplnými extrapolacemi.

Podstata věci je ale jednoduchá, buď se společnost o seniory postará nebo se na ně vykašle.

27. 9. 2002
Včera začalo v ostravském hotelu Imperial dvoudenní Investfórum Ostrava 2003, mezinárodní prezentace investičních příležitostí v Moravskoslezském kraji. Bývalá hornicko-průmyslová aglomerace má druhé nejvyšší procento nezaměstnanosti v ČR (po Ústeckém kraji) a přitom se jedná o nejlidnatější kraj republiky. Útlum těžby uhlí i železářství sem přinesl nejen ztrátu pracovních míst pro desetitisíce lidí, ale také otázku, co dál - jak na "zelené louce", tak v místech, která byla využívána pro průmysl a těžbu a nyní jsou ve fázi sanačních a dalších rekultivačních prací. Moravskoslezský kraj má nadějné vyhlídky zejména v tom, že se v něm koncentruje řada malých i větších městských sídel a že po dokončení přístupových cest (železniční koridor a dálnice D 47) půjde o velmi lukrativní místo na pomezí tří států (k hranicím Polska a Slovenska je to z centrální Ostravy jen pár minut jízdy autem). Dá se tedy předpokládat, že by Ostravsko mohlo mít jednou důležitou strategickou roli v obchodování mezi Českou republikou a příslušnými státy. Mluvíme však o budoucím čase.
26. 9. 2002

Podivné jsou cesty české privatizace... Podíváme-li se blíže na usnesení vlády č. 776, kterým se rozhodlo o privatizaci národního telekomunikačního operátora, zarazí nás několik věcí.

  • Do tendru šla (pokud se nepletu) Deutsche Bank a TDC TeleDanmark, Telecom bude však prodán úplně někomu jinému.
  • Ta šťastná firma, které je Telecom za hubičku 1 820 064 517 EUR svěřen, je C-Tel s.r.o. se základním kapitálem 200 000,- Kč. Jednatelkou je jistá Natalie J. Sipula, narozená 10. 6. 1974. Původní název firmy C-Tel zněl libozvučně příznivcům lehkonohých tanečnic... Firma se v době svého založení jmenovala GeGe s.r.o., mladičkou jednatelku měla od počátku...
  • Podíváme li se na to, kdo vlastní nabyvatele 51,1% akcií Českého Telecomu a jednu akcii s přídomkem "zlatá", tak je to veřejná obchodní společnost advokátů s cizokrajně znějícím názvem Baker & McKenzie. Vlastněná však není stejnojmenou prestižní právní kanceláří, jak by laik čekal, ale je to ČESKÁ VEŘEJNÁ OBCHODNÍ SPOLEČNOST, vlastnící ČESKÉ ESERÓČKO. V ní jsou společníky namísto pánů Bakera a McKenzieho pánové Borys Dackiw, Peter Swiecicki a John Hewko. Dackyw, Swiecicki & Hewko by zřejmě českým ctitelům Arthura Conana Doyla neznělo tak libozvučně... U těchto poskytovatelů diskrétních právních služeb oficiální stopa i právní odpovědnost dle českého práva končí, i když usnesení vlády mluví něco o "konečném vlastníkovi" tohoto globalizačně-ekonomického propletence nastrčených firem a osob - Deutsche Bank AG, podporované společností TDC TeleDanmark. Kdeže jsou globální firmy? Za hranicemi státu, ve kterém podnikají. Vladimíru Špidlovi to může vysvětlit kdykoliv nějaký mladý "bojovník" proti nadnárodním korporacím či nejlépe mu to vysvětlí odboráři... Jo, jo, ta neregulovaná globalizace nově labouristického střihu...

Nelze, než pogratulovat předsedovi socialisticko-křesťanské vlády Vladimíru Špidlovi s unionistickým ministrem informatiky a telkomunikací Mlynářem k rozhodnutí zbavit se majority a zároveň i zlaté akcie lídra českých telekomunikací mj. za podmínek, že nabyvatel nebude smluvně zavázán učinit ostatním akcionářům společnosti ČESKÝ TELECOM, a.s., nabídku převzetí podle § 183a odst. 1 zákona č. 513/1991 Sb...

Chci vidět, jak se stát brání dvousettisícovému eseróčku, pokud se např. rozhodne tato účelová firmička zkrachovat či milý telekom dát nějaké americké bance do zástavy za majoritní podíl ropovodu v Afghánistánu... Bude další arbitráž?

Závazky, vyplývající z pozice národního operátora a vyplývající z provozování komunikační infrastruktury informačních systémů veřejné správy a podílu na akci INDOŠ zůstanou takříkajíc "v luftě". Předchozí vláda totiž naprosto NEPOČÍTALA S PRODEJEM ČESKÉHO TELECOMU a proto na něj díky svému 51,1% podílu nahrnula odpovědnost za klíčové programy státu. A proto si mu dovolila slíbit ty peníze, které mu nakonec za vybavení českého školství výpočetní technikou a internetem slíbila. Protože 51,1% si vlastně "vracela" zpět, do jakéhosi stínového fondu na rozvoj informatiky a telekomunikací... Nyní má po žížalkách a peníze odtečou jinam. Navíc Telecom nejsou jen sluchátka a Indoš. Národní operátor má i jiné povinnosti. Krizová hlasová i datová komunikace, bezpečnostní segment sítě řízení státu, a další si stát bude muset vytvořit znovu (donutí ho k tomu bezpečnost komunikací státu ve standardech NATO) a na to s největší pravděpodobností "praskne" značná část zisku z privatizace ČT.

Z důvěryhodných pramenů víme, že se navíc jedná o snížení ceny (už je přece znám vítěz "veřejné" obchodní soutěže, tak co to nezkusit?) a o prodeji nejlukrativnější součásti Telekomu, majoritní části společnosti Eurotel za přibližně tu samou cenu, kterou nabyvatel má zaplatiti českému státu. Ty dráty v zemi, databáze uživatelů služeb s perfektně marketingově využitelnými daty a miliony účastnických stanic českých babiček jsou vlastně prémií za snahu.

No neberte to, když je to tak laciný... Neříkal Miloš Zeman před časem, že vládnout se musí umět?

26. 9. 2002
"Ani ne po celých devíti měsících se vzdala Evropská komise klíčové součásti strategie, která měla učinit euro ekonomicky funkčním. Začíná evropská měna kolabovat pod prvními známkami tlaku?" - To byl hlavní titulek středečního pořadu Newsnight televize BBC. Jeho analýzu nynějších vážných potíží jednotné evropské měny shrnujeme:
26. 9. 2002
Bez hrania smútočných pochodov, ba dokonca bez toho, aby si to niekto všimol, odišla zo scény najstaršia slovenská ponovembrová politická strana (vznikla už 25. 11.1989), ktorá sa významne podieľala na zmenách v Novembri 89 a ktorá bola po desať rokov viac či menej nenápadnou súčasťou slovenského politického prostredia - Strana zelených na Slovensku. Strana, ktorá v prvých ponovembrových prieskumoch mala stabilne okolo 14% preferencií. Základ jej členskej základne tvorili najmä disidentskí členovia Slovenského zväzu ochrancov prírody (SZOPK). SZOPK bola vtedy silná environmentálna organizácia, ktorú vtedajšia vládna moc trpela len s nevôľou.
Sebevražedný útok na WTC
27. 9. 2002
"Po teroristických útocích na Světové obchodní centrum a Pentagon vzrostl počet konspiračních teoretiků. Na rozdíl od dřívějška, kdy se konspirační teoretikové nacházeli většinou v marginálních skupinách na okraji politické moci, v současnosti jsou často k vidění v nejvyšších vládních kruzích, v masmédiích soustředěných na nejširší světovou veřejnost a v řadách nejuznávanějších vědců. Konspirační teorie, které vznikly ve Spojených státech a Evropské unii, se objevují na celém světě a jsou šířeny různými vůdci, náboženskými činiteli a sdělovacími prostředky v Asii, Africe a Latinské Americe." Tato slova napsal publicista mexického časopisu La Jornada přesně před rokem. Sledujme s odstupem, co z nich patří dnes do říše pohádek pro dospělé a co je pravda.
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
29. 9. 2002 Jak na pohledávky Daniel  Hrbáč
29. 9. 2002 NATO: Zavřete oči, přicházím Martin  Ondreját
28. 9. 2002 Španělská II. republika - konec jednoho mýtu Vít  Zvánovec
27. 9. 2002 Dvě, tři vteřiny Ivan  Jelínek
27. 9. 2002 Poezie je zbožná
Rozhovor s básníkem Ivanem Jelínkem
Jan  Čulík
27. 9. 2002 Zemřel básník Ivan Jelínek Jan  Čulík
27. 9. 2002 O rozdílech v postojích mezi Evropou a Amerikou   
27. 9. 2002 Sociální demokracie to s důchody "dělá dobře" Josef  Trnka
27. 9. 2002 "K čertu s Georgem Bushem; Bůh ochraňuj Ameriku"   
27. 9. 2002 Postkomunismus - vítězství anebo ztracené iluze?   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
27. 9. 2002 Odmítám washingtonskou konspirační teorii James  Petras
27. 9. 2002 "K čertu s Georgem Bushem; Bůh ochraňuj Ameriku"   
27. 9. 2002 Britská zpráva o "důkazech" proti Iráku byla odmítnuta jako "propaganda"   
26. 9. 2002 Povinností občana je nemlčet   
26. 9. 2002 Al Gore ostře kritizoval George Bushe   
25. 9. 2002 Okamžitá reakce: kritiky britská vládní zpráva o Iráku nepřesvědčila   
17. 9. 2002 Irák prý "vpustí do země inspektory OSN"   
13. 9. 2002 Posluchači rozhlasu BBC protestovali proti "přehnanému" zpravodajství k výročí 11. září   
11. 9. 2002 Výzva Tisíciletí v Evropě unavené z válek Jaroslav  Pour
11. 9. 2002 Rok po 11. září - Spojenci se neshodnou   

Povodně a změna klimatu RSS 2.0      Historie >
19. 9. 2002 Co chcete vědět o ochranném systému metra a bojíte se zeptat   
16. 9. 2002 IBC Pobřežní: Libor Ambrozek svým způsobem uspokojil Jaromíra Kohlíčka Štěpán  Kotrba
12. 9. 2002 Akademicky trvalá udržitelnost Topí  Pigula
11. 9. 2002 Co vlastně znamenaly nedávné záplavy Eugen  Haičman
11. 9. 2002 Obavy se potvrdily: Dioxiny ze Spolany jsou v Labi   
9. 9. 2002 Poučíme se? Tři katastrofální selhání českých vodohospodářů a nejen jich Jan  Zeman
9. 9. 2002 Pražské metro: Subterra čerpá tam, kam ji poslalo město Praha Štěpán  Kotrba, Radek Mokrý
6. 9. 2002 Spolana: Místo seriózní odpovědi přišla snaha o diskreditaci Štěpán  Kotrba
5. 9. 2002 Spolaně během unikly během povodní i další chemické látky z odpadních vod a jímek... Štěpán  Kotrba

Hana Marvanová, zvýšení daní a vládní "krize" RSS 2.0      Historie >
20. 9. 2002 Opoziční smlouva o pozice Štěpán  Kotrba
19. 9. 2002 Poklad na Stříbrném jezeře, aneb otázka cti Jaroslav  Pour
19. 9. 2002 Marvanová: Poslušnost nebo padáka? Roman  Kočí
18. 9. 2002 O dětinskosti a dětech v saku a kravatě Josef  Trnka
18. 9. 2002 Pohádka o drsném prezidentovi a rozbředlém Špidlovi Štěpán  Kotrba
17. 9. 2002 Labouristický rebel zaútočil na "všiváka" Blaira: Jak britská vláda udržuje v parlamentě mezi poslanci disciplínu   
17. 9. 2002 Bez prezidenta to Špidla neumí, Zeman se mezitím na chalupě směje... Štěpán  Kotrba
17. 9. 2002 Unionisté, proberte se Ivan  Turnovec
17. 9. 2002 Hana Marvanová - infantilní infantka? Darek  Štalmach
16. 9. 2002 Proč jedná Hana Marvanová ve prospěch KSČM? Jan  Čulík

Slonková, Srba a korupce RSS 2.0      Historie >
11. 9. 2002 Referují Britské listy a MFD o kampani proti Kavanovi objektivně? Jan  Čulík
9. 9. 2002 Pyrrhovo vítězství Vladimíra Špidly Zdeněk  Jemelík
6. 9. 2002 Fiasko MFD: Obvinění Karla Srby začíná vypadat nejistě, tak MFD organizuje novou skandalizační kampaň Štěpán  Kotrba, Jan Čulík
22. 8. 2002 Velká Británie: Média přísně respektují potřeby policejního vyšetřování Jan  Čulík
7. 8. 2002 Spektakulárně parlamentní konec vojenské špionáže v Čechách Štěpán  Kotrba
7. 8. 2002 První rozkol v koaličním hlasování Karel  Mašita
5. 8. 2002 Pozoruhodné nové obvinění Karla Srby Karel  Mašita
30. 7. 2002 Pěkně obsazená komedie Vladimír  Bernard
29. 7. 2002 Láska, drogy a pomsta - český scénář podle Colomba Fabiano  Golgo

Volby 2002 RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2002 Bedári na Slovensku si zvolili pravicu Daniel  Krajcer
25. 7. 2002 DOKUMENT: Programové prohlášení vlády České republiky   
22. 7. 2002 Volby 2002: Konflikt představ. Tušení stínů. Jiří  Svoboda
22. 7. 2002 S novou sněmovnou nejspíš nuda nebude Karel  Mašita
22. 7. 2002 Volby 2002: Okamžik kouzla zbavený   
15. 7. 2002 Benešovy dekrety: podivná diskuse Jaroslav  Valenta
15. 7. 2002 ODA se prodává Kaslově seznamu Štěpán  Kotrba
15. 7. 2002 DOKUMENT: Analýza volebního nezdaru ODS podle pracovního týmu   
15. 7. 2002 DOKUMENT: Analýza neúspěchu ODS viděná očima V. Klause   
12. 7. 2002 Zaorálek napodruhé aneb výuka v 101hlasém řízení demokracie Štěpán  Kotrba

Odsun sudetských Němců a Benešovy dekrety RSS 2.0      Historie >
22. 7. 2002 Dekrety a EU Bořivoj  Čelovský
15. 7. 2002 Benešovy dekrety: podivná diskuse Jaroslav  Valenta
11. 7. 2002 Edvard Beneš a jeho dekrety - (sudeto)německý problém Hans Henning Hahn, Eva Hahnová
21. 6. 2002 Karma a komunismus Michal  Rusek
13. 6. 2002 Onlinová diskuse BL s historiky ohledně Benešových dekretů   
11. 6. 2002 O vyrovnání s minulostí, pro změnu protektorátní: Rukojmí nelze vraždit Václav  Žák
6. 6. 2002 Předvolební pohled Petra Cibulky: Šibenice pro komunisty Štěpán  Kotrba
5. 6. 2002 KNIHOVNA: Odmítám vinu Čechů vůči Němcům Pavel  Macháček
3. 6. 2002 "Samosegregáciu" tu robil naposledy Konrád Henlein Lubomír  Sedláčik

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
20. 9. 2002 Programovým komorníkům v České televizi Vítězslav  Čížek
18. 9. 2002 Jaké byly včerejší Události v České televizi? Jan  Čulík
17. 9. 2002 "Nová" Česká televize Fabiano  Golgo
17. 9. 2002 Britská vláda vynucuje od nového digitálního televizního okruhu přísné programové podmínky   
16. 9. 2002 Skandál v BBC? Jan  Čulík
23. 8. 2002 Monitor Jana Paula: Česká televize se lepšila postupně Jan  Paul
22. 8. 2002 Digitální média veřejné služby II - příprava digitální televize Zdeněk  Duspiva
15. 8. 2002 Tragický Klepetko Filip  Rožánek
15. 8. 2002 Dobrá Markéta Fialová   
14. 8. 2002 Monitor Jana Paula: Povodňový pragocentrismus České televize? Jan  Paul

Školství RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2002 Skandál se známkováním britských maturit   
3. 9. 2002 Učitelé, zvedněte hlavu! Výzva k vyhlášení stávky   
2. 9. 2002 Klubko zmijí
aneb zneprůhlednění veřejné zakázky MŠMT na školení ICT koordinátorů
Jan  Wagner
30. 8. 2002 Učitelé nemohou hradit škody po povodních ze svých platů Radek  Sárközi
8. 8. 2002 Kritické myšlení   
3. 7. 2002 Vysvědčením se nemají děti trápit Pavel  Bráborec
20. 6. 2002 Hledají se odborníci na integraci Romů do českého školství   
13. 6. 2002 Agresivní lidé mají velký strach   
10. 6. 2002 Britský ministr vnitra ustoupil: děti žadatelů o azyl budou nakonec chodit do normálních škol   
4. 6. 2002 O českém biflovacím školství Fabiano  Golgo

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
29. 9. 2002 Feminismus - zbraň ženské emancipace Jean Bethke Elshtain
23. 9. 2002 Feminismus jako "mediální bublina" Eva  Presová
22. 9. 2002 Británie: další smrt malého dítěte, další selhání sociálních služeb   
17. 9. 2002 Nečisté kšeftovanie s právami žien Lubomír  Sedláčik
16. 9. 2002 Prostitutky: jsou terčem obrovské míry násilí   
5. 9. 2002 "Ale já nejsem žádná feministka" Jan  Čulík
28. 8. 2002 Postavení žen Vojtěch  Polák
19. 8. 2002 Velká Británie: Velký růst domácího násilí - a co v ČR?   
18. 8. 2002 Domácí násilí: jak se tento problém snaží řešit v Británii   
15. 8. 2002 "Správná ženská má vydržet trochu bolesti."