21. 11. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
21. 11. 2003
Druhý veřejný dopis v této věci Václavu Klausovi od spolku Šalamoun. Na první dopis Klaus neodpověděl.
21. 11. 2003

Pořadu Channel Four News poskytl exkluzivní rozhovor dr. Daryl Matthews, forenzní psychiatr, kterého v červnu pozvala americká armáda k návštěvě tábora v zálivu Guantánamo. Jeho hlavním znepokojením je, že navrhované vojenské procesy se zadržovanými osobami prostě nemohou být spravedlivé.

21. 11. 2003
Americký spisovatel, filmový dokumentarista a známá televizní osobnost Michael Moore (v českých kinech se na jaře hrál jeho film Bowling for Columbine (Hra v kuželky pro zmasakrovanou školu) ZDE, ZDE, viz také kniha Jak Češi bojují, str. 522-528) zaznamenal v současnosti další obrovský úspěch. Když vyšla jeho předchozí kniha Stupid White Men, trvalo to celý rok, než se jí prodal milion výtisků. Jeho nové knihy Dude, where's my country? (Hele, vole, kde je má zem?) ZDE, se podle Moora nyní prodal milion výtisků za pouhé tři týdny. Jenže podle britského komentátora Davida Aaronovitche je ta kniha dost hloupá. Moore je podle něho "snad nejpřeceněnějším autorem současnosti":
22. 11. 2003
Dne 22. listopadu t. r. vzpomíná nejen ukrajinská, ale i světová veřejnost 70. výročí hladomoru, který postihl území sovětské Ukrajiny. Při této příležitosti si dovolujeme požádat Vás, aby Vámi redigovaný list nepřešel mlčením tuto tragickou událost. Zločinnému bolševickému režimu padlo za oběť podle nejpravděpodobnějších odhadů osm milionů životů. Všichni tito obyvatelé ukrajinského venkova, rolníci obětovaní ideji kolektivizace, zahynuli tehdy hladem.
21. 11. 2003

Ve čtvrtek došlo k bombovým atentátům na britský konzulát a sídlo banky HSBC v Istanbulu, při nichž zahynulo nejméně 27 osob (včetně britského generálního konzula Rogera Shorta) a až 400 osob bylo zraněno. Byly to první vážnější útoky v poslední době proti britským cílům. V Londýně vyjádřili americký prezident Bush a britský premiér Blair odhodlání proti terorismu bojovat, avšak britská média uvažovala ve čtvrtek večer o tom, zda skutečně stačí pouze reagovat na teroristické útoky silou, anebo zda bude nutno usilovat i o politické řešení, nelze totiž odstraňovat pouze příznaky choroby, ale nemoc samu.

Podrobnosti o atentátech - v angličtině ZDE

21. 11. 2003
Na tomto místě nechť je mi prominuto, že něco aktuálně chystaného si dovolím komentovat. Snad neexistuje ve školské výuce schéma, v němž by nechyběly vyučovací hodiny. Vše je nějak závažné, včetně výchovy k hudebnosti, k výtvarnému projevu, anebo nutnosti cvičit také tělo a pěstovat kolektivní hry. Nejednou se pak vytlouká klín klínem.
21. 11. 2003
Za rok se budou ve Spojených státech konat prezidentské volby. Zatímco Republikáni mají o svém kandidátovi jasno (s G.W. Bushem žádný jeho stranický kolega o nominaci bojovat nehodlá), Demokraté si budou systémem primárek v příštích několika měsících Bushova protikandidáta teprve vybírat. Zájemců o nominaci je mezi Demokraty letos více než obvykle (9), i když samozřejmě jen někteří mají reálnou šanci ji skutečně získat. Ačkoli nominačním kláním obvykle dominují témata domácí, je letos jedním z hlavních kritérií, podle kterého Demokraté vyberou Bushova vyzyvatele, i postoj kandidáta k válce v Iráku a jeho návrhy řešení současné situace v této zemi. Irák by se totiž mohl stát nečekaně jedním z hlavních demokratických trumfů v prezidentských volbách. Z Bushova iráckého triumfu se totiž poslední dobou stává prezidentova noční můra.
3. 12. 2003

Jak Češi bojují

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Ovšem POZOR! - o milostných aférách českých hereček se v ní nedočtete, a ani neobsahuje žádné kuchařské recepty! A není v knize ani zmínka o starém seriálu televize BBC Červený trpaslík!! Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

21. 11. 2003
Dnes navštíví náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Ing. Pavel Štefka největší moravskou posádku - Vyškov. O jeho pracovní cestě včera informoval novináře mjr.Pavel Kočvara ze skupiny vnější a vnitřní komunikace 4. velitelství pro výcvik a tvorbu doktrín (4.VeVD) ve Vyškově.
21. 11. 2003
Přišlo z hlubin internetu

První den v americké škole. Učitelka představuje třídě nového žáka - Sakiho Suzuki, syna šéfa představenstva firmy Sony.

Hodina začíná.

20. 11. 2003
Mezinárodní právníci a protiváleční aktivisté reagovali ve středu překvapeně, když přiznal v Londýně Richard Perle, vlivný "jestřáb" z Pentagonu, že byl vojenský útok proti Iráku protizákonný.
21. 11. 2003

V roku 1968 nás prišli "zachraňovať" okupantské sovietske vojská, pretože u nás vraj vypukla kontrarevolúcia. Všetci sme sa tomu cez slzy smiali, pretože žiadna kontrarevolúcia tu pochopiteľne nebola. Dnes tu kontrarevolúcia je a málokto ju registruje. Ak tvrdím, že dnes vyčíňa na Slovensku kontrarevolúcia, znamená to, že pre potrebu tohoto článku som ochotný akceptovať to, čo sa udialo v Novembri 89 ako Nežnú revolúciu, i keď si o týchto udalostiach dnes myslím niečo celkom iné. Inými slovami, to čo sme si v "revolučných" novembrových dňoch vyštrngali kľúčmi, o to dnes postupne prichádzame. Revolúciu poráža kontrarevolúcia.

21. 11. 2003

Vývoj střední a východní Evropy se po roce 1989 nebezpečně spojil s entropií, která se týká jak makropolitiky, tak mikropolitiky: rozpadají se státy i mravní kodexy. Samozřejmosti ztrácejí jména a banální pravdy se stávají mnohovýznamové. Lidé nervózně hledají nový energetický impuls, který by entropii zastavil. Rostou i řady malověrných: lidské dějiny jsou přece plné národů a států, které se ze své krize nikdy nevzpamatovaly.

Každý historický zlom ve společnosti probíhá ve znamení věčnosti. Zvláště radikální zvraty provází pocit konečného řešení -- jako by cílem prudkého pohybu byla strnulost. Též velikost a dramatičnost změn, kterými prošly český a slovenský národ v devadesátých letech 20. století, vyvolávají pocit trvalosti a nezměnitelnosti nového uspořádání. Jenže dějiny nejsou tak jednoznačné: vždyť senioři z našich dvou národů zažili sedm či osm odlišných státních a režimních uspořádání -- a všechny byly na věčné časy nebo ve znamení tisícileté říše. Ve skutečnosti ale nic z toho, co je politické, není věčné.

Změnou prošel i jazyk každodennosti, propagandy a vědy. ... Všudypřítomná otupující propaganda se snaží vsugerovat Čechům a Slovákům, že současný režim je nejlepší uspořádání společnosti, že tento stát se blíží perfektnosti, že tito vládci jsou nejvhodnější z možných... Možná má tato propaganda pravdu. V každém případě je zbytečné vést diskuse o charakteru režimu, státu i vladařů, když stranou pozornosti zůstávají východiska koncepcí.

Dnes již nastala vhodná doba zastavit se a pohlédnout do zrcadla.

Politolog, analytik a pedagog Oskar Krejčí ale na rozdíl od politiků patří mezi autory, jejichž knihy i názory nejsou konjukturální. Obecné příčiny a nezvratitelné důsledky porevolučních let, které předznamenaly současné finance reformující či deformující rozpočtové tahanice a koaliční či opoziční vlády jsou tématem, které jako evergreen vyvrací teze o cyklickém vývoji a potvrzují cynický teorém, že mít se můžeme už jenom hůře. Kniha, kterou vydalo nakladatelství East Publishing před několika lety už nikdy víc v papírové podobě nevyjde. A protože její náklad byl standardní na tehdejší i dnešní dobu, mnoho čtenářů ji v knihovně nemá. I proto přinášejí dnes se souhlasem autora Britské listy zdarma elektronickou verzi této dobově nepodmíněné analýzy.

Oskar Krejčí: Povaha dnešní krize, Knihovna Britských listů 2003 [2 567 kB] PDF
20. 11. 2003

Už dva dny probíhá hádka mezi tiskovou mluvčí US-DEU Simonou Cigánkovou a Českou tiskovou kanceláří o zveřejnění nepravdivé informace a neochotu ČTK vydat dementi.

"Pokud ČTK nedokáže otevřeně přiznat svoji chybu a upozornit dementováním vydané nepravdivé informace všechna ostatní média, která její zpravodajství odebírají, na chybu, kterou učinila -- a tím pádem zabránit i šíření nepravdivé informace dál - ocitáme se v totálním Absurdistánu, kdy jedinec či skupina opět nemá šanci na uvedení věcí na pravou míru.", tvrdí tisková mluvčí US-DEU Simona Gigánková.

20. 11. 2003
Vladimír Just: Slovník floskulí, Academia, Praha, 2003, 222 stran, cena neuvedena, ISBN 80-200-1153-6

Se zájmem jsem před nedělním odletem z České republiky otevřel na letišti v Ruzyni balík knížek, který Britské listy dostaly na recenzování z nakladatelství Academia. Nejvíce mě v něm zaujal Justův Slovník floskulí. Od dubnového semináře o sdělovacích prostředcích, který se konal na gymnáziu Příbram a jehož se účastnil i Vladimír Just, jsem věděl, že autor na tomto slovníku pracuje. Je zapotřebí, aby někdo systematicky zaznamenával pokleslé užívání české řeči: novinářská praxe potřebuje tuto metakritiku. Ještě z letiště jsem Vladimíru Justovi poslal nadšený email. Při podrobnějším čtení jeho Slovníku floskulí sice mé nadšení trochu pohaslo, přesto je to však velmi užitečná knížka:

20. 11. 2003
Jsem na rozpacích, pod jakou hlavičkou mám vměstnat do jednoho hesla, a tím diagnostikovat notoricky rozšířenou chorobu současné slovesné komunikace zaznamenanou už v předznamenání téhle knihy výrokem sociálnědemokratického ministra financí z roku 2000. ("Řešení vidím v přijetí usnesení o zahájení řízení k odebrání povolení k podnikání.")
20. 11. 2003
Původně "obzor", popřípadě "rozhled" v geometrii "průsečnice nákresny s vodorovnou rovinou vedenou středem promítání", nebo také "jednobarevná látková plocha v pozadí jeviště, prospekt" (SSJČ, 1989). Podobně jako u slova smysluplný se dost možná o jeho masové rozšíření a devalvování - v obrazném, přeneseném slova smyslu - zasloužil prezident Václav Havel.
20. 11. 2003
Objevila se snad počátkem devadesátých let -- a nepochybuji o tom, že ten, kdo si vzal tuhle čerešničku poprvé veřejně do úst (já jsem to ponejprv slyšel z úst Václava Klause), mohl mít vcelku oprávněný pocit nové, výstižné metafory, jíž se podařilo vystihnout ve vtipné zkratce tehdejší situaci.
20. 11. 2003
Tahle složenina se mi zdála být jakž takž smysluplná, dokud ji po Václavu Havlovi, který ji, pravda, přímo nevymyslel, ale rozhodně ji na prahu devadesátých let uvedl do neblahého floskulárního oběhu, nezačali celonárodně opakovat všichni: od číšníků přes lékaře, úředníky, manažery, sportovce až po redaktory všech kulturních i nekulturních rubrik našich listů.
20. 11. 2003
Vyjádření George Novotného k tomuto článku:

V úvodu k rozhovoru, který nese z pochopitelných důvodů jistou obrannou clonu vyslovenou vedením BL, Vás chci upozornit na následující nepřesnosti:

Žena se psem od EmiIa Filly
19. 11. 2003

Exkluzivní rozhovor s Georgem Novotnym pro Britské listy

"Když jsem byl propuštěn po čtyřech měsících z vyšetřovací vazby, prodělal jsem srdeční příhodu a občas jsem ztrácel zrak a byl jsem naprosto slepý. Bylo mi neustále anonymně vyhrožováno a nakonec byly sabotovány i brzdy mého auta. Když jsem informoval policii, bylo mi krátce nato diskrétně sděleno, abych odejel z ČR, neboť nikdo nemůže zaručit mou bezpečnost."

Pesimistům chceme sdělit, že si nečiníme v tuto chvíli žádné právo ani povinnost posuzovat věrohodnost a pravdivost toho, co George Novotny v rozhovoru uvedl. Je to člověk hledaný FBI, Interpolem a českou policií. Interviewovaný ale hovoří dobrovolně, sám za sebe a v prostoru, který je mu vymezen otázkami. Hovoří o tom, o čem hovořit chce. Rozhovor není výslech... Odpovědi mohou být matoucí, účelové, zavádějící a nepravdivé, zvláště v situaci, kdy se jedná o subjektivní pocity či tvrzení, velmi obtížně prokazatelná, anebo svědectví o skutečnostech, ke kterým Novotny sám důkazy nepřikládá či přiložit nemůže. To je jedna možnost. Druhá možnost je, že se může jednat o upřímnou zpověď někoho, kdo už se na tu špínu nemohl dívat a kdo na ni málem doplatil životem.

Optimistům je třeba říci, že bývalý a dnes mezinárodně hledaný majitel prestižní galerie Longa je skutečně prvním, byť bývalým obchodníkem s uměním, který se rozhodl otevřeně zveřejnit své názory z oblasti obchodu s uměním, jehož byl po jistou dobu významnou součástí. To není málo a v tom je dle našeho názoru rozhovor s ním velmi cenný. Předkládáme ho v plném znění bez editorských zásahů tak, jak byl pořízen, a doplňujeme ho těmi dokumenty, které George Novotny redakci předal. Veškerou průvodní dokumentaci ke svým výrokům poskytl v tomto rozhovoru vždy jejich autor. Redakce Britských listů neměla vzhledem k okolnostem možnost posuzovat pravost, pravdivost ani úplnost a věrohodnost dokumentů, stejně jako neměla možnost ověřovat každé slovo. Odstranila však z dokumentů identifikační osobní údaje třetích osob dle právních předpisů ČR. Rozhovor je autorizován. S těmito výhradami vám interview přinášíme.

Mnozí jiní, působící stále na trhu s uměním u nás, odmítli sdělit jakékoliv podrobnější informace, přestože v kuloárech soukromě otevřeně diskutují i o otázkách, jež by mohly zajímat českou policii. V roce 1999 neprozradil o obchodování s uměním nic konkrétního ani Vladimír Železný, významný sběratel, s kterým jsem tehdy dělal rozhovor pro týdeník Profit. Mluvil všeobecně, ostatně jsem v opak ani nedoufal. Také George Novotny odmítl na mnohé odpovědět a já jeho právo respektuji. Jeho identita je Britským listům známa a já sám ručím čtenářům za původnost rozhovoru.

Poznámka redakce: Tímto rozhovorem chceme zahájit diskusi nejen o problematice padělků na českém výtvarném trhu, ale i o možné účelovosti soudních žalob a nesmyslnosti některých mediálních diskusí bez relevantních informací o vině či nevině, motivech či skutcích. Jsme připraveni dát stejný prostor všem účastníkům tohoto případu, kteří o to projeví zájem, k vyjádření jejich názoru. Budiž světlo.

20. 11. 2003
Anglický princ Charles sice v úterý večer v Londýně přivítal amerického prezidenta Bushe, avšak na doporučení britského ministerstva zahraničních věcí už šest let nenavštívil Spojené státy, aby tam svými výroky americké spojence Velké Británie nerozčílil. Jakými výroky?
20. 11. 2003

BBC nedávno odvysílala dokument Johna Simpsona Terčem útoků ZDE ZDE, který poodhalil i lidem v Británii, jaké hrůzy s sebou nese válka, tu iráckou nevyjímaje. Ve Spojených státech, zemi hlavního agresora, by bylo odvysílání podobného dokumentu jen těžko myslitelné, nemluvě o tom, že by se tak mělo stát v prime timu na prestižní televizní stanici ... Už na jaře vzbudilo rozruch několik drsnějších novinových článků a fotografií. Rozhořčení Američané volali do redakcí, někdy i odvolávali své předplatné a protestovali, že dané zpravodajství je "lživé" a "tendenční".

19. 11. 2003

Orální historie, sex a mýty o nedávné minulosti

Co je skutečně významné, je neviditelné a naopak.
Ondřej Neff
Princip neviditelnosti
Ikarie 02/1997

I kdyby všichni zmlácení z Národní třídy, všichni tehdejší policajti a jejich štábní důstojníci, všichni komunističtí pohlaváři a všichni členové všech vyšetřovacích komisí napsali své vidění toho, co předcházelo od roku 1986 událostem 17. 11. 1989, jak probíhaly ony hektické dny a co následovalo, ona bájná pravda s velkým P už stejně najevo nevyjde. Protože ten, kdo ovládá minulost, ovládá i budoucnost.

19. 11. 2003

Nekorigovaný záznam snů ze 17. listopadu 2003

Zdálo se mi, a byl tomu rád, že více než před lety se připomínal listopad roku 1939! Právem.

Zdálo se mně, že media více než před rokem připomínala tak či onak období před 14 lety, že komentáře, besedy, rozhovory se snažily, byť opatrně, přibližovat objektivní pravdě. A při tom nebylo čekáno 20 -- 30 let až "Moskva otevře archivy".

V soukromí, ve své domácí ulitě, jsem se snažil alespoň kuse obsáhnout vše, co bylo různými analytiky napsáno, řečeno v průběhu 14ti let, dávat do souvislostí s tím, co bylo napsáno a řečeno v roce 2003.

Rudolf Hegenbart: Paměti KNIHOVNA BL

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

1. 11. 2003

Z přibližně 6000 čtenářů Britských listů přispělo v říjnu 2003 na jejich provoz celkovou částkou 4902,60 Kč 15 osob.

Finanční příspěvek na provoz Britských listů vás nic nemusí stát - Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Kdyby Britským listům věnoval každý čtenář pouhou korunu denně, mohl by si časopis např. financovat právníka a analyzovat kauzy, jimž se v současnosti nemůže věnovat.

Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. V současnosti především postupně hradíme účetní firmě výdaje za vypracování finančních zpráv za léta 2001 a 2002.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
21. 11. 2003 Spolek Šalamoun Klausovi podruhé: Je důležité v ČR udělovat milosti   
21. 11. 2003 Americký psychiatr: Procesy se zadržovanými z Guantánama nemohou být spravedlivé   
21. 11. 2003 Nová kniha Michaela Moora je zklamáním   
20. 11. 2003 O zdřevěnělé řeči: důležitá příručka pro novináře Jan  Čulík
20. 11. 2003 Promyšlená manipulace se sentimentem Američanů -- i to je válka v Iráku Robin  Ujfaluši
20. 11. 2003 Proč princ Charles nejezdí do Ameriky   
20. 11. 2003 George Novotny: "Nehledá mě Policie ČR, Interpol ani FBI"   
20. 11. 2003 Richard Perle: Útok proti Iráku byl protiprávní   
19. 11. 2003 "Mou celoživotní vášní je umění" Jan  Paul
19. 11. 2003 Jsme s vámi, buďte s námi Štěpán  Kotrba

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
15. 11. 2003 Digitalizace na rozcestí - vidět dopředu znamená i vědět Štěpán  Kotrba
15. 11. 2003 Sporné rozhodnutí parlamentní komise o budoucnosti veřejného rozhlasu a televize Jan  Čulík
15. 11. 2003 BBCi: internetové stránky společnosti BBC Jan  Čulík
13. 11. 2003 Deset bodů na obranu médií veřejné služby před Břéťou Rychlíkem a jeho přáteli... Štěpán  Kotrba
8. 11. 2003 Ústup televizních revolucionářů bez boje Štěpán  Kotrba
30. 10. 2003 ČT nebude ve svém přímém přenosu nijak komentovat vlastní obsah soudního jednání   
30. 10. 2003 Navzdory vzniklé kontroverzi trvá Šámal na soudním mediálním představení Jan  Čulík
29. 10. 2003 Zajímavá dramaturgie: Božská Ema pro sváteční večer na ČT 1 Jan  Čulík
29. 10. 2003 Srba a ČRo: Mediální bublina roste Štěpán  Kotrba
27. 10. 2003 K čemu povede "televizní přenos" procesu se Srbou Tomáš  Pfeffer

Odsun sudetských Němců a Benešovy dekrety RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2003 Nacionalismus navždy? Milan  Valach
29. 9. 2003 K širšímu smyslu pěstování českého "sudetoněmeckého komplexu" Jiří  Černý
29. 9. 2003 Český rozhlas 3 Vltava k česko-(sudeto)německému tématu Jiří  Černý
26. 9. 2003 Nelitovat Němce   
4. 9. 2003 "Centrum proti vyhánění": Změna myšlení je naléhavě nutná   
29. 8. 2003 65. výročí mnichovského diktátu: Na řadě bylo Československo Věra  Olivová
29. 8. 2003 České postoje k odsunu sudetských Němců jsou motivovány ideologicky   
3. 7. 2003 Miliardové restituce možná i na základě falešných razítek národních výborů František  Hanzlík
1. 7. 2003 Podle Petra Uhla za vše může Edvard Beneš - skutečnost však byla jiná František  Hanzlík
16. 1. 2003 Jak to bylo opravdu s odsunem Němců z Československa Martin D. Brown

Školství RSS 2.0      Historie >
21. 11. 2003 Uděláme ze dvou předmětů jeden? Co třetího nabídne chystaný koktejl? Miloš  Dokulil
20. 11. 2003 Británie: Chudí studenti propadají silné zadluženosti   
5. 11. 2003 Držet hubu a krok Hynek  Hanke
29. 9. 2003 Rušení malých škol z finančních důvodů je velmi krátkozraké Michal  Rusek
18. 9. 2003 Prix Bohemia: Rádio neposlouchám, jelikož nejsem z Poděbrad Ivo V. Fencl
5. 9. 2003 Školení učitelů v rámci státní informační politiky   
4. 9. 2003 Nové maturity - ide naozaj o objektivitu? Jozef  Brezovský
3. 9. 2003 Británie: Chystá se zuřivá bitva o univerzitní školné   
2. 9. 2003 Černobílý pohled na učitele Štěpán  Kotrba
1. 9. 2003 Genocida vzdělanosti?   

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
14. 11. 2003 Každá krajnost škodí Jan  Čulík
15. 10. 2003 BBC o pedofilii v katolické církvi   
14. 10. 2003 Riziko nákazy virem HIV Tomáš  Linhart
14. 10. 2003 Kondomy: Co dělá katolická církev špatně?   
14. 10. 2003 Katolická církev a Afrika Jan  Čulík
13. 10. 2003 Manipulativní zpravodajství už i v Britských listech? Pavel  Mareš
13. 10. 2003 Keňan s AIDS: Nesmím používat prezervativy, katolická církev to zakazuje   
10. 10. 2003 Vatikán: "Nepoužívejte prezervativy, nechrání před AIDS"   
18. 8. 2003 Vatikán nařídil biskupům, aby utajovali sexuální zneužívání, páchané katolickými kněžími   
12. 8. 2003 Dokument úzkoprsého fanatizmu Radovan  Geist

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2003 Festival MEZIPATRA 2003   
2. 10. 2003 Nepovedená koláž ČT: Homosexuální karneval-heterosexistický parlament Věra  Sokolová
9. 9. 2003 Ještě jednou o "léčbě homosexuality" Vojtěch  Polák
9. 9. 2003 Homosexualita a potraty: Objektivní fakta versus subjektivní interpretace Pavel  Mareš
5. 9. 2003 O možnosti "léčit" homosexualitu: mýlí se pan Mareš Vojtěch  Polák
4. 9. 2003 "Někomu pomůže, nikomu neublíží" Josef  Veger
3. 9. 2003 O homosexualitě: Omyly pana Žaloudka Pavel  Mareš
28. 8. 2003 Gayové nepotřebují registrované partnerství   
27. 8. 2003 Jak se pletou odpůrci leseb a gayů Petr  Žaloudek / Fid
18. 8. 2003 Malá provokativní poznámka nejen k homosexualitě Aleš  Kubeczka

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
20. 11. 2003 Indie: skrytá epidemie AIDS: do roku 2010 bude nakaženo 10 milionů lidí   
13. 11. 2003 Jessica Lynch a mýtus americké vojákyně   
7. 11. 2003 Ženská práva jsou lidská práva   
26. 9. 2003 Nigerijka nebude ukamenována   
5. 9. 2003 Pavel Mareš a potraty -- méně argumentů je někdy více Pavel  Urban
3. 9. 2003 Náboženství je duševní choroba   
15. 8. 2003 Odmítání interrupcí - žádný pokrok od roku 1588 Anna  Čurdová
30. 7. 2003 Interrupce - odrhovačka o vraždě neviňátek Anna  Čurdová
10. 7. 2003 Plávajúca potratová klinika Sylvia  Porubänová
4. 7. 2003 Ústav pro čistotu rasy Robert  Pokorný

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
21. 11. 2003 Americký psychiatr: Procesy se zadržovanými z Guantánama nemohou být spravedlivé   
20. 11. 2003 Promyšlená manipulace se sentimentem Američanů -- i to je válka v Iráku Robin  Ujfaluši
13. 11. 2003 Jessica Lynch a mýtus americké vojákyně   
7. 11. 2003 Mohl by být Tony Blair kvůli válce Iráku pohnán před soud?   
3. 11. 2003 Američané brzy spustí svou vlastní televizi pro Blízký a Střední východ Martin  Kloubek
3. 11. 2003 Patnáct Američanů zahynulo v Iráku při sestřelení vrtulníku   
3. 11. 2003 Iráčané mají dobrý důvod k povstání   
22. 10. 2003 Human Rights Watch: Američané od května zabili v Iráku 20 nevinných civilistů   
21. 10. 2003 Pentagon byl varován, že po válce v Iráku vznikne chaos   
20. 10. 2003 Irák: Cesta k šílenství   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
20. 11. 2003 O zdřevěnělé řeči: důležitá příručka pro novináře Jan  Čulík
20. 11. 2003 Neptejme se zásadně "do kdy?" Vladimír  Just
20. 11. 2003 Zařízení k zabránění opuštění místa nedovoleného parkování Vladimír  Just
20. 11. 2003 Třešnička na dortu Vladimír  Just
20. 11. 2003 Smysluplný Vladimír  Just
3. 11. 2003 Kouř Jaroslav  Hutka
2. 10. 2003 Eliška Jaroslav  Hutka
23. 9. 2003 Smrt sbližuje, v lidském popelu není rozdíl
80 let od narození Ladislava Fukse
Štěpán  Kotrba
19. 9. 2003 Česká próza za poslední rok: Zklamání, frustrace a marketingová manipulace Viktor  Šťástka
17. 9. 2003 Hrabal je v Budějovicích dobrý, ale město chce omezovat divadlům dotace