29. 10. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
29. 10. 2003

středa 20 hodin: Poslanci britské Konzervativní strany ve středu večer hlasováním o důvěře odvolali dosavadního šéfa své strany Iaina Duncana Smithe a prohloubili tak krizi své strany. Pro Duncana Smithe hlasovalo 75 poslanců, proti němu 90. Tato nejnovější krize vznikla před několika týdny a vyvrcholila ve středu večer.

Britská Konzervativní strana se od té doby, co skončila v roce 1997 v opozici, není schopna proměnit v efektivní politickou organizaci. Je rozervána neustálými interními spory, nemá dostatečně velké osobnosti, které by se jí mohli postavit do čela, a toho, koho šéfem strany zvolí, zanedlouho znovu odvolává. Po prohře konzervativců ve všeobecných volbách v roce 1997 odstoupil z vedení Konzervativní strany John Major, nástupce Margaret Thatcherové, a od té doby měli konzervativci dva další šéfy: Williama Hagua a nyní Iaina Duncana Smithe, ani jeden z nichž nebyl zrovna charismatická osobnost a oba se zanedlouho stali obětí vnitrostranických intrik.

Podle pozorovatelů nevěstí odvolání Duncana Smithe nic dobrého, protože v důsledku toho pověst britských konzervativců u britské veřejnosti ještě dále poklesla. Nikdo nebude brát vážně politickou stranu, která se neustále hašteří a každou chvíli odvolává svého vedoucího představitele. Tragédií je, že v Británii v současnosti není nikdo, kdo by dokázal hrát efektivní opozici vládě Tonyho Blaira.

Sloupek

V pátek v Událostech v 19.15 referovala Šámalova Redakce zpravodajství České televize o stádu krav, poražených vlakem, ale "zapomněla diváky informovat, že její plánovaný přenos procesu se Srbou odsoudil premiér", napsal v Lidových novinách v pondělí Jaroslav Plesl.

Tato zapomnětlivost České televize nás nepřekvapuje. Nikdy jsme nezažili, že by Česká televize odvysílala vůči sobě kritické informace. Takže není divu, že na premiérovu kritiku ČT "zapomněla", vždyť si přece televizní pracovníci vybojovali v rebelii na přelomu let 2000 - 2001 svobodu projevu!

Před několika týdny nás v Praze informoval jeden čelný český novinář a moderátor, že s ním natočila Česká televize pro jeden pořad rozhovor, v němž hovořil obecně, ale v souvislosti s daným tématem se tam také vyjadřoval kriticky vůči České televizi. Určité pasáže z tohoto rozhovoru byly odvysílány, avšak všechny kritické zmínky vůči České televizi z něho byly pečlivě vyškrtány.

30. 10. 2003

Je deprimující, že navzdory vzniklé kontroverzi se Zdeněk Šámal, šéf zpravodajství ČT, nevzdal neblahého nápadu vysílat ve čtvrtek přímým přenosem průběh odvolacího soudního řízení s Karlem Srbou a dalšími obžalovanými. Výmluvně vypovídá o úrovni českého soudnictví i to, že se čeští soudci a právníci energičtěji nepostavili proti bulvarizaci soudního jednání prostřednictvím televizního vysílání.

Česká televize musí vědět, jak bylo nesčetněkrát prokázáno v soudní i v mediální historii, že přítomnost televizních kamer v soudní síni mění jednání i vystupování všech přítomných osob. Defenzivní prohlášení ČT o tom, že komentátoři ČT nebudou do průběhu soudního procesu zasahovat ZDE, je tedy farizejské. Česká televize ovlivní průběh soudního procesu už samotnou přítomností svých televizních kamer. Nadále zůstává nevyřešená otázka, co by se stalo, pokud by odvolací soud vrátil případ k první instanci, kde by měli snad znovu vystoupit svědci. Ti před svým vystoupením nemají být seznámeni s předchozím průběhem soudního jednání.

Zkusmo jsem informoval o tom, že se Česká televize rozhodla vysílat jeden nadcházející soudní proces, své kolegy ve Velké Británii. Zůstali na mě dost civět.

30. 10. 2003
tisková zpráva České televize

Při čtvrtečním přímém přenosu z jednání odvolacího soudu v procesu s Karlem Srbou a dalšími třemi obžalovanými nebude ČT žádným způsobem vstupovat do průběhu vlastního odvolacího řízení. Pokud soudce nenařídí některá omezení, přímý televizní přenos přesně zachytí vše, co bude v soudní síni slyšet. Pokud jde o obavy některých obžalovaných ohledně komentářů a diskuze ve studiu ČT, tak je třeba zdůraznit, že rozhovory se v žádném případě nebudou týkat kauzy samotné. "Redaktoři přítomní v soudní síni budou pouze věcně popisovat to, co se na místě odehrává," vysvětluje Richard Klatovský, tiskový mluvčí České televize.

29. 10. 2003
Radikální omezení občanských práv v oblasti ochrany životního prostředí by znamenalo schválení pozměňovacích návrhů, předložených minulý týden poslanci v rámci projednávání novely zákona o ochraně přírody a krajiny. Jedná se o nezávažnější útok na možnost veřejnosti účastnit se rozhodování o vážných zásazích do životního prostředí od roku 1992. O návrzích bude Sněmovna hlasovat zřejmě ještě tento týden.
28. 10. 2003
Ve středu 29. 10. v 8.30 pořádáme protestní akci před Poslaneckou sněmovnou, kde bude níže uvedené prohlášení s podpisy předáno předsedovi Poslanecké sněmovny a vydána tisková zpráva, píše Legislativní centrum Zelený kruh, Praha.
29. 10. 2003
PRAHA -- Zástupci nevládních organizací se ve středu ráno sešli před budovou Parlamentu ČR, aby formou happeningu vyjádřili svůj nesouhlas s návrhy některých poslanců, jejichž cílem je omezení nebo přímo zrušení možnosti občanských sdružení účastnit se správních řízení. Zástupci občanských sdružení si svázali ruce řetězem, aby demonstrovali, jak dopadne občanský sektor, pokud návrhy Sněmovna přijme.
29. 10. 2003

Dnes v 18:20, na ČRo1 v pořadu Radiofórum proběhne diskuse o vhodnosti či nevhodnosti přímého přenosu odvolacího soudu v kauze Srba. Ve studiu bude ředitel zpravodajství České televize Zdeněk Šámal, "oponentem" mu bude jeden z obvyklých "expertů" - glosátorů veřejného života a "vyhnání" sudetských Němců, tentokrát označený jako "publicista", Bohumil Doležal, a "po telefonu" se účastní taktéž obvyklý mediální "expert" - právník Tomáš Sokol a Jaromír Jirsa ze Soudcovské unie. Moderovat bude Jan Pokorný. Prostě - výsledek debaty nenechá nikoho na pochybách, že "pravda a láska..." budou mít navrch.

29. 10. 2003
Pozoruhodným, podnětným dramaturgickým rozhodnutím bylo od České televize zařadit na sváteční večer 28. října, na výročí pětaosmdesátého založení Republiky československé, Krejčíkův film ze sedmdesátých let Božská Ema (1979). Vysílal se na ČT 1.

Je to silný film o mezinárodní operní pěvkyni Emě Destinnové, která zaznamenává obrovské profesní úspěchy ve Spojených státech, ale rozhodne se po vypuknutí první světové války vrátit se domů do Čech, do Rakouska - v první řadě hlavně asi za svým milencem.

29. 10. 2003
O bídě českých sdělovacích prostředků se toho již napsalo hodně, aniž by se cokoliv podstatného změnilo. Za něco jistě může přílišná monopolizace českého mediálního trhu, ale za něco si také můžeme sami. Není jen vinou cizích monopolistů, že se v médiích objevují manipulace vyhovující přesvědčení té či oné redakce či dokonce jen jednotlivého redaktora.

Pravda je příliš abstraktní pojem, úcta k faktům a respekt k právům každého jednotlivce jsou obtížně dosažitelné ideály. Byl jsem proto velmi potěšen a příjemně překvapen, když Literární noviny, a to přímo v osobě jejich šéfredaktora J. Patočky, zahájily ostrou polemiku s velice vlivnou skupinou, prosazující omluvu odsunutým sudetským Němcům a nápravu "historických křivd". Stejně statečně dala redakce LtN na svých stránkách prostor ke kritické diskusi o petici "S komunisty se nemluví".

29. 10. 2003
Tento článek je pokračováním polemiky, kterou jsem vedl na stránkách Literárních novin. Po mých protestech proti cenzurním zásahům redakce LtN do mých textů, již nebyl otištěn. Využívám proto této cesty ke zveřejnění jak této odpovědi mým oponentům, tak k upozornění na praktiky Literárních novin.

Rádi k tomu budeme publikovat vyjádření redakce Literárních novin, pokud si bude přát reagovat, pozn. red.

29. 10. 2003

Česká armáda se rozhodla, že nedaleko Mohyly míru oprostred Slavkovského bojiště postaví tzv. "páteřní radar NATO". Absolutně pomíjí skutečnost, že Slavkovské bojiště, je místem odpočinku desítek tisíc padlých v Bitvě u Slavkova (1805). Armáda, resp. Ministerstvo obrany také nebere na vědomí názor obcí, spojených v obecně prospěšnou společnost Mohyla míru - Austerlitz o.p.s. a stále vede svou.

Zapomíná na skutečnost, že chce stavět také na místě (Pratecký kopec u obce Sokolnice u Brna), kde pozemky, jimiž nyní disponuje, byly vyvlastněny komunistickým režimem a předány "sovětské armádě" , která tam měla své radary a bránila nás tak proti imperialistům.

29. 10. 2003

Tak jako mnoho jiných uživatelů služby ADSL 512/128 operátora Nextra jsem po agregaci dne 15. 10. klesl u varianty z předchozí rychlosti v průměru kolem 460/100 na dnešních neuvěřitelných 28-44 Kbps/40-52 Kbps (situace stále stejná od 15. 10. - měřeno opakovaně).

Nechápu, jak je možné že se tímto nikdo nezaobírá ani po mnoha četných urgencích na hot-line Nextry nebo Telekomu.

Smlouvu jsem zrušil, bohužel výpovědní doba činí 3 měsíce. Prosím o radu jak postupovat dál, jsem už z toho bezradný a znechucený. Bylo by i dobré, kdyby jste se o tuto problematiku zkusili více zajímat, ne jako rezervovaná LUPA nebo ŽIVĚ kde mají reklamy od Telecomu a raději se do ničeho podobného nechtějí pouštět, píše Petr Naď z Brna a dodává:

Dle reakcí v diskuzních forech na Živě toto není záležitost nějakých desítek lidí, ale možná tisíců.

29. 10. 2003
Česká televize se rozhodla navázat na slavnou tradici rozhlasových přenosů ze stalinských procesů padesátých let. Stejně jako tehdy i dnes je patrně nutné přesvědčit občany a pracující lid, že před soudem stojí skuteční zločinci a zrádci dělnické třídy. Pryč s nezávislostí soudů, které umožňují těm nejodpornějším kreaturám protahovat a odkládat spravedlivý rozsudek zapíráním a výmluvami. Není možné, aby soudci dál provozovali své řemeslo bez ohledu na zájem společnosti, který tak přesně dokáží uchopit a pojmenovat naše média. Tady je prostě občanská kontrola, reprezentovaná médii, zcela nezbytná.
27. 10. 2003

Tento komentář vyšel v pondělí 27. 10. 2003 v Lidových novinách, ZDE

Rozhodnutí Vrchního soudu ČR povolit přímý televizní přenos soudního procesu s Karlem Srbou, který se má konat příští týden, je velmi špatnou zprávou pro české soudnictví. Je prokázáno, že přítomnost televizních kamer mění jednání, rozhodování i vystupování lidí.

29. 10. 2003
Patrně nejzajímavější kauza poslední doby budí značný mediální rozruch. Snad každý se cítí být kompetentní (včetně premiéra) vyjadřovat se k tomu, zda je správné (vhodné, dobré, etické, ekonomické ad.), aby veřejnoprávní televize vysílala v přímém přenosu důležité soudní jednání. Tato kauza tak může vytvořit důležitý precedens i pro vzdálenou budoucnost.
29. 10. 2003
Morten A. Strøksnes

Izrael vysvětluje masivní útoky třemi tunely, kterými se pašují těžké zbraně z Egypta. Jejich existence nemůže být vyloučena. Proč ale bylo zničeno jenom v posledních akcích přes sto palestinských domovů -- kvůli lovu na tři tunely? A pokud Palestinci skutečně mají těžké zbraně, proč je nepoužili proti vrtulníkům, které na ně útočí? Všechny až doposud předvedené rakety byly jen žalostné, podomácku vyrobené exempláře.

[...]

Gaza je nazývána největším koncentračním táborem světa a toto pojmenování se stává stále více přiléhavým.

29. 10. 2003
V OSN nyní probíhá debata, jak donutit Izrael, aby zboural zeď, kterou staví mezi svým a autonomním palestinským územím. Dokonce již byla sepsána rezoluce, jež Izraelce za tuto stavbu odsuzuje. Nepodepsaly ji pouze čtyři státy, včetně Izraele a USA. Ať si zkostnatělá OSN tvrdí, co chce, tato stavba je asi tím nejlepším, co mohlo Blízký východ potkat.
29. 10. 2003
Reakce na článek Daria Nostretiho

Podle jedné události v Ostravě nemůže autor soudit, píše Hana Horynová. Má zřejmě hodně špatnou zkušenost, já mám velmi dobrou z nemocnice v Hranicích na Moravě z července t.r.

Obecně však platí, když stojí za zadkem doktorů dcera nebo syn pacienta s přestávkami asi 10 hodin denně, tak vše probíhá vždy dobře. Samozřejmě v rámci vztahů na malém městě je to jiné, než v Praze nebo v Ostravě.

29. 10. 2003

Kauza Červenka (Červenka/ Ohem/ Ventruba/ Agrofert/ ACA/ Heradit/ Fytoz/ Command 4EC/ Hynek atd.) získala postupně zajímavé rozměry. Redaktor Hynek se však v něčem mýlil. Falešný výrobek opravdu neobsahoval neúčinnou látku, ale úplně stejnou účinnou látku jako originální výrobek americký. Americký výrobek možná obsahoval jen trochu lepší zabezpečení některých užitných vlastností (smáčedla apod.), ale díky tomu i méně vlastní účinné látky. Američané nám tedy za vydatné podpory úředníků ministerstev prodávají ve velkém nejméně 5x předražený výrobek.

29. 10. 2003
Odpověď Sdružení LEX na článek Amnesty International uveřejněný v Britských listech.

Vážení. Pokud již vznikla diskuse na Váš původní článek, snad by bylo vhodné dodržovat jistá pravidla slušnosti a zbytečně neeskalovat tuto diskusi někam, kde by se jednalo jen o napadání jednotlivců a řešení problému by bylo v nedohlednu.

29. 10. 2003
I "staří" Čechové měli své problémy se sociální sférou. Ty však měly trochu odlišnou povahu než problémy, s jakými se právě potýkáme my. Snad neuškodí trocha nostalgie. Přibližme si, jen tak pro ilustraci, jak se vytvářelo a vyvíjelo tehdejší zákonodárství v předmětné oblasti. Nejde při tom jen o samotné historické "meritum", ale i styl jazyka a způsob argumentace.
29. 10. 2003

Podľa spomienok pamätníkov 28. október 1918 v Prahe vyzeral skôr ako nejaká slávnosť než štátny prevrat. Hrali dychovky, davy jasali a radovali sa zo znovunadobudnutej slobody. Lenže už o pár dní sa začali problémy, ktoré naznačovali budúce osudy Československa. Vzbúrili sa sudetskí Nemci v pohraničí a túto vzburu bolo nutné potlačiť silou. Hoci sa k novovzniknutému štátu prihlásili aj legitímni predstavitelia slovenského národa, slovenské územie bolo treba vybojovať od Maďarska.

29. 10. 2003
Petr Záras
"Nikdy si nesmíme dovolit omlouvat se za to, co jsme provedli Německu."
Winston S. Churchill

Podle všeobecně uznávaného mýtu o druhé světové válce šlo o konflikt mezi zlovolnými fašisty a spojenci, snažícími se zastavit postup osy Berlín-Řím-Tokio. Do jisté míry tomu tak bylo. Například asi nelze podezírat příslušníky exilových československých či polských jednotek ze snah o prosazování imperiálních zájmů Velké Británie. Rovněž běžní lidé ve spojeneckých zemích cítili tak či onak proti Ose a fašismu. Na druhou stranu můžeme věřit politickým elitám Západu jejich nesmlouvavý protihitlerovský postoj např. z roku 1939, když ještě před rokem pro ně byl Hitler politickým partnerem u jednacích stolů? Rovněž antifašismus sovětských představitelů se začíná objevovat až tehdy, když se to hodí podle momentální politické situace, tedy po napadení Sovětského svazu Německem. Přitom ještě v srpnu 1939 stvrdili paktem o neútočení spřízněnost obou zemí ministři zahraničí Ribbentrop a Molotov. Ještě během války pak jednání politických vůdců Británie, USA a SSSR rozhodla za zavřenými dveřmi o pozdějším politickém uspořádání světa.

Jelikož dějiny píšou vítězové, jsou válečné zločiny působené vojskami Osy známé poměrně dobře, o nehumánním postupu druhé strany se většinou mnoho nemluví, nebo je balen do obecně rozšířených klišé.

29. 10. 2003

Ve středu v 18.00 vystoupí Dušan Talíř a Dominik Joe Pantůček v pořadu "Terabajt" rádia Akropolis v diskuzi o nadcházející akci InstallFest.

InstallFest je dvoudenní odborný seminář zaměřený na operační systém GNU/Linux, určený pro začátečníky a jeho cílem je pomoci jim naučit se jej využívat jako plnohodnotný operační systém a pomoci porozumět jeho základům. Při té příležitosti se příchozí seznámí s aplikační základnou, filozofií práce a odlišnosti od Windows. Říkat jim, že na rozdíl od produktů Microsoftu nemusí za operační systém platit tisíce korun, neb licence Linuxu je zdarma, už nemusí nikdo. To už budou vědět... Při části instalační bude totiž návštěvníkům poskytnuta pomoc s instalací některé z rozšířených distribucí na jejich vlastní donesené počítače.

Letošní ročník InstallFestu se bude konat první listopadový víkend, 1. - 2. 11. 2003 v sále D1 Fakulty stavební ČVUT v Praze Dejvicích. Akci připravil, stejně jako semináře Openweekend a Cryptofest klub Sillicon Hill Studentské unie ČVUT . Britské listy budou "u toho" a stejně jako z bezpečnostního semináře Openweekend 2001 a 2002 přinesou -- snad zajímavou -- fotoreportáž.

25. 10. 2003
z internetu vybral Štěpán Kotrba
At-tajjib at-tahíja bi-munasabat hulúl šahru Ramadan al-Mubarak"
Nejsrdečnější pozdrav k nadcházejícímu Ramadánu
muslimský pozdrav, arabsky

"Ramadán představuje zápas, boj proti vašim vnitřním lidským tužbám. Sawm (čti saum, arabsky půst) znamená mnohem více než zdržení se od jídla, pití, cigaret a sexuálního styku od východu do západu slunce; rovněž není určen lidem na odiv. Je to soukromá záležitost, jen mezi vámi a Bohem. Je to zápas proti vnitřnímu člověku. Současně je to také období, ve kterém si člověk uvědomí svou osobní slabost. Pokud tajně svůj půst přerušíte, zůstane to mezi vámi a Bohem; tak se z půstu stává každoroční zkouška víry, která trvá celý měsíc."
Hanifa Deen, muslimský autor

Půst je jedním z pěti pilířů islámského náboženství a jednou z nejvyšších forem islámského uctívání. Abstinence od pozemských radovánek a potlačování zlých záměrů a tužeb jsou považovány za projev poslušnosti a poddání se Alláhovi. Islámský kalendář je založen na měsíčních cyklech a proto Ramadán začíná každý rok přibližně o 10 dní dříve. V roce 2003 Ramadán započal 26. 10. ...

První prezident - T. G. Masaryk
28. 10. 2003

Předseda, Dr. Kramář (zvoní): Slavné národní shromáždění! Z příkazu Národního výboru zahajuji Národní shromáždění. Nám všem dmou se prsa radostí, hrdostí a pýchou nade vším, co v hrozné válce dokázal náš národ. Od první chvíle, kdy rozpoutala se lítice válečná, věřil a doufal, že nyní konečně dojíti musí své svobody a samostatnosti. Hrdinou války byl náš československý lid. Ať bylo nejhůře, nezmalátněl, nedal se zlákati ani sliby, ani zastrašiti hrozbami a ačkoliv tak úžasně trpěl hladem, zimou a nedostatkem, stál pevně a nezlomně a s tou železnou vůlí, neznající kompromissů, vedl politiku českou na cesty vítězné!

Tak začala první schůze Národního shromáždění československého dne 14. listopadu 1918, které zvolilo své předsednictvo, zvolilo T. G. Masaryka prezidentem ČSR, zvolilo vládu a předestřelo osnovy nových zákonů. Jako první byl Národním shromážděním projednán zákon, kterým se zrušilo šlechtictví, řády a tituly Rakouska-Uherska, jako druhý pak zákon o zavedení osmihodinné doby pracovní, jako třetí byl navržen a projednáno první čtení zákona o zavedení obchodních platidel. Dále byl navržen zákon ohledně zavedení pojišťování dělnictva zaměstnaného v podnicích zemědělských, jakož i čeledi .

To byly priority tehdejší politiky, které nesnesly odkladu. Po tolika letech už máme možnost objektivního srovnání...

27. 10. 2003
Stanovisko Amnesty International k tiskové zprávě sdružení LEX "Máme právo používat zbraně" vydané 23. 10. 2003 ZDE a kritizující zprávu Amnesty International "Nekontrolované šíření zbraní podporuje chudobu a utrpení"ze dne 20. 10. 2003 ZDE
24. 10. 2003
Nebylo zatím v dějinách civilizovaného národa, aby se u něj neprojevila úcta k jeho mrtvým a starost o jejich stánky posmrtné, napsal v 19. století Jan Neruda. Jako cestovatel v nejlepších letech se nezapomněl ani ve vzdálených zemích nikdy zastavit na hřbitovech jiných civilizací. Zdůvodnil také, proč došel k názoru, že není nikde větší úcty ke hrobům a hřbitovům, než v moslimském světě. Co by dnes ale řekl o našem světě a těch, kdo tu v rámci "úsporného chování" "pohřbívají" svoje blízké diskrétní průmyslovou kremací bez obřadu jako na běžícím pásu?
1. 10. 2003

Finanční příspěvek na provoz Britských listů vás nic nemusí stát - Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

V září 2003 obdrželo Občanské sdružení Britské listy od čtenářských sponzorů celkem 10 600.00 Kč. Zůstatek na našem účtu je ke dni 1. 10. 2003 minus 18.24 Kč. Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Kdyby Britským listům věnoval každý čtenář pouhou korunu denně, mohl by si časopis např. financovat právníka a analyzovat kauzy, jimž se v současnosti nemůže věnovat.

Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. V současnosti především postupně hradíme účetní firmě výdaje za vypracování finančních zpráv za léta 2001 a 2002. Financujeme také přípravu vydání nového výboru z Britských listů, Jak Češi bojují, který vyjde před Vánoci.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2003 Křídla smrti nad Německem Petr  Záras
29. 10. 2003 Osudy československého štátu: Tragédia na pokračovanie Peter  Greguš
29. 10. 2003 Poslanci chtějí omezit právo veřejnosti účastnit se rozhodování Lucie  Peláková
29. 10. 2003 Vražda za bílého dne Morten A. Strøksnes
29. 10. 2003 Jak chce česká armáda postavit ve Slavkově radar Miroslav  Jandora
29. 10. 2003 Zeď, která se staví v Izraeli, je tím nejlepším řešením Milan  Krčmář
29. 10. 2003 Zajímavá dramaturgie: Božská Ema pro sváteční večer na ČT 1 Jan  Čulík
24. 10. 2003 Nelze spojit celistvé bytí a zároveň žití v nesvobodě Jakub  Žytek
24. 10. 2003 Památka zesnulých jako konflikt kultury smrti Ivo V. Fencl
24. 10. 2003 Objevit Ameriku Petr  Fiala

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
2. 10. 2003 Eliška Jaroslav  Hutka
23. 9. 2003 Smrt sbližuje, v lidském popelu není rozdíl
80 let od narození Ladislava Fukse
Štěpán  Kotrba
19. 9. 2003 Česká próza za poslední rok: Zklamání, frustrace a marketingová manipulace Viktor  Šťástka
17. 9. 2003 Vynikající Hrabal v Českých Budějovicích - lidi z Prahy to neznali Jan  Čulík
17. 9. 2003 Hrabal je v Budějovicích dobrý, ale město chce omezovat divadlům dotace   
17. 9. 2003 Veb Járy Cimrmana na doméně AT   
28. 8. 2003 Nové číslo Textů   
11. 7. 2003 Jungmannovy Hudlice 230 let od narození slavného rodáka Jaroslava  Čajová
7. 7. 2003 Prague Spring - Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí Petr  Fiala
27. 6. 2003 Wow, Viewegh! Petr  Fiala

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2003 Zajímavá dramaturgie: Božská Ema pro sváteční večer na ČT 1 Jan  Čulík
29. 10. 2003 Srba a ČRo: Mediální bublina roste Štěpán  Kotrba
27. 10. 2003 K čemu povede "televizní přenos" procesu se Srbou Tomáš  Pfeffer
27. 10. 2003 České soudnictví nelze napravit televizním vysíláním Jan  Čulík
24. 10. 2003 České republice se dostane soudního televizního tyjátru: ČT bude vysílat přelíčení s Karlem Srbou! Jan  Čulík
17. 10. 2003 ČT2: Za dveřmi je další revoluce. Digitální revoluce... Štěpán  Kotrba
17. 10. 2003 Veřejnoprávní multiplex: "Česká vysílací" snad navzdory Mlynářovi Štěpán  Kotrba
16. 10. 2003 Český rozhlas: 1,5 miliardy změnilo banku bez výběrového řízení ? Štěpán  Kotrba
16. 10. 2003 ČRo: Když dva dělají totéž, není to totéž... Štěpán  Kotrba
14. 10. 2003 Moc, média a "pátá moc"   

Slzy jsou SLANÝ RSS 2.0      Historie >
14. 10. 2003 Městský úřad Slaný jako provozovatel fóra k "nulové toleranci" internetovou diskuzi ukončil Štěpán  Kotrba
10. 10. 2003 Proč odešli Červeňákovi? Báli se Romů František  Roček
9. 10. 2003 Rómska samospráva ako súčasť reformy verejnej správy? Martin  Muránsky
8. 10. 2003 Slaný: "nulová tolerance" se mění v krutou šikanu Štěpán  Kotrba
7. 10. 2003 Kde domov můj Hana  Kožúriková
3. 10. 2003 Slaný: Vystěhujte se sami, my vás jenom kasírujeme Štěpán  Kotrba
2. 10. 2003 Slaný: Šikana neúspěšná, městští strážníci nepodstoupili konfrontaci Štěpán  Kotrba
30. 9. 2003 Slaný: Další kolo šikany rodiny Horvátových - vystěhování - má proběhnout ve středu Štěpán  Kotrba
29. 9. 2003 Právo ve Slaném: porušení zásad slušné žurnalistiky Štěpán  Kotrba
25. 9. 2003 Most a Slaný: Obecní "koncentráčky" - volební program ODS ? Štěpán  Kotrba

Meacher a pozadí 11. září RSS 2.0      Historie >
9. 9. 2003 Meacher "urazil oběti z 11. září"   
6. 9. 2003 Michael Meacher: "Americká vláda předem věděla o útoku z 11. září"   
6. 9. 2003 Meacher: "USA zneužily 11. září k prosazování politiky světové nadvlády"   
22. 7. 2003 Geneticky modifikované plodiny představují jen "malé zdravotní riziko"   
4. 7. 2003 Hranice pro označování geneticky modifikovaného materiálu v potravinách "je příliš vysoká"   
4. 7. 2003 BBC (trochu) ustupuje britské vládě   
23. 6. 2003 "Superplevel" zpochybňuje budoucnost geneticky modifikovaných plodin   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
22. 10. 2003 Human Rights Watch: Američané od května zabili v Iráku 20 nevinných civilistů   
21. 10. 2003 Pentagon byl varován, že po válce v Iráku vznikne chaos   
20. 10. 2003 Irák: Cesta k šílenství   
16. 10. 2003 "George W. Bush je omezenec a podvodník"   
15. 10. 2003 Poker ajatolláhov a Saddámovi teroristi   
6. 10. 2003 Zdá se, že je to vážné: Sílí kritika proti Bushovi a Blairovi kvůli válce v Iráku Jan  Čulík
6. 10. 2003 Bývalý britský ministr zahraničí:
"Blair před válkou věděl, že Irák nemá ZHN"
  
2. 10. 2003 USA zaplatily Čalabímu milion dolarů za výzvědné informace, které nebyly k ničemu   
30. 9. 2003 Bílý dům prý neprozradil jméno agentky CIA   
26. 9. 2003 Vlna chaosu   

BBC, Alastair Campbell, Saddám Husajn a "45 minutová hrozba" z Iráku RSS 2.0      Historie >
3. 10. 2003 Bývalý britský diplomat: Výzvědné informace jsou nespolehlivé   
3. 10. 2003 Vyšetřování smrti dr. Kellyho vedlo k vzrůstu autority BBC v Evropě   
26. 9. 2003 BBC vyjádřila "lítost" nad Gilliganovou reportáží   
26. 9. 2003 Případ Kelly: Britský ministr obrany je "lhář a pokrytec"   
25. 9. 2003 Případ Kelly: BBC měla Gilliganovu reportáž připravenou bezchybně   
23. 9. 2003 Alastair Campbell: zveřejněním Kellyho jména "se octne Gilligan v průseru"   
22. 9. 2003 BBC "bude více přiznávat chyby"   
19. 9. 2003 Hans Blix kritizoval zprávu britské vlády o Iráku   
19. 9. 2003 Murdochův tisk zaútočil na reportéra Gilligana poté, co novinář přiznal chyby   
15. 9. 2003 Blair se prý rozhodl zaútočit na Irák už na jaře 2002   

Nobelova cena míru RSS 2.0      Historie >
15. 10. 2003 Začal sa dialóg medzi kultúrami Barbora  Černušáková
15. 10. 2003 Shirin Ebadi - íránská právnička, která dostala Nobelovu cenu míru   

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
26. 9. 2003 Nigerijka nebude ukamenována   
5. 9. 2003 Pavel Mareš a potraty -- méně argumentů je někdy více Pavel  Urban
3. 9. 2003 Náboženství je duševní choroba   
15. 8. 2003 Odmítání interrupcí - žádný pokrok od roku 1588 Anna  Čurdová
30. 7. 2003 Interrupce - odrhovačka o vraždě neviňátek Anna  Čurdová
10. 7. 2003 Plávajúca potratová klinika Sylvia  Porubänová
4. 7. 2003 Ústav pro čistotu rasy Robert  Pokorný
2. 7. 2003 Interrupce ano, nebo ne? Josef  Veger
23. 6. 2003 Designer babies: Potřebujeme nový morální kompas   
6. 6. 2003 Stoupenci potratů zaznamenali v USA porážku