7. 10. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7. 10. 2002
Nová nevládní organizace bude po vládě požadovat důsledné dodržování jejích závazků v oblasti lidských práv.

Programy na ochranu dětských a ženských práv, stejně jako na ochranu základních práv občanů při zásazích policie, které působily pod hlavičkou nevládní právní organizace Ekologický právní servis se rozhodly působit v České republice samostatně. Založení nevládní organizace "Liga lidských práv" [1] je logickým vyústěním již tříletého působení lidskoprávních programů v rámci spíše environmentálně orientované právní nevládní organizace. Program Poradny pro ženy v tísni vznikl v roce 1999, program Občanských právních hlídek a Centra pro právní pomoc dětem pak v roce 2000. Ekologický právní servis umožnil lidskoprávním programům nerušený vývoj bez ohrožování jejich transparence a objektivního hodnocení situace lidských práv na základě práce na konkrétních případech porušování lidských práv v ČR a právní interpretace problémů nedodržování mezinárodních závazků v této oblasti. Podle vyjádření Jiřího Kopala, který je jedním z iniciátorů Ligy, bylo působení v rámci EPS z historických a společenských důvodů jedinou cestou k umožnění působení nezávislé organizace na ochranu lidských práv v České republice.

Již od počátku svého působení klade podle něj Liga lidských práv důraz na důsledné šetření konkrétních případů porušování lidských práv, zejména vzhledem k přetrvávajícím problémům zneužívání dětí, domácího násilí, špatného zacházení policie se sociálně slabšími skupinami a zástupci romské komunity, absence nezávislých kontrolních a vyšetřovacích mechanismů pro činnost policie a netransparentního šetření případů rasových útoků proti Romům. Podle vyjádření Kopala považuje Liga přetrvávající situaci liknavého a netransparentního vyšetřování rasistických útoků proti Romům a případy porušování jejich tělesné integrity přímo ze strany policie (včetně případů úmrtí na policejní stanici) a způsob šetření těchto případů státními orgány za alarmující. Tato nepříjemná situace v České republice může i nadále směřovat k úspěšným žádostem romských spoluobčanů o azyl v zahraničí. Liga hodlá apelovat na nezbytné legislativní změny v těchto oblastech a na důsledné dodržování našich mezinárodních závazků z úmluv o lidských právech, zejména na základě respektování doporučení mezinárodních institucí [2].

7. 10. 2002
Ukazuje se, že klíčovým faktorem při americkém úsilí získat podporu Ruska a Francie pro vojenský zásah proti Iráku je podle zjištění reportérů týdeníku Observer ropa. Bushova vláda, která má těsné styky s globálním ropným průmyslem , se snaží získat přístup k obrovským iráckým rezervám ropy, druhým největším po Saúdské Arábii. Avšak Francie a Rusko, země, která mají právo veta v Radě bezpečnosti OSN, mají ropné kontrakty z Bagdádem v hodnotě mnoha miliard dolarů a obávají se, že by o ně přišly ve prospěch Washingtonu, pokud by Spojené státy svrhly Saddáma Husajna. (Podrobnosti v angličtině jsou zde).
6. 10. 2002

Osama bin Laden je naživu a pravidelně se setkává z mullou Omarem, někdejším vedoucím představitelem Talibánu. Vyplývá to z telefonního rozhovoru, který zaznamenaly americké špionážní satelity. (Podrobnosti v angličtině viz zde.)

Jde o telefonní rozhovor, zaznamenaný méně než před měsícem. Mullah Omar a jeden jeho poradce hovoří telefonicky o americkém úsilí je chytit. Oba muži užívali při rozhovoru mobilní satelitní telefon značky Thuraya a hovořili po dobu několika minut o taktice. Omar se pak obrátil na třetí osobu, která seděla od něho několik metrů a sdělil jí, že "šejk posílá své pozdravy". Vedoucí představitelé Talibánu hovoří o Osamu bin Ladenovi jako o šejkovi.

p> V poslední době se hodně spekulovalo, že je bin Laden mrtev. Na videozáznamech, zveřejněných organizací al Qaeda, vypadal vyhublý a zřejmě nebyl schopen používat svou levou ruku. Někteří analytikové se domnívají, že Omar možná blufoval, protože věděl, že ho poslouchají Američané. Usuzuje se, že se bin Laden pohybuje mezi Afghánistánem a Pákistánem.

7. 10. 2002

Rok poté, co Spojené státy zahájily válku proti Talibánu, publikoval týdeník Observer reportáž o tom, jak vypadá situace v Afghánistánu nyní. Shromáždil také o této válce některé základní statistiky:

  • Podle odhadů bylo ve válce USA proti Afghánistánu usmrceno nejméně 3600 afghánských civilistů
  • Bylo svrženo deset tisíc tun bomb.
  • Na rekonstrukci Afghánistánu je zapotřebí 15 miliard dolarů. Západ přislíbil 4,8 miliardy dolarů, avšak dosud dostal Afghánistán jen 1,8 miliardy dolarů - téměř všechny tyto peníze už byly vydány na poskytování potravin pro sedm milionů Afghánců, kteří by jinak zahynuli hladem.
  • V bojích zahynulo 16 Američanů, 23 dalších Američanů zahynulo při haváriích letadel či vrtulníků nebo jinde ve službě. Zemřeli také tři Britové.
  • Bylo usmrceno osm zahraničních novinářů
  • Vrátilo se 1,7 milionu uprchlíků, o sedmdesát procent více, než se očekávalo. Počet bezprizorných dětí na ulicích Kábulu vzrostl na 38 000.
  • V březnu začalo chodit do školy 1,5 milionu dětí, které za vlády Talibánu nechodily do školy šest let. 30 procent dětí ve školách jsou dívky, ale 3 miliony dětí stále nechodí do školy.
  • 96 procent dívek a 60 procent chlapců je negramotných
  • Pěstování opia, které bylo za Talibánu zakázané, stouplo z 185 tun v roce 2001 na 2700 tun v roce 2002.
  • 7. 10. 2002

    Konstatovala to minulý týden zveřejněná vědecká zpráva. (POdrobnosti v angličtině viz zde.) Avšak určitý druh starších žen možná kouření před rakovinou chrání. Vědci zjistili, že ženy po přechodu, které od 18 let svého života tloustnou a které začaly kouřit až po svém prvním těhotenství, jsou ohroženy jen padesátiprocentním rizikem rakoviny, ve srovnání s nekuřáky.

    Z toho vyplývá, že léta dospívání, kdy dívčí prsa teprve rostou, jsou pro ženy obdobím maximální zranitelnosti. Toxické látky jako tabák vážně ohrožují mladé, teprve rostoucí tkáně. Avšak o kouření je také známo, že blokuje vliv hormonu oestrogenu, který podporuje vznik rakoviny prsu. Tloustnutí je spojováno se zvýšenou produkcí oestrogenu a u starších žen převažuje ochranný vliv tabáku v případě rakoviny prsu nad jeho zápornými vlastnostmi.

    Studie byla provedena mezi 2000 ženami v Kanadě. Výsledky byly publikovány v časopise Lancet.

    7. 10. 2002

    Velké Británie se rozhodla minulý týden ignorovat mezinárodní obavy a britští lékaři pokračují s genovou terapií u vážně nemocných dětí, který byla v Americe a ve Francii zastavena z obav, že vyvolává leukémii.

    Britští vládní vědci konstatovali, že čelí "etickému dilematu", poté, co se u jednoho chlapce, který se genové terapii podrobil v roce 2000, objevily "příznaky podobné leukémii".

    Francie a Spojené státy konstatovaly, že se rozhodly zastavit zkoušky s tímto druhem léčby, která byla dosud užita úspěšně v téměř dvaceti případech vzácné, dědičné, deficience imunity. Nemluvňata, která jí trpí, se málokdy dožívají více než jednoho roku života.

    Avšak profesor Norman Nevin, který předsedá poradnímu výboru pro genovou terapii, informoval, že výbor dospěl k závěru, že zastavení zkoušek s genovou terapií by vedlo k většímu počtu úmrtí než pokračování s nimi. "Vyšetřování toho, co se stalo v případě onoho francouzského chlapce, bude trvat 12 - 18 měsíců a mezitím by zemřely další děti," řekl Nevin.

    Nemoc, která má oficiální označení X-SCID - je to vážná, kombinovaná imunodeficience - je jediná, v jejímž případě funguje genová terapie.

    Obyčejně se provede transplantace kostní dřeně od sourozence, anebo i od nějakého jiného dárce, který ani nemusí být příbuzný.Výtažek pacientovy kostní dřeně je vystaven viru, který obsahuje geny, jichž je zapotřebí k oživení imunitního systému. Tyto geny jsou včleněny do DNA pacientovy kostní dřeně, která se mu pak vrátí do těla.

    Lékaři mají podezření, že v případě francouzského chlapce zasáhl virus gen, který reguluje vytváření krve a vyvolal příznaky podobné leukémii. Jeden britský odborník konstatoval, že pravděpodobnost, že se to stane, je méně než jedna ku deseti milionům. (Podrobnosti v angličtině jsou např. zde.)

    7. 10. 2002
    Kandidát na prezidenta Jaroslav Bureš si zřídil webovou stránku www.jaroslavbures.cz. Stránka obsahuje též rubriku "diskusní fórum". Diskutovat se tam však nedá, pouze kandidátovi napsat se zárukou, že odpoví do 48 hodin. Diskusní příspěvek se na stránce účelově neobjeví. Ze zvědavosti jsem napsal, ale žádnou odpověď jsem pochopitelně v garantované lhůtě neobdržel. Na nepříjemné dotazy neodpovídá podobně, jako tomu bylo u Špidly. Ten se také před volbami dušoval na socanském webu odpovědí každému čičmundovi, ale nikdy se mi jí nedostalo. Jedná se o prostou fintu - nijak nedokážete, že jim byla zpráva doručena.
    7. 10. 2002
    Krásná a pohodová země za Pyrenejemi by nám mohla sloužit jako laboratoř porovnávacích politických studií. Stejně jako my, s náskokem 17 let před námi, se pustila cestou přechodu od diktatury k demokracii. Franko byl prozíravější než komunisté a umožnil cílenou přípravu budoucího krále Juana Carlose na pokojné převzetí moci. Ten pak působil jako stabilizátor politického vývoje a postaral se o pokojný ráz změn. Ani zde nedošlo ke krvavému vyúčtování se stoupenci starého režimu. Stabilizační role Juana Carlose znemožnila i pokus o použití vojenské diktatury jako nástroje k překonání různých potíží, bez kterých se stejně jako u nás změna režimu neobešla.
    7. 10. 2002
    Špona se v popoledním sobotním času spořádaně zařadila za Volejte řediteli právem. Ředitel sice neoslnil, držel se senátorsky zpátky, přesto mu to nebránilo, aby dle své záliby bohatě mentoroval o ničem, nicméně i tak působila exhibicionistická půlhodinka svěžeji než diskuse moderovaná jeho synem na konkurenční ČT 1.
    7. 10. 2002
    Vykonávanie propagandy v prospech či v neprospech politických strán v čase tzv. moratória, teda 2 dni pred aktom hlasovania samotného, je podľa slovenských zákonov vážnym prečinom. Šéfredaktori dvoch veľkých bratislavských denníkov, Pravdy a Nového Času Petr Šabata a Vladimír Mužík (zhodou okolností obaja Česi) nesú zodpovednosť za hrubé porušenie spomenutej normy svojimi periodikami. Ako si s tým poradilo Ministerstvo kultúry SR, vedené bohémom Milanom Kňažkom ? Udelené sankcie sú doslova výsmechom a dokazujú, že (povolebné) dejiny zas píšu len víťazi.
    7. 10. 2002
    Hezký den přeji!

    Dovolte abych se představil - jmenuji se Miloslav Sova a jsem organizátor Výzvy k rozšíření internetu v ČR.

    Jistě jste se už s Výzvou někde setkali - jestli ne, tak všechny potřebné informace najdete na stránce www.kdetoje.cz/vyzva. Výzvou se snažíme reagovat na neutěšenou situaci na českém telekomunikačním trhu - nyní začíná veletrh Invex 2002, kde budou jistě představeny nejnovější technologie, a paradoxně v době gigahertzových procesorů, videokonferencí pořádaných po Internetu a obrovského rozmachu informačních technologií, je u nás v ČR Internet pořád luxusem. Před 3 měsíci jsme se tady na Šumavě s přáteli rozhodli, že už nebudeme nečinně přihlížet jak Český Telecom jako téměř výhradní poskytovatel internetového připojení brzdí rozvoj Internetu v ČR.

    7. 10. 2002
    Dne 25. 6. 2002 vznikla "Výzva k rozšíření internetu v České republice". Hlavním impulsem bylo zveřejnění cenové politiky služeb ADSL (IOL Platinum) Českého Telecomu. Tyto ceny vyvolaly oprávněné rozhořčení internetové komunity, neboť se zásadně liší od celosvětového a celoevropského trendu zpřístupňování služeb vysokorychlostního připojení k internetu dostupného pro širokou veřejnost.
    7. 10. 2002
    Proč zrovna v Dánsku? Ve výběrovém řízení na prodej Českého Telecomu (ČTc) zvítězilo konsorcium složené z Deutsche Bank (DB) a dánské telekomunikační skupiny TDC. Proto může být zajímavý pohled na trh, kde je TDC dominantním operátorem. Dnes vám chceme přiblížit trochu optimističtější variantu vývoje na trhu s širokopásmovým připojením u nás. Vodítkem pro další směřování cenové politiky Českého Telecomu se může stát situace na trhu s internetovým připojením v Dánsku, kde je TDC dominantním operátorem.
    4. 10. 2002
    Oficiální vysvětlení, proč chtějí Američané vést válku proti Iráku, bylo vždycky nesmyslné: spojitosti, které vytvářel George Bush mezi Irákem a organizací al Qaeda, se vždycky zdály umělé a vykonstruované. Bylo těžko uvěřit, že by byli ochotni inteligentní lidé v Bushově vládě zahájit válku na základě tak chabých důkazů. Teď začíná být konečné jasné, že v této válce vůbec nejde o Irák, nejde o zbraně hromadného ničení, ani o Saddáma ani o rezoluce OSN, argumentuje Jay Bookman, zástupce šéfredaktora časopisu Atlanta Journal-Constitution, a pokračuje:

    Pokud k této válce skutečně dojde, jejím účelem je potvrdit oficiální vznik Spojených států jako plnoprávného globálního impéria, které si přisvojilo samo jedinou světovou odpovědnost a pravomoc jako planetární policista. Tato válka bude vyvrcholením plánu, který se realizuje už déle než deset let, a plní ho ti, kteří jsou přesvědčeni, že Spojené státy musejí využít příležitosti k tomu, jak dosáhnout globální nadvlády, i když to znamená stát se oněmi "americkými imperialisty", kteroužto nálepku nám vždycky dávali naši nepřátelé.

    Jakmile vám tohle začne být jednou jasné, vyřeší se i veškerá jiná tajemství. Například, proč se americká vláda vůbec nezabývá strategií, jak z Iráku po svržení Saddáma Husajna odejít?

    (Zde je v angličtině oficiální manifest Bushovy vlády ze 17. září Strategie bezpečnosti státu pro USA, jímž se zabývá tento článek.)

    3. 10. 2002
    Bushův nový manifest bezpečnosti státu není jen pokrytecký a nebezpečný. Diskredituje skutečnou potřebu státní obranné strategie, argumentuje na stránkách opendemocracy.net jejich editor pro Spojené státy Todd Gitlin.
    Plné znění National Security Strategy v češtině BL
    7. 10. 2002

    Firmy zabývající se bezpečností počítačů označily virus Bugbear za dosud nejnebezpečnější útok na počítače. Virus Bugbear likviduje operační systémy, rozesílá po světě důvěrnou poštu a krade identifikační čísla z úvěrových karet. Dosud nakazil už statisíce počítačů ve 100 zemích světa. Jeho obětí jsou především počítače domácích uživatelů, které nemají aktualizovanou protivirovou ochranu.

    Virus Bugbear se do počítače dostává prostřednictvím emailové pošty a dochází k jeho aktivaci, i pokud uživatel na přílohu emailu neklikne. Policie nyní hledá autory tohoto viru a hledání se soustřeďuje na oblast kolem Singapuru a Jižní Koreje. V pátek odpoledne byl virem Bugbear celosvětově nakažen každý 160 rozesílaný email. (Podrobnosti v angličtině jsou např. zde.)

    5. 10. 2002

    Sobota večer: Na redakční adresu Britských listů stále přichází množství virů tohoto druhu z počítačů od čtenářů v České republice. Informace o tom, co je to za virus a jak funguje, najdete v angličtině na této adrese.

    Jde o "mass mailing worm", o červa, který se šíří masovým rozesíláním prostřednictvím emailů, případně po intranetových sítích. Registruje, jaká tlačítka na klávesnici uživatel stiskne (zřejmě pro získávání údajů, jako jsou čísla úvěrových karet) a umožňují přístup do počítačů prostřednictvím backdoorů (zadních vrátek). Snaží se také paralyzovat funkci různých antivirových a firewallových programů.

    Rozesílá se na adresy, získané z nakažených počítačů a užívá vlastní SMTP engine. Dokáže umožňovat do virem postižených počítačů neautorizovaný přístup.

    3. 10. 2002

    Čtvrtek večer: Chodí nám do redakční pošty nyní emaily ze zavirovaných počítačů virem bugbear cca každé dvě minuty. Apelujeme na čtenáře: ve vlastním zájmu si okamžitě aktualizujte svůj antivirový program a NEPOUŽÍVEJTE mailové klienty jako Outlook či Outlook Express, ale stáhněte si zadarmo mailového klienta z Mozilly (vypadá jako Outlook), www.mozilla.org

    4. 10. 2002

    Přicházejí nám péčí viru bugbear do redakce útržky nejrůznějších mailů čtenářů. Z níže uvedeného vyplývá, že rozhodnete-li se pro manželskou nevěru, měli byste si alespoň vybavit počítač kvalitním antivirovým programem... Jinak variace na téma "Já svého manžela strašně miluji, ale..." je docela neobjevná... Nebo ne?

    Mily Milane,

    je mi lito, ze jsi nemocny a ze se Ti po vcerejsku neudelalo lepe. Ale zase na druhou stranu je dobre, ze jsi hezky v postylce a nemuzeme spolu mluvit. Ne ze bych Ti prala neco spatneho, jen jsem dnes zvladla udelat hodne prace. Vstavala jsem uz rano v pul sedme. Prace mi zabranovala premyslet o tom, co se s nami udalo v pondeli. Pravda je, ze pokud jsem zrovna mela chvilku volnou, vynorily se mi v hlave vzpominky na nase posledni setkani a pritom jsem se usmivala. Ale musim se Ti sverit s necim co mne moc trapi a chci, aby jsi (sic!) to vedel. Moc jsem se na nase setkani tesila a predstavovala si ho stejne, jak jsi mi ho popisoval. Ano bylo to skoro dle nasich predstav, jen moje nervova soustava byla trochu slabsi, nez jsem ocekavala. Premyslela jsem o tom, proc jsem nedokazala vypnout a opravdu byt jen s Tebou. Je to tim, ze mi hodne zalezi na Pavlovi a strach z prozrazeni byl silnejsi nez ja. A i kdyz ty mluvis o Kvete, citim, ze ji mas opravdu rad a nechces ji ublizit. To se mi na Tobe libi, protoze ne kazdy zenaty muz tohle umi priznat. Ja sveho o muze take moc miluji, ale jsou

    (Osobní jména jsme změnili.)

    1. 10. 2002
    Občanské sdružení Britské listy (OSBL) děkuje sponzorům, kteří na nás ani v tomto složitém období nezanevřeli a i nadále poskytovali prostředky na udržení chodu Britských listů.

    Budeme vděční za každý drobný příspěvek, který je možno zaslat na účet č.: 431349001/2400 (2400 je kód banky), eBanka, a. s. Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1. Variabilní symbol pro příspěvky 2002 (ti, po nichž chce banka konstantní symbol, mohou použít 0558).Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

    Všichni spolupracovníci Britských listů pracují pro časopis bezplatně; dotují časopis podstatným pracovním popř. i finančním nasazením z vlastní kapsy.

    V rámci plnění slibu, že o stavu hospodaření Vás budeme pravidelně informovat, předkládáme přehled o hospodaření OSBL za září 2002.

    Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
    7. 10. 2002 Irák: Je to peklo: pohřbívají tam lidi zaživa pod asfalt   
    7. 10. 2002 Liga lidských práv začíná oficiálně působit v České republice   
    7. 10. 2002 U dívek pod dvacet, které kouří, se zvyšuje riziko rakoviny prsu o 70 procent   
    7. 10. 2002 Afghánistán: rok po zahájení války   
    4. 10. 2002 Slovenská soudkyně, německý farmakolog a brazilský aktivista dostali protikorupční cenu   
    4. 10. 2002 Válka v Iráku: Cílem je globální nadvláda USA   
    3. 10. 2002 Amerika: prosazuje tvrdou linii, pozemní invaze do Iráku "je na vlásku"   
    3. 10. 2002 Okamžiky radosti Markéta  Sulovská
    3. 10. 2002 Ještě jednou o filmu Smradi Markéta  Sulovská
    3. 10. 2002 Pražské války a rozvracení republiky, II Viktor  Piorecký

    Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
    7. 10. 2002 Klíčovým faktorem při jednání Rady bezpečnosti o Iráku je ropa   
    7. 10. 2002 Afghánistán: rok po zahájení války   
    7. 10. 2002 Irák: Je to peklo: pohřbívají tam lidi zaživa pod asfalt   
    4. 10. 2002 Válka v Iráku: Cílem je globální nadvláda USA   
    3. 10. 2002 Bush: "Jdeme do války jen tehdy, je-li to nutné v zájmu bezpečnosti a spravedlnosti"   
    2. 10. 2002 Ženy v Iráku jsou svobodnější než v jiných arabských zemích   
    1. 10. 2002 Západní protiválečné hnutí ignoruje Saddámovy zločiny   
    1. 10. 2002 V demokracii jsou pokojné demonstrace projevem síly těch, kteří nemají na své straně parlamentní většinu   
    1. 10. 2002 Saddám musí být svržen   
    30. 9. 2002 Západ Saddáma Husajna vytvořil - teď má morální povinnost ho zničit   

    Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
    2. 10. 2002 Ženy v Iráku jsou svobodnější než v jiných arabských zemích   
    29. 9. 2002 Feminismus - zbraň ženské emancipace Jean Bethke Elshtain
    23. 9. 2002 Feminismus jako "mediální bublina" Eva  Presová
    22. 9. 2002 Británie: další smrt malého dítěte, další selhání sociálních služeb   
    17. 9. 2002 Nečisté kšeftovanie s právami žien Lubomír  Sedláčik
    16. 9. 2002 Prostitutky: jsou terčem obrovské míry násilí   
    5. 9. 2002 "Ale já nejsem žádná feministka" Jan  Čulík
    28. 8. 2002 Postavení žen Vojtěch  Polák
    19. 8. 2002 Velká Británie: Velký růst domácího násilí - a co v ČR?   
    18. 8. 2002 Domácí násilí: jak se tento problém snaží řešit v Británii   

    Školství RSS 2.0      Historie >
    23. 9. 2002 Skandál se známkováním britských maturit   
    3. 9. 2002 Učitelé, zvedněte hlavu! Výzva k vyhlášení stávky   
    2. 9. 2002 Klubko zmijí
    aneb zneprůhlednění veřejné zakázky MŠMT na školení ICT koordinátorů
    Jan  Wagner
    30. 8. 2002 Učitelé nemohou hradit škody po povodních ze svých platů Radek  Sárközi
    8. 8. 2002 Kritické myšlení   
    3. 7. 2002 Vysvědčením se nemají děti trápit Pavel  Bráborec
    20. 6. 2002 Hledají se odborníci na integraci Romů do českého školství   
    13. 6. 2002 Agresivní lidé mají velký strach   
    10. 6. 2002 Britský ministr vnitra ustoupil: děti žadatelů o azyl budou nakonec chodit do normálních škol   
    4. 6. 2002 O českém biflovacím školství Fabiano  Golgo

    Volby 2002 RSS 2.0      Historie >
    23. 9. 2002 Bedári na Slovensku si zvolili pravicu Daniel  Krajcer
    25. 7. 2002 DOKUMENT: Programové prohlášení vlády České republiky   
    22. 7. 2002 Volby 2002: Konflikt představ. Tušení stínů. Jiří  Svoboda
    22. 7. 2002 S novou sněmovnou nejspíš nuda nebude Karel  Mašita
    22. 7. 2002 Volby 2002: Okamžik kouzla zbavený   
    15. 7. 2002 Benešovy dekrety: podivná diskuse Jaroslav  Valenta
    15. 7. 2002 ODA se prodává Kaslově seznamu Štěpán  Kotrba
    15. 7. 2002 DOKUMENT: Analýza volebního nezdaru ODS podle pracovního týmu   
    15. 7. 2002 DOKUMENT: Analýza neúspěchu ODS viděná očima V. Klause   
    12. 7. 2002 Zaorálek napodruhé aneb výuka v 101hlasém řízení demokracie Štěpán  Kotrba

    Slonková, Srba a korupce RSS 2.0      Historie >
    11. 9. 2002 Referují Britské listy a MFD o kampani proti Kavanovi objektivně? Jan  Čulík
    9. 9. 2002 Pyrrhovo vítězství Vladimíra Špidly Zdeněk  Jemelík
    6. 9. 2002 Fiasko MFD: Obvinění Karla Srby začíná vypadat nejistě, tak MFD organizuje novou skandalizační kampaň Štěpán  Kotrba, Jan Čulík
    22. 8. 2002 Velká Británie: Média přísně respektují potřeby policejního vyšetřování Jan  Čulík
    7. 8. 2002 Spektakulárně parlamentní konec vojenské špionáže v Čechách Štěpán  Kotrba
    7. 8. 2002 První rozkol v koaličním hlasování Karel  Mašita
    5. 8. 2002 Pozoruhodné nové obvinění Karla Srby Karel  Mašita
    30. 7. 2002 Pěkně obsazená komedie Vladimír  Bernard
    29. 7. 2002 Láska, drogy a pomsta - český scénář podle Colomba Fabiano  Golgo

    Povodně a změna klimatu RSS 2.0      Historie >
    19. 9. 2002 Co chcete vědět o ochranném systému metra a bojíte se zeptat   
    16. 9. 2002 IBC Pobřežní: Libor Ambrozek svým způsobem uspokojil Jaromíra Kohlíčka Štěpán  Kotrba
    12. 9. 2002 Akademicky trvalá udržitelnost Topí  Pigula
    11. 9. 2002 Co vlastně znamenaly nedávné záplavy Eugen  Haičman
    11. 9. 2002 Obavy se potvrdily: Dioxiny ze Spolany jsou v Labi   
    9. 9. 2002 Poučíme se? Tři katastrofální selhání českých vodohospodářů a nejen jich Jan  Zeman
    9. 9. 2002 Pražské metro: Subterra čerpá tam, kam ji poslalo město Praha Štěpán  Kotrba, Radek Mokrý
    6. 9. 2002 Spolana: Místo seriózní odpovědi přišla snaha o diskreditaci Štěpán  Kotrba
    5. 9. 2002 Spolaně během unikly během povodní i další chemické látky z odpadních vod a jímek... Štěpán  Kotrba

    Hana Marvanová, zvýšení daní a vládní "krize" RSS 2.0      Historie >
    20. 9. 2002 Opoziční smlouva o pozice Štěpán  Kotrba
    19. 9. 2002 Poklad na Stříbrném jezeře, aneb otázka cti Jaroslav  Pour
    19. 9. 2002 Marvanová: Poslušnost nebo padáka? Roman  Kočí
    18. 9. 2002 O dětinskosti a dětech v saku a kravatě Josef  Trnka
    18. 9. 2002 Pohádka o drsném prezidentovi a rozbředlém Špidlovi Štěpán  Kotrba
    17. 9. 2002 Labouristický rebel zaútočil na "všiváka" Blaira: Jak britská vláda udržuje v parlamentě mezi poslanci disciplínu   
    17. 9. 2002 Bez prezidenta to Špidla neumí, Zeman se mezitím na chalupě směje... Štěpán  Kotrba
    17. 9. 2002 Unionisté, proberte se Ivan  Turnovec
    17. 9. 2002 Hana Marvanová - infantilní infantka? Darek  Štalmach
    16. 9. 2002 Proč jedná Hana Marvanová ve prospěch KSČM? Jan  Čulík

    Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
    20. 9. 2002 Programovým komorníkům v České televizi Vítězslav  Čížek
    18. 9. 2002 Jaké byly včerejší Události v České televizi? Jan  Čulík
    17. 9. 2002 "Nová" Česká televize Fabiano  Golgo
    17. 9. 2002 Britská vláda vynucuje od nového digitálního televizního okruhu přísné programové podmínky   
    16. 9. 2002 Skandál v BBC? Jan  Čulík
    23. 8. 2002 Monitor Jana Paula: Česká televize se lepšila postupně Jan  Paul
    22. 8. 2002 Digitální média veřejné služby II - příprava digitální televize Zdeněk  Duspiva
    15. 8. 2002 Tragický Klepetko Filip  Rožánek
    15. 8. 2002 Dobrá Markéta Fialová   
    14. 8. 2002 Monitor Jana Paula: Povodňový pragocentrismus České televize? Jan  Paul