5. 12. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Ratibor Majzlík
6. 12. 2003

DEU odchází z koalice, "strana" je ale jednotná...

...jelikož odchází z čtyř-, dvou- a čtvrt- koalice US-DEU pouze Ratibor Majzlík a "jeho" platforma DEU - v počtu tří delegátů. To je jedna zpráva z právě probíhajícího sjezdu tohoto politického konglomerátu. Ačkoliv všichni v sále zbylí unionisté tvrdí, že vládní koalice není ohrožena, neboť DEU nemá zastoupení ve vládě ani parlamentu, domnívám se pravý opak. Neboť koaliční smlouva byla uzavřena mezi ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Na čase je nyní říci, že stávající koaliční smlouva TŘÍ právních subjektů je nejspíše tímto okamžikem neplatná, neb jeden subjekt, který ji uzavřel, jako právní subjekt už dneškem neexistuje. To je logická dedukce na základě smluvního vztahu a politické reality, ve které do dokončení integrace podpisem a likvidací integrované DEU je stále předsedou a statutárním zástupcem "platformy" DEU Ratibor Majzlík...

7. 12. 2003
Britská vláda se octla od léta 2003 v souvislosti se smrtí vládního zbrojního experta dr. Davida Kellyho, který zpochybnil její tvrzení, že by Saddám Husajn měl možnost zaútočit zbraněmi hromadného ničení do 45 minut, uprostřed obrovské kontroverze. V neděli 7. 12. však přinesl na titulní stránce britský týdeník Sunday Telegraph svědectví iráckého plukovníka, že prý Saddámova armáda skutečně byla vybavena zbraněmi hromadného ničení a že její vojáci měli možnost jimi zaútočit na protivníka do 45 minut.

Listy Daily a Sunday Telegraph jsou známy svými kontakty s britskou rozvědkou. Když byla před časem prozrazena v ČR totožnost britského agenta Christophera Hurrana, Daily Telegraph publikoval v té věci několik zlobných článků, které zřejmě přímo vyjadřovaly názor britské rozvědky.

7. 12. 2003

Britská vláda prodává zbraně a bezpečnostní zařízení zemím, jejichž porušování lidských práv silně kritizuje. Vyplývá to ze seznamu zbraní, schválených pro export, který byl zpřístupněn deníku Guardian. Británie prodává zbraně do Indonésie, kde britské ministerstvo zahraničních věcí kritizovalo údajné mimosoudní popravy, do Nepálu, kde se podle britského MZV lidi popravují bez soudu a do Saúdské Arábie, kde je mučení běžnou součástí tamějšího systematického porušování lidských práv.

Britská vláda schválila vývoz "akustického zařízení, vhodného pro zvládání demonstrací, policejních štítů proti demonstracím, želez na nohy, pásů, jimiž se obětem uštědřují rány elektřinou, pouta, přenosné zařízení proti demonstracím, vodní děla, vozidla pro boj proti demonstracím, přenosné nástroje na zvládání demonstrací, na obranu a na uštědřování ran elektrickým proudem". Do Saúdské Arábie se i nadále vyváží z Británie vojenské zařízení a zbraně.

Podle předpisů britské vlády se nesmějí vyvážet zbraně do zemí, kde "je jasné riziko, že by mohly být používány k represi domácího obyvatelstva".

Podrobnosti v angličtině ZDE

5. 12. 2003
"To, zda dosáhne nějaký pořad vysoké sledovanosti, není dáno jeho tématem, ale je to dáno tím, jak kvalitně a jak tvůrčím způsobem je ten pořad natočen"

Je dnešní evropská kultura absolutně triviální? Zdá se, že styl je důležitější než podstata. Bulvár o celebritách zastiňuje seriózní zpravodajství. Sdělovací prostředky z nás dělají pitomce. To jsou témata nad nimiž se ve čtvrtek večer zamyslel pořad britského rozhlasu Analysis. Jde o ukázku toho, jak se o těchto tématech diskutuje v Británii.

Kompletní transkript pořadu v angličtině ZDE
5. 12. 2003

Předseda Poslanecké sněmovny ve smyslu ustanovení §4 odst 2 zák. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu, vyzval organizace a sdružení představující kulturní, regionální, sociální, odborové, zaměstnavatelské, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické a národnostní zájmy, aby do 16. prosince 2003 předložily volebnímu výboru Poslanecké sněmovny návrhy kandidátů na tři členy Rady Českého rozhlasu.

5. 12. 2003
O krachu bank a kampeliček se objevila spousta informací. Tento článek není přesnou studií problému, ale určitou zkušeností, která má i obecnější rozměry. Možná si teď říkáte -- "přišel o peníze a bude si stěžovat a vylévat slzy a zlost". Pokud ano, vyvedu vás z omylu -- já jsem při krachu Prvního spořitelního družstva v Krnově o žádné peníze nepřišel. Ale -
5. 12. 2003

Neblahé dědictví po sametově lidoveckém ministrovi

Rozhovor z předsedou píseckého klubu Svazu vojáků z povolání Armády České republiky Josefem Kovaříkem

Britské listy mají poznatky o diskriminaci tisíce bývalých vojáků bývalých ozbrojených složek státu, dnes už většinou buď v důchodu či na hřbitově...

Tato diskriminace začala přijetím zákona číslo 34/1995 Sb., ve kterém byly snad poprvé v "posametové" historii použity retroaktivní účinky zákona, a to v odpočtu započitatelné doby služby. Zákon č. 34/1995 Sb. skutečně založil při nároku na výsluhový příspěvek nerovnost mezi určitými skupinami vojáků v činné službě nebo záloze. Retroaktivita je nepřijatelný právní princip, rozrušující kontinuitu práva, který předpokládá jiný výklad minulosti, než jaký byl v době posuzovaného skutku či situace. Retroaktivity nebylo použito ani v případě "vyrovnání se" se "zločiny komunismu" v sociálním zabezpečení bývalých minisrů, diplomatů, ředitelů, či stranických tajemníků... Jediným částečně retroaktivním zákonem tak mimo tohoto předpisu byl a doposud ještě je zákon lustrační. Vtip je v tom, že lustrační zákon jednoznačně "nebere", ale pouze "nedává".

5. 12. 2003
Mám na mysli tzv. zebra-přechody. Na některých umírají lidé dokonce opakovaně, přitom nejednou děti a mladiství, lidé na počátku života. Přitom se ví, že cenu lidského života nelze ničím jiným přijatelně vyčíslit. A znovu a znovu se jen konstatuje, že opět došlo na některém značeném přechodu ke smrtelnému úrazu chodce, ne-li několika chodců najednou. Jako dodatek zprávy pak je zpravidla sděleno jen to, že motorista jel nepřiměřenou rychlostí...
5. 12. 2003

Po odeslání druhého dopisu od spolku Šalamoun Václavu Klausovi, v němž se jeho předseda John Bok přimlouvá, aby český prezident nerušil institut milostí jako výjimečný nápravný prostředek pro často vážné přehmaty způsobované v českém justičním systému, a po jeho publikaci v Britských listech (a po zmínce o dopisu v Lidových novinách) český prezident spolku Šalamoun odpověděl. Jeho dopis publikujeme zde. Václav Klaus institut milosti odmítá. Avšak, jak poukazuje ve své reakci na Klausovu odpověď přeseda spolku Šalamoun John Bok, prezidentův postoj se od postoje členů spolku Šalamoun příliš neodlišují. Teď ale jde o to, jak docílit v případech drastických justičních chyb nápravy.

Další části diskuse na toto téma ZDE ZDE

5. 12. 2003

Odpověď Václava Klause Spolku Šalamoun

5. 12. 2003

dopis Spolku na podporu nezávislé justice v ČR Šalamoun prezidentu Klausovi

5. 12. 2003

Pro naše čtenáře v Británii: V sobotu 6. 12. ve 21 hodin vysílá Channel Four známý dokument Michaela Moora Bowling for Columbine o tom, proč se Američané v tak velkých počtech střílejí. Viz stránky Channel Four ZDE, recenze v Britských listech ZDE a ZDE; též v knize Jak Češi bojují, str. 522-528.

5. 12. 2003

Zatímco dříve usilovali politikové o přízeň novinářů a redaktorů (a ti díky tomu měli dobrý kšeft), dnes patří média nadnárodním korporacím, které již novináře (tím méně pravdomluvného) nepotřebují. Potřebují jen poslušné kolečko do soukolí výroby svého zboží určeného na prodej a oblbování veřejnosti.

Také u nás kralují tisku německé a francouzské (ale spíše nadnárodní) společnosti, kterým je upřímně jedno, jaký guláš nám "bolševičtí" šéfredaktoři navaří.

5. 12. 2003

V hodině dvanácté, těsně před zavedením ochranářských protiopatření Evropské unie proti Spojeným státům zrušil americký prezident George Bush vysoké importní přirážky na dovoz oceli do USA. Učinil tak těsně před vypršením lhůty, který by vedla k odplatě od Evropské unie. Ta se připravovala uvalit na USA sankce ve výši 2,2 miliardy dolarů na americké výrobky, od citrusového ovoce z Floridy až po americké motocykly. Evropská unie plánovala protiopatření tak, aby co nejsilněji zasáhla ty americké státy, které jsou pro Bushe při prezidentských volbách příští rok volebně nejdůležitější. Světová organizace pro obchod konstatovala minulý měsíc, že jsou americké dovozní přirážky protizákonné a že EU má právo na odvetná opatření proti Americe.

Od zavedení těchto dovozních přirážek v roce 2002 prošel americký ocelářský průmysl podstatnou restrukturalizací. Někteří Bushovi poradci poslední dobou argumentovali, že jsou přirážky na dovoz oceli do USA kontraproduktivní. Znevýhodňovaly americké dovozce oceli, například výrobce automobilů.

Americký dolar má stále velmi nízkou hodnotu, a to zvýhodňuje americké výrobce oceli před jejich dovozci ze zahraničí, takže dovozních přirážek už nebylo v podstatě zapotřebí, uvedl rozhlas BBC. Není ovšem vyloučeno, že zrušení dovozních přirážek povede k tomu, že Bush přijde o určité volební hlasy.

5. 12. 2003
Není nejmenších pochyb o tom, že vlna odporu, která se zdvihá proti italskému magnátovi Silviu Berlusconimu, jak o tom informoval článek "Hrozí Itálii diktatura?" v Britských listech, shrnutý z deníku Guardian ZDE, není planým poplachem. Dá se říci, že všechny Berlusconiho aktivity od jeho nástupu k moci, včetně metod jakými se k moci dopracoval, vykazují zjevné totalitářské tendence. Přesto však mohou mnohé státy, např. státy bývalého sovětského bloku, nemluvě o státech třetího světa, Itálii závidět!
Silvio Berlusconi
4. 12. 2003

Deprimujícím důkazem, že členství v Evropské unii nutně nezaručuje vládu demokracie, práva a zákonnosti a nekorupční stát, je, jak se zdá, Itálie posledních dní. Ve středu se v Itálii konaly silné protesty proti tomu, jak premiér Silvio Berlusconi posiluje svou moc nad Itálií, kterou skoro začíná vlastnit... Byl totiž schválen nový zákon, který umožňuje, aby se Berlusconiho mediální impérium (jde-li ve Spojených státech podnikatel do politiky, musí se po dobu svého funkčního období vzdát svých firem a předat je do správy právníkům), které už ovládá italskou televizi, italská nakladaatelství a reklamní trh - zmocnilo i tisku a rozhlasu.

Nový zákon také umožňuje, aby byla italská veřejnoprávní televize RAI částečně zprivatizována a zvyšuje množství reklamy, které bude možno vysílat v televizi.

4. 12. 2003
Britský premiér Tony Blair a ministr školství Charles Clarke chtějí zvýšit školné za studium na britských vysokých školách na 3000 liber ročně. Mělo by se to platit až po absolutoriu a absolventi by to měli začít splácet až poté, co dosáhnou platu nejméně 15 000 liber ročně, přitom by neměli být nuceni platit tržní úrok. Přesto je to návrh nesmírně kontroverzní, který vyvolává velký odpor v britské Dolní sněmovně, a to i mezi samotnými labouristickými poslanci. Způsobí totiž, že studenti půjdou do života po absolutoriu vysoké školy s dluhy až 30 000 liber na osobu. Přitom sami Charles Clarke i Tony Blair získali v Británii vysokoškolské vzdělání zadarmo...

(Zajímavé je, jak to ovlivní případné studium českých studentů na britských univerzitách od příštího roku. Podle méně známého zákona Evropské unie neplatí studenti z EU v cílové členské zemi EU školné, pokud v ní existuje region, kde se neplatí školné (v tomto případě Skotsko). Uvidíme.)

3. 12. 2003
Bronislaw Geremek: Slitování a šibenice. Argo, 2003, 262 strán, 479 Sk
Erving Goffman: Stigma. Poznámky o způsobech zvládání narušené identity. Slon, 2003, 169 strán, 369 Sk
Petr Mareš: Sociologie nerovnosti a chudoby. SLON, 1999, 248 strán, 119 Kč
Petr Matějů, Klára Vlachová et al: Nerovnost, spravedlnost, politika. Česká republika 1991 -- 1998. Slon, 2000, 402 strán, 475 Sk
Michal Vašečka (ed.): Čačipen pal o Roma -- Súhrnná správa o Rómoch na Slovensku. IVO 2002, 911 strán, 349 Sk

Keď som študentom sociálnej práce hovorila, že Európska únia chce v prvej dekáde 21. storočia "rozhodujúcim spôsobom ovplyvniť odstraňovanie chudoby", usmievali sa. A keď som sa zmienila, že tento cieľ zaväzuje aj našu vládu, smiali sa nahlas. Možno ten cieľ až taký absurdný nie je. A nebude treba ani znárodňovať. Chudobe sa dá čeliť aj tak, že sa zbaví pozície spoločenského problému. Stane sa osobnou vecou, diskrétnym neduhom, s ktorým slušní ľudia nechodia na verejnosť. Ak sa v politickej rozprave podarí presadiť jej chápanie ako individuálnej zodpovednosti, chudoba vymizne z verejných debát. Prestane byť spoločnou starosťou. A to sa už takmer deje. Slovensko už problém chudoby týmto spôsobom takmer odstránilo.

4. 12. 2003

Je tomu téměř dva roky, co byl otevřen tábor Delta v zálivu Guantánamo. Osoby v něm zadržované měly být podle Bushovy vlády nepřátelští muslimští bojovníci. Ukázalo se však, že mnozí z nich neměli s vojenským konfliktem v Afghánistánu nic společného. Největším traumatem, jaké zažili a zažívají, je hrozba nekonečného věznění bez soudu a bez obhájce. Reportér listu Guardian James Meek strávil poslední měsíc tím, že hovořil s osobami, postupně propuštěnými z tábora v zálivu Guantánamo. Dal tak dohromady pozoruhodně kompletní obraz kafkovské spravedlnosti v tomto vězeňském táboře. Deník Guardian jeho rozsáhlou reportáž zveřejnil ve dvou částech. Shrnujeme základní informace.

reportáž v angličtině ZDE ZDE

4. 12. 2003

Zdravotnictví trpí zcela neodpovědnými a nekvalifikovanými zásahy ze strany exekutivy i zákonodárných sborů a současně nedostatečnou kontrolou a řízením. Není pravda, že nestabilita je dána přirozeně vnějšími okolnostmi, a že se, jak jsme od jistého "experta" nedávno slyšeli, nutně dostává do krizí, dokonce cyklických. Celý problém nestability je beze zbytku řešitelný nastavením regulací.

3. 12. 2003

Jak Češi bojují

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Ovšem POZOR! - o milostných aférách českých hereček se v ní nedočtete, a ani neobsahuje žádné kuchařské recepty! A není v knize ani zmínka o starém seriálu televize BBC Červený trpaslík!! Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

30. 11. 2003

Z přibližně 6000 čtenářů Britských listů přispělo v listopadu 2003 na jejich provoz celkovou částkou 8615,99 Kč 14 osob. Zadavatel jednoho z inzerátů v knižní publikaci Jak Češi bojují zaplatil 25000 Kč; tím bude uhrazena část výrobních nákladů na publikaci.

Čtenáři z celého světa mohou nyní přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Finanční příspěvek na provoz Britských listů vás nic nemusí stát - Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Kdyby Britským listům věnoval každý čtenář pouhou korunu denně, mohl by si časopis např. financovat právníka a analyzovat kauzy, jimž se v současnosti nemůže věnovat.

Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. V současnosti především postupně hradíme účetní firmě výdaje za vypracování finančních zpráv za léta 2001 a 2002.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
7. 12. 2003 Irácký plukovník: "Saddam skutečně měl možnost použít ZHN do 45 minut"   
7. 12. 2003 Bruselská modlitba Zdeněk  Bárta
5. 12. 2003 Vojáci na odstřel Štěpán  Kotrba
5. 12. 2003 Přechod --- je tak těžký? Miloš  Dokulil
5. 12. 2003 Věci vyžadují nápravu   
5. 12. 2003 Milost je institut z jiného světa   
5. 12. 2003 Justiční přehmaty: Václav Klaus odpověděl spolku Šalamoun   
4. 12. 2003 Hrozí Itálii diktatura?   
4. 12. 2003 Gripeny ministryně zdravotnictví Součkové Martin  Kunštek
4. 12. 2003 Osudy lidí   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
3. 12. 2003 Ohlédnutí Jaroslav  Hutka
2. 12. 2003 Než zemřete, proměníte se v klišé Jan  Čulík
1. 12. 2003 Má nyní Havlova hra Vernisáž levicově anarchistický význam? Jan  Čulík
20. 11. 2003 O zdřevěnělé řeči: důležitá příručka pro novináře Jan  Čulík
20. 11. 2003 Neptejme se zásadně "do kdy?" Vladimír  Just
20. 11. 2003 Zařízení k zabránění opuštění místa nedovoleného parkování Vladimír  Just
20. 11. 2003 Třešnička na dortu Vladimír  Just
20. 11. 2003 Smysluplný Vladimír  Just
3. 11. 2003 Kouř Jaroslav  Hutka
2. 10. 2003 Eliška Jaroslav  Hutka

Školství RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2003 Ano, buďte aktivní Petr  Jánský
4. 12. 2003 Británie: Obrovská kontroverze ohledně univerzitního školného   
3. 12. 2003 Asociace školských odborů: Zákon o pedagogických pracovnících je zbytečný   
1. 12. 2003 Vzdelanie na dlh Michal  Feik
27. 11. 2003 Oč nám asi ve škole taky jde (i běží) Miloš  Dokulil
27. 11. 2003 The Enterpreneurial University - Czech Style Robin  Healey
26. 11. 2003 Podnikatelská univerzita - po česku Robin  Healey
25. 11. 2003 Tisková zpráva: Vznikla Asociace školských odborů   
24. 11. 2003 Co s čerstvými absolventy? Pavel  Mareš
24. 11. 2003 Vezměte rozum do hrsti, než vstoupíte do diskuse o škole a dějepise! Ondřej  Hausenblas

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2003 Hrozí Itálii diktatura?   
27. 11. 2003 Svobodné názory + "svobodné názory" = podivné souvislosti Jiří  Koubek
27. 11. 2003 Nesnesitelná lehkost informování: ČTK a Appian Ivan  Feranec
26. 11. 2003 Vysílání ČT "bude i nadále zajímavé"   
15. 11. 2003 Digitalizace na rozcestí - vidět dopředu znamená i vědět Štěpán  Kotrba
15. 11. 2003 Sporné rozhodnutí parlamentní komise o budoucnosti veřejného rozhlasu a televize Jan  Čulík
15. 11. 2003 BBCi: internetové stránky společnosti BBC Jan  Čulík
13. 11. 2003 Deset bodů na obranu médií veřejné služby před Břéťou Rychlíkem a jeho přáteli... Štěpán  Kotrba
8. 11. 2003 Ústup televizních revolucionářů bez boje Štěpán  Kotrba
30. 10. 2003 ČT nebude ve svém přímém přenosu nijak komentovat vlastní obsah soudního jednání   

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2003 Festival MEZIPATRA 2003   
2. 10. 2003 Nepovedená koláž ČT: Homosexuální karneval-heterosexistický parlament Věra  Sokolová
9. 9. 2003 Ještě jednou o "léčbě homosexuality" Vojtěch  Polák
9. 9. 2003 Homosexualita a potraty: Objektivní fakta versus subjektivní interpretace Pavel  Mareš
5. 9. 2003 O možnosti "léčit" homosexualitu: mýlí se pan Mareš Vojtěch  Polák
4. 9. 2003 "Někomu pomůže, nikomu neublíží" Josef  Veger
3. 9. 2003 O homosexualitě: Omyly pana Žaloudka Pavel  Mareš
28. 8. 2003 Gayové nepotřebují registrované partnerství   
27. 8. 2003 Jak se pletou odpůrci leseb a gayů Petr  Žaloudek / Fid
18. 8. 2003 Malá provokativní poznámka nejen k homosexualitě Aleš  Kubeczka

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
26. 11. 2003 Politické miesto pre Boha Karol  Moravčík
26. 11. 2003 Křikem o cenzuře šíří Jiří Karas jen cílenou demagogii Jan  Čulík
14. 11. 2003 Každá krajnost škodí Jan  Čulík
15. 10. 2003 BBC o pedofilii v katolické církvi   
14. 10. 2003 Riziko nákazy virem HIV Tomáš  Linhart
14. 10. 2003 Kondomy: Co dělá katolická církev špatně?   
14. 10. 2003 Katolická církev a Afrika Jan  Čulík
13. 10. 2003 Manipulativní zpravodajství už i v Britských listech? Pavel  Mareš
13. 10. 2003 Keňan s AIDS: Nesmím používat prezervativy, katolická církev to zakazuje   
10. 10. 2003 Vatikán: "Nepoužívejte prezervativy, nechrání před AIDS"   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
3. 12. 2003 Jak se snaží Američané cenzurovat arabské sdělovací prostředky Martin  Kloubek
1. 12. 2003 Američané pustí domů Brity, vězněné v zálivu Guantánamo   
29. 11. 2003 Británie: generální prokurátor "bude vyšetřovat ministra vnitra"   
26. 11. 2003 Vysoký britský soudce odsoudil "protizákonné" zadržování vězňů v zálivu Guantánamo   
24. 11. 2003 Ještě stále hledají v Iráku zbraně hromadného ničení Jan  Čulík
21. 11. 2003 Americký psychiatr: Procesy se zadržovanými z Guantánama nemohou být spravedlivé   
20. 11. 2003 Promyšlená manipulace se sentimentem Američanů -- i to je válka v Iráku Robin  Ujfaluši
13. 11. 2003 Jessica Lynch a mýtus americké vojákyně   
7. 11. 2003 Mohl by být Tony Blair kvůli válce Iráku pohnán před soud?   
3. 11. 2003 Američané brzy spustí svou vlastní televizi pro Blízký a Střední východ Martin  Kloubek

Budoucnost evropské obrany RSS 2.0      Historie >
1. 7. 2003 Socánkova amnézie - výuka globálního kapitalismu v Česku Jindřich  Zíka
13. 6. 2003 Korupce při vyjednávání o koupi Gripenů pro ČR?   
24. 4. 2003 Nelogická argumentace, totalita bílého muže a slepá víra v samospásnost lidských práv Štěpán  Kotrba
17. 2. 2003 Francúzsko-nemecký plán obnovil nádej Martin  Kunštek
29. 1. 2003 Američané spolupracují s Ruskem a v Praze to mnozí nechtějí vědět Miroslav  Polreich
7. 8. 2002 Spektakulárně parlamentní konec vojenské špionáže v Čechách Štěpán  Kotrba
26. 7. 2002 Ministr obrany kvůli Srbovi vyhodil šéfa vojenské rozvědky Štěpán  Kotrba
24. 7. 2002 Britským ministrům se nedá důvěřovat, že budou provádět etickou zahraniční politiku   
24. 7. 2002 Velká Británie: předstíráme, že máme etickou zahraniční politiku, ale prodáváme zbraně   
8. 7. 2002 Čas pro českou liberální platformu? Josef  Brož