2. 12. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
2. 12. 2003

Zamyšlení nad apokalyptičtějšími tendencemi v české společnosti

Nový ředitel vzešel z výběrového řízení, v němž byl kladen, v souladu s novými trendy, mimořádný důraz především na dobrou znalost angličtiny a materie z oblasti IT. Od tohoto momentu se také začaly v budově téměř pravidelně konat "pracovní porady" za účasti ministra. O jejich obsahu bych nehovořil, i kdybych mohl, protože měly nulovou hodnotu. Inscenace byla následující: Dopoledne generálka bez ministra (co kdo kdy řekne a co se naopak nehodí), odpoledne pak vlastní klauniáda.

Kdo by se domníval, že šlo o totální podvod, neměl by pravdu. Ministr byl totiž o této mystifikaci informován. Zřejmě ale netušil, že celý klam je stejně namířen právě proti němu.

Sloupek

Tak varuje svým literárním dílem spisovatel Milan Kundera, který protestuje proti zjednodušujícímu zkreslování celkově nesmírně složité, a tedy nepoznatelné skutečnosti. Své knihy píše schválně tak, aby se v žádném případě nedaly shrnout v krátkém článku. Nenávidí novináře a "imagology", tvůrce líbivých a falešných nálepek, popisujících realitu a předpovídá, že se každý známější člověk se ke konci života, a zejména po své smrti, když už do věci nebude moci nijak zasahovat, stane v důsledku novinářského zjednodušování klišovitou, černobílou parodií sama sebe.

Jenže ono na to papírové zjednodušení zřejmě není zapotřebí novinářů. Proces je to samovolný. Psal jsem tu včera ZDE, jak se z historickým odstupem stává z disidentské hry Václava Havla Vernisáž (1975) hra s anarchokomunistickým antiestablishmentovým obsahem, jak v ní zazobaný středostavovský manželský pár kritizuje mladého spisovatele-levičáka-bouřliváka za to, že se stýká "s těmi komunisty, vždyť to nemáš zapotřebí".

Včera jsem v rozhovoru s kolegy z Prahy, kteří v sobotu byli přítomni na studentském představení Havlovy Vernisáže na Glasgow University, s překvapením zjistil, že oni nevěděli, že tato pasáž o komunistech je už v původním Havlově textu z roku 1975, ovšem má daleko složitější význam než jakého nabývá dnes. Mysleli si, že glasgowští studenti tu větu o komunistech do Havlovy hry sami včlenili, aby jí dali aktuálnější, antiglobalizační význam. Vůbec tomu tak není. Skutečnost je zajímavější a složitější. Havlova hra nabyla levicového významu zcela samovolně, aniž by kdokoliv na ní změnil jediné slovo.

Je to zajímavé svědectví o tom, jak literární texty potřebují k své interpretaci podrobnou znalost kontextu a tam, kde není k dispozici, anebo kde k dispozici sice je, ale recipienta už prostě ten kontext nezajímá (kdo chce přece ještě dnes vědět, kudy probíhaly fronty za první světové války či v bitvě na Piavě) složitost původního významu se vytrácí a všechno se s historickým míjením času proměňuje v klišé. A pak umřeš...

A ještě k tomu, kdo vyhrál: zda zazobaná, konzumeristicky fetišistická kolaborantská dvojice Michala a Evy, podporující svým jednáním Husákův normalizační komunismus, anebo "obránce svobodných a nekompromisních postojů", disident-spisovatel Ferdinand Vaněk. Znovu si připomeňme, jak Vaňka kárají "úspěšní" kolaboranti Michal a Věra, že se není schopen "pořádně se zařadit":

"Takhle se ubíjet - zahrabat se někde v pivovaře - huntovat si jen zdraví -"

"Taková gesta přece nemají žádný smysl!"

"Neříkej mi, že by se nedalo vymyslet něco lepšího - jen kdybys chtěl a trochu se snažil!"

"Jsi přece v podstatě chytrý, pracovitý člověk - proč se tedy najednou bojíš utkat se se životem?"

"Nechápu, jak ses mohl zaplést s těmi komunisty - No ten Kohout a takoví - co ty máš, prosím tě, s nimi společného!"

Mou tezi, že vyhráli normalizační kolaboranti Michal a Věra a disident Ferdinand prohrál (je to - právě svým disidentstvím - pošuk, podivín a outsider a kromě toho si zadal s komunisty :) ) potvrdil v MFD před čtrnácti dny přece i pan prezident Václav Klaus:

"Nesouhlasím s těmi, kteří vytýkají obyčejným lidem, že s totalitním režimem kolaborovali, že se nebouřili, že nedemonstrovali, že nezakládali různé opoziční skupiny, jako to udělala skupina intelektuálů -- z větší části bývalých straníků -- v několika seskupeních v letech sedmdesátých a osmdesátých. Reakcí oné masy 'obyčejných občanů' na nesvobodné poměry byla rezistence, nevýkonnost, náhradní indviduální aktivity (kupování zpovědnic do obýváku a pečení groombles, viz Havlova hra, pozn. JČ), atomizace společnosti, pouhé pasivní žití v kulisách propagandy, které už nikdo nevěřil. Byli to však právě oni, kdo svým chováním vytvořili předpoklady pro 17. listopad roku 1989."

To jsou paradoxy.

2. 12. 2003

úterý odpoledne Devítičlenná odborná komise měsíc posuzovala pět došlých nabídek na nadzvukové stíhačky a vládě dnes jednomyslně doporučila švédské gripeny.

"Rozhodnutím komise nejsme zcela překvapeni," tlumočila ČTK názor Spojených států mluvčí americké ambasády v Praze Lisa Hellingová. Komise prý totiž při rozhodování vzala v potaz pouze náklady na příštích deset let. "Je na odpovědnosti české vlády, aby při rozhodování pamatovala i na dlouhodobá strategická rozhodnutí," pokračovala Hellingová.

Právě to ale nejspíše česká vláda udělala...

Gripeny a budoucnost evropské obrany TÉMA BL

Donald Rumsfeld
2. 12. 2003
Americký ministr obrany Donald Rumsfeld navštívil v pondělí ústředí NATO v Bruselu. Jednal tam o Iráku a o vznikajících plánech na evropskou obranu. O víkendu se dohodly Británie, Francie a Německo o vyutvoření malé vojenské plánovací jednotky EU, která má mít sídlo v ústředí Severoatlantického společenství. Generální tajemník NATO George Robertson toto rozhodnutí přivítal: "Všichni dali najevo absolutně jasně, že nebudou dělat nic, co by ochromilo NATO a nedovedu si představit, že by v Londýně premiér Blair schválil něco, co by oslabilo integritu a sílu Severoatlantického společenství jako bezpečnostní organizace první volby."

Jak ale informoval rozhlas BBC, Donald Rumsfeld na tiskové konferenci odmítl novou jednotku podpořit:

2. 12. 2003

Britská organizace Plain English, která usiluje o jasné a srozumitelné vyjadřování politiků a státní byrokracie, udělila svou výroční cenu "Foot in the Mouth" za "nesrozumitelné bláboly" (gobbledygook) americkému ministru zahraničních věcí Donaldu Rumsfeldovi, uvedl ve svém pondělním večerním zpravodajství rozhlas BBC, viz též tisková zpráva organizace Plain English ZDE Organizace poctila tento Rumsfeldův výrok:

As we know, there are known knowns; there are things we know we know. We also know there are known unknowns; that is to say we know there are some things we do not know. But there are also unknown unknowns --- the ones we don't know we don't know.

Do češtiny se to dá přeložit těžko:

Jak víme, jsou známé známé, jsou věci, o nichž víme, že je víme. Také víme, že jsou známé neznámé, tedy víme, že jsou některé věci, které nevíme. Ale jsou také neznámé neznámé - ty, o nichž nevíme, že je nevíme.

2. 12. 2003

Pri príležitosti 50 rokov euro-amerického partnerstva sa konalo sympózium CEPS a recepcia usporiadaná diplomatickou misiou USA v Bruseli. Transatlantické vzťahy sú však stále napäté.

3. 12. 2003

Jak Češi bojují

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Ovšem POZOR! - o milostných aférách českých hereček se v ní nedočtete, a ani neobsahuje žádné kuchařské recepty! A není v knize ani zmínka o starém seriálu televize BBC Červený trpaslík!! Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

3. 12. 2003
Oprava: Tento článek nám včera omylem vypadl z databáze, takže kromě první věty nebyl zveřejněn. Publikujeme znovu.

Někteří čelní britští komentátoři píší, že Tony Blair zešílel, avšak nutně to nemusí být pravda, konstatoval v odborném časopise významný britský psychiatr.

2. 12. 2003

V Británii v posledních týdnech zemřelo šest zdravých dětí na chřipku. Vede to k úvahám, zda zavést povinné očkování dětí proti chřipce. Zároveň vědci zjistili, že účinnou ochranou proti chřipce je, pijete-li pravidelně dost vody.

Očkování a racionalita TÉMA BL

2. 12. 2003
Známý televizní pořad tří satiriků Bremner, Bird and Fortune se v neděli vrátil na obrazovky televize Channel Four. V hodinovém speciálním vysílání, věnovaném britskému premiéru Tonymu Blairovi, nazvaném Trust Me, I am Prime Minister (Důvěřujte mi, jsem ministerský předseda), podrobili satirici vládu Tonyho Blaira ostré kritice.

Pořad Bremner, Bird and Fortune je pozoruhodný tím, že v satirickém hávu prezentuje tvrdá fakta, která jinak buď nejsou známa anebo nebyla dosud veřejně prezentována v takto syntetické formě. Je to zajímavé spojení komedie, satiry, a investigativní televizní práce.

Jak tedy Tony Blair vládne? Satirikové se nad tím zamýšleli v tomto dialogu:

2. 12. 2003
Miroslav Polreich (nezávislý konzultant v oblasti mezinárodních vztahů): ANO.

Miroslav Pošta (občanské sdružení Lungta): NE.

Tato diskuse, částečně motivovaná článkem Miroslava Polreicha, publikovaným v Britských listech, vyšla v mírně zkrácené verzi v Literárních novinách.

2. 12. 2003

Odvolání "mediálně sbratřené" velvyslankyně v Kuvajtu, která svou aktivní a veskrze individuální podporou agresivní války ve jménu cizích zájmů ohrožovala vyváženou politiku České republiky v Evropě i arabském světě, se stalo "problémem" pro mnohé "komentátory". Jeden velvyslanec politiku nedělá, stejně jako jedna vlaštovka nedělá hejno... Vtipné je, že se při mediálním přetřásání toho, proč byla odvolána "věci oddaná" diplomatka, plná "občanských postojů" prokazuje, jak odborně, koncepčně i lidsky slabý je současný český ministr zahraniční a jak sofistikovaná, koncepční a silná je americká pátá kolona v českých médiích... Pikantní ale je, jak se stále větší část americké mediální lobby "odkopává". To už svědčí o hře vabank.

2. 12. 2003

ARCHIV

Po slavnostním pondělním večeru byla v úterý 25.11. zahájena pracovní část konference o telekomunikacích a informatice --TELEINFORMATIKA 2003. Program je dělen na 5 hlavních sekcí. Z hlediska médií a digitalizace je zajímavá především sekce 1 -- Média a broadcasting.

2. 12. 2003

ARCHIV

Problematice nového zákona byla na konferenci věnována značná pozornost a množství vystoupení. Ministr informatiky v úvodu připomněl základní teze zákona. Diskuze k návrhu kontinuálně pokračuje a bude probíhat i po skončení připomínkového řízení s termínem 31. 11. 2003, až do doby projednání ve vládě. Nový odhad termínu projednání ve vládě se posouvá na počátek roku 2004.

1. 12. 2003
Nina Englander, The Nation
přeložil Jiří Mercerod

"Nebudeme vychovávat naše děti pro válku," je heslo, které razí organizace Popular Women's Organization (OFP; Ženská lidová organizace) z města Barrancabermeja. Jejím posláním je ochrana lidských práv mezi uprchlíky. Avšak takovéto přímočaré prohlášení na ochranu vlastních dětí stačí, abyste se stali dalším terčem v násilné politické válce. 16. října byla čelná představitelka OFP Esperanza Amaris Miranda unesena ze svého bydliště a zavražděna. Miranda již dříve vypovídala před federálním prokurátorem o zastrašování prováděném paravojáky. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN byla zabita třemi členy paravojenské skupiny Bloque Central Bolívar, což je organizace, která prokazatelně udržuje styky s armádou.

1. 12. 2003
V rámci třídenního festivalu jednoaktovek Stag Nights na Glasgow University provedli tamější studenti v sobotu 29. 11. 2003 Havlovu hru Vernisáž (1975). Zahráli ji velmi dobře, obecenstvo je průběžně odměňovalo salvami smíchu. V jiném kontextu, v jiné době a v jiné zemi však získala Havlova hra najednou docela odlišný význam, než jaký Havel před téměř třiceti lety zřejmě zamýšlel. Možná je to dobře, protože potenciální mnohoznačnost je u uměleckého díla známkou kvality.
1. 12. 2003

Monitor Jana Paula

Pavel Blažek informoval v sobotním Právu o tom, že podle policejního rady policie sice nevzdala pátrání po obraze Marka Chagalla Jákobův žebřík, nicméně ho administrativně odložila a hodlá navrhnout státnímu zastupitelství odložení kauzy. Co ale takové vyjádření vlastně znamená? Pravděpodobně to, že je policie v této kauze v podstatě v koncích. To se samozřejmě může stát, když třeba z mysliveckého posedu kdesi v polích zmizí žebřík, v tomhle případě je ale až moc podezřelých okolností.
1. 12. 2003
Patnáct let po převratu se objevuje další vlna aktivit, žádajících zákaz nebo alespoň vznešenou ignoranci Komunistické strany Čech a Moravy. Sarkastickou třešničkou na dortu pak jsou v poslední době podpisové akce a protestní koncerty pod společnou značkou "S komunisty se nemluví."
1. 12. 2003
"Ona vykonala obrovské a dobré dílo," řekl doslova Cyril Svoboda ve zprávách ČT1 dne 27. 11. 2003 na adresu velvyslankyně v Kuvajtu Jany Hybáškové, přesto ji chce odvolat. "Nesmírně si vážím toho, být českým velvyslancem a je to veliká čest, ale občas člověk musí vážit, zda občanské postoje, když vidíme nepravosti okolo sebe, nejsou důležitější, než tento post. Já jsem počítala s tím, že mohu nést určité následky svého konání...", jsou slova J. Hybáškové. Definitivní rozhodnutí o odvolání velvyslankyně ČR v Kuvajtu Jany Hybáškové je nyní na prezidentu Václavu Klausovi. Velmi by mě potěšil a příjemně překvapil, pokud by našel diplomatický způsob, jak její odvolání zastavit. Přeji odvahu a takt, pane prezidente!
1. 12. 2003

Reakce Michala Ruska na odvolání velvyslankyně ČR v Kuvajtu J. Hybáškové mi přijde zcela černobílá, píše Roman Dergam To, že Cyril Svoboda nezastupuje zájmy ČR, je dnes již otřepané klišé - ostatně i já se ptám, kdo z politiků zastupuje zájmy ČR a jaké jsou tyto zájmy? (Matně si vzpomínám, že před zahájením ropně-dobyvatelské okupace Iráku výzkumy veřejného mínění - inu, kdo by jim věřil - hovořily o nadpolovičním nesouhlasu s účastí ČR ve válce...)

Problém Hybáškové tkví však i v něčem jiném: Hybášková po dobu svého působení v Kuvajtu vyjadřovala až příliš nekriticky svou pro-americkou orientaci. Orientaci natolik servilní, že překročila rámec obvyklého patolízalství (ačkoli jiný, méně spisovný výraz by byl výstižnější) současné zahraniční politiky ČR vůči USA.

Nejde tedy o boj "špatných úředníků proti dobrým" (které bychom prý měli podporovat). Jde o prostý boj o to, kdo má právo být nejpapežštější, mezi úředníky srovnatelně stejně špatnými. Idealizace celého případů a jeho aktérů je na tomto místě buď projevem nevědomé naivity nebo cílevědomou snahou vytvářet klamné představy a mediální manipulace. Té se dopuští všichni, jak Svoboda svým mlžením, tak Hybášková svými slovy o "občanských postojích".

1. 12. 2003
Pane Kotrbo. Přečetl jsem si Vaši úvahu ZDE coby reakci na "buranského etc" Jakla, který chce všechnu kulturu tržní... Připomínáte dobu, kdy šlechta podporovala umělce. Připomínáte starobylost sídla, ve kterém občas přebývá český prezident. Připomínáte dobu, kdy hrstka vyvolených rozhodovala o zbytku společnosti naprosto despotickým způsobem a v podstatě tak docházíte ke srovnání s dnešní dobou, ve které hrstka vyvolených (řádně zvolených zastupitelů) stejně despoticky vybírá svůj desátek a určuje komu dá a komu nikoli. Myslím si o těchto věcech následující. Jde o projev krajní nedůvěry v nás, jednotlivce. Projev nedůvěry v tom smyslu, že nejsme schopní poznat co si v oblasti kultury zaslouží podporu a musí se někdo rozhodnout za nás. Projev odsudku, nás jednotlivců, kteří podle názorů lidí jako jste vy, nebudou ochotní utrácet své peníze za nic jiného, než za konzum. Myslím si, že vaše úvaha je chybně nastavená. Spíš jen dokazujete, jak je vaše myšlení plné extrémně levicových ideálů, ve kterých nej de o nic jiného jak ostatním říkat co mají dělat a pokud by náhodou neposlouchali, tak je k tomu silou donutit. To ostatně dělali i feudálové.

S pozdravem

A.Vojta

Reakce Jana Čulíka a Štěpána Kotrby jsou níže:

1. 12. 2003

Asifa Iqbala, mladého Brita, vězněného v táboře v zálivu Guantánamo odvezli jeho rodiče do Pákistánu, na příbuznými zorganizovanou svatbu, kde si měl vzít jimi vybranou místní manželku. Jeho muslimští rodiče v Británii to učinili, protože byli znepokojeni, že syn Asif v Británii podléhá příliš silně západní kultuře a nebere vážně islám, zejména jim vadil jeho velký zájem o fotbal a jeho nadšené fandění britskému fotbalovému klubu Manchester United.

V Pákistánu Asif zmizel z večírku, uspořádaného v předvečer povinné svatby. O několik týdnu později byl nalezen ve vězení v Afghánistánu. V té době tam nabízely Spojené státy místním Afgháncům 4500 dolarů za každého "zahraničního bojovníka Talibánu", kterého předají americkým úřadům... "Představa, že je tenhle fotbalový fanoušek z Tiptonu terorista, je směšná," řekl jeho právník Stafford Smith. "On ani neumí nabít zbraň..."

Mezi USA a Velkou Británií však má být do Vánoc uzavřena dohoda, podle níž bude 9 britských občanů, vězněných v zálivu Guantánamo, vydáno do Británie.

30. 11. 2003

Z přibližně 6000 čtenářů Britských listů přispělo v listopadu 2003 na jejich provoz celkovou částkou 8615,99 Kč 14 osob. Zadavatel jednoho z inzerátů v knižní publikaci Jak Češi bojují zaplatil 25000 Kč; tím bude uhrazena část výrobních nákladů na publikaci.

Čtenáři z celého světa mohou nyní přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Finanční příspěvek na provoz Britských listů vás nic nemusí stát - Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Kdyby Britským listům věnoval každý čtenář pouhou korunu denně, mohl by si časopis např. financovat právníka a analyzovat kauzy, jimž se v současnosti nemůže věnovat.

Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. V současnosti především postupně hradíme účetní firmě výdaje za vypracování finančních zpráv za léta 2001 a 2002.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
2. 12. 2003 Než zemřete, proměníte se v klišé Jan  Čulík
2. 12. 2003 Donald Rumsfeld obdržel britskou cenu za "nesrozumitelné kecy"   
2. 12. 2003 Rumsfeld odmítl pochválit novou obrannou iniciativu EU   
1. 12. 2003 Boj o 17. november Ivan  Štulajter
1. 12. 2003 Jsem plastickým chirurgem mnoha tváří... Filip  Rožánek
1. 12. 2003 Má nyní Havlova hra Vernisáž levicově anarchistický význam? Jan  Čulík
1. 12. 2003 Chagalle, ozvi se! Jan  Paul
1. 12. 2003 Český rozhlas vyprodukoval jiné nesmysly než ČRo 6 David  Hertl
1. 12. 2003 S komunisty se nemluví? A odkdy? Michal  Jurza
28. 11. 2003 Čí je IPB?! Naše.....!!! Ladislav  Žák

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
2. 12. 2003 Než zemřete, proměníte se v klišé Jan  Čulík
1. 12. 2003 Má nyní Havlova hra Vernisáž levicově anarchistický význam? Jan  Čulík
20. 11. 2003 O zdřevěnělé řeči: důležitá příručka pro novináře Jan  Čulík
20. 11. 2003 Neptejme se zásadně "do kdy?" Vladimír  Just
20. 11. 2003 Zařízení k zabránění opuštění místa nedovoleného parkování Vladimír  Just
20. 11. 2003 Třešnička na dortu Vladimír  Just
20. 11. 2003 Smysluplný Vladimír  Just
3. 11. 2003 Kouř Jaroslav  Hutka
2. 10. 2003 Eliška Jaroslav  Hutka
23. 9. 2003 Smrt sbližuje, v lidském popelu není rozdíl
80 let od narození Ladislava Fukse
Štěpán  Kotrba

Školství RSS 2.0      Historie >
1. 12. 2003 Vzdelanie na dlh Michal  Feik
27. 11. 2003 Oč nám asi ve škole taky jde (i běží) Miloš  Dokulil
27. 11. 2003 The Enterpreneurial University - Czech Style Robin  Healey
26. 11. 2003 Podnikatelská univerzita - po česku Robin  Healey
25. 11. 2003 Tisková zpráva: Vznikla Asociace školských odborů   
24. 11. 2003 Co s čerstvými absolventy? Pavel  Mareš
24. 11. 2003 Vezměte rozum do hrsti, než vstoupíte do diskuse o škole a dějepise! Ondřej  Hausenblas
21. 11. 2003 Uděláme ze dvou předmětů jeden? Co třetího nabídne chystaný koktejl? Miloš  Dokulil
20. 11. 2003 Británie: Chudí studenti propadají silné zadluženosti   
5. 11. 2003 Držet hubu a krok Hynek  Hanke

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2003 Festival MEZIPATRA 2003   
2. 10. 2003 Nepovedená koláž ČT: Homosexuální karneval-heterosexistický parlament Věra  Sokolová
9. 9. 2003 Ještě jednou o "léčbě homosexuality" Vojtěch  Polák
9. 9. 2003 Homosexualita a potraty: Objektivní fakta versus subjektivní interpretace Pavel  Mareš
5. 9. 2003 O možnosti "léčit" homosexualitu: mýlí se pan Mareš Vojtěch  Polák
4. 9. 2003 "Někomu pomůže, nikomu neublíží" Josef  Veger
3. 9. 2003 O homosexualitě: Omyly pana Žaloudka Pavel  Mareš
28. 8. 2003 Gayové nepotřebují registrované partnerství   
27. 8. 2003 Jak se pletou odpůrci leseb a gayů Petr  Žaloudek / Fid
18. 8. 2003 Malá provokativní poznámka nejen k homosexualitě Aleš  Kubeczka

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
27. 11. 2003 Svobodné názory + "svobodné názory" = podivné souvislosti Jiří  Koubek
27. 11. 2003 Nesnesitelná lehkost informování: ČTK a Appian Ivan  Feranec
26. 11. 2003 Vysílání ČT "bude i nadále zajímavé"   
15. 11. 2003 Digitalizace na rozcestí - vidět dopředu znamená i vědět Štěpán  Kotrba
15. 11. 2003 Sporné rozhodnutí parlamentní komise o budoucnosti veřejného rozhlasu a televize Jan  Čulík
15. 11. 2003 BBCi: internetové stránky společnosti BBC Jan  Čulík
13. 11. 2003 Deset bodů na obranu médií veřejné služby před Břéťou Rychlíkem a jeho přáteli... Štěpán  Kotrba
8. 11. 2003 Ústup televizních revolucionářů bez boje Štěpán  Kotrba
30. 10. 2003 ČT nebude ve svém přímém přenosu nijak komentovat vlastní obsah soudního jednání   
30. 10. 2003 Navzdory vzniklé kontroverzi trvá Šámal na soudním mediálním představení Jan  Čulík

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
26. 11. 2003 Jiříkovo vidění, zázrak, anebo konečně terapie na obzoru? Miloš  Dokulil
26. 11. 2003 Netolerujme domácí násilí   
24. 11. 2003 V Brně proti domácímu násilí   
20. 11. 2003 Indie: skrytá epidemie AIDS: do roku 2010 bude nakaženo 10 milionů lidí   
13. 11. 2003 Jessica Lynch a mýtus americké vojákyně   
7. 11. 2003 Ženská práva jsou lidská práva   
26. 9. 2003 Nigerijka nebude ukamenována   
5. 9. 2003 Pavel Mareš a potraty -- méně argumentů je někdy více Pavel  Urban
3. 9. 2003 Náboženství je duševní choroba   
15. 8. 2003 Odmítání interrupcí - žádný pokrok od roku 1588 Anna  Čurdová

Americká strategie národní bezpečnosti RSS 2.0      Historie >
18. 11. 2003 Brzeziński: Amerika se musí vzdát paranoidní politiky   
16. 10. 2003 "George W. Bush je omezenec a podvodník"   
8. 10. 2003 Veľká hra pokračuje Peter  Stupavský
25. 9. 2003 Európska škodoradosť? Martin  Muránsky
17. 9. 2003 Jsou Spojené státy v úpadku?   
9. 9. 2003 Nový pohled na americkou zahraniční politiku Veronika  Valachová
6. 9. 2003 Michael Meacher: "Americká vláda předem věděla o útoku z 11. září"   
6. 9. 2003 Meacher: "USA zneužily 11. září k prosazování politiky světové nadvlády"   
26. 8. 2003 Je možné ztratit lásku k Americe?   
22. 8. 2003 Co je americký neokonzervatismus?