2. 12. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
2. 12. 2003

Hybáškové poslání a vyšší princip reálné politiky

Odvolání "mediálně sbratřené" velvyslankyně v Kuvajtu, která svou aktivní a veskrze individuální podporou agresivní války ve jménu cizích zájmů ohrožovala vyváženou politiku České republiky v Evropě i arabském světě, se stalo "problémem" pro mnohé "komentátory". Jeden velvyslanec politiku nedělá, stejně jako jedna vlaštovka nedělá hejno... Vtipné je, že se při mediálním přetřásání toho, proč byla odvolána "věci oddaná" diplomatka, plná "občanských postojů" prokazuje, jak odborně, koncepčně i lidsky slabý je současný český ministr zahraniční a jak sofistikovaná, koncepční a silná je americká pátá kolona v českých médiích... Pikantní ale je, jak se stále větší část americké mediální lobby "odkopává". To už svědčí o hře vabank.

Už nejde jen o "čečenské diplomaty", stěhování RFE, americké stíhačky a jejich nepřátele, zbrojní obchody českých firem, Arnoldovu kampaň a další mediální pochutiny, kterými jsme byli krmeni v poslední době. Nyní jde o politickou orientaci České republiky za situace, kdy se státy EU poprvé dohodly na legitimních a naprosto nových krocích ke společné obraně kontinentu. Sjednocování Evropy a odlišnost jejího postoje k arabskému světu musí velvyslance amerických zájmů mezi českými diplomaty nesmírně rozčilovat. Stejně jako postoj Česka k těmto evropským krokům.

Velká Británie, Německo a Francie překonaly své dlohodobé protichůdné ambice a dohodly se na posílení obranných struktur EU. Bez USA. Společná obrana vždy znamená i společné zbrojení - to ví každý voják. Interoperabilita bude tedy skloňována v armádních kruzích stále více, ale s jiným znaménkem než doposud. Dohoda pravděpodobně zvýší obavy Spojených států kvůli možnosti konkurence s NATO. Záměry totiž požadují vytvoření vojenské centrály sil EU - jednotky pro operační plánování. Tedy počátek toho, oč se už několik let v tichu evropských kuloárů snaží Javier Solana. Počátek samostatné evropské armády.

Neapolská dohoda však předpokládá prozatím vytvoření malé skupiny plánovacích důstojníků ze současného vojenského štábu v Bruselu. Skupina bude povolána v případě, když do operací nebude zahrnuto NATO. Anebo tehdy, když někdo bude chtít vyloučit americký vliv na plánování i cíle? Washington se možná plným právem obává, že současný neapolský plán bude trojským koněm, který otvírá možnost daleko větších vojenských ambicí mimo NATO.

A ty se naskýtají v naprosto odlišných záměrech v arabském světě - odlišném vidění nebezpečí plynoucího Evropě z Iráku a okolních zemí, než má současná americká administrativa a k ní vstřícní politici v - převážně přistupujících - zemích EU. Tedy i (snad už bývalá) velvyslankyně ČR Hybášková. Česká republika už konečně jednoznačně dává najevo, že její politika je zakotvena v evropském prostoru a koncept americké letadlové lodi USS Czech není její zahraniční politkou. Přesto, že premiér Špidla je podle Craiga Stapletona "nejvěrnější evropský spojenec USA..." Český premiér už také po sjezdu KDU-ČSL nemusí brát takový ohled na křehkou vnitropolitickou situaci a koaličního partnera v roli ministra. A tak i ministr zahraničí bude do budoucna muset více vnímat kolektivní postoj vlády, vzniklý i z názorů, které mu vůbec nemusí být sympatické. Jinak by mohl následovat velvyslankyni Hybáškovou. Což by novému předsedovi KDU-ČSL určitě zase tolik nevadilo... Kurs polského zlotého pro ministra zahraničí může být poučením, co se stane, když Evropa vyjádří distanci od neuvážené a nevyvážené politiky nově přistupující země...

Velvyslance bývalého pana prezidenta v USA už to vše také nezajímá, protože ten si už jen (preventivně?) žádá o grant u George Sorose na vytvoření Knihovny Václava Havla. O jeho "americké misi" je s největší pravděpodobností posledním vývojem v EU rozhodnuto definitivně.

Ani Svobodná Evropa už nebude "hostem" v České republice věčně. Nájemní smlouva za "1 Kč" ročně jí končí. Výrazným signálem má být, že na její místo v budově bývalého Federálního shromáždění má přijít nově budovaná struktura - Evropská univerzita. Nebude vítanějším hostem špičková mezinárodní vzdělávací instituce než americká propagandistická vysílačka?

Kdyby si kterýkoliv zaměstnanec normální soukromé firmy dovolil vůči svému zaměstnavateli to, co si vůči představitelům státu a jeho politice dovolila státní zaměstnankyně Hybášková, další den by držel v rukou okamžitou výpověď dle § 53 - vážné porušení pracovní kázně. Je zcela namístě, aby se tak stalo i v tomto diplomatickém případě a je jen škoda, že se tak nestalo už dříve. Byl by to býval byl výrazně proevropský signál a Česká republika si mohla ušetřit poměrně dost peněz i pověsti.

                 
Obsah vydání       2. 12. 2003
2. 12. 2003 Chování politiků konec konců odráží myšlení voličů Josef  Trnka
2. 12. 2003 Odborníci doporučili vládě stíhačky Jas-39 Gripen Štěpán  Kotrba
2. 12. 2003 Rumsfeld odmítl pochválit novou obrannou iniciativu EU
2. 12. 2003 Donald Rumsfeld obdržel britskou cenu za "nesrozumitelné kecy"
2. 12. 2003 Než zemřete, proměníte se v klišé Jan  Čulík
2. 12. 2003 EÚ-USA: "Úspechy a výzvy" transatlantického partnerstva
3. 12. 2003 Pozor! Nekupujte to! Nový knižní výbor z BL neobsahuje žádné informace o milostných aférách českých hereček!
3. 12. 2003 Psychiatr: Tony Blair zřejmě není šílený
2. 12. 2003 Měly by se děti očkovat proti chřipce?
2. 12. 2003 Britská soda: Jak vládne Tony Blair?
2. 12. 2003 Vedou česká média v otázce Tibetu protičínskou kampaň?
2. 12. 2003 Hybáškové poslání a vyšší princip reálné politiky Štěpán  Kotrba
2. 12. 2003 Teleinformatika I. -- také o digitálním vysílání Zdeněk  Duspiva
2. 12. 2003 Teleinformatika II. -- zákon o elektronických komunikacích Zdeněk  Duspiva
1. 12. 2003 Kolumbie a lidská práva
1. 12. 2003 Má nyní Havlova hra Vernisáž levicově anarchistický význam? Jan  Čulík
1. 12. 2003 Chagalle, ozvi se! Jan  Paul
1. 12. 2003 S komunisty se nemluví? A odkdy? Michal  Jurza
1. 12. 2003 Ministr zahraničí Cyril Svoboda nezastupuje zájmy ČR Michal  Rusek
1. 12. 2003 Černobílá reakce pana Ruska
1. 12. 2003 Smí si stát despoticky vybírat svůj desátek? Alexandr  Vojta
1. 12. 2003 Američané pustí domů Brity, vězněné v zálivu Guantánamo
30. 11. 2003 Hospodaření OSBL za listopad 2003
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech