1. 4. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
1. 4. 2008

Máme ve vládě ministryni za Občanský institut?

Česká ministryně obrany Vlasta Parkanová, která pobývá na oficiální návštěvě Izraele, řekla v pondělí novinářům, že česká vláda s ohledem na údajnou íránskou hrozbu podpoří Izrael "s využitím všech sil a možností", včetně podpory vstupu této země do NATO. Překvapivou novinku přinesl článek Yaakova Katze v deníku The Jerusalem Post. Informaci následně pro ČTK popřel mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Jenomže Jerusalem Post bohužel Parkanovou cituje, takže oficiální dementi MO bychom patrně měli pokládat za příznak toho, že jde o opravdu vážný problém.

Sloupek
Otokar Fischer

z cyklu Radostná závěť

Žít, jako by to poslední byl rok!
Hned pod okny je hřbitov zasněžený;
vždy sám se vracím, ale v náruč slok
tím žhavěj svírám slunce, modř i ženy.

V den, od stolu až budu odvolán,
číš rozkoše tam zbude, nedopita,
a bílý list, kde pouze nadpis psán
je o cestě i práci... Nedosyta.

Snít ve verších až po nejzazší dech
a za bdění se hroužit v pilování!
Kdož uctít mne kdy chcete po mých dnech,
mnou ctěte svět, svět k nedomilování!

Z výboru Poutník a píseň, Mladá fronta, Praha 2008 vybrala jeho editorka Nikola Richtrová.

Radar GBR-P na atolu Kwajalein
1. 4. 2008

Když jsem si nedávno dělal cynickou legraci, že už vím, proti komu je americký radar - proti Izraeli, netušil jsem ještě, že české ministerstvo obrany vezme tento joke jako inspiraci pro diplomatickou radarovou ofenzívu v Tel Avivu. Česká ministryně obrany, křesťansko demokratická zpěvačka Vlasta Parkanová, přijela v černém igelitovém kabátě do Izraele na jednání s ministrem obrany Ehudem Barakem. Nový americký protiraketový obranný systém, jehož radarová část má být umístěna v České republice, přispěje podle ní také k obraně Izraele... Parkanová to prohlásila pro nedělní vydání izraelského listu Ha′aretz. Její slova citoval i Jerusalem Post.

Írán je [podle Parkanové] "darebácký stát" ["rogue state"] . Jeho nukleární program byl vzat "velmi vážně" ["very seriously"] vládou v Praze, která by byla ochotná podporovat Izrael, jestliže by to bylo nutné, všemi dostupnými "silami a schopnostmi." ["forces and capabilities."].

"Já jsem v pozici mluvit pouze za současnou [českou] vládu, ne za NATO, a my to upřednostňujeme," ["I am in a position to speak on behalf of the current government, and not all of NATO, and we are in favor,"] prohlásila podle Jerusalem Post Parkanová. Mluvčí ministerstva obrany Čírtek nicméně slova své velitelky popřel. Je to ale pouze akademická myšlenka a v současnosti je třeba v boji proti terorismu řešit jiné problémy, tlumočil mínění ministryně její mluvčí. Zdůraznil zároveň, že je to osobní názor Parkanové... Poslední větou ovšem Čírtek podrazil svou vlastní pravdomluvnost. Tak jak to vlastně je? Je to Parkanové osobní názor, nebo nic takového nikdy neřekla?

1. 4. 2008

Stanovisko k článku Hany Čápové z Lidových novin, skandalizujícímu příslušníky hnutí Ne základnám.

Paní redaktorko, gratuluji, profesionálně perfektně odvedená práce. Má to jedinou chybu.

Je totiž přesně shodný s články z Rudého práva před rokem 1989, kdy stejným způsobem byly označovány, hodnoceny aktivity, odmítající tehdejší společenské uspořádání. Jelikož už něco pamatuji, mohu to tvrdit na 100% . Pokud tomu nevěříte Vy, máte možnost si to dohledat. Nepředpokládám, že to uděláte. Budete se hájit povinností novináře, informovat společnost o určitých souvislostech spojených s jakoukoliv iniciativou.

Fakta, která jste zveřejnila nejsou žádnou novinkou, jsou známa u jednotlivých osob desetiletí. Každý má svojí minulost a Vy se svým článkem, který byl zveřejněn, ji už máte taky. Účelovost článku je zřejmá a nikdy se Vám již nepovede tuto skutečnost v budoucnosti změnit.

1. 4. 2008

Čápová v Lidovkách se trefila, tak husy kejhají

Četl jsem teď Kotrbovu reakci na Čápovou a chtěl bych krátce reagovat. Štěpán Kotrba vystřílel všechnu běžnou munici typu: nemám se za co stydět (čímž se poněkud hystericky brání tomu, aby si čtenář udělal názor sám), byl jsem tam a tam (čímž nám nutí hledisko kádrováka, protože důležitější by bylo říci ne o členství, ale o činech - co jako ten komunista a svazák za totality dělal, jak budoval socialistické zřízení... nebo byl komunistou a svazákem jen formálně, z odporu vůči totalitě, z pocitu solidarity s národem, okupovaným Sověty a sraženým na kolena?), ti a ti tam byli se mnou (jako by člověk, jakmile jednou vleze do NSDAP, se nemohl s NSDAP zase rozejít, litovat, ba dokonce bojovat proti nacismu a při tom boji umřít... mně osobně se takové chování zdá mnohem lepší než vyřvávání, že za členství v NSDAP se nemá člověk stydět a že vlastně intelektuálové z NSDAP jsou elita) a nakonec obžalováním toho, kdo pravdivě odkrývá minulost veřejně vystupujících lidí, z kádrováctví.

1. 4. 2008

Nemůžeme psát tak propagandisticky jako Lidové noviny, není to ani profesionální, ani etické

V pondělí ráno jsem cestou autobusem do Brna požádal o výtisk Lidových novin. Už jsem je zase asi dva roky nečetl a stalo se mi totéž jako vždy, vlastně ještě víc: šok z otevření tohoto periodika byl tentokrát velmi silný. Lidové noviny už dnes vůbec nepůsobí jako normální denní tisk - je to vlastně jen takový propagandistický, reklamní leták - takový, jaké šíří supermarkety Lidl či Tesco, upozorňující na "výhodné" nakupování či slevy. Obdobně Lidové noviny prostě šíří nekriticky jednosměrnou, primitivní politickou propagandu. Po novinářské práci v nich není ani stopy.

1. 4. 2008

BRÁCHA NA BRÁCHU

Místo nalepovacích dálničních známek budou řidiči osobních vozů od ledna 2009 používat elektronické viněty. Osobní auta tak budou stejně jako kamiony hlídat mýtné brány. ... Stát nebude muset každoročně tisknout dálniční známky, neboť viněty budou "věčné" a řidiči je budou dobíjet jako mobilní telefony.

S odvoláním na ministerskou tiskovou konferenci to píše server iDnes. Doposud se ministr Řebíček (ODS) choval korektně, naslouchal nezávislým odborníkům a byl jedním z mála ministrů této vlády, jejichž kroky nemusela opozice ani občané kritizovat jako naprosto diletantské. Nicméně server iDnes píše:

Elektronické viněty mají i své kritiky, kterým se nelíbí, že na dálnicích bude možné přesně zmapovat pohyb vozidla. Proti byl ještě nedávno i ministr vnitra Ivan Langer. Řebíček však dnes řekl, že elektronické viněty budou anonymní a poslouží pouze k mapování intenzity dopravy, nikoliv k postihování řidičů za přestupky.

iDnes: Dálniční známky budou elektronické, neplatiče ohlídají mýtné brány ZDE

Lidovky: Čip místo dálniční známky ZDE

Pokud to Řebíček myslel vážně, pak je blb. Anonymní zůstane viněta do chvíle, než potká první elektronickou mýtnou bránu.

1. 4. 2008

Je snadné napsat, že svoboda slova již neexistuje, případně že nemá žádný význam. Představme si pro ilustraci na příkladu americké základny, jak by poslední dva roky v této zemi vypadaly, kdyby tomu tak skutečně bylo.

1. 4. 2008

Dlouho hledala vládní propaganda charakteristický výraz pro dění okolo radaru a nyní ho, zdá se, konečně našla. Nesrozumitelné fráze jako „obrana euroatlantické vazby“ uvolnily cestu jednoduššímu a výstižnějšímu termínu. A tento termín je, dámy a pánové, oběť. Výraz použil opakovaně Alexander Vondra v poslední televizní debatě. Tím otevřel cestu k alespoň terminologickému smíření s odpůrci základny. Ti jistě budou souhlasit, že nazývat souvislost cizí základny a vlastní existence slovem oběť je stručné, výstižné, srozumitelné.

1. 4. 2008

Včerejší derby Sparta-Slávia plnilo hlavní události všech zpravodajství. Zaujaly mě zejména počty -- na jedné straně 3000-4000 extrémních "fanoušků", proti nim 300 policistů. Pokud existuje minorita, která vyžaduje takto razantní zásah a dokonce přípravu (!) policistů (proběhla o den dříve přímo na stadionu), je nepochybné, že by se cena zákroku měla naúčtovat nikoliv všem daňovým poplatníkům, ale kromě samotných konkrétních viníků (většina z nich asi nebude dohledána) též zejména formou pokuty oběma fotbalovým klubům. Oba kluby by si pak jistě daly záležet, aby nemusely platit miliony a samy by se postaraly o klid a pořádek během turnaje. Zákrok policie přišel údajně na milion korun, statisíce půjdou na opravu stadionu. Celkové výdaje způsobené chuligány -- "ultras" se tak mohou přiblížit 2 milionům korun - a to není málo. Najde se dobrý poslanec či senátor, který bude iniciovat potřebnou změnu zákona o policii?

1. 4. 2008

Nesouhlasný komentář k článku Ondřeje Šlechty "Wildersův film je také zrcadlem pokrytectví"

Wildersův film Fitna (Rozvrat) je neobyčejně střízlivý. Citace Koránu (podmalované jeho zpěvným přednesem v arabštině), ukázky z videosekvencí, které sami o sobě natočili muslimové, pár notoricky známých záběrů z velkých teroristických útoků spáchaných islamisty, novinové titulky vztahující se k dalším podobným "akcím". Jen minimum dotáček (záběry na evropská města poznamenaná mešitami a osoby v typickém muslimském oděvu, uvádějící údaje o nárůstu islámské populace v Holandsku i Evropě). Nejsou to žádné "Protokoly" nebo "Šifry"., píše Jan Šimůnek.

1. 4. 2008

Čtyřkaři vítězí

Je třeba hned vysvětlit nadpis. Čtyřkaři byli ti, kteří čtyřku dostali z milosti, aby prolezli do vyšší třídy. Tedy vlastně pětkaři. Jeden z nich, velice úspěšný za minulého režimu, který ode mně opisoval slohové úkoly, mi jednou odepsal na výzvu k setkání maturantů: Ty vole, vždyť jsme si tykali. Tak jsem mu odepsal: Ty vole, to je množný číslo! Pozvánka byla totiž pod nadpisem "Milí spolužáci!" plná plurálů -- přijďte, zavolejte atd. a tento soudruh to nerozeznal.

Free Tibet 2008
31. 3. 2008

ANALÝZA

Mládí je netrpělivé. Toto konstatování dostalo tragickou ilustraci během současných násilných protestů v Tibetu. Čína tvrdí, že za nepokoji v Lhase, Dharmasale, Díllí a před více než desítkou čínských ambasád ve světě, stejně jako nepokoji při olympijských rituálech v Řecku, stojí "malá skupina kriminálníků" či "dalajlámova separatistická klika". Mozaika fakt ukazuje ale na něco jiného. Dalajláma se ocitl v pasti a stal se rukojmím své vlastní trpělivosti.

31. 3. 2008

Rod Little, bývalý editor ranního publicistického pořadu rozhlasu BBC "Today" je šokován mnichovanským postojem, jaký zaujala Británie vůči Číně, zemi, která nyní slučuje nejutlačitelštější rysy státního marxismu s nejbrutálněji chamtivými rysy kapitalismu.

Nepamatuju se, jakou má Británie nyní zahraniční politiku, píše Rod Liddle. Kdy byla zvolena "nová" (Blairova) Labouristická strana, bylo nám řečeno, že to bude "etická zahraniční politika". Asi o rok později to Robin Cook změnil na "zahraniční politiku s etickým rozměrem". Dnes už nejméně pět let prosazujeme "energicky neetickou zahraniční politiku". Tím si asi nijak nelišíme od jiných států a měli bychom být rádi, že předstírání, že tomu je jinak, bylo zrušeno. Když se ale díváme na ty tajné záběry, propašované z ohňů ve Lhase, doufám, že nějaký pozůstatek svědomí se někde u někoho v britské vládě přece jen trochu ozve.

Je jednou věcí chovat se slouhovsky vůči Saúdské Arábii, abychom "ochránili své bezpečnostní zájmy". Je něco úplně jiného lézt kamsi Číně jen proto, že je ta země větší než naše a že chceme kus jejich kvetoucí ekonomiky.

31. 3. 2008

Dnešním dnem končí dvouletý projekt genderové informační a tiskové agentury gitA - projekt financovaný z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. Nositelkou projektu byla obecně prospěšná společnost proFem. Oznámila to dosavadní šéfredaktorka projektu Kateřina Jonášová. ProFem nejspíše od 1. 4. 2008 změní koncepci projektu a obmění i složení redakce. Dosavadní stálý tvůrčí tým agentury tvořily Selma Smailagič, Kateřina Jonášová, Magdalena Hort, Tamara Nováková, Michaela Appeltová a Andrea Cerqueirová.

Дмитрию Медведеву наметили конфликт с Влk
31. 3. 2008

ANALÝZA

JU│ Bývalý poradce prezidenta Bushe v Radě pro národní bezpečnost a ředitel jejího ruského odboru , ředitel Kissinger Associates a Kissinger McLarty Associates Thomas E. Graham, který se vrátil z Moskvy, měl minulý týden přednášku ve Washingtonu o Rusku a budoucnosti rusko-amerických vztahů po nástupu Dmitrije Medvěděva do funkce. Grahem přednesl tutéž přednášku už pár dní předtím pro The Woodrow Wilson International Center for Scholars. Ruský Kommersant přináší postřehy svého amerického korespondenta z Grahamovy přednášky, která byla podle jeho slov středem zájmu.

Gram se ve svém vystoupení dotkl tématu dvojvládí v Rusku, o němž se nyní často diskutuje.

31. 3. 2008

Očekávané uznání Kosova má své temné stránky. Představitelé kosovské teroristické organizace UÇK, která se zde dostala k moci z rozhodnutí USA a jejich spojenců, získají mimo jiné právo vydávat pasy, včetně diplomatických. Vzhledem k propojení Hashima Thaçiho a UÇK na albánskou drogovou a prostituční mafii vzniká pro celou Evropu závažný bezpečnostní problém.

Novinky 17. 2. 2008: Vůdci kosovských Albánců jsou spojováni s mafiemi ZDE

iHNed 23. 11. 2005: Kosovo, domov největší mafie v Evropě ZDE
Weltwoche 43/05, Jürgen Roth: Das Kosovo auf dem Weg in die Unabhängigkeit: Rechtsstaat? Lieber nicht! ZDE
Heise-Telepolis, Peter Mühlbauer, 20.11.2007: Klares Votum für ein unabhängiges Mafiastan ZDE
Norbert Mappes-Niediek, Finacial Times Deutschland 19.11.2007 : Hashim Thaci - Schüchterner Freischärler von ZDE

Committee on International Relations, U.S. House of Representatives: Human Trafficking: Transnational Crime and Links with Terrorism ZDE

"Česko je pro mafie kosovských Albánců zhruba od roku 1993 především pro svou strategicky výhodnou geografickou polohu jedno z nejdůležitějších center pro skladování a rozdělování drog," říká tajná zpráva BND z roku 2003, jejíž část mají k dispozici Hospodářské noviny. Imunita objektů nově vzniknuvších kosovských vyslanectví a volný pohyb osob s diplomatickými pasy a diplomatických zavazadel se může stát sítí pro masivní distribuci drog, pašování zbraní, cigaret a dalšího zboží. Vzhledem k tomu, že Česko je v Shengenském systému, jsou ohroženy i další země. Množství diplomatických pasů není nijak omezeno, odpovědnost za jejich vydávání je na každé zemi zvlášť. Problém se získáváním financí pro "národně osvobozenecký boj" kosovských Albánců provozováním prostituce s bulharskými a rumunskými prostitutkami v západních Čechách, obchodem s heroinem na pražském Václaváku staví celou Evropskou unii před dosud nepoznaná rizika. Rizika teroristického státu, vzešlého z vůle i české vlády.

31. 3. 2008

Pokrytectví mladých kádrováků:

Hana Čápová na serveru Lidové noviny odstartovala druhou část denunciace odpůrců americké základny v Brdech, spojených s hnutím Ne základnám. U zrodu této iniciativy stál například dvaasedmdesátiletý Rudolf Převrátil, bývalý komunistický rozvědčík, píše Čápová. Zapomněla dodat, že základní organizací , kde je Převrátil dlouhá léta členem, je bývalá mateřská organizace Miloše Zemana v Praze, zvaná "Na rybníčku". Mimo bývalého ministra Ivana Davida, kterého Čápová zmiňuje ve svém článku stejně jako "bývalého milicionáře" Radima Valenčíka, jsou zde členy Jiří Dienstbier mladší, ale i bývalý ministr zahraničí Jan Kavan, kterého Čápová zmiňuje jako objekt někdejšího zájmu Převrátila, ale i další ministři či jejich náměstci. Členem této organizace jsem i já, i když jsem členství v ČSSD přerušil vzhledem ke své práci v Radě Českého rozhlasu. Jako expert na debatách Ne základnám vystupuje pro změnu Oskar Krejčí, poradce posledního komunistického premiéra Ladislava Adamce, píše Čápová.

No a co?

31. 3. 2008

Pár povrchních marketingových keců

Kde je krize, tam je dobře. Ferdinand Peroutka psal o krizi české literatury v roce 1922, na počátku jednoho z mála období, kdy česká literatura přestala klopýtat za světem a šla s ním ruku v ruce. Arne Novák popisoval krizi lyrického básnictví vedle Tomana, Dyka, Šrámka a Gellnera, krizi české prózy těsně po Švejkovi a znovu za Čapků, Vančury a Durycha. Ve třetím ročníku svého Zápisníku rozebral F. X. Šalda krizi inteligence a stýskal si, že intelektuálové jeho doby už nehýbou společností jako za Palackého. Netušil, že dnes budeme Masarykův stát pokládat za příklad demokracie vedené inteligencí. Jan Grossman uveřejnil zásadní stať o krizi v literatuře v roce 1956, kdy se konečně začala trochu uvolňovat svěrací kazajka režimu a rozkvétala generace Května, aby tentýž text jako aktuální otiskl Host do domu v roce 1964, když se naše literatura nadechovala k jednomu z největších rozmachů ve dvacátém století.

31. 3. 2008

Ústava sice zaručuje svobodu slova, ale co s bezcenným brakem...

Je nepochybné, že svoboda slova existuje. Kdo si myslí, že ne, trpí patrně subjektivním pocitem opomíjení a ignorance. Objektivně ale svoboda slova existuje a to, že nyní říkám, co říkám, je toho důkazem. Problém spočívá v tom, že poněkud zarchaizoval termín "svoboda slova". "Svoboda" a "Slovo", to nejsou žádné věčné konstanty, to jsou setsakramentsky rychle se vyvíjející fenomény lidského bytí. Tak tedy, co to je svoboda slova? Viděno ze střední Evropy na konci první dekády 21. století: Svoboda slova v dnešní době je spotřební artikl. Velký třesk a neustálé rozpínání mediální dimenze v lidské komunikaci způsobily, že téměř každý může uplatnit a uspokojit své právo, které mu zaručuje ústava, a nechat svobodně slyšet "své" slovo. Slovo jako takové však ztratilo jakoukoliv váhu a hodnotu, a pokud někdo chce, aby "jeho" slovo bylo váženo a hodnoceno, má pouze dvě možnosti -- buď si zajistí dostatečný kapitál, který "jeho" slovo zhodnotí, nebo najde v globálním komunikačním, hodnotově vakuovém vesmíru takový prostor, v němž slova a kontexty nabývají váhu a hodnotu na základě jiného vážení. Třeba intelektuálního.

31. 3. 2008

Autoritativní režimy velmi přeceňují svobodu slova. Patrně proto, že tvůrci těchto režimů jsou příliš snadno identifikovatelní v prostoru. Význam prostoru a změny v jeho chápání v době pozdně moderní -- která je nyní naším osudem -- popsal sociolog Zygmund Bauman v knize o globalizaci. V současnosti, v našem kulturním prostředí, je důležitým výdobytkem globalizace právě fakt, že investoři, kteří jsou pány a tvůrci světa, nejsou identifikovatelní v prostoru. Nejsou prostě vidět. Zatímco poddaní v autoritativních režimech mohou kdykoliv vzhlédnout od práce a ukázat prstem na Zámek, svobodní občané v pozdně moderním světě nevědí, kam směřovat své výtky, koho obvinit, koho nenávidět, proti komu bojovat a koho tedy svrhnout.

31. 3. 2008

JD│ Rusko údajně zvažuje dalekosáhlý krok, který by měl USA odradit od úmyslu vybudovat protiraketovou obranu v Evropě. Server Xabar.info přinesl 28. března zprávu o tom, že někteří ruští experti navrhují, aby Moskva podnikla mnohem radikálnější akci, která by Američanům způsobila nepříjemnosti. Takovou akcí by mělo být umístění prvků ruské protiraketové obrany ve Venezuele.

30. 3. 2008

Film holandského politika Gerta Wilderse se po svém uveřejnění rázem rozletěl do celého světa a postupně jej přejala spousta internetových stránek různého zaměření. V tuto chvíli film dávno zhlédlo několik milionů lidí. Reakce se očekávaně diametrálně liší, i když se po prvních reakcích příliš nezdá, že by se film jako takový stal výraznější rozdělující linií.

Málokoho však napadne pozastavit se nad tím, jak možná až moc věrohodně odráží Wildersův film určité rozpory a nevyřešené problémy, které jsou pro současnou západní společnost příznačné.

31. 3. 2008

Nejspíš tu budeme mít radar a stále tomu nemohu uvěřit. Už jsem se nechtěl veřejně vyjadřovat k věcem tohoto světa, ale v tomto světě dosud žiji. Mohu si myslet své, mohu mít vlastní zdroje informací mimo média a dosah moci nás malých, kteří se stejně v prach obrátí. Po nás potopa. Mohu si cokoliv myslet o aroganci a nekompetentnosti našich představitelů, z nichž mnozí podepisují, vyjednávají a rozhodují nesmírně důležité věci proti mínění mlčící většiny.

31. 3. 2008

Poznání je věcí mentálních schopností, ale také zkušeností. A protože mají lidé zásadně různé zkušenosti, i jejich poznání se od sebe odlišuje. Že ale není filozofické poznání nezávislé na jazykových znalostech myslitelů, na to se často zapomíná. A ještě víc se zapomíná, že používanými slovy lidé někdy naznačují něco, na co možná ani nepomysleli.

Po přečtení článků "Ať už náboženské, nebo nenáboženské, určité hodnoty jsou nám posvátné" od Borise Cveka a "Dobře vyrešeršované články mají tu výhodu, že nejdou odmítnout jako špatně vyrešeršované" od Štěpána Kotrby mě napadlo napsat stručnou poznámku o užívání slov, která nám něco "říkají", ač nemohou mluvit.

21. 3. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. V anketě letos na jaře odpovědělo během několika málo dnů více než 5000 čtenářů. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco málo nad 100 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře. Nedokáže to česká komunita? Jsou finanční prostředky skutečně k dispozici jen pro cílenou politickou manipulaci, a chce-li list prosazovat svobodnou linii, padni komu padni, národ se pro její podporu nevzchopí?

V únoru 2008 přispělo celkem 161 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 59 236.86 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 29.2.2008 částku 288 237.81Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 940.56 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely.

Tibet RSS 2.0      Historie >
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   
26. 3. 2008 Tibet a nezávislost aktivistů?   
26. 3. 2008 Boj za svobodu není nelegitimní jen proto, že ho podporují Spojené státy Jan  Čulík
26. 3. 2008 Následkem čínské okupace zemřelo přes milion Tibeťanů   
25. 3. 2008 Sněmovna odmítla projednat rezoluci k Tibetu Andrea  Cerqueirová
25. 3. 2008 Čínská velvyslankyně: Kdyby čeští poslanci měli nezávislé informace, rozhodovali by se jinak   
25. 3. 2008 Tibet -- konečně vyvážený přístup Miroslav  Polreich

Čína RSS 2.0      Historie >
31. 3. 2008 Politujme Tibeťany, kteří si naivně mysleli, že jim někdo pomůže   
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
25. 3. 2008 Tibet -- konečně vyvážený přístup Miroslav  Polreich
20. 3. 2008 Čína a budoucnost našeho světa Dominika  Švecová
20. 3. 2008 Čínský premiér: Čína je ochotna zahájit dialog o Tibetu   
19. 3. 2008 Očitý svědek z Tibetu Zdeněk  Jehlička
21. 2. 2008 Čína obvinila Spojené státy, že používají dvojí metr   
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
21. 3. 2008 Zdravotnictví a pojištění Vladimíra  Bošková
10. 3. 2008 Zřiďme státní zdravotní pojišťovnu   
28. 2. 2008 Plány ministerstva zdravotnictví ohrožují vzdělávání budoucích lékařů   
28. 2. 2008 Blokační minorita Petr  Wagner
21. 2. 2008 Americké zdravotnictví v zrcadle NEJMu Boris  Cvek
19. 2. 2008 Jak jsem onemocněl   
31. 1. 2008 Premier Topolánek hat wieder Bescheid gegeben...! Vladislav  Černík
17. 1. 2008 Poplatky u lékaře platit nebudu   
17. 1. 2008 Jako lékař MUSÍM pacienta ošetřit Petr  Wagner
14. 1. 2008 Zdravotnictví plně hrazené ze zdravotního pojištění může dosahovat velmi dobrých výsledků Darina  Martykánová

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2008 Hradní mozek v kalhot(k)ách Jana  Bobošíková
14. 3. 2008 Testiculos habet et bene pendentes - Má varlata, a ta mu správně visí! Štěpán  Kotrba
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo
16. 1. 2007 Německo chce zakázat nacistické symboly v celé EU   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
25. 3. 2008 Trhy s dětmi v osvobozeném Iráku Lukáš  Lhoťan
25. 3. 2008 Zájem o bezvýchodnou válku v Iráku klesá, The New York Times "zkoumají" proč Karel  Dolejší
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Irák dnes zažívá boom cestovního ruchu   
13. 3. 2008 Operace Iraqi Freedom: Vojenské vítězství, politická prohra Karel  Dolejší
10. 3. 2008 Česká vláda jedná s iráckými teroristy Lukáš  Lhoťan
29. 2. 2008 "Tak trochu jiná" euroatlantická diplomacie v Sýrii: Brzeziński a Paroubek Štěpán  Kotrba
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
5. 2. 2008 Britský princ Andrew kritizoval USA za iráckou válku   
5. 2. 2008 Americké firmy korumpují irácké poslance Anna  Voňavková

Zelení RSS 2.0      Historie >
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
11. 12. 2007 Jak se v Čechách dodržuje právo aneb odpověď americkému brouku Miroslav  Šefara
5. 12. 2007 Chtělo by to nějakou zelenou stranu Jakub  Patočka
30. 11. 2007 Zelení: Délka štěpeného atomu Pavel  Kopecký
29. 11. 2007 Co zbylo ze zelených? Martin a Džamila Jan  Keller
29. 11. 2007 Jak souvisí Rowlingová, Bursík a Greenpeace? Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Chceme otevřenou diskusi o tom, za jakých podmínek setrvávat v této vládě!   
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
12. 10. 2007 Proč by měl Václav Klaus Alu Gorovi pogratulovat Jiří  Paroubek
8. 10. 2007 Hnědí a zelení. Vzájemný boj, ale i prorůstání Pavel  Pečínka

Smrt Bénazír Bhuttové RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
9. 1. 2008 BBC a indicie naznačující budoucí realitu v Pákistánu a Afghánistánu Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Bhuttová: Důkazy jsou pryč, za smrt si podle Mušarrafa mohla sama   
8. 1. 2008 Konspirace, nebo zvídavost? Jiří  Jírovec
8. 1. 2008 Neprofesionalita nebo Profesionálové? Jan  Zeman
8. 1. 2008 BBC je zaprodaná vládě Michal  Vimmer
8. 1. 2008 Atentát na Bhuttovou vyšetřuje pákistánský inspektor, který řešil vraždu reporéra Wall Street Journal   
8. 1. 2008 Editor pořadu Newsnight: BBC případ dvou "diplomatů" vyhoštěných z Afghánistánu vyšetřuje Jan  Čulík
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC   

Radiožurnál podle Tachecí RSS 2.0      Historie >
8. 2. 2008 Konvalina chce vysvětlení svého odvolání? Může ho mít. Štěpán  Kotrba
31. 1. 2008 Který film naposledy rozplakal Petra Vachlera?   
21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Každý by měl dělat, co umí, aneb, paní Tachecí, potřebujeme vás jinde a jinak! Karel  Šolín
21. 1. 2008 Volejte ředitelce, volejte Báře aneb čí chleba jíš, toho píseň zpívej   
18. 1. 2008 Svět kolem rádia František  Řezáč
17. 1. 2008 První významná internetová iniciativa?   
17. 1. 2008 Barbora Tachecí: 4000 lidí nepokládám za mnoho   
16. 1. 2008 Radiožurnál: Pro řešení neexistuje rychlý, jednoduchý, schematický recept Štěpán  Kotrba
16. 1. 2008 "S nutným časovým odstupem budeme změny vyhodnocovat"