17. 5. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
17. 5. 2004

pondělí, 12.00: Šéf irácké vládní rady byl dnes usmrcen sebevražedným atentátem, když čekal ve svém vozidle před americkým vojenským bezpečnostním stanovištěm. Abdel-Zahraa Othman, šiitský muslim, který byl všeobecně znám jako Izzadine Saleem, byl mezi nejméně čtyřmi - a možná až osmi - Iráčany, usmrcenými výbuchem bomby, umístěné v automobilu.

Výbuch zničil Othmanovo auto a dvě další, která čekala na povolení vjezdu do koaličního ústředí v Bagdádu. Automobil, v němž byla umístěna bomba, se dostal do postavení vedle vozidla předsedy irácké vládní rady, když explodoval.

Saleem byl nejvyšší irácký činitel, jaký byl dosud usmrcen během americké okupace Iráku. Je to druhý člen rady, který byl zavražděn od jejího vzniku loni v červenci.

K atentátu došlo pouhých šest týdnů před předáním moci Iráčanům, k němuž má dojít 30. června. Podtrhuje, že v zemi nadále existují vážné bezpečnostní problémy a že osoby, které místní lidé vnímají jako "kolaboranty s Američany", čelí vážným bezpečnostním rizikům.

Salem byl spisovatel, filozof a politický aktivista. Před svým jmenováním šéfem irácké vládní rady pracoval jako šéfredaktor několika novin a časopisů, Byl šéfem islámského hnutí Dawa v jihoiráckém městě Basra a byl jedním z 25 členů rady, kteří se střídali ve funkci jejího předsedy.

Podrobnosti v angličtině např. ZDE
Sloupek

Často v Britských listech opakuji, jak užitečné je pohybovat se mezi Británií a Českou republikou. Normálně bývala cesta z Glasgow do Prahy poněkud obtížná, protože dosud neexistoval přímý spoj. Vzhledem k tomu, že letecké společnosti v dnešní době přetížených linek nad Evropou většinou nejsou schopny dodržovat své letecké řády, cesta Glasgow-Praha vždy znamenala promarnit skoro celý den. Nyní však létá alespoň dvakrát týdně přímo mezi Glasgowem a Prahou společnost fly globespan.com a pokud necháte koupi letenky na 24 hodin před odletem (a riskujete tak, že let bude vyprodaný) můžete si ji pořídit jedním směrem za neuvěřitelné 4 libry (cca 200 Kč) - plus letištní taxy. Let trvá dvě hodiny, tedy méjně, než jedete-li autobusem z Prahy do Brna. Možnost konfrontovat českou a britskou realitu je tedy nyní ještě otevřenější než dosud.

Zhlédl jsem v neděli 16. 5. v 19.30 zpravodajství televize Nova. Zaujala mě reportáž o situaci v Izraeli. Tam, zdá se, podle televize Nova, demonstrovaly statisíce lidí proti agresivní politice izraelské armády vůči Palestincům. Na zprávě mě zaujalo, jak byla neuvěřitelně jednostranná. Přestože zaznamenala skutečnost demonstrace, hned poté se její autor nekriticky identifikoval se stanoviskem izraelské vlády. V reportáži televize Nova byl předložen české veřejnosti z novinářského hlediska zcela nepřípustně jen JEDEN NÁZOR. Šáron byl anděl a citace toho, co řekl palestinský představitel Jásir Arafat, byla reportérem televize Nova komentována s nevolí. Je to karikatura novinářské práce - byla to propaganda.

Televize Nova se nezmínila o tom, co píší například internetové stránky BBC ZDE, že "mezinárodní společenství široce odsoudilo demolice palestinských obydlí v pásmu Gazy a že palestinská vláda poukázala na to, že se rovnají etnickému očišťování". Neuvedla ani, jak píše dále BBC, že i americký ministr zahraničí Colin Powell uvedl, že Izrael má sice právo na sebeobranu, ale že "Spojené státy nezastávají názor, že by demolice palestinských obydlí byly produktivní". (Zároveň Colin Powell kritizoval i Arafata.)

Nevěřil jsem svým očím, když jsem sledoval takto zaujaté zpravodajství. V britských elektronických médiích je důsledně vždycky prezentován obojí pohled: v informaci o situaci v Izraeli bývá tedy rovnocenně - bez přezíravých komentářů - prezentován názor izraelské vlády a proti tomu - opět bez komentáře a bez přezírání - názor palestinské opozice. Mezi Británii a Českou republikou je tak blízko - mezi jejich médii ale tak daleko...

Jestliže televize Nova českým divákům vnucuje v této věci vlastní, jednostranný názor, není divu, že si čeští diváci pak myslí, že "Palestinci jsou svině" a že pak lidé jako bývalý premiér Miloš Zeman činí o Palestincích neinformované výroky, které se pak v mezinárodním tisku stávají terčem posměchu.

V pátek dopoledne jsme se se Štěpánem Kotrbou za Britské listy účastnili na fakultě humanitních věd UK na pozvání Petra Šafaříka diskuse o zahraničněpolitickém zpravodajství v českých médiích. Hovořilo se v první řadě především o Iráku. Hned jsem si povšiml, podle reakcí zástupců českých médií, že tzv. "establishmentové" sdělovací prostředky mají tendenci spíš českým čtenářům prezentovat jeden "správný" názor. Zda je to skutečně jen nedostatkem místa v listě, jak argumentoval přítomný redaktor LN, anebo prostě tím, že jsou novináři v ČR ovlivněni tím, co sami produkují, takže je pohled na svět v českých médiích vlastně začarovaný kruh, těžko říct.

Zajímavé je, že například do Lidových novin se až do pátku zjevně vůbec nedostala otázka, která celou řadu dní v první řadě zajímala britská média, jak je reflektujeme průběžně v Britských listech: tedy: šlo při týrání iráckých vězňů o výstřelky několika nedisciplinovaných vojáků nejnižší šarže, anebo naopak o oficiální americkou politiku? Britská média dospívají k závěru, že zřejmě jde o to druhé.

V pondělí 17.5. se však Lidové noviny konečně na velké ploše tímto tématem, které v Americe, jak 2.5. referovaly BL ZDE, otevřel v časopise New Yorker Seymour Hersh, přece jen podrobně zabývaly, zřejmě právě v důsledku páteční diskuse na FHS UK. Lze tedy říci, že dosavadní přehlížení tohoto tématu zjevně nebylo dáno nějakou ideologickou předpojatostí Lidových novin.

V páteční diskusi na jinonické FHS UK jsme začali mluvit o "mučení" iráckých vězňů, na to někteří přítomní z establishmentových médií vznesli námitku, že prý o mučení nešlo; bylo to jen "týrání". (K tomu si přečtěte tento článek Fabiana Golga, ZDE o obdobné reakci amerických novinářů.)

Když jsme se Štěpánem Kotrbou vysvětlili, že z hlediska arabské sensibility svlékání vězňů donaha a podrobování jich zakázaným sexuálním praktikám mučením bezesporu z arabského hlediska je, ZDE dostalo se nám od jednoho, jinak velmi kompetentního a znalého představitele mainstreamových českých sdělovacích prostředků reakce: "My ale nepíšeme pro Araby."

Tato reakce si přirozeně zasloužila repliku: "A, pane kolego, třeba pro cikány píšete?"

Je férové uvést, že příslušný novinář svůj výrok posléze vzal zpět.

Situace v českých médiích se mění a myslím, že jsou v současnosti daleko liberálnější než v devadesátých letech. Přesto však, zdá se mi, mají v mnoha ohledech stále ještě velmi daleko k tomu, čeho jsem svědky každodenně v britských novinách a v britských elektronických médiích. Někteří čeští novináři si, jak se zdá, stále myslí, že veřejnosti musejí prezentovat "skutečnost" z pohledu mocných. Anebo je to pro ně nejpohodlnější. Jinde tomu tak není. Levné a krátké lety mezi různými britskými městy a Prahou povedou k tomu, že tento rozdíl bude zjevný zřejmě stále výrazněji.

18. 5. 2004

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld osobně schválil rozšíření speciálního programu, který nakonec vedl k týrání vězňů ve vězení Abu Ghraib, napsal v pondělí americký časopis New Yorker.

S operací, která doporučovala užívat fyzické násilí a sexuální ponižování s cílem získávat výzvědné informace, byl seznámen i prezident Bush a méně než 200 amerických operativců. Podle zpráv jej schválila i Condoleezza Ricová, americká poradkyně pro národní bezpečnost. Program se řídil pravidly: "Chytni si, koho potřebuješ. Dělej [s ním], co chceš," sdělil časopisu New Yorker jeden bývalý výzvědný důstojník.

Autorem článku v časopise New Yorker je Seymour Hersh, nositel Pullitzerovy ceny, který odhalil skandál ve vězení Abu Ghraib. Zdrojem článku jsou nejmenovaní bývalí a současní výzvědní důstojníci.

16. 5. 2004
"Stříkli mi do tváře pepřový sprej a já jsem začal zvracet. Srazili mě k zemi a zaútočili na mně. Strčili mi prsty do očí. Vrazili mi hlavu do záchodové mísy a spláchli. Svázali mě jako zvíře a pak na mě klečeli, bili mě a kopali mě. "

V táboře v zálivu Guantánamo, kde Američané zadržují údajné teroristy z Afghánistánu a z Iráku, jsou uloženy a zkatalogizovány desítky videonahrávek, zaznamenávajících, jak americké stráže brutálně bijí tam zadržované osoby. Britskému týdeníku Observer to sdělil Tarek Dergoul, pátý britský vězeň, propuštěný z Guantánama letos v březnu, který byl dosud příliš ztraumatizován na to, aby mohl promluvit. V důsledku těchto tvrzení požadují nyní politikové v Británii i v USA, aby byly tyto videozáznamy okamžitě zpřístupněny. Konstatují, že pokud by se ukázalo, že jde skutečně o tak brutální bití, jak tvrdí Dergoul, bylo by to konečným důkazem, že se brutalita proti zadrženým osobám stala institucionalizovaným rysem americké války proti terorismu.

17. 5. 2004

První trestní stíhání proti britským vojákům

Česká média od minulého týdne široce informují o tom, že fotografie údajného týrání iráckých vězňů britskými vojáky, které publikoval bulvární list The Daily Mirror, byly falešné. Jaksi se ale už v českých médiích neobjevují informace, že britský pluk, který se octl uprostřed této kontroverze, nicméně nevybředl z problémů. Jak informoval v neděli týdeník Independent on Sunday, proti vojákům z tohoto pluku, Queen's Lancashire Regiment, bude v nadcházejícím týdnu zahájeno trestní stíhání za usmrcení Bahy Mousy, recepčního z jednoho iráckého hotelu, který byl vážně zmlácen v britském vězení. Šest vojáků z tohoto pluku čelí trestnímu stíhání v souvislosti s událostmi v Iráku. List Independent on Sunday konstatuje, že tlak na britské jednotky v Iráku posílí v souvislosti s postupným zveřejňováním podrobností Mousova případu.

Podrobnosti v angličtině ZDE
17. 5. 2004

Bobošíková zřejmě odcházela ze Sedmičky zbytečně...

Podle Jakuba Patočky, šéfredaktora Literárních novin a kandidáta za Stranu zelených do Evropského parlamentu je normální, aby byl politik zároveň i novinářem. V pondělních Lidových novinách Patočka konstatuje, že se o tom poučil v Evropském parlamentu, kde "jsou novináři mezi poslanci druhou nejčastější profesí, hned po právnících..." "Neověřoval jsem to, ale je jasné, že Čulíkův argument, podle nějž nelze sloučit úlohu novináře a poslance Evropského parlamentu, nikde v Evropě neplatí," zdůrazňuje Patočka.

Patočka v pondělních Lidových novinách reaguje na můj nedávný článek "Zelený euroskandál", otištěný v LN, o tom, že Strana zelených v Praze 1 vyloučila ze svých řad jednoho z nejvýznamnějších představitelů evropských Zelených Milana Horáčka za to, že kritizoval autoritářské tendence v Patočkově organizaci.

Článek "Zelený euroskandál" podle Patočky obsahuje blíže neurčené "nepřesnosti". Patočka argumentuje, že "nikdo ve Straně zelených nebyl postižen za kritiku."

17. 5. 2004

Právě se vracím z Dubai, píše nám Fabiano Golgo. Zakoupil jsem si tam typický arabský oděv a pojedu příští týden do USA oblečen jako Arab [Fabiano je temně opálený Brazilec, pozn. red.] Chci vyzkoušet jejich reakce a chci strávit tři dny v Americe v arabských šatech a zjistit, jak na mě budou Američané reagovat na ulicích, v obchodech a ve veřejné dopravě. Napíšu o tom pro Britské listy.

15. 5. 2004

Piers Morgan, šéfredaktor bulvárního listu The Mirror, byl v pátek večer propuštěn ze svého místa. List se hluboce omluvil za publikaci fotografií údajného týrání iráckých vězňů britskými vojáky, které byly falešné. Devítiletá Morganova vláda v deníku The Mirror skončila, poté co pluk britské armády Queen's Lancashire Regiment dokázal, že fotografie jeho členů, údajně terorizujících irácké vězně, byly inscenovány, a zahájil proti deníku ostrou kampaň. Akcionáři společnosti, která vlastní The Mirror, Trinity Mirror, sdělili ředitelům podniku, že Morgan musí odejít. Daily Mirror otiskl prohlášení, podle něhož by bylo nevhodné, aby Morgan zůstal nadále šéfredaktorem listu, a přiznal, že poškodil pověst britské armády.

17. 5. 2004

Tisková zpráva Amnesty International.

Česká republika patří mezi přední státy, které vyvážejí zbraně a vojenský materiál do rizikových zemí, kde hrozí jejich zneužívání. Skutečnost, na kterou dlouhodobě upozorňuje Amnesty International ČR, potvrdila dva týdny po vstupu ČR do Evropské unie také zpráva evropské sekce AI, nazvaná "Undermining Global Security. The European Union's Arms Export", zveřejněná v pátek 14.5. v Bruselu. Tato zpráva obsahuje také některé nové informace o vývozech českých zbraní.

Anglická verze zprávy Amnesty International "Undermining Global Security" z 14. 5. 2004 je ZDE
17. 5. 2004

Velmi zajímavý je nový "český" film, celovečerní debut islandského režiséra Börkura Gunnarssona. Gunnarsson je absolventem FAMU a žije v Praze. Napsal a natočil autentický, přesvědčivý a zábavný film ze života mladých lidí v českém prostředí: dobře odpozorované české reálie doplnil mezinárodní profesionalitou. Nemám tím v úmyslu nijak urážet český film, ale něco v Silném kafi prostě je, co ho činí sebejistě mezinárodně přijatelným a srozumitelným. Ten film je český, ale zároveň vím, že by byl srozumitelný i zahraničnímu publiku. Nepropadá někdy trochu infantilním vtípkům, které občas charakterizují nejnovější české filmy. Přitom je Silný kafe i dobrou komedií.

17. 5. 2004

Vtípky, které se často vyskytují v současných českých filmech, bývají občas trochu infantilní. Výjimkou z tohoto pravidla je snímek režiséra Marka Dobeše Choking Hazard a scénáristy Štěpána Kopřivy. Oba jsou filmoví kritici. Jejich debut je parodií na americké krváky, která se opravdu povedla.

18. 5. 2004

Vituální bohoslužba na třetí májovou neděli

Dvacátého osmého dubna minulého roku se konal v budově KTF UK vzpomínkový večer na Zdeňka Bonaventuru Bouše, který 16. dubna 2002 zemřel. Bonaventura, přáteli nazývaný zásadně "Bony", byl zcela výjimečnou duchovní postavou, prorokem, který ovlivnil zcela zásadní měrou podstatnou část katolických i protestantských osobností dneška. Je však také znám a respektován i mezi kulturní elitou necírkevní.

17. 5. 2004

Sexualita je věčným tématem lidské kultury, vytříbenosti, hloubky, ale i lidské primitivnosti, zločinu a špíny. Různé kmeny a civilizace si v oblasti sexuality vytvořily navzájem odlišná pravidla, leccos tabuizovaly, leccos zase vyzvedly do výše příkladného chování. Dá se říci, že hlavním společným rysem všech těchto většinou nepsaných regulí bylo sociální rozvrstvení: mocné vrstvy si užívaly sexuální svobody, naopak nižší vrstvy byly pod tím větším tlakem zákazů a sexuálního zneužívání, čím totalitárnější bylo uspořádání té které společnosti. Nejvíc na sexuální morálku starých společností prakticky všech typů (až na malé výjimky) doplácely ženy, jejichž postavení bylo víc než otřesné.

17. 5. 2004

V příloze Práva "Salon" pan Dobrovský polemizuje s článkem Václava Bělohradského "Dlouhý stín krátkého století". Článek nazval "Stíny Bělohradského manipulačního stylu". Autor se nám snaží podstrčit, že Bělohradský manipuluje s fakty nebo přímo svými čtenáři. Přitom pan Dobrovský ve svém článku nedělá nic jiného. Manipuluje s myšlenkami pana Bělohradského i s fakty podle svého. Dělá to pomocí rétoriky doby dávno minulé a nám důvěrně známé. Pan Dobrovský se ze stínu modrého ptáka snaží rozcupovat filosofa levicového smýšlení. Pan Dobrovský aby nás přesvědčil o své jediné pravdě, se snaží dokázat, že ten levičák se nestydí manipulovat s fakty i čtenáři.

To ale nestojí za odpověď. Já bych chtěl říci něco jiného.

15. 5. 2004

Britský premiér Tony Blair ve čtvrtek přijal osobní zodpovědnost za kontroverzi týkající se britských jednotek v Iráku. Čelí totiž rostoucí kritice od vládních i od opozičních poslanců ohledně toho, že britská vláda nereagovala dostatečně efektivně a na dostatečně vysoké úrovni na stížnosti od Červeného kříže na zacházení s iráckými zajatci. Vysocí činitelé britské vlády v parlamentě přiznali, že o zprávě Červeného kříže o týrání iráckých vězňů americkými, a také britskými jednotkami z letošního února vůbec nevěděli.

Tento příspěvek Jana Čulíka se vysílal v pořadu Názory a argumenty rozhlasové stanice ČRo 6 ve čtvrtek 13. 5. 2004.

17. 5. 2004

Francouzský deník Libération publikoval zajímavou zprávu:podle jedné z kubánských organizací (Kubánské komise pro lidská práva a národní smíření) by mělo být v současné době až jedno procento (tj. sto tisíc lidí) v "tropickém gulagu".

Podle předsedy této vládou zakázané organizace Elizardo Sancheze je to " hořké ovoce totalitního systému".

17. 5. 2004

Komedie ve Straně zelených pokračuje:

Petr Uhl

Ve dnech 10. a 11. května od 19.15 do 0.30 hodin se v Murmanské ulici v pražských Strašnicích uskutečnilo jednání krajské revizní komise (KRK). Komise je tříčlenná: předseda je Martin Komárek, členové jsou Zdeňka Sovová a Ota Strunecký. Přes dvě hodiny se KRK zabývala vyloučením Milana Horáčka ze SZ základní organizací Praha 1, kde byl členem. KRK rozhodnutí ZO o Horáčkově vyloučení zrušila (Komárek a Strunecký pro revokační usnesení, Sovová proti).

17. 5. 2004
Reakce na článek Pavla Mareše "Palestina neexistuje, nemůže být okupovaným územím" ZDE.

Je zarážející, jak člen křesťanské strany vytrvale zkresluje historická fakta o Palestině a vzniku Izraele, zrovna tak i současnou situaci na palestinských územích. Ve svých článcích horlí proti jednostrannosti, ale jen pokud je Izrael odsuzován jako jediný viník, přitom sám ve svých článcích zcela nesoudně a zaujatě ve všem omlouvá izraelskou politiku a zastává nejvyhraněnější rasistické názory, odvolávaje se na podobné zdroje.

17. 5. 2004

Přílišná důvěřivost vůči moci

Pavel Urban se ve svém článku ZDE ptá, jaké levicové ideály zdiskreditoval komunismus. Stačí si však přečíst stejné vydání Britských listů, abychom našli odpověď. Válka v Iráku, ospravedlňována lživými důvody, válka, na níž se podílíme a která ve svých důsledcích povede jen k další eskalaci násilí, krutosti a náboženské, stejně jako politické nesmiřitelnosti, byla odmítána 80% českých občanů.

17. 5. 2004

Reakce na tento článek.

Vážený pane kolego,

Omlouvám se, ale byli jsme dokončováním úprav veřejných prostranství na Budějovické a organizací Budějálesu, který pranýřujete ve svém veřejném prohlášení, e-mailových konferencích i na stránkách Britských listů tak zaneprázdněni, že jsme nemohli reagovat okamžitě, píše Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství, a pokračuje:

17. 5. 2004

Policejní sbory v kanadských městech od sebe tak vzdálených, jako je Halifax v Novém Skotsku na atlantické straně a Edmonton v Albertě u Skalistých hor žádají prostitutky, aby poskytnuly kadeře svých vlasů, které by usnadnily jejich identifikaci v případě, že by byly zavražděny.

17. 5. 2004

V sobotu 22.5. se na radnici MČ Praha 13 uskuteční mezinárodní vědecká konference o politické kultuře, kterou pořádají MK Praha 13, Politologické sdružení POLIS a odborně garantuje UPOL FF UK. Konference se zúčastní řada profesorů z německých univerzit a asi 30 německých studentů. Referenti i témata přislibují vysokou kvalitu. Všechny zájemce o problematiku srdečně zveme, konference je plně otevřena veřejnosti.

Místo a čas: 22.5., 9:30-18:30

Radnice MČ Praha 13, Sluneční ul., metro B - stanice Hůrka Za pořadatele,

Jakub Jareš

776/017 950

17. 5. 2004

Tisková zpráva

OSZFO v žádném případě nesouhlasí s navrhovanou vládní předlohou zákona ke zrušení 13 a 14 platů od ledna 2005.

Pokud by zákon prošel v navrhovaném znění, došlo by ke konzervaci letošního tristního stavu platů, kde u přibližně 60% našich pracovníků dojde oproti roku 2003 k poklesu ročního příjmu. Navrhované navýšení prostředků na mzdy od ledna 2005 nepokryje ani předpokládanou letošní inflaci.

Trváme na tom, aby vláda provedla kompenzaci ztráty 13. a 14. platů.

Výbor Odborového sdružení zaměstnanců finančních orgánů

http://home.tiscali.cz/oszfo oszfo@tiscali.cz

Premiér Vladimír Špidla
14. 5. 2004

Prohlášení premiéra Vladimíra Špidly minulý podzim o přípravě zákona o referendu v ČR vzbudilo velké sympatie a značný zájem v západoevropských kruzích - od občanských hnutí po politiky - které se snaží o "více demokracie" ve všech zemích Evropy. Na rozdíl od účelového jednorázového referenda, české speciality, by se, podle pojetí těchto kruhů, jednalo o první takový krok k evropské demokracii 21. století v nových zemích Evropy. Podle některých zpráv, zveřejněných v zahraničních mediích (citující ale zprávu ČTK vašem duelu v televizním pořadu Partie na Primě s předsedou opoziční ODS Topolánkem ze 7. října 2003), se jedná o závazné prohlášení vlády ČR.

Vladimír Špidla nedávno médiím zopakoval, že vláda bude usilovat o uzákonění referenda obecného v souvislosti s referendem o Ústavě Evropské unie. ODS označila tento postoj za vydírání, neb chce realizovat zvláštní referendum pouze o otázce ústavy EU. Téma změny ústavních institutů považují Britské listy za zásadní pro rozvoj demokracie, a tak požádaly premiéra o rozhovor na toto téma.

Štěpán Kotrba:
Parlamentní shromáždění Rady Evropy se přitom velmi vážně zabývalo problémem, jak zvýšit občanskou participaci občanů na fungování státu a státních institucí, a přijalo k tomu v roce 1997 rezoluce č. 1121 a 1129 o nástrojích občanské participace v zastupitelské demokracii, která se podrobně zabývá problematikou referenda. Při zvážení všech jeho kladů i záporů doporučuje, aby se v uvážené míře referendum používalo, protože to je moment občanské participace, je to něco, co zvyšuje občanské sebevědomí, co upevňuje vztahy občanů ke státu.
Pane premiére, pokud otázku referenda myslíte vážně a v onom evropském duchu, jaký bude další postup vlády ?
14. 5. 2004
K. Konečná, J. Maštálka, J. Studený: Evropská unie očima pozorovatelů, 2004

V parlamentní kavárně Demokracie se ve středu 12. 5. konal křest knihy. Napsali ji komunističtí poslanci Kateřina Konečná, Jiří Maštálka a kdosi jménem Jiří Studený. Tři lidé (a ilustrátor Michael Marčák, který v tom je ovšem nevinně) vytvořili a vydali nákladem vlastním dílko, nazvané "Evropská unie očima pozorovatelů." Proč zvolili tento název, těžko říci. Nejspíš důvod, proč spolu trávit večery... Titul totiž evokuje, že se čtenář dozví něco více, než o Unii ví. Tedy -- osobní postřehy, názory a pohled do zákulisí Evropského parlamentu a dalších institucí Evropské unie. Očima pozorovatelů. Ničeho takového se však čtenáři nedostane.

14. 5. 2004

V České republice je prezident jen reprezentativní figurou, i když má určité monarchické pravomoci, jako udělovat milosti a amnestie, jmenovat šéfa ústřední banky a doporučovat ústavní soudce. Avšak národ hlavně od prezidenta očekává, aby ho dobře reprezentoval. A v mnoha ohledech je tak prezident Klaus daleko přesnějším symbolem českého národa než Václav Havel.

14. 5. 2004

Poprava Nicka Berga

Jedna věc, kterou mají navzájem společnou muži, kteří usekli hlavu Američanu Nicku Bergovi v Iráku a vojáci, kteří týrali irácké vězně ve vězení Abu Ghraib či Palestinci, kteří zadrželi tělesné pozůstatky izraelských vojáků v Gaza City či vrazi Daniela Pearla v Pákistánu, je to, že měli všichni velké potěšení z toho, co dělají, míní Theodore Dalrymple, vězeňský lékař, v deníku Daily Telegraph. Není prý téměř větší potěšení na tomto světě než páchat obrovskou krutost při přesvědčení, že se to děje po právu a po spravedlnosti. V ničem není větší radost než ve vandalismu, který má společenský účel.

12. 5. 2004

Zpověď stigmatizovaného

Když mi na vysoké škole eurosvazáčtí spolužáci, kteří se stali asistenty, vyházeli všechny učitele, jichž si bylo lze vážit, a nakonec i vedoucího katedry, kterého jsem měl svého druhu za otce, odjel jsem do dalekého ostrovního království, načež když jsem se vrátil, nemaje studijního živitele, začal jsem shánět zaměstnání. Ve vitrínce na zastávce autobusu přímo před domem našeho domácího jsem čítal analýzy z jedněch novin; co chvíli jsem se na začátku těchto komentářů mohl dočíst jména jako jsou Günther Grass, Bertolt Brecht či alespoň Karel Kryl, což jsou sice zhusta používané ikony, ale citovat z jejich díla se dnes v médiích většinou nedoporučuje. Autor oněch článků byl navíc zakladatel slavného exilového nakladatelství a ty noviny byly nadepsány jako levicový deník. Když jsem obeslal svým životopisem redakce českých tiskovin, přihlásily se mi právě tyto noviny. Rozumějte mi; jsem prostý český literát, publikoval jsem asi v dvaceti časopisech, sáhlo po mně několik rádií, a dokonce i Reflex, ale všechny jen na externí spolupráci.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

5. 5. 2004

V dubnu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 5361 Kč. Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, za pomoc sponzora Globe.cz i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Dominik Joe Pantůček stále ještě (zadarmo) postupně zprovozňuje četné dosud nefunkční části časopisu, po lednové havárii serveru. Čtenáře prosíme o trpělivost: uvedeme časopis do plné funkčnosti co nejdříve.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2004 Jakub Patočka: "Novinář smí být zároveň i politikem" Jan  Čulík
17. 5. 2004 Překvapivě jednostranné zpravodajství (nejen) televize Nova Jan  Čulík
17. 5. 2004 Choking Hazard -- zábavná punková parodie na krvavé horory Jan  Čulík
17. 5. 2004 Silný kafe: Film, který otevírá českou kinematografii mezinárodní dimenzi Jan  Čulík
17. 5. 2004 Co řekne křesťan na pornografii? Boris  Cvek
17. 5. 2004 Bránit vraždám prostitutek, nebo raději rychle identifikovat jejich mrtvoly? Miloš  Kaláb
17. 5. 2004 Češi podporují Bushe Milan  Valach
16. 5. 2004 Americké stráže natáčely bití vězňů v táboře Guantánamo   
14. 5. 2004 Vladimír Špidla: "Nemyslím si, že náš politický vývoj směřuje k referendové demokracii" Štěpán  Kotrba
14. 5. 2004 Klobása je důkazem předchozího zahraničního vlivu, pane prezidente... Fabiano  Golgo

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2004 Pluk, který se octl uprostřed kontroverze s falešnými fotografiemi, bude stíhán za usmrcení iráckého vězně   
16. 5. 2004 Americké stráže natáčely bití vězňů v táboře Guantánamo   
15. 5. 2004 Britští politikové a mučení v Iráku Jan  Čulík
14. 5. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 5. - 7. května 2004   
14. 5. 2004 Zlo v člověku je kryto velmi tenkým civilizačním nátěrem...   
14. 5. 2004 Chomsky: Dejte Iráčanům suverenitu   
14. 5. 2004 Britský náměstek ministra obrany: Fotografie v deníku Daily Mirror nebyly pravé   
13. 5. 2004 Do jaké míry bylo týrání iráckých vězňů americkou oficiální politikou?   
13. 5. 2004 Nové fotografie týrání vězňů "jsou ještě horší"   
13. 5. 2004 Spojené státy popírají tvrzení Bergovy rodiny   

Deníček sněmovní panny RSS 2.0      Historie >
8. 5. 2004 Deníček sněmovní panny XVIII. Alexandra  Virgová
24. 4. 2004 Deníček sněmovní panny XVII. Alexandra  Virgová
7. 4. 2004 Deníček sněmovní panny XVI. Alexandra  Virgová
6. 4. 2004 Deníček sněmovní panny XV. Alexandra  Virgová
1. 4. 2004 Deníček sněmovní panny XIV. Alexandra  Virgová
31. 3. 2004 Deníček sněmovní panny XIII. Alexandra  Virgová
29. 3. 2004 Deníček sněmovní panny XII. Alexandra  Virgová
26. 3. 2004 Deníček sněmovní panny XI. Alexandra  Virgová
25. 3. 2004 Deníček sněmovní panny X. Alexandra  Virgová
24. 3. 2004 Deníček sněmovní panny IX. Alexandra  Virgová

Americký dokumentarista Michael Moore RSS 2.0      Historie >
14. 5. 2004 Šéfové firmy Miramax chtějí odkoupit Moorův film   
8. 5. 2004 Michael Moore odmítá nařčení, že si dělá záměrně reklamu   
8. 5. 2004 Zbabělé chování firmy Disney   
6. 5. 2004 Disney zakázal nový film Michaela Moora   
6. 5. 2004 Michael Moore: Firma Disney zakázala distribuci mého nového filmu   
6. 5. 2004 Disney obviňuje Michaela Moora, že si záměrně dělá reklamu   
19. 4. 2004 Nikdy víc Britský list!   
16. 4. 2004 Michael Moore: Hlavu vzhůru!   
21. 11. 2003 Nová kniha Michaela Moora je zklamáním   
7. 10. 2003 Michael Moore: Sedm otázek pro George Bushe
Bin Ladinovi vlastní i část Microsoftu
  

Zelení RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2004 Vyloučení Milana Horáčka bylo zrušeno Petr  Uhl
17. 5. 2004 Jakub Patočka: "Novinář smí být zároveň i politikem" Jan  Čulík
12. 5. 2004 Město lidem, ne autům!   
12. 5. 2004 Město lidem, ale ne těm zeleným... Štěpán  Kotrba
5. 5. 2004 Zlatuška, Janota, Rychlík: Volte zelené!   
28. 4. 2004 Schily šokoval Zelené svým vyjádřením o teroristech   
27. 4. 2004 Zelený euroskandál Jan  Čulík
26. 4. 2004 Česká Strana zelených vyloučila Milana Horáčka "pro hrubé porušení stanov"   
26. 4. 2004 "Vyloučení" Milana Horáčka ze SZ Petr  Uhl
21. 4. 2004 Bursík, Dejmal a Uhl: Podporujeme Evu Tylovou, nikoliv Jakuba Patočku   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
12. 5. 2004 ČTK a pivní mistrovství světa Štěpán  Kotrba
10. 5. 2004 Šéfové BBC neudělali v případě Andrewa Gilligana žádné chyby   
8. 5. 2004 Deníček sněmovní panny XVIII. Alexandra  Virgová
5. 5. 2004 Předsedkyně Rady italské televize rezignovala na protest proti státním zásahům   
29. 4. 2004 Astrologické zpravodajství ČTK Štěpán  Kotrba
22. 4. 2004 Bandit na stránkách Českého rozhlasu!   
22. 4. 2004 Ofcom kritizuje BBC, že se "honí za sledovaností"   
19. 4. 2004 Menší zlo? Ne, mediální realita Štěpán  Kotrba
12. 4. 2004 Prásk: Jaká byla spotřeba německých zajíců nejen v České tiskové kanceláři Štěpán  Kotrba
9. 4. 2004 ZPRÁVA: Německý zajíček české tiskové kanceláře Štěpán  Kotrba

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
10. 5. 2004 Jiří Kratochvil: Lady Carneval - Nesmyslnost a nutnost zapomnění Jakub  Kára
7. 5. 2004 Letenka do noci   
5. 5. 2004 Rytíři na Maltě Jaroslav  Hutka
3. 5. 2004 Demokracie, ČR, literatura a Evropská unie?   
3. 5. 2004 Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí "nezestárla"   
1. 5. 2004 Máj 1890 Jan  Neruda
1. 5. 2004 Slavný den Jaroslav  Seifert
22. 4. 2004 Jde Frantík kolem zahrádky Martin  Štumpf
21. 4. 2004 Elektronická učebnice české literatury   
21. 4. 2004 Mladá generace už je objektivnější Jan  Čulík

Školství RSS 2.0      Historie >
5. 5. 2004 Nesnesitelná lehkost skandinávského školství Tomáš  Linhart
5. 5. 2004 Studium ve Finsku: Je to úplně jinak, než jak píše Petr Soukup! Jan  Beran, Jiří Venhoda
4. 5. 2004 Ministerstvo školství: Dost bylo demokracie! Radek  Sárközi
4. 5. 2004 Škola ve Finsku je podivně lehká   
3. 5. 2004 České školství dostalo na frak... Radek  Sárközi
22. 4. 2004 Proč jsme nestávkovali Václav  Votruba
21. 4. 2004 Elektronická učebnice české literatury   
19. 4. 2004 Pár slov ke školství Jan  Čulík
15. 4. 2004 Zmatený výklad   

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2004 Bránit vraždám prostitutek, nebo raději rychle identifikovat jejich mrtvoly? Miloš  Kaláb
20. 4. 2004 Stupidita už i v Britských listech Štěpán  Kotrba
19. 4. 2004 Ošklivá strana soutěže Miss World   
19. 4. 2004 Odsuzování soutěže Miss World je snobské   
19. 4. 2004 Konečně krásná žena Petr  Jánský
19. 4. 2004 Miss World je anachronismus - vymyslel ji autor zábavných pořadů pro vojsko   
19. 4. 2004 Jak zachránit nepřijatelné   
15. 3. 2004 Opravdu divnej chlap Štěpánka  Matúšková
15. 3. 2004 Opravdu sprostá výstava Jan  Čulík
10. 3. 2004 Také každý měsíc menstruujete? Já ne, možná jsem divnej chlap a možná, že nejsem vůbec chlap... Jan  Paul