14. 5. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
14. 5. 2004

Klobása je důkazem předchozího zahraničního vlivu, pane prezidente...

V České republice je prezident jen reprezentativní figurou, i když má určité monarchické pravomoci, jako udělovat milosti a amnestie, jmenovat šéfa ústřední banky a doporučovat ústavní soudce. Avšak národ hlavně od prezidenta očekává, aby ho dobře reprezentoval. A v mnoha ohledech je tak prezident Klaus daleko přesnějším symbolem českého národa než Václav Havel.

Klaus je husita, zatímco Havel je zbožný katolík. Jak víme, katolicismus byl Čechům vnucován shora, oslavovali ho rakouští monarchové. Skutečným českým náboženstvím by mělo být to, za které tento národ bojoval, i když neúspěšně, za křesťanskou praxi, která vznikla s Janem Husem.

Klaus byl za komunismu průměrným občanem, který v zájmu své kariéry držel pusu, zatímco Havel nejednal jako typický Čech, protivil se neporazitelnému režimu.

Takže když Klaus vyjadřuje svou takzvanou euroskepsi, vyjadřuje tím obavy obyčejných lidí nad dalším zahraničním vlivem na osud svého národa. Avšak když se rozhodl teatrálně vstoupit do EU z Blaníka, se vším tím symbolismem, který všichni znají, udělal vážnou chybu: když pojedl klobásu, jako by to byl symbol českého národa. zapomněl, že je to vlastně symbol předchozího zahraničního vlivu -- německých národů. Konec konců, klobása je asi tak česká jako guláš (maďarský symbol). Mimochodem, ani knedlíky nejsou ve skutečnosti české. V Brazílii jsem jedl knedlíky od dětství. Ne v nějaké české restauraci, ale v čínských restauracích. Knedlíky přinesl do Evropy Marco Polo. Všichni moji návštěvníci z Brazílie vždycky vykřikují, když je vezmu do místní české restaurace: "výborně, my máme čínský chléb velmi rádi"...

To by nám mělo připomenout, že málokdy se komu podařilo udržet si vlastní, čistou kulturu, nedotčenou cizími vlivy, neboť jsme všichni výsledkem neustálé interakce nejrůznějších kultur, od počátku civilizace. Globalizace není nový jev, jen je v současnosti rychlejší, v důsledku rychlosti komunikací a dopravy.

Je to fantazie předpokládat, že by bylo možné nějak udržet kulturu "čistou", nekontaminovanou cizím vlivem. Klaus sám je nesmírně poamerikanizovaný.

Nedávný pokus (který selhal) přimět sdělovací prostředky, aby mluvily spisovně, je dalším důkazem naivnosti toho, jak lidé uvažují

Čeština má množství složitého časování a skloňování a další podivnosti, které kdysi existovaly i v nyní velmi zjednodušené angličtině (byla to tehdy anglosaština a mluvilo se jí v Británii do roku 1066). Koncem 18. století vytvořil Josef Dobrovský uměle spisovnou češtinu tím, že kodifikoval zastaralý jazyk ze století šestnáctého. Do té doby byla obecná čeština, s koncovkami jako "novýho", "dobrej" považována za bezpříznakový, spisovný český jazyk. Čtěte knížky z doby před Dobrovským, najdete to tam. Kdyby býval Dobrovský pro psanou formu jazyka nekodifikoval archaickou formu češtiny, byla by spisovná česká deklinace v současnosti o dost jednodušší.

Jazyky se však vyvíjejí a je téměř nemožné zabránit -- zejména s příchodem esemesek a emailů -- zjednodušenému a zliberalizovanému způsobu vyjadřování. Zjednodušuje se i pravopis -- v Americe se nyní daleko častěji píše "nite" místo "night" -- noc. Televizní stanice pro děti Nickelodeon už léta inzeruje své večerní vysílání titulkem "Nick at Nite". A nikdo nevykřikuje "ochraňujte náš jazyk".

V portugalštině máme daleko víc slovesných časů, než by česká či anglická mysl dokázala vůbec pochopit. (kromě všeobecného minulého času, přítomného času a budoucího času, máme taky presens imperfect, dále imperfektní minulý čas, téměř perfektní čas, více než perfektní čas, budoucí minulý čas, budoucí přítomný čas, presens konjunktiva, prezens indikativa...) Neptejte se, většina Brazilců užívá jen čtyři slovesné časy, i když rozumíme všem těmto časům, když jich používá nějaký právník, profesor či politik. Faktem je, že tyto slovesné časy odumřou. Existují dosud už jen formálně, nikoliv ve skutečnosti.

Onen tolik obávaný vliv od větších zemí Evropské unie bude vždy jen politický, nikoliv kulturní. Italové zůstávají Italy, jimiž byli vždycky, a nezačnou pít čaj o páté jen proto, že jsou ve stejné EU jako Britové. Francouzi nejsou o nic méně francouzští jen proto, že jsou v EU i Němci. Jediné kulturní rysy, které dokáží překročit hranice, jsou ty, které příjemcům v jiném národě z nějakých důvodů vyhovují. V nás všech existuje přirozený filtr, proto mluví Španělé španělsky a nikoliv latinsky, i když je španělština z latiny odvozena. Místní kultura vždycky vítězí. Slováci se nestali Čechy v době, kdy bylo Slovensko součástí Československa. Stejně tak nepřijdou ani nyní Češi o svou českost, když je nyní Česká republika součástí struktury, kde jsou daleko silnější hráči.

To, že EU zkoumá místní rum, neznamená nic. Tatáž EU zakazuje mnoho francouzských sýrů -- a Francouzi to ignorují. Dlouhá léta se Francouzi snažili neúspěšně přimět Němce, aby změnili jméno bílého krému, jemuž Němci říkají "majonéza" (Francouzi tvrdili, že tento umělý výrobek si nezasloužil tohoto jména, pokud neobsahoval skutečná vejce a olej.) Krátce řečeno, Češi změní to, co budou chtít změnit. Samozřejmě, vyžaduje to odvahu a sebedůvěru bojovat za to, v co věříte -- a v tom může být problém, protože domácí česká kultura se děsí jakéhokoliv otevřeného konfliktu. Avšak sabotáž je stará dobrá česká zbraň, která může fungovat stejně efektivně, jak fungovala v minulosti za Rakušanů, Němců a Rusů.

Není třeba se ničeho bát. Evropská unie není Sovětský svaz, protože nepřichází s tanky a nevnucuje svou vůli. Před vstupem do EU bylo nutno dělat, co EU nařizuje, ale teď... Stejně jako Francie a Německo ignorovaly požadavek, že musejí omezit svůj rozpočtový deficit, stejně tak může i Česká republika předstírat, že je hluchá, bude-li EU chtít změnit něco s hlubokými kořeny v místní kultuře. Byla by snad ČR z EU za to vyloučena? To není tak jednoduché, to by ČR musela udělat něco opravdu extremního. Vzpomínáte na všechno to rozrušení před několika lety ohledně účasti Jorga Haidera v rakouské vládě? Všechny ty hrozby vznesené proti Rakousku. Nic se nestalo. Samozřejmě, co mohou účinně udělat?

Samozřejmě, že je nepříjemné připustit, aby měly větší země při rozhodování v EU silnější hlas. Stačí se ale naučit, jak vytvářet aliance s ostatními zeměmi, aby ČR zvítězila. Jediní lidé, kteří mají co ztratit, jsou domácí čeští politikové, kteří se nyní budou muset přizpůsobit zákonům a předpisům, vytvořeným jinými politiky ze zahraničí, na něž čeští politikové nemají vliv. Pro normálního českého voliče to bude zřejmě výhoda, vzhledem k tomu, že některé tyto země mají daleko zkušenější, civilizovanější, svědomitější politiky. Mnoho těchto zahraničních politiků bude zřejmě daleko méně zkorumpovaných. Hra zájmů a lobbistických skupin bude daleko obtížnější, bude-li člověk muset ovlivňovat holandské i švédské politiky. Toho se pravděpodobně Klaus obává nejvíc.

                 
Obsah vydání       14. 5. 2004
16. 5. 2004 Americké stráže natáčely bití vězňů v táboře Guantánamo
15. 5. 2004 Šéfredaktor bulvárního listu The Mirror propuštěn za falešné fotografie
14. 5. 2004 Opustí Británie svého amerického spojence?
15. 5. 2004 Britští politikové a mučení v Iráku Jan  Čulík
14. 5. 2004 Vladimír Špidla: "Nemyslím si, že náš politický vývoj směřuje k referendové demokracii" Štěpán  Kotrba
14. 5. 2004 Je budoucnost demokracie v referendech? Štěpán  Kotrba
14. 5. 2004 Pokus o restauraci zbankrotované paměti Jiří  Jírovec
14. 5. 2004 Proč ten, kdo chce porozumět politice, potřebuje psychologii? Oskar  Krejčí
14. 5. 2004 Klobása je důkazem předchozího zahraničního vlivu, pane prezidente... Fabiano  Golgo
14. 5. 2004 Světová obchodní organizace: světlo na konci tunelu? Ludmila  Štěrbová
14. 5. 2004 Zlo v člověku je kryto velmi tenkým civilizačním nátěrem...
14. 5. 2004 Chomsky: Dejte Iráčanům suverenitu
14. 5. 2004 Windows 1.01
14. 5. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 5. - 7. května 2004
14. 5. 2004 Jak tomu skutečně bylo za komunismu? Pavel  Urban
14. 5. 2004 A mně se chce něco říct....! Ladislav  Žák
14. 5. 2004 Chobotnice made in Czech Jan  Roub
14. 5. 2004 Kdy si vzpomenou lidé, co je učilo křesťanské středověké tmářství Jan  Hruška
14. 5. 2004 Britský náměstek ministra obrany: Fotografie v deníku Daily Mirror nebyly pravé
14. 5. 2004 Odpověď Kuby na nové embargo Spojených států
14. 5. 2004 Dokonale zbytečná knížka Jakub  Leiter
14. 5. 2004 KSČM na počátku 21.století Ladislav  Žák
13. 5. 2004 Odkud jsou květiny darované ke Svátku matek? Miloš  Kaláb
13. 5. 2004 Vliv geneticky modifikovaných potravin na lidské zdraví -- propaganda a skutečnost Jan  Kopeček
13. 5. 2004 Nacismus páchne smrtí, komunismus voní po šeříku Bohumil  Kartous
13. 5. 2004 Krotká okrašlovací akce versus realita zástavby na Budějovickém náměstí v Praze 4 Petr  Kužvart
13. 5. 2004 V Evropě se rodí základy nové evropské politiky Josef  Brož
12. 5. 2004 Jak jsem pracoval v Haló novinách Tomáš  Koloc
29. 12. 2003 Nenechte si ujít: nový knižní výbor z Britských listů
5. 5. 2004 Hospodaření OSBL za duben 2004
22. 11. 2003 Adresy redakce
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2004 Americké stráže natáčely bití vězňů v táboře Guantánamo   
14. 5. 2004 Vladimír Špidla: "Nemyslím si, že náš politický vývoj směřuje k referendové demokracii" Štěpán  Kotrba
14. 5. 2004 Klobása je důkazem předchozího zahraničního vlivu, pane prezidente... Fabiano  Golgo
14. 5. 2004 Zlo v člověku je kryto velmi tenkým civilizačním nátěrem...   
12. 5. 2004 Euthanasie je skutek milosrdenství Boris  Cvek
12. 5. 2004 Jak jsem pracoval v Haló novinách Tomáš  Koloc
12. 5. 2004 Epidemie AIDS ve východní Evropě a ve střední Asii   
11. 5. 2004 Na "válku proti terorismu" doplácejí chudí   
11. 5. 2004 Jaroslav Hutka -- písničkář vandalem? Štěpán  Kotrba
11. 5. 2004 Do Evropy bez řetězu Jaroslav  Hutka
11. 5. 2004 Skandál kolem patentového zákona v Evropské unii?   
10. 5. 2004 O svobodě, humoru a taktu Pavel  Kelly-Tychtl
10. 5. 2004 Špidla se snaží zlo alespoň oslabit Boris  Cvek
10. 5. 2004 Český chřestýš Efraim  Israel
10. 5. 2004 Jiří Kratochvil: Lady Carneval - Nesmyslnost a nutnost zapomnění Jakub  Kára

Evropská unie RSS 2.0      Historie >
14. 5. 2004 Je budoucnost demokracie v referendech? Štěpán  Kotrba
14. 5. 2004 Vladimír Špidla: "Nemyslím si, že náš politický vývoj směřuje k referendové demokracii" Štěpán  Kotrba
14. 5. 2004 Klobása je důkazem předchozího zahraničního vlivu, pane prezidente... Fabiano  Golgo
13. 5. 2004 V Evropě se rodí základy nové evropské politiky Josef  Brož
11. 5. 2004 Quo vadis Európska únia? Adrian Peter Pressburg
11. 5. 2004 Skandál kolem patentového zákona v Evropské unii?   
5. 5. 2004 Rytíři na Maltě Jaroslav  Hutka
5. 5. 2004 Zahradil dostal 8000 Kč za den, který promlčel...   
3. 5. 2004 Demokracie, ČR, literatura a Evropská unie?   
3. 5. 2004 Dávejte si pozor na nákladní dopravu!   
3. 5. 2004 Jaké bude postavení České republiky v Evropské unii?   
30. 4. 2004 Centrum a periferii bude mít i Evropská unie Stanislav  Holubec
30. 4. 2004 The Sun: PANIKA! Vlna přistěhovalců zahltí v sobotu Británii!!   
30. 4. 2004 Příslib z Východu   
30. 4. 2004 Uprostřed britského euroskepticismu vítá Tony Blair nové členy EU